LEiDSCH DAGBLAD - Twéede Blad Woensdag 8 September 1937 Het partijcongres te Neurenberg Nationale prijzen voor het eerst toegekend LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK AGENDA RECHTZAKEN Gisteravond heeft Hitier op het cultuur congres der N.S.D.A.P. een groote redevoe ring uitgesproken, waarin hij allereerst een tegenstelling poneerde tusschen het poli tieke willen of de theoretische beschouwing en de politieke prestatie, d.w.z. de daad. Deze alleen is historisch beslissend, niet de politieke burgerlijke zelfbevrediging, die Duitschland vijftien jaar lang heeft be leefd. De cultuur der volkeren wordt veel te zeer bepaald door Be feitelijke prestatie, dan dat geestelijke verhandelingen zouden kunnen doorgaan voor vervanging van ontbrekende cultuurscheppingen. De waarlijk hooge artistieke prestatie is de zeer zeldzame, begenadigde uiting van een het volk geschonkeninnerlijken aan leg of bijzondere bekwaamheid, en der halve een bewijs voor de hoogere bestem ming van een volk. Dat de kunst slechts enkele rassen in den hoogsten zin verleend is en niet aan de meerderheid, kan de beteekenis van haar waarde slechts verhoogen. Nldt alleen echter zijn de cultuurvolke ren In de minderheid tegenover de cultu reel onbekwame, ook in deze volkeren zelf zijn er slechts eenige. die ais uitverkore nen de intuïtieve vormkracht hebben om vast te houden en weer te geven wat zij zien. De tijd is geen scheppende factor. Alleen door God begenadigde enkele volkeren, wier bekwaamheden even tijdeloos zijn als de onbekwaamheid der andere, scheppen. Bewust stelt Adolf Hitler deze cultureel creatieve rassen in tegenstelling met de andere om uit de tegenstelling der pres taties een maatstaf te vinden. Voorts merkt de Fuehrer op. dat de kunstenaar de menschheid wellicht het veret vooruit ijlt. ..En daarom is ook zijn prestatie als werkelijk kunstwerk, als de hoogste prestatie van een volk, te eeren. Dit behoort aldus echter ook tot de meest waardevolle bestamddeelen van het, erfdeel eener natie", zoo zegt hij letterlijk. Vervolgens wijdde Hitier uit over on artistieke producten, waarvan het natio nale cultuurbezit moet worden gezuiverd. Het ls daarbij echter niet de bedoeling werken van een vooruitgeschreden tijd te vervangen door reeds lang achterhaalde werken van een ver voorbij tijdperk. Eerste beginsel bij de waardeering van leen kunstwerk moet daarom steeds zijn, dat het in den tijd van gijn ontstaan een vooruitgang en geen achteruitgang betee- kent. Een bijzonder gevaar ziet Adolf Hitler daarbij in het woord „kunst-" of „cultuur"- tezinning, dat niet beteekenen kan een streven terug naar overwonnen tijdvak ken, maar slechts een hervinden van den wellicht reeds vroeger verloren geganen juisten weg van een naar ras en bloed bepaalde en daarmee natuurlijke kunst en cultuurontwikkeling. In het vervolg van zijn rede besprak Hitier de verhouding tusschen wereldopvatting en kunst, waarbij hij uiteenzette, dat men de antieke kunst niet kan afwijzen, omdat zij heidensch was en intussehen een christelijke wereld is ontstaan, evenals het onmogelijk is een christelijke kunst af te wijzen, omdat velen intussehen ook tegenover haar niet meer staan in volle overeenstemming. Het groote kunstwerk draagt een absolute waarde in zichzelf, die niet gemeten kan worden met den maatstaf van een door den tijd bepaalde opvatting. Onder kunst- waardeering wil Hitier dan ook verstaan, liet eerbiedig respect voor alle oprechte groote werken van het verleden. Ook keerde Hitler zich nog tegen de literaire aanvallen, die decennia lang ge richt zijn tegen het goede gemiddelde van de artistieke werkzaamheid Het is een plicht de groote massa van het gezonde