De a.s. 3 October Optocht Edo J. Bergsma, 53 jaar voorzitter van den A.N.W.B. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 September 1937 Derde Blad No. 23760 Grieksche Mythen en Sagen 78ste Jaargang Op 2 October zal z'n opvolger gekozen worden Een belangwekkend interview. IffatU Instantine? GEMENGD NIEUWS (Van onzen GPD.-redacteur). Edo J. Bergsma. „Evenmin als met het burgemeesterschap heb ik tot.het uiterste willen wachten. Ik acht het een Bondsbelang om heen te saan, tonder het te moeten.De heer Edo J. Berzsma, de 75-jarige voorzitter van den A.N.W.B.. die 53 jaar lang dezen Bond heelt gepresideerd, zegt het. En hij meent het «ok „Ik ben nu nog goed gezond, maar ik voel dat het goed zal zijn dat het voor naamste en zwaarste werk. de dagelijksche vertegenwoordiging van den Bond. welke steeds grootere Droporties aanneemt, van mij weggenomen wordt. Daarom heb ik in het. dagelijksche bestuur mededeeiing ge daan, dat ik nu definief zal aftreden. Op 2 October zal het Algemeen Bestuur bijeen komen, met als hoofagendapunten mijn aftreden en de benoeming van een opvolger. En dan te denken dat ik 53 jaar geleden het voorzitterschap aanvaardde onder de conditie, dat ik het niet langer dan één jaar zou doen". Na deze korte inleiding, zitten wij mid denin de herinneringen Het zijn er vele, fciina alle vrooliik En het slachtoffer van dit Interview vertelt ze graag, waarbij hij zelf alles weer schijnt te beleven en er nog eens hartelijk om kan lachen. „De oprichting van den Band? Neen, die heb ik gemist. Maar'toen hij od 1 Septem ber 1883 bestond, ben ik in December op inlichtingen uitgegaan. De voorzitter van den A.N.W.B. was toen een Engelsehman. Op het eerste jaarfeest, dat in Utrecht werd gevierd, waren bijna alle aanwezigen nog minderjarig, d.w.z. nog geen 23 jaar. Alleen was er een buitenlandsche gastj met een baard. De leden waren vrij vroollik en het oudere lid moest het daarbti nog al eens ontgelden Toen ben ik. daar de voorzitter, Charles Bingham, nauwelijks nog kon spre ken, op een stoel gesprongen en ik riep: •Zijn wii iongens of mannen? Als wii man. nen zijn, dan moeten wii ons als mannen gedragen". Het gevolg van deze exclamatie? Een uitnoodiging om in het bestuur zitting te nemen. Toen reeds zag het bestuur dat aan de fiets de toekomst zou zijn. En ik zelf voelde, dat de .Nederlandsche Vélocipé. disben Bond" veel voor de wielrijders zou kunnen gaan beteekenen. Ik was in dien tijd werkzaam op de secretarie te Leeuwar den en voorzitter van de „Leeuwardensche Vélocipède Club" Die voorzitter was dan de commandant. Wij deden in dien tijd heel veel aan figuurrliden. Op houten fiet sen. Wanneer we een aantal figuren inge- Hallo, wilt U den lieer Edo Bergsma, den voorzitter van den A.N.W.B. even aan de telefoon roepen? Ik heb met hem afgesproken om dezen tijd op te bellen". „M'neer", de stem van den hotelpor tier ln een der grootste steden van ons land klinkt beslist, ..m'neer, ik behoef niet eens te gaan kijken of m(]nhcer Bergsma er is. Als hij er was. zou hij me gepasseerd zijn en dan had lk hem her kend. Want wie kent den heer Bergsma niet?" Inderdaad: er ls niemand ln ons land die zoo algemeen bekend (en bemind) ls als de grijze voorzitter van den A.N. W.B. Een onzer redacteuren heeft met den heer Edo J. Bergsma een Interview gehad naar aanleiding van diens besluit om volgende maand definitief af te treden als voorzitter van den Algemee- nen Nederland6Chen Wielrijders Bond. welke functie h(i thans 53 Jaar bekleed