STADSNIEUWS Buitenland Koninklijk bezoek aan Zeeland MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 No. 23757 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 8sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WIE zijn ep Overal groote belangstelling langs den weg Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD EJDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsTper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. v Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f.2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". De jaarlijksche kinderspelen. Onder begunstiging van schitterend zo- erweer heeft bovengenoemde vereeniging terdag j.l. in de straten van de Eensge- ndheid door ongeveer 330 kinderen de ditioneele spelen doen uitvoeren. Te omstreeks tien uur des voormiddags erd aangevangen met de openstelling van e grabbeltonnen voor kinderen tot en met jaar. Er werd naar hartelust gegrabbeld n de cadeautjes waren juist passend voor e leeftijden. Om twee uur volgde de opstelling van groepen voor de spelen der kinderen an 5 tot en met 13 jaar. Dtze had plaats in de v. Speykstraat, nder leiding van den voorzitter der Buurt- ereeniging den heer W. Zwart en werd evolgd door een rondgang met muziek n de Christelijke Muziekvereeniging thalia onder leiding van haar directeur, -n heer H. v. d. Veld. Daarna werden de mieren onder leiding van de groepslei- ers en leidsters naar de plaatsen gebracht, aar met de verschillende spelletjes een nvang werd gemaakt. De spelen werden pgeluisterd met muziek. De belangstelling was zeer groot, zelfs danig dat het publiek er voortaan mede ekening dient te houden, dat voor de uit- oeiing van een en ander ruimte noodig is, etgeen wel eens te wenschen over liet. Te omstreeks 5.15 uur waren de middag eesten geëindigd en moest wat gerust orden voor het avondfeest, dat werd in- ezet met een muzikale wandeling, door de ristelijke Muziekvereeniging Athalia, onder leiding van den heer H. v. d. Veld. it muziekgezelschap heeft zich op uitste- ende wijze van zijn taak gekweten. Te omstreeks half tien uur volgde een ptocht met muziek van ongeveer 200 kin eren met brandende lampions en een -ntal volwassenen met brandende fakkels, geleid door een talrijk publiek. De stemming was uitstekend; hier past een woord van dank aan de politie voor keurige regeling tijdens den optocht, en ck gedurende de kinderspelen voor de re eling van het verkeer. Den geheelen avond draaide lustig een ad van avontuur, welke attractie de ge- iligheid niet weinig verhoogde. Te omstreeks elf uur waren de feestelijk- eden afgeloopen en gingen alle feest- ngers opgetogen huiswaarts. De kinderen lien zich nog langen tijd vermaken met e mooie prijzen en bovendien kreeg elk pnd nog een waardevollen en degelijken oostprijs. Het is een echte feestdag ge- eest de Buurtvereeniging waardig. Tenslotte een woord van dank aan de pelleiders en leidsters die zich hebben "gespannen om alles tot een goed einde brengen, en aan enkele leden der Leid- "he E.H.B.O., die gelukkig geen dienst als danig behoefden te doen. Hieronder volgen de uitslagen: Groep E meisjes en jongens van 5 jaar blokjes rapen): le prijs .meisjes Nelly rondel; 2e prijs Wilhelmina v. Egmond; e prijs Alida Moraal. le prijs, jongens: Cornells Linschooten; e prijs Jacob v. d. Reyden; 3e prijs Jan d. Reyden. Groep A meisjes van 6 en 7 jaar (balletje ragen): le