BINNENLAND >*'J "4- Chên sbif) miao po kb yen. De a.s. 3 October Optocht LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 September 1937 Derde Blad No. 23761 Grieksche Mythen en Sagen 78ste Jaargang Dobbelmann lekker... man! Notarissen te Haarlem bijeen De automatische overweg beveiliging nabij Steenwijk. Beemster viert feest. De salarissen van het overheidspersoneel. Groep III. zeggen ze in Singapore. Het beteekent„Won derbaarlijk heerlij k". Ze zeggen dat in Sin gapore van een mooi meisje, van een heer lijken maannacht, van een bloem, een starren hemel, muziek Degenen, die in Singa pore IBIS SH^G kennen, zeggen daarvan dan ook: „Chên shih miao pu k'o yen!" Dr. Libourel: „Het euvel der zaakwaarnemer ij woekert meer en meer voort" Kosten van notarieele act* Gistermorgen is te Haarlem de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de Broederschap der Notarissen in Nederland onder voorzitterschap van dr. Ph. B. Libourel, die in zijn openingswoord ln. het bijzonder welkom heette mevrouw dr. Schoenfeld Poalana, raad-adviseuse van het departement van justitie, als ver tegenwoordigster van den minister van justitie, die verhinderd was de vergade ring bij te wonen. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, dat aan de benoembaarheid voor notaris zware eischen worden gesteld door den wetgever. In verschillende streken van ons land werpen zich echter tegenwoordig allerlei personen op voor het verrichten van notarieele werkzaamheden, die niet den minsten waarborg kunnen aanwijzen yan voldoende deugdelijke kennis en er varing om deze werkzaamheden naar be- hooren te vervullen. Op andere gebieden, welke een wetenschapelijke vorming voor de uitoefening van een beroep eischen, heeft de wetgever terecht het publiek tegen onbevoegden beschermd. Het groote publiek heeft namelijk zelf niet voldoende oordeel, aan wie het zijn belangen kan toevertrouwen. In de laatste jaren woekert het euvel der zaakwaarnemerij meer en meer voort, hetgeen zeer in het na deel is van de belangen van het pu bliek. Een eenvoudig middel, om voor het grootste gedeelte aan deze zaak waarnemerij den kop in te drukken, bestaat hierin, dat alle transacties omtrent onroerende goederen nota rieel moeten geschieden. Als bezwaar Is aangevoerd, dat men aan de zaak waarnemers hun bestaan zou ontne men. Maar 't is toch niet voor tegen spraak vatbaar, dat daaraan de be langen van het publiek niet mogen worden opgeofferd. Een ander bezwaar is geuit tegen de hooge kosten van notarieele acten. Doch een notaris is gebonden aan vaste tarieven en kan daarvan niet afwijken. Wil men, in dien men de verplichte notarieele acte voorschrijft voor transacties van on roerend goed, ook een wettelijk tarief vaststellen, dan is daartegen geen enkel bezwaar. Nederland is in Europa vrijwel 't eenige land, waar de transacties van onroerende goederen kunnen plaats hebben zonder notarieelen bijstand. Spreker achtte het de taak en de plicht van de overheid, ons land uit deze isolatie te verlossen. Hierna werd besloten telegrammen met betuigingen van aanhankelijkheid te zen den aan H.M. de Koningin en aan het Prinselijk Paar. Nadat de jaarverslagen waren goedge keurd, kwam de verkiezing van twee hoofdbestuursleden aan de orde wegens periodieke aftreding van de heeren A. Bomga en jhr. mr. C. de Ranitz. Gekozen werden respectievelijk de heeren E. Th. Scheltinga Koopman, notaris te Amster dam en B. Keijer, notaris te Warffum. Besloten werd de volgende jaarverga dering in Rotterdam te houden. Aangeno men werd een voorstel van het hoofd bestuur, om in 1938 van de jaarlijksche contributie der leden vijftien procent af te zonderen ten behoeve van het onder steuningsfonds. Hierna brachten mr. G. H. A. Grosheide en mr. G. Nauta, prae- adviezen uit over „De executoriale kracht van grossen van notarieele acten". Naar aanleiding van deze prae-adviezen werd het woord gevoerd door de heeren mr. K. Bijlsma en J. de Jong, alsmede door den voorzitter. De prae-adviseurs be antwoordden de gemaakte opmerkingen. De vertegenwoordigster van den minis ter van justitie, mevrouw dr. Schoenfeld, dankte vervolgens het hoofdbestuur, dat haar in de gelegenheid had gesteld, de leerzame vergadering bij te wonen. Na de lunch werden in een besloten vergadering door het hoofdbestuur mede- deelingen gedaan over de zaakwaar nemerij. Vb.ii 2169 auto- en motorrijders rijden er niet minder dan zeven door het onveilig sein. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen meldt: Zooals bekend is, werd bij den onbe- waakten overweg nabij Steenwijk in den Rijksweg van Meppel naar Heerenveen een automatische beveiliging van het wegverkeer in dienst gesteld, die zoodanig is ingericht, dat normaal een wit licht getoond wordt, dat 45 flikkeringen per mi nuut maakt, ten teeken, dat hier een sein aanwezig is en welk witte licht, wanneer een trein den overweg nadert, automa tisch wordt vervangen door een rood licht, dat het dubbele aantal, dus 90, flikkerin gen per minuut maakt. De lichten zijn van een dergelijke duidelijkheid en helderheid, dat zij lederen weggebruiker in het oog móéten vallen. Doordat het flikkerlichten zijn, vallen deze nog meer op, dan de be kende stadsverkeersliohten. De inrichting is ruim acht maanden geleden in dienst gesteld en heeft geen enkele storing ge had. Nu werd op drie dagen, n.l. op 1, 2 en 3 September gedurende de volle 24 uur opgenomen hoeveel motorvoertui gen dien overweg zijn gepasseerd en hoeveel daarvan zich niet aan 't roode licht hebben gestoord. Het is gebleken, dat in dat tijdperk van drie dagen 2169 motorvoertuigen den overweg zijn overgegaan en dat er daarvan niet minder dan zeven zijn doorgereden, niettegenstaande het roode flikker licht waarschuwde, dat een trein den overweg naderde. Dit is een voor de weggebruikers be schamend resultaat. Wat baten de beste beveiligingsinrichtingen, wanneer de be stuurders van motorvoertuigen zich er niet aan storen? Men vraagt zich af of er wel reden is om een dergelijke kostbare bevei liging van onbewaakte overwegen te laten voortgaan. Want let wel bij den be- wusten onafgesloten en onbewaakten over weg te Steenwijk is het uitzicht voldoende. De ligging van den overweg is niet zeer gunstig, omdat de weg den spoorweg schuin kruist, doch voor een voorzichtig rijdend automobilist bestaat er geen gevaar. De beveiliging is gemaakt om op dezen vrij drukken Rijksweg den autobestuurders zoo min mogelijk te hinderen en hen door een overduidelijk sein in staat te stellen zich er zonder vertraging van te overtuigen, of de overweg veilig berijdbaar is Maar wat baat het, indien zoo velen zich daar niet aan storen? Laat zooals in een land als Engeland zoo opvalt ieder weggebruiker er een eer in stellen de verkeersregels stipt op te volgen. Eerst dan zal er een gunstige wen ding komen in het al te groot aantal ver keersongevallen en zullen kosten, als die te Steenwijk gemaakt zijn, niet grootendeels onnut zijn uitgegeven. Pionierswerk van J. A. Leeghwater na 325 jaar geëerd. Het is 325 geleden, dat de Beemster het groote meer in Noord-Holland, droog viel en dit feit mocht -niet on gemerkt voorbij worden gegaan. De Beemster is immers een bloeiende polder geworden en wordt terecht de schoonste polder van geheel Noord- Holland genoemd. Hoewel de geheele bevolking feest viert, is het centrum van alles toch wel Midden-Beemster, het dorp waar ook het raadhuis staat. Dit dorp is op grootsche wijze ver sierd en overal wappert de driekleur, terwijl verschillende eerepoorten zijn opgericht. De bewoners van den pol der hebben Jan Adriaanszoon Leegh water willen eeren en hebben dit ge daan door uitdrukking te geven aan zijn sterkste wapen: de molen. In de tuinen van vele groote boerderijen staan kleine molentjes, welke een boeiend en treffend schouwspel te zien geven. Nadat eergisteravond 'n algemeene ver gadering gehouden wa.s van 't Historisch Genootschap Oud-West-Friesland", de feestelijkheden ln het Lunapark geopend waren en in de schouwburgtent een op voering was gegeven van ,,De Beemster- revue" vond gisteren de officieele opening plaats van de tentoonstellingen, welke ter gelegenheid van het jubileum gehouden worden. Burgemeester Kikkert van Beem ster heeft in een