TRIUMPH DSE-TAX triomfeert Buitenland LEIDSCN DAGBLAD - Eerfis Bid Zaterdag 18 September 1937 Nyon uitgebreid tot De strijd in het vliegtuig-aanvallen Verre Q°sten De contröle van Engeland en Frankrijk VRAGENRUBRIEK DE BIOSCOPEN De overeenkomst van Nyon is gisteren opnieuw aangevuld. Het tot stand gekomen accoord be paalt. dat ieder vliegtuig, dat een koop vaardijschip aanvalt zonder te waar- Schuwen of te zorgen voor de veilig heid der opvarenden in den vervolge behandeld zal worden als een zee schuimer. In feite komt dit neer op een verbod van luchtaanvallen op koopvaardijschepen. De voorstellen tot uitbreiding van het aceoord van Nyon tot aan de oppervlakte varende schepen wekte bezwaren bij den Griekschen gedelegeerde en bijgevolg voegde men hieraan een zinsnede toe met de strekking, dat in haar territoriale wa teren de mogendheden zullen kunnen op treden naar eigen wensch volgens de om standigheden. Het tot stand gekomen accoord. gaat begeleid van twee bijlagen betreffende de te volgen routes en de zones, die gereservzerd worden voor duikboot oefeningen. - Het accoord is door de verte genwoordigers der negen staten zonder ■voorbehoud onderteekend. te kunnen maken aan het stelsel der pa trouilles. Door de opheffing van den patrouille- dienst in de Spaansche wateren komen zestien Britsche torpedojagers vrij voor de bewaking in de Middellandsche Zee. Voor de tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Nyon zullen dan 52 Britsche jagers beschikbaar zijn. Het besluit van Frankrijk en Engeland, om hun marine-patrouilles, die totdusver toezicht uitoefenden aan de Spaansche kust, terug te trekken, beteekent. naar men in officieele Britsche kringen opmerkt, geenerlei wijziging betreffende de non interventie als geheel genomen. Het systeem van waarneming is nog steeds van kracht, evenals de controle te land. Het besluit is genomen zonder overleg met de niet-inmengingscommissie, daar Groot-Brittannië en Frankrijk de eenige mogendheden zijn, die controle ter zee uit oefenen en zij het dus als hun recht be schouwen. te beslissen wat zij met hun eigen schepen doen. Het besluit is intusschen aan lord Ply mouth, den voorzitter der non-interventie commissie medegedeeld. De regeeringen van Frankrijk en Groot- Brittannië zijn tot haar besluit gekomen, omdat men gevoelt, dat de schepen, welke in dienst der niet-inmenging patrouille- dienst verrichten, beter gebruikt kunnen worden voor de dringender en belangrijker taak op te treden tegen de zeerooverij in dc Middellandsche Zee. Zooals gezegd, zal het systeem van waar neming, dat voorts het bezigen van con trolehavens en het aan boord nemen van internationale waarnemers omvat, worden gehandhaafd. De Fransch-Spaansche grens is dus nu de eenige grens, welke nog wondt gecon troleerd Men herinnert zich overigens, dat ad miraal van Duim onlangs zijn verslag heeft ingediend over de functioneering van het controlestelsel in 't algemeen; dit docu ment zal eerlang door de non-interventie commissie worden behandeld. Men meent te weten, dat het concludeert tot de nutte loosheid der vlootpatrouilles en hoewel dit argument in officieele kringen niet wordt gebezigd, omdat het verslag nog niet is gepubliceerd, is dit waarschijnlijk een der redenen, waarom Frankrijk en Groot-Brit tannië zonder bezwaar meenden een einde In de „Glornale d "Italia" somt Gayda de redenen op, die volgens hem de onderhan delingen en de resultaten van Nyon bedor ven hebben; 1. Men heeft bij de bijeenroeping der con ferentie de positie van Italië in de Middel landsche Zee vergeten. 