BINNENLAND De a.s. 3 October Optocht LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Viijdag 17 September 1937 Grieksche Mythen en Sagen FAILLISSEMENTEN Najaarsbeurs te Utrecht ten einde. Feest in Schoonhoven. Voornaamste indruk: het algemeen niveau der koopkracht van het breede publiek is gestegen. Oo den laatsten dag van de najaarsbeurs te Utrecht hebben wij den secretaris-ge neraal der Nederlandsche Jaarbeurs de vraag voorgelegd: wat zijn uw belangrijk ste Indrukken geweest van deze beurs? De heer W. Graadt van Roggen ant woordde hierop dat de overheerschende factor ditmaal is dat het algemeen ni veau der koopkracht van het breede publiek, d. w. z. van den werkman en den middenstander, niet onaanzienlijk is gestegen. Ook de binnenlandsche markt in Nederland begint dus mee getrokken te worden in de algemeene opleving. Dat het met de export-in dustrieën goed ging, wisten wij reeds. Dat deze stijgende lijn nu ook door getrokken is tot de Nederlandsche bin nenlandsche markt, is tijdens deze na jaarsbeurs overtuigend bewezen. Dit wil niet zeggen, dat het herstel op de binnenlandsche markt volledig ls. maar de ODleving is er en dat blijkt wel heel dui delijk, wanneer wij nagaan in welke ar tikelen vooral stijgende omzetten verkre gen zijn. Het gaat hier voornamelijk om de verbrulksgoederen, de massa-artikelen, voedings- en genotmiddelen, eenvoudig huisraad. In luxe-artikelen gaat deze stijging nog niet op, zoo hoog is de lijn van het herstel nog niet gekomen. Maar op het aangeduide gebied is de vooruitgang on miskenbaar. Er zijn hier zaken gedaan, zelfs zeer goede zaken. Bent u ook tevreden over het verloop van de agrarische najaarsbeurs? Zeker, wij zijn tevreden. Er is aardig verkocht. Natuurlijk, de agrarische beurs is nog maar een beginneling, en moet nog veel geëxperimenteerd worden. Deze beurs bestrijkt ook een geheel ander terrein, is beitemd voor een totaal ander publiek, dat nog leeren moet op welke wijze het 't best profijt kan trekken van dit intermediair. Maar desondanks er ls veel belangstelling geweest van de goed onderlegde boeren en landbouwers en wij kunnen tevreden zijn over het gehalte der bezoekers. Een punt van belang hierbij is. dat het moeilijk ls den landbouwer los te maken van 't idee, dat hij hier een tentoonstelling komt zien Dat gaat niet altijd even gemakkelijk en zoo komt het dan ook, dat nogal eens een agrariër teleurgesteld de beurs verlaat. Maar dat neemt niet weg, dat wij voldaan kunnen zijn over de goede ontvangst, die de agrarische beurs in landbouwkringen te beurt is gevallen. DE RIJKSMIDDELEN IN AUGUSTUS. In acht maanden ruim 54 miliioen boven 1936. De ..Staatscourant" van gisteren bevatte het maandelijksche overzicht (Augustus) van den stand der Rijksmiddelen. Wat de directe belastingen betreft, zoo was per ultimo Augustus in kohier ge bracht f. 90.290.783, tegen ultimo Augustus vorige jaar f. 81.628.031. Van de overige middelen was een twaalf de der raming f. 31.143.750; opbrengst Aug. 1937 f. 37.120.075 (Aug. 1936 f. 31.465.036) opbrengst eerste acht maanden 1937 f 289.932.636 (idem 1936 f. 235.592 528). Herdenking van het eeuwfeest der keurkamer. Viering 75-jarig bestaan van de nijverheidsvereenlging voor goud- en zilversmeden. Te Schoonhoven, het karakteristieke centrum der edelmetaalsmeedkunst vierde gisteren de goud- en zilver- industrie een dubbel jubilé. Men her dacht namelijk het eeuwfeest van de keurkamer en het 75-jarig bestaan der nijverheidsvereeniging voor goud- en zilversmeden. Ter gelegenheid van dit dubbele jubileum hebben in de ochtenduren, grossiers en winkeliers en de horloge makersbonden in de Leks tad vergade ringen gehouden, doch de feestelijk heden geschiedden in den