heeft. Hiernaast drukken wij dit Inter view af. studeerd hadden, dan werden er uitvoerin gen gegeven o.m. ten bate van het Gronin. ger Harmonie Orkest. Natuurlijk deden wii dan ook acrobatische toeren. Toen lk als burgemeester van En schedé later eens één der buitenland sche gezanten sprak was het eerste wat deze zei: „Mijnheer BeTgsma, den jaat- sten keer dat ik u zag, stond u op uw hoofd op een fiets op de markt te Groningen". Ik haastte mij den gezant te verzekeren, dat ik dat nu niet meer deed.... Eigenlijk was ik op advies van een ge neesheer met de vélocipède begonnen Die verkeerde toen nog in het beginstadium. Deze geneesheer, een neef van mij, raadde mij dezen vorm van ontspanning sterk aan. Dus werd ik rifwieltourist. De geheele evolutie van dit vervoermiddel heb ik mede gemaakt. En toen werd ik opeens gebom bardeerd tot voorzitter van den landelijken bond. 't Was m'n streven om den bond ernstig te doen nemen. Aangezien ik via het ambt van gemeente-secretaris te Idaarderadeel tot burgemeester van Het Blldt was benoemd, viel het niet mede, om m'n werkzaamheden te combineeren. Het een mocht niet lijden onder het ander. Als de Bond b.v, in Utrecht vergaderde, dan ging ik 's morgens om 5 uur uit m'n ge meente weg. Per rijtuig naar Leeuwarden. Daar op den trein en 's avonds met den trein terug naar de Friesche hoofdstad. Het rijtuig wachtte daar en bracht me weer terug naar m'n toenmalige woonplaats. Het was overigens lang niet gemakkelijk om een geheelen dag de gemeente te verlaten. Het eerste jaar van m'n burgemeesterschap viel samen met de komst van het anarchisme. Er waren ome1. 2 kerkvoogdijraden, de een anarchistisch, de ander neutraal. En die hadden steeds ruzie om het bezit van de kerk. waarvan de deuren meermalen open gebroken werden. Vaak moest ik daar met extra-personeel de orde zien te handhaven. Bovendien werden de boeren vaak bedreigd door brandstichters. Meermalen dacht ik dan ook wel eens, of het wel gewenscht was voorzitter van den Wielrijdersbond te blijven Maar och, er stonden voordeelen ook tegenover. In de eerste plaats kwam je er eens een dag uit en je kwam dan met een anderen, meestal frisscheren kijk op de din gen terug. Zoo bemerkte ik. dat het presi dentschap van den Bond 't burgemeesters ambt (en omgekeerd natuurlijk ook) ten goede kwam. Vier jaar ben lk burgemeester van Het Bildt geweest. En steeds koos de Bond, die op 22 Maart herdoopt was in A.N.WJ3. mii opnieuw tot voorzitter. Och. het ging sa men dus. In 1896 werd ik benoemd tot burgemees ter van Enschedé. Ik hoopte toen van de betere treinverbindingen te kunnen profitee. ren. Maar ook in deze gemeente bleven de moeilijkheden niet uit Er kwam een groote staking, zoodat lk in 6 maanden niet weg kon. Het dagelijksch bestuur van den Bond1 begreep deze moeilijkheid echter wel. En men kwam in Enschedé vergaderen. Zoo kon ik door blijven gaan met den arbeid voor den AN.W.B. 4 4 Het was m'n Ideaal om den Bond het licEaam te doen worden op toeristisch ge bied voor den mdividueelen toerist. Nim mer hebben wij daarom het terrein der Nederlandsche Reisvereeniging betreden. Zelf ben ik in Friesland een wandel-, rij wiel- en watertoerist geweest. De trein be gon toen het wandel, en ruitertoerisme te verdringen. Ik geloof wel te mogen zeggen, dat. mede dank zij den Bond, het wandel en ruitertoerisme toenam. Van het water toerisme hielden we ons afzijdig. We wilden nj. eerst eens zien. wat de sportverenigin gen tot stand zouden brengen. Toen bleek, dat zii niets