tEIMCH OAGRUD - Eerie EW Donderdag 9 September 1937 De Middellandsche Zee-conferentie Officieele Kennisgevingen YISSCHERIJ-BERICHTEN Duitschland en Italië niet vertegenwoordigd Kent U „Rijno" Tomatensap al?... ELTAX 666 Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland SPORT Het Duitsche antwoord op de Britsch- Engelëche uitnoodiging tot deelneming aan de Middellandsche Zee-conferentie is gisteravond venonden. Het antwoord is gezonden aan de niet-inmcngings- commlssie. De bewoordingen zij» vast gesteld tijdens een haastige bijeen komst, die gehouden werd na het ap pèl van den arbeidsdienst. Volgens verkregen inlichtingen, is men van meening, dat het Duitsche antwoord begeleid wordt door zoo veel reserves en bezwaren, dat het gelijk staat met een afwijzing. Hedenmorgen is het Itallaansche ant woord overhandigd in gelijken geeest. Er zijn aanwijzingen, dat in het antwoord van Duitschland en ook in dat van Italic-, verklaard wordt, dat de kwestie der zeeroo- verij aan de nlet-inmengingscommissie dient le worden voorgelegd. Indien deze houding gelijk staat met een weigering om de conferentie te Nyon bij te wonen, is hel hoogst onwaarschijnlijk, dat Engeland zijn besluit de conferentie hijeen te laten ko men, zal, wijzigen. Engeland en Frankrijk zijn ervan overtuigd, dat de zeerooverij een kwestie is, die geheel onafhankelijk staat van de niet-iomenging. en dat het ver spilling van tijd zou zijn de twee kwesties dooreen te halen. Indien Italië en Duitsch land besluiten, de conferentie niet bij te wonen, zou er geen aanleiding meer be staan. deze te Nyon te houden zou Ge neve gekozen kunnen worden. Het doel van Engeland op de conferentie zal zijn. zooveel mogelijk, de besprekingen te beperken tot het werkelijke probleem der veiligheid in de Middellandsche Zee. De be schuldigingen van de Sovjet-Unie woiden in Britsche en Fransche kringen te Londen beschouwd als een diplomatieke kwestie die rechtstreeks geregeld moet worden tus- schen Italië en Rusland en die bijgevolg niet thuis hoort op de conferentie, welke zich zuiver moet bezig houden met oe prac- tisc'ne maatregelen, welke noodzakelijk zijn om de, aanvallen op huitenlandsche sche pen te doen ophouden. Zes landen: Tur kije, Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Egypte en Rusland hebben de Britsch Fransche uitnoodiging reeds aanvaard en een gunstig antwoord van Joego-Slavië is Te Rome acht men het gewenscht, dat aan de voorgestelde besprekingen ook an dere mogendheden, zooals Portugal en Po len, deelnemen. De besprekingen zullen kun nen wórden gehoiidën in de commissie voor de niet-lnmenging, waaraan Italië bereid is te blijven medewerken, herhaalt men daar. De duikbooten. De Fransche minister van huitenlandsche zaken heeft ten aanzien van de Spaansche duikboot C 4. die de Fransche haven Le Verdon is binnen geloopen. om eenige repa ratie te ondergaan, de volgende mededee- ling verstrekt: Buitenlandsche bladen hebben getracht, vast te stellen, dat deze duikboot de aan valler zou zijn geweest van den Britsehen destroyer in de Middellandsche Zee. Het zij, in antwoord op deze berekenin gen, voldoende, vast te stellen, dat genoem de duikboot zich sinds 28 Augustus 's och tends in de haven van Le Verdon bevindt en dat het Engelsch oorlogsschip werd aan gevallen in den nacht van 31 Augustus op 1 September. De gezagvoerder van het 3600 ton me tende Britsche petroleum tankschip ..Pega sus" heeft medegedeeld dat het schip giste ren ter hoogte van Kaap Sigri op het eiland Mytilene (in de Aegische Zeeei een duik boot ontmoet heeft, die de vlag der Spaan sche nationalisten voerde. De