middag. Zij begonnen met een carillonbespeling van den stadhuistoren en een muzlkalen rondgang van een plaatselijk muziekgezel schap. waarna cm twee uur de feestverga- dering van de Nederlandsche vereeniging aanving. Daarbij waren o.a. tegenwoordig de heeren ir. Steketee, vertegenwoordiger van den minister van economische zaken, van Bovenkamp, directeur der belastingen te Utrecht, Mieras, inspecteur van den waar borg, alsmede het voltallige dagelijksche bestuur der gemeente, de directeur der rijksvakschool, de heer L. Bosch en de oud directeur de heer H. Ellens. De voorzitter der nijverheidsvereeniging, de heer H. Hooykaas, las een telegram van gelukwensch voor van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dat tevens het bericht inhield van zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Hooykaas heeft voorts in zijn openingsrede de beteekenis van de beide jubilea geschetst en het verband tusschen industrie en keurkamer aangetoond. Daarna gaf de heer C Vreedenburgh, controleur van den waarborg te Rotterdam, vroeger te Schoonhoven, een uitvoerig his torisch overzicht van de industrie en het werk der keurkamer, waarbij hij wees op de groote voordeelen, welke door de samen werking in Schoonhoven zijn bereikt. De heer Mieras sprak over de wederzijd- sche waardeering tusschen keurkamer en industrie en juichte het toe, dat deze her denkingen aan elkaar zijn verbonden. De burgemeester van Schoonhoven, de heer A. M. Nieuwenhuisen, heeft in een hartelijke toespraak de gelukwenschen van het gemeentebestuur aangeboden, de sa menwerking tusschen het college en de plaatselijke zilverindustrie in het licht gesteld en aangedrongen op bestendiging en versterking van de samenwerking tus schen de industrie onderling en tusschen deze. de keurkamer en de vakscholen. Vele andere sprekers voerden nog het woord, zoowel in deze vergadering als daarna op het stadhuis, waar burgemees ter en wethouders de besturen der betrok ken vereenigingen en de autoriteiten van den waarborg in de raadzaal ontvingen en waar de burgemeester hen opnieuw toe sprak. Ook aan het daarop volgende diner wer den nog vele toespraken gehouden. De dag werd besloten met een feestavond, dien de patroons den werknemers aanboden. De oefeningen van de lichte brigade. Strijd om den Hettenheuvel. Successen der roode troepen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 84 cent per KG. De eerste dag van de oefeningen der lichte brigade, welke oefeningen, evenals vorige Jaren het geval was, aan de leger oef enlngen voorafgaan en bedoeld zijn als een inleiding der groote manoeuvres, is voorbij. Officieren en manschappen hebben den oorlogshelm voor de vredesmuts ge ruild, den strijdbijl begraven en de vredes pijp opgestoken. De rust ln Arnhem en Doesburg en omgeving is weergekeerd en de troepen zijn gelegerd volgens het van te voren vastgestelde schema. Dat zoowel de Koningin als Prins Bernhard den eersten dag op het oorlogsterrein aanwezig waren, stemde allen dankbaar en verheugd. De eerste dag van dergelijke oefeningen is nooit de belangrijkste en dat op dien eer sten dag Koningin en Prins niettemin met groote belangstelling het verloop van het krijgsbedrijf volgden, werkte stimuleerend op den strijdlust van partijen. Over het doel van den afgeloopen dag is al eerder geschreven: beide partijen (rood en blauw) overtuigd van de waarde van het bezit van den Hettenheuvel, hadden op dracht dit boschcomplex tusschen Zeddam en 'sHeerenberg te bezetten. Voor de blauwe partij begon de opmarsch om 9 uur met het passeeren van de (gefingeerde) voorhoedeposten dezer partij, welke posten gelegerd waren in de lijn BingerdenAn- gerloHoogkeppel. Blauw's aanvoerder zond in den vroegen ochtend het