BUITENLAND LEIDSCH OMBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 September 193; De gerestaureerde Nieuwe Kerk te Delft éiPHi* Rusland handhaaft beschuldiging tegen Italië VS Op plechtige wijze weder in gebruik genomen mv Weer een aanval op een Britsch schip SPREEKCEL UN/T IN 1ETTEMN harten tot nieuw leven eewekt mogen wor den. stelde SDr. namens het colleee van kerkvoogden het kerkgebouw weder in ge bruik De Architect, de heer Van der Kloot Meyburg. onder wiens leiding de restauratie is geschied. Onder groote belangstelling is vandaag de gerestaureerde Nieuwe Kerk te Delft op plechtige wijze weder in gebruik ge- j nomen. Hiermede is de omvangrijke 1 restauratie van dit historische kerkge bouw, waarin zich de graven der Oranjevorsten bevinden, afgesloten, na dat binnen de oude muren gedurende ongeveer 15 jaren, slechts onderbroken door enkele periodes van rust, het lied van den arbeid heeft geklonken. Terwijl door de hooge gewelven van het schip der gerestaureerde kerk, waarin door het flauwgetinte glas der ramen het dag licht getemperd naar binneh viel, orgelto nen ruischten. vulde zich het kerkgebouw met genöo'digden. Er zijn 1400 zitplaatsen. Slechts een gedeelte, dicht bij het preek- gestoelte, was opengehouden voor de auto riteiten, die. na in de consistoriekamer te zijn ontvangen, door het college van kerk voogden en cortège naar de voor hen ge reserveerde plaatsen werden geleid. In den stoet der officieele personen merkten wij op: den vertegenwoordiger van H. M de Koningin, mr. W. J. baron van Lynden, den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den oud-minister van Onderwijs,' K. en W. mr. J. Terpstra, den commissaris van de Koningin in Zuid-Holland jhr. van Karnebeek. de dame du palais mevr. C. E. de Brauw geb. jonkvrouwe van Reenen. den opper-ceremoniemeester en grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin graaf Dumonceau. de grootofficieren jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare en R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek. den opperstalmeester van Hare Majesteit, baron Bentinck, den particulier secretaris van de Koningin. C. S. Sixma baron van Heemstra, den thesaurier van Hare Majesteit en in tendant van de Koninklijke Paleizen te 's-Gravenhage jhr. H. J. Repelaer v. Driel, den eersten stalmeester jhr. C. E. J. M. Ver- heijen, den jagermeester W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, den eer sten kamerheer-ceremoniemeester jhr. A. G. Sickinghe. den dienstdoenden groot meester van prinses Juliana E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmen- huizen, en den part. secretaris van de Prin ses mr. G. J. baron Baud. Voorts de heeren mr. G. van Baren, burgemeester van Delft en commissaris van den Kon. grafkelder, prof. ir. J. A. G. van der Steur, voorzitter van de rijkscommissie voor Monumenten zorg, dr. J. Kalff, directeur van hét bureau van -de rijkscommissie voor Monumenten zorg,en ds. P. Bokma, vice-president en ver tegenwoordiger van de algemeene synode der Nederl. Herv. Kerk. Verder waren er verterenwoord gers van verschillende kerkelijke instanties, de wet houders' van Delft, afgevaardigden van senaat en curatoren der technische hooge- school te Delft, de leden van het Delf sche vrouwencomité glasramen nieuwe kerk. le den der g'.asramencommissie en de heeren Herm. v. d. Kloot Meijburg. architect der restauratie. J Naaktgeboren en zonen, aan- nemei5_iifir-restauralie. M .J Zweedük. op- z'chter en'tenslotte alle werklieden die aan de restauratie hebben gearbeid. Toén dj» orgeltonen waren verstorven en de autoriteiten hun plaatsen hadden inge nomen, betrad de cresiflen'-kerkvoogd prof. dr if B Dorgélo het Dreekgestoelte en ver zocht den .aanwezigen te wil'.