prijs Cornelia Stokhuyzen; 2e rijs Jacoba v. Heiningen; 3e prijs Jetje de "eef. Groep B meisjes van 8 en 9 jaar (pop- "nwagen rijden)le prijs Jannie Land- an; 2e prijs Lena Wassenburg; 3e prijs lisanna Polanen. Groep C meisjes van 10 en 11 jaar (vlag- teken): le prijs Johanna Verplancke: 2e rijs Wilhelmina Brokkaar; 3e prijs Theo- ora Slingerland. Groep D meisjes van 12 en 13 jaar (wasch op hangen); le prijs Rie Helver- tein; 2e prijs Helena Fillippo; 3e prijs oba Bekooy. Groep 1, jongens van 6 en 7 jaar ('oal- etje rijden): le prijs Petrus Dooyenburgh; e prijs Samuel Heemskerk: 3e prijs Ar ie Gijzenij. Greep 2 jongens van 8 en 9 jaar (zak- "Penle prijs Jacobus Brocaar; 2e prijs 'castiaan Braxhoven; 3e prijs Wouter Moraal; 4e prijs Theodoms Pet. Greep 3, jongens van 10 en 11 jaar O'cetsiertje spelen): le prijs Jan Helver- J n; 2e prijs Theodcrus Pet; 3e prijs F v. d. Piuim. Groep 4, jongens van 12 en 13 jaar (naar ta trein); le prijs Jacobus de Groot; 2e "rijs Johannes Dyt; 3e prijs Gerrit Ver luidt. LEIDSCHE BOND VAN VOLKSTUINVEREENIGINGEN. Gistermorgen om halfacht vertrok per salonboot .Prinses Juliana" en groot aantal jden en genoodigdem van den Leidschen Bond van Volkstuinen naar Amsterdam ter Bezichtiging van de tentoonstelling, op het Sebied van bloemen, planten en alles wat op wkstuinen geteeld wordt. De muziek van FC. en L. heeft op zeer verdienstelijke wijze dril- medewerking' verleend. Des avonds «irden allen voldaan huiswaarts. De afd. van den Leidschen Bond van Volkstuinen „Ons Genoegen" nabij de J'eminrichting „De Zijl" verwierf een •weden prijs. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. DRIFTSTRAAT. Kweekwedstrijd en kinderspelen. Zaterdagmiddag was in de opleidings school voor UL.O. in de Driftstraat, hoofd der heer F. J. Riks een ten toonstelling georganiseerd van door de kinderen dier school in den afgeloopen zomer gekweekte planten. Uitgereikt waren 210 plantjes en ingezonden 205. De jury bestaande uit de heeren M. Gal- jaard, A. de Bruin en H. Wagemans had een zeer moeilijke taak aangezien het ingezonden materiaal de verwachtingen verre overtrof. Aan de geheele inzending werd door de jury dan ook een diploma met lof en een kleine zilveren medaille toegekend. De uitslag was als volgt: Tuinkweekers: le prijzen L. Klinkhamer, K. Brugman en G. Piket; 2e pr. J. Gerte- r.aar, C. Hoik en M. Wassenaar; 3e pr. B. Rozendaal, G. de Jonge, L. v. d. Linden en M. Serlie; 4e pr. J. Limburg, K. de Jong. K. Wassenaar en S. v. d. Wijngaard. Troost prijzen B. Penseel, M. Pels en J. Tuinhof de Moed. Vensterkweekers: A Kruit, A. Gijzenij, A. Ober en K. Broekhof le prijzen; H. Riks, P. v. Dam en G. Verhagen 2e prijs; J. Trago, B. Sieval, A. v. d. Voort, P. Bodry, E. Enseling en J. Keyzer 3e prijs; J. Ko renhof, G. Blauw en K. Boelee 4e prijs; J. Helvenstein, A. Franken en N. Tegelaar 5e prijs, terwijl M. v. d. Voort en C. de Jonge een troostprijs kregen. De eerste maal, dat deze school deelnam aan een kweekwedstrijd kan als zeer goed geslaagd worden beschouwd. De prijzen waren geschonken door de Leidsche Tui niers- en Bloemisten-vereeniging Door Eendracht Verbonden en weiden door den heer M. Galjaard met een toepasselijk woord uitgereikt. Direct daarop werd een aanvang gemaakt ■met de kinderspelen, welke een zeer geani meerd verloop hadden en veel belangstel ling trokken. Het schoolhoofd, de heer Riks gaf zelf het goede