De Blauwe Zand-affaire De Volkenbondsraad Verbond van Nederlandsche werkgevers LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biad Vrijdag 17 September 1937 Negrin klaagt Italië aan Redactie1507 Directie en Adminislr. 2500 LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK Eisch tegen verdachte: 6 maanden met aftrek van voorarrest. Algemeene vergadering te Eindhoven Rede van den heer Gelderman. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Kon haar been nauwelijks DIJ een gebruiken door rheumatische pijn in de knie. Gistermorgen kon de Volkenbondsverga dering geen doorgang vinden, daar niemand het woord wilde voeren. Blijkbaar waehttte de een op den ander! Gistermiddag om 5 uur kwam de raad bijeen. De raad besloot de Britsche regee ring de zorg op te dragen voor de voort zetting van de studie en het onderzoek, dat de toestand in Palestina vereischt. in het bijzonder ten aanzien van het verdee- lingsontwerp. De Raad aanvaardde het verslag van den Turkschen vertegenwoor diger over de bijeenkomsten van 't bureau der ontwapeningsconferentie en stelde de vaststelling van een datum voor de vol gende bijeenkomst van het bureau tot de volgende raadszitting uit. Vervolgens was het beroep der Spaansche regeering aan de orde, zoodat Negrin het voorzitterschap overdroeg aan Quevedo, vertegenwoordiger van Ecuador. Negrin verklaarde, dat hij dezen dag slechts zou spreken over de onveiligheid in de Middellandsche Zee en later zich zou bezig houden met de buitenlandsche in menging in den Spaanschen strijd. De Spaansche minister-president zeide. dat de torpedeeringen in de Middellandsche Zee een gevaar voor den algemeepen vrede be- teekenen. Hij herinnerde aan het bom bardement van Almeria bij wijze van re présaille voor t incident met de „Deutsch- land". De Spaansche vliegtuigen, aldus Ne grin. waren gedwongen het Dultsche vuur te beantwoorden, zooals de gezagvoerder van het schip heeft erkend. Duitschland heeft ieder onpartijdig onderzoek onmoge lijk gemaakt, het gaf er de voorkeur aan een open stad te verwoesten en vreedzame bewoners te vermoorden. Negrin wenschte den raad deze vraag te stellen: moeten de besluiteloosheid en de passiviteit van officleele zijde, waarin een dergelijke monsterachtige misdaad kon worden bedreven, worden beschouwd als een aanwijzing, dat in het vervolg deze daden, die tot dusverre door het geweten van de wereld werden gezien als ware aan slagen op het internationale recht, geoor loofd en regelmatig geoordeeld zullen wor den? De toestand in de Middellandsche Zee is ondragelijk geworden door het torpedeeren van Spaansche en buitenlandsche schepen. Andere mogendheden, die er eveneens be lang bij hadden, dat aan dezen toestand een einde zou worden gemaakt, meenden de voorkeur te moeten geven aan een con ferentie buiten het kader van den Volken bond. De Spaansche regeering begreep als leder ander de motieven, die aan deze voor keur ten grondslag lagen. De Spaansche regeering moet er echter oprecht haar verwondering over uitspreken en er zoo krachtig mogelijk tegen protesteeren. dat men de Mid dellandsche Zee-kwesties wilde onder zoeken en besluiten wilde nemen in een conferentie, waarop Spanje niet ver tegenwoordigd was. De tegenwoordig heid van Spanje zou een dubbele recht vaardiging hebben: in de eerste plaats omdat Spanje Middellandsche Zee-mo- gendheid is en verder, omdat Spaan sche vaartuigen de eerste slachtoffers van den toestand van onveiligheid ge weest zijn. Afgezien van deze bezwaren, aldus Ne grin. erkent de Spaansche regeering. dat de conferentie van Nvon een aanzienlijken vooruitgang beteekent door de beslistheid en de snelheid, waarmede de besluiten tot stand kwamen. Negrin verklaarde in dit verband, dat de Spaansche regeering er geen bezwaar tegen zou hebben, indien oorlogsschepen, belast met de bescherming der scheepvaart, in de Spaansche territo riale wateren zouden binnendringen, wan neer dat noodig zou zijn voor de vervulling van hun taak. De Spaansche vertegenwoordiger