LE!D5CH DA6BLA9, Vrijdag 17 September 1937 Vierde Blad No. 23767 Pola Negri als „Madame Bovary" 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS &PIT Diefstallen bij de Spoor wegen opgehelderd. De twee daders gearresteerd. Geruimen tijd geknoeid. Reeds geruimen tijd was het bij de Nederlandsche Spoorwegen opgevallen, dat telkens zendingen vrachtgoed, die ver schillende artikelen, als sigaren, sigaretten, schoenen, manufacturen en dergelijke be vatten op onverklaarbare wijze verdwenen. De spoorweg-reoherche stelde overal onderzoeken in, doch het gelukte niet het „lek" op te sporen. Intusschen verdwenen geregeld en in de maand Augustus in toe nemende mate tal van inzendingen, die soms zeer aanzienlijke bedragen vertegen woordigden. Pakken van tien, twintig of dertig gulden werden vermist, doch er waren ook zendingen bij, welke een waarde van honderdzestig gulden en meer be vatten. Wel kwam vast te staan, dat de diefstal len want dat hiervan sprake was stond spoedig vast vooral plaats hadden bij de goederenloods te Amsterdam Oosten burgergracht. Tenslotte is het aan de Spoorweg recherche, in samenwerking met de Centrale recherche te Amsterdam gis teren gelukt de daders, beiden Am sterdammers, te arresteeren. Het zijn de spoorwegbeambte H. E. B., die de goederen wist te ontvreemden en de particulier J. H. B., die als heler optrad. Beide mannen zijn te Amsterdam in verzekerde bewaring gesteld en naar we vernamen heeft een van hen reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De totale waarde van de goederen, die het tweetal heeft weten machtig te wor den beloopt verscheidene honderden gul dens. doch als resultaat van het onderzoek kon reeds een deel van het gestolene. dat intusschen reeds door verschillende han den was gegaan, worden achterhaald. ONDER VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. Terwijl de 27-jarige mijnwerker M. Opge- nort uit Hoensbroek gistermorgen in de on- dergrondsche werken van de Oranje Nas- saumijn 3 te Heerlerheide werkzaamheden verrichtte aan een betimmering, deed zich ploseling ter plaatse een Instorting voor. O. werd onder het vallend gesteente bedolven. Onmiddellijk heeft men een aanvang ge maakt met het opruimingswerk Na korten tijd was het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijd. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. O. laat een vrouw en één kind achter. Een windhoos teistert Landsmeer. Groote schade aangericht. Een windhoos heeft gisteravond te kwart voor zeven catastrophale verwoestingen aangericht in een deel van de gemeente Landsmeer, gelegen langs de stille zijde van het Noord-Hollandsch kanaal, den zoo- genaamden kanaaldijk, in het gebied tus- schen Watergang en Ilpendam. over een afstand- van ongeveer Vh K.M., aldus de „Tel". Volgens schatting duurde de hoos, die gelijk kwam met hevige slagregens, niet meer dan '/i a 1 minuut. Toen was de ontzettende vernieling verricht. Van ongeveer 8 pluimveehouderijen werd het meerendcel van de groote hokken, waarin duizenden kippen en eenden zijn geborgen, met den grond gelijk gemaakt. Over de daken vlogen de brokstukken van schuren en houten gebouwtjes. Doode en levende kippen werden bij tientallen honderden me ters ver weggeslingerd en enkele van deze pluimveehouderijen hadden in deze minuut van verschrikking zelfs zoozeer te lijden, dat zij voor driekwart verwoest werden. De pluimveehouder, C. Wals, vertelde: Van de 70 groote hokken, die op mijn ongeveer een hectare groot erf staan, was minstens de helft volkomen vernield. De daken waren afgerukt en lagen soms hon derden meters verder in de slooten of op het land. Dit alles geschiedde ln deze ver schrikkelijke 40 a 50 seconden. Toen ik over mijn erf keek, zag ik