duikboot dook voor het schip op en verwijderde zich daar na weer. De „Pegasus" was met een lading Russische petroleum op weg van Batoem naar Alexandrië. Verklaring van staatssecretaris Huil. Amerika's staatssecretaris Huil heeft in een verklaring betreffende de aanvallen op de scheepvaart in de Middellandsche Zee gezegd, dat de toestand geleidelijk scher per wordt. Hij voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten nog steeds weigeren welke blokkade ook in de Spaansche wate ren te erkennen. In het staatsdepartement legt men er den nadruk op, dat geen enkele waarschuwing is gegeven aan de Amerlkaansche koop vaardij om de Middellandsche Zee te ver mijden. Wel is gewaarschuwd voor de mo gelijkheid van een aanval. Fransch vliegtuig neergeschoten. Vernomen wordt, dat een verkeersvlieg tuig van de Fransche maatschappij „Air Pyrenees" aan boord waarvan zich alleen de Fransche piloot Abel Guidez bevond en dat het vliegveld Parme bij Biarritz giste ren om 16 uur 50 had verlaten, door een rechtsohe escadrille achtervolgd is, toen het in het gezicht van Gijon was aange komen. Onder het vuur der machinegewe ren stortte het Fransche toestel brandende neer nabij het plaatsje Riba de Salla. De piloot kwam in de vlammen om. De zeeslag bij de N.-Afrikaansche kust. De rechtschen deelen mede, dat de regeerlngskrulser Libertad gisteren tijdens den slag voor de Noord-Afrikaansche kust ernstig werd beschadigd en dat de kruiser Mendez Nunez waarschijnlijk eveneens schade heeft opgeloopen. Tegen het einde van den slag, aldus verklaart men, kreeg de.reclitsche kruiser „Baleares" hulp van een eskader bommen werpers. 7196 (Ingez. MM.) UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 15 September 1937, aes voorin. 11 uur in ceil der vertrekken van het Gemeentehuls zal worden overgegaan tot de uitloting van 35 ooligatiën a f. 1000,en 5 obligation a f 509.— in de 3W.'o geldleening der ge meente Leiden van 1936, groot f. 1.500.000. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1937. 7230 UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Raad dezer ge meente in zijne vergadering van 6 Sept. 1937, heeft bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding, voor de gronden, gelegen ten Noordwesten van de spoorbaan Amsterdam—Rotterdam en ten Zuiden van het voormalige Psychopathenasyl (Pest huis) wordt voorbereid 7231 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. Leiden, 9 September 1937. ZUID-SLA VIË Ratificatie van concordaat verdaagd? Naar de „Daily Telegraph" van officieele zijde verneemt, zal binnenkort mededeeling worden gedaan van een overeenkomst tus- schen de regeering en de nationale ortho doxe kerk. De kerk schijnt een overwinning behaald te hebben in haar strijd met de legeering tegen het concordaat met het Vaticaan. De bepalingen welke de regeering aan de kerk heeft voorgesteld, omvatten een waarborg, dat de ratificatie van het con cordaat met het Vaticaan sine die zal worden uitgesteld en dat de voor de aan vallen op kerkelijke eigendommen verant woordelijke politie-ambtenaren zullen wor den gestraft. Voorts zou de regeering hebben afgezien van haar recht om deel te nemen aan de verkiezing van den orthodoxen patriaroh. PALESTINA Het Arabische eenheidscongres tegen de verdeeling van Palestina geopend. Het Arabische eenheidscongres tegen de verdeeling van Palestina is te Beiroet ge opend in aanwezigheid van vierhonderd vertegenwoordigers uit Palestina, Irak, Syrië, den Libanon, Egypte en Transjor- danië. De vroegere minister-president van Irak,.Naji Soeedi, werd tot voorzitter ge kozen. Nablh Azme, de voorzitter