volk tot de kunst te brengen. Het volk, zoo zelde Adolf Hitier. is veel te eenvoudig en te natuurlijk, dan dat het geen behagen zou scheppen in de natuurlijke grootheid van zijn oude meesters. Daarom moeten de cultureele werken van het verleden zorg vuldig beheerd worden. Het is geen bewijs voor de onwaardigheid van een volk, wan neer het behalve naar brood, ook naar spelen '.raagt Ieder kan constateeren, of het gelukt is in het Dultsche volk het ge noegen ln den schouwburg en daarmede in dichtkunst en muziek te vergrooten. Ook hier is een revolutie gemaakt. Verder sprak Hitler over de geweldige bouwwerken van het nieuwe Duitschland. die naar zijn zeg gen eeuwig.moeten_zijn,.oiiidaL de natio- naal-socialisten, voorzoover in mensche- lijke maten kan worden gerekend, aan de eeuwigheid van hun rijk gelboven. Nationale prijzen. Rijksminister dr. Goebbels heeft op het cultuurcongres de eerste prijswinnaars be kend gemaakt van den Dultschen nationa- len prijs voor kunst en wetenschap, die door Hitier ingesteld is inplaats van den Nobelprijs, dien Duitschers niet meer mo gen aannemen. Er zijn drie prijzen van 100.000 R.M. De prijswinnaars zijn: Alfred Rosenberg en de artsen prof. dr. August Bier en prof. dr. Ferdinand Sauerbruch, benevens ontdekkingsreiziger dr. Wilhelm Filchner. Prof. Sauerbruch en prof. Bier deelen een prijs van 100.000 R.M. Voorts heeft Hitier bepaald, dat de architect prof. Ludwig Troost, die ais eerste winnaar van den nationalen prijs in aanmerking zou zijn gekomen, maar is overleden, symbo lisch na zijn dood toch nog deze eer ge nieten zal. Goebbels motiveerde de keuze, na eerst te hebben uiteengezet waarom d'e prijs als zoodanig was ingesteld. In zijn motiveering van de toekenning van den prijs aan Alfred Rosenberg zeide Goebbels: als den eerste onder de levenden heeft Hitier den Duitschen nationalen prijs verleend aan partijgenoot Alfred Rosenberg. Deze heeft in zijn werken op de voortreffelijkste wijze de wereldopvatting van het nationaal socialisme wetenschappelijk en intuïtief helpen grondvesten en vestigen. Vlaggen-oekase. De rijksminister van binnenlandsche za ken, dr. Frick, heeft een verordening uit gevaardigd als aanvulling op de wet cp de wet op de Duitsche rijksvlag. In deze nieuwe verordening wordt o.m. bepaald dat het uitsteken of aanbrengen van kerkelijke vlaggen of wimpels door particuliere personen (bijv. bij H. Sacra mentsprocessies) in de toekomst verboden is. Tevens is het verboden om versieringen in de pauselijke kleuren aan te brengen i zooals te Dortmund, waar de zaal versierd was met gele en witte dahlia's). In verband met de nog hangende kwes ties tuschen het Duitsche arbeidsfront en de religieuze congregaties van klooster zusters heeft dr. Ley thans bepaald: „De leden van de nationaal-socialistische zus ters, van den rijksbond der vrije zusters, alsmede de zusters van het Roode Kruis, kunnen individueel lid worden van het Duitsche arbeidsfront. De zusters, die geloften hebben afgelegd in een religieuze congregatie, kunnen het individueel noch het collectief lidmaat schap verkrijgen van het Duitsche arbeids front. In dit verband wijs ik naar mijn ver ordening betreffende het verbod van het dubbel lidmaatschap en de bepalingen omtrent de confessioneele standorgani saties". OLYMPISCH NIEUWS. JAPAN EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Van welingelichte zijde te Tokio wordt medegedeeld, dat de berichten, volgens welke de Japansche regeering zou hebben besloten van de organisatie der Olympische Spelen in 1940 af te zien, op geen enkelen grond berusten. Integendeel, het gemeente bestuur van Tokio en de Japansche amateur athletiekbond hebben officieel aangekon