Waar de Vrouw belang in stelt Costuumpjes voor den herfst LEID5CH DAGBLAD, Donderdag 9 September 1937 Vierde Blad No. 23760 DE GROOT, Donkersfeeg 1 RADOX 78sfe Jaargang Gebaande wegen Een paar passende overgangsmodellen Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD ZWARTKOP Voor handige vingers VETWORMPJES? Vreemde gevalletjes Laat ons paraat zijn, als de grauwe dagen komen! De vacantie is voorbij: een nieuw werk- Igizoen staat voor de deur en is alweer Itegonnen vóór we 't weten. O, de Irissche Ineugde van den allereersten morgen, dat je kinderen opgewekt, met zonverbrande liBichten, keurig netjes en meesital veel |:e vroeg, naar school stappen! Er is geen I loeder of zij geniet van de pittige sfeer ■tan dit begin, waarvan het gloednieuwe, I jlanzend-ongerepte door de klnderoogen lïeen zijn licht in haar hart doet vallen. jroms getemperd door een tikje weemoed Jan 't afscheid van een ooilammetje, dat vandaag voor 't eerst den moeilijken stap I moet wagen. Doch ook zelfs deze weemoed li; een onderdeel van het nieuwe en fris- "he. een deeltje van ,.'s-werelds beloop" en |dus niet al te smartelijk. En het leven gaat zijn gang Na September komt. ook alweer vóór we II veten, October met zijn dieperen wee- |noed, November met zijn mist en regen. En dan komt in het leven van iedere ■huisvrouw ook onherroepelijk weer die I verste dag, dat de huiskamer triest en Idanshx» schijnt, het werk hopeloos verve lend en afgezaagd, de kinderenniet |:eurig en lastig schijnen, maar 't ook inderdaad zijn. Dat de scherpe kantjes Ivan ons karakter en dat van onzen echt- 1 vriend tegen elkaar botsen, dat de ge- I dienstige haar Irriteertalent in volle glorie Iontplooit, kortom.... dat alles eenvoudig weg „naar" is! Ja. er zijn wel een stuk of wat meer Itatellectueele, meer psychologisch getinte I voorden voor dezen zieletoestand. waar- |mee we allemaal stuk voor stuk te wor- stelen krijgen, maar er is geen enkele uit- drukking zóó treffend juist als deze: alles |i> naar! Een ouwelijke rimpel groeft zich tus- |ichen de oogen, een vloedgolf van opstan- gedachten overweldigt de hersens. We llfnnen ze allemaal uit ons hoofd; sparen I se elkander dus de opsommingDie eerste Ira uwe dag in een werkseizoen in een lirltieken dag voor de huisvrouw; als we I eerlijk zijn, dan wéten we dit allen bij er- raring. Want nu kunnen we twee dingen I doeneruit loopen óf blijvendoor- Ivorstelen. De gelegenheden om afleiding te zoeken ■lijn in onzen tijd voor de huisvrouw legio. iBrldge-middagen, huishoudelijke demon- Jrtraties, bioscoop, theeuurtjes bij vrien- Ilinnen, sport, lezingen, concerten Ik wil I er geen kwaad van spreken, want soms llan afleiding als ze bijzaak blijft Inderdaad verfrisschend werken. Maar... meestal Juist niet in die dagen, dat we in de nederlaag zijn en niet meer in staat om onze taak als huisvrouw anders, hooger Ie zien dan als een sleurgang. In die mo- Jmenten is t gevaarlijk om „eruit te loo- I pen", 't Is een capitulatie, een opzij gaan |voor de moeilijkheid, en maar al te vaak llUkt na het uitgangetje, dat alleen wat Iztleidlng, geen diepere voldoeriing bracht, |oe dagelijksche taak nóg troostelcozer. En dan is de kans, dat de kwaal chro- |tisch wordt, op zoo'n moment vlak bij. Er ligt voor de moderne huisvrouw een liter gemakkelijk weg open: de weg van loet compromis; net zooveel energie aan lie huishouding, aan de zorg voor man en liinderen te besteden als strikt noodzake- I lijk is, opdat alles marcheert. En verder.?.het „eigen" leven leiden wet sport, ontspanning, ontwikkeling. Een gebaande weg, die duizenden vrou- |»en vóór ons gegaan zijn en die nog in |»mmige kringen hoogeiijk wordt gepre- Izen. En tochvoor wie een klein