niets dan brok stukken, planken en stukken dak, die een vreeselijke ruïne vormden op de plaats, waar even te voren nog al deze mooie hok ken stonden. Een van deze hokken kwam met een zwaren slag op het dak van ons huis te recht. Overal in het rond lagen doode een den en kippen. En onder de spaanders hout. het gaas en de dakpannen waren vele dieren verpletterd. Een nieuw hok van 20 M. lengte en vier meter breed, dat vier maanden geleden was gebouwd, was totaal uit elkaar geslagen. Van de honderden kip pen, die rustig op stok hadden zitten sla pen. was er niet één meer te vinden. Wie weet waar ze terechtgekomen zijn." De vrouw van den heer Wals vertelde ons dat er zulk een lawaai was, toen de hoos kwam opzetten, dat het leek of er een trein gierend over den weg reed. Groote schade is eveneens aangericht bij de boerderijen, die verder langs dezen weg staan. In de eerste plaats bij den buurman van Wals, Jac. Vos JacZnwaar eveneens een aantal hokken hetzelfde lot heeft on dergaan. Ook het dak van zijn huis werd geteisterd. Ramen werden ingedrukt en de pannen sloegen van het dak. Doordat de regen bij stroomen naar binnen kwam, ge raakte de' electrische leiding in disorde en de ontsteltenis in deze familie werd nog vergroot, doordat het geheele huis onder stroom kwam te staan. Persoonlijke onge lukken hebben zich gelukkig niet voorge daan. Bij het volgende huis, dat toebehoort aan Jac. Vos MarkusZn., werden eveneens zes hokken vernield. Zij werden gewoonweg van het erf af geveegd. vlogen over het water en kwamen aan den overkant van het Noord-Hol- landsch Kanaal terecht. In de woonkamer veroorzaakte de hevige stormwind een groote woestenij. Het gezin was juist aan tafel gegaan, boen de ruiten stuksloegen en een windstoot alle borden en glazen en de pannen met eten van de tafel veegde. Een kindje van drie jaar, dat dicht bij een van de vensters zat, kreeg al de scherven over zich heen; het werd ech ter niet gewond. IR AND BIJ WILTON-FIJENOORD. Een groote timmerloods in twintig minuten afgebrand. Gisteravond om half negen is door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak brand ont staan in een groote timmerloods, staande op het terrein van de werf van Wllton- Fljenoord, te Schiedam. Het vuur vond ge makkelijk een weg in de lichtontvlambare materialen en in weinige oogenblikken stond de lcods, die een afmeting heeft van tien bij vijftien meter, iri lichter laaie. Het vuur werd onmiddellijk met eigen midde len krachtig aangetast, terijl kort daarna de Schiedamsche brandweer met groot materiaal verscheen. Het bleek echter niet mogelijk te zijn de loods te behouden. Na ruim twintig minu ten was het gebouw totaal afgebrand. Geruimen tijd bestond groote vrees, dat de vlammen een aantal flessóhen met zuurstof, die zich in de nabijheid moesten bevinden, zouden bereiken, doch de fles- schen schenen reeds eerder te zijn ver wijderd. Aangezien de loods geheel afzonderlijk gelegen was, liepen de overige gebouwen geen gevaar. POGING TOT CHANTAGE. Drie Hagenaars in arrest gesteld. Een koopman te Rotterdam had van eenlge Haagsche jongelui het verzoek ont vangen eens met hem te mogen praten. De ontmoeting had plaats in een café aan den Coolsingel. Daar vertelden de Hagenaars den koopman, dat zij iets van hem wisten, wat hij zeker wel niet graag bekend zou hebben. Zij vroegen f. 10.000 voor hun zwijg zaamheid. Tijdens de onderhandelingen over dit bedrag werden de twee bezoekers onrustig, blijkbaar ontdekten zij onraad en zij stelden daarom voor naar een café in de Aert van Nesstraat te gaan. De koopman had daar niet het minste bezwaar tegen, daar hij een vriend gezien had en deze had kunnen vragen de politie te waarschuwen. Toen het drietal dan ook in het