eerste bataljon wielrijders van Doesburg naar Babberich. de vierde verkenningsafdeeling naar Didam en hield het eerste regiment huzaren voorloopig in reserve aan den west kant van den Hettenheuvel. De tweede afdeeling van het korps rijdende artillerie stelde zich op ongeveer 2 k.m. oostwaarts van Didam. De roode partij, eergisteravond in de omgeving van Arnhem gelegerd, zou vrijwel evenwijdig met de blauwe partij op trekken. Haar aanvoerder stelde het marschverband op met het tweede regiment huzaren rechts, het derde bataljon wielrij ders met de pantserwagens in het midden, oprukkende in de algemeene richting Dui venZevenaarHettenheuvel en geheel links, als linkerflankdekking het tweede bataljon van het regiment wielrijders. Wat nu de evenwijdigheid van den op marsch betreft, deze bleek in de praktijk anders te zijn dan de staf op papier had gedacht. Oorzaak hiervan was, dat een brug, waarover de blauwe partij tusschen Doesburg en Didam moest trekken, was op gebroken, zoodat een omtrekkende bewe ging noodzakelijk was. Kort daarna reed de Kohlngin de brug over en toen Hare Majesteit, na eenig op onthoud, was doorgereden, veerde onze weg via Duiven, waar de voorposten van het derde bataljon wielrijders waren gezet naar Loll. Dit bataljon had omstreeks kwart over tien Zevenaar bereikt. Het tweede bataljon wielrijders, evenals met derde bij de roode partij ingedeeld, stuitte dicht bij Loil op een blauwen pantserwagen, die moest wij ken. Dit was het eerste treffen van rood en blauw. Voorbij Wehl passeerden wij een deel van het eerste bataljon wielrijders, versterkt met een sectie zware mitrailleurs, die ge heel gemonteerd op zijspannen van motor rijwielen werden meegevoerd. Zulke mi trailleurs werden verleden jaar nog gede monteerd op den motor zelf meegenomen. Nu deze „tikkers" thans gemonteerd worden meegevoerd, beteekeht dit dat zij eerder gevechtsklaar zijn dan vroeger. Bij het gehucht Loerbeek, dat door een rij weilanden van de noordwestelijke zijde van den Hettenheuvel gescheiden ls, heb ben de Koningin, in haar auto gezeten en prins Bernhard, die te paard was, gezien hoe het derde bataljon wielrijders bezig was het noord-westelijk front van den Het tenheuvel te bezetten. Koningin en prins bleven daar ruim een uur, beschermd door ee nrooden verdekt opgestelde pantserwagen die een blauwe .soortgenoot, die langs den weg naderde' ónder vuur nam en deed wijken. Het vochtige weer was verbeterd en de zon doorgebroken. Tot half twee bleef het droog, maar toen begon het te stortregenen uit de egaalgrijze wolkenmassa, veel har der dan in het begin van den ochtend, toen er een paar motregens vielen. Het tweede bataljon wielrijders der roo- den kreeg inmiddels opdracht met het tweede regiment huzaren de blauwen uit Wehl te houden, terwijl het derde bataljon van het regiment wielrijders den Oostelij ken flank van dezen aanval moest dekken. Uit een vergelijking tusschen de vorde ringen van beide partijen, bleek daarna dat rood er het beste voor stond. Rood was het eerst bij den heuvel, zonder eenigen tegenstand van blauw te hebben, want de partijen hadden elkaar niet ontmoet. Toen rood al positie op den heuvel had gekozen raakten roode en blauwe wielrijders slaags. Om half twee bij Bergh naderden de huzaren der roode partij, die ln galop den weg overstaken om door een omtrekkende beweging de blauwen ln den rug aan te vallen, zoodat de blauwen, ware deze aan val gelukt, tusschen twee roode (figuurlijk gesproken) vuren zouden zijn gekomen. De aanval kon echter niet worden uitgevoerd, omdat de oefeningen om twee uur dit was van te voren vastgesteld werden af gebroken. Om dezelfde reden kon het eerste regiment huzaren, dat, zooals in het begin gezegd, door