én zingen het eerste vers van Psalm 75: ,.U alleen. U loven wij". Na het gemeenschappelijk gezang ging nrof. Dorgelo voor in gebed waarna hij een rede hield en een uiteenzettinz gaf van de geschiedenis der res auratie. waarbij hij zijn ambtsvoorganger wijlen den heer J. C. van Woerden memoreerde, die zich aan de zaak van de restauratie heeft gegeven totdat een steeds voortwoekerende kwaal zijn laatste lichamelijke krachten had gebroken. In dit verband uitte spr. den wensch. dat de ge denksteen. welke in den zuiderbeuk is ge plaatst tot in lengte van dagen zal mogen getuigen van zijn initiatief en krachtig streven Vervolgens richtte spr. zich tot den mi nister en bracht hem en zijn voorganger mr. Terpstra dank voor de hulp en steun aan de kerkvoogdij geschonken. Een woord van warmen dank bracht spr, ook aan die bewindslieden in rijk, provincie en ge meende, die de financiering van dit werk bevorderd en bekrachtigd hebben evenals aan allen die hebben meegewerkt bij de in zameling van gelden en tenslotte aan den architect, de aannemers, den opzichter en de werklieden, die hun taak zoo trouw heb, ben volbracht. Met de bede da* in dit schoone bedehuis door de boodschap der zoekende liefde vele Nadat het Ned Herv kerkkopï, onder leiding van den heer Chr. van Dam. „Danklied" van F J Haydn heeft gezon- J gen. betrad de minister van onderwijst K. en W.. prof dr. J. R. S'otemaker de Bruine den kansel. De minister ving aan met zijn hartelijke dankbaarheid ervoor uit tespreken dat wij den gTooton dag beievcn kufinen. waar- j op dit statige gebouvi volledig is hersteld.' Over de noodzaak van die herstelling be stond reeds jaren volledige miereenstem ming. De gang van zaken was geschetst door oen president-kerkvoogd eii de minister ging daarop zijnerzijds niet weder in. Al leen herinnerde hij aan de grootsche samenwerking die te dezer zake heeft bestaan. Hare Majesteit de Koningin ging voor, tal van particulieren brachten een offer, de kerkelijke gemeente spande zich in. de overheid van rijk, provincie en burgerlijke gemeente deed het hare. en langs dezen weg is het ideaal van de herstelling be reikt. Drieërlei feiten had de minister nog aan te stippen. Ten eerste vertoeven wij in de nabijheid van de rustplaats der Oranjes. Sinds 1923 en 1936 bézit deze rustplaats weder een waardige gestalte. In het eerste jaar toch kwam de eigenlijke restauratie van het koor der kerk als geschenk van het Neder- landsche volk tot stand, in het laatste jaar werd de reeks van gebrandschilderde ra men voltooid Daarvoor komt aan de natie groote dank tor hier heeft de overheid weidelijken steun niet behoeven te bieden. Sinds drie en een halve eeuw worden hier in een lange reeks de telgen uit het Huis van Oranje ter ruste gelegd en wij kunnen niet anders doen dan met diepen dank aan God en diepen dank aan zoo vele mannen en vrouwen op deze gewijde plaats vertoeven. Hier rijst in zichtbaren vorm vóór ons de piëteit tegenover het geslacht, dat meer dan iets anders de samenbinding van ons Volk beteekent. Wij staan bovendien tegenover een res tauratie van een monument. De kenners heben uit gegevens van vele eeuwen den zin der gewilde architectuur kunnen re- construeeren. De minister noemde hier den heer v. d. Kloot Meyburg, wien het gegeven is geweest deze restauratie te lei den en te voltooien. Hier gaan kunstzin en piëteit samen. De kunst weet in steen en in kleur de Innerlijke gedachte te objecti- veeren. Als