andere café kwam waren daar al een paar recher cheurs. die de Hagenaars in arrest stelden. Het bleken te zijn de 24-jarige D. M. de B. en de 31-jarige C. N. van D. die. zijn opge sloten wegens poging tot afpersing. BEDORVEN VLEESCH. Twee gezinnen ongesteld te Papendrecnt. In Papendrecht zijn twee gezinnen on gesteld geworden na het eten van paarden- vleesch. Ook in Dordrecht heeft zich een dergelijk geval voorgedaan. De waarnemend directeur van het keuringsdistrict Dor drecht heeft verband gelegd tusschen de overigens zeer onschuldige ziektegevallen en het feit, dat de drie gezinnen vleesch van eenzelfden Dordtschen paardenslager heb ben betrokken. Eenige proefstukken uit den voorraad van den slager worden thans on derzocht. De patiënten zijn intusschen zoo goed als hersteld. GEVEL INGESTORT TE ROTTERDAM. Geen persoonlijke ongelukken voorgekomen Gisterochtend Is een gedeelte van den achtergevel van pand 87 aan het Hang te Rotterdam, waarin gevestigd is de kruide nierszaak van de firma A. Burg en welk pand zich uitstrekt tot aan den steiger, over een breedte van ongeveer acht meter ge scheurd, gebroken en ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben zich daarbij niet voor gedaan. Op het oogenblik dat het onderstuk van den gevel het begaf, voer er juist een schip voorbij, dat wat water over kreeg. Twee zich aan boord bevindende vrouwen snelden naar het achterdek en klommen in een roei boot, maar dra zagen zij dat haar vrees vol komen ongegrond was. Het schip had niet de minste schade opgeloopen. KNAAPJE IN EEN PINDA GESTIKT. Gistermiddag is het zesjarig zoontje van de familie Swaitjes te Beuningen (bij Nijmegen) op weg naar school, bij het eten van pinda's gestikt. Een pinda kwam in de luchtpijp terecht, waarop het jongetje bij omwonenden werd binnengebracht. Toen een geneesheer arriveerde, was het knaapje reeds gestikt. BEKNELD GERAAKT TUSSCHEN AUTO EN BOOM. Gistermiddag is in een bocht van den weg te Scherpenzeel een tractor met aan hangwagen geslipt. De wagen reed tegen een voetganger, die bekneld raakte tus schen de auto en een boom. De man, uit Voorthuizen afkomstig, werd zeer ernstig gewond en is kort na het ongeluk over leden. R.HEUMALANA LAKENS FABR*SPANJAARD-BORNE 7671 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. Familiedrama te Esschen. Drie personen ernstig gewond. Even over de Nederlandsche grens heeft zich gisteravond een familiedrama afge speeld," dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Terwijl het gezin van den heer L. Gabriels, te Esschen (België) den avond maaltijd gebruikte, stormde plotseling de broer van Gabriels binnen. Hij verkeerde in verren staat van dronkenschap en liep met een mes op zijn broer, diens vrouw en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, waarbij hij vooral zijn broer eenige ernstige won den toebracht. Vervolgens maakte hij zich snel uit de voeten na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben gestoken. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt zijn vader en moeder in den wagen, die voor het huis stond, te dragen, waarna hij naar het op drie kilometer afstand ge legen St. Josephziekanhuis reed. Allen zijn hier opgenomen. De toestand van Gabriels, die 52 jaar oud is, is hoogst bedenkelijk. Zijn vrouw en zoon zijn eveneens ernstig gewond, doch hun toestand is niet levens gevaarlijk. Niemand is getuige geweest van de steekpartij, doch op weg naar het zieken huis heeft de familie bloedsporen achter gelaten, welke door buurtbewoners werden opgemerkt, waarna men op onderzoek uit ging en alarm maakte. De rijkswacht te Esschen kon dan ook korten tijd na het gebeurde tot de arresta tie van den dader overgaan, die is Inge sloten in de kazerne te