De a.s. 3 October Optocht LEIDSCH DAGBLAD Vierde Bied Zaterdag 18 September 1937 Grieksche Mythen en Sagen Zuiderkwartier I— Sportman I DAMMEN Voor Schakers Groep XIII. De slotgroep XIV. L.F.C. Het is L.F.C.. dat met de terreinmoeilijk- heden worstelde (het terrein aan den Haagweg. dat zü circa 20 iaar bespeelde, wordt n.l. exercitieterrein) thans gehikt om dit seizoen, even-als U.V.S.-het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel te mogen be spelen met haar eerste elftal. Daar er voor de lagere elftallen nog geen ander terrein beschikbaar was, spelen deze tot Janpari a.s. op het oode terrein aan den Haagweg. Morgen zullen de L F C reserves den strijd aanbinden tegen ADO IV. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: H. W. Duffels: achter: A K. van Leeuwen en T. v. d. Blom; midden: J. Glas bergen, J Selier en I. v. d. Wijngaard: voor: E. Teijn. J. Loulier, A. Franke. B Senteur en A. Link. ZUIDERKWARTIER I—SPORTMAN I. De opstelling van Zuiderkwartier voor den competitie-wedstrijd tegen Sportman I is als volgt: Doel: N. Staden; achter: Kriek en Rijs- dam: midden: I. Arnoldus, v. d. Wilk en Rapaan; voor: Bredeveld, Nieuwen'ourg, Ladan, Houps en C. Arnoldus. L.D T.S. I—LUGDUNL'M in. L.D.T S. I speelt morgen tegen Lugdunum III in de volgende opstelling: Doel: J. Slootweg: achter:F Hemerik en J. Crama: midden: B de Ru, H. Flaman en A de Goederen; voor: Epelaar, F. Zwagers, N. Galjaard, E de Heer en C. v. Velzen. ALPHIA IIV.U.C. IV. Alphia n verschijnt tegen V.U.C. IV als volgt: doel: W. Vet; achter: L. v. Roon en J. den Daas; midden: Jac. Haak, G. Dallinga en J. v. Loon; voor: G. v. Leer, J. de Jong, E. Idenburg, J. Kouwer en F. Lanfers. WEDSTRIJD TE VOORHOUT. Morgen te halfdrie wordt te Voorhout het nieuwe terrein van Foreholte bij het gesticht St. Bavo geopend. Foreholte I speelt dan tegen V.V.S.B. (Noordwijker- hout). ZONDAG A.S. COMPETITIE-WEDSTRIJD OP HET TERREIN a. d. KANAALWEG. Aanvang 10 uur. Entrée 10 cent. Jongens 5 cent. 7793 (Ingez. Med.) TENNIS. KAMPIOENSCHAP OEFENMEESTERS. De jaarlijksche wedstrijden om het na tionaal kampioenschap voor oefenmeesters worden op de tennisbanen van „Hanen- burg" in Den Haag gehouden. Het vorig jaar is Waasdorp met den titel gaan strij ken en 't ziet er naar uit, dat hij dit jaar wederom beslag op den titel zal leggen, te rneer daar hij de eerste partijen wist te winmen en zijn grootsten concurrent W. Hemmes door J. Goedhard in 5 sets werd geklopt. De eerste uitslagen luiden: Klasse A: J. Goedraad sl. De Mos 62. 97, 62; W. Hemmes sl. De Mos 75. 64, 63: A. Waasdorp sl. M. Goedraad 62, 60, 62; A. Waasdorp sl. D. de Mos 64, 75, 61; Goedraad sl. W. Hemmes 6—2, 5—7, 6—0, 1—6, 7—5: J. Goedraad sl. M. Goedraad 6-2, 62, 62. Klasse B: A. Hemmes sl. M. Dingemans 7—5, 6—3, 9—7; M. Star sl. A. Sabbé 6—3. 64, 62; M. Stas sl. G. van Beem 26, 26, 64, 119, 6—2; G. van Beem sl. A. Hemmes 61, 6—1, 6—2; M. Dingemans sl. M. Stas 8—6, 6—1, 6—1. Klasse C: A. Sabbé sl. P. Timmer 61, 62, 62; A. Sabbé sl. de Zeeuw 61, 63 62; P. Timmer sl. de Zeeuw 36, 46, 7—5, 7—5, 7—5. Dubbelspel; D. de Mos en U. van Beem sl. P. Timmer en De Zeeuw 6—1, 61; M. Dingemans en A. Sabbé sl. A Hemmes en M. Stas 46. 63. 62; W. Hemmes en J. Goedraad sl. M. Dingemans en A. Sabbé 6—2, 6—2. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBOND. Programma voor morgen. Noord-Holl. I: KattenburgDVD. Luto Blauw Wit, DTVSportief, Koog Zaandijk- Westerkwartier. Zuid-Holl. I FluksHSV (De Jong), Ons EibernestRozenburg, HKVDeetos. DKC- Het Zuiden. Gelderland I: 't OverschotjeOnder Ons; EKCAVADA, MercedesHellas. Overijsel I; Naas—HKC. Groen Zwart- Zwart Wit, AchillesRigtersbleek (18/9), AKC—DOS. Noord I: WWMDNic, Wordt Kwiek Hermes, Rood ZwartVitesse. Zuid I: Rood Wit—DETO, PSV—Volt, BredaONA. Zuid-Holl. IIA: HSV IISpangen, Rozen burg IIFluks II (Minderman), Gymna siasten—HKV II. Zuid-Holl. DB: Het Zuiden IIRegen boog, Deetos II—Achilles. OSCR—Ons Eiber nest II, ReadyODI. Zuid-Holl. Ill A: Achilles IIVicus Oriep- tis (Stinis), OlymplaanPhoenix, Alge- meeneGymnasiasten II (Wassenaar), ALODe Kweek. Overzicht. Wanneer Pluvius geen roet in het eten strooit, draait de competitie reeds den twee den Zóndag op het volle aantal toeren. Gezien evenwel de overvloedige regenbuien, welke de sportvelden gedurende deze week moeten verorberen, lijkt het ons niet on mogelijk, dat de afwerking van het pro gramma morgen heel wat minder vlot zal lukken, dan een week geleden. We zullen er echter maar het beste van hopen. Wie weet, valt dan de oogst Zondagavond nog mee. In Noord-Holland zal Luto ongetwijfeld een koude douche bekomen na het aardige succes, in haar eersten competitiewedstrijd behaald. Blauw-Wit heeft reeds verleden Zondag getoond, dat ze geenszins met zich laat spotten en ze zal voor Luto dan oofc zeker geen uitzondering maken. DNT begint eerst morgen en nu,haar te genstander Sportief is, mag men verwach ten, dat haar start hoopvoller zal zijn, dan die der laatste jaren. Voorts zal Kattenburg zich wellicht wat herstellen van haar 10—3 nederlaag en DVD een warme ontvangst be reiden, terwijl Koog Zaandijk tegen Wester kwartier wederom een nederlaag tegemoet gaat. In Zuid-Holl. staat Fluks voor de zware taak HSV er onder te houden. Gezien de fraaie uccessen, onlangs op serie wedstrij den behaald, zullen de Hagenaars, wier eerste wedstrijd het is, alles op alles zetten, om de competitie met een overwinning aan te vangen. Doch waar Fluks bij een tweede nederlaag te ver achterop zou komen, zit er voor Rood-Wit niets anders op, dan zóó ge ducht van zich af te bijten, dat niet de tegenpartij, maar zij aan het langste eind trekt. En als Fluks de zaken morgen wat en thousiaster aanpakt, dan behoort een suc cesje o.i. zeker niet tot de onmogelijkheden. Deetos zal voorts in deze afdeeling onge twijfeld korte metten met HKV maken, evenals Ons Eibernest met Rozenburg, ter wijl Het Zuiden zich waarschijnlijk wel niet zal kunnen handhaven tegen DKC. De Geldersche kampioen, 't Overschotje, zal dit jaar moeten toonen, dat haar kam pioenschap werkelijk te rechtvaardigen was. Zij dient dan morgen zeker te winnen van het Oosterbeeksche Onder Ons. Benieuwd zijn we in dit rayon naar de prestaties van Hellas, dat, na het eene jaar kampioen te zijn geweest, het volgend jaar zoo'n onder geschikte rol speelde. Een zege op Mercedes mogen we van de Deventenaren echter toch wel verwachten! De Overijselsche competitie bestaat ein delijk weer uit acht deelnemende vereeni- gingen. Groen-Zwart heeft de rij aange vuld. Deze debutante vangt aan met een thuiswedstrijd tegen Zwart-Wit, dat verle den jaar tot de zwakke zusjes behoorde. Wat de Deldensche club echter dit jaar van zins is? DOS zal zich waarschijnlijk weer op ma ken voor de kampioenswedstrijden, zooals dat de laatste jaren zoo'n beetje traditie is geworden. Haar eerste slag was reeds danig raak en we twijfelen er niet aan of ook AKC zal morgen weinig in de melk te brokken hebben. Fluks II gaat haar geluk beproeven tegen het pas-gepromoveerde Rozenburg II. Wan neer de rood-witte reserves niet met on volledigheid te kampen hebben, zooals dit verleden jaar zooveel gebeurde, mogen we een bevredigend resultaat verwachten. De Leidsche derde klassers zijn morgen