voorbeeld door bij den stoelendans op zijn viool tal van wijsjes ten gehoore te brengen. Er heerschte den geheelen middag on de speelplaats een recht feestelijke stemming, waartoe diverse tractaties het hunne bij droegen. De uitslagen der verschillende wedstrijden waren als volgt: Klasse I, Jongens, blokjes ranen: 1. Rie- nus Verlint; 2. Kees Burgy; 3. Willy Pola nen; 4. Gerard de Jonge; 5. Bertus Eocm. - Meisjes, Lei en bal; 1. Bep Labordus; 2. Geertje Jesse; 3. Rietje Chaudron; 4. Tonnie Schreuder; 5. Janny Valk. Klasse II, Jongens, blokjes rapen: 1. Henk den Hoed: 2. Jan v. d. Stroom, 3. Paul Crama; 4. Karei Boelen. - Meisjes, vlaggen steken: 1. Mientje Guldenmond; 2. Stien Zaalberg; 3. Annie Gijzenij. Klas™ III, Jongens, zakloopen: 1. Wim Smit; 2. Frans Piket; 3. Frans Teleng. - Meisjes, stoelendans: 1. Rietje Penseel; 2. Martha Bergman; 3. Annie v. d. Voort. Klasse IV, Jongens, zakloopen: 1. Martien Wassenaar; 2. Jaap Limburg; 3. Henk Hen- sen. - Meisjes, stoelendans: 1. Cor de Jonge, 2. Bep Crama; 3. Mien Klinkhamer. Klasse V, Jongens, Trein halen: 1. Teun v. d. Stroom', 2. Karei v. d. Berg; 3. Joop v. d. Kwast. - Meisjes. Wasch ophangen: 1. Trien de Hoed; 2. Bep Diepenlbacto; 3. Eva Schelvis. Klasse IV. Jongens, Trein halen: 1. Ge rard van Zliu: 2. Bert van Erkel: 3. Wim Prevoo. - Meisjes. Stoelendans: 1. Tinie van Schooten; 2. Geertje Baart; 3. Amnie la Croix. Tot leidster van de damesafdeeling van ,.D? Princevlag". afd. Gymnastiek, is benoemo' mej. A. Ke'lenaers. leerares Gym nastiek M.O. D? leiding van de heeren- en adspirant, afdeelirgen blijft bij den heer P. van Wijk. In verschillende kerken hier ter stede werd gistermorgen door de voorgangers de verjaardag van H. M. de Koningin her dacht. en voor het Koninklijk huis gebe den. terwijl aan het einde van den dienst staande tv/ee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Van B. en W. werd toestemming ont vangen om morgenavond te half acht een marsen te mogen houden met het groote Engelsche muziekkorps vanaf de Legerzaal aan de Hooigracht langs Watersteeg, Hoo- gewoerd, Breestraat naar de Stadsgehoor zaal. Een gedeelte van de dienstplichtige schoenmakers van de lichtingen 1931 en 1933 van de compagnie intendancetroepen komen van 6 tot 22 Sept. bij de garnizoens- werkplaate voor schoenmakers alhier voor herhalingsoefening onder de wapenen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 30 Aug. 54: 31 Aug. 54: 1 Sept. 55: 2 Sept. 54; 3 Sept. 55 en 4 Sept. 54 vol wassen personen. Onbekenden hebban in den nacht van Zaterdag op Zondag bij de firma K. H. aan de Haarlemmerstraat een spiegelruit vernield. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Europeesche verwikkelingen. De „Daily Mail" heeft een schrijven ge publiceerd van Hitier aan lord Rothermere, waarin de Duitsche Rijkskanselier den na druk legt op de noodzakelijkheid van een Engelsch-Duitsche overeenstemming voor het redden van den vrede. Britsche politieke kringen hechten echter geen enkel bijzon der belang aan deze boodschap. Zij doen opmerken, dat een particuliere brief geen diplomatieke waarde kan hebben. Zoowel conservatieve als labourkringen wenschen overigens een Engelsch-Duitsche samenwerking en men verheelt niet, dat men gaarne nadere verduidelijking zou ontvangen over de wijze, waarop Hitier een samenwerking in een politiek van den vrede opvat. In de Voce d'Italia bespreekt Gayda het