STADSNIEUWS Groote boerderijbrand te Staphorst Buitenland ISite Jaargang VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 No. 23755 De strijd in het Verre Oosten HET VOORNAAMSTE N[EUWS VAN HEDEN Prof. mr. R. Kranenburg eere-doctor van Gent Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven iO ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden (.3.35 per week V.V.(.0.18 Franco per post 2-35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd.> Prof. mr. R. Kranenburg. De academische raad van de Rijksuniver- dtelt te Gent heeft tegelijk met drie andere geleerden prof. mr. R. Kranenburg alhier benoemd tot doctor honoris causa. De plechtige overhandiging van het eere-diploma zal plaats hebben bij de her- utting van de Gentsche colleges op 11 Oc- tober as. AANBESTEDING. Namens den commandant van het 6e [tgiment veldartillerie werd hedenmiddag unbesteed de levering van hooi, stroo en urfstrooisel ten behoeve van de paarden an genoemd regiment, voor het tijdvak lan 1 November tot en met 31 Januari 1938 la.v. Er waren 11 biljetten Ingeleverd, waarop ik volgt was ingeschreven Turfstrooisel: 17 .V, Turfstrooiselfabrlek ,Mo" te Vroomshoop 15,3 ct.; N.V. Erven IA. van Rooyen, Bergentheim (O.) 15,1 et.: S.y. v. d. Griendt's Zandexploitatie, Grindts lien (L.) 15 ct.; Coöp. Turfstrooisel fabriek Bargeroosterveen (Gron.) 14,9 ct.; T. Arke- sa, Rotterdam 14,8 ct.; N.V. Verkoopbureau Kor Turfstrooisel, Rotterdam 14.7 ct. Hooi; D. Leeuwenkamp. Alkmaar 36,9 ct.; Haisman en Lankhuizen, Den Haag, 34.4 ct.; A P. Taselaar, Rotterdam 32,7 ct.; M. Ro bijn, Voorschoten. 30,8 ct. Stroo: M. Romijn, Voorschoten 25 ct. (te urnen met hooi 23 ct.; Gebrs. Blonk, Lei- Kn 26 ct. Alles per 10 Kg. De levering werd voorloopig toegewezen aan het Verkoopbureau voor Turfstrooisel - Rotterdam voor turfstrooisel en aan de taa Romijn te Voorschoten voor hooi en Boo. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Augustus. teinturen, portemonnaies, sleutels, een Ünderhandtaschje, twee nummerplaten, 'n Sauw klndermantelt-je. twee gummi bagage flemen, een boekje, een groen dekzeil, 'enige pakken onderkleeding, drie brillen, vee badpakken, een autodop, drie rozen- cansen, een sandaal-schoentje, twee i'hroevendraaiers, een notitieboekje, een lauwe mantel, handschoenen, een dames- Bed en een Duiteche reisgids, een licht- thjze pantalon, een slagersmes en een aan- fltstaal, een zakdoekje waarin eenig geld, Bfe kinderschoenen, een bruine regenjas, ;i! foto's, een zak met zout, een regenjas, gedeelte van een bontmantel, twee hl. :'ienjassen, drie vulpenhouders, een paar Sfenpijpen, twee armbandhorloges, een Kaden broche, een knipkaart van Acad. «ienhuis, een gouden damesring met JBentje, een kussen, drie emmers en eenige •Been, een koperen 5 H.G. gewicht, een ®utand, een pak draadnagels, een blauwe «weelen muts, een bont schortje, een vul- Jriood, een speelgoedhondje, een brood- ■uorgersmand, drie moersleutels, een zw. Bflierbont, een knop van een huisbel, een Kiteteuüle, een manchester jas en een '■-irnes, twee mouwen van een jurk, R.WJ3. Sttken. Gevonden in het Postkantoor: een paar I'lterdlchte broekspijpen. ..Gevonden in de tram (stadslijn)teeen 1:51e, een damesparapluie, 'n paar zwarte IS een paar beige handschoenen, een verre- I ''er, een huissleutel, een kindertaschje. J J'tug te bekomen en inlichtingen te ver- IJBB uitsluitend Maandag, Dinsdag, l'.Biidag en Zaterdag, des middags tus- ISau i_3 Uur ten. polltiebureele alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: De Leeuw's Autoverhuur en Garage, Spaargarenstraat 1—3, Oegstgeest. Wijziging: Keus en Co., de Hoorn 160, Alph&i a. d. Rijn; kaashandel. Volmacht verleend aan M. O. Fletcher- Wlthof Keus, Alphen a. d. Rijn. LUCHTBALLON-WEDSTRIJD „KONINGINNEDAG" Van den luchtballonnen-wedstrijd der Vereeniging „Koninginnedag" zijn al tal rijke kaarten terug onbvangen. Verschil lende ballons hebben een verre reis afge legd. De vorste tot nog toe is in Maasbree (141 K M.) gedaald en verder zijn ballons neergekomen in Didam (117 K.M.), Wijchen (96 K.M.) en Os (90 K.M.). De grilligheid van de vlucht der ballons blijkt wel uit het feit. dat ook kaarten ontvangen zijn uit plaatsen in de onmiddellijke omgeving (Leiderdorp, Zoeterwoude). Het zal nog wel enkele dagen duren voor de volledige uitslag bekend is. