STADSNIEUWS BUITENLAND DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 No. 23760 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In één jaar Officier Ronselaar te Haarlem aangehouden Waarom «p Dit nummer bestaal uit VIER bladen LEJDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Yan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj De Leidsche „Vebo"-tentoon- stelling afgelast. Wegens mond- en klauwzeer. De sinds korten tijd voorkomende ge vallen van mond- en klauwzeer onder den veestapel in Zuid-Holland zijn de laatste dagen zoodanig in aantal toe genomen, dat het Bestuur van de Vereeniging „Vebo" alhier, in overleg met den Inspecteur van het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht, besloten heeft de tentoonstelling van vee en luivelproducten, welke op Donderdag 16 September as. te dezer plaatse zou worden gehouden af te lasten. Van het Bestuur der Vereeniging „Vebo" vernemen wij, dat de tentoonstelling een succes beloofde te worden. Het aantal in zendingen in de diverse afdeelingen was beduidend hooger dan in 1936, zoowel bij hei Geregistreerde vee, het Slachtvee en het Handelsvee als in de afdeelingen Kaas en Boter. De belangstelling voor de ten toonstelling en het daaraan verbonden, groot opgezette, ruiterfeest, was nü reeds van dien aard, dat het beste verwacht kon worden. Het is voor het Bestuur wel een teleurstelling, dat deze tentoonstelling, waarvan de voorbereidende organisatie zoo vlot is verloopen en welke zoozeer de be langstelling had van alle belanghebbende kringen, zoo kort voor den tentoonstellings- datum afgelast moet worden. Het is echter zeer te waardeeren, dat het bestuur zich liever deze teleurstelling getroost dan het prima veefotanateriaal, dat in grooten ge tale ter tentoonstelling zou zijn gekomen, door de kans op besmetting met het ge vreesde mond- en klauwzeer in de waag schaal te stellen en dat bet bestuur ge meend heeft de groote agrarische belan gen op deze wijze beter te kunnen dienen dan met de aanvaarding van risico, welke zeker het gevolg der tentoonstelling zou zijn geweest. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER H. A. ANTONY. Als collectant der Ned. Herv. Diaconie. Dinsdag 14 September a.s. hoopt de heer H. A. Antony, Wasstraat 36, de nestor van het College Collectanten der Ned. Herv. Diaconie alhier den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren benoemd werd tot lid van dat college. Dinsdagavond te halfnegen zal hij in de vergadering van het college in het Huis- Zittenhuis Oude Rijn 44a gehuldigd wor den. Voor belangstellenden zal de gelegen heid geboden worden, den jubilaris te complimenteeren. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier is benoemd tot leerares in kinderkoorzang en solfège (als opvolgster van mej. Bonarius, aan wie op haar verzoek eervol ontslag werd verleend) mevrouw L. A. J. Makkink te Scheveningen. Mevrouw Makkink is leerlinge van Cath. van Rennes. bij wie zij ook geruimen tijd als assistente werkzaam was. Zij was leerares aan de Muziekscholen der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst te Laren. Bussum (onder Schoonderbeeken Rotterdam (onder Hutschenruyter), en is thans verbonden aan de ..Nieuwe Muziek school" te Utrecht en Zeist en aan de Haagsohe Schoolvereeniging. Mevrouw Makkink, die in het bezit is van het diploma voor pianospel der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, zal les geven zoowel aan de Leidsche Muziekschool der Maatschappij voor Toon kunst als aan de afdeeling Oegstgeest dier school. De opleidingscursus tijdelijk verkort. In verband met de grootere behoefte aan officieren. DE 80STE VERJAARDAG VAN DEN IHEER J. VAN POLANEN. Talrijke gelukwenschen. Onder groote belangstelling heeft de heer J. van Polanen gisteren zijn 80en verjaar dag herdacht. Onder de vélen, die den kras. sen jubilaris kwamen gelukwenschen. merk ten wij op de