zeide echter met bitterheid te zien, hoe de Spaansche schepen, ook na de conferentie van Nyon, zonder speciale bescherming blijven. Een vraagstuk van zoo groot po litiek belang als de veiligheid in de Mid dellandsche Zee zal nooit geregeld worden door oplossingen van deze soort. Negrin noodigde den Raad uit de waarheid onder de oogen te zien en zeide, dat men in de eerste plaats de fictie van de zoogenaamde geheimzinnige aanvallen van onbekende zijde moet terzijde schuiven. Aanvallen in de Middellandsche Zee zijn het werk van oorlogsschepen, die tot een bepaalden staat behooren en hun aanvallen slechts kunnen volbrengen onder de onmiddellijke verantwoordelijkheid der regeering van dien staat. Tk herhaal het aldus vervolgde Negrin laat ons toch niet langer de oogen gesloten houden voor wat dui delijk is. De anonieme staat, welks oor logsschepen door middel van voortdu rende aanvallen een waren toestand van terreur in de Middellandsche Zee trachten te scheppen, is Italië. Dit feit is bewezen door vele en duide lijke getuigenissen over de aanvallen op Spaansche schepen, op deze getuigenissen steunt het exposé der feiten, vervat in de nota, die de Spaansche regeering op 21 Aug. den secretaris-generaal deed toekomen. Zoo lang men ons niet aantoont, dat onze uit legging onjuist is, zal niemand van ons kunnen verlangen, dat wij maatregelen als bevredigend aanvaarden, die daarmede geen rekening houden. De Spaansche regeering, aldus besloot Negrin zijn rede, is er van overtuigd, dat de Raad te Genéve zijn oogen niet voor de werkelijkheid zal sluiten. Na de rede van Negrin verklaarde Del- bos, dat hij als voorzitter van de confe- raentle van Nyon eenige opmerkingen had te maken naar aanleiding van de critiek. die de Spaansche vertegenwoordiger op deze conferentie had geoefend. Hij' zeide te begrijpen, dat Negrin verruiming van de overeenkomst wenscht ep beloofde dezer, wensch aan de deelnemende mogendheden te zullen overbrengen. Al heeft de confe rentie niet geheel de gewenschte strekking, men mag het verkregen resultaat toch niet onderschatten. Men heeft eerst de duikbootaanvallen willen bespreken: de andere vraagstukken zullen later ter tafel komen. De gedelegeerde van Nieuw-Zeeland verklaarde zich af te vragen, wie na Abessynië, Spanje en China het vol- „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheumatische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks ge bruiken kon, Op aanraden van een vriendin probeerde lk de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik veelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijnen gehad". Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kru- schcn Salts zorgen er voor, dat dit ge- gende beroep op den Volkenbond zal vaarlijke urinezuur, alsmede alle andere r-HHV e,d,V0?r' Spa?je ze t schadelijke afvalstoffen langs natuur- lekerentjd onderworpen "fz" Ui ken weg zacht en volkomen Worden ver een mandaatsregiem onder toezicht wyderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts Is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels MIJ., Amster dam. voorkomt. van een groote onpartijdige mogend heid. Hij vroeg den Spaanschen mi nister-president of men deze voorstel len ter kennis van de strijdende par tijen zou kunnen brengen. Lltwinof. de gedelegeerde van Sovjet- Rusland, verklaarde: „Ik behoef niet te zeggen, wat lk van de Spaansche aanklacht denk. De verklaringen, die lk te Nyon ge daan heb, zijn van dezelfde strekking ge weest. De conferentie te Nyon heeft iets gedaan, maar ook de Volkenbond moet spreken. Ik denk, dat hij zal hooren naar het beroep van een zijner leden, dat tevens lid van den Raad is." Op voorstel van den voorzitter werd ver volgens besloten, de bespreking tot de vol gende bijeenkomst te verdagen. In strijd met de door hen afgelegde be- loite zijn drie van de vier rechtsche Span jaarden, die den Volkenbondsgedelegeerden een tegen Negrin gericht document had den doen toekomen, te Genéve gebleven in plaats van het