2. De Italiaansche nota was geen weige ring omdat zij naar de commissie voor de niet-inmenging verwees. Alleen de belde sovjet-nota's hebben Italië doen handelen, zooals het gedaan heeft. De geest van sa menwerking van Engeland en Frankrijk had met dit motief rekening moeten hou den. I 3. Londen en Parijs hebben verklaard. Italië van de loop der onderhandelingen op de hoogte te zullen houden. Rome is echter slechts ingelicht over de resultaten. 4. Volgens het eerste Fransch-Britsche plan zou Rusland medewerken aan een con trole. waarvan Italië uitgesloten zou zijn. Dit plan getuigde zoo weinig van ..samen werking". dat de kleine mogendheden het onmiddellijk vernietigden. 5. Londen en Parijs schijnen thans de be langen van Italië, die niet alleen betrekking hebben op de Thyrreensche zee en de Adria- tische Zee, maar ook op Libye en de Dode- kanesos, te erkennen, maar niettemin blij ven zij Italië als oeverstaat beschouwen. 6. Het Italiaansche antwoord preciseerde de voorwaarden, waarop Italië zou kunnen onderhandelen over deelneming aan de be waking. Gayda zegt niet te begrijpen, hoe men thans nog van Italië voorstellen kan verwachten. De „Tribuna" schrijft o.m.: „Onder den dekmantel van de conferen tie van Nyon is een eigenmachtige, een zijdige actie verborgen van eenige staten, die op den duur zelfs niet gewenscht kan zijn voor de mogendheden, die weliswaar hebben deelgenomen aan de conferentie, maar geen deel nemen aan de contröle. Wie heeft ooit het recht gehad de Middel landsche Zee uit te leveren aan de Fran- sche en Engelsche zeestrijdkrachten? Het meest elementaire rechtsgevoel doet het raadzaam schijnen de gemaakte fout te corrigeeren door met de overige groote mogendheden van Europa en van de Mid dellandsche Zee, die van de conferentie zijn weggebleven, tot overeenstemming te komen en er van af te zien een actie te ondernemen, die dooi deze mogendheden slechts gezien kan wonden als een usur patie. Ingeval in laatste instantie zuiver China protesteert te Washington. In verband met den zwaren regenval was de activiteit aan de fronten van Sjanghai gering Het gebruik van tanks en van het zware Japansche geschut, dat thans aan is gebracht, is in het doorweekte gebied vrijwel onmogelijk. Een buitenlandsche militaire deskundige heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas een verklaring afgelegd, waarin hij om. zelde; „De veldslag rondom Sjanghai bevestigt de superioriteit van het Japan sche oorlogstuig, maar heeft de opmerke lijke waarde van den Ohineeschen soldaat in het licht gesteld. De Chineesche troepen hebben zeer zware verliezen geleden ten gevolge van de bombardementen. De tegen stand der Chineesche infanteristen heeft echter den opmarsch der Japanneezen, die eveneens zware verliezen hebben geleden, zeer moeilijk gemaakt De Chineesche troepen hebben de vol gende tactiek gekozen: om het intensieve geschutvuur der Japansche oorlogsschepen te ontwijken, welk vuur de aanvallen voor bereidt verlaat de Chineesche infanterie haar eerste linies en gaat tot den tegen aanval over, wanneer de Japansche troepen het nog niet georgan'seerde terrein bezet ten. Er ontstaan dan gevechten van man tegen man. waarbli de Chineezen zich be dienen van bajonetten en groote sabels en waarbij de ooofferingsgeest van de Chi neesche soldaten hun een overwicht geeft. DE BESTE 1 CENT VIRGINIA—SIGARET 7718 (Ingez, Med.) HEERENSINGEL 46 - TELEF. 1177 Per Dec-Tax naar de Opening der Staten- Generaal in Den Haag (centrum). Met 4 personen f. 2. Met 6 personen f. 2.25 Comfortable - Passagiers verzekerd! 