STADSNIEUWS SHAWLS Fl. 1.10 QejiTffv^, Buitenland VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 No. 23767 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUIVER WOLLEN DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woarden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t.2.35 per week t.ZTHlüiïZ: f.0.19 Franco per post t. 2:35 per J maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.» ZWARE REGENVAL IN LEIDEN EN OMGEVING. De straten stonden blank. Wie 't mogelijk nog niet wist. dat de herfst dit jaar al zeer vroegtijdig haar in trede heeft gedaan, moet daarvan gister middag toch wel overtuigd zijn geworden! De regen viel met bakken uit den hemel, zóó zelfs dat in korten tijd de straten op meerdere plaatsen volkomen blank stonden, daar de kolken het water met geen moge lijkheid konden verwerken. Niet alleen waren in onze stad sommige straten aan slooten gelijk geworden, ook o.a. in Oegstgeest, waar het mooie plantsoen in het Wilhelminapark in een vijver was her schapen. was dit 't geval. Vele der lanen in de andere parken stonden eveneens totaal blank. In hoofdzaak hadden die straten en lanen, waarvan de riooluitloozing op den Hofpolder is aangesloten van den meer dan overvloedigen regenval de meeste last. Ware niet juist 's morgens de waterstand in dien polder op buitengewoon laag peil gebracht, dan zou de „waterramp" echter nog véél onaangenamer gevolgen gehad hebben. Gelukkig was overal kort na den ontzet tend zwaren regenval, de toestand spoedig v/eer zoo goed als normaal. In ieder geval: 't was een „regenbuitje", dat ons nog lang zal heugen! De zomer schijnt helaas wel voor goed voorbij DE KERKELIJKE HERDENKING VAN 3 OCTOBER. Op 2 October in de Pieterskerk. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. besloten om, nu de viering van 3 October op Zaterdag 2 Oct. zal plaats hebben, ook de kerkelijke her denking in de Pieterskerk op 2 October te doen plaats vinden. Ds. D. Kuilman zal ditmaal in dezen dienst voorgaan. HOENDERLOO-AVOND. In het Gebouw „Nathanaël" was gister avond een Hocnderloo-avond belegd, wel ke meer bedoeld was als een samenkomst voor hen, die op Zaterdag 25 Sept. deel zullen nemen aan den speldjesverkoop. De heer van der Zeeuw opende, als voor zitter der collecte-commissie, met een kort welkomstwoord deze samenkomst, waar voor ruime belangstelling bestond. Ds. Joh. W. Groot Enzerink sprak ver volgens een kort inleidend woord uit. waarin hij uiteen zette, dat Hoendcrloo ln de kern der zaak Christus' opdracht goed begrepen heeft. Immers Christus zoekt het verlorene, richt het gebogene op en wenscht het afgedwaalde terug te brengen. Ten slotte wees ds. Groot Enzerink er op, dat het evangelie den mensch geheel om kan zetten, waartoe hij als bewijs herinnerde aan de geschiedenis uit Lukas 15. Aan de hand van een groot aantal licht beelden vertelde de heer Götte, vertegen woordiger van Hoenderloo, het een en an der van deze stichting, welke thans ruim vijf en tachtig jaar bestaat en zeer velen de reddende hand heeft toegestoken. De Chr. Zangver. „Hallelujah" o. 1. v. mej. Tilly Leening verleende op dezen avond haar medewerking en gaf opnieuw met enkele nummers blijk van de goede ge schooldheid van het koor. Velen gaven zich tijdens de vergadering als collectant of cuüectrice op. CHR. HIST. JONGERENGROEP. 40-JARIG JUBILEUM DER FIRMA VAN AMERONGEN. De bekende fa. van Amerongen in hoeden en pelterijen, Haarlemmerstraat 147. her denkt heden haar 40-jariv bestaan en de zaak is uit dien hoofde gedurende een week in een fraai feestkleed gestoken. De zaak was oorspronkelijk alleen geves tigd in het pand Haarlemmerstraat 145 en legde zich toen ook toe od andere mode artikelen dan hoeden en pelterijen. Later heeft zij zich echter uitsluitend op het bovengenoemde gespecialiseerd. In 1912 legde zii ook beslag op het pand no. 147, waartoe men door de uitbreiding van zaken gedwongen was. De fa. van Amerongen is tegenwoordig een N.V.. dcch de oprichtster, mevr. van