welkomstwoord de vele autoriteiten toegesproken, in 't bijzonder den Commissaris der Koningin in die pro vincie, mr. dr. A. baron Roèll en de leden van Gd. Staten, de heeren D. Kooyman, A. W. Michels en mr. dr. P. J. Witteman, terwijl hij tevens een welkomstwoord richtte tot den hoofdingenieur-directeur van den provincialen waterstaat in Noord- Holland, Ir. C. Thomese. Burgemeester Kikkert heeft in zijn rede twee namen genoemd. Wat hier tot stand is gekomen, zoo zei hij, is te danken aan het genie van J. A. Leeghwater, die met Dirk van Os heele vlakten water, met voor onzen tijd gebrekkige hulpmiddelen, heeft omgetooverd ln vele hectaren land. Wij kunnen hier spreken van pioniers werk en voor hem, aan wien hulde zal worden gebracht, in den vorm van een eenvoudig borstbeeld, is dit slechts een kleine vergoeding voor alles wat hij ge daan heeft. Nadat de burgemeester den talrijken aanwezigen verzocht had, zich van hun plaatsen te verheffen en den grooten pionier te gedenken, besloot hij zijn rede met den wensch, dat de feesten een groot succes mogen worden. Daarna heeft de Commissaris der Ko ningin, mr dr. A. baron Röell, een feest rede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ernstige crisismoeilijkhe den, welke thans voorbij zijn, zoodat dit feest in volle blijdschap en eendrachtige samenwerking gevierd kan worden. De Commissaris heeft daarna de vee-, zuivel-, landbouw-, tuinbouw-, bloemen-, hand werken- en middenstandstentoonstellin gen geopend. VRIJWILLIGE ORDENING IN Drv EIER-EXPORTHANDEL. Op initiatief en onder voorzitterschap van den heer D J. Holsteyn te Apeldoorn, vond te Amersfoort een vergadering van eieren-exporteurs plaats, waar ongeveer 3/4 van den export-Handel was vertegen woordigd. In een uitvoerige rede werd door den voorzitter uiteengezet, dat de wijze waarop door den handel de eieren naar andere landen dan Duitschland worden geëxpor teerd, herziening behoeft. Hierbij werd Denemarken als voorbeeld aangehaald, waar men een meer gecentraliseerden export aantreft, voorts een meer gelijk matige voorziening van de Britsche eier markt verzorgt, dan dit door ons plaats vindt. Ter illustreering hiervan werd aan gevoerd, dat vorig jaar 59 7» van den totalen Brltschen eier-import in Lomden binnen kwam en de resteerende 41 'h over de andere deelen van het Britsche Rijk waren verdeeld. Voor Denemarken waren deze cijfers resp. 58 en 42, derhalve zeer nauwkeurig op den totalen Britschen im port afgestemd en voor ons land resp. 85 en 15, waaruit duidelijk bleek, dat onzer zijds de export veel te eenzijdig op Londen was gericht. Door een en ander bracht het Deensche product op de Londensche markt steeds meer op dan het Nederlandsche, hetgeen voor de eerste helft van dit jaar HV: cent per 100 eieren bedroeg. Niettemin kreeg de Nederlandsche kippenhouder in düezelfde periode 7 cent per 100 eieren meer dan de Deensche kippenhouder in handen. Dit verschil van 21'/i cent werd eenerzijds ver klaard door het ontbreken van eem markt wezen in Denemarken, hetgeen een op drijven der inkoopprijzen uit sluit, ander zijds door dat de eieren in ons land op een veel betere wijze worden verzameld dan in Denemarken het geval is, zoodat er ook veel minder uitschot tegen beduidend lagere prijzen ondergebracht moet worden. Wanneer de afzet op de Britsche eiermarkt, welke bovendien nog invloed uitoefent op de prijzen welke wij voor onze eieren ln Duitschland kunnen maken, dan ook beter geregeld kan worden, zou dit niet alleen den handel, doch tegelijk ook onzen pluim veehouders ten goede komen. Aanbevolen werd tot groepsvormingen over te gaan, terwijl aan het hoofd van elke groep een verkoopleider moest staan. Deze verkoopleiders dienden regelmatig contact te onderhouden, teneinde op die wijze tot een meer gecentraliseerd aanbod te komen. Wanneer deze groepsvorming voldoende was door gewerkt, zolu vervolgens contact met de coöperatieve verkoopsinstel lingen gezocht dienen te worden, om op die wijze een aaneengesloten front te vormen. Na uitvoerige besprekingen besloot de vergadering met algemeene stemmen on derling samenwerking