geen van beide kansloos. Vicus Orientis weet wellicht aan de Mient in Den Haag van Achilles II wel een puntje af te snoe pen, terwijl Algemeene op eigen terrein Gymnasiasten II moet bestrijden. Zeker een mooie gelegenheid voor de ex-LKB-ploeg om zich met één slag in het derde-klasse milieu in te burgeren. ATHLETIEK. NIEUW BRUNHILDE. Tot slot van het seizoen heeft een 4-tal leden van Nieuw-Brunhilde Ingeschreven voor de wedstrijden van den Turnkring Den Haag en Omstreken. Deze wedstrijd wordt morgen op het terrein Stokroosplein gehouden. WIELRENNEN. NIEUW SWIFT. Morgen zal het sprintkampioenschap van bovengenoemde vereeniging worden verreden: de A en B klassers over 1 K.M., de C klassers over 500 meter. Er zal in series van twee worden gereden, waarvan de tweede aankomende afvalt en later éen herkansing rijdt. Bijeenkomst aan het clublokaal om acht uur. Vcor de Ronde van Leiden is door Nieuw Swift met 44 deelnemers Ingeschreven. Na afloop der sprintkampioenschappen zullen eenige mededeellngen in het clublokaal worden gedaan, terwijl ook de startkaarten hiervoor zullen worden uitgereikt. SWIFT. Morgen wordt het lange afstands-kam- pioenschap verreden. De afstand bedraagt 80 K.M. Samenkomst te kwart voor negen bij den heer J. van Meizen, vertrek naar de startplaats te 9 uur. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Soestdijk- schekade 162, 's Gravenhage. Probleem No. 4004. Zwart een schijf op 17, dam op 32, Zwart. 1 2 3 4 6 46 47 48 49 50 Wit. Wit 5 sch. op: 26, 36, 41. 47 en 48, Probleem No. 4005. Zwart 10 sch, op: 3, 9. 11, 12. 13. 14, 15, 17, 19 en 26. Zwarf. 1 2 3 4 0 46 47 48 49 50 Wit. Wit 10 sch. op: 25, 28 29 30 32 34, 39, 42, 46 en 48. Probleem No. 4006. Zwart 8 sch. op: 4. 7, 10, 12, 17, 18, 29 en 37. Zwart. 1 2 3 4 5 Wit. Wit: 8 sch. .op: 20, 24, 32, 33, 38, 41, 44 en 48. Problematiek. De oplossing van probleem No. 4001 is aldus Wit: 31—27, 37—32, 42—38, 26—31, 47—41. Zwart: 49x21, 21x49, 49x46, 26x37 en de dam ls Ingesloten. Probleem No. 4004 is geconstrueerd met hetzelfde systeem doch het is van ouderen datum dan no. 4001. Het dateert uit 1770 en komt voor in het boek van Manoury. De auteur was volgens overlevering, mr. de Calonne, Minister van financiën onder Lodewijk de XVI. De bewerking is fijner dan van No. 4001. Wit speelt 4137. zwart 32x41 of 46; op 32x46 volgt 26—21, 36—31, 47—41 en cp 32x41, 26—21, 36—31 en 47x36. In probleem No. 4002 ziet men den stand van zwart geheel open staan, klaar voor den winnenden slag, waardoor de oplossing niet moeilijk te vinden ls. Systemen en motieven. Het diagram van no. 4003 geeft niet den Juisten stand weer zooals deze eenige jaren geleden is gepubliceerd. Deze stand is zoo geplaatst om te doen zien' volgens welk systeem de auteur ls te werk gegaan. Geïnspireerd door fraaie meerslagen was onder problemisten ter sprake gekomen, 't samenstellen van een directen meerslag met natuurlijken stand en zoo weinig mo gelijk schijven. Van den in dien tijd beken den problemist Belinfante verscheen No. 4003, een waar meesterstukje van construc tie en eenvoud. Beziet men den stand op het diagram dan is het voor elk duidelijk, dat, indien wit 4136 heeft gespeeld, schijf 27 verloren gaat, maar zwart is aan zet en speelt 2731. Nu komt het fraaie van den stasid in 't zicht: wit speelt 37—32, zwart denkt zich al meester van de positie als hij 3137 vervolgt, wint nu een schijf of gaat naar dam met drieslag, doch wit speelt 26—21 en zwart moet vier schijven slaan naar 40, wit 45x34 nogmaals meer- slag naar 28 en wit 41x1 met winst; Elk probleemkenner zal beamen „klein maar fijn"? Probleem No. 