deden, hebben wij ons ook het watertoerisme aangetrokken. En zoo is het ook met het automobilisme gegaan. Van het begin af hebben wii de belangen daarvan behartigd. Het resultaat? Dat er thans 4100 automobilisten ztln aan gesloten. De grootste zorg van het bestuur is ge weest, dat de eenheid over het geheele land bewaard bleef. De Bond moest voor alle standen en gelooven openstaan, 't Kostte wel eens heel veel moeite om daarin te slagen, maar het lukte. Zoo heeft de Bond b.v. zeer veel leden in het Zuiden van ons land. En juist dit algemeen karakter ver hoogt de kracht ervan. Een ander voornaam propagandapunt was: de liefde voor de natuur in ons land te vergrooten. In vroeger jaren bestond daarvoor maar weinig gevoel. En dan de strijd voor het maken van vaste verbin dingen over de rivieren. Daarop hebben we steeds gehamerd. Het Zuiden en het Oosten van ons land gingen zich hoe langer hoe meer naar België en Duitschland richten. Het is voor mi) een ontzaglijk groote vreugde geweest, toen men aan de bruggen over onze rivieren begon". Meteen grijpt de AN.W.B -voorzitter een iizeren bout van den schoorsteen. „Hier hebt u een klinknagel van de brug te Nijmegen. Die werd mii aangeboden omdat de A N.W.B. zoo veel nagels geslagen heeft ter bevoegde plaatse om die brug tot stand te brengen..." De bewegwijzering! Ook daar komt 't ge sprek op. „Toen het verkeer rer fiets toe nam. steeg de behoefte om de wegen van wegwiizers te voorzien. Er waren hier en daar wel handwijzers. Maar hoe! En toen de fiets in trek kwam. waren er op het platte land nog genoeg menschen, die bewust ver keerde inlichtingen gaven aan de wiel rijders. die den weg vroegen De gedachte daaraan tegemoet te komen kwam op. De dienst der bewegwijzering is thans één der gewichtigste van den AN W.B. We bezitten een prachtig systeem, omdat alle wegwijzers naar elkaar verwijzen. Zoo zelfs dat men op 50 meter nauwkeurig van Maastricht naar Delfzijl kan rijden. Systemen.... Wij kijken er altijd naar uit. Ook in het buitenland. Daaraan dankt men b.v. het stelrel van de richiingsbcrden. Er komen n.l. steeds meer lage auto's en de bestuurders daarvan kunnen moeilijk op de wegwiizers kijken, tenminste als zii niet. stoppen of het hoofd half uit het raampje steken. In het buitgnjand vond men er toen die richtingsborden op. En daar deze succes hadden volgde Nederland ook. Voorts is in den loop der jaren onze reis- wiizerdienst geperfectioneerd. Daar worden alle mogelijke inlichtingen verzameld. In het buitenland toont met groote waardee ring voor dezen dienst. Er is zooveel moois dat de Bond doet Luchttoerisme b.v. daar waren wii bii. Zelf ben ik meermalen de lucht in gegaan. De luchtdoop ontving ik op de E.L T.A. in 1910. Ik heb het toen goed gedaan en gevraagd om loopings mede te mogen maken. Later bij de opening van het vliegveld te En schedé. dat was in m'n kwaliteit als bur gemeester van die plaats, heb ik wederom het eerst het luchtruim gekozen Toen was het iis gebroken. Uit wielk een schat van herinneringen kan de voorzitter van den A.N.W B. putten. Hij behoeft z'n kamer een echt-gezellig ver trek maar rond te kijken, of hii ziet souvenirs. Daar hangen foto's, hier staan geschenken, gekregen bij het zooveelste lustrum als voorzitter. En ze zijn besteed In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen.tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd 7197 (Ingez. Med.V 1 aan hem. Kijk maar eens in de kast. die hem eens geschonken werd. Daar liggen ze. netjes, keurig