Amerongen. die thans als coni- misaresse fungeert, is nog steeds in den winkel, die haar groote belangstelling heeft behouden, aanwezig. Er waren vandaag reeds vele bloemstuk- ben door zakenconnecties toegezonden, het geen den f eestelijken aanblik verhoogde. De clientèle zal deze week ook van dit Jubileum kunnen profiteeren in den vorm van cadeaux. De heer D. Hendriks gaat heen als voorz. De Chr. Hist. Jongerengroep hield gis teravond in het Gebouw Rehoboth een propaganda-samenkomst. Daar de heer D. Hendriks als voorzitter is afgetreden stond de vergadering onder leiding van den vice- voorzitter, den heer J. de Jager. In zijn openingswoord zette deze uiteen, dat het t ideaal der jongeren dient te zijn, dat wij >nede zullen werken om ook op staatkun dig terrein Gods plan uit te voeren. Wij moeten overal de blijde boodschap Gods uitdragen, hetgeen wij kunnen wanneer wij gesterkt worden door Jezus Christus. Na een woord van welkom, gaf de heer C. A. Cravé van Den Haag een uitvoerige uiteenzetting van den strijd tusschen China en Japan, waarin hij den grooten haat. wel ken Japan tegen China koestert, naar voren bracht. Verder wees spr. er op, dat Japan beter bewapend is dan China, weïk land te laat begrepen heeft, dat het zich be wapenen moest. Nog een oogenblik Ned.- Indië in bespreking brengend, wees de heer Crayé er op. hoe Japan veel grondstoffen (b.v. olie en rubberi van Indië zou kun nen gebruiken. In dit verband pleitte spr. dan ook voor een goede bewapening van Indië. Wij dienen er voor te zorgen, dat ais het noodig mocht zijn. wij Indië kun nen verdedigen. Na de pauze, waarin voor nieuwe leden gelegenheid was nader van het doel der groep kennis te nemen, heeft de heer De Jager met een enkel woord afscheid ge nomen van den scheidenden voorzitter, den heer Hendriks. Spr. wees er hierbij op, dat de heer Hendriks zich tijdens de bel'lecding van het voorzitterschap heeft doen kennen als iemand met groote organisatorische ga ven. Als blijvend aandenken overhandigde spr. hem een portefeuille met inscriptie in zilver. Met een enkel woord dankte de heer Hendriks voor deze erkentelijkheid, die hij op hoogen prijs stelde. Ds. D. Kuilman sprak vervolgens het slotwoord uit waarin hij allereerst op den voorgrond stelde, dat een Christen zich met de politiek en wel in het bijzonder met de christelijke politiek moet bezighouden. Het evangelie van Christus zal op alle ter rein des levens zijn inhoud laten gelden. Het moet heerschen over het gansche leven zoowel van de individu als van de ge meenschap. De kerken zullen haar bood schap midden in het politieke leven laten hooren. Oxford en Edinburg zijn ons daarin reeds voorgegaan. Te weinig wordt in de politieke wereld met Christus en Zijn evangelie rekening gehouden. In de poli tiek zullen wij van hoog tot laag luisteren wat God te zeggen heeft en staan in de houding van gehoorzaamheid tegenover God. Onderwerpen wij ons in de politiek aan deze houding, dan zullen wij staande kunnen blijven. Toen spr. vervolgens op het gevaar van het individualisme en het collectivisme gewezen had, zeide hij, dat de macht van de innerlijke gemeenschap in Jezus Christus deze beide machten in zich op zal moeten nemen. Een oogenblik over den oorlog en het oorlogsgevaar sprekende, merkte ds. Kuil man op, dat hij verheugd is over de bood schap. die de kerken in Oxford hebben la ten hooren en die hierop neerkomt, dat de oorlog, zooals wij die thans kennen zonde is en blijft. Hij is demonisch. Spr. eindigde met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat hij thans verkeert in een kring van jongeren, die aan politiek doen. Is deze politieke belangstelling ech ter oprecht, dan zal deze moeten staan in een werkelijk toevlucht nemen tot Jezus Christus, waardoor het evangelie werke lijkheid wordt op alle terreinen des levens. Met dankgebed eindigde ds. Kuilman ten slotte deze samenkomst. BRIDGE-CLUB ROYAL. Gisteren is de eerste clubavond in dit seizoen van de bridgeclub Royal in de zalen van café-rest. Royal gehouden. Als nieuwe bestuursleden zijn benoemd de beeren Ch. de Nie, secretaris en N. v. d. Starre, Nieuwe Rijn 75, Telefoon 2578, penningmeester. De speelavonden zijn Voorloopig op Donderdag geziet. Er zal in een A en B-groep gespeeld worden voor beginnelingen en vergevorderden. