leidsch Daabk Spannende estafette Dwars door Leiden Kagchelland nationaal jollenkampioen Maandag 13 September 1937 eb: No. 38 hei Na zes races op de Kaag HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Trekvogels won na sensationeelen strijd Tot op het laatste traject Wat er Zondag gespeeld wordt tb Md «unuuiiiuiuiiiiitii TELEFOON DIR.en ADMIN. 2SOO BE&I507 uinuiwiiiiuiiiiiiiuninniiiiiliiniiiHiiiiiiiiiiiitiiitiitHiiuj Holland-ploeg, die opnieuw het Leidsch Dagblad-wisselschild won. - Eerste rij links naar rechts): Van de Water, Nota. M. Deyn, Van Nierop en Ten Cate. Tweede rij: De la Bije, J. Deyn, Van Dijk. Visser en Van Benten. I den start een half uur te verdagen. Vocral voor de politie leverde dat extra-moeilijk- 1 i tt ii ii i i heden cp doch onder leiding van inspecteur had Holland de leidina heeft zij €r zich prachtig doorge- 1 slagen en den organisatoren een medewer- Een schok van opwinding en enthou siasme ging er Zaterdagmiddag door de vele duizenden langs Leiden's stra ten toen men zag dat de ploeg van „Holland" in deze estafette „Dwars door Leiden" den kop had vóór het roemruchte Haagsche Trekvogels! En er is aan het slot, naast zeer groote waardeering voor het fraaie werk van het team der Oranjebroeken, toch al gemeen even een heel diepe deceptie geweest bij het constateeren van het feit dat Holland nog juist voor de eindstreep door Neerland's snelsten sprinter: Tinus Osendarp, met een drietal meters geslagen was De geschiedenis van den jaarlijkschen kamp dwars -door Leiden om het Leidsch Dagblad-wisselschild en den Oranjeboom beker omvat reeds tallooze jaren. Geen enkele van die wedloopen hebben wij ge mist, maar voor ons staat het vast dat die van Zaterdag een der meest sensationeele is geweest! Dat Trekvogels winnen zou, was, zoo meende men, bij voorbaat al zeker. Is Trekvogels, met haar sterren als Karl Baumgarten en Osendarp, niet de uitblin- ster op estafette-gebied in Nederland, is zij geen houdster van vrijwel alle bestaande nationale estafette-records, geldt voor baar ndet het spreekwoord: „Zij kwam, zag en overwon. Hce heeft de Haagsche ploeg er voor moeten vechten, hoe heeft zij zelf haar aanvoerder erkende het. bij de prijsuitrei king in spanning verkeerd of zij er nog in slagen zou deze opwindende race tot een zege te maken! Op negen van de tien trajecten van vierhonderd meter heeft Holland de leiding weten te behouden en cat mag haar een glorie zijn. Dat zij het uiteindelijk heeft moeten afleggen tegen de topsnelheid van het weergalooze duo: Baumgarten—Osendarp was jammer, maar het mag geen verwondering wekken. En het doet aan de Leidsche prestatie niets af. Geef Holland één ster van een dergelijk kaliber en er is evenwicht in de weder- tiidsche krachtsverhouding, ook al is het *aar dat de Haagsche ploeg Zaterdagmid- niet geheel volledig is geweest. De organiseeren.de vereeniging Holland beeft het Zaterdag getroffen. Uit den *gen- en stormachtigen morgen was een 7* tegen het aanvangsuur heldere mid dag gegroeid, waarbij zelfs het zonnetje tiet achterwege wenschte te blijven. Met tiet minder dan negen deelnemende ploe- jen (verleden jaar acht) waren dus alle storen aanwezig om de estafette te doen &gen en het was alleen maar jammer dat *er toevallige omstandigheden noopten king verleend, welke niets te wenschen overliet. Geen fietser kreeg kans de loopers te hinderen, nergens was eenigerlei opont houd en in combinatie met de zeer goede organisatie van Holland onder commando van de heeren Guldemond en Willink maakte dit, dat er voor ons slechts reden is tot grooten lof zonder éénig woord van critiek. De start voer deze estafette was als ge woonlijk, op de Kastanjekade. J. Deyn nam daar voor Holland vrijwel direct de leiding, op den voet gevolgd door Van Bovene, van U.V.S., door van der Straaten, van Trek vogels en den A.S.C.