PUROL Het veel geplaagde Engeland 173ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 September 1937 Derde Blad No. 23756 V iBUITENL. WEEKOVERZICHT 1 Want in het Verre Oosten wordt de Iftaa'ie steeds ingewikkelder. Japan heeft Br klaar gespeeld Nanking en Kanton, de B ie partijen in China, die totdusver het lammer eens wisten te worden, te doen Itmengaan tegen den gemeenschappelijken Band en bovendien heeft Nanking, na in r«5 met de Sovjets, althans met het com- Ijhriisme te hebben gebroken, thans met Ifofau een non-agressie-pact gesloten, l<Jarvan de juiste beteekenis slechts kan Ifodtn gegist Zou het verdrag niet meer „Ik heb rustiger dagen gekend aan de Middellandsche Zee" GEMENGD NIEUWS Een mooie gezonde huid SPANNING OP SPANNING! Geen officieele redevoering schijnt meer Imogelijk of uit den treure moet worden Iverhaald, dat men is voor den waren vrede. IjHof iemand het tegenovergestelde zou Idurven zeggen.... Doch het eigenaardige is I vel. dat sindsdien telkens en telkens de I trede als het ware aan een draadje hangt! I vrede tot lederen prijs, het heette het Icevles der Engelsche politiek, maar dat I yaraan zelfs een grens is, bewijst de ver laten woede in Groot-Brittannië over den Ijjnval van een onbekende duikboot op een I agelsch oorlogsschip. Inderdaad is deze Innibg een zeldzaam staaltje van ouder- l-.itsche zeerooverij, waarvan de gevolgen lifchts funest zouden kunnen zijn. Aan- latmen, dat dit den dader onbekend zou rijn, mag men zeker niet; ongetwijfeld is I het den bedrijver van dezen schandelijken laauval op een oorlogsschip van een neutrale Ijiosendheid evenzeer bekend als ieder an- Ider. wat de schrikkelijke gevolgen kunnen liijn van zijn onbezonnen en roekeloqze load. Als van zelf dringt zich dientenge- Inlge de indruk naar voren: slechts Valen- Ir a kan trachten zij te spinnen uit zulke Iranhoopsfeiten Algemeen wordt toch momenteel ingezien, Idat het de Valencia-regeering zeer slecht Itaat. Het Noorden is vserloren. want na lön val van Santander is de bezetting van listurië slechts een kwestie van tijd ge- gden. Dan komen alle troepen daar vrij Irm te worden gericht tegen een partij, die I overling zeer verdeeld is en over weinig Itulpbronnen meer beschikt. Voor Valencia li het pleit verloren tenzij onverwachte ■tulp zou komen opdagen. Kan men niet Brachten die hulp te forceeren? I Zoo wordt in breeden kring gedacht en Iwrondersteld, doch men staat daarbij toch Iroor moeilijke gevallen. Aangenomen, dat Ivalencia de Franco-regeering in moeilijk- Iteden wil brengen, wat voor reden heeft Itet dan om schepen van bondgenooten, n.l. Ié Sovjets, ook te torpedeeren? En juist Isthepen, die op weg zijn naar Valencia of Isarcelona? om het „echter" te doen lijken? En. beschikt Valencia over onderzeeërs. |c:e hun actie kunnen uitbreiden tot de l.tegeische Zee en zelfs de Dardanellen? I Doch als het Valencia niet is. wie is het lean wel Moskou of Italië, waar dit laat- liie land toch ook gewaagde van vrijwilligers |ler zee? De duikboot-geschiedenis in de Middel- lUndsche Zee is nog even geheimzinnig als ■KI den aanvang, doch de vraag dringt zich laiar voren of die geheimzinnigheid niet ■beter kan blijven dan dat deze zou worden Hopgelost door het vangen van den piraat. Kaardoor tevens zou komen vast te staan, |rie verantwoordelijk is. Verrassingen, en ser onaangename, lijken dan niet ultge- ibten Engeland is blijkbaar voornemens de che aangelegenheid voor te leggen aan bijzondere conferentie te Genève. waar mede echter wel niet bedoeld zal zijn: de Ifolkenbond. Dan zouden immers mogend- leden, die niet ter conferentie mogen ont