1917a (Ingez. Med.) iormeele motieven de overhand behouden en een overeenstemming mochten verhin deren, zouden Frankrijk en Engeland al leen de verantwoordelijkheid voor alle ge volgen dragen, die uit de tegenwoordige situatie zouden kunnen voortvloeien Van Duitsche zijde neemt men natuur lijk eenzelfde standpunt in. Er verluidt, dat de regeering van Franco de niet-inmengingscommissie in kennis zal stellen van het. rgsultaat van haar on derzoek in verband met de duikbootaan- vallen in de Middellandsche Zee. De recht- sche Spaansche regeering meent bewijzen in handen te hebben, dat minstens twee der piratenonderzeeërs tot de marine van sovjet-Rusland behooren. FABRIEK „CORRECTUM"" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 2257 2954 «Ingez. Med.) De genoemde buitenlandsche militaire deskundige is van meening. dat de Chinee sche strijdkrachten langen tiid stand zuüen houden, zoo niet op de tegenwoordige linie, dan toch ten minste op de linie Klatlng- Nantsino. In leder geval zijn volgens hem de 80.000 Japansche soldaten, die zich thans voor Sjanghai bevinden, noodig om de streek Sjonghal-Soetsjoe bezet te houden. Over den strijd in het Noorden zijn de berichten zeer tegenstrijdig. De Japanners gewagen van een bijkans gelukte omsin geling van 50.000 Chineesche soldaten, die geïsoleerd zouden zitten tusschen Llangh- siang en Tsjetjau. De Japanneezen zeggen een nieuwen opmarsch met tanks en in fanterie naar Lianghsiang verricht te heb ben. De strijd is zeer fel. De Japansche colonne, die van de rivier Tsjoema oprukt is, na haar stellingen aan den spoorweg te hebben versterkt, in Noordelijke rich ting gekeerd om de terugtrekkende Chinee zen te achtervolgen. Het Chineesche op perbevel heeft zich klaarblijkelijk reken schap gegeven van de gevaarlijke situatie, waarin de 50.000 Chineesche soldaten zich bevinden, want Japansche vliegers melden, dat een sterke Chineesche hulpcolonne in alierijl in noordelijke richting optrekt van de Chineesche basis te Paulingfoe en zich cp een afstand van slechts een dertigtal kilometers bevindt. De Jaoansche troepen trachten deze colonne op te vangen, maar zij worden daarbij belemmerd door de dikke laag modder, die zich tengevolge var. nieuwe regens gevormd heeft. Meer zuidelijk leveren de Chineezen een hardnekkig achterhoede gevecht, dat oen opmarsch van den Japanschei", lin kervleugel stuit en het succes in gevaar brengt van de andere Japansche omsinge- lingsbcweging en waardoor de kern van de Chineesche troepen in staat gesteld wordt ongedeerd te ontwijken en Pauting- loe te bereiken. Een kleine afdeehng Ja- nonneezen heeft Haiyoean genomen, op 80 kilometer ten Noordwes'cn van Pauting- foe, na een omweg van bijna 500 Kilometer door de bergen. Een Japansch oorlogscorrespondent is gedood aan het front van Llanzhsiang. De Chineesche ambassaderu te Washing ton, heeft een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen staatssecretaris van bui-, tenlandsche zakenr Huil bij wien hij for meel protesteerde tegen Roosevelt's veror dening. welke het transporteeren van oor logsmateriaal naar het Vi-rre Oosten met regeeringsschepen verbiedt. Het was Wang aan te zien, dat hij zeer ontroerd was, toen hij na een onderhoud van een half uur met Huil het staatsde- parteinenfc weder verliet. HONGARIJE Dagblad voor vier dagen verboden. D.e „Maguar Orszag" een belangrijk avondblad van de groep van de „As Est" is voor vier dagen geschorst wegens de publicatie van een al te scherp anti- Duitsch artikel. G. H. T. Probeert U de vlekken te ver wijderen met ammonia of tetra. VEREENIGDE STATEN Rede van Roosevelt tegen dictatuur. Verkiezing te New-York. In een rede uitgesproken ter herdenking van den 150sten verjaardag van de Ameri- kaansche grondwet, heeft president Roose velt een aanval gedaan op de „groeiende bedreiging van de dictatuur". Het in zijn omvang gekende gevaar in een oorlog ver wikkeld te worden, zien wij met vertrou