dit de kunst van het verleden is, dan doen wij niet anders dan een ern- stigeff'plicht vervullen door dit verleden in hooge eere te houden. De schatten en het streven uit het verleden verrijken ons leven van heden en wapenen ons tegen vervlakking. Ongetwijfeld staat de kunst niet stil. zij ziet niet slechts achteruit, zij streeft ook vooruit en zoekt nieuwe uit drukkingsvormen, maar de waardij van 't verleden blijft desondanks in volle waarde bestaan. En men kan in dit gerestaureer de gebouw niet toeven zonder zijn ge dachten te voelen keeren naar het verle den, maar evenzeer naar omhoog.. Immers toeven wij hier tevens In een plaats van eeredienst, waar wij in zeer bij zonderen zin omhoog geheven worden. Bo ven de kunst staat de religie, boven het contact met de schepping staat het con tact met den Schepper. Wanneer het gaat om behoud van een gebouw, dat tegelijk monument is en plaats van eeredienst, dan ligt het in de rede, dat overheid en kerk hier samen gaan, gelijk reeds sinds tal van jaren met zoo gelukkige uitkomst ge schiedt. Intusschen dankte de minister den president-kerkvoogd voor de bijzondere aandacht, die hij ln zijn rede had gewijd aan het streven om de Nederlandsch Her vormde kerk door een speciaal fonds ln staat te stellen meer nog dan heden op dit terrein werkzaam te wezen. Dat een presi dent-kerkvoogd dit woord sprak verhoogde de waarde van dit woord. Langs dezen weg zal te meer bevorderd worden, dat kunstschatten uit het verleden worden bewaard en dat de kunst ons niet alleen in verband stelt met de onzichtbare wereld van ideaal en intuïtie, maar ook met den Onzichtbare, dat zij niet alleen aan de schoonheid zich wijdt, maar ook aan het allerschoonste en Hem ontmoet, die in Jezus Christus hooggeloofd zich tot deze wereld heeft nedergebogen. Mogen, zoo eindigde de minister, de dank "voor het ver leden, de taak voor het heden en de toe rusting voor de toekomst elkander in dit herstelde gebouw bij voortduring ontmoe ten in een gezamenlijk streven naar om hoog. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bezoeken. Mussolini, die qp 25 September te Mün- chen zal aankomen, zal één dag ln de „hoofdstad der nationaal-socialistische be weging" doorbrengen om de ideologische solidariteit tusschen fascisme en natio- nnal-socialisme tot uiting te brengen. In gezelschap van rijkskanselier Hitler zal de duce een bezoek brengen aan de groote manoeuvres te land, te water en ln de lucht, die in Mecklenburg eruPommeren worden gehouden. Vervolgens zullen te Berlijn politieke besprekingen worden gehouden, afgewis seld door groote ontvangsten. Op 28 September zal waarschijnlijk een officieel ccfcnmunkjué over het bedoek worden gepuW.ceerr eigenden dag vertrekt* MussoliDl ltë. 2. ENGELAND Vergadering van het kabinet. Onder voorzitterschap van Chamberlain heeft vanmorgen de eerste plenaire bij eenkomst plaats gevonden van het kabinet sinds Juli. De meeste ministers waren hierbij aanwe^g. Men neemt aan, dat de conferentie der Middellandsche Zeestaten, de komende bijeenkomst van den Volken bondsraad te Genève, de toestand in het Verre Oosten en het Japansche antwoord op het Engelsche protest na de verwon ding van den Britschen gezant, onderwerp der besprekingen vormden. FRANKRIJK Polen's minister Beek wordt heden Parijs verwacht. BELGIË De buitengewone parlementszitting. Stijging der levensmiddelenifrijzen. Verleden wèëlf Vrijdag Is het brood met 20 centimes opgeslagen tot 2.60'fr. per kilo eij Maandag de melk met 20 "centimes tot fr. 1.80 per liter. Brood kost thans 45 pet. meer dan' in Au&uétus 1936 én