-looper Wurzer. Nau welijks was het stokje bij het eerste wissel- punt op de Kcninginnelaan overgegeven of de Hagenaar Koppenol stormde naar de tweede plaats, doch zijn begin-tempo bleek te hoog te zijn, en terwijl Nota Holland's voorsprong vergrootte drongen U.V.S. en Docos de Trekvogels naar de vierde plaats terug. Bij het twee de wisselpunt op den Lam- menschansweg bedroeg de voorsprong van Holland reeds ongeveer 25 M. De la Bije. M. Deyn, de Water en Visser maakten het verschil steeds grooter en pas tóén op het Rapenburg en de Kaiserstraat be gonnen er langzamerhand eenige teekenen te komen, welke wezen op verscherpten tegenstand der Trekvogels. Welk een sensatie, welk een geest drift had telkens de tijding verwerkt dat niet Trekvogels, doch Holland (en met welk een voorsprong!) aan den kop ging! Nu echter kwam de vraag: zou Holland zich kunnen handhaven tegen het bombardement der kanonnen? Aan de overzijde van de Academie bleek Trekvogels eindelijk Docos en A.S.C. te zijn gepasseerd en naar de tweede plaats te zijn geklommen, maar zou zij in staat zijn een achterstand van on geveer honderd meter te neutralisee ren op een betrekkelijk nog vrij kort meter. Het was Balhan en daarna Essenberg die een beetje van den Leidschen voor sprong schenen af te knabbelen. Nog twee loopers voor iedere ploeg restten er toen en nog altijd was er een tus- schenruimte van bijkans tachtig meter Daverend waren de aanmoedigingen Door de clubs uit Leiden en omgeving. Aanstaanden Zondag neemt de compe titie van den K.N.V.B. over de geheele linie een aanvang. Voor de clubs uit Leiden en omgeving zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 2e klasse: U.V.S. Neptunus en Hercules Alphen. 3e klasse: A5.C.-ON.A, Hillinen—Hil- legom, PostduivenLugdunum en De Mus- schenBodegraven. 4e Klasse: TonaRoodenburg. GiS.V. Rouwkoop, Bosk. BoysD.V.S., Kranenburg L.D.W.S., D.S.O.W.I.K. Reserve-klassenAlphen IIH.V.V. II, Bodegraven II—U.V.S. n, L.F.C. H—Ado IV. Lugdunum IIH.B.S. IV, V.U.C. IV- Alphia II. langs den kant voor de Leidsche loo pers, die met verbeten wilskracht voch ten voor hun kans, maar feller en vinniger werd ook de aanval der Hage naars, die met Karl Baumgarten en Osendarp twee der hoogste nationale troeven uitspeelden! Zichtbaar slonk het versdhil. Al snel ler spurtte de Haagsche machine, al enerveerender werd de race, al ge vaarlijker de situatie voor Holland. Veertig meter liep Baumgarten in, veertig meter nam ook Osendarp voor z'n rekening! Kort voor de finish ging hij Ten Cate voorbij en met drie a vier meter verschil bezorgde hij aan Trek vogels de zege! Men kan uit het verloop van dezen kamp leering trekken. Een les voor Holland, een les misschien ook voor andere ploegen, een aanwijzing om een sprinfter op te stellen als laatste man! Trekvogels had het in deze race gemak kelijker dan Holland. De kopman doet al tijd het zwaarste werk en wellicht zou de uitslag voor Holland zelfs neg gunstiger zijn geweest indien zij niet voortdurend de leiding had gehad en niet volkomen haar eigen race had moeten loopen zonder de snelheid van anderen te kunnen benutten! (Van onzen specialen verslaggever). Toen Zaterdagmiddag de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland in de twaalfvoetsjollenklasse begonnen, was het verblijf op de Kagerplassen allesbehalve aangenaam, want bij tijden plasregende het. Veel belangstelling was er dan ook niet. De zeilers hadden echter