den leider der blauwen aan den westkant van den Hettenheuvel ln reserve was gehouden, den rechtervleugel van de blauwe voorste troepen niet verster ken. De voor de hand liggende conclusie over het verloop van de oefeningen van gisteren ls deze: door een snelleren opmarsch, al thans door een eerder bereiken van het doel. heeft rood succes gehad en zou. wan neer de oefeningen niet om twee uur ge ëindigd waren, blauw in een onhoudbare positie hebben gebracht, waardoor de roode partij in het bezit van den Hettenheuvel zou zijn gekomen. F. J. M. VAN OGTROP. werk van Vrouwenbonden in andere lan den". Zij zette uiteen wat er alzoo in China Japan, in de landen van Europa en in Amerika onder de jonge vrouwen wordt ge werkt om tot eenheid van één Christendom te komen. Zij sprak over de ervaringen daaromtrent opgedaan in al die landen die zij zelf bereisd had. Aan spreekster wer den verschillende vragen gesteld, die door haar tot aller voldoening werden beant woord. De voorzitster verklaarde de tolk van allen te zijn door haar hartelijk voor haar gehouden redevoering dank te zeggen. Na nog eens het nut van den Ned. Chr. Vrou wenbond, ook op sociaal terrein te hebben uiteengezet, sloot de voorzitster om half vijf deze welgeslaagde vergadering. De afdeeling Katwijk kan met voldoening op dezen dag terugzien. Tot voorzitter der Vereeniging voor den Effectenhandel gekozen. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel heeft, naar wij vernemen, gisteren vergaderd ter voorziening ln de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Stroeve J.Czn. en den heer F. J. M. van Ogtrop tot voorzitter benoemd. Hij was tot heden onder-voorzitter der vereeniging. Hbld. LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND. Gewest Zuid-Holland. Deze gewestelijke landdag werd gisteren in de Zaal voor Prot. Belangen te Katwijk aan Zee gehouden. Meer dan 600 dames uit alle deelen van de provincie Zuid-Holland namen er aan deel. Dank zij de voortreffe lijke organisatie van de afdeeling Katwijk, die als gastvrouw optrad, is deze landdag voortreffelijk geslaagd. Welwillende mede werking verleende het. Katwijksch Chr. Dameskoor .Dooft den Heer", directeur de heer Paul Pul. Om half elf gistermorgen werd het ope ningswoord gesproken door de presidente van het gewest mevr. J. M. Westerbrink— Wlrtz uit Oegstgeest, Met enkele diepge voelde woorden herdacht zij wijlen mevr. TomSpaanderman, die presidente van de afdeeling Katwijk was en bestuurslid van het gewest. Staande" werd nu het „Bonds lied" gezongen. De presidente verwelkomde den heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale van Werkloozenzorg uit Utrecht, die vertellen zou van al den arbeid, welke voor „Jong Holland snakt naar werk", ge daan wordt. Na dit openingswoord hield de heer Hem mes zijn lezing. Hij deelde iets mede van den arbeid, welke in de werkkampen wordt verricht en gaf een indruk van de wijze, waarop een werklooze het best kan worden geholpen Het dameszangkoor zong „Gij Herder Israels", „Troost" en „Schafer's Sonntagslied". Met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 146 1 en 3 werd de morgenvergadering gesloten. Des middags om 2 uur werd de vergade ring heropend en sprak Jonkvrouw C. M. van Asch van Wijck uit Zeist over: „Het BORSTBEELD Dr. J. Th. DE VISSER Op 25 Sept. a.s. zal worden onthuld het borstbeeld van wijlen dr. J. Th. de Vis ser, waarvoor een comité uit zijn vrienden en vereerders de gelden heeft byeenge- bracht. Aanvankelijk was de bedoeling, het borstbeeld te Den Haag te plaatsen in het Rijksmuseum, het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen of een an der gebouw, waarin dr. de Visser in één zijner vele functies is werkzaam