breken. n.l. Italië en Duitschland. schitte ren door afwezigheid en dat kan de opzet plet zijn. Zoo'n algemeene conferentie kan overl- fen; geen kwaad, want er dreigt ook ander- ds gevaar in de Spaansche kwestie: ankrijk neemt het welbewust erkennen fan Italië's hulp aan Franco zeer ernstig van linksche ziide wordt reeds ge raagd of het geen tijd wordt het paskwil niet-Inmenging nu maar meteen te be. Jtaven en alle rechten te hernemen. Zon- Icer steun van Engeland durft men het ntliswaar nog niet al te goed aan, maar liet verzet van links groeit met den dag, looral ook gelet op Valencia's positie. 1 Bovendiln komt van Fransche zijde op- Itiuw zorg tot uiting, nu vrijwel zeker mag Inrden aangenomen, dat eindelijk de Duce ■eet bezoek van Hitier aan Venetië zal be- |uitwoorden. Men weet. hoe dit con tra ck eenige malen is uitgesteld, doch deze |eaand zal het dan toch plaats vinden, al 'aat nog niet vast of naast Berchtesgaden ptienchen dan wel Berlijn de eer zal worden raardig gekeurd om beide dictators te her. *rzen. Deze ontmoeting moet natuurlijk de arde van de as RomeBerlijn nader jmonstreerenOok Engeland zal juist op 1-1 moment, nu nieuwe besprekingen met Balie tot opheldering van de Britsch- |I'aliaansche verhoudingen op til waren, dit *zoek met groote aandacht volgen. De jongste bijeenkomst der Kleine En- lltnte vraagt mede in dit verband bijzondere part dacht. Het is bekend, hoe de diverse |knden van dit verbond niet terugdeinzen r een dans apart, als de omstandigheden toartoe gunstig lijken: van een algemeen amengaan met Frankrijk is reeds lang <«n sprake meer. de Kleine Entente wil aar eigen plaats in de Europeesche politiek pnemen. Of de beteekenis van het verbond aardoor niet lijdt, is een tweede, doch mis- ftien is het voor Europa in totaal nog zoo pcht niet. daar zoodoende geen van beide apen zeker is van een overwicht en dus irzichtlger zal zijn. Tot Hongarije lijkt l"-s verhouding van het verbond heel wat Iweklaard, ook al is het nog niet zoover, -' de moeilijkheden als overwonnen kun- |fo worden beschouwd. De ontspanning in l&iden-Europa is wel het eenige lichtpunt l-t de huidge dagen van spanning tot het. ■forste «.leizen dan wat de naam aangeef', dan bet overbodig, want de Sovjets zullen I '-aard de Japansche actie in China niet I^Men. Maar wat dan de volledige strek- |fo beteekent? De toes'and wordt er niet 1 g'ls ingewikkelder door. .totdusver houden de Chlneezen, al ver- Jl;™ zil hi het Noorden terrein, braaf I jfo beter dan verwacht werd. Toch wordt l;r den dag duidelijker, dat zii het alleen 1, 'de Japanners niet *ullen k'aren op den |i;: n 1. wanneer Japan versterkingen b'ijft I';"'veren Waar vandaan echter hun huip 1"' komen.... -fo--:. v- -v, li.li1 ;!i 'vé!'j' Want CALOR-kolen zijn zoo lekker warm en zoo voordeelig in het stoken; geen last van gruis of van steentjes. Nu nog de LAGE zomerprijzen! Mortchweg 148, Telet. 2760 (3 lijnen) en Bestelkantoor: H. de Ligny, Boommarkt 2, Tel. 46 6911 (Ingez. Med.) Weliswaar heeft de Engelsche regeering tot Japan een niet malsche nota gericht in verband met de verwonding van den Engel- schen gezant in China, een nota, die een fatsoenlijke mogendheid om ln de Engel sche termen te blijven, od zich zelf reeds compromitteert Stel daartegenover de directe verontschuldigingen van China tegenover Amerika na het treffen van de President Hoover! doch niets wijst er op, dat Engeland verder wil gaan dan deze no'a aangeeft. En ook Amerika doet alles jom buiten schot te blijven! Arm China, het zal het gelag wel. moeten 'betalen EEN BURGERVADER IN MOEILIJKHEDEN Het gebeurde dezer dagen in een