Esschen. De motieven, welke den dader tot d.eze daad hebben geleid, moeten gezocht worden in een reeds lang bestaande familietwist. Veerpont omgeslagen. Vijftig personen verdronken. Naar uit Ferozepore (Britsch-Indië) ge meld wordt, zijn vijftig Britsch-Indiërs verdronken, toen een veerboot op de Sut- leutrivier omsloeg. Slechts zeven personen konden worden gered. KAY FRANCIS IN „ILLUSIE" Dc bekende actrice Kay Francis speelt deze Week de hoofdrol in de film „Blusie" waar van men hierboven een scène ziet. Kay Francis handhaaft hierin haar reputatie ten volle! HELLEVAART. Valt dit eik schip éénmaal te beurt? De geschiedenis van de scheepvaart is de beschavingsgeschiedenis der menschheid zélf. Zij is in den loop der eeuwen omhoog Bekomen van niets tot iets en van iets tot alles. Zij heeft zich moeten ontwikkelen op dien uiterst moeizamen en zwaren weg, voortzwoegend over oceanen, in voortdu rend levensgevaar, staag evolueerend tot haar huidigehoogte. En bij dat al is hetmenschenwerk gebleven, vernuftig, bewonderenswaardig, zelfs in enkele opzichten indrukwekkend maar tevens- onvolmaakt, gebrekkig, zooals de zeelieden het zélf zijn. Welk een verschil niettemin tusschen de armzalige scheepjes, waarmee in de Oudheid de zee bevaren Werd, waarbij men nimmer waagde, de kust uit het zicht te laten en altoos des avonds weer aan land kwamen de huidige teekasteelen, die der oceanen eenzaamheid verkorten tot op luttel dagen! De zeevaartdat houdt een gansche Wereld in, met haar eigen kennis en kunde, haar eigen zeden en gewoonten, haar eigen karakteristieke deugden en haar eigen fou ten en afdwalingen. Onmogelijk en onnoo- dig óók, ze hier op te sommen. Wél echter heeft het zin, te wijzen op een oud zee mans-bijgeloof, dat zooals zoo vaak het geval is in zeker opzicht op een werke lijkheid gegrondvest is. Het is het bijgeloof, dat elk echt zeewaardig schip éénmaal in zijn bestaan een hellevaart maakt, waar van het soms wél en soms niet terugkeert. Wat de zeelieden onder „hellevaart" ver staan, is niet zoo gemakkelijk tot uitdruk king te brengen. Zij zijn er zeer gesloten over en vaag in hun aanduidingen. Wél is zeker, dat zij een vaart bedoelen, die recht streeks ten verderve leidt, die in het aller grootste onheil is gedompeld, waarbij het niet alleen om dood en leven gaat, maar om veel méér Door de eeuwen heen zijn schepen soms bij groote tusschenpoozen, maar altijd toch weer opnieuw aangetroffen in den ontredderdsten toestand, waarbij één over eenkomstig feit altijd weer op den voor grond trad: dat de bemanning de zee vergat! Uiteraard is het mogelijk, dat gebeurte nissen aan boord van een schip, in volle zee zóó ingrijpend, zóó adembenemend, zóó ver schrikkelijk kunnen zijn en de oorzaken zijn talloos! dat de gansche bemanning erin wordt betrokken, dat men vergeet, dat men op zee zwalkt en een schip besturen moet. Er kan een vreeselijke brand uitbre ken, een muiterij kan op de verschrikkelijk ste wijze losbarsten, een panische angst kan den opvarenden overvallen, het kan zijn, dat de drank aanleiding wordt tot de lie- derlijkste tooneelen.de vormen van dezen vreemden wrangen waanzin zijn vele. Men meene niet, dat in onze verlichte tijden, nu de scheepvaart aan zoo vele en strenge wetten is gebonden, zooiets niet meer zou kunnen voorkomen. Het is waar: het zijn over het algemeen de kleinere sche pen, in het bijzonder in eenzame en afgele gen zeeën, maar ook heden ten dage bele ven schepen hun „hellevaart" op dezelfde wonderlijke wijze, als in vroeger eeuwen. Eén dezer tragedies noemden we reeds: „de muiterij". Bij-omstandigheden kunnen optreden, waardoor de ontreddering, de verschrik king, de afgrijselijkheid van een oproer aan boord nog vele malen wordt