van de Syrische commissie tot verdediging van Palestina getuigde van den wil der Arabi sche wereld iederen aanval op haar souve- reiniteit te bestrijden. HIJ verklaarde ver volgens. dat het Arabische volk den „zio- nistischen kanker" niet zal toelaten, doch een gilnderheid, die volledige rechten ge niet, zal tolereeren. Groot-Brittannië zal moeten kiezen tusschen de Arabische vriendschap en de zionistische politiek. In het laatste geval zouden de Arabieren zich naar een andere richting orlënteeren. An dere vertegenwoordigers legden soortge lijke verklaringen af. De ygroot-mufti van Jerusalem is tot eere-voorzitter gekozen. ZUID-AMERIKA Opstand in Paraguay onderdrukt. De regeering onder leiding van Payva heeft het bewind weer in handen genomen. De regimenten, die naar Asuncion ge trokken waren om de regeering steun te bieden, zijn reeds naar hun garnizoen teruggekeerd. Krachtige maatregelen zijn genomen om nieuwe onlusten te voorkomen. Kolonel Rafael Franco, de oud-president van Paraguay, was per vliegtuig van Buenos Aires naar Asuncion vertrokken, onkundig van de wending, die de gebeurtenissen hebben genomen, doch heeft de reis te Parolibres (Argentinië) onderbroken! met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. Med.) Quesnay verdronken. De directeur-generaal van de Bank voor Internationale Betalingen, Quesnay, is bij het baden in een vijver te Saint Leomer verdronken. Quesnay, die 44 jaar oud is, vertoefde als gast van den eere-directeur-generaal der Banque de France, Moreau, met zijn vrouw en kinderen te Saint Leomer, Wijlen Quesnay. Pierre Quesnay deed in 1920 zijn intrede in de commissie voor de herstelbetalingen, waar hij in het bijzonder Midden-Europee- sche vraagstukken behandelde. In 1922 werd hij belast met de reorga nisatie van de Oostenrijksche financiën onder auspiciën van den Volkenbond en vervolgens aangewezen als helper van den toenmaligen hoogen commissaris van den Volkenbond in Weenen, mr. Ziinmermann. In 1929 nam Quesnay als secretaris generaal deel aan de coferentie van des kundigen, die belast was iqet het uitwer ken van een definitieve regeling van het herstelvraagstuk. Sedert Juni 1930 was hij directeur van de Bank van Internationale Betalingen. EGYPTE Het huwelijk van Koning Faroek. Het huwelijk van Koning Faroek zal 21 October a.s. worden voltrokken. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van leerlingen voor het Open baar Vervolgonderwijs zal plaats hebben oo Donderdag 9 en Vrijdag 10 Sept. a.s. d. s avonds van 78 uur; voor jongens in het gebouw van de Centrale School voor liet 7e en 8c leerjaar aan de Oude Vest 35 en voor meisjes ln het schoolgebouw aan de Lar.jebrug 62. Nadere inlichtingen omtrent het vervolg onderwijs zullen bij de Inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden ver strekt. Het hoofd der jongensschool is de heer J. C. van Schalk, Cronesteinkade 14; het hoofd der meisjesschool is de heer F J. Riks, vat) der Waalsstraat 2. 7232 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, secretaris. Lelden, 9 September 1937. YISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 9 Sept. Tarbot 7254 ct. per K.G.; Tong 1.12 0.94; Griet f. 24—10.50 per 50 K.G.; Groote Schol f.31—25; Middel Schol f.24—23; Zetschol f.21—14.50; Klelnschol f. 20.50—8; Schar f.9—3.50: Middel Schelvisch f.19; Kleinmiddel Schelvisch f. 20.5011.50; Kleine Schol f. 10—2.60; Groote Gul f. 18— 10; Kleine Gul f. 7.50—1 60; Wijting f. 1.80 —0.90; Makreel f. 12—7.90; Versche haring f 3.50—2; Kleine Heek f.76—38; Vleet f. 2.100.80 per stuk; Leng f. 1.300.50; Koolvlsch f. 0.83; Rog f. 9.90—9 per