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 19. betonvleohters 10, betonwerkers 56, fundeeringwerkers 1. glazenmakers 1, glazenwasschers 12. granietwerkers 7. grondwerkers 99, heiers 5, metselaars 126, opperlieden 95, schilders 124, sloopers 1, steenhouwers 2, straatmakers 4, hulp- straatmakers 10, stuóadoors, witters 34, timmerlieden 218, uitvoerders 10, voegers 17, ongesch. bouwvakarb. 10. Totaal 864. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 16, vellenblooters 5. steenfabr. arb. 114. zeepfabr. arb. 5, ongesch. arb. 58. Totaal 215. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 107, reizigers, colp. 33, winkelbedienden 34, eta leurs 3, incasseerders 17. musici 6, onder- wiizers 8, overheidspersoneel 10, verplegers 3. Totaal 221. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11. kell- ners 41 koks 6. Totaal 58. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 44, kistenmakers 3, kuipers 7, lijstenmakers 4, mandenmakers 1, meubel stoffeerders 20, meubelmakers 34, politoer- ders 3, ongesch. arb. 27. Totaal 145. Kleermakers: kleermakers 85, kappers 3, schoenmakers e.a. 13. Totaal 101. Land- en tuinarb.: bloemisten 29. land arbeiders 27. tuinlieden 28. warmoeziers 10, ongesch. landarb. 11. Totaal 105. Metaalbewerkers: bankwerkers 96, blik- bewerkers 26. burgersmeden 28, electri- ciens 59, gasfitters 16, gasmetermakers 1, 'gereedschapmakers 2, instrumentmakers 2, isoleerders 5, kettingsmeden 20, klinkers 9, koperslagers 4, lab. bedienden 5. lassohers 3, loodgieters 40. machinisten 12, metaal- boorders 6. metaaldraaiers 4, metaalslij pers 4, monteurs 16, pianostemmers 3, pon- sers 4. rijwielherst-lle-s 1 - - - c'v'ders 2, scheepstimmerl. 5, stekers 27. tegen- houders, verw. monteurs 13. voorslaanders 7, voorwarmers 6. vulcaniseurs 1, vuur werkers 8. wagenmakers 7, ijzerwerkers 38, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 46. Totaal 556. Sigarenmakers: sigarenmakers 17, sig. strippers 2. Totaal 19. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 9, ingenieurs 3, technikers 3, teekenaars 14, werkmeesters 14. Totaal 43. Textielarbeiders: hekelaars 8, katoen drukkers 22,. kluwers e.a. 10, luikers 18. plaatsnijders e.a. 21. schrobbelaars 2. spin ners 52. snoeiers 2. staaldraaddraaiers 6. sterkers 2. strijkers 15, wevers 120. wolbe werkers 38. ongesch. textielarb. 65. Totaal 379. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 140, exp. knechten 19, koetsiers 12, loopknechten 43. schippers 77. magazijn knechten 62, spoor- en trompers. 19, wa kers 7, transportarbeiders 69, lpsse arbei ders 471. Totaal 924. Typografen: boekbinders 36, boekdruk kers 19. fotografen 3. hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 27, steendrukkers 2. Totaal 92. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 80, mole naars 1. ovenisten 4, slagers 66, suiker werkers 20, wijnkoopersknechten 10, zuivel- bereiders 3, ongesch. fabr. arb. 23. Totaal 206. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters (leerl.l 4, naaisters 12, maasters 1. winkel juffrouwen 15, serveersters 1. buffetjuf frouwen 1, kantoorbedienden 32, verpleeg sters 7, bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onderwijzeressen 6, ass. en huishoudsters 11, dienstb. (d. en d. en n.i 27, kinderjuf frouwen 4, werksters 84, fabr. arbeidsters 15, A. V. O. 9. Totaal 232. Algemeen totaal4162 17 Sept. 1936 4544 19 Sept. 1935 4070 Ben. 40 ged. werkloozen. 