Iets over „Filmregie" LEIDICH DAGBLAD, Vrijdag 10 September 1937 Vierde Biad No. 23761 Een brillant geregisseerde film 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Fritz Lang's „Furie' AUTOBOTSING IN BELG IE. Eén cloode en twee gewonden. Gisteravond zijn tusschen de gemeenten Gooreind en Wuestwezel, nabij de Belgisch- Nederlandsche grens, twee Nederlandsche vrachtauto's met elkander in botsing ge- jomen. De eene vrachtauto was ingericht voor vleeschtransport en kwam uit de rich ting Antwerpen, de andere had een lading haring en kwam uit Nederland naar Ant werpen. De gevolgen van de botsing waren vree- selijk. De auto met de lading haring vloog in brand en werd door de vlammen vrijwel totaal vernield. De chauffeur bekwam vrij ernstige brandwonden. Nog erger was het gesteld met de inzit tenden van de vleeschauto. De heer J. B. uit Breukelen, die naast den chauffeur zat, werd vrijwel op slag gedood, terwijl de chauffeur ernstige verwondingen bekwam. DE BRANDWEER IN TOUW OM EEN LOODDIEF TE GRIJPEN. Een moeilijke arrestatie in Den Bosch. De Bossche politie werd Woensdagavond circa half twaalf gealarmeerd omdat men schaduwen gezien had op het daik van den voormaligen Casino-schouwburg. Onmiddellijk werden twee agenten uitge zonden, die inderdaad constateerden, dat iets of iemand over de daban van 't oude gebouw rondsloop. De ontsnappingsmoge lijkheden waren toch nog zoo groot, dat de agenten ijlings assistentie requireerden. Maar ook toen bleek het niet gemakkelijk op het hooge dak te komen. Bovendien was het helsch donker in de omgeving en het terrein vol gevaren. Tevergeefs sommeer den de agenten hun tegenstander (s) naar beneden te komen en zich over te geven. Toen ook een paar waarschuwingsschoten niet hielpen, kwam iemand op het lumi neuze idee, de brandweer te waarschuwen en kort daarna daverde in razende vaart de Magyrusladder door de nachtstille stra ten en verscheen voor het oude Casino. Voor de laatste maal werd, daar een too- neelstuk opgevoerd. Thans een openlucht spel: de looddieven en de politie. Felle bundels licht schoten uit de schijnwerpers. Daar stond een der dieven voor het voet licht. „Geef je over". „Geen kans man". En weg schoot de dief, achter een opstand. De mannen van Hermandad er achiter met de revolver^ in de vuist. Eindelijk liet de dief zich als een volleerd geveltourist langs de dakgoten naar beneden in een tuin glijden, waar hij echter door een paar ver borgen posten werd opgevangen en ge boeid naar het bureau werd overgebracht. De brandweerladder werd ingedraaid en suisde huistoe. De tot een kleine menigte aangegroeide belangstelling applaudisseer de. In het Oosten gloorde de eerste och- tèndschemer. Msb. DOOR VALLENDEN PAAL GETROFFEN. Gb'.erochterjd om 8 uur is op het terrein aan den Waalsdorperwee te Den Haag waar kazernes gebouwd worden, een paal omge vallen waardoor 3 werklieden getroffen werden. De 36-jarige J. Vu'.t de Winburgstraat, klaagde over duizelingen en pijn in rue en hoofd. Hij is in emstlgen toestand naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd Het tweede slachtoffer was de 43-iarlge C. B uit de Loggerstraat., die schaafwonden kreee en en eveneens over pijn in hoofd en rug klaagde. Na in het ziekenhuis Bronovo be handeld te zijn. kon hij huiswaarts keeren Dit was eveneens het geval met den 32- iarigen R. T uit de Winburgstraat. bij wlen zich dezelfde verschijnselen voordeden. De oorzaak van het ongeval was het te vroeg loslaten van een tuitouw, waarmede de paal werd vastgehouden door R. W. S. Of dit geschiedde op last van zijn baas, staat niet vast. SPORTWATER VLIEGTUIG OVER DEN KOP. Gistermiddag om twee