bezoek van Mussolini aan Hitier, dat, naar zijn meening, een belangrijke bijdrage moet vormen voor de Europeesche orde en vrede. De Europeesche toestand doet zich op het oogenblik ingewikkeld voor en op meer dan één punt gevaarlijk. Deze toestand wordt beheerscht door den toestand in Spanje. „Duitschland weet evenzeer als Italië, zoo schrijft Gayda, dat in Spanje een oorlog gevoerd wordt, die niet alleen de belangen van de Spaansche beschaving betreft, maar in zijn basis zelf het probleem opwerpt van de politieke toekomst van Europa en van de verdediging van de fascistische regimes tegen de waanzinnige pogingen der onder mijnende stroomingen, die openlijk hun wil uitspreken ze te vernielen. Daarom heeft Duitschland niet min.der dan Italië cr be lang bij zijn rechtstreeksche controle op den loop der gebeurtenissen in Spanje te behouden." In het verder verloop van zijn artikel voegt Gayda hier nog aan toe, dat de nieuwe Fransch-Russische bctoogingen Ita lië dwingen tot een actieve verdeaiging en slechts den geest van actie van den spil RomeBerlijn kunnen versterken. SEVEN SISTERS Oplossing in het blad van a.s. Zaterdag. 703€ (Ingez. Med.) FRANKRIJK De la Roque dient 17 aanklachten in. De „Petit Journal" deelt mede. dat kolonel de la Roque, de leider van de nationalisti sche Parti Social Francais, zeventien aan klachten heeft ingediend wegens laster te- en journalisten, die geschreven hebben over de „Geheime Fondsen", waai van de la Roque zou geprofiteerd hebber.. Oud-mi nister Tardieu wordt in al deze gevallen als getuige opgeroepen. TSJECKO-SLOWAKIJE Oud-president Masaryk. De verbetering in den gezondheidstoe stand "311 oud-president Masaryk blijft aanhouden. RUSLAND i En§elschman gearresteerd. Naur de Daily Telegraph meldt, is te Le ningrad de 28-jarige Engelsehman Robert Valentine Bell gearresteerd onder beschul diging van splonnage. De arrestatie ge schiedde Donderdagavond ten huize van ziin vader, den laatsten EugèV.chen genees heer. die in ae Sovjet-unie werkzaam is. Er ging een huiszoeking aan vooraf. Bell is werkzaam geweest in de fabriek voor telefoon- en telegraaftoestellen De Roode Dageraad, van het personeel waar van d-zen daeen tien ambtenaren ter dood veroordeeld zijn als saboteurs en terroristen. Bell zelf was al eenige maanden geleden ont-slagen, echter alleen op grond van het feit, dat hi.i buitenlander was en met een goed getuigschrift BULGARIJE Blad verboden. Wegens het publiceeren van verklaringen van den reetor der universiteit van Sofia, die door de censuur verboden waren, is het belangrijkste Bulgaarsche dagblad, de „Zora". krachtens een besluit van den ministerraad voor den tijd van twee weken verboden De directeur van het blad heeft telegrafisch bij den Koning geprotesteerd. Hij is van plan den staat een proces aan te deen en schadevergoeding te eisehen. Vandaag brengt H. M. de Koningin het voorgenomen bezoek aan Zeeland, waartoe Zij reeds hedenmorgen om streeks halfnegen vanuit Apeldoorn per extra-trein aan het station Krui- ningenIerseke arriveerde. De Koningin werd daar verwelkomd dooi den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en door den burgemeester van Krulningen, den heer De Mul. Een meisje en een jongen, beiden ge kleed in het schilderachtige costuum van Zuid-Beveïand, boden Hare Majesteit bloemen aan. Toen de Koningin buiten het station verscheen om met de auto's de reis te ver