gerangschikt Medailles, insignes, onderscheidingen, albums. De heer Bergsma gunt den bezoeker gaarne een kijkje in het verleden. Dan zit hii gezellig achter een kop thee en rookt sigaretten. En zijn echtgenoote, die al die jaren steeds maar weer haar man aan den Bond afstond, luistert, knikt instemmend, haalt ook al „malle gevallen" op. „In En schedé. tijdens de mobilisatie,In Het •Blldt toen Neen, de bezoeker heeft zijn woord ge geven, van herinneringen, opgehaald na het interview, niets in de krant te zetten. En dus Nog even een ander kijkje op het heer Bergsma die behalve voorzitter van den AN.W.B, ook nog is: bestuurslid van de „Hooge Veluwe". voorzitter van den Bosch- raad. lid van het Olympisch Comité, lid van het Oranjekruis en voorzitter van het Comité tot bevordering van het onderling toerisme tusschen Nederland. België en Luxemburg Zijn bezoeker had hem n.l. ge vraagd hoe hii toch kans gezien had al dat werk van den AN.W B. naast zijn gewone ambtsbezigheden te doen. Het antwoord? „Ik begrijp het zelfs soms ook niet Maar het ging". En de heer Bergsma voegt er aan toe: „Weet u waar ik trotsch op ben? Op een uitspraak van oud-minister J. B. Kan, toen deze een kort artikeltje in „De Kampioen" schreef bii m'n 50-jarig jubi leum als voorzit'er De woorden van den cud-minister? „Ware het slechts, dat hij (Bergsma) gedurende dien langen trits van jaren Neerland's eerste wielrijder ls ge weest reeds zou men Bergsma moeten eeren en vieren. Maar ten split van hen. die alle sportbeoefenaars en hun aanhang voor nonvaieurs willen verslijten, was Bergsma een burgemeester, zooals ons land slechts weinigen kent. Zelfs het bijbelwoord, dat niemand twee heeren kan dienen, heeft hii aldus weten te beschamen". Hierin ligt het antwoord op de vraag, hoe de heer Bergsma er in slaagde het werk dat gedaan moest worden te doen Het is een graag gemaakt en gemeend compliment dat men den 75-jarige nu nog heelemaal niet aanziet met hoeveel geestkracht hii zich er altijd doorheen- geslagen heeft. Het „twee heeren die nen" kostte hem soms dagen van 24 uur! Krachtig, ongebogen: zóó verlaat de A.N.W.B.-voorzitter den post. die hij 53 jaar achtereen heeft bekleed „Ik doe bet omdat ik het in het belang van den Bond achtZoo sprak hii altijd als er iéts doorgezet moest wor den. Het typeert den mensch, dat hü dit zonder meer ook op zichzelf toepast, 't Bondsbelang: daarvoor wijkt alles Pakhuisbrand te Wormer. Schade wordt geschat op 15 mille. Gistermiddag omstreeks half zes is brand door kortsluiting ontstaan in het pakhuis „Rouaan", dat deel uitmaakt van. de rijst- fabrieken „De Unie", toebelioorende aan Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V. te Wormer. Het vuur verplaatste zich snel en weldra stond het pakhuis, dat geheel van hout is opgetrokken, een lengte van 50 meter en een diepte van 10 meter heeft en twee ver diepingen hoog is, in lichter laaie. In het pakhuis waren een paar duizend balen rijstmeel, ter afscheping opgeslagen. Het pakhuis grenst aan één zijde aan den waterkant. Daar de wind juist in deze richting stond, was er voor de naastgelegen perceelen geen gevaar. Er ontwikkelde zich veel rook, waardoor het zuidelijk deel van Wormerveer in een dichte rookwolk werd gehuld. De brandweer van Wormer, geassisteerd door die van Wormerveer, bestreed het vuur. Tegen zeven uur eerst was de brand geheel gebluscht. De wanden en een ge deelte van het dak waren toen nog slechts overgebleven. De geheele voorraad rijst meel is door het vuur verteerd. De schade, die op beurspolis door verze kering wordt gedekt, schat men op f. 15.000. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisternamiddag omstreeks vier uur is in de Jan Hendrikstraat te Den Haag een 13-jarige jongen. T. L„ wonende aan de Larixlaan, met zijn fiets op de tramrails, waarin zand lag, uitgegleden en door een vrachtauto overreden. De Geneesk. Dienst heeft den knaap, wiens toestand zorgwekkend is, naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. Bij een bushalte van de Geidersche Tramweg Maatschappij aan den Arnhem- schen straatweg te Brummen, is gister middag, om ongeveer half drie, de con ductrice. die bij het stoppen voor de bus den weg wilde oversteken, door een achter op rijdende auto uit Brummen aangereden en een eindweegs medegesleurd. Met ernstige verwondingen werd zij naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. RONSELAARS AANGEHOUDEN TE ARNHEM. Eenige Amhemsche jongens, die in Spaanschen dienst zijn geweest doch heb ben weten te ontvluchten, zijn dezer dagen in de ouderlijke woning teruggekeerd. Op hun aanwijzingen heeft de politie drie Arnhemsche communisten wegens ronse- larij gearresteerd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD De heer H. J. Wubben handelaar in da- msartikelen, was in de étalage van zijn winkel aan de Eindstraat te Breda, bezig met reparatiewerkzaamheden. Hij kwam daarbij in aanraking met den electrischen, stroom, sloeg achterover en bleef bewuste loos liggen. Hij is kort daarna overleden. BOERDERIJ AFGEBRAND TE NIEUW SCHEEMDA. Gisteravond om elf uur is te Nieuw Scheemda de kapitale boerderij van den heer L. Boelman met aangrenzende schuur tot den grond toe afgebrand. Twee varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering ge dekt. VOERMAN GEDOOD. Gisteravond omstreeks zes uur is het paard, dat gespannen was voor den wagen van den 70-jarigen landbouwer G. Bramen te Vriezenveen, op hol geslagen. De voer man viel van den wagen en kwam onder de wielen terecht. Hij werd vrijwel op slag gedood. in. De voornaamste plaats, waar Hera ver eerd werd, was de stad Argos. Vandaar uit schijnt haar dienst zich reeds in ouden tijd over Griekenland te hebben verspreid. Ook Korinthe was een middelpunt van den eeredienst van Hera; daar werd zij vooral op den burcht vereerd. Ook in Noordelijker streken van Grieken land werden vele tempels van Hera aan getroffen en vele feesten ter harer eere gevierd. Naast Argos was het eiland Samos de voornaamste plaats waar Hera vereerd werd. Daar was het heimelijk echtverbond tusschen Zeus en Hera gesloten en dit ge loof had zelfs zulk een invloed op het maatschappelijk leven der inwoners, dat zij den hoogsten god hierin navolgden en het 'egel werd. dat een geheime vereeniging het sluiten van het huwelijk voorafging. Wat de wijze betreft, waarop Hera dooi de beeldende kunst werd voorgesteld, ook daarin werd zij gehuldigd ais koningin des hemels en als beschermster van den echt. Men beeldde haai- af óf gezeten op een heerlijken troon, öf in een prachtig gewaad Most, met een koninklijke kroon op het hoofd, en zeer dikwijls met een granaat appel, het symbool der vruchtbaarheid in de hand Van de tot op onzen tijd bewaard gebleven lieelden is het beroemdste de buste, bekend onder den naam van Juns tudovisi. In deze buste zijn schoonheid en bevalligheid met ernst en waardigheid op onovertreffelijke wijze vereenigd. De lagere goden. Zeus en Hera worden vergezeld van Niki, Fama, Fortuna, Hebe en Iris. Niki, de