Zwltsersche grondgebied te veriaten. Men heeft de aandacht dór bondsautoriteiten op deze onregelmatig heid gevestigd en waarschijnlijk zal de staatsraad van het kanton Genéve zich lieden met deze aangelegenheid bezig houden. De Chineeschc kwestie. Wellington Koo, de Chineesche gedele geerde, ging er mede accóord, dat de Chi neesche kwestie verwezen zou worden naar het comité van drie en twintig, vooropge steld. dat het beroep der Chineesche re geering daarna door den raad zou worden behandeld. De Chineesche regeering behoudt zich het recht voor om, wanneer de omstandig heden dit eischen. den raad te verzoeken maatregelen te nemen volgens de proce dure, voorzien in artikel 17 van het hand vest, waarop evenals op de artikelen 10 en 11 formeel een beroep gedaan is door de Chineesche regeeüng. ■De Amerikaansehe staatssecretaris Huil heeft tijdens een persconferentie een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide. dat de regeering der Vereenigde Staten zorgvuldig iedere uitnoodiging zal bestudeeren van den kant van den Volkenbond betreffende zitting nemen in het opnieuw gevormde consultatieve comité voor het Verre Oos ten. Een desbetreffende uitnoodiging is, naar vernomen wordt, aan Washington ge licht. Huil weigerde zich op eenigerlei wijze uit te laten omtrent de mogelijke be slissing van de Amerikaansehe regeering. Hij erkende echter, dat een precedent was geschapen toen de Vereenigde Staten hun toestemming gaven tot deelneming op con sultatieve basis tijdens de bezetting van Mandsjoerlje in 1933. ïn welingelichte kringen is men van meening, dat, wan neer de Amerikaansehe regeering mocht besluiten tot een consultatie, de Ameri kaansehe gezant in Zwitserland. Marrison, die zich op het oogenblik te Genéve be vindt, de Vereenigde Staten zou vertegen woordigen. 7665 Clmzez Med.) DE POSTVLUCHTEN. Gistermiddag om halfzes is het KIJÜ.- vllegtuig „Specht" uit Indlë op Schiphol aangekomen. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. Wegens slecht weer zijn de vliegers lr. de Kok en Schhiidt Crans op hun reis naar Zuid-Afrlka eerst gistermiddag 3 uur uit Parijs vertrokken. In den laten namiddag hebben zij Lyon bereikt, na onderweg veel tegenwind en "regen te hebben gehad. Abonné te L. U moet een verzoek richten tot de politie. J. C. S, te L. Wendt U tot den heer B. A. Devilee Oude Rijn 25. D. K. te K. Hat adres van de Am- sterdamsche kappersschool is ons niet be kend. Wel kunnen wij U het adres van de Leidsche kappersschool meedeelen. Het secretariaat van deze school is gevestigd ten huize van den heer L. K. v. d. Vlist, Botermarkt 3, Lelden. J. Z. te L. 's 'iCforgens prima honden brood (puppy food)a(eweekt in zoete, melk; 's middags met wST gekookte groente en wat jus 'sAvondi half ons paarden- gehakt, aangemaakt met een paplepel levertraan tevens veer puppy food. Geef tevens wat zoete melk te drinken (gekookt); laten eten tot hij niet meer lust. resten weghalen, niet laten staan. Koopt een kalfsrlbben beentje om op te bijten, geen schenkclbeenen. Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) Onmiddell'jke invrijheidstelling geweigerd. Het was druk gistermiddag in de omge ving van het gerechtsgebouw te Amster dam. Langs de gracht en op de bruggen stond veel publiek om de aankomst van ir. A. A. Mussert, die getuige was in de zaak tegen H. J. Bunning, bij te wonen. De poli tie was eveneens door een sterke macht vertegenwoordigd en een aantal persfoto grafen had zich bij den Ingang van het gebouw opgesteld. Op de publieke tribune was slechts een beperkt aantal menschen toegelaten. De advocatenbanken en die van de perstribune waren geheel bezet. Deze strafzaak vond zijn begin in de ge beurtenissen op het Blauwe Zand. vlak voor de verkiezingen, tben de leider van de N.S.B.. ir. A. A. Mussert een bezoek aan een geestverwant, wonende op het Blauwe Zand bracht. Bij dit relletje zou verd. steenen hebben gegooid naar Mussert's auto. Ook tegen ir. Mussert werd proces-ver baal opgemaakt wegens het gebruik