beetje I dieper zien kan, liggen de onbevredigd- I held, de teleurstelling de matheid, de ner- |tosltelt op de gezichten van de compro- mis-vrouwen te lezen. Ze zijn niet gelukkig. Ten behoeve van Itakelljkheid en intellect kwijnt haar ge- Imoedsleven. Ze kennen niet den diepen J 'rede van den mensch 't zij man of I vrouw die zijn roeping vervult. Een Icompromis blijft een compromis, al is het I ook beplakt met duizend gewichtige (tlketten. Geen vrouw kan haar hart tweemaal teven. En nu is de vraag: wdór ligt ons hart? pjt het in wat we zien als ons „eigen leven", in onze ontwikkeling tot een zelf- I standlge persoonlijkheid, in ons maat- I Khappelijk werk, in ons streven buitens- I huis? Dan voert ons compromis onherroe- I pf'ijk tot vervlakking van huwelijks- en tezinsleven. 01 ligt ons hart tóch tenslotte enkel en »lleen thuis? Is onze roeping als vrouw Ja moeder ons het allerhoogste? Dan zul- '*n we den weg van het compromis van I oen beginne af zien als een doodloopenden I 'eg. die we vooral op die weemoedige, I moeilijke dagen zorgvuldig moeten mijden, I omdat het betreden ervan ons leeger en I Wakker achterlaat. Dan worstelen we eoor, met de tanden op elkaar. Dan negee- !en we eenvoudig al die afbrekende ge- Helens en gedachten. Dan doen we nóg zorgvuldiger dan an jers al dat kleine werk, dat bij onze groote taak te pas komt. En tien tegen één, dat 'f aan den avond van zoo'n doorworstel en dag een stukje zielevrede hebben ver eerd. Dat we in de rust na den arbeid, net doel weer duidelijk voor oogen zien. Met alle krachten, die in ons zijn, ons ™s te maken tot een waar tehuis, ons op te voeden tot een volwaardige "nnw en moeder, harmonisch passend in °nzen ontzaglilk ernstlgen tijd en alle P'echtlge moderne dingen: sport, effi- ™'icy, lectuur, ontwikkeling hieraan on geschikt. Dat is de andere weg: een moeilijke, tiaar veilige. Zou het niet een van die wegen zijn, «tórvan de psalmist spreekt, als hij zegt: '^gelukzalig is hij in wiens hart de ge mande wegen zijn? De wegen van opstandigheid tot aan- harding. Van degeneratie tot gezondheid, van verscheurdheid der ziel tot bewust- I "w van heilige roeping. RHEMONDA. Nog bloeien asters en dahlia's en groote gouden zonnebloemen in den tuin. nog genieten we van sport en wandelingen Maar de zonneschijn wordt gaandeweg stiller en weemoediger: de herfst kondigt zich aan in het ritselen der dorre blade ren op de boschpaden en in de kilte van den namiddag. Lang kan, In ons klimaat, de najaarskoelheid duren, vóór nog de echte winterkou intreedt. Heerlijk schoon, zacht en kalmeerend kan de herfst zijn. Nu willen we ook graag als de zomerjurken ons te frlsch geworden zijn, ons weer klee- den in een passend costuumpje en liefst een, dat met de weemoedige, toch pittige schoonheid van onze omgeving harmonisch samenstemt. Een aardige keus vindt U in de modellen op onze teekening: een symphonie in grijs en fleschgroen en zwart. Vooral, wanneer U blond bent, zal deze combinatie u uit stekend staan! In den linker bovenhoek 'n japonnetje van fijne wollen stof igroen) met een kort zwart jasje, dat met de ja- ponstof gevoerd is en tevens een kraagje en manchetjes in die stof vertoont. Links onder ziet u de origineele jurk ten voeten uil De reversbloem is zwart met groen E:n zeer nieuw aspect geeft de rechte mantel in het midden gedragen op een plooirok van dezelfde stof (grijs) en een blouse van fijne wollen stof (groen). Der gelijke manteltjes zullen in den komenden herfst bijzonder veel worden gedragen, ook het plooien-arrangement van den ,rok is weer zeer nieuw. Tot slot (rechts onder) 'n pitig, groen, ge tailleerd „jagersjasje" zonder revers doch met origineele ingezette mouwstukken. Dit