melk 50'pet. Do stijging van de prijzen en gros is veel langzamer gegaan dan die van de winkel prijzen, en dat heeft geleld tot een her haalden .aanval op het winstbejag van den winkelier De prijs van het graan is slechts met 20 tot 30 pet. gestegen, die van de melk bij den boer met slechts 30 pet. en die van boter ls 100 pet. lager dan de winkelprijs. De aanhangers van het Volksfront etschen Gisteren is de Kamer bijeengekomen in dat de regeering maatregelen zal nemen bijzondere zitting ter behandeling van de om onbehoorlijke winstneming door den kwestie betreffende de Nationale Bank. winkelier tegen te gaan. De eerste interpellant, de rexlst Legros. 1 maakte toespelingen op de Barmatzaak en eischte een achtervolging van den gquver- De Strijd lil het Verre Oosten, neur der Nationale Bank, Framck, dien hy beschuldigde toegestemd te hebben in on- n„ .„.„tand te velde bezonnen credieten aan twee banken, die onder controle stonden van den financier.! Over den toestand te velde het volgende: De liberaal van Glabbecke sprak over: „con- In het Noorden handhaven de Jaoan- tradlcties in de opvolgende verklaringen ners hun strilineen ondanks aanzienlijke van minister de Man". Deze antwoordde, verliezen, bii Sianehai trachtten zij door dat dit slechts schijn is en dat zij het ge- zware luchtbombardementen de Chinee- volg zijn van de verschillende tijdvakken,sche troepen 'te demnraliseeren, In Zuid- waarin de verklaringen werden afgelegd China is omtrent de bedoelingen der Ja- De minister van financiën verklaarde nog. nanners nog weinig met zekerheid bekend, dat de conclusie, die uit de recente gebeur-Het staat nog te bezien of zij ook daar tenissen getrokken moet worden, is, dat zij troepen aan land zvHen zetten. Voorlooolg een schitterende bevestiging brengen, dat beoerken zij zich tot het bombardeeren van het parlementaire regime verre van zonder uitwerking of overbodig is geworden en voortgaat beter in staat te zijn dan welk ander regime ook de controle der burgers op de overheidsinstanties te verwerkelijken Een zekere schandaalpers zou minder licht- geloovige lezers vinden, wanneer meer men- schen wisten, dat het geld der belastingbe talers niet op het spel staat bij de Natio nale Bank en dat de staat niets heeft uit te staan met de belooning van de bar.klei- ders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidatie leeningen krijgt op zoo voordeelige voorwaarden als België op dit oogenblik. is dat te danken aan het alge meen erkende feft, datonze openbare fi nanciën gezond zijn. dat ónze schatkist er schitterend voor staat, dat onze ren t narkt solide ls, en tevens aan een moreelen fac tor. welke sinds ruim een eeuw bestaat en dlc tot uitdrukking komt in de handelstaal in de «oorden: .de wissel op Brussel is goud waard." Nadat deze sprekers aan het woord wa ren geweest, werd de vergadering geschorst tot laat in den avond. De communist Relecom eischte. dat een enquête-commissie van'het parlement zou worden ingesteld voor de incidenten1 van de Nationale Bank en de betrekkingen van deze bank met particuliere banken. De vergadering"' werd nog vóór midder nacht gesloten en zal vanmiddag weer ge opend worden. Er Zijn nog veertien spre kers aangemeld. Kort vóór het sluiten der vergadering werd een rexistisch afgevaar digde nog ernstig aangevallen door de meerderheid, omdat hij de achtbaarheid van den premier in twijfel had getrokken. Toen hij gesommeerd werd, zich nader te ver klaren. zeide hij zich te verbazen over „de gevoeligheid van de Kamer". De voorzitter Huysmans sloot het incident door te ver klaren, dat minister