te zoeken. Reeds had zich een belangrijke gnoep gevermd, terwijl te verwachten is, dat twee andere groepeeringen binnenkort reeds zullen volgen. De vergadering verzocht den initia tiefnemer de leiding in handen te willen houden, teneinde de door hem geschetste organisatie verder te kunnen uitbouwen. Het A. C. O. P. ach! verhoog:-* zeer urgent. Een dezer dagen kwam het comité ter behartiging van de algemeens belangen van het overheidspersoneel (A.C.O.P) in vergadering bijeen. Besprekingen werden gevoerd over de salarispositie van 't over heidspersoneel. Aangezien reeds in de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van 11 Mei J.l. mede naar aanleiding van een desbe treffend schrijven van het A.C O.P., de sa lariskwestie werd besproken, maar de ver dere beraadslaging WEsrd opgeschort, opdat na het vormen eener nieuwe regeering de regeeringsdelegatie iri die commissie zich eerst met .deze regeei.lng zou kunnen ver staan en dan ook aan de behandeling van genoemd punt in de centrale commissie zou kunnen deelnemen, verwonderde het het A.C O.P.-bestuur zeer. dat tot heden nog geen vergadering daartoe is uitgeschreven. Het comité besloot op grond van een en ander, zich schriftelijk tot den voorzitter van de centrale commissie te wenden, met het dringend verzoek op korten termijn, een vergadering te beleggen ter verdere behandeling van de salarispositie van het rijkspersoneel en die onderwijzers. Het co mité overwoog daarbij, dat verschillende factoren als de steeds stijgende kosten van levensonderhoud, de in den laatsten tijd in het particulieren bedrijf toegekende loons- verhoogingen en de ruimer vloeiende over heidsmiddelen, veuJhooging van de salaris- 7264 (Ingez. Med.) ten en loonen van het geheele overheids personeel hoogst urgent doen zijn. Vervolgens besprak het comité de in verschillende gevallen gevraagde of reeds geëischte medewerking van het overheids personeel aan de organisatie van de lucht bescherming in de gemeenten. Het A.C.O.P. sprait daarbij na ampele overweging als zijn oordeel uit, dat in deze aan het overheidspersoneel vanzelfspre kend behoudens hetgeen de overheidsdie naar in dit opzicht in diensttijd behoort te verrichten buiten diensttijd dezelfde vrijheid moet worden gelaten als aan de burgerij en dat hij eventueele verplichte medewerking buiten diensttijd aan dit personeel de gebruikelijke reglementaire overwerkvergoeding, hetzij in geld, hetzij in vrijen tijd dient te worden toegekend. Tenslotte besprak het comité een aantal punten in verband met de a.s. behande ling door de Tweede Kamer van de rijks- begrooting 1938. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Ned. Zuivelcentrale, 12 September t.m. 18 September: consumptiemelk regeerings- contract, taxe-gedeelte 6.75 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regee-rings- minimumprijs 5.70 cent. Afdracht bij leve ring in consumptie van andere dan taxe- melk 2.50 cent. IV. Omtrent de afkomst der gedin waren ver schillende mythen in omloop. Een oude bij naam van Athena was Tritogeneia. Deze naam duidt haar aan als een godin, ont staan uit het water. Deze voorstelling had hierin haren grondslag, dat uit en door het uit de diepte opbruisende water de lucht, de hemel en al de schitterende verschijn selen. die zioh aan den hemel voordoen, ontstaan zijn, en zij had tengevolge, dat Athena het meest of althans zeer dikwijls Vereerd werd aan de boorden van meren, of aan de oevers van rivieren. Een geheel andere mythe omtrent haar geboorte heeft deze eerste geheel op den aohtergrond ge schoven. Reeds Homerus noemt Athena als de liefste dochter van Zeus. Zij is diegene van zijn kinderen, die zijn grootste ver trouwen geniet; alle moeilijkheden, die Zeus te overwinnen heeft, worden door haar daden overwonnen. Zeus spreekt tot haar als tot zich zeiven. Zij beiden zijn één. Die innige verhouding tusschen Athena en Zeus wordt symbolisch uitge drukt door het meest bekende verhaal, dat omtrent haar geboorte onder de Grieken in omloop was, dat ze n.l. uit haren vader zou leboren zijn. Zeus had, zoo luidt 't verhaal, zijn eerste gemalin