godin der overwinning, de oorspron kelijke beleekenis ls waarschijnlijk de blik sem. Daarom is zij met Zeus onafschei delijk verbonden. Niki is niet alleen de godin van de overwinning in den strijd, maar ook van elke zege in een wedstrijd behaald, ook van het welslagen van een onderneming met moeite en inspanning ten einde gebracht. Vandaar dat zij bij ver schillende gelegenheden werd aangeroepen en haar dikwijls dankoffers werden ge bracht. Fama, heeft vleugels en duizend oogen, waarmede zij alles ziet en duizend stemmen, waarmede zij al. wat zij gezien heeft, verkondigt. De kunstenaars stelden haar voor met een tuba (trompet) in den mond, wier klank zich over de aarde doet hooren. Fortuna was de godin van het toeval, zoowel van het geluk als het ongeluk. Haar dienst heette gesticht te zijn door den koning Servius Tullius, die haar twee tempels stichtte. De ééne lag op één mijl afstand van de stad en was geheiligd aan een go din, die men als de geefster van alle geluk beschouwde. Vooral personen uit den min deren stand kwamen daar om de vervul ling van hun wenschen smeeken. In den tempel op het Forum had de eeredienst van Fortuna een ernstiger karakter. Elke plechtigheid daar gevierd, stond in ver band met de herinnering aan den dood van den door zijn dochter vermoorden Servius Tullius. Er was in dien tempel een beeld van dezen koning, dat niemand mocht aanraken, veel minder nog aan- sohouwen. De reden, waarom dit beeld zoo geheimzinnig voor aller oogen werd ver borgen gehouden, werd verschillend opge geven. Gewoonlijk beweerde men, dat For tuna zelve het beeld des konings met een dubbel bekleedsel had omhuld, daar zij geen man zoo bemind had als dezen. Bij de poorten der meeste steden waren tempels van Fortuna, waar burgers, die naar hun woonplaats terugkeerden, aan de godin nog voor het betreden hunner woning hun dank konden brengen. Zij openbaarde haar wil door het lot, dat ge raadpleegd werd door middel van eiken houten stokjes, welke op haar eisch, dien zij op geheimzinnige, wijze had doen ken nen, uit de aarde waren opgegraven. Zij heette de moeder van Jupiter en Juno en zij werd afgebeeld, de beide godheden als kinderen op haar schoot houdende. Daar om werd zij vooral door moeders in gebe den aangeroepen. In haar afbeeldingen draagt zij gewoon lijk in haar rechterhand een roer, aan hare voeten liggen een wereldbol en een rad, terwijl zij met den linkerarm een hoorn des overvloeds omvat houdt, sym bolen. die haar groote macht, haar groote mildheid en haar groote onstandvastigheid moeten aanduiden. Hebe was de godin der jeugd, dochter van Zeus en Hera, en de schenkster der goden. Zij wordt gewoonlijk tot de dienende godheden gerekend, hoewel haar wegens haar af komst eigenlijk een hoogere plaats toe kwam. Oorspronkelijk had zij de beteekenis van den bloei der natuur in de lente. Toen hare betrekking tot de natuur langzamer hand uit het oog verloren werd, bleef er voor haar in de godenwereld op den Olym- pos geen andere plaats over dan die ook in de woningen der aardsche koningen door de volwassen, ongehuwde dochters wordt ingenomen, namelijk, om den mannen, als zij ten strijde trekken of uit den slag te- rugkeeren, een verkwikkenden dronk toe te reiken en den vreemdeling welkom te heeten. Het was dus natuurlijk, dat aan de gedin der jeugd de taak werd opgedragen, om aan de goden den nektar te schenken, waardoor zij hunne onsterfelijkheid en eeuwige jeugd behielden, totdat zij hierin vervangen werd door Ganymedes, een jon