der Westlandsclhe gemeenten, dat een paartje zich opmaakte cm in den echt te worden verbonden. De bruiloftsgasten kwamen bijeen, de plaatselijke garagehouder gaf zijn auto's een extra beurt en feestelijk glanzend reed de stoet voor de trappen van het raadhuis. Daar bevond zich in het be stemde vertrek reeds de bejaarde burger vader, die als ambtenaar van den burger lijken stand het huwelijk zou voltrekken. Daar trad de bode het vertrek binnen, op den voet gevolgd door een politieman, stapte op den burgemeester toe en fluis terde de ontstellende mededeeling, dat er brand was. Brand een dier gebeutenissen, waar bij de aanwezigheid van den burgemeester vrijwel even onmisbaar is als bij het huwe lijk. Z.E.A. bedacht zich niet lang, een brand wacht niet en trouwen kan altijd nog wel. Voor de verbaasde blikken der aanwezigen snelde de burgemeester de zaal uit en verdween uit het raadhuis, op weg naar den brand. Voor het raadhuis stonden de auto's te wachten en ongeduldig wenkte de burge meester een chauffeur: „Breng me eens even gauw naar den brand". Hier kwam de kink in den kabel. De chauffeur zei beleefd, maar vastberaden, dat hij gekomen was om een bruidspaar te rijden en naar den brand ging hij beslist niet. De collega's verklaarden zich solidair en een andere auto was in de kleine ge meente zoo gauw niet bij de hand. Waarop de burgervader het raadhuis weer binnen stapte en toch eerst maar even het huwe lijk voltrok. Toen kwam de begeerde auto en haastte de burgemeester zich naar zijn volgende plichtsvervulling: aanwezigheid 1 bij den brand. „Vad." VERKEERSONGELUKKEN TE DEN HAAG. De huidzuiverende, huidgenezende en huid- voedende kracht van Purol maakt de huid niet alleen mooi, gezond en fluweelzacht, maar verwijdert tevens vetwormpjes, pukkels en uitslag. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzicht baar op de huid en daarom ook zeer ge schikt voor gebruik overdag. zuivert verzacht genees» Purol (Wit en Geel) in doozen van 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten- 6909 (Ingez. Med.) STEUNGELDEN GESTOLEN. Vierhonderd gulden te Maassluis spoorloos verdwenen. Uit een ijzeren geldkist, welke was op geborgen in het kantoor van de gemeen telijke arbeidsbeurs aan de Bonestraat te Maassluis, is een bedrag van ongeveer 400 gulden ontvreemd. Het geld was bestemd voor de uitkee- ring aan ondersteunden van het Burger lijk Armbestuur, welke uitkeering gister avond om zeven uur zou geschieden. Dc penningmeester van het B. A. had het geld gistermiddag bij den gemeente-ontvanger in ontvangst genomen en naar het gebouw van de arbeidsbeurs gebracht, waar het in een kast werd weggesloten. Toen hij de geldkist gisteravond open de. was de inhoud verdwenen. De onder steunden werden heengezonden met het verzoek hedenmiddag terug te komen. Het onderzoek wordt ten zeerste bemoeilijkt doordat elk spoor omtrent dezen diefstal ontbreekt. Het personeel van de arbeids beurs was om vijf uur naar huis gegaan, waarna het gebouw, dat alleen staat, ge heel verlaten was. AUTO MET VIER PERSONEN TE WATER. Gisteravond 'e half negen is een per sonenauto uit Drachten, welke onderweg was naar Groningen, onder Hoogkerk ten gevolge van de gladheid van den weg en vermoedelijk door een defect aan de stuur inrichting tusschen twee boomen terecht gekomen en vervolgens gekanteld en in een sloot geraakt. In den wagen bevonden zich vier per sonen, allen woonachtig te Drachten, n.l. vader. zoon. dochter en schoonzoon. Toe- gescho'en hulp bracht het viertal weldra od het droge, zoodat de familie met den schrik en een nat pak vrij kwam. Na in een nabij gelegen