digd, dat de voorbereidingen voor de Olym pische Spelen voortgang zullen vinden, waarbij er op wordt gewezen, dat Japan in het geheel niet van plan is deze voorbe reidingen te staken. DE NATIONALE PLAQUETTE-STERRIT DER K.N.M.V. Reeds meer dan 2000 inschrijvingen. r Voor den nationalen plaquette-st-enrit op 12 September a.s. naar den Rotterdam- schen Dierentuin heeft het secretariaat der K.N.M.V. gisteren den tweeduizendsten deelnemer ingeschreven. ■Het staat dus vast, dat dit evenement een groot succes zal worden. VOETBAL ONS CLUBJE— LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN 31. Gisteren speelden de Leldsche Bakkers gezellen een vriendschappelljken wedstrijd tegen Ons Clubje, welke na een spannen- den kamp door de bakkersgezellen werd gewonnen. Ruststand 3—1 voor de bak kersgezellen. De scheidsrechter leidde correct. AARTSDIOCESANE BOEREN- EN TUINDERS BOND. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. ATHLETIEK. „BRUNHILDE" NAAR ROTTERDAM. „Brunhilde" heeft met een ploeg inge schreven voor de wedstrijden op 12 Sep tember te Rotterdam om het Te Werve- schild. Elke ploeg bestaat uit 6 dames. Elke dame moet deelnemen aan het nummer 100 M. hardloopen, plus een werp- en springnummer naar keuze. Elke prestatie wordt in punten gewaardeerd en winnaar van het schild is de ploeg, die de meeste punten verzamelt. Bovendien komen 4 der 6 dames uit op het nummer 4 x 100 M. estafette. Verder neemt Peet Dieben deel aan de vijfkamp. Deze bestaat uit 100 M. hard loopen, hoog- en vèrspringen, speerwerpen en kogelstooten. - Iq de gisteren te Arnhem voortgezette vergadering van den aartsdiocesanen boe ren- en tuindersbond, zijn de jaarstukken der bondsinstelllngen behandeld. In het bestuur van de onderlinge brand- assuramtie van den A.B.TiB. werd in de vacature Th. H. J. Lansink gekozen de heer J. L. Lohuls te Bornerbroek. In het bestuur van de afdeeling AJB.T.B. van de boeren- en tuinders-onderlinge werd herkozen de heer Joh. Brandsma te Roodhuis en in het bestuur van de onderlinge ziekteverzekering de heeren W. L. ter Befkke te Zenderen en dr. A J. J. J. Wubbe te Arnhem. Door den secretaris den heer H. Ruyter, werd vervolgens een korte herdenkingsrede uitgesproken, naar aanleiding van het twintigjarig bestaan van den bond Spr. memoreerde hoe in 1917 de aarts bisschop van Utrecht aan de heeren baron van Voorst tot Voorst uit Tweilo en deken H. A. P. C. van der Waarden uit Almelo, opdracht gaf een boerenbond op R K. grond slag te vormen. Spr. schetste de totstand koming en het doe] der bondsinstellingen de assurantie-instellingen, het landbouw- touishoudonderwijs. de jonge boeren- en boerlnnenbonden. de Geldersche eierveiling, etc. en wekte de aanwezigen ten slotte op mede te werken aan de verdere uitbreiding van den bond. Nadat de bondsadviseur, deken van der Waarden, een opwekkend woord had ge sproken. werd de a'.gemeene vergadering door den voorzitter gesloten, die een woord van dank sprak tot allen, die in de algeloo- pen twintig jaren aan de ontwikkeling van den A.B.T B. op eenigerlei wijze hadden medegewerkt. J. W. te A. Alphen, Nieuwveen, Uit hoorn, Vinkeveen, Vreeland, 's-Graveland, Bussum. Pl.m. 45 K.M. J. K. te L. Een rooster van den boot- dienst Rotterdam—Wemeldinge is ons nieti bekend. Zooals te verwachten was verloren de veemarkten en wel in 't bijzonder de slachtveemarkten begin dezer week bedui dend aan beteekenis De aanvoeren waren evenwel toch vrij ruim. Dit was een min der gunstig teeken, want we brengen dit in verband met 't heerschende mond- en klauwzeer, wat vele boeren doet besluiten om het eenigszins slachtrijpe vee te ver- koopen. De ziekte breidt zich, zooals we alier- wege vernemen, zeer