uur is een water sportvliegtuig, de PHARI, eigenaar de lieer Heymans, toen het van den steiger te Sshellingwoude weggebracht werd om te draaien, tijdens het taxiëen plotseling door een scherpen windstoot onder een van de vleugels gegrepen, tengevolge waar van de andere vleugel het water raakte en het toestel in het water dook. De twee inzittenden slaagden er spoedig in het toestel te verlaten. Zij hielden zich zwem mend boven water, tot zij met een motor- vlet werden opgepikt en naar de vliegloods werden gebracht. Het toestel is door een drijvende bok ge licht. De motor is licht beschadigd. AGENT DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Door een merkwaardige oorzaak' is gis termorgen op den Kleiweg te Gouda een nabij de Kleiwegsbrug op verkeerspost staande agent van politie door 'n vracht auto overreden. Bij het passeeren bleef de sabel van den politieman n.l. aan den wagen haken. In verband met het gesloten zijn van de boomen van den spooroverweg aan den Ridder van Catsweg, stonden tot op den Kleiweg auto's te wachten. In de rij was een vrachtauto, die in tegenstelling met het andere wachtende verkeer een zijstraat in moest. De bestuurder kreeg van den agent een toeken, dat hij kon optrekken. De auto kwam uit de file om voor de andere wagens om te rijden. Bij het passeeren van den agent bleek, dat deze iets te weinig op zij gegaan was. De auto was bijna den politieman, die zich inmiddels had omgedraaid, gepas seerd, toen de sabel van den agent bleef haken aan een uitsteeksel van het voer tuig. De man kreeg een duw en kwam onder de auto terecht, waarbij een der achterwielen hem over het linkerbeen ging, dat brak. Per auto is de agent, de 43-jarige M. van Es uit den Voorwillens, naar het Van Iterson-zlekenhuis vervoerd. „Tel." HOOIPERSERIJ AFGEBRAND TE HASSELT. Gistermiddag is de hoolperserij van den heer W. ten Klooster te Hasselt afgebrand. De pers de schuur en een groote hoeveel heid stroo gingen verloren De brandweer wist de belendende perceelen, gevuld met kunstmest van de N.V. Hasselter Opslag, te behouden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De brand is ontstaan doordat kinderen met vuur speelden. BÜITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een touringcar, die met pelgrims van Lourdes terugkeerde, is te Noirchain (Bel gië) in botsing gekomen met een auto uit Hautmont. Twaalf personen werden hierbij gewond. BERUCHTE BANDIETEN IN ZUID-SLAVIË Een groote belooning is uitgeloofd voor het dood of levend overleveren aan de autoriteiten van twee beruchte Joego slavische bandieten, die een boerenvrouw laaghartig hebben vermoord. De vrouw was het veertiende slachtoffer van hun moordlust. De leider der bandieten is Jorgovan Mihailovitch, de schrik van het Donji Ml- lanovata-district van Oostelijk Joego slavië. De boerenvrouw, die werd vermoord, heette Draga Trailovitch. De bandieten waren haar huis binnengedrongen, toen zij daar alleen was met haar twee kleine jongens. Zij gelastten haar, een maal voor hen gereed te maken. Omdat de vrouw het eten niet gauw ge noeg binnenbracht, trad één der bandieten de keuken binnen en schoot haar dood. Toen zij het huis verlieten, ontmoetten zij den man van de vermoorde vrouw. Jorgovan had de onmenschelijke brutali teit, hem een foto van zichzelf te geven cn hem te sommeeren aan de politie te gaan vertellen, wie de moordenaar van zijn vrouw was. EEN PRINSELIJK HUWELIJK. lil het kasteel Fredensborg bij Kopen hagen is gisteren de huwelijksplechtigheid voltrokken tusschen Prins Christiaan von Schaumburg-Lippe met Prinses Feodora de oudste dochter van Prins Harald, broe der van den koning van Denemarken. Oriffinee/e foto ran t »toerklred. ve r b ra r door mëagzuur. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag Weet U, dat dit zuur zoo krachtig Is, dat het een gat z»u kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur) op een karpet en dit zuur brandde hierin Inderdaad een gat van 15 cm. Indien dit reeds het geval ls met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk In den mond oplost, zich dan met het speekse! vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f.0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. Zend Uw naam en adres aan de Imip. N.V. Rowntree Handels Mij., Heerengracht 209, H, Amsterdam-C., waarna monsters dezer pastilles gratis en omgaand worden toegezonden. 7247 (Ingez. Med.) VULCANISCHE WERKING OP KAMSJATKA. Het vulcanische instituut op Kamsjatka meldt, dat de vulcaan Klioetsjefski op het oogenblik volop in werking is. Op 2 Sep tember jl. heeft men een enorme lava uitbarsting waargenomen, welke zich tot op verscheidene kilometers uitstrekte. Dichte aschwolken vlogen veertig kilo meter ver weg. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET ORANJEFEEST TE OEGSTGEEST. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een bescheiden plaats in Uw blad voor het navolgende'. De Inzet der Oranjefeesten was het stre ven naar het op hooger plan brengen van het gebodene op Koninginnedag. Dit ls toe te juichen, en Ik geloof dat het Bestuurder Oranje Vereeniging vrijwel in zijn pogen is geslaagd. Eén onderdeel echter der feestelijkheden heeft naar de meening van velen onzer plaatsgenooten niet geheel de goedkeuring kunnen wegdragen dergenen, die de Oranje Ver. volgaarne willen steunen in haar boven-genoemd streven. Met alle waardeering voor de vele zor gen, die het Bestuur ongetwijfeld heeft ge had. om dit programma voor te bereiden en uit te voeren, moet het mij van het hart, dat het nummer, dat als verrassing voor de vele aanwezigen was bedoeld, geen blijde verrassing was en niet met die teergevoelig heid en schroom rekening hield van allen, die naar het woord van onzen Burgemees ter, dit onderwerp slechts met eerbied be spreken. Het is geen verwijt aan het Bestuur, doch een poging om te bevorderen, dat in den vervolge met meer kiesheid de hoop en de verwachtingen van ons volk worden weergegeven. Met dank voor plaatsing J. DE KONING. Oegstgeest, 9 Sept. GEBOREN: Hendrika Johanna, d. van J. v. d. Lucht en H. Geuke Ernst Hendrik, z. van J. P. Gordijn en W. Pieneman Johannes Cornells, z. van H. C. Brummelkamp en P. C. Poptie Adriana, d. van M. van Nood en S. de Jong. ONDERTROUWD: A. L. van Rossum, jm. 32 jaar en A. F. A. V. Pielanen, jd. 21 jaar C. Wijnands, jm. 31 jaar en M. Heemskerk, jd. 29 jaar. OVERLEDEN: C. E. Paauw, geb. Hus, vrouw, 33 jaar A. Verhoeven, wedn., 78 jaar. feu exclusieve foto. Twee groote sterren in één film. Katharine Hepburn en Ginger Rogers in „Stage Door", onder regie van Gregory la Oava. Filmregie is een van de mooiste vakken die er bestaan. Met haar is een nieuwe op- Jbhzelf staande kunst ontstaan, die vol tooien in het kader van dezen tijd past. Zij verbindt fantasie met logica en staat ®et haar twee beenen in de werkelijkheid. De regie is daarom zoo schoon omdat zij «en groote toekomst heeft en omdat zii van den regisseur eischt dat hij zich in de men. schen verdiept niet alleen, doch dat hij de «Uitlieten in de menschelijke ziel moet ont- Jarren en de barrières weg moet nemen die met name zijn acteurs en actrices be lemmeren zich zelf te zijn. Want daar fdmt het in een film op aan. dat men per- ddonlijkheden observeert in den toestand waarin het scenario of het draaiboek ze ffia'-st. Bij