wen onder de oogen, zoo zeide hij, wat dat betreft, kent de regeering uw meening en haar meening is ook u bekend. Het vraagt echter een meer vooruitzienden blik, intel ligentie en geduld om den listigen aanval die de zich meer en meer verbreidende dic- '■>ti>ur op het moreel van een democratie doet, het hoofd te bieden. Hoe Amerika in 1787 zijn eigen zaken regelde, toen het zijn grondwet stichtte, was voor Europa niet van veel belang, doch thans is het beeld geheel anders. „Nu heeft alles, wat wij doen, een geweldige uitwer king, niet alleen op de naties in Europa, doch ook op die in Amerika. Wij ontken nen niet, dat de methode der uitdagers, of zij communistisch, dictatoriaal of militair wordt genoemd, voor velen, die er onder leven, materieele zaken heeft opgeleverd, die zij niet onder de democratieën, welke zij hebben nagelaten te doen functionneeren, zouden hebben kunnen verwerven. De werkloosheid is verminderd, hoewel de oorzaak daarvan de dwaze wapenfabrikatie is. Er heerscht orde, hoewel deze wordt ge handhaafd door vrees, ten koste van de vrijheid der individueele rechten. Hun lei ders lachen om alle grondwetten, voorspel len de navolging van hun eigen methodes en profeteeren het spoedige einde der de mocratie over de geheele wereld, Doch die houding en die voorspelling worden ont kend door diegenen onder ons, die nog steeds in de democratie gelooven, dat is door de overweldigende meerderheid van de naties der wereld en door de overwel digende meerderheid der volken ter wereld. De vrees verbreidt zich overal ter we reld vrees voor agressie, vrees voor in vasie en revolutie en vrees voor den dood. Het volk van Amerika is vastbesloten die toenemende dreiging van zijn kusten te houden. Laguardla, de tegenwoordige burgemeester van New-York, is tot candidaat gekozen der republikeinen bij de komende verkie zing. Mahoney voor de democraten. Lido-Theater. William Powell, de be kende Amerikaansche filmacteur, die op liet oogenbltk in ons land vertoeft, levert ten waarlijk meesterlijke creatie in de film „De geheime oode", een spionnagefilm van klasse, die door spanning en geest uit blinkt. Het meeslepende verhaal speelt in den wereldoorlog, niet in de loopgraven of aan 't front, maar in de bureaux der geheime diensten, waar men in 't groot codes, cij fertelegrammen, geheimschrift enz., met koortsachtigen ijver en dikwijls met den moed der wanhoop, totdat eindelijk een juiste oplossing wordt gevonden, ontraad selt. Het is William Powell, die op een dier bureaux, tegen zijn wil, tengevolge van de toevallige ontdekking der charmante Ro salind Russell, een zeer belangrijke func tie krijgt. Zij heeft n.l. ontdekt, dat het Powell is. die vroeger een boekwerk over codes heeft geschreven. Men heeft den auteur, die onder pseudoniem schreef, reeds lang gezocht en nu zit hij dan ein delijk gevangen op het code-bureau, om daar nog veel nuttiger werk te leveren, dan dat hij 't waarschijnlijk ooit aan 't front had kunnen doen. Hoe het hem ge lukt, een bende spionnen van de vijande lijke nationaliteit te ontmaskeren, dient ge zeif te gaan zien. Deze film munt der mate uit door vernuftigheid, men leert er zulke geraffineerde spionnagemethoden in kennen of 't in werkelijkheid óók zoo toegaat is een tweede! en men kan zich zoo enorm vermaken bij het droog-humo- ristlsche spel van den gentleman William Powell, dat wij deze film gerust tot de al lerbeste in dit aantrekkelijke genre mogen rekenen. Trouwens: de mede-acteurs en actrices, als Lionel Atwill, Rosalind Russell en Binnie Barnes, sluiten zich op uitmun tende .wijze bij hem aan en maken deze voortreffelijke film van splonnage en con- tra-splonnage. met haar origineele