doktoren dr. S. A. Nieuw- zwaag en dr. H. P Veldhuyzen. de predi kanten ds. J. C. van Apeldoorn, ds. C. Hart. wigsen, ds M. Punselie. dr. J. Riemens en ds. J, de Wit, verder mr. F. H. van der Tas. de heeren G. F E. Kiers en J. Roodenburg, diakenen der Ned. Herv. Kerk, G. Seydell en H. Kokkedee, ouderlingen, de heer G. bkkerkerker, lid van den Kerkeraad, de teer van Leeuwen van de Stichting Groene- veld. de heer H. J. Mattheus namens -Pniël". de heer Jac. Wilbrink, het Dagel. Bestuur van het Protest. Bureau v. Soc. Adviezen en talrijke anderen. Verschillende bloemstukken werden in den loop van den dag ten huize van den jubilaris bezorgd, o.a. van „Pniël", van het Piot Bureau en van den heer A. de Koster, directeur van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" vjh. de Koster en Co.. waarvoor de heer van Polanen meer dan 50 jaar kerkte. Onder de talrijk» schriftelijke gelukwen schen bevonden zich os. die van mr. P. 1 Briët en den heer J. H. de Jong. direc teur van den Reinigingsdienst. Od den avond aan den verjaardag voor baande had op de vergadering van de Stichting Groeneveld bii monde van ds. Punselie een hartelijke intieme huldiging feats gevonden. Atles met alles voor den jubilaris en diens IKin een onvergetelijke dag! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J S. Geerlings, Kerkstraat 110, Noord- rijkerhout; bloembollenkweekerij en han 't Eigenaar J. S. Geerlings, Noordwijker- feit. fonds voor Ziekenverpleging, Alkemade, toie Wetering; Onderlinge verzekering i 'egen de kosten van ziekenhuisverpleging. VERGADERING DER KONIJNENFOKVER. L.E.O. Gisteravond heeft de konijnenfokvereen. L.E.O. in Café van Melsen een druk be zochte ledenvergadering gehouden. Na ope ning door den voorzitter den heer G. M. Hofman werden verschillende ingekomen stukken behandeld, waarna de voorzitter zeven nieuwe leden installeerde, die van harte welkom werden geheeten. Het leden tal is door deze vermeerdering gestegen tot 75. Daarna werden de prijzen van den ge houden jongdierendag en hokkenkeuring uitgereikt. Als afgevaardigde naar de ver gadering R. v. B. werd de voorzitter geko zen. Daarna bracht de secr.-penningmeester van de binnenkort te houden groote Nat. Konijnententoonstelling verslag uit van de voorbereidende werkzaamheden. Medewer king verleenen o.a. de groote N.K.B., Hol lander, Zilver, Ned. Havana, Master, Thu- ringen, Belg. Haren, Chinoitha Rex en an dere speciaalclubs. Tevens brengt het al oude R.P.V. een clubtentoonstelling van hoenders enz. bij de vereeniging onder. Ook zal er zijn een uitgebreide collectie van pels- en bontwerken .alles bereid van konij nenvellen. Deze expositie zal zijn in de groote Stadsgehoorzaal. Na dit verslag ver zocht de voorzitter toch vooral het bestuur goed ter zijde te staan en allen flink te willen medewerken tot het welslagen. Hierna volgde rondvraag en sluiting van deze geanimeerde vergadering. L.K.V. „EIGEN FOK". Gisteravond hield bovenstaande konij- nensportver. haar maandelijksche vergade ring. De voorz., de heer P. Vintges, heette allen hartelijk welkom en stelde eenige nieuwe leden voor, welke allen werden aangenomen. De voorzitter betreurde, dat hij 8 leden wegens contributie-schuld moest voorstel len voor royeering, hetgeen werd aange nomen. De notulen werden goedgekeurd. Tevens deelde de voorzitter mede, dat er reeds vele eereprijzen waren binnengekomen, o.a. bekers, geldprijzen, medailles, lauwer takken, voer en diversen en hij bracht dank aan de schenkers. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten de navolgende eereprijzen beschikbaar te stellen voor de as. clubtentoonstelling op 17, 18 en 19 Dec. as.: f. 7.50 voor hoogst aantal puntten; f. 7.50 voor hoogste nummers: f.5 voor hoogst aantal punten één ras. één kleur; f. 5 voor het mooiste konijn der tentoon stelling; f. 5 voor mooiste groote rassen R. en V.f.5 voor mooiste middelrassen idem f. 5 voor mooiste kleine rassen idem; f. 5 voor mooiste dwergrassen idem: f. 2.50 voor mooiste fokpaar groote rassen; f2 50 voor mooiste fokpaar middelrassen; f. 2.50 voor mooiste fokpaar kleine rassen; f. 2.50 voor mooiste fokpaar dwergrassen, f. 20 N.M.