niet te kla gen. want er stond een dikke bries uit veranderlijke richtingen Noordwest tot Noordoost en van een varieerende snel heid. n.l. van 7 tot 11 M. per seconde. De baan was gewijzigd, doordat de boeien op het Zweiland en op het Norre- meer waren uitgeschakeld. Er werd der halve rechtstreeks gevaren van den start naar den Dieperpoel en terpg, waarbij dan de heenweg in den wind lag. Teen het startschot viel voor de eerste race, bleek de Rotterdammer Dijkers te ontbreken, zoodat slechts negen deelne mers voor de lijn lagen te stampen, want de start, pal in den wind gaf nog al eenige moeilijkheden. Van Helvert ging aanvankelijk aan den kop, met Kagchelland vlak achter zijn spiegel. Het gaf een aardigen strijd tus- schen die twee en niemand lette eigenlijk op Van Brummelen, die als aanvankelijk kanslooze derde steeds meer kwam oploo- pen. Kagchelland die Van Helvert. was gepasseerd hield van Brummelen achter zich tot op den Dieperpoel. Voor den wind terug liep echter Van Brummelen van top harder. De rest van het veld had in den strijd geen rol gespeeld. Karreman gaf op na 'n bakboord-stuurboord-aanvaring met Van Vliet. De uitslag van de eerste race werd nu: 1. D. J. van Brummelen (R.Z.V.): 2. D. J, M. Kagchelland (R Z.V.)3. Th. v. Helvert (De Kaag); 4. W. Daniels (Aegirl; 5. W. van der Valk Jr. (R.Z.V.); 6. E. G. van de Stadt (Z.L.V.); 7. A. H. van Vliet (De Kaag); 8. G. van Lijnden Noomen (Z. L.V.); J. Dijkers iAegirl niet gestart: J. Karreman (R.Z.V.) opgegeven. De start van de tweede race leverde moeilijkheden op. Van Helvert had last met zijn gaffel en lette niet op. zoodat hij Kagchelland aanvoer en direct naar huis kon gaan. Van Vliet, Van der Valk en Van der Stadt vertrokken op een kluitje. Van Brummelen mocht zich gelukkig prijzen Hij startte goed op tijd en volkomen vrij van het gedrang ên hoewel hij wat lager lag dan de rest, wist hij al direct een goe den voorsprong te nemen. Aan dien voor sprong hebben Van Lijnen Noomen en Van der Valk gestadig geknabbeld, vooral op den Dieperpoel, toen Van Brummelen te veel op zijn tegenstanders lette en zich liet verleiden tot te veel draaien. Maar Van Brummelen hield den kop tot enkele me ters voor de winlijn. Onder groote span ning ging Van der Valk met zeer gering verschil als eerste over de lijn. 1. Van der Valk: 2. Van Lijnen Noomen; 3. Van Brummelen; 4. Van de Stadt; 5. Kagchelland; 6. Karreman; 7. Van Vliet; 8. Daniels. Van Helvert opgegeven. 's Avonds te zeven uur werd nog de der de race gezeild. Spanning zat er niet in, want Daan Kagchelland was het beste weg, had steeds de leiding en won. De uitslag was: 1. Kachelland; 2. Van Helvert: 3. Van Vliet; 4. Van der Stadt; 5. Van Brummelen; 6. Karreman; 7. Van Lijnen Noomen; 8. Van der Valk; 9. Da niels. De wedstrijden van gisteren. ije Zondag gaf heel wat beter weer dan de Zaterdag. Het was droog en zelfs liet de zon zich zoo nu en dan zien. De wind was Noord met een neiging tot krimpen en liep van 6 M. per seconde op tol 10 M. in de vlagen. Het was werkelijk uitstekend zeilweer. De vierde race gaf al direct sensatie, want Van Lijnen Noomen zag kans nog voor den start om te slaan, toen hij met zijn schoot bleef haken aan een steiger. Karreman was te vlug weg en werd te ruggeroepen. De start van Van Helvert was het beste en gaf den Kaag-zeiler gelegen heid direct weg te loopen. Hij deed vrij onvoorzichtig met in het Stoombootengat ver door te liggen over bakboord en zijn tegenstanders heelemaal los te laten, maar hij behield de leiding en liep zelfs ver van zijn tegenstanders weg, zoodat op den Die perpoel de zaak al volkomen bekeken was. De uitslag was: 