van Zeeland een acht baar man is. kustplaatsen en het bezetten van enkele eilanden. Het gerucht doet de ronde dat Japan nu ook Hainan, het groote eiland ten Oosten van Tonkin en Annam, bezet zou hebben. Dit bericht zal echter wel ten minste overdreven zijn. De Japanners geven toe dat zij vijftig K M. ten Westen van Peiping aanzienlijke verliezen geleden hebben. Talrijke gewon den zijn per trein naar Peiping vervoerd. Jlet Japansche front in Noord-China strekt rich thans uit over een afstand van 350 K.M. en het is te begrijpen dat zich aan zulk een lang front wel eens zwakke plaat sen voordoen. Bovendien hebben de Japan ners te kampen. met„#proerige, bewegingen ln Manbsjoertjé. "Het ls thans wél duidelijk uat de onlusten aldaar maar niet een toe vallig verschijnsel' waren, doch dat de Chi- neezen gebruik maken van het feit. dat W-> TABAK V OLDENKOTT 7119 Het pakje met den Piloot. (Ingez. Med.) Japan niet met de gewone zorgvuldigheid kan toezien op de orde in dit gebied. Van Japansche zijde wordt gemeld dat een bende van zeventig communistische ban dieten eerst na een gevecht van twee uur door Japansche troepen ls vernietigd. Voorts is een trein met oorlogsmateriaal, komende uit Mantsjoerije en onderweg naar Tientsin, tot onsporlng gebracht. Van het. front bij Sjanghai melden de Japanners dat hun troepen zich in bewe ging gezet hebben, nadat gedurende den geheelen dag luchtbombardementen op de Chineesche stellingen waren uitgevoerd. De samenvoeging van de Japansche strijd krachten iVan Woesoeng en Jangtsepoe zou nog Slecmié een kwestie van uren zijn. Zoo- als" wen weet is deze samenvoeging het vobrloópig doel van den strijd bij Sjanghai. Eerst wanneer de Japanners de wig van .de Chineesche troepen hebben verwijderd, kunnen zij hun opmarsch tegen Sjanghai voortzetten. Reeds herhaaldelijk ls de be zetting van den geheelen oever der Wang- poe gemeld: een gereserveerdheid ten op zichte van de Japansche vorderingen is daarom wel noodzakelijk. Spanning in Hongkong neemt toe. De correspondent van dé Asahi Sjlmboen te Hongkong meldt, dat dé antl-Japan- sche stemming onder de Chineesche bevol king toeneemt in verband mét de blok kade der Chineesche kust door de Japan sche oorlogsschepen en de bombardemen ten door de Japanners van Chineesche strategische punten in de provincie Kan ton. De correspondent meldt verder, dat in verband met de verergering van den toestand alle Japansche vrouwen en kinderen geëvacueerd zullen worden, Wat de mannelijke Japansche ingeze tenen betreft, dezen zullen vereenlgd worden ip vijf daartoe aangewezen plaatsen. De correspondent vreest, dat het noodlg zal worden, alle Japanners uit Hongkong te evacueeren. Japansche Landdag gesloten. De spoedzitting van den Japanschen Landdag, welke vijf dagen geduurd heeft, is gesloten met de eenstemmige goedkeu ring van het wetsontwerp Inzake de derde aanvullende begrooting voor de verrich tingen in China, ten bedrage van ruim 2.000 mlllioen yen, terwijl tevens de goedkeuring is gehecht aan elf wetsontwerpen, waarbij de regeering wordt bekleed met de be voegdheid om het geheele economische stelsel des lands op voet van oorlog te plaatsen en te controleeren. Alvorens uit een te gaan. hebben zoowel het Lager- als liet Hoogerhuis eenstemmig moties aange nomen. waarin zij getuigenis afleggen van de nationale eenheid en de taaie volhar ding om voort te bouwen op de door den kéizer uitgesproken troonrede, teneinde China te noodzaken zijn houding te her zien en mede te werken aan een duurzamen vrede in Oost-Azlë. Nogmaals liet het kerkkoor zich hooren en toen was