De a.s. 3 October Optocht De zitting van den Volkenbond LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 September 1937 Derde Blad No. 23764 Redactie1507 Directie en Adminbfr. 2500 Grieksche Mythen en Sagen ?8sfe Jaargang Oud-President Masaryk overleden VRAGENRUBRIEK De samenstelling van het bureau WktU Instantine? fo&F&cfst is qjc coe&c LN/T IN LITTEKEN. Onze Telefoonnmmners (op 2 lijnen) De bevrijder van Tsjecho-Slowakije. Oud-President Masaryk is hedenoch tend om 3.29 unr, op rijn kasteel Lany overleden. Wijlen oud-president Masaryk. Thomas Masaryk werd den 7en Maart 1850, te Hodonin in Moravië geboren, waar zijn vader koetsier was op een keizerlijk landgoed. Eerst bezocht hij een Tsje chische school te Cejkonie, later een Duitsche school te Hustopec. Aanvankelijk kwam hij in de leer bij een smid te Wee- nen. vervolgens bij een hoefsmid te Cejc in Moravië, waarheen zijn ouders verhuisd waren. Een onderwijzer die wist wat er in den jongen Thomas stak, wist zijn ouders te bewegen, om hun oude plan, den jongen te laten studeeren, weer op te vatten. Hij kwam op 15-jarigen leeftijd op het gym nasium te Erno en studeerde vervolgens te Weenen en te Leipzig. Zoowel op het gym nasium, als op de hoogeschool droeg hij zelf door les te geven in de kosten van zijn studie bij. Te Leipzig leerde hij Charlotte Garrigue kennen, de dochter van den di recteur van Germania Insurance Company te New-York, met wie hij in 1878 te Brook lyn in het huwelijk trad. Het jaar daarop vestigde hij zich als privaat-docent te Weenen. Toen in 1882 de universiteit te Praag werd gesplitst in een Duitsche en Tsjechi sche afdeeling. werd Masaryk tot hooglee raar aan laatstgenoemde benoemd. Hier geraakte hij via de wetenschap in de politiek. In 1891 werd hij gekozen tot lid van den Oostenrijkschen Rijksraad, doch na twee jaar trad hij af. In 1907 werd hij opnieuw gekozen. Hij waarschuwde te gen de expansie-politiek op den Balkan en toonde de vervalschingen aan, waarmee de regeering door liet hoogverraadsproces van Zagreb de annexatie van Bosnië en Her- zegowina had trachten te rechtvaardigen. Toen de oorlog uitbrak, zocht Masaryk ln het buitenland (eerst in Nederland) contact met de vrienden van zijn volk aan de zijde der Entente. Te Praag terugge keerd. bereidde hij met zijn vrienden reeds de eerste stappen tot organisatie en vrij making van zijn volk voor. Te Weenen raakte hij in verdenking. Toen hij in De cember 1914 te Rome vertoefde, bereidde men zijn arrestatie bij zijn terugkeer voor. Benesj kreeg hiervan kennis en waar schuwde zijn vriend en leermeester, die niet in zijn land terugkeerde voor den oor log ten einde was en de Tsjechen de zoo vurig begeerde vrijheid erlangd hadden. Voordat Masaryk als politicus hekend werd. had hij zich reeds een grooten naam verworven als geleerde. De eerste maal. dat prof. Masaryk tot president van de toen juist gevormde zelf standige republiek Tsjecho-Slowakije werd gekozen, was den 14en November 1918, dus onmiddellijk na den wapenstilstand, die aan de krijgsverrichtingen van den wereld oorlog een einde maakten. Het geschiedde ln de historische zitting van de revolution- naire Nationale Vergadering op voorstel van den toenmaligen minister-president ör. Kramar, die de vergadering verzocht het werk der nationale bevrijding met de verkiezing van Masaryk te bekronen. On der groote geestdrift en met eenparigheid van stemmen werd Masaryk het eerste staatshoofd van de nieuwe republiek. Twee jaar later reeds, den 2en Mei 1920, werd de president door de Nationale Ver gadering herkozen. Zeven j aren na deze verkiezing trad voor het eerst de uitzonderingsbepaling in wer king, waarin de grondwet speciaal voorden thans aan het bewind zijnden president voorziet. Zij luidt dat niemand meer dan twee maal na eikaar tot president der re publiek kan worden herkozen. Degene, die ten gevolge van twee achtereenvolgende verkiezingen president is geweest, kan niet worden herkozen, zoolang er na het ver strijken van zijn laatsten ambtstermijn niet zeven jaren verloopen zijn. „Deze be paling is echter niet van