maken van een zweepje. De mam. zekere P. Melchers, die met dit zweepje zou zijn mishandeld en die lr. Mussert zou hebben bedreigd, werd verbali- seerd wegens bedreiging. De zaken tegen lr. Mussert en Melchers. zullen 30 Septem ber worden bahandeld. Gisteren behandelde de vijfde kamer der rechtbank, gepresi deerd door mr. V. G. A Bol. de strafzaak tegen H. J. Bunning, stratenmaker van beroep te Amsterdam. Ais de dagvaarding voorgelezen wordt blijken ir. Mussert en diens chauffeur Schut, die een schot in de lucht gelost heeft, nog niet aanwezig. Verdachte geeft een relaas van het ge beurde, zooals zich dit volgens hem heeft toegedragen. Hij had gehoord, dat ir. Mussert op het Blauwe Zand was. „Ik dacht, die wil lk ook wel eens zien" Bij 't relletje, dat ontstond toen ir. Mussert de woning, waar hij een bezoek gebracht had, verliet, werd verd,, volgens zijn zeggen, door ir. Mussert ge slagen. Ook viel er een schot. Verdachte was toen zoo boos geworden, dat hij stee nen opgenomen had en naar de auto had gegooid. Inmiddels is ir. Mussert verschenen. Hij wordt als eerste getuige gehoord. Als beroep geeft getuige civiel-ingenieur op. Hij vertelt uitvoerig hoe hij na het verlaten van de woning van Zoutberg werd bedreigd. Toep hij, met zijn chauffeur en een fotograaf tensiótte de auto had bereikt regende het steenen op de auto. Het was aldus getuige een bombardement. De verdediger mr, Rodrigues de Miranda, stelt een aantal vragen. Verdediger: Was u ervan op de hoogte, dat daar op het Blauwe Zand herhaalde lijk ongeregeldheden voorvielen? Getuige: Dat was mij bekend. Verdediger: Wist getuige Mussert dat te IJmuiden een aanslag in elkaar is gezet van communisten op N.S.B.ers en dat dit voor reclamedoeleinden is gefilmd? De president laat deze vraag echter niet toe. Verdediger: Droeg u altijd een zweepje bij u? Ook deze vraag laat de president niet toe. Verdediger: Weet ir. Mussert, hoe lang er verloopen is tusschen het lossen van het revolverschot en het gooien met steenen? Getuige: dat is een kwestie van een zeer korten tijd. Enkele seconden. In het ontspanningsgebouw van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindho ven is heden de algemeene ledenvergade ring gehouden van het Verbond van Ne derlandsche werkgevers. De algemeene voorzatter, de heer H. P. Gelderman Cmzn hield de openingsrede. Na ln het kort den gang vam zaken ge schetst te hebben, zooals die was direct na het loslaten door ons land van den gouden ook eens een statistiek aan te leggen van prijzen nog zeer veel te wenschen over lieten. Ondervond de verbetering in de eerste maanden van dit jaar eenige vertraging, evenais in de meeste andere landen dit bleek een natuur lijke reactie op een te snellen vooruit gang na de devaluatie te zijn geweest, zoodat op menig gebied de opleving thans in vollen gang is en deze reactie veelal is ingehaald. De voorspelling, dat zelfs bij een sterke opleving in de bedrijven, er nog steeds een groot aantal werkloozen zou blijven, is helaas bewaarheid. De werkloosheidscijfers geven echter als graadmeter van de bedrij vigheid een onzuiver beeld. Het zou m l. meer aanbeveling verdienen, in het vervolg standaard, wees spr. erop. dat de vestiging van het verbond In Indië gedurende het afgeloopen jaar haar beslag kreeg en hoe wel de tijd nog te kort is om op groote resultaten te kunnen wijzen, meende hij gerust te mogen zeggen dat ook in Indië deze vertegenwoordiging der Nederland sche industrie gewaardeerd wordt. Een beter begrijpen van elkanders standpunt wordt er door mogelijk gemaakt, wat slechts in beider belang kan zijn. Te lang zijn beide gebiedsdeelen voor en gedurende de crisisjaren elk hun eigen weg gegaan. Daardoor is ln menig opzicht het verband uiteengerukt. Juist in samen werking moet de kracht liggen. De heer Koster staat ten dienste van elke zaak in Nederland, die zich omtrent Indië wenscht te oriënteeren. Men wende zich daartoe tot het verbond. Ook in ons land vond gedurende het afgeloopen jaar een merkbare