geweest. Later bleek echter, dat hieraan groote be zwaren waren verbonden. Zoo moest van plaatsing in het rijksmuseum worden af gezien, omdat aan het comité werd mede gedeeld, dat dr. de Visser indertijd zelf sterk gekant was tegen het opnemen van afbeeldingen van bekende tijdgenooten. Ook plaatsing in andere publieke gebou wen stuitte op moeilijkheden. Derhalve zag het comité zich genoopt een andere wijze van uitvoering van zijn voorarmen te over wegen. Tenslotte werd besloten te bevor deren. dat het borstbeeld werd geplaatst in het plantsoen aan den Bezuidenhout- schen weg tc 's- Gravenhage tegenover de J. Pzn. Coenstraat, waar dr. de Visser zijn laatste levensjaren heeft gewoond. In overeenstemming met het karakter van wijlen ar. de Visser is de uitvoering zoo eenvoudig mogelijk gehouden. Zonder eenige verfraaiing zal op de aangegeven plek uit het groen een monolith van Fran- sche kalksteen oprijzen met daarboven het borstbeeld in dezelfde steersoort. In ons blad van gl.-teren heeft ir.°n er een af beelding van kunnen zien Het borstbeeld is gemaakt door den Amslerdamschen beeldhouwer H. M. Wezelaar, die op voor treffelijke wijze z'n taak heeft vervuld. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is aan K. Slomp, op zijn verzoek, met ingang van 1 November, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nijeveen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Na een langdurig lijden is in het Dlakonessenhuis te Groningen ,in den ouderdom van 55 Jaar overleden de heer A. van Geuns, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. De overledene, die oud-gemeentetaads- lid was, had sedert 1923 voor de S.D.A.P.- fractie in de Provinciale Staten zitting en was sedert 1927 lid van Gedeputeerden. Uitgesproken: N. Haasnoot, metselaar te Oegstgeest. de Kempenaerstraat 57. R.c. mr J. R. Thorbecke. cur. mr. H Burgersditk, Leiden D. Overmeer, koopman Lelden. President Steijnstraat 8a. R.c. mr. G H B. van den Boom, cur. mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, Leiden. J. Oudshoom, bloemistarbeider, Hillegom, Veenenburgerlaan 8. R.c. mr. E H. F. W. van Schaeck Mathon. cur. mr B. E van Tyn, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. Verwoerd, Boskoop. E. J. Los, Voorschoten. Groep X. Hades, Themis en Pluto. Hades (Pluto), de god der onderwereld, die over alle machten van zijn somber rijk heerscht. Themis, de godin van het recht, 3 rechters en de 3 schikgodinnen vormen de tiende groep. Het wezen van Pluto's heerschappij ls duister: daarom is zijn woning in de diepte onder de aarde en heet hij „de onzicht bare". Alles, wat hem betreft, is geheim zinnig, evenals de ondoorgrondelijke diep te der aarde, waaruit alles komt en waar alles terugkeert. Zeer verschillende voor stellingen hebben zich aan het wezen van dezen god gehecht. Bij de oudere dichters is hij de onverzoenlijke vijand van alle le ven, een echte god des doods, die van geen zoenoffer, geen genade hooren wil. en dan ook slechts bij uitzondering door de men- schen vereerd wordt. Maar in het volks geloof vormde zich omtrent hem spoedig een zachter voorstelling, daar met de toe nemende ontwikkeling van het verstand, de bange schrik, die de dood den ruwen, geheel onontwikkelden mensch pleegt ln te boezemen, langzamerhand verdween en nu trad de andere zijde van den god op den voorgrond, volgens welke hij al het plantenleven der aarde uit de diepten laat te voorschijn komen en den mensch ook uit de onderaardsche mijnen en schach ten de edele metalen toezendt. In dien zin noemde men hem ook: „de rijkmakende god." Als beheersclier der onderwereld be hoort Pluto tot de oudste goden. Bij de verdeeling der wereld, toen Zeus den he mel en Poseidon de zee als zijn