snel uit. De toestand is reeds zoodanig, dat de volgende week te houden jaarlljksche fokveedag te Rotter dam is afgelast. Het ligt voor de hand, dat bij een slecht bezoek en 'n ruim aan bod de gang van zaken op de slachtvee- markt ernstig te lijden had. Alleen de beste of wel de allerfijnste kwali teiten bleven ongeveer op prijs; enkele gingen tot ruim 80 cent per Kg. geslacht, maar voor de tweede en derde soorten lie pen de markten minder goed af en wel f. 1015 per stuk lager dan de vorige week. Een tijdelijk overvoerde vleesch- markt zal de prijzen vermoedelijk leelijk in de war brengen, met het gevolg dat in dit najaar de prijzen weer 3terk zullen oploopen. Immers de vleeschproductie zal door het mond- en klauwzeer sterk terug- loopen. We spraken nu reeds welders, die staken met koopen van mager materiaal voor de nawelden. De magere veehandel en ook de ge- bruiksveehandel is begin dezer week dan ook in doorsnee al aanzienlijk trager en ook deze prijzen loopen terug. Men wacht er zich op 't oogenblik wel voor, als zijn veestapel nog niet is aangetast, vreemd vee bij te koopen, wat voor den veehandel een groote schadepost beteekent. De vette kalverenmarkt verliep begin dezer week bij heel kleine aanvoeren, vlug en duur der. Nuchtere en graskalveren waren echter flauw en wat lager in prijs. Met 't wolvee ging het vrij goed. Er is weer ex- portvraag voor België en Frankrijk. Alles werd goed prijshoudend verkocht. Scha pen f. 2532 en zuiglammeren f. 1621 p. stuk. De varkeusmarkt was eveneens niet on bevredigend. We noteerden van 29'/i30 c. qn prima vleeschvarkens brachten tot 31 cent per pond levend gewicht op. W'ELRENNEN. POLA WINT VAN VAN DER VIJVER. Van Vliet sloeg Merkens. De successen, welke van der Vijver en Ooms bij de amateurs en van Vliet bij de professional sprinters te Kopenhagen tij dens de wereldkampioenschappen hebben behaald, hadden gisteravond een groot aan tal toeschouwers naar de Stadionbaan te Amsterdam gelokt. Van der Vijver, Ooms en van Vliet werden voor de zooveelste maal gehuldigd en het waren de heeren J. J. van der Berg, de Stadiondirecteur en Jhr. I. L. van der Berch van Heemstede, voorzitter der N.W.U., die toespraken hiel den. Van der Vijver bleek zijn vorm van Ko penhagen kwijt te zijn. Geen wonder, want na de wereldkampioenschappen is de Roo sendaler wel overal gehuldigd, doch in ver band met zijn verwondingen had hij niet meer gereden. De Italiaan Pola was in uit stekenden vorm, doch ook nu reed hij niet al te regelmatig. Herhaaldelijk week hij van zijn lijn af in de diverse ritten, niet veel, maar toch zoodanig, dat hij zijn tegenstan der hinderde. Niettemin was Pola beslist sneller en in zijn rit tegen van der Vijver toonde hij dat duidelijk aan. Hij won met een halve lengte. Ook zijn ritten tegen Ooms en Kropman won Pola zooals hij wilde. Bi] de profs Het van Vliet het op een extra-rit aankomen. De eerste rit won hij gemakkelijk, in den tweeden rit ging hij in de laatste bocht omhoog, gaf Merkens ge legenheid binnen door te komen, die fel doorsportte, zoodat van VHet op het laat ste rechte eind geen gelegenheid meer kreeg hem te passeeren. In den derden rit won van Vliet van den kop af. zonder dat Merkens zelfs de kans kreeg zijn wiel te houden. MOTORSPORT. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE COUBERTIN TER AARDE BESTELD. De begrafenis van baron de Coubertin is gisterochtend, volgens den laatsten wil van den overledene in strikten eenvoud te Lausanne geschied. Tal van autoriteiten woonden de plech tigheid bij. BELANGRIJKE INSCHRIJVINGEN VOOR DEN DUINRELLTERREINRIT IV. De inschrijvingen voor den Duinrellter- rein rit IV welke Zondag 19 Sept. a.s. wordt gehouden op het landgoed Duinrell te Was senaar. is dit iaar boven verwachting groot en zal vrij zeker het getal van 100 deel nemers ver overschrijden Gewoonte getrouw komen alle groote cracks weer aan den start en zal de strijd in het ideale Wassenaarsche duinterrein weer fel en heflig zijn Vooral de 500 cc. klasse zullen eikaar de eerepalm bestrijder.. Daar is Jan Moejes on B.M.W.. Neérlands kampioen; daar zijn de drie Eijsinkrijders, Eijsink. Renooy en Ver'aan, welke trio niets onbeproefd zal laten den snellen B.M.W.- rijder te verslaan; en daar is Geer! Timmer de Drentsche New Imperial crack, die reeds menige terrein overwinning wist te boeken en ook thans al zijn krachten zal inspan nen om zich van een overwinning te ver- zekeran. Ook in de andere klassen is de deelname weer heel bijzonder en we behoeven slechts namen te noemen van Jaap Roest (Eijsink) en Maasland (Matchless), de belde Neóer- landsehe kampioenen in de 350 c.c. klasse; Jan van Rijn (Sunbeam) en Herman van Banning (Sunbeam) om te begrijpen dat een geweldige revanche-strijd te verwach ten is. Is de deelname in de soloklassen subliem ook in de categorie der zijspanartisten ls een scherpe kamp te verwachten Reeds staat de inschrijving vast van Persoon iHD.) Wuys (H.D.). Zuur (BM.WI. Bon (BMW.) en de Jager (Zündapp) en uit meerdere aanvragen blijkt dat de interesse voor de zUspanklasse groot is. De bekende motorsportliefhebber de heer Jac. Frentrop stelde voor deze klasse een fraaien zilveren beker beschikbaar, welke direct eigendom wordt van den winnaar. In de veberanenklasse zijn eveneens de noodige inschrijvingen reeds geboekt. Na men van Piet Nortler, Herman Vintges, Maar en Fltnterman' en Kees v. d. Veide doen weer aan vroegere gloriedagen her inneren DUIVENSPORT. DE VRIENDENCLUB. Wedv'ucht van vilvoorden, afstand he- melsbreedte 137 KM. met oude en jongs duiven In concours 159 duiven. Deze wer den om 9 uur in vrijheid ges'eld met prach tig vllegweder en oostenwind zoodat de duiven niet naar huis toewaaiden doch hebben moeten vliegen De le duif werd geconstateerd om 11 uur 0 min. 51 sec. en maakte een snelheid van 1136.40 meter per minuut, de laats'e punten winnaar om 11 uur 13 min. 12 sec. en maakte 1033 71 meter per minuut. Er kwamen met deze vlucht ge*n verliezen voor. De uitslag is ais volgt: A, P. v. d. Voort 1. 2. 3. 5, 9 en 10: Chr. v. d. Pluym. 4. 15. 17. 21. 22 en 24; L. v. d. Nieuwendljk 6 en 13; Joh. Vogelenzang 7 en 20; N. v d. Lmden 8; C. Vlaardinger- broek 11 en 16; F. Hofman 12; G F. v. Dorp 14; S. N. v. Leeuwen 18; G. A. L. v. d. Reyden 19; A. v. Polanen 23. De donateurs klokten als volgt: A. v Rijsbergen 1. 2 en 4; H. Rol 3 en 10; J. G. v. d. Rotte 4 en 15; P. v. d. Berg 5. 9 en 12 H. Brandt 6; W. Abrahams 7; W. Prins 8; H. v. d. Burg 11; A Piket 13 Voor aangewezen duiven hadden zich 22 liefhebbers opgegeven met 44 dui ven zoodat de punten beginnen met 44. A. P v. d. Voort 83; H. v. d. Burg 79; Chr. v. d. Pluym 43; A. v. Rijsbergen 42; C. Vlaar- dingerbroek 37; F Hofman 36; W. Prins 35; G. A. L. v. d. Reyden 34 en P. v. d. Berg 33 Nu nog 2 wedvluchten en het vliegen ls voor dit seizoen afge'oopen. Er werd deze week een prijs disponibel gesteld voor den eersten nieuwen liefhebber die net buiten de punten valt op Neufvilles waarvoor as. Vrijdag wordt jngekorfd. „DE BONTE DUIF". Wedvlucht van Vilvoorde (België). Af stand hemelsbreed pl.m 138 K.M. De dui ven werden om 9 uur in vrijheid gesteld. De uitslag is als volgt: J. J. VUegenthart (Oegstgeest) le, 2e en 9e; H. van Riet 3e en 8e; D. Roest 4e. 5e en 15e; J. S. A. Bailey (Voorschoten) 6e, 10e. 12e en 17e; H. S. Bos 7e en 19e; A. v. Dijk 11e en 20e; W. v. d. Steen 13e en 18e; C. P. Velthuijzen 14e; A. P. de Kroon 16e. De eerste prljswlnner werd om 11 uur 6 min. 20 sec. geconstateerd en maakte een gemiddelde snelheid van 1111,37 M./min. De laatste duif werd geconstateerd om 11 u. 19 m,. 