koop. Aan den afslag 11 trawlers: IJM. 102 met f 1250: IJM. 4 met f.1980; IJM. 31 met f. 3220; IJM. 131 met f.1490; IJM. 80 met f, 1100; IJM. 116 met f.2650: IJM. 114 met f. 1740; IJM. 42 met f. 1400; IJM. 72 met f. 1420: IJM. 159 met f. 1220; IJM. 491 met f.2330 besommine. Voorts vier loggers: KW. 132 met f.680; KW. 65 met f.390; KW. 86 met f.750; RO 1 met f.600 besomming en 1 Decnsche kotter E. 61 met f. 480. VLAARDINGEN, 9 Sept. Binnen van de harlngvlsscheri)VL. 172 met 29 last; KW. 58 met 31 last; KW. 43 met 27 last; KW. 16 met 27 last; SCH. 35 met 28 last; SCH. 332 met 21 last. Te Scbeven'ngen waren heden 4 scnepen met 99 last binnen. De strijd in hst Verre Oosten. Van het gevechtsterrein. De berichten over den strijd bij Sjanghai, hoewel tegenstrijdig, doen uitkomen, dat de Japanners nog steeds'weinig vorderin gen maken. Met behulp van tanks hebben zij de renbaan van Jangtsepoe bezet, doch dat schijnt hun eenig succes te zijn. E'ders zijn zij zelfs weer wat teruggedrongen. Volgens sommige berichten zou het Japansche opperbevel met het reeds een week aangekondigde groote offensief wach ten tot de ontscheping der versterkingen geëindigd is. Het zal dan de beschikking hebben over ongeveer 80.000 man. die zich geplaatst zullen zien tegenover 150.000 man Chineezen, die gesteund worden door aan zienlijke reserves, samengetrokken tusschen Soetsjau en Sjanghai. Volgens Japansche mededeelingen zou het 8ste Chineesche le-er. gevormd uit vroegere roode legers, bij Sjanghai zijn ge arriveerd. Dit leger heet georganiseerd en uitge rust door de regeering van Nanking. Het staat onder opperbevel van generaal Sjoe- teh. die heeft medegedeeld, dat de vroegere roode legers tot regeeringstroepen zijn be keerd, welke vastbesloten zijn tot het einde toe onder de bevelen van maarschalk Tsjang Kai Sjek te strijden voor de Chi- neesche zaak. De Pratas-'llanden moeten door de Ja panners bezet zijn. Voorts verluidt, dat de Japansche oud minister van oorlog Feranchi benoemd is tot opperbevelhebber der Japansche troepen in het Noorden. China drelet met lucht bombardement. Pet Chineesche ministerie van bui- tenl-dsche zaken heeft den vertegen woordigers der mogendheden een nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de Chineesche luchtmaeht in ver band met de Janansche blokkade re dwongen zal zijn, een actie tegen Ja panscWe oorlogsschepen langs de kust te ondernemen. China verzoekt den oorlogs- en koopvaar dijschepen der bevriende mogendheden er zorg voor te dragen, dat zij op zekeren af stand van Japansche oorlogsschepen en transporten blijven, zoodat zij buiten ge vaar zijn. Buitenlandschen schepen, die van China komen, wordt verzocht, op de brug de nationale kleuren te voeren Hoewel China's internationale handel, die geheel door buitenlandsche schepen wordt verzorgd, practisch door de Japansche blok kade niet getroffen wordt, heeft het Chi neesche economisch leven toch ernstig on der de Japansche kustversperring te lijden. De blokkade Immers heeft het verkeer van tallooze jonken en van zevenhonderd stoomschepen, welke onder Chineesche vlag varen en welker totale tonnage 180.000 ton bedraagt, stop gezet. Verscheidene millioenen visschers zijn tot armoede gedoemd en vii f-en-twin tig-dui zend zeelleden zijn van hun broodwinning beroofd. Ook de buitenlandsche belangen worden door de Japansche blok kade getroffen, met name in Hongkong, welks haven het vorig Jaar door omstreeks twintig-duizend Chineesche schepen, voor namelijk groote jonken, werd aangedaan. Dr. Tsjang naar Europa. Dr. Tsjang is uit China vertrokken naar Europa. Hij doet de reis per vliegtuig. Reu ter verneemt uit gezaghebbende bron, dat Tsjang naar Genève gaat om daar voor den Volkenbond de zaak van China te verdedi gen. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: „Dirkje", RO. 53. Vangst 1050 manden haring. „Ewald" IJM 48. Vangst 100 manden haring en 13 kantjes steurharing. „Beatrix" IJM. 118. Vangst 7 m. tong, 38 m. tarbot, 5 m. groote schol. 32 m. kleine schol. 5 m. gul, 14 m. wijting. Totaal 101 m. Arm van de Scheepvaart inspectie tot op zee verlengd. Politiekruisers belast met toezicht op de naleving van bepalingen der Schepenwet. Dezer dagen Is ln verband met het Kon. Besluit van 10 September 1936 vastgesteld en ln werking getreden de „Instructie voor de commandanten van Hr. Ms. Poli tiekruisers, belast met het toezicht op de vlsscherlj In de Noordzee en de aan boord daarvan geplaatste zee-officieren, betref fende overtredingen van de Schepenwet". Het feit, dat thans ook officieren aan boord van onze politiekruisers toezicht gaan houden op de naleving van de bepa lingen van de Schepenwet is van groot belang voor de vlsschersvaartuigen. Im mers, doordat Ingevolge de bedoelde in structie de officieren, aan boord der poli tiekruisers ter beschikking zijn gesteld van den dienst van de Scheepvaartinspec tie en als zoodanig behooren tot de amb tenaren, genoemd ln art. 10 (sub 2) van de Schepenwet, mogen de schippers van visschersvaartulgen hierin een waarschu wing zien, dat de arm van de Schepenwet, die vroeger niet verder reikte dan de lil die wet genoemde kustlijn, thans tot op zee verlengd Is. Volgens de bepalingen van de Instructie worden opdrachten, betreffende het be doelde toezicht aan de bedoelde zee-offi cieren voor den inspecteur-genèraal voor de scheepvaart door tusschenkomst van den commandant der marine verstrekt. Indien uit de waarneming van de hun opgedragen functie moeilijkheden voortspruiten, welke door genoemde com mandanten niet kunnen worden onder vangen, geeft de commandant der marine daarvan kennis aan den inspecteur-gene raal. De genoemde zee-officieren maken van geconstateerde overtredingen van de Schepenwet 'n ambtseedlg proces-verbaal op en dienen dit met afschrift recht streeks ln bij den inspecteur-generaal. Het onderzoek aan boord ln Nederlandsche havens zal zich beperken tot pp zee ge constateerde overtredingen van de Sche penwet. Geconstateerde overtredingen in een der Nederlandsche havens zullen zoo spoedig mogelijk rechtstreeks ter kennis worden gebracht van de betreffende dis trictshoofden van de Scheepvaartinspec tie. Gistermiddag te ongeveer 4 uur ls de 8-J. L, de R., wonende in de St. Jortssteeg op het terrein van de Groenteveiling van een spoorwegwagon, beladen met bulzen gevallen, van 4 M. hoogte. Hij kreeg een' wonde aan het achterhoofd en ls na ver bonden te zijn, naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Nader is gebleken, dat het lijk, dat opgehaald werd uit een sloot naast het Delftsohe Jaagpad, is van den 69-jarlgen weduwnaar A. V. alhier. Op Zaterdag 25 September zal alhier een collecte gehouden worden ten bate der stichting „Hoenderloo", ter bevordering van haar opvoedingswerk onder de jongens. De heer B. J. Moolenaar, voorzitter van den Kling 's-Gravenihage van den Kon. Nederlandsohen Zwembond, en van de Sportafdeellng der Zwemvereeniging „Poelmeer", te Oegstgeest, verzoekt ons mede te deelen, dat hij niets uitstaande heeft met het directeurschap van „de Overdekte", die thans aan de Haarlemmer straat wordt gebouwd. Hoewel wij gemeld hebben dat de heer J. B. Molenaar tot directeur benoemd was (de naam was dus anders dan die van inzender) meenen wij