de RKO Radio film „Stage Door" te!;seerde Gregory La Cava vijftien jonge toeisjes, die ontzaglijk nerveus waren als in hun rol in de nabijheid van Hepburn Rogers waren. Maar zij ziin nu allen vrij van debuut-koorts, omdat hi] in Hepburn f" in Ginger Rogers personen gevonden ™Wt die beiden zün gedachtengang huldi. Kn en zoodoende zelf er aan medewerken d® de debutanten over hun moeilijkheden «n te helpen. De film moet het medium "in van de gedachte die den scenarioschrij ver bezield heeft. De regisseur is de her- schepper van deze gedachte. Ook in Amerika is men in dit opzicht op den goeden weg. De interesse voor proble men is gaan domineeren boven de zucht om het publiek een prikkel voor ziin sensatie- honger te geven. Men dacht met dit laatste de film tot een zichzelf in het leven hou dend organisme op te kweeken, maar men heeft er niet op gerekend dat honger ge stild moet worden en daartoe was het ge heels filmproductie-apparaat niet toerei kend, Er kwam onbevredigdheid, die zich uitte in de publieke meening. Het eerste waaraan de producenten de reactie wijtten was het uiterlijk effect. Nieuwe sterren werden ontdekt, nieuwe trucs toegepast, nieuwe technische vindingen werden ge daan. Miilioenen meer werden er uitgege ven voor de décors, maar 't was alles mis. De honger werd grooter en grooter. Het was één gapend gat, waarin de producenten hun dollars zagen verdwijnen. Ze kregen er hoogtevrees van en grepen zich vast aan wat het dichtst in hun buurt was: aan hun scenarioschrijvers. Maar die konden niet helpen, die hadden alleen nog maar routine: zii hadden hun zielen al die jaren verkocht aan de dollar en konden die voor al het geld in de wereld niet terugkrijgen. Zij werden gestraft met onthouding van de ingeving. Als nuchtere Amerikanen realiseerden de productieleiders zich 'wait zij wel hadden: routine en wat zii moesten hebben: geest. Boeken werden voor verfilming gekocht, groote sommen werden er betaald voor de rechten van tooneelstukken en mét de routine van de scenario-afdeeling werd er film van gemaakt. Hier was het houvast waar nieuwe perspectieven in zaten. Echter dat van die routine en den geest boterde niet erg. er ontstond tweeslachtigheid. Regis seurs begonnen in te zien dat de geest eigen wegen bewandelde en het kwam tot een nauw contact tusschen den geesteliiken vader van het scenario en den regisseur. Zoo kwam de tild, dat jonge frissche krach ten voor de film gingen schrijven en er ontstond een eenheid van inhoud en vorm. Het scenario begon vruchten af te werpen. Het werden levende wezens die men ging verfilmen Regisseurs zoowel als spelers wer den geïnspireerd tot het zoo consequent mogelijk verwezenlijken ervan en er on'- stonden filmproducten in harmonische sa menwerking. Het publiek kreeg iets te ver werken. Het goedkoope amusement werd nu een waardevolle ontspanning die het boeide en waardoor de geest kon groeien Men be gon naar de nieuwe „voeding" die hen ver kwikte te vragen. En nu de vraag, de wil om iets moois te zien er is.... is er een weg. En dezen weg bewandelt de Ameri- kaansche filmindustrie op het oogenblik. Het pijl van de film stijgt meer en meer en daarmee de kansen voor den regisseur. In .Stage Door" heeft La Cava trouwens reeds gelegenheid nieuwe wegen te bewan delen. HARRY BAUR IN „NITCHEVO". Onderzeeërs staan tegenwoordig weer helaas! in het centrum der belangstel ling, Vandaar dat de film „Nitchevo" (De doodstrijd van een onderzeeër) zeker de aandacht zal trekken. Er spelen zich op den onderzeeër „Neptunus" sensationeele voorvallen en hachelijke momenten van dikwijls ondragelijke spanning af. Hierboven de acteur Harry Baur, die