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 20, betonvlechters 10, betonwer kers 59. fundeeringwerkers 1, glazenwas- schers 7, granietwerkers 9, grondwerkers 81, heiers 5. metselaars 115, opperlieden 96, schilders 117, slooners 1. steenhouwers 1, straatmakers 9, hulp-straatmakers 14, stu- cadoors, witters 38. timmerlieden 196. uit voerders 11, voegers 13, ongesch. bouwvak arbeiders 8. Totaal 814 Fabrieksarbeiders: bleekers 20, lompen- sorteerders 11, vellenblooters 6, steenfabr. arb. 119, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 60. Totaal 220. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 105, reizigers, colp. 37, winkelbedienden 32, eta leurs 3, incasseerders 14, musici 8, onder wijzers 9, overheidspersoneel 9, verplegers 1. Totaal 218. Hotel-, café-pers.: huispersoneel 8, kell- ners 34. koks 5. Totaal 47. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 48. kistenmakers 3, kuipers 8, lijstenmakers 4, mandenmakers 1. meubel stoffeerders 20. meubelmakers 32, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 31. Totaal 152. Kleermakers: kleermakers 89. kappers 5, schoenmakers e.a. 12. Totaal 106. Land- en tuinarb.: bloemisten 30. land arbeiders 26, tuinlieden 24. warmoezlers 11, ongesch. landarb. 4. Totaal 95. Metaalbewerkers: bankwerkers 94. blik- bewerkers 21, burgersmeden 30. electri- clens 59. gasfitters 13, gasmetermakers 1. gereedschapmakers 3. instrumentmakers 1. isoleerders 7. kernmakers 1. kettingsme den 21, klinkers 11, koperslagers 4, lab. be dienden 3. lasschers 5. loodgieters 46, ma chinisten 12, metaalboorders 6, metaal draaiers 4, metaalslijpers 3, metaalzagers I, monteurs 13, pianostemmers 3, ponsers 4, polijsters 1, rijwielherstellers 15. rijtuig schilders 1, scheepstimmerlieden 5, stokers 24, tegenhouders 14, verw. monteurs 14. voorslaanders 6. voorwarmers 5, vulcani- seurs 1. vuurwerkers 8, wagenmakers 7, ijzerwerkers 42. zandspuiters 2. zandvor- mers 3, ongesch. arbeiders 46. Totaal 560. Sigarenmakers: sigarenmakers 12. sig. sorteerders 1, sig. strippers 2. Totaal 15. Technici, opz.: analvsten 1. bedrijfslei ders 8. ingenieurs 3, technikers 5. teeke naars 13. werkmeesters 13. Totaal 43. Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen drukkers 19. kluwers e.a 9, luikers 18. plaatsnijders e.a. 22. schrobbelaars 2. spin ners 56, spoelers 2. staaldraaddraaiers 7, sterkers 2. strijkers 16, wevers 119, wolbe werkers 35. ongesch. textielarb. 61. Totaal 315. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 143. exp. knechten 16, koetsiers 14. loopknechten 41. schippers 76, magazijn knechten 61, spoor- en tramperson. 15, wakers 7, transportarbeiders 65. losse arbei ders 441. Totaal 884. Typografen: boekbinders 31, boekdruk kers 19, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 25, steendrukkers 2. Totaal 84. Voedingsmiddelenarb.bakkers 79, mole naars 1, ovenisten 4, slagers 63, suikerwer kers 19, wljnkoopersknechten 11, zuivel- bereiders 2, ongesch. fabr. arb. 25. Totaal 204. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters (leerl.) 2, naaisters 12, maasters 1, winkel juffrouwen 14, serveersters 1, buffetjuf frouwen 1, kantoorbedienden 29, verpleeg sters 8, bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1. onderwijzeressen 4, ass. en huishoudsters 10, dienstboden 42, kinderjuffrouwen 5, werksters 96, fabrieksarbeidsters 9, A. V. O. II. Totaal 248. Algemeen totaal 4065 3 September 1936 4390 6 September 1935 3970 Ben. 41 ged. werkloozen, 23 jeugdwerk- yerschaffins en 20 werkverschaffing. Doordat kinderen met vuur speelden, is gisteravond brand uitgebroken in een boer derij te Staphorst. Door den sterken wind sloeg het vuur over naar vijf andere hof steden, die alle tot den grond toe afbrandden. Verklaring van minister Hirota. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft aan den voor avond der buitengewone zitting van den Japanschem landdag tegenover buiten- landsche journalisten verklaard, dat de Japansche regeering nog steeds bereid is, haar expeditie-corps terug te roepen en China de hand toe te steken, om de vriend schap tusschen de beide landen te herstel len, zoodra de Cliineesche regeering haar oprechtheid zal bewijzen en haar houding jegens Japan zal wijzigen. Een politiek van „eendracht en samen werking" met alle landen blijft steeds het grondbeginsel van Japan's buitenlandsche politiek. Uitvoerig gaf Hirota dan nog eens de Japansche lezing der incidenten, waarbij alle schuld geworpen werd op China. Ten slotte verklaarde Hirota nog: „Wat de rechten van derde mogendheden be treft, kan ik u de verzekering geven, dat deze door Japan geëerbiedigd zullen wor den". Ten einde den vrede zoo spoedig mogelijk te herstellen, noodigt Japan de mogend heden uit, hun medewerking te verleenen, door zich te onthouden van elk initiatief, dat een verlenging der vijandelijkheden ten gevolge zou kunnen hebben. Nadat minister Hirota zijn verklaring had afgelegd, stelden de journalisten hem de vraag, waarom Japan niet aan China den oorlog verklaarde. Hirota betoogde daarop, dat Japan geen oorlog voert tegen het Cliineesche volk, hoewel er een belangrijk conflict aan den gang is, doch tegen de anti-Japansche be weging, die vooral wordt vertegenwoordigd door de Chineesche legers en de franc- tireurs, die zich tegen Japan verzetten. Aan den vooravond van de buitengewone bijeenkomst van het parlement hebben, naar Domei voorts meldt, de politieke par tijen vergaderd. Zij besloten alle de regee- ringspolitiek ten aanzien van China krach tig te steunen. De strijd bij Sjanghai. De berichten over het verloop van den strijd bij Sjanghai blijven zeer tegen strijdig. Beide partijen gewagen van be haalde voordeden. Het schijnt dat men vrij veilig kan aannemen, dat geen front wijziging van beteekenis heeft plaats ge had. Het feit, dat de bevelhebber van de Japansche troepen te Sjanghai, naar Tokio heeft getelegrafeerd om onmiddellijk nog twee divisies te zenden, wijst er wel op, dat de tegenstand der Chineezen grooter is dan men verwachtte. Uit Mandsjoekwo. Uit Hsinking wordt aan de „Nitsji Nitsji'" gemeld, dat de Japansche autoriteiten in Mandsjoekwo een communistisch-terroris- tisch complot hebben ontdekt, dat de ver nieling van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg, de steenkolenmijnen van Foesjoen en de haven van Dairen ten doel had. In verband hiermede zijn vijftien Chineesche communisten gearresteerd, DE ALGEMEENE TOESTAND. Engeland boos. De groote kwestie van den dag is die der duikboot (en), die in de Middellandsche Zee opereert(en). Bijkans geen dag gaat immers meer voorbij of een schip is het slachtoffer. Dat het geduld in Engeland begint uitge put te raken, bewijst het volgende: Tijdens het te water laten van de torpe doboot „Maori" heeft de directeur van de vlootwerven van Fairfield, Robert Trachan, o.m. gezegd: „het is gevaarlijk te veel te schieten op den staart van den Britschen leeuw. De oprechte wensch van dit land, den vrede onder alle volken te handhaven, heeft een grens. Dit vredesverlangen moet men niet verwarren met de uitdrukking: „Vrede tot lederen prijs". Er bestaat geen enkele gelijkenis tusschen deze twee termen. De Engelsche leeuw ontwaakt! BELGIË De aandeelhoudersvergadering der Nationale Bank. De aandeelhoudersvergadering der Nationale Bank is geëindigd met een hernieuwing der mandaten van gou verneur Franck, de directeuren en de censoren. Voordat dit besluit genomen werd, was een voorstel van van Dieren en Degrelle, strekkende tot het door clen Koning doen ontheffen uit zijn functie van den gouverneur, verworpen met 242 tegen 25 stemmen en 29 blanco. Onder een onbeschrijfelijk tumult gaf gouverneur Pranck een uiteenzetting be treffende de credieten, waartoe men hem verweet toestemming te hebben gegeven voor ae banken, die gecontroleerd werden door Julius Barmat, die zich thans voor het gerecht te verantwoorden hesft. Franck verklaarde o.m. dat de nationale bank in deze aangelegenheid