model zal zeer flatteus staan, gedragen op een slank, grijs rokje bij een blouse van zwart satijn of crêpe. Apropos: groen zal dezen winter een der twee voornaamste modekleuren zijn. De andere tint, die veel zal worden gedragen is een licht roodekoolrood. dat Parijs ge doopt heeft met den weiluidenden naam cassis". ZONDAG: Vermicellisoep. Omelet met champignons. Biefstuk. Aardappelen, Wor teltjes, Diplomaatpudding. MAANDAG: Kalfsrollade, Snjjboonen, Aardappelen, Gevulde beschuitbollen. DINSDAG: Kerrysoep, Koude kalfsrollade, Andijvie, Aardappelen. Beschuit met bes sensap. WOENSDAG: Gebakken lever. Tomaten- sla, Aardappelen. Warme broodpudding met warme vanillesaus. DONDERDAG: Varkenskarbonaden. Sla- boonen. Aardappelen, Vanillevla met biscuits en jam. VRIJDAG: Magere tomatensoep. Gebak ken bot. Aardappelen, Botersaus, Kropsla, Tapiocaschotel. ZATERDAG: Gehakt, Aardappelen, Ap pelmoes Rijst met boter en suiker. VEGETARISCHE MEND'S. 1. Tomaten gevuld met ei. Slaboonen, Aardappelen. Weener punten. 2. Rijstrand met ragout van champignons, Torna'ensla. Broodschotel met appelmoes. 3. Macaroni met kaas en tomaten. An- diivie au jus. Aardappelen. Citroenvla. 4. Aardappelsoep met groente. Worteltjes, Aardappelen. Botersaus, Rijst met appelen. 8769 OjDE J7MGEL 120 -EL: 7tg DOEzamaoT 22 Tcuzezs LEIDEN (Ingez Med.) RECEPTEN. Omelet met champignons. Benoodigd: 3 eieren. 3 lepels melk, zout. peper, boter, 250 gr. champignons. 2'/i dl. bouillon 30 gr. boter 30 gr. bloem, citroen sap, d.L. room, 1 eidooier, witte Bor deauxwijn. De eieren uitroeren met melk, zout en peper en met de boter in de koekepan 1 of 2 omelet'en bakken. De champignons schoonmaken, harde cn aangestoken dee.en verwijderen en ze halveeren. Ze heel go?d wassehen en in plm 10 gr. boter gaar- emoren Van boter, bloem en bouillon een tamelijk dikke saus maken. Deze op smaak afmaken met peper. zout. citroensap, room en wiin, en de champignons er doorroeren. Het mengsel over de omeletten verdeelen, dez- in dreën vouwen en opdienen op een schotel, versierd me- peterselie. Diplomaatpudding (5 pers.). Benoodigd: 2'/i dL. melk. vanille. 2 eieren 60 gr suiker, 12 gr. gelatine, 1/8 L. room. 25 gr biscuits de Savoye. 3 lepels marasquin, l'/s lepel rozijn. 10 geconfijte kersen. De mélk met de vanille laten trekken, eidooiers met suiker uitroeren en met de warme melk een gebonden vla maken. Herin de eeweek'e gelatine op'ossen en de toom. die met de eiwit'en sMifgekloot is er mee vermengen, als de massa wat afge koeld is. De rozijnen wassehen en in een klein beetle water gaar koken, daarna vermen gen met de ouddingmassa De biscuits over gieten met de marasquin en deze erin la'en trekken. Den vorm met wat olie insmeren, van de Naaisters- en Kleermakersfournituren offreert voor het komende seizoen BONTSOORTEN VOOR GARNEERING, BONTKRAGEN en BONTCAPES in de nieuwste modellen. Wij beschikken over een groote sorteering in deze artikelen en berekenen voor uit stekende kwaliteit ZEER LAGE PRIJZEN 7160 (Ingez. Med.) geconfijte vruchten oo den bodem een gar neering aanbrengen Een deel van de pud dingmassa. die nu de dikte moet hebben van vla, er opschenken, eenige biscuits hierop leggen, zóó dat ze den rand van den vorm niet raken, dan weer pudding en biscuits tot de vorm gevuld is. De stljfge- worden pudding keeren en garneeren met wat geslagen room Pruimen- of kwetsenjam. Benoodigd: l'/s KG. pruimen plm. 1 K.G. zonder pitten, 750 rt suiker. De vruchten even in kokend water leggen, zoodat ze gemakkelijk geschild kunnen wor den. De pruimen ontpitten en met een klein beetje water aan de kook brengen. De vruchten fijn roeren, de suiker toevoegen en laten inkoken tot een druppel die van de lepel valt, niet meer uitloopt maar als een bolletje blijft staan. De jam overdoen in schoone potten en deze afsluiten. Zoetzuur van kwetsen. Benoodigd: 1 pond kwetsen, 1 fleseh azijn, 1 pond suiker, 5 gr. pijpkaneel. 