verergerd! Dat is wanneer het schip een levende lading heeft, die het slachtoffer wordt van den zelfstrijd der zeelleden. De verschrikkingen van de galeien behooren tot het onherroe pelijke verleden, dat eiken nieuwen dag verder in vergetelheid verzinkt. Van veel jonger datum zijn de slaventransporten, die in wreedheid de klassieke galeien vele ma len overtroffen. Muiterij aan boord van zulk een slaven schip is dan ook wel het grootste treurspel, dat zich denken laat en hierop is het woord „Hellevaart" dan ook volmaakt toepasselijk. Zij vormt een der voornaamste scènes van de groote 20th Century-Foxfilm „Slaven schip". Deze film hier te beschrijven, zou geen zin hebben. Het verhaal heeft zijn loop, de spelers (Warner Baxter en Wallace Beery in de voornaamste rollen) beleven de hen voorgeschreven avonturen, maar dat is in het kader van dit opstel van geen be lang. Hoofdzaak is. heel de romantiek der zee. het barnend avontuur, het geheimzin nige van een klein, van alle goeds verlaten schip, dat zeilt in nacht en nqvelen en plotse ling de zee vergeet. De stuurman strijdt op leven en dood met zijn kapiteinde hel levaart vangt aan! De duistere Extase. En in het ruim, onder levensomstandig heden, die wij ons niet kunnen droomen, ligt de levende lading vastgeklonken en moet het wezenloos ondergaan, dat de blanke overweldigers elkander vermoorden. De stille, afgestompte berusting, de ver- dooving door smart en ellende wijkt. De negers in den buik van het schip, gaan zich afvragen, neen, gaan onbewust beseffen, dat een mogelijkheid, een kans. een glimp van uitkomst dagen gaat. En met de mystiek van het negerdom. kruipt lang- zaam-aan een extase in hen op, die zich aanvankelijk uit in een rhythmisch deinen, dat zich van hen meester maakt, een ge meenschappelijk uitstooten van dezelfde klanken in dezelfde maat.hun opstand, hun gewelddadige zelfbevrijding groeit en geen mensch, die het bemerkt! Dit is on heil Deze film is omgeven door al het roma neske van de zeevaart in het midden der vorige eeuw, de sombere schilderachtigheid van het goddeloos bedrijf van den slaven handel. Dat alles is ontstellend wreed en beangstigend, maar het is allerminst ge bouwd op onware uitgangspunten, het Is historie en het is ons jongst verleden. Het is een stuk wordingsgeschiedenis van Amerika, waaruit het neger-element niet meer kan worden wèggedaeht. En het is een weinig besproken, maar desondanks volko men werkelijk deel van het zeemanschap de hellevaart, die naar de zeelieden zélf met de grootste hardnekkigheid verklaren elk zeewaardig schip éénmaal te beurt valt! Pola Negri heeft in vroeger jaren het publiek geboeid, zij doet 't ook in de spre kende film. Tezamen met Aribert Waescher, Ferdi nand Marian, Werner Scharf e.a. ziet men haar ditmaal als „Madame Bo vary", de film, vervaardigd naar den gelijknamigen be roemden roman van Gus- tave Flaubert. Men zal deze beroemde actrice deze rol zeker gaarne zien spelen! DE ROMANTIEK KEERT TERUG! De film „De Zwarte Tulp". Wij noemen onzen tijd „nuchter". „Nuchter"Dat is de man, die zijn ontbijt heeft misgeloopen en naar zijn werk gaat met een leege maagIs de dag van vandaag óók nuchter? Onbegrij pelijk! Als men dan doorvraagt en wil weten, wat nuchters er te signaleeren is, spreke men van.... dieseltreinen, radio's en bios copen. En dat noemen ze „nuchter", Joost mag weten, waarom. Want de diesel is werkelijk een romantisch gevaarte, een snel slangachtig voertuig, dat met gewel dige snelheid op zijn buik vooruit schiet en dat sterk op ieders verbeelding werkt. En de radiois er iets wonderlijkers. dan zulk een tooverkastje, dat uit het Niets de klanken toovert van Overal en Nergens, dat zingt en lacht en schreit en als een torentje van