22 jeugdwerk- verschaffing, 22 werkverschaffing. CONCERT IN ENDEGEEST. Gisteravond concerteerde het Harmoni ca-gezelschap D.V.V. (Door Vriendschap Vereenigd) onder leiding van den directeur den heer H. v. d. Velde alhier, voor de verpleegden der Gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest in het Recreatie- gebouw. Een zeer gevarieerd programma werd verdienstelijk en in vlug tempo af gewerkt. Een zeer dankbaar applaus volgde na ieder stuk. Als slot werd de Jamboree- marsch gespeeld, welke door alle aanwezi gen werd medegezongen. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man, dankte uit naam der vele aanwezigen hartelijk voor het gebodeine. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvolgen. de vergadering van den Raad hoogstwaar schijnlijk zal plaats hebben op Maandag 4 Oct. a.s. geh. ajour bewerkt, alle moderne kleuren. 7729 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND ROND NYON. A.s. Donderdag zal onze stadgenoot ir. L. van Gelderen voor de microfoon van den Phohi-zender een vloolrecital geven. Mej. Rita Kattenburg, leerlinge van Stefan Askenase zal hem aan den vleugel begeleiden, terwijl een uitsluitend Neder- landsch programma zal worden uitgevoerd, oa. ae vioolsonate van Henk Badings. Hedenmiddag is in het perceel Haar lemmerstraat 70 geopend het snelbuffet „Libotaria", dat geëxploiteerd wordt door de heeren J. Linschooten en J W. Boerma. Men kan hier tegen goedkoope tarieven onderscheidene dranken, voorts croquetten. diverses slaatjes en ook middageten verkrij gen. Hot geheel maakt een degelljken en zindeliiken indruk: ook de keuken, waar een tok den soepter zwaait. Het perceel werd met smaak verbouwd door den aannemer W. v. Dijk alhier, terwijl het sehilderswerk door de fa. Heus. het loodgieterswerk door de fa. J. J. Bemhard en de verlichting door de I.E.M.C O. verzorgd werd. De fa Willy Kan bier leverde het keurige meubilair Met de stalen meubels, het mooie buffet en de gansche verzorgde aankleeding, is dit zaal tje er een geworden, waarin men zeker gaarne honger of dorst zal stillen! Nieuwe geruchten over Midden- Europa. Uit Rome wordt gemeld: De verwachting, die blijkbaar te Genève gekoesterd wordt, dat Italië aan de con ferentie van Nyon nieuwe voorstellen zal doen, wordt hier niet gedeeld. De zegsman van Reuter verklaarde: Italië heeft ge sproken. Het heeft de Britsch-Fransche uitnoodiging tot deelneming aan het ac eoord van Nyon niet aanvaard. Aangezien het zich hieraan geheel blijft houden, is het aan Engeland en Frankrijk den vol genden stap te doen. Doch Londen meldt: Ten aanzien van de eventueele toetre ding van Italië tot het accoord van Nyon verklaart men alhier met nadruk, dat de deur open blijft. Italië heeft nog geen en kele aanwijzing gegeven, op welke voor waarden het eventueel bereid zou zijn, tot het accoord toe te treden. Er is geen spra ke van, dat Engeland in dit verband den eersten stap zal deen. Het staat aan Italië toenadering te toonen. Men is dus wel geheel op het doode punt beland! Opnieuw meldt een Engelsch blad, de „Daily Telegraph", dat een plan in uitwer king is, dat beoogt de spil RomeBerlijn uit te breiden tot Oostenrijk, Hongarije en Joego-Slavië. Oostenrijk en Hongarije zijn reeds nauw met Italië verbonden door de protocollen van Rome, terwijl Joego Slavië in Maart j.l. een politieke overeenkomst met Italië heeft gesloten. Het plan heeft derhalve ten doel, zoo heet het, de consolideering van hetgeen reeds een ios verbonden biok is. Onnoodig te zeggen, dat dit alles nog even vaag is als vroeger. DUITSCHLAND Bijbelvorschers veroordeeld. Vorige maand zijn ruim honderd leden van de organisatie der „ernstige Bijbelvor schers" veroordeeld tot uiteenloopende ge vangenisstraffen door de gerechtshoven van Duisburg en Krefeld. op grond van voort gezette verboden activiteit. Vijf mannen en vier vrouwen zijn veroordeeld tot gevange nisstraffen van één tot twee jaar wegens het verspreiden van propagandamateriaal. Iedere Duitscher kan desgewenscht wei geren levensmiddelen of gebruiksartikelen te verkoopen aan Joden. Hij kan ook wei geren, hem een woning te verhuren. Dit recht wordt den Duitschers uitdruk kelijk toegekend door de Partei-Korrespon- denz. DANZIG De wrijving met