15 sec., met een gemiddelde snelheid van 990,87 M./min. HEDEN Schuttersveld; Circus Sarrasanl. 2 en 3 uur nam. W. de Zwijgerkerk (Gem. Gods)Spreker P. v. d. Woude; 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „De vluchteling van het Duivelseiland" Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopenüe voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Schuldig". Woesdag- en Zaterdagnam 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Ben Hur". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 unr. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str, 7 „Sjanghai". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 1 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur; Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „De hel der dobbelaars". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2V« uur Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee); „De trek naar het Westen". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 4 t/m Vrij dag 10 September a.s. waargenomen door de apotheken C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 523 en J. Doedens, Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. Gemeld wordt nog dat van der Vijver be sloten heeft voorloopig nog niet tot het professionalisme over te gaan. AUTOMOBILISME. HERKULEYNS NAAR ZUID-AFRIKA. Drie races in December en Januari. Naar wij vernemen zal de Nederland- sche coureur Hans Herkuleyns binnenkort naar Zuid-Afrika vertrekken, waar hij met zijn 750 c.c.-M. G. zal deelnemen aan een drietal races. Op 16 December start Herkuleyns in den Grand Prix en op 1 Januari komt hij uit in den j aarlij kschen wedstrijd te East London. Ten slotte neemt Herkuleyns deel aan de Grosvenor Grand Prix, welke op 15 Januari te Kaapstad verreden wordt. Alle drie races zijn met handicap, zoodat een werkelijke goede coureur, al rijdt hij met een wagen van kleineren cylinderinhoud, toch in de gelegenheid is in de prijzen te vallen. Ook Herzberger, de Rotterdamsche cou reur. heeft een aanbieding voor deze wed strijden gekregen, doch zeer waarschijnlijk zal hij deze uitnoodlging niet aanvaarden, DE BLAUWKRAS. Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde (België). In concours 55 vogels Deze werden te 9 uur met oostenwind in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: J. Marijt 1. 3. 4, 5. 9; P. v. d Leek 2: A. v. WeeTen 6; J. v. Steenbergen 7; G. Grebel 8; L. Gijsman 10. 11. Eerste duif te 11 uur 9 min. 54 sec., snel heid 1059.35 me'.er per mipuut; laatste prijswinnende diulf 11 uur 17 min. 39 sec. of 1002 99 meter per minuut Vrijdag 10 September inkorven voor Neufvilles. DE ZWALUW (VOORSCHOTEN). Welvlucht van Vilvoorde (België) voor oude en lonee duiven. Hokafstand van de eerste prijswinnende duif 134.520 K.M. De duiven werden ln vrijheid ges'eld te 9 uur met Oosten wind. De eerste prijswinnende duif werd om 11 uur 3 min 43 sec gecon stateerd en maakte en snelheid van 1087,29 meter r-er minuut. De laatste rrijswinnede duif werd om 11 uur 11 min 10 sec ge- consta'eerd. De Drijzen werden als volgt behaald: H. H J. v. Klaveren 1. 2. 3. 4. 6. 7. 9, 13, 17. 18: J. Verhoeven 5, 8. 14: G. A. v. Adrichem 10. 12, 19: F. le Mair 11. 