40 JARIG JUBILEUM Dames- en Kinder hoeden VAN AMERONGEN's -PEREZ- LAATSTE BERICHTEN een fraaie doos Bonbons of Luxe f lesch Eau de Cologne Dames- Hoedenmagazi j non Haarlemmerstraat 145-147 LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 17 Sepfember 1937 PERZISCHE TAPIJTEN De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten verkochten wij Wat is hiervan het geheim 't beste voor den laagsten prijs VISSCraiMWCHTEN SPORT UN/T EN LETTEREN Gedurende deze periode breidde onze cliëntenkring zich vooridurend uit Door ons systeem groote omzet tegen kleine winst brachten wij steeds terwijl door vakkundigen inkoop onze sorteering steeds veelzijdig en uitgebreid is. Hierdoor is het koopen in onze magazijnen steeds een genoe gen. Een genoegen dat wij de komende weken nog zullen vergrooten daar wij ter eere van ons Jubileum tot en met 1 October iederen cliënt die tenminste f. 2.50 besteedt ten geschenke zullen aanbieden I Binnenland De oefeningen van de lichte brigade. ENGELAND Boycott van uit fascistische landen afkomstige goederen bepleit. Het vakvereenigingscongres van Canada heeft den boycott van door fascistische lan den geëxporteerde goederen bepleit. Het congres keurde de politiek van het I.V.V. ten aanzien van den burgeroorlog in Spanje en den strijd voor de bescherming der democratie goed. RUSLAND Zoon van Stalin ontvoerd? Het Poolsche blad „Kurier Czerwony" meldt, op gezag van welingelichte kringen te Moskou, dat de eenige zoon van Stalin, de twaalfjarige Wasil. door onbekende daders is ontvoerd. De ontvoering moet hebben plaats gehad, toen Wasil, in gezelschap van zijn vriend, uit school naar het Kremlin terugkeerde. Den ontvoerders zou het welslagen van hun misdadig plan vergemakkelijkt zijn, doordat onlangs, bij gelegenheid van een jeugddag. waaraan Wasil deelnam, de foto van den jongen in alle Moskousche bladen is gepubliceerd De geheimzinnige verdwijning van zijn zoon heeft op Stalin een vernietigenden Indruk gemaakt. Ofschoon het geheele politic-apparaat van de Gerwe onnudöeUiik aan het werk is gezet, moet het tot dusver niet gelukt zijn, een spbor van den jongen of zijn ontvoer ders te ontdekken. VEREENIGDE STATEN De gïondwet 150 jaar Rede van Borali. De republikeinsche senator van Idaho, Borah, heeft ter gelegenheid van een her denking van den 150sten verjaardag der grondwet van de Vereenigde Staten een belangrijke rede uitgesproken. De oud-pre sident der senaatscommissie van buiten- landsche zaken heeft zijn vertrouwen uit gesproken in de toekomst van een op so lide consfitutioneele basis gevestigde de mocratische regeering. Borah sprak vervol gens breedvoerig over de propaganda der nationaal-socialisten in Amerika en over de nationaal-socialistlsche handlangers, die „de kiemen van religieuze onverdraag zaamheid, rassenhaat en willekeur zaaien" Hij voegde hier aan toe: „Ziet hier hoe de zaken onder een grond wettelijke regeering zouden moeten loo- nen: de handlangers zullen worden be schermd door het recht van vereenigmg. de vrijheid Van het woord en de persvrij heid, de vitale vrijheden, welke bij ons ge waarborgd worden en sedert langen tijd in dé landen, van waar de handlangers ar- komstig zijn. zijn vernietigd. Indien de handlangers voornemens zijn de wetten te schenden, zullen zij niet voor z.g. rechtbanken in hun eigen vadeiland berecht worden, maar voor onafhankelijke rechtbanken terecht staan. waar recht wordt gesproken zonder vrees, zonder gunst, zonder plichtsverzuim. Indien zij schuldig zullen worden bevonden, zullen de handlangers gestraft worden, wat ook het land van hun oorsprong zij en, indien de misdaad dezen maatregel rechtvaardigt, zal onze grondwettelijke regeering deze afge zanten van de tweedracht waarschijnlijk naar den electrischen stoel zenden. Ik geef. aldus Borah, dit advies gratis en zon der hoop. dat het wordt verstaan". Tenslotte bestreed Borah krachtig het pessimisme dergenen, die twijfelen aan de democratie op de wereld. 