5 gr, kruid nagelen. De vruchten wassehen en inprikken om te voorkomen dat het vel barst bij het koken. Van de azijn, met suiker en kruiden een dunne stroop koken. De kwetsen er bij doen en plm 5 min. zachtjes mee laten koken. Ze uit de stroop scheppen, overdoen in een schoonen pot, de stroop nog even in laten koken en er op schenken. Is na eenige dagen de stroop dun geworden door het vocht dat uit de vruchten getrokken is, dan deze weer afgieten en weer inkoken. De potten sluiten met perkamentpapier. Tomaten, gevuld met ei. Benoodigd: 4 groote gave tomaten, i eieren. 40 gr. boter, zout. peper. Van de tomaten een klein kapje afsnij den en ze voorzichtig uithollen. Van binnen bestrooien met een mengsel van peper en zout. Het vruchtvleesch en het sap. dat men uit de tomaten genomen heeft, zeven en met de boter in T vuurvasten schotel doen. In elke tomaat een ei gieten, dat men voor. zlchtig van te voren in een kopje gebroken heeft. De tomaten in den schotel zetten en in een warmen oven plm. 20 minuten laten staan, tot het eiwit volkomen gestold is en de tomaten zacht zijn. De saus wordt bü de aardappelen gebruikt inplaats van jus. Weener punten. Benoodigd: 200 gr. bloem. 200 gr. basterd suiker. 150 gr. boter 1 klein ei, zout. De boter in de bloem klein snijden, zout suiker en '/i geklopt ei toevoegen en door kneden tot men een soepele bal heeft. Deze uitrollen tot een rechthoekige lap van 3/4 c M. dikte Op een beboterd bakblik leggen, bestrijken met de rest van het ei en in een vrij warmen oven in plm. 20 minu'en gaar en licht bruin bakken He blik uit den oven nemen en de koek in schuine punten snijden. Blond haar heeft door zijn gevoeligheid een bijzondere /O verzorging noodig. Men i\W^ moet het daarom steeds met V(/ middelen wassehen, welke geen alkali en geen kalkzeep in het haar achterla ten en zorgen.dat het niet donkerder wordt, dus met Voor blondines wordt bijzonder aan bevolen: "Shampodor Blond-Speciaal" (groen-witte verpakking), 20 cent per pakje. 7188 (Ingez. Med.) Bovenstaand vlug herfstjasje kunt u gemakkelijk zelf maken van zwart, groen, blauw of bruin fluweel. Het is versierd met een wit koord, dat langs de lage halsuit snijding en op het schootje in sierlijke arabesken wordt aangebracht. Het witte vestje wordt gemaakt van fijn batist. Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch- water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje 7187 (Ingez. Med.) De aanhouder wint. Dat een Jongmensch verliefd wordt op de een of andere filmster (of 't zich ten minste verbeeldt) en dat hij haar onver wijld een huwelijksaanzoek doet toekomen, dat zij door haar publiciteitsdienst voor reclame iaat gebruiken, is in onze dagen een doodgewone zaak, evenals overigens het feit, dat de man in kwestie er geen clgaret minder om rookt, 't Is eigenlijk enkel en alleen als hulde bedoeld. Maar dat een jongmensch plotseling in het diepst van zijn hart getroffen door de beeltenis van een meisje de halve wereld afreist en niet rust voor hij het origineel de zijne mag noemen, dat is zelfs in onzen tijd hoogst zeldzaam. Toch komt zooiets voor, getuige de volgende ware ge schiedenis: In de expresse ParijsMilaan zit de heer Descouoreux, die. bij 't gedachtenloos uit kijken. opeens een groote reclame be speurt: een lachend meisje, dat den be langstellenden een reisnecessaire aanbiedt De heer Descouoreux is op dat moment voorgoed en grondig zijn hart kwijtgeraakt Hij vergeet zijn reisdoel, stapt aan het eerstvolgende station uit