verbete ring plaats, die zich vooral afteekendc in een grooterc bcdrijfsdrukte, hoewel ln menige bedrijfstak de te bedingen het totaal aantal gewerkte arbeidsuren of arbeidsdagen in verschillende even lange perioden, b.v van maand tot maand. De in den laatsten tild waar te nemen stijging van de kosten van levensonderhoud baart groote zorg, daar deze stijging, in dien ze verder doorzet, op den duur loon stijgingen ten gevolge zal moeten hebben. Aangezien de regeering met de land bouwcrisisheffingen op de kosten van levensonderhoud, voor zoover deze door het prijspeil der voedingsmiddelen beheerscht worden, grooten invloed kan uitoefenen, ls een spoedige opheffing of althans verdere verlaging van deze crisisheffingen van het allergrootste belang. Ongetwijfeld verheugen wij ons allen over het ruimer vloeien van de staatsin komsten. want nu nadert het oogenblik. waarop eindelijk ook belastingverlaging het bedrijfsleven zal kunnen stimuieeren. Spr. ging hierna uitvoerig in op het nut tige werk, dat de handelsmissie naar Zuid- tmerika, waarvan hij deel uitmaakte, in het afgeloopen jaar gedaan heeft. Het spreekt vanzelf, dat de missie slechts de fundamenten heeft kunnen 1< waarop het gebouw thans door regeering, handel en bedrijfsleven zelf opgetrokken zal moeten woiden. In hoeverre dit in de toekomst zal geluk ken, hangt ook af van de omstandigheden, die wij tegemoet gaan, maar vooral ook van de wijze, waarop men tracht de zaken in deze landen te entameeren. In het algemeen gesproken geloofde spr. gerust te kunnen zeggen, dat ons land niet zijn deel heeft gehad in de zaken, die ln Zuid- Amerika gedaan worden. Engeland, Duitschland en de Vereenigde Staten be zitten daar verbindingen en handelshulzen, die wij niet hebben en liggen natuurlijk met hun groote en zeer gevarieerde in dustrieën gunstiger wat de voorziening van deze markten betreft. Maar zelfs, indien wij deze landen er buiten laten en wij ons met landen vergelijken, die zeker niet be langrijker zijn dan ons land. dan kunnen wij constateeren, dat er voor ons land in Zuid-Amerika meer te doen is. Grooten dank is het bedrijfsleven ver schuldigd aan den heer van Karnebeek voor de uitnemende wijze, waarop hij deze missie geleid heeft. Er schijnt omtrent okze sociale opvattin gen. aldus spr.. nogal eens misverstand te bestaan. Met bijzondere voldoening had spr. kennis genomen van 'n artikel van den voorz. van 't R.K. werkliedenverb.. den heer de Bruyn. waarin hij zich verheugt over de eenstemmigheid in den Hoogen raad van Arbeid tusschen de vertegenwoordigers van het verbond en de arbeidersvertegenwoor digers over een tweetal sociale adviezen, n.l. de regeling voor pensioen- en spaarfondsen en de arbeidsregeling voor hotelpersoneel. Zeker, de verbondsvertegenwoordigers hebben hier voor gestemd, met groot ge noegen zelfs. En waarom? Onulat van de zijde der ai-beldersvertegenwoordSgers ln de commissie van den hoogen raad. die deze zaak voorbereidde, niet. alleen niet over vraagd werd, maar ook rekening werd ge houden met eischen van de practljk. Gaat men van arbeiderszijde op dezen weg voort, dan zal men van een cordiale samenwer king met de werkgevers verzekerd kunnen zijn. De heer Gelderman eindigde met de hoop uit te spreken, dat het, komende jaar den wereldvrede duurzaam zal herstellen, waar door er rust die voor een gestadige ont wikkeling van handel en bedrijfsleven zoo dringend noodig is kan Intreden. Hierna wordt de chauffeur Schut ge hoord. Hij geeft toe een schot te hebben gelost, omdat hij zich ernstig bedreigd ge voelde. Het tijdsverloop tusschen het schol en het werpen van de steenen ls slechts zeer kort. Getuige Strieker komt dan voor het hekje. Hij beschrijft de scene, die zich op het. Blauwe Zand heeft afgespeeld. Toen ir. Mussert het huls verliet, had getuige ge roepen: „Vrijheid voor kerk en staat." Hij had, nadat ir. Mussert ruzie had ge had met Melchers, eenmaal met een steer, zien gooien door verdachte, die op den rijweg stond. Een andere getuige verklaart ongeveer hetzelfde en zegt gezien te hebben dat meerdere menschen steenen in de hand hadden. Een juffrouw heeft niet gezien dat B., doch wel dat anderen met steenen gooiden. Getuige had Ir. Mussert tegen Melchers hooren zeggen: „Als ik aan het bewind kom, steek ik het Blauwe Zand op vier punten in brand." Ir. Mussert vraagt nu het getuigen verhoor ls geëindigd, of hij mag vertrek ken. De verdediger verzet zich hier echter tegen, zoodat de N.S.B.