'S-G RAVENHAGE KOORDEINDE 140^ 7652 CIngez. Med.) Opnieuw wordt Madrid door de artillerie van Franco gebombardeerd. Tevens zijn vlicgtuigraids uitgevoerd op Porthou en Valencia, waar 20 dooden vielen en 50 ge wonden. Ook de Noorsche legatie heet ern stig beschadigd. Een te Falmouth (Engeland) liggende tor- pedobootjager van Valencia is blijkbaar naar Franco overgeloopen. 60 manschappen zijn aan wal gegaan en zijn voorloopig op geborgen. Officieel verluidt, dat de Amerik. regee ring voornemens is, alle reispassen van Amerikanen, van wie bewezen is, dat zij hebben deelgenomen aan den Spaanschen burgeroorlog, bij hun terugkeer naar Ame rika wegens misbruik van paspoort in te trekken. In verscheidene gevallen zijn reeds de passen van Amerikanen, die uit Spanje te rugkwamen, in beslag genomen. Dreiging van Caballero. In een Interview met de .Matin" zeide de vroegere Spaansche premier Caballero o.a.: Indien de Volkenbond steun weigert en onmachtig blijkt te zijn, zullen wij streven naar een nieuwe samenwerking der beide Internationales, en zullen wij de onderaf- deellngen verzoeken in de respectieve lan den maatregelen te treffen voor een direc te actie, teneinde de democratische regee ringen te dwingen den strijd op te nemen tegen het fascisme, dat men Spanje niet mag laten uitmoorden. Van het gevcchtsfront. De Chineezen beweren bij Sjanghai Lotien te hebben heroverd, de Japanners ontkennen dit. In iedergi-valvorderingen hebben de Japanners niet meer gemaakt. Het opperbevel over de 300.000 man sterke Chineesche troepen in het gebied van Sjanghai is aanvaard door den „christen- generaal" Feng Joe Hsjang, den onder voorzitter van de militaire commissie. De militaire operates bij Sjanghai ont wikkelen zich tot een loopgravenoorlog. De Chineesche staf heeft verscheiden verde digingslinies laten aanleggen. Het gebrek aan geschut veroorlooft evenwel geen Chineesch offensief, doch de automatische wapens veroorzaken wel groote schade in de rangen der Japanneezen. Het Chineesche leger is rijk aan mannen en het terrein rond Sjanghai is gunstig nabij druk uit op den kern der Chineesche troepen in de richting van Pautingfoe. Om aan den Japanschen opmarsch in Noord-China krachtig tegenstand te-bieden hebben de Chineezen tusschen Paotingfoe en Tsjangsjau een verdedigingslinie opge worpen. Paotingfoe zelf is inmiddels ver sterkt en hier zijn 350.000 man troepen der regeering van Nanking geconcentreerd. Bij Paoting zijn 3 Japansche vliegtuigen neergehaald. Amcrika's houding. Het verbod van het vervoer van wapen tuig aan boord van schepen der Ameri- kaansche regeering en de waarschuwing as.n de Amerikaansche koopvaardij heeft In politieke kringen te Nanking groote teleurstelling gewekt. Men verklaart, dat Roosevelt's besluit de Japanneezen bevoor deelt en in strijd is met de zoo vaak ge- voor da infanterie, terwijl de delta van de Yangtse voor geschut moeilijkheden ople vert. Aan den strijd in Noord-China. hebben naar schatting 100.000 man, deel uitmaken de van de achterhoede van het terugtrek kende Chineesche leger, deelgenomen. Zij streden hardnekkig doch stonden machte loos tegenover de Japansche tanks, zware artillerie en vliegtuigen, die hun ontbreken. Geheele compagnieën verkozen algeheele vernietiging boven den aftocht. De Japan ners beweren, dat zij in een kleinen sector duizend gsdoode Chineezen vonden. Volgens een Chineesch bericht uit Tsinan hebben de Chineesche troepen een alge meen offensief ingezet aan de spoorlijn TientsinFoekau. Op 1500 meter ten