toepassing op den eersten president der republiek", staat er nadrukkelijk in de grondwet. Van deze uitzonderingsbepaling werd den 27en Mei 1927 gebruik gemaakt, toen Ma saryk bij de eerste stemming herkozen werd en dus zijn derden ambtstermijn aanvaardde. In 1934 werd hij opnieuw, thans voor de vierde maal tot president gekozen, doch in December 1935 was hij om gezondheids redenen genoodzaakt zijn hooge ambt neer te leggen. Benesj werd tot zijn opvolger benoemd. Masaryk schreef talrijke werken op ge schiedkundig-politiek gebied. Groote deernis in het geheele land Het bericht van het overlijden van Ma saryk, den stichter en eersten president der republiek, heeft in geheel Tsjecho- Slowakije groote deernis gewekt. Ondanks het vroege ochtenduur stond een groote menigte bij de residentie van den presi dent. Toen de vlag langzaam halfstok werd geheschen en allen dit begrepen, barstten vrouwen, zoowel als mannen in snikken uit en knielden. De geheele bevolking heeft het gevoel niet alleen den „president bevrijder", niet alleen „den vader van het volk" te hebben verloren, doch een der meest verheven geesten van dezen tijd. Om zes uur vanochtend begon de radio van Praag reeds haar uitzending met het ten gehoore brengien van treurmuziek. Reeds spoedig na het bekend worden van het overlijden van den staatsman versche nen de eerste rouwomfloerste vlaggen. Voor geheel Tsjecho-Slowakije is de nationale rouw afgekondigd. Bij decreet is bepaald, dat alle vlaggen halfstok, rouw- omfloerst, moeten worden uitgehangen tot acht uur 's avonds van den dag der be grafenis. In de rouwkamer staat een eerewacht in Fransche militaire uniformen; het zijn leden van het Tsjechische legioen die In den wereldoorlog in Champagne (Frank rijk) aan de zijde der geallieerden hebben meegestreden. De muren der rouwkamer zijn volkomen kaal, zonder afbeeldingen, schilderijen of andere wandversiering. Op de nachttafel branden drie kaarsen. A. D. te L. Een afdoend middel tegen houtworm bestaat niet. Het eenige wat U kunt probeeren is petroleum in de gaaitjes spuiten. H. S. te L. De gevraagde adressen zijn: Brunhilde, secr. mej. A. Snel. Schelpenkade 20, Leiden; Nieuw Brunhilde, mevr. A. v. d. Kloot, Vlietweg 30, Zoeterwoude; cnr. Gymn. en Schermvereen. D.O.S., S. G. Jan sen, Emmalaan 51, Oegstgeest. De openingsrede. Negrin, de Spaansche premier van Va lencia. zeide in zijn openingsrede van de zitting van den Volkenbond: „Ofschoon de toestand in mijn land een der ernstigste vraagstukken vormt, zal ik u daarvan thans, van het voorzittersge- sloelte af, niet spreken. Ik zal mij er toe beperken, u den groet over te brengen van Ppanje. dat meer dan ooit vertrouwen heeft in het Volkenbondsideaal, dat naar zijn meening de eenige vorm van Interna tionale organisatie is." Negrin constateer de. dat het internationale recht achter- uitgedreven wordt: de beginselen van dat recht worden voortdurend geschonden. Niet door de wijziging van een of ander artikel van het pact. aldus Negrin. kan de toepas sing gemakkelijker en zekerder gemaakt worden, de Volkenbond kan niet leven, het oact kan niet toegepast worden zonder den krachtigen wil van de landen, die lid van den Bond zijn en van de mannen, die hem vertegenwoordigen. Negrin keurde den be wapeningswedloop af en leidde uit dien wedloop af, dat de Volkenbond de vrees voor oorlog niet heeft kunnen verdrijven. Men moet een bewijs van de levensvat baarheid van den bond geven door in een rustige, objectieve sfeer de elementen, die den tegenwoordigen stand van zaken be palen. te ontleden en door doelmatige op lossingen te zoeken. Het mag niet gebeu ren, dat de aarzelingen en de moeilijkheden bij de tenuitvoerlegging van deze taak ge bruikt worden dor degenen, wier doel de vernietiging der maatschappij is. Negrin noemde daarna bewijzen van de levens kracht van den bond: de gelukkige rege ling van het Fransch-Turksche geschil over den status van Alexandrette, het on derzoek der mandaatcommissie naar den toestand in Palestina. Hij gaf een kort overzicht van het technische werk. in het afgeloopen jaar verricht: het vraagstuk der grondstoffen, economische en finan- cieele Droblemen, enz. Negrin besloot met de woorden: „gij gaat thans het programma van morgen opstel len. Mogen besprekingen en besluiten ge tuigen van den wensch. dat in de inter nationale betrekkingen de beginselen van liet pact heerschen: de goede trouw, dc eerbiediging der overeenkomsten". Na de rede van Negrin werd de bijeen komst geschorst om de verificatiecommis sie gelegenheid te geven de mandaten te onderzoeken. Na dë hervatting las mr. Limburg (Nederland) het verslag der com missie voor Dit verslag, dat in het geheel geen melding maakt van een Abessijnsche delegatie, werd eenstemmig en zonder de bat aangenomen. Daar geen enkele dele gatie over dit vraagstuk heeft gesproken, blijft de status van Abessynië overanderd. Dp Spaansche kwestie. De commissie heeft zich wel bezig ge houden met een manifest, dat de hertog van Alva uit naam van het rechtsche Spanje had gezonden. In dit document werd geprotesteerd tegen het feit. dat Spanje vertegenwoordigd wordt door Juan Negrin, den minister-president van de re geering te Valencia, wier gezag zich slechts uitstrekt over ongeveer een derde van het In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd 7506 (Ingez. Med.) grondgebied van Spanje. De commissie was van oordcel dat dit protest niet ont vankelijk is, daar Negrin de vertegenwoor diger is van de wettige regeering van Spanje. In de nota van Burgos wordt nog gezegd, dat de rechtsche regeering wil be wijzen, dat de patriottische Spaansche be weging geen eenvoudige en vulgaire mili- i.aire opstand tegen de wettig gevormde macht is geweest. De regeeringen, die ge volgd zijn op het uitbreken van den bur geroorlog. zijn opstandelingen geweest en uit de legaliteit getreden. Alle voortbren gende klassen en arbeiders, tot het uiter ste gebracht door de marxistische tyran- nie, wilden, geholpen door het leger, een einde maken aan het tijdperk der misda den. Het document geeft vervolgens een opsomming van gepleegde moorden, die de goedkeuring der regeering hebben wegge dragen. terwijl gewezen wordt op het ver nielen van kerken, het martelen van ge vangenen en het plegen van aanslagen op leden van het coros diplomatique en con sulaire. Deze feiten, aldus de nota, zijn meer dan voldoende om een vergadering van beschaafde volken te doen weigeren dc gedelegeerden van deze regeering als wet tige vertegenwoordigers te erkennen van welk land ook. Dc regeering van Franco daarentegen oefent haar souvereiniteit uit over twee derden der Spaansche bevolking en alle Spaansche protectoraten en kolo niën. Er heerscht orde in het rechtsche Spanje en de internationale verdragen zijn er trouw in acht genomen. De z.g. regee ring van Valencia is illegaal en illegitiem. De regeering van Franco moet onbetwist baar beschouwd worden als de eenige vertegenwoordigster van het nationale Spanje. Het bureau. Aga Khan 'Britsch Indië) is met alle 49 uitgebrachte stemmen gekozen tot voorzit ter van de Volkenbondsassemblee. 'Deze dankte voor deze benoeming en wees er op. dat internationale samenwerking nimmer nuttiger is geweest dan juist op dit oogen- blik, waarop de vrede en volkenbondsbe ginselen wreed worden geschokt. Spr. ver heelt niet. dat nog veel te doen blijft, „wij zullen den Volkenbond helpen voort te gaan met de onderdrukking van de oorzaken van den oorlog en de vestiging van den vrede over de geheele wereld. De assemblee keurde vervolgens de agen da goed en verdeelde de werkzaamheden over vijf comfissies: De eerste commissie zal de juridische en constitutioneele kwesties, de hervorming van het pact e. d. behandelen. Zij wordt gepresideerd door Politis (Griekenland). De tweede commissie zal onder voorzit terschap van Osusky (Tsjecho-Slowakije) economische en financieele aangelegen heden behandelen. De vierde commissie, voor de financiën cn de administratie, staat onder leiding van Guanni (Uruguay). De vijfde commissie zal sociale en hu manitaire vraagstukken behandelen onder leiding van gravin Apponyi (Hongarije) De zesde commissie zal onder voorzitter schap