- prijzen zooals bekend op iedere tentoon stelling uitbetaald door L.K.V. „Eigen Fok". Tevens f. 10 verdeeld onder de zwaarste konijnen der tentoonstelling, terwijl aar. ieder enkeling of nest een medaille zal worden toegekend en ieder inzender het bekende L.K.V.-diploma kan winnen. De verloting van 25 enveloppen met in houd bracht een aardig saldo op ten bate bate der kas. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat in afwachting van een definitieve beslissing omtrent de ver dere aanvulling van het officiers-eorps de cadetten der infanterie en der cavalerie, die in 1937 tot de koninklijke militaire academie zijn toegelaten met bestemming voor den dienst bij het 'eger hier te lande in een verkorten cursus van ongeveer 1 jaar zullen wor den opgeleid tot officier. Deze maat regel wordt genomen om reeds in 1938 te kunnen voorzien in de grootere behoefte aan officieren, welke het ge volg zou kunnen zijn van de reorgani satie van die wapens. De langs verkorten weg opgeleiden zullen na hun officiersbenoeming door het volgen van speciale cursussen wor den bekwaamd in de vakken, waarin zij geen onderwijs of minder dan ge woonlijk hebben ontvangen, zoodat deze officieren in geen enkel opzicht achter zullen staan bij hen die een nor malen cursus (van drie jaar) aan de K.M.A. hebben gevolgd. 42 personen gingen door zijn bemiddeling naar Spanje. Op grond van verklaringen, afge legd door een 19-jarigen Haarlemschen jongeman, die 'dezer dagen uit Spanje te Haarlem is teruggekeerd, heeft de politie den 36-jarigen van S. aangehou den, die reeds lang verdacht werd van ronselarij. Na een langdurig verhoor heeft deze man thans een volledige bekentenis afgelegd, waarbij vastgesteld kon wor den, dat hij niet minder dan in 42 ge vallen bemiddeling heeft verleend om personen naar Spanje te laten vertrek ken. Bovendien is gebleken, dat van S. in opdracht van de communistische partij handelde, die hem daarvoor financieel steunde. In totaal heeft hij 23 Haarlemmers, 7 personen uit Bever wijk, 9 uit Zaandam, 2 uit Wormerveer en 1 uit Ilpendam geronseld. Van de 23 Haarlemmers zijn er tot dusver 6 teruggekeerd. De overigen schijnen nog in Spanje te vertoeven. Enkelen zouden zijn gesneuveld. De politie stelt thans naar aanleiding van de verklaringen van Van S. een uitgebreid onderzoek in en het is niet uitgesloten, dat nog meer gevallen van ronselarij aan het licht zullen komen. HET CIRCUS SARRASANI. Zeer groote belangstelling. De twesde avondvoorstelling van het circus Sarrasani was gisteravond totaal uitverkocht. Velen die reeds toegelaten waren, konden zelfs in den aanvang geen zitplaats meer bekomen, doch later werden op verschillende plaatsen stoelen bijgezet, zoodat men toen rustig genieten kon van het uitvoerige programma dat in een vlot tempo werd afgewerkt. De overgroote belangsteling voor dit circus, bewijst wèl, welk een magische kracht er nog altijd van voorstellingen ais deze uitgaat. Het oude, dat toch steeds weer nieuw blijft! Ook de demonstratie met de vlie gende torpedo op het veld, na afloop der voorstelling, werd nog door honderden bui ten de hekken met stijgende bewondering gevolgd! Hedenavond de laatste voorstel ling, met geheel onverkort programma. DE ALGEMEENE TOESTAND. De grondstoffen-kwestie Frankrijk en Midden-Europa. De commissie van deskundigen voor grondstoffen kwesties is gereed gekomen met haar rapport aan den Volkenbondsraad. Dit rapport vat het resultaat der drie zittingen van de commissie samen onder afweging van de van verschillende zijden aangevoer de argumenten en formuleert een reeks conclusies, waarvan de belangrijkste de volgende