-Leider in de zaal blijft. Requisitoir. Het woord Is dan aan den officier van justitie mr. Kist, die in zijn requisitoir zegt, dat hij in deze zaak geen elementen heelt kunnen ontdekken, die de groote belang stelling wettigen. Spr. beschouwt de zaak als hoogst eenvoudig. Er is een aantal personen op 14 Mei geweest, die steenen naar de auto van lr. Mussert wierpen. Een steen is tegen het beschermde raam geko men, waarachter zich het hoofd van ir. Mussert bevond. Gelukkig zijn er geen ernstige ongelukken gebeurd. Wat hier gebeurd is, is echter zeer laak baar. Dit is geen wijze van optreden in een land, dat prat gaat op zijn groote be schaving en dat er trotsch op is, dat er voor zijn bevolking groote vrijheid bestaat. Het doet spr. genoegen dat verdachte, een ronde Jordaner, een ruiterlijke bekentenis heeft afgelegd. Hij is geen achterbaksche man, maar hij steekt wel eens te gauw zijn handen uit. Ik vrees, dat hij zich heeft laten ophitsen door de mannen, die naast hem stonden. Bij de strafmaat overwoog spr. dat de feiten ernstig zijn, (Verd. reeds eerder is veroordeeld) doch ook, dat hij misschien slachtoffer is van anderen. Spr. vorderde zes maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht (ruim drie en een halve maand). Na het requisitoir komt mr. van Vessem naar voren om uit naam van lr. Mussert te vragen of hij nu weg mag gaan. Weer ver zet de verdediger zich, doch de president geeft allen getuigen verlof heen te gaan. Pleidooi. De verdediger, mr. A. R. Rodrigues de Miranda zegt in zijn pleidooi, dat verdach te, na aanvankelijk ontkend te hebben, later ridderlijk bekende. Men moet rekening houden met de om standigheden waaronder dit feit is ge beurd. Ir. Mussert is ln de buurt, waar vele politieke tegenstanders wonen, verschenen toen de verkiezingen voor de deur stonden. Hij had, zooals alle dictators of would-be- dictators reclame en propaganda noodig. Het is niet zoo belangrijk of B. gegooid heeft, hst gaat hier om het principe van de vrijheid, of men het recht heeft zich tegen een aanranding te verdedigen. Op juridische gronden bestrijdt pi. de tenlaste gelegde openlijke geweldpleging met ver eende krachten. Deze „vereende krachten" ontbreken geheel. De officier legt dit wel ten laste, doch hij heeft dit niet kunnen bewijzen. Juist in het armste deel van Amsterdam, waar slechts 17 menschen op de N.S.B. zouden stemmen met de verkiezingen, ver scheen ir. Mufcert met zijn auto's, zijn chauffeurs en zijn hoffotograaf. Men lokt een daad uit voor politieke propaganda en roept dan: „terreur, terreur". De man, die met een revolver heeft ge schoten loopt vrij rond. Deze verdachte, die een steen wierp zit reeds drie en een halve maand ln het Huis van Bewaring, terwijl hij ongetwijfeld uit noodweer heeft gehan deld. Pi. drong met klem aan op vrijspraak, subs, riep hij de clementie van de recht bank in, waarna hij de onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte verzocht. De officier verzette zich tegen de invrij heidstelling, welke na raadkamer werd af gewezen. Vonnis 30 Sptember. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als mw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2X2 4 moaf zoo groot! GEBOREN: Adriaan Jacobus, z. v. M. P. Bergers en G. M. Belt Hendrlca Maria Antonia, v W. S. v. d. Heijden en C. M. Kr.ek. ONDERTROUWD: S P. de Roos jm. 25 J. en W. H. Verkerk jd. 26 j. B. Viele jm. 28 J. en A. v. hovs jd. 22 OVERLEDEN: A. Eijgenraam z. 21 j. A. L. Smeltrnk a- 7 j„ 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14