van Santos (Columbië) politieke aangelegenheden behandelen. Evenals verleden jaar zal de derde com missie. die voor ontwapeningskwesties, pas worden samengesteld op verzoek van een zeker aantal delegaties. Verscheiden sta ten zouden ditmaal die bedoeling hebben. In dat geval zou de commissie onder voor zitterschap komen van Holsti (Finland). De zevende commissie, die voor de agen da. zal onder het presidium staan van den Belgischen minister van buitenlandeche zaken. Spaak. De assemblee heeft Motto tot eere-pre- sident benoemd. Vice-presidenten zijn de eerste gedelegeerden van Groot-Britannië, Frankrijk, Sovjet Rusland. Polen, Turkije en den Ierschen Vrijstaat. Het bureau be staat uit Aga Khan, de zes vice-presiden- ten en de voorzitters der commissies. en met hem de schoonmaak 7511 V4S-OW1* (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Kaas welk vetgehalte en welke soort? Van de hand van mej. Damen, diëetiste en leerares in koken en voedingsleer te Amsterdam is onder bovenstaainden titel een fleurig boekje, verlucht met interes sante afbeeldingen verschenen. Het bevat een verzameling nuttige gege vens en wenken, en geeft niet alleen op de vermelde vragen antwoord, doch boven dien een goed inzicht in de onderscheidene soorten van onze Nederlamdsche kaas, welke met recht betiteld wordt als „De roem van Neêrlands Zuivel". Het boekje kan worden aangevraagd bij het Kaasconrtrolestation te 's Gravenhage, alsmede bij het Zuivelbureau aldaar. Gedenkboek „Ons Leger". Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan is door de Kon. Ned. Vereeniging „Ons Leger" een fraai gedenkboek uitge geven. Kolonel Oudendijk schrijft over de groote moeilijkheden waarmede de veree niging in tijden van depressie te kampen heeft gehad. Uit zijn overzicht blijkt welk een gees telijke strijd noodig was om actief bezig te blijven, het hoofd te bieden aan het de faitisme dat in allerlei vormen en met vaak heftige methoden zich trachtte te ontdoen van den invloed van het nuchtere verstand over den waan van den dag. Merkwaardig was hierbij de worsteling in de geesten om den nuttigen invloed vari „gezag en discipline". Het Gedenkboek heeft verder willen ge ven de meening van Nederlandsche burgers over de weermacht. Wie de zeer lezenswaardige artikelen leest o.a. van ir. De Kok over de „Petro- leum-industrie", van den heer de Boer over de „Koopvaardij", van den heer Tibo over de „Nederlandsche Spoorwegen", van den heer Gonggrijp over de „Spanning in Oost-Azië", die zal zeer zeker blij zijn zich het boek te hebben aangeschaft, al was 't alleen reeds om de gezichtspunten te leeren kennen van de schrijvers, die ieder voor zich iets belangwekkends hebben te zeg gen. Niet minder interessant is het artikel van den heer Bernsen over de „Financiën en de Weermacht" en dat van prof. van Royen over de „Industrie en de Oorlogs voorbereiding". Bij de N.V. voorheen H. Born te Assen is verschenen „Korte inhoud voor Motor- en Rljwielwet en -reglement" door D. Klavers. vn. Groep V. Hermes en zijn pages. Hermes (Mercurius) was de zoon van Zeus en Maia. Hij werd in een hol van den berg Kyllene geboren. Oorspronkelijk was ook Hermes een natuurgod, en wel de god van den regen. Er zijn weinig goden, van wie de Griek sche mythologie zooveel te verhalen weet ais van Hermes. Hij stond juist meer dan één ander der goden in betrekking tot het óagelijksch leven der menschen. Hij was ais 't ware de middelaar tusschen den Olympos, waarop de goden in het volle ge luk hunner zalige rust woonden, en de aarde, waar de menschen in het zweet huns aanschijns het dagelijksch brood moesten verdienen. Hoe juist de regengod degene is, die deze gemeenschap tot stand brengt, laat zich gemakkelijk begrijpen. De uit den hemel vallende regen wekte bij een volk, zoo rijk aan fantasie ais de Grieken, vanzelf het denkbeeld op van een bode, die onophou delijk en ijverig van den hemel komt tot de aarde Hij was dus de bode. dien Zeus telkens tot de menschheid zond. of door wien hij zich liet vergezellen, wanneer hij de aarde bezocht. Als zoodanig droeg hij' den naam