4006 is van een Pranschen auteur en werd twee jaar terug geplaatst voor den probleemwedstrijd. Het heeft een natuurlijken gesloten stand; het systeem om tot winst te komen voor wit komt maar zeer zelden voor. (Wordt vervolgd), LEIDERDORPSCHE DAMVEREENIGING De uitslagen der wedstrijden voor de borden-bezetting zijn: J. den HollanderA. Bloemendaal 1—1; C. MelnemaJ. van Tongeren 20; J, B. van WijngaardA. Kruidenier 2—0; A. SpiesW. v. Heusden, afgebr.; R. Marbus— S. Zwanenburg 02; J. A. den Hollander— G. y. d. Voort, uitgest.; N. Hoogervorst— K. Spek 20: M. de Koning—A. Bregman 02; J. GoedhartJ. van Sandijk 1—1. Oplossingen en mededeellngen daze ru briek betreffende te richten aa!n den schaakredacteur van het „Leidsch Dag blad". PROBLEEM No. 13. Comins Mansfield. lste pr. „Teplitz Schönauer Anzelger" 1932. Zwart. WH. Wit: Kg3, Tdl, Ra8, Pfl, Pf3, (vijf stuk ken). Zwart: Khl, Ta2, Tal, Rb2, p.c3, g4 (zes stukken). Wit geeft In twee zetten mat. OPLOSSING VAN No. 12. Mansfield. Wit: Ka2, Td8, Th2, Rg6, Rd2. Pb3. Pg4, p. c2, g3. Zwart: Kdl, Dh4, Ta4, Tel, p. a3, e5, h3. 1. Rh5, dreigt, 2. Pe3 mat. 1Dg4: 2. Rb4 mat. 1Tg4: 2. Rg5 mat. 1Kcö: 2. Rel: mat. Na 1Dh5volgt eveneens 2. Rb4 mat, terwijl na Te2 de dreiging doorgaat (pen ning van Te2!). Een zuiver dreigprobleem. In den voor stand heeft zwart zooveel bewegingsvrij heid, dat men geen oogenMik den indruk heeft met een tempo-opgave te dóen te hebben. De sleutelzet voldoet aan artistieke eischen: hij is niet plomp, de looper wordt geofferd en de zwarte koning krijgt een vluchtveld. Er is in dit probleem een scherp omlijn de thematische inhoud te onderkennen: de zwarte zelf-pennlngen (D en T) op g4, gevolgd door een aftrekschaak waarbij de witte looper telkens het niet gepende zwarte stuk afsnijdt van de lijn d8dl. Goede oplossingen ontvangen van: J. Bonsel, C. J. Hakemulder, A. Koevoet, P. C. Segaar, Ph. Verstraten, allen te Leiden. XI. Hij brengt de menschen tot elkanderhij doet wat hem weerstreeft, voor zijn macht bui gen. Al wat wild en ruw is moet zich aan hem onderwerpen; panters en leeuwen trekken zijn wagen en de meest woeste godheden der bosschen scharen zich gewil lig onder zijn gevolg. Niet meer dan na tuurlijk is het, dat de god, die zulk éen invloed heeft op het gemoed der men schen, ook de god is, die elke opgewonden stemming, die de geestdrift van het ge moed, die het enthousiasme verwekt. Alles wat in staat ls die stemming in het leven te roepen, behoort dus tot zijn gebied. Vooral geldt dit op het gebied der poëzie en der muziek. Dionysos was de zoon van Zeus en Se- meie. De liefde, die Zeus voor Semele koes terde, wekte in hooge mate de ijverzucht van zijn gemalin Hera op, Hera kwam on der een valsehe gedaante tot Semele en overreedde haar om Zeus te vragen, dat deze ten bewijze, dat hij werkelijk de god des hemels was, zich in al zijn heerlijkheid zou vertoonen. Door een eed gebonden moest Zeus het dwaze verzoek inwilligen, doch toen hij in den vollen vuurgloed van zijn bliksem tot de ongelukkige Semele kwam, verbrandde zij met haar huis. Zeus iedde echter het knaapje, dat geboren zou worden en dadelijk ontsproten uit de zui len van het paleis klimopranken, die met hun koele bladeren het kind beschermden. Zeus borg het in zijn dij, en toen Diony sos voor de tweede maal ter wereld kwam, gaf Zeus hem ter verzorging en opvoeding over aan de nymphen. Toen hij volwassen was, plantte hij den. wijnstok en met den daaruit gewonnen drank bedronk hij zich zeiven en zijn opvoeders en de daemonen van het woud en ieder, die met hem in aanraking kwam, werd door den zoeten geur van den nieuwen