Metis (de schrander heid) verslonden, omdat hij vreesde, dat zij hem een zoon zou baren, die hem de we- teldheerschappij, welke hij zioh met zoo- veel moeite verworven had, weer zoti ont rukken. Ten gevolge van die daad bracht hij na eenigen tijd Pallas Athena ter we- teld, die gewapend uit zijn hoofd te voor schijn trad. Daartoe moest Prometheus het hoofd van Zeus vanéénsplijten en nu (prong zij daaruit met opgeheven lans ouder het aanheffen van een krijgslied te 'oorschijn. Een geweldige omwenteling in de natuur, een hevige aardbeving en een even heftig opbruisen der zee gingen met de geboorte van Pallas Athena, die ook de geweldige godin des oorlogs zou zijn, ge paard. Zij beschermt den staat, die in oor log, gewikkeld is, wanneer die oorlog die nen moet tot rechtvaardige afwering van den aanval van vreemden, of ook, wanneer hij ter wille van hoogere belangen onder nomen is en een bekwame en verstandige leiding van den krijg den staat voordeel kan aanbrengen. Legt zij haar wapenen af, dan is er vrede op aarde. Dat duidt de mythe aan door te verhalen, dat, zoodra 2ij. uit het hoofd haars vaders getreden, de opgeheven lans naar de aarde had ge bogen, de lucht opklaarde. Op het eiland Rhodos wist men te spre ken van een gouden regen, dien Zeus bij haar geboorte over het eiland had uitge stort, hetgeen een zinnebeeldige uitdruk king is voor het neerdalen van het zuivere licht van den aether op de aarde. Een bijnaam, die door de dichters zeer dikwijls aan Athena gegeven werd. glau- kopis, d. i. ,.de godin met schitterende oogen" en de uil, die deze eigenschap met haar deelt, en steeds als haar trouwe bege leider wordt voorgesteld hebben ook betrekking op de lichtgevende godin van den reinen, helderen aether. Het nauw ver band. waarin zij tot dien aether staat, blijkt ook uit de symbolische plechtigheden bij verschillende harer feesten. Nergens werden die feesten in grooter getale en met meer luister geviejd dan ln Athene. Op den Akropolls had zij twee tempels, waarvan nog aanzienlijke overblijfselen tot op onzen tijd zijn bewaard gebleven. Het spreekt van zelf, dat Athena als go din der natuur een grooten invloed uit oefende op den landbouw, op het gedijen van het zaad. In den zaaitijd werd wel voornamelijk Demeter gehuldigd, maar van de drie heilige ploegen, waarmede het teeken gegeven werd, dat de zaaitijd was aangebroken, waren er twee aan Athena gewijd. Ook bij het ontkiemen der vruch ten wendde men zich tot Athena om ver deren zegen. Voorts werd door een gansche reeks van plechtigheden en gebruiken, door reinigin gen en verzoeningen hulp der godheden van den aether afgesmeekt tegen de ver zengende hitte van de zonnestralen in den zomertijd. Letten we nu op de beteekenis van Athena als ethische godin, gaan wij hare betrekkingen na tot het leven en werken der menschen, dan hebben wij haar voor eerst te beschouwen als een godin des oor- logs. Met de helden beklimt zij soms den strijdwagen, met hare lans velt zü alles, wat haar in den weg treedt, zelfs doet zij die goden wijken, die voor haar in kracht moeten onderdoen. Haar moed blijft haar altijd bij. maar niet minder haar tegen woordigheid van geest. En is de strijd ge ëindigd, dan verkwikt en sterkt en beloont zij de helden, die zij lief heeft en die zich harer waardig hebben gedragen. Haar is het niet te doen om te strijden: zij stormt niet ais een zinnelooze los op het wildste slaggewoel;' kalmte, overleg, vastberaden heid schenken haar de overwinning, wan neer zij ten oorlog trekt ter verdediging van heilige rechten of ter bereiking van een edel doel. Athena brengt steed* de overwinning met zich mede. Groote eer genoot Athena ook als een godin van de werken en de kunsten des vredes, waardoor zij hen, die haar huldig den. en vooral haar lievelingsland gelukkig maakte. Dit deed zij vooreerst door de zorg voor het lichamelijk welzijn der inwo ners, door het gedijen der vruchten en het heerlijk opgroeien der jongelingschap. Zij is dus de beschermster der jongelingen. Maar als godin van den helderen hemel en van de zuivere, gezonde lucht werd zij ook vereerd als Athena