bedrogen en bena deeld is. Hij legde er evenwel den nadruk op. dat in twaalf jaar, dat hij de leiding heeft, deze zaak de eenige is, die niet ge slaagd is. TSIECHO-SLOWAKITE De gezondheidstoestand van Marareyk. De gezondheidstoestand van oud-presi dent Masareyk heeft een lichte verbetering ondergaan, doch het gevaar is nog niet geweken. DANTZIG Het schoolconflict. Een zekere ontspanning is ontstaan in het PoolschDantzigsche schoolconflict dank zij een verzoeningsgezinde nota, die door den Dantcigschen senaat aan de Pool sche regeering is gezonden. In deze nota verklaart de senaat zich bereid onderhal) delingen te openen met de Poolsche regee- riijg, teneinde spoedig het conflict uit de ytefüld te helpen. BINNENLAND. Be Van Heutsz werd aangevaren; het is nog niet zeker dat alle opvarenden in veilig heid zijn. (Binnenland, 4e Blad). Het kweeken van mais in ons land; fraaie resultaten te Ermelo. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). Weer tal van slachtoffers van het verkeer, (3e Blad). Zes boerderijen afgebrand te Staphorst. (Gemengd, 3e Blad). Baron Pierre de Coubertin, de stichter der moderne Olympische Spelen is over leden. (Sport 3e Blad). BUITENLAND. Op zoek naar de nationaliteit der duikboo- ten in de Middellandsche Zee. (Ie Blad) Goering houdt een rede te Stuttgart. (Bui tenland le Blad). Verklaring van den Japanschen minister Hirota. (le Blad). Waarschuwing van Paderewski aan Polen, (Buitenl. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DUITSCHLAND Goering spreekt te Stuttgart. Voor een gehoor van twintigduizend menschen heeft Goering gisteravond een groote rede uitgesproken op het congres der „Ausland-Deutschen" te Stuttgart. Uitvoerig stond Goering stil bij de her wonnen macht van den Duitschen staat, waardoor de Duitsche regeering nu ook in staat was aan de volksgenooten in het bui tenland steun te verleenen. Op de Duitsche werven, zoo zeide Goering, worden thans sterke slagschepen gebouwd, die in de toe komst aan de Duitschers in het buitenland de groet van hun vaderland zullen bren gen. Ook zou de tijd niet ver meer zijn dat Duitschland zijn vliegtuigeskaders naar bevriende landen op bezoek zou zenden en zoo aan de daar wonende Duitschers de macht van het rijk zou kunnen demon- streeren. Met nadruk verzekerde Goering echter dat Duitschland niet darl in het uiterste geval deze macht tot het voeren van oorlog zou aanwenden. Voorts richtte hij de ge bruikelijke vermaning tot de Duitschers die in het buiitenland wonen, om zich als waardige vertegenwoordigers van het Duitsche volk te gedragen en geen onrust te stichten in het land waar zij gastvrijheid genoten. Het nationaal-socialisme, zoo zeide Goering, worde nooit tot export artikel gemaakt. Joodsche vertegenwoordigers van Duit sche handelsbelangen zouden in de toe komst in het buitenland niet meer worden geduid. Wanneer de Joden op dit besluit met een bovcott zouden antwoorden en de Duitschers in het buitenland schade toe brengen, dan zou deze schade op de in Duitschland wonende Joden worden ver haald. FRANKRIJK Ongeregeldheden in Marokko. Te Meknes, in Marokko, hebben zich on geregeldheden voorgedaan. Woensdag had den 500 nationalisten betoogd naar aan leiding van de omlegging van den loop van een riviertje, waarvan het water naar het oordeel der sanitaire autoriteiten gevaar voor de bevolking opleverde. Tijdens deze betooging werd een aantal elementen ge arresteerd en voor de rechtbank gedaagd. Vijf hunner werden veroordeeld tot straf fen, gaande tot drie maanden gevangenis straf. Het bericht dezer veroordeelingen leidde fat een nieuwe betooging, die ditmaal een veel ernstiger karakter droeg. Daar de or dedienst de handen vol werk had. werd de hulp van militairen ingeroepen. De betoo- gers begonnen daarop mei steenen naar de soldaten te werpen en te schieten, 'vacrqD de militairen het vuur b-antwunrd- ,'on. Van de betoogers werden t zes ge dood en 17 gewond. De soldaten telden zes tien gewonden, de politie drie. Volgens de laatste berichten is de rust in de stad weergekeerd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1