drank verleid en schaarde zich bij den stoet, waarmede de god begon de wereld door te trekken, om de nieuwe gave, die hij der menschbeid schenken wilde, te verspreiden. Zoo kw^m hij ook in Ikaria, waar de heerscher Ika- ros, aan Dionysos, toen hij om gastvrijheid vroeg, deze vriendelijk aanbood. Tot loon daarvoor gaf Dionysos hem den wijnstok en leerde hem den wijnbouw. Toen nu Ikaros den eersten wijn gewonnen had, vuiöe hij daarmede lederen zakken en trok door het land om aan de herders dien heerlijken drank rond te deelen. Deze ech ter werden spoedig dronken en, meenende, dat zij vergiftigd waren, doodden zij Ikaros en begroeven hem onder een boom. Zijn dochter Erigone ging uit om hem te zoe ken en vond eindelijk zijn graf. Vol ver twijfeling over den treurigen dood van haar vader, hing zij zich aan den boom, waaronder hij begraven was, op. Dionysos echter, vertoornd over den moord van zijn vriend, zond een pest over het land en maakte, dat alle jonkvrouwen in razernij het voorbeeld van Erigone volgden. De rampen, die na den dood van Ikaros over het land gekomen waren, konden niet op houden, vóór het lijk van den vermoorde gevonden was en daarop een zoenoffer voor de misdaad was gebracht. Den doode vond men niet, maar men stelde ter vol doening van de eischen van het orakel een feest In, waarop allerlei kleine beeldjes aan boomen werden opgehangen en heen en weer geschommeld, onder het zingen van liederen ter eere van Ikaros en Eri gone. Nergens werden de feesten, die met den Dionysosdienst in betrekking stonden met zooveel pracht en luister gevierd als in Athene. Bij één dezer trokken personen op een wagen van plaats tot plaats rond en verhaalden de lotgevallen van den god, wiens feest men vierde, en ook later, toen het Atheensche tooneel reeds zijn hoogsten trap van ontwikkeling bereikt had, trokken nog tooneelspelers uit de stad rond om door hun voorstellingen luister aan die landelijke Dionysiën bij te zetten. Overal, waar Dionysos kwam, verspreid de hij zegen; slechts hen stortte hij in 't verderf, die hem trachtten te weerstreven. Zoo vooreerst de Tyrrheensche zeeroovers, die hem als gevangene wilden meevoeren. Toen hij op het punt stond van Ikaria naar Naxos te varen, werd hij, daar hij door zijn buitengewone schoonheid de aan dacht trok, door Tyrrheensche zeeroovers gevangen genomen. Doch nauwelijks was het schip in zee, of de boelen, die men hem had aangelegd, vielen af, om de zeilen groeiden wij nranken, klimop omklemde den mast en de roovers stortten zich ln een vlaag van waanzin ln zee en werden in dolfijnen veranderd. Juist, omdat Dionysos slechts ten deele van goddelijke afkomst was, moest hij ge reinigd worden van al het aardsche, dat hem aankleefde, eer hij toegang kon krij gen tot den kring der Olympische goden. Na den tocht, dien hij over de gansche aarde ondernomen had, waarbij hij alle volken als 't ware aan zijn gebied had on derworpen, trok hij als overwinnaar zege vierend de woningen van den Olympos binnen, waar hem voortaan het verblijf werd toegestaan. En toen hij daar een maal was, wist hij te bewerken, dat ook aan zijn moeder Semele, een plaats op den Olympos werd aangewezen. Geen der Grieksche goden ls zóó dikwerf het voorwerp geweest van de voorstellin gen der beeldende kunst als Dionysos. Nu eens wordt hij afgebeeld als kind, dan als jongeling, dan weder als volwassen en krachtig man: nu eens met een smachtend, bijna vrouwelijk uiterlijk, dan weder door de heftigste gemoedsbeweging in een toe stand van geestverrukking gebracht; nu eens drinkende, dan weder rijdende op wilde dieren. Eén beeld wordt ln het mu