Hygieia. de gezond heid aanbrengende godin. Ziekten werden cioor haar afgeweerd, zij zorgde voor de instandhouding en vermeerdering van het menschelijk geslacht. En terwijl aldus het huisgezin, de familie, onder haar hoede stond, werd zij dlaardoor ook de godin, die de grootere vereeniging efer menschen. den staat, welke het huisgezin tot grondslag beeft, beschermd en bewaakt. Verder schreef men aan Athena toe de invoering van sommige takken van cul tuur en van bepaalde kunsten. Hier moet in de eerste plaats gewag gemaakt worden van den teelt van den olijfboom. Aan den verbouw daarvaxi knoopt zich de sage vast van den strijd, dien Athena met Poseidon om het bezit uan Attika heeft te voeren cebad. Toen zü over dat bezit in twist ge raakten. bepaalde Zeus, dat het landschap aan diengene ran hen zou worden toege wezen. die het met het nuttigste geschenk begiftigen zou Poseidon schiep daarop óf het paard, óf dóór met zijn drietand tegen de aarde te sla.ln een bron van zout water, Athena daarentegen den olijfboom. De goden wezen dien prijs aan Athena toe en sinds dien tijd was de olijfboom haar boven alle andere hoornen geheiligd. De boom. welken zii had doen ontstaan, stond in h" onmiddelijke nabijheid van het Frech- tfielon en had ee nlevenskracht, die niet vernietigd kon worden. Toen de Perzen na de inneming der stad onder Xerxes den tempel en ook den boom verbrandden, ontsproten terstond weer nieuwe loten uit den bodem. Wegens de verschillende kunsten, wier invoering aan haar werd toegeschreven, gaf men haar den bijnaam van Erganê, d. i. „in alle kunsten men had hier voornamelijk bet weven en spinnen op het oog wel ervaren". Eindelijk is Zij, de godin van den reinen, helderen aettier, ook de godin van de helderheid van den geest, van het bedaard en kalm overleg. Daarom is zij juist de beschermgodin van den bedachtzamen en vindingrijken Odysseus, daarom is zij de godin geworden der wijsgeeren en van alle beoefenaren der wetenschap. Die trek in haar wezep trad vooral in Athene op den voorgrond. Dftt laatst* laai verklaren door de göoote zuiverheid en helderheid van de lucht van Attika. die ook op de! vermogens van den geest gunstig terug werkte. Het was deze eigenschap ook, die1 Athena door de innigste banden aan haren vader Zeus, verbond. Zij is als 't ware de personificatie van de schranderheid van Zeus. Dit belet evenwel niet, dat zij som tijds aan listige plannen, die tegen haar vader gesmeed worden, deelneemt. Wat nu de afbeeldingen der godin be treft. deze waren natuurlijk in alle stre ken. die door Grieken werden bewoond, zeer talrijk. Van de oudere beelden, wier houding nog niet de losheid en natuur lijkheid der latere Grieksche kunstwerken bezat, stelden sommige de godin zittende voor, als de godin des vredes. meestal met een spinnewiel aan haar zijde. Andere beelden toonden haar met opgeheven lans en uitgestrekt schild als godin des oorlogs. De latere, sohoonere beelden van Athena cirogen alle 'l type, dat aangenomen werd door den grooten beeldhouwer Phidias. Drie beelden door hem vervaardigd, trok ken in de oudheid vooral de aandacht, vooreerst het beeld in het Parthenon uit goud en ivoor samengesteld, ten tweede het reusachtige en toch schoone bronzen beeld van Athena op den Acropolis, dat ver vaardigd was uit den buit bij Marathon behaald en eindelijk een bronzen beeld, waarvan de bevalligheid zoo groot was, dat men daar de godin „de schoone" pleegde te noemen. Het stelde Athena voor als de kunstvaardige godin des vredes. Van groep III zijn de hoofdpersonen: Aurora (Eos) en Helios (Apollo), omgeven door.de 9 Muzen. Eós, Aurora. de schoone godin van den dageraad of het morgenrood, rijst des morgens uit haar .legerstede op, trekt voor den uit den Oceaan opstijgenden zonnegod uit, opent hem met hare rozenvingeren de gouden poorten des hemels, heft den sluier van den nacht op en strooit rozen op zijn baan, terwiil zii zelve, in een fladderenden door zichtten sluier gehuld oo haren kleurióer» di° m~t goddeb'i,r- 'P^s'n bespannen is, door het luchtruim zwssft. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9