1. Th. van Helvert; 2. E. G. van der Stadt; 3. J. N. Karreman; 4. D. J. M. Kagchelland; 5. W. Daniels; 6. A. H. van Vliet; 7. D. J. van Brummelen; 8. W. van der Valk; G. van Lijnen Noomen opgegeven. Inmiddels waren eenige protesten van Zaterdag behandeld. Van der Valk en Van Lijnen Noomen werden van de tweede race uitgesloten, waardoor Van Brummelen op twee overwinningen kwam. Een nieuwe overwinning zou derhalve reeds de beslissing brengen, maar Van Brummelen startte slecht en hoewel hij zich goed naar voren werkte, speelde hij in den strijd om de leiding geen rol vair beteekenis. Die strijd speelde zich af op de kruisrakken Zweüand-Norremeer, want er werd een gewijzigde baan gevaren. Eerst naar het Zweiland en daarna Zweiland- Norremeer tweemaal. Door verplaatsing van de boeien was dit rak stik in den wind gebracht. Het is voornamelijk gegaan tus- schen Van Helvert en Kagchelland met aanvankelijk Van Brummelen op de derde plaats. Hoewel Kagchelland wat hooger aan den wind kwam dan Van Helvert. heeft deze laatste een groot deel van de race de leiding gehad. Op 't tweede kruis- ïak liet hij echter zijn tegenstander los toen Kagchelland een langen slag naar boven maakte. Toen de koersen elkaar weer kruisten, had Kagchelland de leiding al overgenomen, maar was het verschil nog maar heel klein. Weer liet Van Hel vert daarna Kagchelland naar boven gaan en toen de boei op de Norremeer voor de tweede maal werd gerond was de Rotter dammer ver voor. 1 Kagchelland; 2. Van Helvert; 3. Van der Stadt; 4. Karreman; 5. Van Brumme len; 6. Van Lijnen Noomen; 7. Van der Valk; 8. Van Vliet; 9. Daniels. Ongewoon snel viel nu de beslissing, want Kachelland won ook de zesde race. Hij was dus driemaal eerste geworden en daarmee ook Jollenkampioen van Neder land. Hij heeft ons niet lang in twijfel ge lalen want hij startte het snelst de start van het geheele veld was trouwens goed maakte zich direct los en weer stond de aanvallen op zijn leidende positie, eerst van Karreman en later van Van der Valk. Hij moest het dus wel van zijn club- genooten hebben en het was zeker niet volgens de regels van de kunst, dat de Olympische kampioen zijn concurrenten los liet. toen hij eenmaal aan den kop lag. Maar het pakte goed uit en op het tweede kruisrak liep Kagchelland nog geleidelijk verder uit. om weldra onbereikbaar te zijn. Ziehier den uitslag van de laatste race: 1. Kagchelland; 2. Van der Valk; 3. Kar reman; 4. Van Vliet; 5. Van Lijnen Noo men; 6. Van Brummelen; 7. Van Helvert; 8. Daniels, Van der Stadt opgegeven. Hieronder volgt nog het lijstje der Nederlandsche Jollenkampioenen, 1923: C. N. Hui. 1924—1927: W. de Vries Lentsc*- (929—1930: Bob Maas. 1931—1932: P. J. J. Huybers. 1933: Bob Maas. 1934—1933: P. H. R. Borgerhoff Mulder. 1936; E. G. van der Stadt. 1937: D. 1. M. Kagchelland. smos - 'megfov ATHLETIEK: Trekvogels (Den Haag) won de estafette „Dwars door Leiden", „Holland" opnieuw winnaar van het „Leidsch Dagblad wisselschild". Fanny Koen verbeterde het Neder- landsch record vijfkamp voor dames* ZEILEN: Kagchelland nationaal jollen kampioen. VOETBAL: Een gelijk spel tusschen A.S.C. en Lugdunum (22). KORFBAL: Fluks verloor met 54 van Het Zuiden. MOTORSPORT: De sterrit der K.N.M.V. naar Rotterdam is een succes gewor den; ruim 2600 deelnemers. Maar zij zou dan een andere opstelling gehad moeten hebben. Osendarp is tegen woordig 400 M.-man, maar voor alles toch sprinter. Hij kon er op het alles beslissende moment een sprintje uithalen dat juist vol doende was om de overwinning te verove ren en waarop Ten Cate geen antwoord had. Een sprinter had misschien den sprint van een vermoeiden aanvaller kunnen weerstaan. Een 800 M.