geling met zulk een schoonheid, dat Zeus hem door zijn arend liet rooven en hem op den Olympos bracht. Hebe huwde met Herakles, nadat deze zich met Hera (zijn moeder) had verzoend en onder de onster- felijken was opgenomen Voor haar moe der spande Hebe de paarden aanden ge wonden Ares verkwikte zij door een bad. Door beeldhouwers werd zij voorgesteld als een schoone, jeugdige godin, die door haar frischheid een onwederstaanbaar be koorlijken invloed uitoefent. Gewoonlijk beeldt men haar af in een lichte, opge schorte .kleeding, soms het bovenlijf geheel naakt, meestal met een drinkschaal in de hand. Somtijds heeft zij ook den adelaar van Zeus aan haar zijde en verlustigt zich er Ln met dezen te spelen. Iris oorspronkelijk een godin der natuur, een personificatie van den regenboog. De regenboog is als 't ware de brug, die hemel en aarde verbindt en vandaar, dat Iris ge worden is de godin, die de bevelen des hemels naar de aarde overbrengt. Zij heet gewoonlijk een dochter van den zeegod Thaumas en de Okeanide Electra. Dat zij de dochter van een zeegod genoemd wordt, laat zich hieruit verklaren, dat bij de Grieken de regenboog uit zee scheen op te stijgen. In de oudste tijden werd zij be schouwd als de bodin van alle goden, hoe wel Zeus en Hera die godheden waren, welke het meest van hare diensten ge bruik maakten; later was zij de dienares van Hera alleen. Haar snelheid is verba zend: evenals de hagel of de sneeuw, die uit de wolken nederstort, snelt zij van het ééne uiteinde der wereld naar het andere, ja, zelfs tot op den diepsten bodem der zee èn tot in de diepten der onderwereld, om de bevelen der goden ten uitvoer te bren gen. Latere dichters gaven haar, om hare groote snelheid te verklaren, gouden vleu gels. Ook de beeldende kunstenaars ver sierden daarmede haar beelden. Sommige van haar beelden dragen ook wel een kan in de hand. want zij was het, zoo meende men, die het water aan de wolken toevoer de. Gewoonlijk denkt men zich haar als een Jonkvrouw, die niet weten wil van het huwelijk. Waar de Leidsche Academie en de 3 Oct. Vereeniging aan hetzelfde feit uit de histo rie beide haar ontstaan te danken hebben, en het Leidsche Studenten Corps al de jaren van het bestaan der vereeni ging zijn praeses als vertegenwoordiger van het Corps in het bestuur zitting laat nemen, spreekt het vanzelf, dat in een optocht, als thans wordt gehouden Pallas Athena niet kan ontbreken. Groep II Pallas Athena. Athena, Minerva, een der voornaamste godinnen uit de Grieksche godenwereld, een godin des hemels en wel van den hel deren, klaren hemel, van de reine, zuivere bovenlucht. Even rein ais die lucht is ook zij zelve. Athene was het lievelingsoord der godin, terwijl zij nergens grootscher en inniger vereering genoot dan in die stad. Maar dit sloot niet uit. daar haar eere dienst over geheel Griekenland was ver spreid. Bijna ieder landschap kende haar in zijn geliefkoosde legenden een voor name rol toe, overal, waar Grieken zich neergezet hadden, werd Athena vereerd als een waardige, krijgshaftige 6" weldoende godin. Ook de mythen, die betrekking heb ben op den oorsprong van Athena duiden haar aan als een godin, die een geweldige macht bezit voor alle versohijnselen des hemels maar tevens als een liefelijke godin, die alom zegen verspreidt door de akkers vruchtbaar te meken. h«f geslacht der mensa'.-e- t» "fv-"---'oe 'e voeden, en dat '"i'-' ;ct= "--i's fe geven van hare geheel eenige reinheid. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9