Zuiden van Hsingtsji zijn bloedige gevechten geleverd. Het schijnt dat de Chinsezen daar in het voor deel zijn. Het eerste doel van den Japanschen aan val bezuiden Peiping is het verbreken van de eerste groote verdedigingslinie der Chi neezen, welke over Pauting loopt. Het ver dere doel is, Volgens Domei, heel Noord- China tot aan de Gele rivier toe, te zuive ren. hetgeen zou neerkomen op de be zetting van heel Hopei en Sjansi, met de Noordelijke punt van Honau en het N.W. deel van Sjantoeng. De kern der Japansche troepen heeft de rivier Tsjoema overgestoken en zij rukken thans op naar Tsjotsjau, terwijl de Japan sche rechtervleugel in de zone van de spoorlijn PeipingHankau opgerukt is tot vijf kilometer van Ljoeliho. welks val men ieder oogenhlik verwacht. De Chineesche troepen, die hardnekkig blijven strijden, hebben eenige hoogten kunnen behouden ten westen van Liangsjan en dorpen achter Fangsja. Meer in het zuiden oefent de Japansche linkervleugel, die zijn waaiervor mige bewegingen heeft laten varen, van uite Verklaring', dat ..het Amerikaansche volk wenscht te werken voor den vrede in het Verre Oosten. In Japan ziet men in het verbod een dui delijk bewijs voor Amerika's voornemen elke verwikkeling in het conflict tusschen Japan en China te vermijden. De toepas sing van de neutraliteltswet is thans on- noodlg geworden, In politieke kringen en ook in de pers wordt met voldoening over den maatregel van de Amerikaansche re geering gesproken, daar men er een voor deel voor Japan in ziet. De 19 bombardementsvliegtuigen, die naar China vervoerd zouden worden, zijn uit de „Wichita" aan boord gebracht van lichters, in verband met het besluit van Roosevelt niet toe te staan, dat aan de re geering behoorende schepen oorlogsmate riaal naar China of Japan vervoeren. De „Wichita" zal ook mitrailleurs, prik keldraad en schroot, dat voor China be stemd was, lossen. Uit Washington wordt gemeld, dat de woordvoerder van de Chineesche ambas sade verklaard heeft, dat de 19 vliegtuigen contant betaald zijn, vóórdat zij aan boord gebracht zijn van de „Wichita". In sommige kringen gelooft men, dat de Chineesche vertegenwoordigers zullen trachten de vliegtuigen te doen transpor teeren door een ander, niet aan de regee ring behoorend of een buitsnlandsch schip. Japansche afgezant naar Europa. Da Japansche regeering heeft besloten den vroegeren minister van handel, vice- admiraal Goto. als specialen afgezant naar Europa te zenden, om opheldering te geven over de ware bedoelingen van Japan ten opzichte van China. In het bijzonder zal Goto geruimen tijd in Duitschland vertoe ven; zijn vertrek is vastgesteld op begin October. DAMMEN. HAZERSWOUDSCHE DAMCLUB. De H.D.C. heeft haar le ronde gespeeld voor den onderlingen bordenwedstrijd, waarvan de uitslag is als volgt: Groep I: A. Dorsman-A. J. van Tol 02; J. de C-elder-M. Kroon 02; J. C. Wlnd- horst-M. Kroon 02; D. van Staveren-K J. Matze afgebroken. Groep II: C. van Veen-P. van Veen 11: P. van Wieringen-L. Luiten 2—0; A. J. de Witte-L. Luiten 0—2. Groep III: P. Helmus-Jac. Raaphorst 20; 2e partij P. Helmus-Jac. Raaphorst G2; J. Bleeker-Jac. Raaphorst 02; J. Straver-Jac. Raaphorst 0—2. 2e partij: Jac. Straver-J. Raaphorst 02; Jac. Straver-J Bleekcr- 02; P. Helmus- J. Bleeker 11; G. Luiten-P. Helmus 20. 