inval len tot een uitmuntend staaltje van Ame rikaansche filmregie, die hiyr door Wil liam K. Howard geleid wordt. De sfeer van nervositeit en overspanning, die in deze wereld van spionnen heerscht, is raak uit gebeeld en men blijft er van minuut tot minuut op geconcentreerd. Voor de pauze spelen Ann Harding en Herbert Marshall in „De gevaarlijke vér- houding' een film van geheel ander ka rakter en opvatting, die duidelijk aantoont op welk geheel andere wijze de Amerikaan sche mentaliteit zich ook kan uiten. Mar shall handhaaft zijn reputatie van goed acteur hierin volledig. Casino-Theater. - Ais tweede in de reeks Hoilandsche films vraagt „De big van het regiment" onze aandacht en zij is zeker beter dan haar voorgangster, al was het alleen maar om het veel hoogere niveau, waarop deze rolprent uit den mobilisatie tijd zich beweegt. De Jordaan-humor is er in afgezworen en de verrassende dialoog schiet derhalve met meters omhoog. Ge treft thans menig kostelijk gezegde aan. dat telkens een gullen schaterlach ontlokt. Nu de Hoilandsche film de kinderschoenen ontwassen is en op eigèn beeneh kan staan, kan men zijn voordeel doen met de opgedane ervaring en uit deze routine is een dankbaar resultaat ontstaan. De regie van Max Nossek en G. J. Teunlssen vertoont meer lijn dan tot dusverre en het camerawerk dwingt eveneens groote be wondering af. Fouten van vroeger zijn niet voor de tweede maal gemaakt en daarom kan men, zonder zich aan overdreven chauvinisme schuldig te maken, met eer. gerust hart een vergelijking maken met buitenlandsch werk, waarin al vaker het militaire leven de stof verschaft heeft. Het soldatenleven in „De big" is met meer dan gewone genegenheid voor het onderwerp in herhaaldelijk verrassende passages naver teld, zoodat men de avonturen, die zich in den mobilisatietijd hebben afgespeeld en lioevelen onder ons hebben daar geen le vendige herinneringen aan met veel ge noegen volgt. Dc figuren in dit verhaal hebben ook meer karakter gekregen. De spelers hebben hun eigen genre, hetzij van revue- of tooneelwereld, volkomen afge legd en zich ingeleefd in de rol, die het scenario hun voorschreef en zoo ziet men. wat de regie vermag ten opzichte van een Johan Kaart, of een Sylvain Poons, of een Adolplie Engers. Vooral deze laatste heeft prachtige momenten in zijn creatie weten te leggen. Bekenden ais Fientje de la Mar. Jopie Koopman, Heintje Davids, Matthieu van Eysden .staan" er verder nog in en ook den kleinen dreumes Hansje Anderies- sen zullen we niet vergeten. En dit ensem ble brengt tegader een vroolijk brok sol datenleven tot uitdrukking, waarmee een nieuwe en betere periode van de Hoiland sche film is ingeluid. Deze „Big van het regiment" bewijst op ondubbelzinnige ma nier, tot welk geestig werk onze producen ten in staat zijn. Voor de pauze draait een bijzonder ge noeglijke rolprent „Bruidegom in duplo" met keurig spel van Lien Deyers, Fritz Kampers en andere vooraanstaande artis- ten. We twijfelen er niet aan, dat ook dit programma iederen avond een volle zaal zal trekken. Luxor-Theater. Toen men er indertijd bij Warner Brothers over beraadslaagde de film „Illusie" te vervaardigen moet men tegelijkertijd aan Kay Francis gedacht hebben voor de vertolking van de hoofd rol! Haar spel, haar expressie en haar fi guur zijn als het ware geknipt voor de rol van de vrouw, die in deze geschiedenis haaf opkomst en succes te danken heeft aan een plotseling in haar leven gekomen Rus, Zij hielp hem. onbewust, bij het sla gen ven zijn financieele transacties, hij als wederdienst bracht haar op den troon der Parijsóhe modekoninginnen en er groeide tusschen den bankier Orlof en made Picot een vriendschap, welke