zijn sterk spel opnieuw bevestigd en die met Mareelle Chantal, Ivan Mosjouklne, Georges Rlgaud e.a. deze boeiende film draagt. Een spannend moment uit „Furie": De burgers van Strand dringen de gevangenis binnen. Fritz Lang, de beroemde schepper van uitzonderlijke filmwerken als ,,M.", „Me tropolis", „Spione", „Frau im Mond", „Dr. Mabuse" en destijds „De Nibelungen", ver filmde als eerste Amerikaansche film „Furie" („Massa-Justitie"). Dit beteekende meer dan het „overhevelen" van Europa's besten regisseur naar de zonnige domeinen van Hollywood, dit beteekende tevens dat de technisch voortreffelijke Amerikaansche füm zich rijp voelde voor het introduceeren van nieuwe ideeën. „Furie" werd voor de film bewerkt door hem en Bartlett Cornack, den bekenden tooneelschrijver. wiens drama „The Racket" hem plotseling in de eerste rijen der Amerikaansche auteurs bracht. Norma Krasna schreef het oorspronkelijke, mee- sleepende verhaal van den hard-werken- den, oplettenden garage-bezitter (Spencer Tracy), op weg naar een stadje in het Mid-Westen van Amerika, om zijn bruid op te halen, totdat hij onderweg wordt aangehouden onder verdenking in een zaak van klnder-ontvoering betrokken te zijn. Een dol geworden, opgezweepte menschen- menigte, voor wie het enkele gerucht, dat de kindermoordenaar gearresteerd is, reeds voldoende is om de gevangenis te belegeren en te bestormen, volvoert in hysterische woede een lynchpartij, zonder te wachten tot het recht zijn loop heeft. Daar zij zijn cel niet kunnen bereiken, aangezien de cipier de sleutels heeft weggeworpen, steekt de menigte het gebouw in brand, doch als de muren door dynamiet worden opgeblazen, ziet Spencer Tracy op het allerlaatste oogenblik kans om langs een afvoerpijp te ontsnappen. Lichamelijk en zedelijk gebroken door dit volksgericht, een levende doode, be raamt deze ultgestootene een verschrikke lijke wraak, waarbij hij zijn beide jongere broers in het complot neemt. Een groot proces tegen 22 lynchmoordenaars is er het gevolg van. Walter Abel, de officier van Justitie, maakt gebruik van de bios coop-journalen, die door de sensatiepers van deze lynchpartij gemaakt werden, om de moordenaars te identificeeren. De heele stad zweert samen in een enkel alibi voor allen, die in dit volksgericht betrokken zijn. Maar Walter A-bel's vlijmscherp requi sitoir overtuigt, de jury spreekt 't schuldig uit en 22 burgers van Strand zijn schuldig bevonden aan moord met voorbedachten rade, die met. de doodstraf beboet wordt. Oog om oog, tand om tand, denkt Spencer Tracy. Maar de gedachte aan de 22 ter dood veroordeelden vervolgt den man, die door hen zelf ter dood veroordeeld was en in een ongehoorde psychische climax van de film besluit Spencer Tracy „tot de leven den terug te keeren", de folteringen van den dood zijn door beide partijen tot den laatsten druppel ondergaan! Dramatische hoogtepunten in deze film zijn Tracy's liefde, eenvoudig, nobel en diep doorvoeld, voor Sylvia Sidney; Tracy's ondervindingen met den kleinen, verwaar loosden straatterrier Rainbow, die hem volgt en in zijn cel door de ontploffing ge dood wordt; de arrestatie en de bestor ming, de hysterie en de bloeddorst in die kleine, stille provinciestad; en de lange, gespannen ontwikkeling van het proces tegen de 22 lynchers van Strand, tot de burgers een voor een tot 'n bekentenis ge dwongen worden. De kracht van het onderwerp, het pro bleem, dat deze film stelt en de boodschap die zij den toeschouwer brengt, vormen een film van bezielend realisme. Een groot kunstwerk bijtend scherp geschreven en schitterend gespeeld I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13