Polen. In verband met stappen, die ondernomen zijn door den Poolschen commissaris-gene raal, heeft de Danzigsche politie het arres teeren van Poolsche brievenbestellers ge staakt, evenals het in beslag nemen van Poolsche dagbladen. De politie stelt nu echter een vervolging in van de abonné's der op Danzigsch gebied verboden Poolsche bladen, waarbij zij vooral Polen vervolgt, welker adressen zij vernomen heeft bij de recente arrestaties van brievenbestellers. Dergelijke vervolgingen, zoo doet men op merken. zijn volstrekt illegaal, aangezien zelfs de laatste decreten van den Danzig- schen Senaat slechts vervolgingen betref fen van colporteurs en niet van lezers van verboden dagbladen. BINNENLAND. Algemeene vergadering te Eindhoven van het Verbond van Nederl. Werkgevers. 4e Blad en Laatste Ber., Ie Blad). Goede resultaten van de najaarsbeurs td Utrecht. (Binnenland, 3e Blad). Twee daders van spoorwegdiefstallen td Amsterdam gearresteerd. (Gemengd, 4e (Blad). De „Blauwe Zand"-affaire; tegen den ver-» dachte is geëischt 6 maanden gevange nisstraf met aftrek van 3Vs maand voorarrest. (4e Blad). BUITENLAND. Nyon op dood spoor. (Buitenland, le Blad)« Nieuwe geruchten over een Midden-Euro-* peesch blok. (Buitenland, le Blad). De Spaansche premier Negrin doet in den Volkenbondsraad een feilen aanval op Italië. (4e Blad). Weinig verandering aan het front in heft Verre Oosten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. FRANKRIJK Rechtsche militaire formatie? Een politie-enquête naar aanleiding van een geheimzinnigen moord heeft geleid tot de ontdekking, dat een geheime organisatie, waarvan de leden bekend staan als de „Cagoulards", een werkelijke paramilitaire organisatie is. Huiszoekingen te Parijs en in de pro vincie hebben groote voorraden wapenen en munitie aan het licht gebracht. De leden dier organisatie behooren tot de Uiterst rechtsche partijen. Met de aanslagen in de rue Presbourg en de rue Boissiere heeft deze affaire echter niets te maken. Reeds zijn vier personen gearresteerd, men verwacht nog meer arrestaties. HONGARIJE Vechtpartijen te Boedapest Bouwvakarbeiders demonstreeren. Bij nationaal-socialistische betoogingen is het te Boedapest tot twee botsingen ge komen, waarbij van de vuurwapenen werd gebruik gemaakt. Sterke politieafdeelingen hebben moeten ingrijpen. Er zijn veertien gewonden, ter wijl zes personen zijn gearresteerd. Het eerste treffen deed zich voor op da Andrassy-laan voor het gebouw der natio- naal-sociaiistische vereeniging tot bescher ming van het ras. waar nationaal-socialis- ten strooibiljetten verdeelden. De politie heeft hier de straat schoongeveegd. Van ernstiger aard was de tweede bot sing in een volksbuurt, waar verscheidene tegenstanders van het nationaal-socialis- me een door een afgevaardigde der uiter ste rechterzijde belegde bijeenkomst wilden- verhinderen. Er werd eerst met stokken en stoelpooten geslagen, doch later werden ook schoten gewisseld. De politie maakte een einde aan deze vechtpartij. Vijftienduizend bouwvakarbeiders heb ben te Boedapest een demonstratiestaking ondernomen. Zij eischen invoering van den achturigen werkdag en motiveeren hun eisch er mede, dat in het bouwbedrijf dui zenden werkloozen bij invoering van den achturendag onmiddellijk werk zouden vin den. Een memorandum hierover is dooi den minister niet aanvaard. Ook in enkele provinciesteden hebben de bouwvakarbei ders gisteren het werk neergelegd. Tot or deverstoringen is het tot dusverre nog ner gens gekomen. De minister van nijverheid, Bornemisza, heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij uiteenzet, dat de regee- ring de invoering van de acht en veertig uiige werkweek in de eerste plaats wil in voeren ln die takken van bedrijf, die hun arbeiders het geheele jaar door in dienst hebben. Daarentegen houdt de minister bij de seizoenarbeiders de invoering van de 48- urige .werkweek in het belang der arbeiders voor ondoelmatig.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1