toch bovenstaande mededeeling te moeten plaatsen omdat er Inderdaad aanleiding tot misverstand kan zijn. Steiger ingestort te Delft. Drie gewonden, waarvan één ernstig. Vanochtend is op de Brasserskade t« Delft een steiger, bestaande uit enkele planken, welke op twee ladders rustten, ingestort, doordat een der ladders door midden brak. De zich daarop bevindende arbeiders, de 29-jarige W. A. van B., de 21-jarlge P, H, en de 20-jarige G. J. allen uit Schie dam, die bezig waren met het aanleggen van de bultenlelding der radio-centrale voor de Nozema uit Utrecht, vielen op straat. Van B. werd zwaar gewond. H. en J, kwamen er met minder ernstige ver wondingen af. Door de politie werden de drie slacht offers naar het gasthuis overgebracht. De vorige week is, eveneens bij den lei- dingsaanleg voor genoemde maatschappij een soortgelijk ongeluk te Delft gebeurd, echter met^geen ernstige gevolgen. Een onderzoek naar het gebruikte ma teriaal wordt door de politie ingesteld. Noodlottig geweerschot te Amersfoort. TENN'S. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN CARLA-PARK. In het Carla-park te Oegstgeest zullen van 15 tot 20 Sept. onderlinge wedstrijden worden gehouden. Haanpal niet omgelegd In den afgeloopen nacht heeft zich op het kazernecomplex te Amersfoort een ernstig ongeluk voorgedaan, dat een dienstplichtigen soldaat van het vijfde regiment infanterie het leven heeft gekost, De betrokken soldaat, ln opleiding voor sergeant, stond vannacht als schildwacht bij het munitiegebouw. Zooals gewoonte is, was zijn geweer geladen met vijf scherpe patronen. Door tot nog toe niet bekende oorzaak is het geweer, dat aan den voet was ge plaatst, afgegaan, De soldaat werd in den rechterslaap doodelljk getroffen. Jalousie in het badseizoen. GEALLIEERDE PERSBUREAUX. Studiecommissie Europeesch verreschrijversnet. Op een dezer dagen in Belgrado gehou den congres van geallieerde persbureaux zijn twee resoluties aangenomen, voorgesteld door de Nederlandsche delegatie, welke het Algemeen Nederlandsche Persbureau A.N.P. vertegenwoordigde. In de eerste resolutie werd de wenschelljkheid uitgesproken van de Instelling eener commissie ter bestudee ring van de flnancieele mogelijkheid en technischeuitvoerbaarheid van een Euro peesch verreschrijversnet (gelijk aan het in Nederland reeds gerulmen tijd werkend telexnet, dat door het hoofdbestuur van de P.T.T. aan het A.N.P. ln exploitatie ls ge geven). In de commissie, welke voor dit doei ls ingesteld, zijn aangewezen vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland, Duitsch land, Zweden, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa kije, Polen, Llthauen en Nederland, kis voorzitter der commissie is aangewezen oe heer H. H. J. van de Pol, directeur van net A.N.P. In de tweede Nederlandsche resoliWj welke aangenomen werd, is de wenscneius- heid uitgesproken, dat de administratie van de P.T.T. in de verschillende 18n®®" eveneens tot een studie zullen komen v» de flnancieele en technische niogelljkne van een Europeesch verreschrijversnet. i congresse werd met waardeering kemis g nomen van de resultaten van den arioe door de Nederlandsche administartie u P.T.T. op dit gebied reeds in Nederland kregen. f„ he„ Voorts is een commissie Ingesteld ter studeering van eenige voorname agen punten voor het Internationale P.l f-' gres, dat het volgend Jaar ln Uairo w gehouden, voor welke commissie ais zitter is aangewezen, dr. R. Llidl, dirro van het Zwltsersch Telegraaf-Agentscn Onder de leden dezer commissie bctl tevens de directie van het A.N.P. 2—*

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2