van „den volvoerder" van de bevelen van Zeus Niet altijd was de taak. hem door Zeus opgedragen, gemakkelijk Zoo moest hij b.v. Argos dooden, den hon- derdoogigen wachter, dien Hera (vrouw van Zeus) bij Io had aangesteld. Hij slaag de daarin, door hem met de zoete tonen van zijn lier of herdersfluit in slaap te brengen. De honderdooglge Argos is de sterren hemel, die door den regengod gedood, d.i., onzichtbaar gemaakt wordt. Omtrent hetgeen Hermes reeds kort na zijn geboorte verrichtte zijn grappige ver halen in omloop, waarin de lof van den god bezongen wordt. Reeds vier uren na zijn geboorte kroop hij uit zijn windselen en vond bij den ingang van het hol van den berg Kyllene, waarin hij geboren was, de schaal eener schildpad. Daarover spande hij snaren en maakte er zoo een lier van. Het eerste lied, dat hij met zijn spel begeleidde, was een lofzang ter eere van de liefde van zijn ouders, Zeus en Maia. Op dienzelfden dag bekroop hem de lust om vleesch te eten. Heimelijk verwij derde hij zich uit zijn wieg en begaf zich naar den Olympos. Daar weidden de kud den van Apollo. Hermes stal daarvan een vijftigtal, waarvan hij er twee slachtte en opat en de andere in een hol van" den Kyllene verborg. Ook aan deze legende schijnt zijn beteekenis als natuurgod ten grondslag te liggen. De runderen, door Her mes gestolen, zijn de wolken, die in één nacht door den hemel drijven. Toen Apollo bemerkte, dat Hermes hem bestolen had, droeg hij de beslissing op aan Zeus. Hoe listig Hermes zich ook wist te verdedigen, toch erkende Zeus de billijk heid der klacht van Apollo en wees hem de runderen toe. Apollo echter ruilde gaarne die kudden voor de door zijn broe der uitgevonden Her, en zoo is het geko men. dat. terwijl Hermes voornamelijk de god der kudden, der weiden en der herders is gebleven Vpollo de muziek zich als zijn domein heeft toegeëigend. Als bode van Zeus was hij natuurlijk het voofbeeld en het ideaal van alle aardsche boden en herauten. Slimheid en behendig heid waren dus hoedanigheden, die de god niet kon ontberen. Hierdoor vond de god bij kooplieden, die steeds fel op winstbejag waren, een algemeene vereering. Al wat door slimheid en behendigheid verkregen werd. heette een gave te zijn van Hermes, zoodat, zonder daardoor den god een laag karakter te willen toeschrijven, de Grieken hem zelfs maakten tot een god der dieven en bedriegers. Als god der kooplieden heeft hij ook natuurlijk de gave van goed te spreken, en door zijn woorden goed te kun nen overreden. Ook deze trek van het we zen van Hermes is verder uitgewerkt en zoodoende is hij de god geworden der wel sprekendheid. Als bode van Zeus moest hij vlugheid en behendigheid toonen. Vandaar, dat hij ook de beschermer is van die inrichtingen, waar de jongeHngen zich deze eigensohap- pen kunnen verwerven, het worstelperk en de gymnasia. Daar stond zijn beeld, daar hield men te zijner eere wedstrijden, waar naar hij den naam van „god der wedstrij den" kreeg. Hij was bekend als de snelste looper, de krachtigste discuswerper, de be hendigste vuistvechter. En de eigenschappen, welke hij zelf be zat, deelde hij ook aan anderen mee. Wel is waar was hij niet. zooals zijn broeder Apollo, de vertegenwoordiger van de hoo- gere geestelijke belangen der jongeling schap, maar wel van dat practische ver stand, dat in staat stelt, om op ieder ge geven oogenblik en in iedere omstandig heid het rechte woord op de rechte plaats te vinden Zoo werkten hi.i en Apollo, tot op zekere hoogte, in dezelfde richting en bestond tusschen de beide broeders, na het stelen der runderen, de innigste vriend schap. Ten bewijze der goede vriendschap gaf Apollo aan Hermes een gouden toover- staf, welke uit drie takken bestond, waar van de éëne tot handvast diende en de beide andere, na zich eerst gescheiden te hebben, zich later weder vereenigden. Met dezen staf was Hermes in staat, een groote macht uit te oefenen. Hii kon daarmede de menschen in diepen slaap dompelen en hen weder uit dien slaap doen ontwaken. Met dien staf zond hij droomen, en daarom was het ook gewoonte bij den