15; G. J. Zwaan 16. HAAGSCHE RECHTBANK. De vader had een aanklacht Ingediend tegen zijn zoon, en als gevolg hiervan stond de arbeider P. P. uit Nieuwerbrug terecht wegens diefstal. Op den inboedel van den vader van verdachte, eveneens in Nieuwerbrug woon achtig, was wegens schuld beslag gelegd. Van die goederen heeft de zoon een deel aan mej. B. in dezelfde gemeente woonachtig, gegeven. De vader als getuige gehoord, zeide dat hij geen toestemming had gegeven om de goederen weg te nemen. Mej. C. uit Nieuwerbrug deelde mede, dat door mej. B. aan haar was medege deeld, dat zij verschillende voorwerpen van verdachte had ontvangep, terwijl me) B als getuige gehoord zelde, dat de vader van verdachte, die ook weieens bij haar thuis kwam, de goederen wel had gezien, doch niets ervan had gezegd. Mej. G. G. uit Rietveld zei, dat de vader den zoon heeft willen treffen, hetgeen hij trouwens aan haar had gezegd. De vader zelf haalde de goederen het huis uit, en de zoon meende dus dat ook wel te mogen doen. De Officier vond het geval niet zoo ern stig, doch niet toelaatbaar en vroeg i. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger zette uiteen, dat de vader de gunst van mej. B. had verloren, die zijn zoon had verworven, waardoor on- eenlgheid is ontstaan. Pi. verzocht een ge ringe geldboete. OVERWEGWACHTER VERZUIMDE DE BOOMEN NEER TE LATEN. f. 50.boete gevorderd. Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde in hooger beroep de strafzaak tegen den 47-jarigen rangeerder bij de Ned. Spoorwegen, A. P. D., te Haarlem, die op 27 Juli verzuimd had de boomen te sluiten van den overweg over den Bloemendaal- schenweg te Overveen. Bijna was een vrachtauto door een trein uit Haarlem aangereden. De rechtbank te Haarlem had den man, d-ie op zijn verzoek is overgeplaatst en die thans ander werk verricht, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en tot f. 30.boete, subs. 10 dagen hechtenis. De rangeerder was ln beroep gekomen, omdat hij zich bezwaard gevoelde door de voorwaardelijke gevangenisstraf. De procureur-generaal, mx. dr. D. Bei- iingh zelde in zijn requisitoir, dat verd. niet goed op de signalen heeft gelet, waardoor de vergissing is ontstaan. Een klein ver zuim kan in dit beroep groote gevolgen hebben. Spr. meende echter, dat er termen zijn om de voorwaardelijke gevangenisstraf te doen vervallen en de boete wat hooger te stellen. Spr. requireerde f. 50.boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger mr. Waslander sloot zien bij het requisitoir aan, doch hij drong aan op het opleggen van een lagere geldboete. Arrest 21 September. GEVAARLIJKE MANOEUVRE BIJ HET VLIEGEN. De 23-jarige reserve-sergeant leerling.* vlieger bij de Luchtvaart-af deeling te Soesterberg A. Van U„ had op 24 Juni van dit jaar met zijn vliegtuig boven Aalsmeer een vrij gevaarlijke manoeuvre gemaakt. Hij had een voor hem vliegende machine gepasseerd door daar onderdoor te duiken en alleen door snel optrekken had de be stuurder van dat vUegtuig een botsing kunnen voorkomen. De Krijgsraad had den onvoorzichtigen vliegenier veroordeeld tot f. 50 boete subs. 10 dagen hechtenis, doch de auditeur-mi litair, die nog voorwaardelijk de ontzeg ging van het recht om vUegtuigen te be sturen voor den tijd van zes maanden nao gevorderd, teekende hooger beroep aan. Voor het Hoog MiUtair Gerechtshof ver klaarde de vlieger, dat hij de manoet»'™ uit enthousiasme had verricht, bij wyze van spiegelgevecht. Geenszins heeft hij de bedoeling een ander in gevaar te brengen. De advocaat-generaal mr. A. Rombacn, meende dat het intrekken van het vlieg bewijs niet als bijkomende straf beboere te worden opgelegd. Beklaagde is een be kwaam vlieger en het zou niet in het be lang van de Nederlandsche vliegerij zijn, hem zijn vliegbewijs te ontnemen. &P vorderde daarom bevestiging van het von nis van den krijgsraad, waarbij alleen geldboete was opgelegd. Het Hof zal nader uitspraak óoen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6