zijn: I. De moeilijkheden van de betaling der grondstoffen zijn grooter dan die inzake het aanbod. n. Er bestaat ongetwijfeld een ongelijk matigheid in de verdeeling van de grond stoffen en er ziin staten, die ten aanzien van de grondstoffenkwesties speciale moei lijkheden ondervinden. III. Een duurzame en algemeene oplos sing van de grondstoffenkwesrie is alleen van een herstel van het algmeene goederen verkeer te verwachten. Op grond van de onderzoekingen der twee subcommissies beveelt het rapport speciale economische en financieele maatregelen aan. Het Neue Wiener Abendblatt publiceert een interview van baronesse Lilly Doblhoff met Delbos. den Franschen minister van buiWnlandsche zaken. Delbos keerde zich met nadruk tegen de bewering dat Frankrijk zich niet meer zou interesseeren voor wat er in Midden-Europa omging. Hij wees er op, dat het Donaupact een Fransch denkbeeld was en dat het niet de schuld van Frankrijk was dat er van dit pact niets was terecht gekomen. Het ligt niet in onze bedoeling zoo zeide Delbos. Duitschland en I'alië uit te schake len bij de beschouwing van den toestand van Midden-Europa maar wel achten wij het ongewenscht dat de Donaustaten be sluiten nemen onder den druk of den in druk van een hen bedreigend gevaar. BELGIË Motie van vertrouwen voor de regeering. In de Kamer zijn gistermiddag de de batten over de Nationale Bank voortgezet. De afgevaardigde Busent, die namens de socialisten het woord voerde, verklaar de, dat het noodig is, een blok rond de regeering te vormen, daar men het voor zien heeft op het kabinet en de demo cratie, die een einde willen maken aan de privileges der bankiers. In zijn antwoord aan de interpellanten wees de minister van financiën, De Man, er op, dat Franck, de gouverneur van de Nationale Bank, binnen niet al te langen tijd zal aftreden, aangezien hij dan den leeftijdsgrens zal hebben bereikt. Vandervelde legde den nadruk op de integriteit van van Zeeland. De Kamer heeft daarop met 13034 stemmen en 21 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De tekst van deze motie luidt; „De Kamer, kennis nemende van de ver klaringen van den eersten minister en den minister van financiën, brengt hulde aan de Integriteit en de belangeloosheid van den premier. Zij neemt kennis van de maatregelen, welke vastgesteld zijn met het oog op een verbetering der procedure voor de benoemingen voor de posten in de directie der Nationale Bank en der ma nier van bëloóriing der directieleden. Zij rekent op de waakzaamheid der regeering om de functionneering van de circulatie bank te verzekeren, beschut tegen iedere critiek, en gaat over tpt. de orde van den dag". De zitting is vervolgens tot 5 October verdaagd. SEVEN SISTERS Oplossing in het blad van a.s. Zaterdag. EERSTE BLAD BINNENLAND. Het sportterrein van het Prinselijk paar; geschenk van de Nederlandsche school jeugd. (4e Blad). Een onderhoud met Edo J. Bergsma bij z'n aftreden als voorzitter van den A.N.W.B. (3e Blad). Onze financieele medewerker over de 3 pet. conversie-leening van Nederlandsch Indië. (3e Blad). De varkens verkoop door de Veehouderij- Centrale en de restitutie aan dr. Deterding. (Land- en Tuinbouw, 3e BI.) Aan de estafette „Dwars door Leiden" zul len negen ploegen deelnemen. (Sport, 3e Blad). Soldaat te Amersfoort gedood door het onverwacht afgaan van z'n geladen geweer. (Laatste berichten, le Blad). Steiger ingestort te Delft; één zwaar en twee lichtgewonden. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Zullen Duitschland en Italië niet deelnemen aan de Middellandsche Zee-conferentie? (le Blad). Motie van vertrouwen voor de Belgische regeering in de Kamer. (Buitenl., le Blad). Nog steeds houden de Chineezen bij Sjang hai de Japanners in bedwang. (Buiten land, le Blad). Mislukte revolutie in Paraguay. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 7181 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND Het partijcongres te Neurenberg. Op den riikspartijdag te Neurenberg zijn gisteren de vergaderingen van het congres begonnen Gisteravond werden redevoerin gen uitgesproken door ri.iksleider Alfred Ro senberg. de riiksartsenleider dr. Wagnsr en den leider van het winterhulpwerk Hilsen- feldt. Rijksleider Alfred Rosenberg hield een rede, waain hij het standpunt der demo cratie besta eerit en het fascisme tegenover het bolsjewisme stelde. Hij betoogde, dat het r.ationaal-socialisme de beschermer van Europa en het bolsjewisme de belichaming van alle omlaagsleurende driften is De blokvorming is naar ziin meening tegen Europa reeds bloedig aan het werk. Voorts wijdde Rosenberg een groot deel van ziin rede aan een fel betoog tegen de Joden. De rijksartsenleider dr. Wagner verdedig de het rassenstandpunt van het nationaal- socialisme en deelde mede, dat een eere- teeken voor de kinderrijke moeder zal wor den ingesteld, aangezien zij, evenals de frontsoldaat lichaam en leven inzet. De leider van het winterhulpwerk, Hii- genfeldt. gaf een uiteenzetting van de ideologische grondslagen der nationaal- socialistische welvaartsgedachte en toonde vervolgens met een reeks cijfers aan hoe vee! op dit gebied bereikt is. De schooljeugd heeft gelegenheid door televesie het congres gedeeltelijk „bii te wonen" Reeds ruim een halfmiliioen deelnemers ziin per spoor vervoerd. RUSLAND De „zuivering". Behalve Ljoebimof, den commissaris van de lichte industrie, heeft het centraal uit voerend comité de onder-commissarissen van deze industrie. Mychkof en Jeremin, van hun ambt ontheven. Het commissa riaat van de lichte industrie was aanzien lijk ten achter bij het productieplan voor het eerste half jaar. Thans is het hooge personeel, dat de leiding heeft over de Sovjet-Russische in dustrie vrijwel geheel vernieuwd. De beweging tot verjonging van het kader duurt nog steeds voort. Van de zeventien volkscommissarissen, die in het diplomatieke jaarboek van 1936 voorko men, zijn er nog slechts acht in functie. DANZIG Hans Wicbmann terecht? Het persbureau van den Danzigschen Senaat deelt mede, dat de sedert 26 Mei verdwenen sociaal-democratische afge vaardigde Hans Wichmann eenige dagen geleden uit Spanje een brief heeft doen toekomen aan zijn vroegere partijgenoo- ten te Danzig, die zich thans in het bezit der autoriteiten bevindt. Het persbureau van den Senaat voegt hieraan toe, dat het thans dus vast staat, dat Wichmann zich in Spanje bevindt en dat de geruchten, die in verband met zijn verdwijning de ronde hebben gedaan, ko men te vervallen. Wichmann's verdwijning volgde op zijn arrestatie door de Danzigsche politie, die daarna mededeelde, dat zij hem na ver hoor weer op vrije voeten gesteld had, zonder dat echter iemand van zijn nabe staanden of vrienden iets van hem ver nam. weshalve geruchten over moord ont stonden. ITALIË. De vierde vijfjarige periode van het fascisme. In October zullen te Rome honderd duizend „hierarchen" van de fascistische partij, d.w.z. honderdduizend fascistische leiders van allerlei rang, van de podesta- ten van de kleinste dorpjes af tot de leden van den grooten raad toe, bijeenkomen ter gelegenheid van den ingang van het jaai XVI van de fascistische era. Musso lini zal bij die gelegenheid de richtsnoe ren aangeven voor "de nieuwe vijfjarige periode, welke dan ingaat. MIDDEN-AMERIKA Het conflict tusschen Nicaragua en Honduras. De spanning, die tusschen Nicaragua en Honduras ontstaan is, in verband met den door eerstgenoemd land uitgegeven lucht postzegel, die tot een gewapend conflict aanleiding dreigde te geven, is vermin derd. Beide landen hebben zich verbonden, geen troepen naar de grens te zenden. In- tusschen is de bestelling van luchtmail, welke van den gewraakten postzegel is voorzien, in beide landen bij regeerings- decreet verboden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1