aan liefde zeer nauw verwant kon worden ge noemd, Een tweede man maakte den band losser. Hij een Britsch diplomaat stak een spraak in het wiel van Orlof's aspira ties en reeds scheen een huwelijk tusschen hem en madame Picot een kwestie van tijd te zijn, toen sensationeele gebeurtenis sen alle plannen omver wierpen! Want wie v/as deze Orlof? „Schoppenkoning" had de bejaarde en wereldwijze helpster van dc jonge vrouw hem altijd genoemd als zij uit haar kaarten zoogenaamd de toekomst poogde te lezen. Schoppenkoning stond niet in haar gunst en zij voorspelde dat hij op den duur slechts leed berokkenen zou aan de vrouw, die zooveel aan hem te danken heette te hebben. En plotseling bleek dan „Schoppenkoning" inderdaad de duistere figuur te zijn uit een kring van oplichters, die naar zijn pijpen dansten, maar ten laatste stuk voor stuk in handen van de politie vielen! Nauwer en nauwer sloot zich het net om den misdadiger! lei der. Alle pogingen om zich te redden faal den, ook die, waarvan de jonge vrouw het slachtoffer werd, en terwijl een geslagen man door de vlucht zich poogde te redden, zag de vrouw, die in hem al haar vertrou wen en diepste vriendschap gesteld had, opeens haar illusies van eerlijkheid en trouw gebroken Dit verhaal kon geschreven zijn voor Kay Francis als de centrale figuur. Haar expressieve gebaar, haar sterke, dikwijls aangrijpende spel. haar mimiek en volle dige overgave aan de haar toebedeelde rol brachten de film „Illusie" op een werkelijk hoog peil, daarbij uitstekend terzijde ge staan door Claude Rains en Ian Hunter. Vooral door eerstgenoemde! Rains is de duistere figuur, die men vreest en wan trouwt vanaf den aanvang; een man met grooten moed, listig en van bijzondere ta lenten, welke hem gemakkelijk een voor aanstaande rol onder de misdadigers doen spelen. Zijn opgave was heel moeilijk, maai de vertolking is gaaf en indrukwekkend; een juweeltje van filmkunst! Een genoeg lijk blijspelletje ziet men voor de pauze in Luxor. Hilde Hildebrand en Wolfgang Lie- benelner zorgen voor een vuurwerk van humor. De dialoog is vlot en sprankelend, de komische vondsten talrijk, de handeling interessant en boeiend! Trianon-Theater. De rentrée van Pola Negri blijft bij haar derde film „Madame Bovary" nog even glorieus en zij dankt haar successen allerminst aan min of meer toe vallige omstandigheden, zooals een goed scenario of een bekwaam regisseur, maar veeleer aan haar sterk sprekende en heel bijzondere persoonlijkheid. Ook in „Mada me Bovary" leèft haar spel. Met een scher pe nuanceering weet ze een karakter zoo bloot te leggen en op den toeschouwer over te dragen, dat ze hem meesleept en ge vangen houdt in den beklemmenden greep van haar machtig talent. Eens één der grootsten uit de zwijgende periode, laat ze er zich nochtans niet toe verleiden, ge bruik te maken van theatrale hulpmidde len, om zich met een aparte sfeer te om hullen. Flaubert's roman brengt haai" als madame Bovary naar 'n heel klein plaatsje in de provincie, waar haar man de eenige, tot practijk bevoegde dokter is. Nog jong en naar grootsteedsche romantiek hunke rend. voelt ze zich in het nauwe kringetje van het dorpje, waarin ledereen alles van iedereen weet, en het gekonkel en geklets hoogtij vieren, niet thuis. Bovendien is haar man door zijn drukke practijk weinig thuis en 's avonds te vermoeid, om vol doende aandacht aan haar te besteden, weshalve ze zich gaat occupeeren met een jong advocaat, die haar vriendelijke be jegeningen niet onbeantwoord laat. Na zijn vertrek brengt het toeval haar in aan raking met Boulanger, een gevaarlijk char meur, wiens flirtation een beslissenden in vloed op haar leven gaat uitoefenen, want beide