aandeel kreeg, viel hem de aarde en wat onder de aarde is, ten deel. Dit behoort hem toe als zijn uitsluitend rijk, waarvan hij de poor ten steeds gesloten houdt, opdat niemand tegen zijn wil zal terugkeeren naar het licht der bovenwereld. Daar hij alle men- schen, wier levenstijd verstreken Ls. naar zijn duister rijk haalt, wordt hij ook ge noemd: Polydectes d.l. „degeen, die velen opneemt". Men dacht zich Hades (Pluto) als een geweldigen, sterken en verschrik- kelijken roover, die met zijn snelle paar den, den kostbaren buit ontvoert. Donker zwart waren de paarden, waarmede hij plotseling uit den grond opsteeg, evenals alles, wat tot het rijk der onderwereld be hoort, een donkere kleur, heeft. „De door zijn paarden beroemde", „de god met de gouden teugels", waren bijna men, die op deze voorstelling van den snel len roover betrekking hadden. Later heeft zich de oorspronkelijke, sombere voorstel ling omtrent den onverbiddelijker god des doods zoozeer gewijzigd, dat men hem zelfs „den herder der volken" noemde, „die met zijn herdersstaf de gestorvenen naar den hollen weg des doods geleidt". In den eeredienst nam hij ternauwernood een plaats ln. Het spreekt vanzelf, dat een god, wiens naam men zelfs huiverig was te noe men. door de beeldende kunstenaars niet dikwijls tot het voorwerp hunner voorstel lingen werd gekozen. Themis. Pluto wordt in deze groep vergezeld van Themis, een dochter van Uranos en Gala, derhalve één der Titanen. Zij was de eer ste gemalin van Zeus. Zij is een personifi catie der eeuwige wereldorde en gerech tigheid. Steeds eenswillend met Zeus, trachtte zij den strijd, die er tusschen Zeiu en Hera dikwijls ontstond, te beslechten, door Hera te vermanen, om zich naar den wil van haar gemaal te voegen. Zij riep de vergaderingen der goden op den Olym- pos bijeen en de volksvergaderingen, die bijeenkomen om de wetten te maken, wel ke de orde in den staat moeten handha ven, werden eveneens door haar belegd. En daar ook de orakels de eeuwige gerech tigheid, die de wil is van Zeus. verkon digden, zoo was zij ook een voorspellende godin. De dienst van Themis was over ge heel Griekenland verspreid en hoe hoog haar aanzien was. blijkt hieruit, dat men haar gewone verblijfplaats stelde in de on middellijke nabijheid van Zeus. Zij werd gewoonlijk afgebeeld als een schoone, jeugdige, krachtige godin, die zeer veel geleek op Pallas Athena. Haar beelden droegen helm en schild, een weeg schaal en een hoorn der overvloeds. De schikgodinnen. Bij deze groep behooren ook de 3 schik godinnen, door de Romeinen de godinnen van het noodlot genoemd. Haar namen zijn Klotho (de spinnende), Lachesis (die het lot uitdeelt! en Atropos (de onafwend bare). Ze zijn vooral de godinnen van de geboorte en van den dood; bij de wieg er. bij het graf is haar plaats. Ook bruiloften pleegden zij met haar tegenwoordigheid te begunstigen en de bruid bracht aan haar een offer. BIJ de oudere beelden worden zij voor gesteld als gezamenlijk haar taak vervul lende en wordt niet aan ieder van haar eer. deel daarvan toegewezen. Latere beel den geven aan Klotho de taak om den le vensdraad des menschen te spinnen. La chesis trekt met afgewend gelaat het lot, en Atropos wijst op een geopende rol „het boek des noodlots", waarin goed en kwaad, dat den mensch zal treffen, op onherroe pelijke wijze zijn vastgesteld. Groep XI. Acolus met zijn 6 goden, Aeolus was een koning, die op een eiland in de Thyrrheensche zee regeerde, dat tot de groep der Liparische eilanden behoorde. Hij was een vroom en godvreezend man, menschlievend jegens de vreemdelingen leerde het gebruik der zeilen en voorspel de het waaien der winden, waarom de oude dichters hem tot den bestuurder der winden