Babel: in alle talen die er zijn De filmmaar zij is romantiek „pur sang", zij vertolkt de liefde en de haat, de zonde en het berouw, den moed, de laf heid en den humorhet avontuur en het wonder, den droom en het vizioen. Is onze tijd nuchter? Hoezoo? Waarom? Vlieg tuigen gaan tweemaal per week naar In- dië, zweven hoog boven vreemde, witte ste den. roode rotsen, oerwouden en woestij nen Sprookjespaleizen van ondenkbare pracht, een „Normandië", een „Queen Mary", een „Conté dit Savoya" varen naar de Nieuwe Wereld, een tunnel graait men onder een rivier dooris dat nuchter, of is het een wonderbaarlijke werkelijk heid, een onbegrijpelijke ervaring? Was alleen de oude tijd romantisch? Ze ker, wij kunnen u verhalen van walmend toortslicht, van edellieden, gesjerpt en in het fijnst satijn, in tweegevecht om de eer eener demoiselle, van paarden, ademloos voortrennend op de heirbaan, van schatten op een eenzaam eiland, van een schavot, bloedrood geverfd Dat is de romantiek van vroeger en zij bestaat vandaag niet meer. Maar is onze hedendaagsche tijd nuchter? En willen onze hedendaagsche menschen daar nu niet meer van hooren? Zijn de schrijvers, die in die romantische dagen leefden, ver geten en verguisd? Sir Walter Scott en Dickens, Eugène Sue en Victor Hugo, Ho- noré de Balzac en E. Th. A. Hoffmann, Edgar Allen Poede litteratoren V3n gansch de negentiende eeuw. tot en met Robert Louis Stevensonworden zij niet meer gelezen? Men heeft integendeel mev vernieuwde belangstelling zich weer op hun romans geworpen! Temidden dezer romantici staat Alexan dre Dumas, staan de beide Alexandres, vader en zoon, als hoogtepunten. Hun Mus ketiers. hun Graaf de Monte Christo, hun Dame aux Camélias zijn werken, waarvan de glans nog allerminst verbleekt is en wij laten ons boeien door de bontheid, de krachtige en kleurige vertelkunst, de fan tasie, die waarlijk ongebreideld is! De film is er gretig voor te vinden, deze romantiek ln beeld te brengen. Al wat de romantische schrijvers uitdachten en in woorden, zwart op wit neerschreven, laat zich verwerkelijken in de studio's wordt in beeld gebracht en boeit dan weer opnieuw. Zoo komt dan thans „De Zwarte Tulp" de aandacht vragen Deze Engelsche Foxfilm vervaardigde te Wembley deze film naar Dumas' roman, die zich in Nederland afspeelt en die den lagen moord op de gebroeders De Witt tot thema heeft. En bovendien hulde brengt aan onze nationale glorie: de bloembollen- velden, die wonderen zijn der Nederland sche kweekerskunst. Welk een felbewogen tijdperk koos Du mas! 1672, het volk redeloos, de regeering radeloos en het land reddeloosHet bit tere en plotselinge einde van het Eerste Stadhouderlooze Tijdperk, oorlog met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen en Oranje weer op den troonRaadpen sionaris Johan de Witt volgens William Temple: „een volmaakt Nederlander" had gepoogd, „het Kind van Staat" buiten te sluitenHet kostte hem het leven en dat van zijn broeder. Op het Groene Zoodje te Den Haag werden de beiden door het gepeupel laaghartig vermoord en Prins Willem IH besteeg den troon, de Stadhou der. die spoedig daarop Koning van Enge land zou worden Een bijzonder interessante tijd. 'n knoop punt onzer geschiedenis! En dit als hoofd motief van een film.... Zelden of nooit gingen de filmproducenten er toe over, de rijke geschiedenis der Nederlanden te be nutten voor filmscenario! Thans echter deed Engeland dit tweemaal achtereen; eerst, met de RembrandtfUm en thans met „De Zwarte Tulp", Hierin spelen Anne Soreen en Patrick Waddington de hoofdrollen. Wij vragen reeds nu de aandacht voor dit werk, dat ons in ieder geval aangaat en recht heeft op onze voüe belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13