volgen, stonden daar de schoolkinderen opgesteld uit de plaatsjes in de omgeving. Het was de jeugd uit Krabbendijke, Krui- nlngen en Oostdijk, welke Hare Majesteit hartelijk toezong. Per auto werd van Kruiningen naar Hansweert gereden, waar de Koningin zich aan boord begaf van de „Prins Willem I", een der booten van de Provinciale Zeeuw- sche Stoomboot-Maa.tsqhappij, om den overtocht naar Walsoorden te maken. Omstreeks half tien kwam de „Prins Wil lem I" aan den steiger te Walsoorden. Het was een plechtig oogenblik toen H. M. de - Koningin voet aap land zette en den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem betrad. De tonen van het Wilhelmus klonken, ten ge hoore gebracht door de harmonie St. Ceci lia uit Kloosterzande, welke in de nabijheid van den steiger stond opgesteld. Burgemeester Lambooy, van Hontenisse, heette de Koningin hier welkom. Onder stralend zomerweer vervolgde de Koningin haar tocht door Zeeland nu door Zeeuwsch-Vlaanderen naar Hulst, waar de landbouw- en middenstandsten toonstelling bezocht zou worden. Overal langs den weg was groote belang stelling. In Kloosterzande, Kuiaart en Ter hole stonden de schoolkinderen opgesteld en zij juichten de Koningin bij het voorbij rijden hartelijk toe. Huis aan huis werd gevlagd en in alle dorpjes en buurtschappen, waar de hof- auto's doorkwamen, stonden de menschen buiten om de Koningin te kunnen toe juichen. In Hulst zelf was het een groote drukte. Ook hier stonden de schoolkinderen opge steld op de markt, welke voor deze bijzon dere gelegenheid fraai versierd was. Vooral op en in de omgeving van het tentoonstel lingsterrein was het zwart van de men schen. Even na 10 uur arriveerden de hofauto's in Hulst. Aan den ingang van de tentoon stelling stond de Koninklijke Harmonie uit Hulst opgesteld en speelde het Wilhelmus. Toen de Koningin de auto verliet, bood Mientje Langenhorst Haar een fraaie tuil bloemen aan. Enkele burgemeesters uit de streek, het dagelijksch bestuur der tentoonstelling en het hoofdbestuur van den N.C.B., alsmede de directeuren van de economische institu ten van dien bond en het bestuur van den kring Hulst van den R.K. Jongeboerenbond werden aan Hare Majesteit voorgesteld. Daarna werd de Koningin naar de voor Haar bestemde tribune geleid. Daarna werden de nationale kampioenen onder de beroemde Zeeuwsche Vlaamsche trekpaarden uit de laatste jaren voorgeleid en volgden enkele demonstraties met vier tallen en achttallen. Deze demonstraties hadden plaats in den grooten ring recht voor de Koninklijke tri bune. De Koningin sloeg de demonstraties ge- ruimen tijd gade en drukte tegenover den voorzitter van de commissie .van ontvangst Haar waardeering uit voor de prachtige tentoonstelling en zeide groote bewondering te hebben voor de schoone landelijke om geving. Ma c s demonstraties en voorgeleiding van aangespannen paarden, maakte de Konin- ging een rondgang door de verschillende tenten. In de organisatie-tent werden door den R.K. Boerinnenbond aan het Hooge gezel schap ververschingen aangeboden. Daarna volgde nog een bezoek aan de ge wassen-tent, aan de pluimvee-tent en aan de middenstandstent. Om kwart over 11 was het bezoek van H. M. afgeloopen. De Koningin betuigde Haar dank jegens de commissie en zeide een goeden indruk van deze bijzondere ten toonstelling te hebben gekregen. Omstuwd door een groote menigte en hartelijk toegejuicht door de duizenden be