seum te Leiden bewaard. Faunen en Satyrs zijn ongeveer dezelfde wezens, voorkomen de in gezelschap van Dionysos. Zij worden beschreven als een lichtvaardig en weinig goeds verrichtend volkje. Ruwe zinnelijk heid en moedwillige schalkschheid zijn de grondtrekken van hun wezen. In hun half dierlijke zinnelijkheid schijnen zij de carri- catuur van den god, in wiens omgeving zij gewoonlfik optreden. Ook dacht men zich hun gestalte als half dierlijk; men gaf hun aangezichten met stompe neuzen, borstelig haar, ooren als die van geiten en oen gei tenstaartje op den rug. Zij houden veel van muziek en dans. Hun muziekinstru menten zijn de herdersfluit, cymbalen en castagnetten. Hun dans had een landelijk karakter; hun ruwe natuur openbaarde zich door hun bokkesprongen. Evpnals hun lieer en meester zijn zij hartstochtelijk aan het genot van den wijn verslaafd. Maar, terwijl bij elezen de dronkenschap een dwepende verrukking en een plechtige, ernstig zwaarmoedige stemming teweeg brengt, werkt zij bij hen alleen op hun zinnelijkheiden drijft hen aan tot aller lei wilde en dolle streken. Zij werden afgebeeld als oude, gebaarde wezens van een leelijk uiterlijk. De godin der bloemen. Van liefelijker voorkomen is Groep XIII, met Flora, de godin dei- bloemen, omgeven door bloemenmeisjes in kleurrijke kleeding getooid met bloemen. Behalve godin der bloemen is Flora ook de godin der lente. Reeds ten tijde van Ro mulus werd ter eere van deze lieftallige godin ln de stad Rome een tempel opge richt; later voerde men voor haar bijzon dere feesten ln, de Floraliën, die in den tijd van het ontluiken der bloemen, in de laatste dagen van April, gevierd werden. Natuurlijk speelden bij deze feesten de bloemen een groote rol; ieder versierde zich met bloemkransen; men bekranste de huizon, alle vertrekken en de met koste lijke spijzen voorziene tafels waren met bloemen bedekt en men gaf zich daarbij aan de meest uitgelaten vroolijkheid en feestvreugde over. De verovering van Trojë, De slotgroep, groep XIV, geeft een beeld van de verovering van Troje met behulp van het houten paard. Deze geschiedenis in vrij algemeen bekend en maakt een uit voerige beschrijving overbodig. Daarom zul len wij alleen enkele hoofdpersonen be handelen. In die eerste plaats Helena, die de aanleiding was tot den strijd. Helena was de dochter van Zeus en Leda. Een legende, omtrent haar geboorte verhaalde, dat Nemesis, welke door Zeus bemind werd, om diens vervolgingen te ontgaan, zich in een gans veranderd haa doch dat 'Zeus daarop in de gedaante van een zwaan haar had opgezocht,, dat zij daarop een ei had ter wereld gebracht hetwelk door een herder op een weide was gevonden en aan Leda gebracht. Deze be waarde het zorgvuldig en ter bestemder tijd kwam uit dat ei Helena te voorschijn die door Leda als haar eigen kind wera opgevoed. Reeds ln haar vroege jeugd muntte zij uit door een zeldzame schoon held. Deze w,as oorzaak, dat zij reeds op zeer jeugdigen leeftijd geschaakt we™ door Theseus van Athene. Spoedig even wel werd zij teruggehaald door haar broe ders, die ook de moeder van Theseus, ge vankelijk meevoerden. Met de Jaren n«n de schoonheid van Helena toe, zoodat a edelste jongelingen van Griekenland naar haar hand dongen; zij koos tot haar g maal Menelaos, den koning van Sparta, r den beginne was hun huwelijk gelukkig, doch de roem van haar schoonheid je, spreidde zich weldra ook buiten Gr:lekei land. Toen de Trojaansche K?11,infsz0™ Paris bij afwezigheid van Menelaos Span bezocht, werd hij met liefde voor Bele vervuld. (Wordt vervolgd), 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14