laatsten1 beker, dien men des avonds dronk, vóór I men ter ruste ging, hem een wijnoffer te| brengen. Maar de voornaamste taak, waar bij hij zijn staf gebruikte, was het begelei den van de zielen naar de onderwereld Maar hij voerde met dienzelfden staf ook soms de dooden naar de bovenwereld terug wanneer zij daar moesten verschijnen bv' om doodenorakels te geven. Zoo is hij weer de middelaar tusschen het rijk der duis ternis en het rijk des Uchts. Nog één band was er, die Hermes met Apollo verbond. Hermes had door zijn broe der ook deel gekregen aan de gave der voor spelling. Wel was dit niet de hoogere gave der voorspelling, die Zeus aan Apollo ver leend had. met het stellige bevel om nie mand daarvan deelgenoot te maken, maar door den raad van Apollo, die hem beval naar den Farnassos te gaan tot de drie al daar wonende gevleugelde jonkvrouwen, kreeg ook Hermes het vermogen, om in de toekomst en in 't verborgen te kunnen zien. Een groote menigte beelden van Hermes is uit de oudheid bewaard gebleven. Zijn meest gewone attributen zijn: vooreerst de tooverstaf, verder vleugels, die óf aan zijn sandalen bevestigd zijn óf aan zijn enkels uitsteken; meestal draagt hij ook een ge- vleugelden reishoed met breeden rand. Door die vleugels aan hoed en schoenen had hij het vermogen, om zich sneHer dan de wind te bewegen over de aarde en zee. Zeer dikwijls draagt hij ook een beurs in de hand, die hem aanduidt als de bescher mer van den handel. Ook wordt hij nu en dan omgeven door 'n schildpad als symbool der door hem uitgevonden lier, een fluit, die hem aanduidt als den god der muziek, een harp of een zwaard, die beide betrek king hebben op het dooden van Argos, en een hond of een haan, die zijn voortdu rende waakzaamheid zinnebeeldig moeten voorstellen. Groep VI. \res met Eris, Phobos, Metus, Deimas en Pr,''.or. Ares (Mars), de god van den oorlog en van het krijgsgewoel, was de zoon van Zeus en Hera. Hij was, de noodlottige aanstoker van den bloedigen krijg, een moordzuchtige strijder, die het hoogste genot vindt in wapengekletter en het aanrichten van een bloedbad, zich met vreugde in de vijande lijke rijen stort en over het vaUen der ver slagenen. de doodskreten der stervenden, en bij het aansohouwen van het met lijken bezaaide slagveld, juicht. Zijn woestheid maakt hem zelfs bij de onsterfelijke goden, bij zijn vader Zeus en vooral bij Athena Minerva) gehaat. Meer dan eens verwond de deze laatste hem in den strijd voor Troje. waar zij de Grieken en Mars de Tro janen bijstond. Zij richtte ook de lans van Diomedes, wien het gelukte daannede den god te wonden. Toen schreeuwde deze zoo hard, als 10.000 mannen tezamen zouden schreeuwen. Hij wordt door Athena tel kenmale overwonnen, omdat liij strijdt uit wilden lust om te strijden, maar zonder be leid, orde of regelmaat, terwijl Athena de groote begaafdheid van haren geest ook in den strijd niet verloochent. Hij bekommert zich niet om wat recht is of onrecht, noch om het heil van het overwinnende, noch om de rampen van het overwonnen' volk. Wanneer hij zijn schitterende wapenrus ting aantrekt, brengen hem zijn beide zonen zijn gouden strijdwagen; zij verge zellen steeds hun vader, terwijl de twee dracht zaaiende Eris. zijn zuster, den wa gen van den moordenden god vooruit snelt. Nadat Diomedes den god getroffen had, ging deze in een nevel gehuld naar den Olympos, Het zich genezen en beklaagde zich bij Zeus over Athena, die hem den smaad had aangedaan, maar Zeus hoorde niet naar zijn klacht. Ook Athena zelve wierp hem eens met een zwaren steen ter aarde, zoodat hij onder wapengekletter op den grond viel en met zijn geweldig lichaam zeven morgens land bedekte en toen Aphrodite (Venus) hem uit den strijd wilde wegvoeren, sloeg Athena haar, zoo dat ook zij ter aarde viel. Met Herakles (Hercules) vocht hij tweemaal. Den eersten keer viel Ares den held aan, nadat deze z'in zoon gedood had. Met. ziin speer rende hij op Heral-les los, doch Athena wendde die af en de held kon daarop den god met riin -.waard bereiken. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9