en reist terug inaar het reclamebord, waar hij den naam I van de leerwarenfabriek noteert, De volgende dag begint met een be zoek aan deze firma: voor den directeur opent de heer Descouoreux zijn hart en deze deelt hem. na alle stadia van wan trouwen, verbazing en medelijden te heb ben doorloopen, mede, dat het gezichtje van 't reclamebord ontleend is aan een Ame- rikaansch tijdschrift. De vurige minnaar verliest geen tijd' hij schrijft onmiddellijk een brief aan de directie van het bewuste tiidschrift te New-York, reist inmiddels naar Biarritz om daar het antwoord af te wachten en als dit te lang naar zijn zin uitblijft, naar Amerika. Doch deze reis wordt nog slechts 't be gin van de beproeving: hij wordt te New- York naar een fotobureau in Chicago ver wezen. Nu schijnt het geluk nabij te ko men: men noemt hem straat en huis, waarin hij zijn ideaal zal kunnen vinden. Een dag lang sluit de heer Descouoreux zich In zijn hotelkamer op om zich op de ontmoeting voor te bereiden. Dan koopt hij een enorme bouqet en meldt zich bij zijn uitverkorene.Helaas, een bezorgde moeder heet hem welkom en deelt hem mede, dat haar dochter Daisy met een dansgroep op tournée is door Voor- en Aehter-Indië en dat haar laatste brief melding maakte, van een slechte gezond heid. IJllngs springt Descouoreux op: hij wil Daisy achterna reizen, 't koste wal 't wil. En de diep ontroerde moeder geeft met tranen in de oogen onmiddellijk haar zegen. De rest der geschiedenis is gauw verteld: de trouwe minnaar volgt de dans groep van Bombay naar Malakka, van Ma- iakka naar Colombo En daar, in een zie kenhuis, juist herstellende van een ern stlgen malaria-aanval, vindt hij eindelijk Daisy. Zijn over 44.000 kilometer trouw be waarde liefde, nog versterkt door den moe derlijken zegen. doen onmiddellijk het hart van het lieve meisje smelt en En daar het geld van den minaar ge lukkig nog lang niet op is, maakt het in der haast verbonden paar eerst nog een huweliiksreis naar China en Japan, voor ze in Chicago moederlief gaan bezoeken! Elf is teveel. Een verstandig besluit van de overheid van den staat Louisana houdt in, dat het den trouwlustigen mannen voortaan niet meer geoorloofd is. meer dan tien huwe lijken te sluiten. Tot dusver was het re cord 24 Bij de elfde verleidelijke mogelijk heid van verwisseling der betere helft zal men zich voortaan moeten beheerschen. Het wordt dus nu voor de mannen in Louisana zaak. uit te kijken, dat nummer tien de ware Josephine is! Nog meer onnatuur De weg van het natuurlijke leven tot de generatie en onnatuur telt wel veie mijl palen, doch geen eindpunt. Na de ge schminkte lippen kwamen de afgeschoren wenkbrauwen, daarna de vuurrood gelakte nagels en teenen, de onnatuurlijk geverfde naren. En wat. met mate toegepast door dë voorname dame, soms een bijzondere charme verleent, wordt, losgelaten op de groote massa, niet alleen grof en leelijk, doch zelfs luguber. Tot onze voldoening constateerden wij in het buitenland, dat de Hollandsche dames, van wie de meeste zich gelukkig beperken tot wat poeder met soms een besche'den lippenkleurtje, een zeer gedistlngeerden indruk maakten te midden van fel grof toegetakelde Fran- schen en vooral Engelschen en Amerl- kaanschen. Het juiste oog voor de onder scheiding van wat op dit gebied passend en ongepast is. schijnt hopeloos zoek te zijn! Getuige het nieuwste snufje: de Pa- risienne zal zich voortaan niet meer ..ge kleed" voelen zonder gelakte oorlellties. Booze tongen beweren dat deze mode in verband zou staan met het besluit van de politie, om voortaan behalve vingerafdruk ken ook oorfoto's van verdachte personen te doen vervaardigen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13