langstellenden ging Zij naar Haar auto en om tien minuten voor half 12 werd Hulst verlaten. De Koningin reed van Hulst direct naar Middelburg waar zü het monument ter na gedachtenis van wijlen koningin Emma onthulde. (Men zie hiervoor onder Laatste Berich ten). BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland (le Blad) De „Van Heutz" door meerdere botsingen beschadigd (Binnenland, 2e Blad) Kano op de Schie overvaren; twee dooden. (Gemengd, 2e Blad) Groote brand te Hazerswoude; pottenbak kerij door brand vernield. (3e Blad) De heer Graadt van Roggen over dc mor* gen te openen Jaarbeurs, (le Blad) BUITENLAND. Uitnoodigingen voor een Middellandsche Zee-conferentie zijn verzonden. (3e Blad) Japan breidt de blokkade der Chineeschë kust uit. (le Blad) Japansch offensief bij Sjanghai heden morgen ingezet (le Blad) Rond de Europeesche verwikkelingen. (Buitenland, le Blad) Spoorwegongeval in Duitschland; 14 doo den, vele gewonden. (Buitenl. Gem., 2e Blad) ,i ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DUITSCHLAND DE KERKSTRIJD. Goebbels sluit het congres voor Duitschers in het buitenland. In alle kerkgebouwen der Belijdende Kerk is gisteren medegedeeld, dat eenige gearresteerde geestelijken en gemeente leden in vrijheid zijn gesteld. Verder werd bekend gemaakt, dat thans 105 leden zich in hechtenis bevinden: 34 predikanten zijn uit hun wijk verdreven, terwijl 277 gees telijken niet in de kerk of elders in het openbaar mogen spreken. De predikanten legden er in hun mede- deelingen den nadruk op, dat de kerk de overheid moet gehoorzamen, zoolang deze haar bevoegdheid niet overschrijdt en geen verwarring sticht. In de slotrede, die minister Goebbels op het congres van in het buitenland wo nende Duitschers heeft gehouden, zeide hij o.a., dat er geen sprake is van „export" van het nationaai-socialisme naar het buitenland, evenmin als van het uitzenden van cultureele attaché's. Tot de Duitschers, aldus Goebbels, be gint thans door te dringen, wat bij alle andere volken reeds lang vanzelf sprak, namelijk dat het vaderland alle zonen van zijn volk omvat. Daarin schuilt geen ver- kaDt imperialisme. Tot degenen, die wijzen op het ontbre ken van critiek in Duitschland, zeide de minister: het Duitsche volk heeft een en dezelfde meening en wil werk en geen critiek. Critiek heeft het veertiein jaar lang meer dan genoeg gehad; daarvoor echter geen brood. De geschiedenis, zoo besloot spr„ vraagt niet naar de methoden, waarmede wij zeven millioen menschen weer aan 't werk geholpen hebben. Wij, Duitschers, helpen ons op onze eigen wijze. Wij benijden geen volk om zijn inwendigen opbouw, mengen ons ook niet in zijn binnenlandsche aan gelegenheden. Wij wenschen echter, dat de andere volken ons ook met rust laten. Gisteren hebben vierhonderd vliegtuigen fcoven Neurenberg gevlogen, terwijl zich 200.000 S.A.-mannen naar het kamp Lang- wasser begaven. Julius Streicher, de leider van het district Franken en Melchieri, generaal der Itallaansche fascistische mi litie, waren tegenwoordig bij de opening der anti-bolsjewistische 'tentoonstelling, die bedoelt aan te toonen, „dat de Jood de verspreider der bolsjewistische ontbin ding is". Het lied „Siegreich wollen wir Frank- reich schlagen" is thans verboden. Rudolf Hess heeft een desbetreffend rondschrijven aan alle diensten in DuitacWand gezonden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1