tenslotte het woord aan den voorzitter van den kerkeraad, ds. H. P. Brandt, die als uitgangspunt van zijn rede nam hetgeen men vindt in Genesis» 28 17b namelijk „Dit is niet dan een huis Gods, en dit is de poort des Hemels". Nadat tenslotte een dankgebed was uit gesproken werd de plechtige samenkomst besloten met het gemeenschappelijk zin gen van psalm 150 1: „Looft God, looft Zijn naam alom". TEGEN TE LUIDRUCHTIG FEESTVIEREN. Eén bewoner van de P. J. Blokstraat geeft in overweging ais een familie daar feest wil vieren, dit niet aldus te doen. da' de omwonenden tot in den nacht daarvan last ondervinden Zelf versmaadt inzender geen feestje, maar de menschen ln de buurt be- i hogven daarvan toch zeker «geen hinder te ondervinden? SCANDINAVIË De ministers van buitenlandsche zaken bijeen. Ter gelegenheid van de thans te Stock holm bijeen zijnde conferenties der minis ters van buitenlandsche zaken der vier Scandinavische landen, hebben de vier ministers voor de radio een toespraak ge houden. De Zweedsche minister Sandler, ver klaarde, dat de conferentie die in 1934 gehouden is, getoond heeft, dat de econo mische, commereieele en cultureele samen werking in die vier jaar op den goeden weg was. terwijl te-ftns de regels opgesteld zijn voor de Scandinavische neutraliteit. Minis ter Munch (Denemarken) zeide, dat.de spanning in de wereld samenwerking tusschen dé1 Noorsche volken nöodig ijiaakt. „De vorming =van een bloc dezer landen is overbodig", 'aldus de minister, „maar de wereld moet bekrijpen, dat deze landen hét eens zijn". Minister Holsti (Finland) zeide. dat de samenwerking der Noorsche volken ten doel heeft, den opmarsch der hoogere denkbeelden van den Volkenbond te verge makkelijken en den wereldvrede te ver zekeren. Tenslotte verklaarde minister Koth (Noorwegen)„een volk kan sterk zijn zonder den oorlogsgeest te bezitten. Wij moeten het werk voor rechtvaardigheid en vrede behulpzaam zijn". UITVAART MEVR. ESTHER DE BOER- VAN RIJK. De begrafenis van mevrouw de Boer-van Rijk is bepaald van dén Amsterdamschen Stadss:' ouwburg uit op morgen des mid dags te twee uur. Voor het défilé langs de baar in de chapelle ardente, opgesteld ln de beneden-rotonde van den Schouwburg, bestaat voor het publiek gelegenheid van tien uur voormiddag tot half een. Het telegraafagentschap der sovjet unie meldt, dat de sovjet-regeering haar ambassadeur te Rome opdracht heeft gegeven te verklaren, dat zij het Ita- liaansch antwoord op de sovjet-Russi sche nota onbevredigend beschouwt en haar beschuldigingen handhaaft. Rusland handelt geheel op eigen houtje. Parijs was niet door Moskou gewaar schuwd. Toen Delbos den Russischen zaak gelastigde heeft ontvangen, heeft deze geen enkele toespeling gemaakt op de démarche, die eenige uren te voren door zijn collega te Rome gedaan was. Ook de Fransche zaakgelastigde te Mos kou is niet op de hoogte gesteld, toen hij de uitnoodiging voor de conferentie kwam overhandigen. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft Parijs van de zaak in kennis moeten stellen; hij was ingelicht door minister Ctano, toen hij de uitnoodi ging aan Italië overhandigde. Intusschen komt de sovjet-unie naar Nyon. Het communiqué, waarin de sovjet- regeering mededeeling doet van haar deel neming aan de Middellandsche Zee-confe rentie, preciseert, dat de sovjet-regeeriog het noodig acht door een gemeenschappe lijke actie een einde te maken „aan de aan vallen vaij. zekere oorlogsschepen en in de eerste plaats van Italiaahscbe schepen op handelsschepen, welke de vlaggen van ver schillende landen voeren". De regeering der