vatten het plan op, er tusschen uit te trekken. De verliefde vrouw kan niet langer leven met dr. Bovary, terwijl een ander haar wederliefde teruggeeft. En in middels heeft zij zich diep in de schulden gestoken. Boulanger bedenkt zich echter cn laat Madame in den steek. Hevig te leurgesteld ziet de gemartelde geen uitweg meer, wanneer ook de deurwaarder beslag is komen leggen en een fleschje vergif brengt haar uitkomstDeze sterfscène is het hoogtepunt in de film; men ontkomt niet aan dit door-en-door tragische mo ment in het veelbewogen leven van deze door het noodlot vervolgde vrouw, een mo ment, dat den toeschouwer stil doet wor- der Gerhard Lamprecht voerde de regie en de bezwaren, die er aan de verfilming van een roman ontegenzeggelijk verbonden zijn heeft hij zooveel mogelijk tot een mini mum gereduceerd en waar ook hij zwakke gedeelten niet kon wegwerken, wist Pola Negri deze vrijwel te overspelen. Arlbert Wascher b de dokter, zuiver afgestemd op haar spel; belden maken 't eenigszlns sen- timenteel-romantische van het verhaal zoo gering mogelijk. „Bulldog Drumtnond ontsnapt" is de titel van de mysterieuze film voor de pauze, waarin de eene geheimizinnigheid op de andere volgt. Ray Milland en Sir Guy Standing, om de bekendste te noemen, vertolken deze spannende geschiedenis. Het Nieuwe Roxy-Theater. „De trom pet schalt" is een stierenvechtersfilm, waarin de Mexlcaansche romantiek tot achtergrond gediend heeft. George Raft is de matador Manuel Montes, die in een enerveerend stierengevecht gewond wordt erf slechts aan zijn broer Rancho heeft hij het te danken, dat hij in de arena niet den dood gevonden heeft. Hieruit bleek de groote broederliefde, want er bestond een diepe scheiding tusschen Manuel en Pan- cho, wijl beiden verliefd waren op de be koorlijke Chulita. Doch er Ls een stier met venijnige horens voor noodig, om de vriend schap te doen terugkeeren en arm in arm met Chulita verlaten de beide broers de arena. Nadat ge eerst de groote attractie van een stierengevecht ondergaan hebt, met veel vaart en in treffende sfeer in beeld gebracht en onder benauwende span ning gadegeslagen door een enorme men- schenmassa. George Raft en Adolphe Men- jou zijn de beide broers en hun spel is zeer verdienstelijk. Frances Drake als Chulita in de vrouwelijke hoofdfiguur in deze boeinde rolprent. De tweede film is de voortreffelijke amu sementsfilm „Catharina de Kleine", met Franziska Gaal als dienstmeisje, dat haar stoutste droomen werkelijkheid ziet wor den. Want wat is het geval: de rijke Jon geman Hans von Gersitlkow is verliefd °P des heeren Sixtus Brauns charmante doch ter en genoemden heer Sixtus Braun heeft den verliefden knaap onverbiddelijk afge wezen Om nogmaals „de huize Braun" binnen te dringen, trekt hij een chauf feursuniform aan en palmt eerst Sixtus Braun's personeel in, te beginnen met Ca tharina; zij gevoelt de aantrekkingskracht, die er van een uniform nu eenmaal op een vrouw uitgaat, en bovendien ziet haar chauffeurtje er wel aardig uit. En de heer Hans von Gerstikow vliegt met een snel- treintvaartje in zijn eigen valletje, zoodat Catharina uiteindelijk mevrouw von Ger stikow wordt Ze had een slechtere partu kunnen treffen! Franziska Gaal is geknipt voor dit on schuldige meiske; haar spel is weer bui tengewoon opgewekt en vroolijk. Atto Wal burg is de dikke heer Sixtus Braun en men kan dus van een groote dosis amusement verzekerd zijn De Comedian Harmonists luisteren de film met hun zang op en al leen dit optreden al, ls een bezoek over waard, Popeye en een grapipge klucht met Har ry Langdon vormen de inleiding tot dit welverzorgde programma.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2