2e partij: G. Lulten-P. Helmus 20; J. Luiten-J. Bleeker 02; P. Helmu.s-3. Slap- pendel 2On Jac. Straver-J. Luiten 02; 2e jartij Jac. Straver-J. Luiten 02. STEEDS IIOOGER (KATWIJK a. d. RIJN) De R.K. Damclub „Steeds Hooger" heeft gisteravond het winterseizoen geopend. Er slond tegelijk een simultaanseance op het programma, te geven door den heer G. Geerlings. Nadat de voorzitter de aanwe zigen. en in 't bijzonder den simultaai.spe- ier en den wedstrijdleider van den Nederl. R.K. Dambond had verwelkomd, begon de heer Geerlings zijn wandeling. Hij bond den strijd aan tegen 18 borden, waarvan hij er niet minder dan 13 wist te winnen, 2 remise speelde, en 3 verloor tegen W. v. d. Eshof, A. Boskamp en P. G. J. Bosman. Remise speelden G. v. d. Laken en G. Ouds hoorn. In de pauze sprak de heer Bekker over den N.R.K.D.B.. z'n werkwijze, de com petitie en voordeelen van aansluiting. Spr. had een dankbaar gehoor. Na afloop dankte de voorzitter beide voornoemde heeren en deelde nog mede dat een der parochianen voor den a.s. bordenwedstrijd een wissel beker uitloofde voor het 1ste tiental en een medaille voor het 2de voor de eerstaan- komenden. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Naar wij vernemen, is liet ledental van „Het Schouwspel" nog niet zoodanig geste gen, dat, gelijk wij schreven, drie voorstel lingen van ieder stuk gegeven kunnen wor den. Het blijft voorloopig nog bij twee. Bi) verderen groei, kan het echter mis schien nog drie worden. Men rekene daar mee! (Ingez. Med.) 7649 De Koninklijke familie op het oefenterrein. Prins Bemh&rd maakt de oefening der huzaren mee. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van het paleis „Het Loo" vertrokken om opnieuw een bezoek te brengen aan het terrein, waar heden en morgen een on afgebroken oefening van de lichte brigade wordt gehouden. Zij was vergezeld van haar eerste hof dame jkvr. van Tets, Haar adjudant, ko lonel jhr. de Jonge vara Ellemeet en Haar ordonnans-officier jhr. Van Lawick van Pabst. De Koninklijke auto werd met de pont te Brammen overgezet. Hier voegde prinses Juliana zich bij de Koningin. De Prinses had den nacht doorgebracht aan boord van de „Piet Hein". Gezamenlijk werd naar Zelhem gereden. Hier was ge vestigd het bureau van den hoofdhulp- leider, luit. kol. Thoden van Velzen. De kolonel stelde Hare Majesteit op de hoogte van den toesitand op het oorlogsterrein. Op VLAARDINGEN 16 Sept. Prijzen: Maatjes jong f8.809.30. id. ge woon f7.808.20. Volle haring Zuid f. 10.20 10.90. Steurharing f 8.208.70. Hom- en kitziek f 10.40—10.60. IJle f8.20—8.40. het marktplein van dit Geldersche plaats je werden de Koningin en Prinses luide toegejuicht en de muziek speelde het „Wil helmus". Er werd druk gevlagd. Ook prins Bemhard was hedenoch tend vroeg bij de oefeningen present. Bij het kasteel De Slangenburg, tus schen Doetinchen en Varsseveld, ver ruilde de prins zijn kepi met witten band omwikkeld (het teeken voor de niet ingedeelde officieren) voor den oorlogshelm om te paard de oefeningen van een patrouille huzaren der roode partij daadwerkelijk mede te maken. Naar de commandant van het veldle ger, luit. generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst terecht opmerkte, zal dit „prachtige voorbeeld" zooals de ge neraal het uitdrukte, zonder twijfel grooten indruk op de deelnemers aan de oefeningen maken. En tenslotte toonde prins Aschwin zijn belangstelling voor de manoeuvres door een bezoek. Hij was vergezeld van Hr. Ms. ordonnans-officier le luit. Egter van Wis- sekerke. DE UITBREIDING VAN DE LUCHTVLOOT DER K.L.M. Eerste toestel der laatst bestelde DC-3 vliegtuigen aangekomen. Per sohip is te Rotterdam uit Amerika aangekomen het eerste D.C.-3 vliegtuig van de onlangs door de K.L.M. bestelde serie van drie Douglas-machines van het type D.C.-3, waarmee de luchtvloot verder wordt uitgebreid. Het vliegtuig, •Bu'?er<: wordt in de werkplaatsen op Waalhaven gemonteerd en dan overgevlogen naa. Schiphol, waar het ter beschikking va den technischen dienst is gesteld. De ove rige twee toestellen van deze serie, Emoe" en de „Gier" worden binnenkort ons land verwacht. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2