sovjet-unie is van mee ning, dat deze daden als onduldbaar moe ten worden erkend en ln flagranten strijd moeten worden genoemd met het interna tionale recht en met de grondbeginselen der menschelljkheid. In haar antwoord aan Londen en Parijs vraagt de sovjet-regeering Frankrijk en Engeland voorts uit te leggen, waarom zij het nuttig achtten tot deze conferentie uit te noodigen een niet-Middellandsohe Zee mogendheid, zooals DuitschJand. De regee ring te Moskou acht het ten slotte natuur lijk de regeering der Spaansche republiek uit te noodigen, een Middellandsche Zee mogendheid, vooral omdat de belangen der Spaansche regeering in het bijzonder wor den geschonden door „aanvalsdaden van piratenschepen". Het wordt Italië en Dultschland steeds moeilijker gemaakt om ter conferentie te komen, doch Engeland blijft hopen, dat zij zullen verschijnen Uit Rome of Berlijn is althans geen enkel verzoek om uitstel van de conferentie bin nengekomen. Minister Eden zal op de conferentie waar. schljnlljk verklaren, dat met het oog op den onduldbaren toestand vertraging niet mogelijk is, en dat de besluiten der confe rentie met zoo weinig mogelijk verlies van tijd moeten worden toegepast. Het ls mo gelijk, dat een termijn van ten hoogste acht dagen wordt gesteld, om tot overeen stemming te geraken. Weer een nieuwe aanval? Eenige Londensche bladen publiceeren een door den vertegenwoordiger van Lloyd's te Tunis gezonden telegram volgens het welk een Britsch handelsschip weer het slachtoffer van een aanval zou zijn ge weest. Het telegram luidt: het Britsche petroleumtankschip „Harpa" komende van Port Said, dat op weg was naar la Gouletle. •werd door een onbekend gebleven oorlogs schip aangevalleri, dat een torpedo af schoot. Het tankschip werd niet getroffen. De „Harpa" meet 3000 ton, is te Londen géfegistreêrd en behoort toe aan de Anwlo Saxon Petroleum Cy. Het vakvereenigingscongres te Norwich. In de bijeenkomst van het Engelsche vakvereenigingscongres, dat te Norwich gehouden wordt, heeft Sir Watter Citrine een rapport ingediend, dat den toestand ln Spanje behandelt. Met algemeene stemmen werd een door hem ingediende motie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de solidariteit van het congres met de Valencia-regeering ten aanzien van het beroep, dat op den Volkenbond is gedaan, en voorts betreurd wordt,-.dat dé Britsche ïegeerlng nog steeds weigert, de Valencia-regeering het recht te geven, de wapensrte -koqpen. die zij voor haar verdediging noodlg heeft. Tenslotte wordt in de motie verklaard, dat de Volkenbond spoedig maatregelen, zooals het terugtrekken der buitenlandsche troepen uit Spanje, moet voorstellen. Twee Britsche schepen worden door Franco vrijgegeven. De Britsche ambassadeur te Hendaye hesft bericht ontvangen van de Spaansche nationalistische autoriteiten, dat deze voor nemens zijn de „Molton" en de „Gand- leston Castle", twee der schepen, die zij °P" gebracht en sedert eenige weken vastge houden hebben, vrij te geven. De ambassadeur is er eveneens van kennis gesteld, dat vier Britsche onderda nen, die lid waren van de internationale brigade en onlangs door de troepen van Franco gevangen waren genomen, binnen kort in vrijheid zullen worden gesteld. Twee vrachtschepen der regeering gestrand. Twee vrachtschepen der Spaansche re geering, de Aidecoa en de Antonio as Satrustegui, die uit Algiers naar Va'?Pc'. vertrokken waren, zijn gestrand bij CM»' chel (Algiers). De bemanningen verltl^rö den, dat zij achtervolgd waren door a*" reclitschen kruiser Canarias. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2