-looper kan dat niet en men mocht dat van hem ook niet vergen! Trekvogels won dus Zaterdag den Oran jeboom-wisselbeker, die in '34 en '35 door Donar en in '36 door Holland veroverd werd, terwijl Holland naast tien zilve ren L-D.-draagmedailles en een gouden vereenigingsmedaille voor de tweede achtereenvolgende maal beslag legde op het Leidsch Dagblad-wisselschild (voor de eerst aankomende Leidsche vereeniging), dat nu dus ernstig in gevaar is gekomen. Dit fraaie schild werd in '33 gewonnen door U.V.S., in '34 en '35 door Donar en thans tweemaal door Holland, dat Zater dag onder de plaatselijke clubs geen tegen stander had, welke haar gevaarlijk bedrei gen kon of perspectieven opent, daartoe in de naaste toekomst in staat te zijn. Docos was ditmaal derde (en dus eerste van de B-groep), waardoor zij een zilveren wissel- beikertje en de tien bronzen L.D.-draag- medailles ontving. Deze club is een speci fieke abhletiek-vereeniging met goede krachten, maar zij is Roomsch Katholiek niet aangesloten bij de K.N.A.U. en zal derhalve niet in de A-afdeeling kunnen uitkomen. A.S.C. onder aanvoering van Frans Jutte werd tweede in de B-groep en voor rood-zwart is dat een mooie prestatie, temeer omdat zij zich ruim 55 seconden sneller toonde dan verleden jaar. Lugdunum, dat in '36 in de B-afdeeling triomfeerde in 10 min. 5 seconden, schijnt wat onfortuinlijk te zijn geweest doordat haar looper bij den start even struikelde. Zij speelde geen vooraanstaande rol. maar als derde B'er met. een tijd, welke beter is dan vorig jaar behoeft zij toch werkelijk niet ontevreden te zijn. In café Royal aan de Douzastraat was het ook na afloop een geweldige drukte bij de prijsuitreiking. Voorzitter Guldemond heeft daar dank gebracht aan alle mede werkers. Hij wees op het spannende ver loop van deze estafette, die ieder jaar meer populair blijkt te worden, vroeg en verkreeg van Trekvogels de pertinente toezegging dat zij het volgend jaar den Oranjeboom beker zal komen verdedigen en uitte de hoop dat meerdere bekende clubs in den lande hierin een aansporing zullen vinden om dan eveneens van de partij te zijn. Hij dankte verder het Leidsch Dagblad voor z'n groote medewerking en het beschikbaar stellen van vele prijzen, waarna hij den heer D. Willink, vice-voorzitter der K.N.A.U, het woord verleende. Deze wilde tot de prijsuitreiking niet overgaan dan na als zijn meening te kennen te hebben gegeven dat de Leidsche estafette z.i. aardiger is dan bijvoorbeeld de Utrechtsche singelloop. Hier is meer spanning, meer wisseling, meer strijd! Spreker noemde de goede or ganisatie, de prettige sfeer en het propa gandistisch effect en noemde het vrijwel een unicum in Nederland dat een behoor lijke krant zooveel voor de athletiek doet als te Lelden door het Leidsch Dagblad wordt gedaan! Als vice-voorzitter der athletiek-unie sprak hij de hoop uit dat meerdere andere bladen dit goede voor beeld zouden volgen. Nd in het kort nog eens het verloop van den wedstrijd te neb ben gereleveerd, na gewezen te hebben op der. onverwachten zwaren strlld voor Trek vogels en na Holland te hebben geprezen, heeft de heer Willink tenslotte de prijzen overhandigd. Wij laten hier den volledigen uitslag volgen A-klasse: 1. Trekvogels, 9 min. 12.4 sec.: 2. Holland. 9 min. 13.4 sec. i precies de tijd van verleden jaar). B-klasse: 1. Docos 9 min. 43.8 sec 2. A.S.C., 9 min 51 sec.; 3. Lugdunum I. 10 min. 1.4 sec., 4. U.V.S. 10 min. 12.2 sec., 5. Rouwkoop, 10 min. 21.6 sec.; 6. Lugdunum U, 11 ml». 10 sec.; 7. C.G.W., 11 min. 31 sec, i

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9