maakten. De omzwervende Odys seus landde op het eiland, waar Aeolus woonde. Dit eiland, dat op het water dreef, was door een metalen muur aan alle zij den omgeven. Daar werd Odysseus door Aeolus een maand lang gastvrij onthaald. Op dat eiland leefde de Koning in vreugde en vroolijkheid met zijn twaalf kinderen, zes zonen en zes dochters, die met elkan der gehuwd waren. Eindelijk zond Aeolus zijr. gast met een gunstlgen Westenwind weg; de overige winden, die den reiziger ongunstig waren, bond hij in een lederen zak, dien hij hem op het vaartuig mede gaf en zelf aan den mast vastketende. On gelukkig werd die zak door de reisgezellen van Odysseus uit nieuwsgierigheid geopend terwijl deze. door langdurig waken afge mat. ingesluimerd was, de winden vlogen er uit en slingerden het schip, dat reeds in het gezicht van Ithaka was, weer mid den in de onstuimige en onbekende zee. Het werd naar het eiland van Aeolus te ruggedreven; doch deze weigerde Odysseus en zijn vrienden weer op te nemen. Vol gens Vergilius had Aeolus de winden in een ontzaglijk groot hol opgesloten, in welks binnenste zij geweldig woedden, ter wijl de god op den top der daarboven ge legen rots zijn votrstelijken scepter zwaaide. Zephyros. Van de andere goden der winden is Ze phyros de meest bekende. Hij was de god var den Zuidwestenwind, die bij de Grie ken de zachtste en aangenaamste wind was. Hij schaakte de schoone Chloris, de godin der bloemen, één der dochters van Niobe, die met haar broeder Amyklas al leen overbleef, toen alle kinderen door Apollo en Artemis waren gedood. Zij werd zoo bleek van schrik, dat zij den naam kreeg van „de bleeke". Een legende ver- haait, dal zij eens in een wedloop bij de Olympische spelen den prijs heeft gewon nen. Aan haar zoon gaf Zeus het bestuur over alle vruchten, daar zijn vader het ge dijen daarvan bevorderde. Zephyros beminde ook de schoone Hya- kinthos, doch deze gaf aan Apollo de voor keur. Uit ijverzucht dreef nu Zephyros, toen Apollo en Hyakinthos zich met het werpen niet den discus vermaakten, de door den god geworpen schijf in een ver keerde richting, zoodat zij den schoonen knaap trof en hem doodde. De beeldende kunst stelde Zephyros bijna geheel naakt voor. Alleen droeg hij een los om zijn lichaam geslagen mantel, waarin hij 'n menigte bloemen meevoerde. Groep XII. Bacchus. Groep XII wordt gevormd door Dlonysos (Bacchus), omgeven door Faunen, Satyren en Bachanten. Dionysos is een god, wiens gebied zich over een zeer ruim veld uitstrekt. In de eerste plaats is hij vereerd als de god van den wijn. Hij beteekent de groeikracht der aarde, zooals die zich ln bosch en veld, op met bronnen bedekte bergen, ln vrucht dragende boomen en ln grazige weiden openbaart. De wijndruif ls alleen daarom de vrucht, die hem bijzonder is geheiligd, omdat zij, hoezeer uit vocht geboren, een warmen gloed aan haar vruchten weet te geven. Doch ook alle boomen en alle boom vruchten stonden onder zijn bijzondere h^ede. Ook vele bronnen waren hem ge heiligd. Zoowel de wijnbouw als de verbouw van boomvruchten vinden slechts hun plaats onder een volk, dat tot een zekeren trap van ontwikkeling is gestegen. Vandsar.dat Dionysos een god geworden ls der men- schelljke beschaving. Hij geelt den men- schen wetten, houdt den vrede in stand en bewijst hun zijn gunst door de goede ga ven, die hij schenkt. Het krachtigst OP®"' baart Dionysos zijn macht door den in vloed, dien hij uitoefent op den naenscn, zoowel op zijn lichaam als op zijn gem^r' Door de kostelijke gave, die hij den men schen heeft geschonken, den wijn. ve kwikt cn versterkt hij bet lichaam maakt hij het gemoed van zorgen vrij. (Wordt vervolgd) 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10