woning od verhaal te zijn gekomen, hebben de vier Drachtenaren met een an dere auto de reis naar Gronigen voortgezet. De auto. welke laterd oor een kraanwagen is gelicht, was aan de voorzijde zwaar be schadigd. Twee met ernstige gevolgen. De Geneesk. Dienst te Den Haag moest gisteren in den loop van den dag bij een aantal verkeersongelukken assistentie ver- leenen. Twee van "deze ongelukken hadden zeer ernstige gevolgen Het eerste ongeluk gebeurde gister ochtend 10 uur, toen in de Wouwerman- straat een taxi in botsing kwam met een particuliere auto. De botsing was zóó hevig dat de 55-jarige heei^ G. V„ wonende in de Van Breestraat te' Amsterdam, die in de taxi zat. met ernstige verwondingen naar 't ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Zijn 13-jarig zoontje, dat naast hem zat, kreeg een hersenschudding en werd eveneens naar het ziekenhuis ge bracht, vanwaar het later naar huis is teruggekeerd. Het tweede ongeluk gebeurde gistermid dag halftwee aan de Sportlaan. Bij het nemen van een bocht viel de 23-jarige J. B. uit Poeldijk van een vrachtauto. De man werd met een schedelbasisfrac- tuur opgenomen en is in zeer bedenkelij- ken toestand naar het Roode Kruis-zieken- huis vervoerd. VERDWENEN TRICHTENAAR IN BELGIE OPGESPOORD. De ongeveer anderhalve week geleden uit Tricht verdwenen 19-jarige Kalden is te recht. De ouders hebben van de politie bericht ontvangen, dat hun zoon in België aangehouden is en binnenkort naar Neder land gezonden zal worden. Misschien zal nu opgehelderd kunnen worden, welke rol de Koning, die van ron- selarij werd verdacht, bij de geheimzinnige verdwijning gespeeld heeft of dat zijn ver klaringen juist zijn, dat hij volmaakt onschuldig is. AUTO OP FIETSENDE JONGENS INGEREDEN. Drie gewonden. Gisternamiddag reden enkele jongens, die werkzaam zijn op de blikfabriek buiten Leeuwarden, per fiets in de richting van de stad. Plotseling naderde van tegenoverge- gestelde richting een auto in vliegende vaart, die recht op de jongens aanreed. Het gevolg was dat de 15-jarige K. v. d. V. te Kuikhorne ernstig aan beide beenen en hoofd gewond werd. Hij is met een hersen schudding naar het diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Een tweede jonge man, P. C. K.. te Leeuwarden, die aan beide beenen ernstig gewond werd, moest per politiebrancard naar zijn woning ver voerd worden, terwijl de derde jongeman, D. v. d. M„ licht gewond werd. Alle rijwie len werden vernield en de consternatie der omstanders was groot, temeer toen bleek dat de bestuurder van de auto in beschon ken staat verkeerde. Het publiek omsingelde de auto totdat de politie verscheen, die den man heeft opgesloten en de auto in beslag nam. „Vad." AUTO IN BRAND GERAAKT. Monteur loopt brandwonden op. Gisteravond is op den Haarlemmerweg te Amsterdam een personenauto in brand ge raakt, toebehoorende aan den auto-slooper De Boer. Een 23-jarige chauffeur-monteur deed pogingen het vuur te blusschsn en liep brandwonden aan de armen op. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. doofde de vlammen en verbond den man. DOODELIJK ONGELUK IN EEN SCHEEPSRUIM Gisternacht is bij het lossen van erts in de Vulcaanhaven te Vlaardingen een doo- delijk ongeluk gebeurd. De 37-jarige W. Bel uit de Prins Hendrikstraat te Vlaardinjcn, bevond zich in het ruim van 't s.s. „Flens burg". Dcor niet opgehelderde ooi-zaak 2iwaaide de grijper, die in het ruim gelaten werd. rond, met. het gevolg, dat B. den grijper tegen het hoofd kreeg en vrijwel op slag werd gedood. Hij laat een vróuw met drie Jeugdige kin deren achter.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9