Waar de Vrouw belang in stelt yr v LEIDICH DAGBLAD, Donderdag 2 September 1937 Derde Biad No. 23754 Vrouwen-Logica Kleeding voor nacht en morgen RADOX HAARMODE NAAR HET KAPPERSHUIS 78 ste Jaargang Voorboden Zomer, het seizoen voor de elegante lingerie. VETPUISTJES Voor het M E IV U AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Voor handige vingers Liefde in de Middeleeuwen Nog is 't volop zomer en dragen we poote, fleurige lioeden bij onze gekleede toiletjes en -kleine gezellige gevalletjes voor sport- en ochtenddracht. Maar.... reeds nadert de herfst, het seizoen van kalmte en bezinning en van tie nieuwe creaties. En ziedaar: de aller eerste Parijsche herfsthoedjes verrukken hm.,., onze oogen! Kalmte en bezinning zijn weliswaar ver 'e zoeken: eer treffen ze door uitbundige uitzinnigheid. We geven ze dan ook niet kr keuze aan onze lezeressen, maar enkel °tJ wijze van modegrapje. Hoogte en flad derende woestheid, kostbaar vilt en flu- jeel, bijzondere excentriciteit: ziedaar ie oernier cri de Paris! We kunnen niet „logisch denken" en we leeren het nooit tolangs woonde ik, als verslaggeefster, J® bijzonder amusante vrouwenvergade- bij. 't Waren geen geëmancipeerde ■Jouwen, die vergaderen gewend zijn en wie alles dus natuurlijk van een leien ®altie gaat, maar 't was een groepje „ge- jose vrouwen" en dus. u begrijpt al, "t de vergadering bijzonder amusant was. .Os dames stonden op. als ze bedoelden ■J blijven zitten en bleven zitten als ze ■'Knlijk als adhaesiebetuiging moesten staanze wilden een reglement gaan J®6en. dat eigenlijk al gewijzigd w4s, ze wilden van die wijziging, die ér al De zomer is wel bij uitstek het seizoen van de chique, elegante lingerie. Immers, als de natuur bloeit en jubelt, dan neemt ook de vrouw, innig natuur kind als ze ondanks haar gelakte nagels en gepermanente lokken toch is, de ver zorging harer schoonheid met nieuwe, groote zorg ter hand. En met liefde en overleg denkt ze kleed jes uit voor ieder uur van den dag: kleed jes. die haar blozenden bloei zullen om geven met' zachte, fijne tinten. Niet het minst belangrijk is nu de klee ding, voor stille uren: de deshabille's de kleedjes voor nacht en morgen. Een paar sierlijke modellen, die U wel licht zullen inspireeren, laat onze tecke- ning U zien. Het zijn: lc Een ochtendjapon van pastelkleurig satijn, waarbij de ruimte aan den hals is '.oil- vc: v. er kt in drie rijen rimpeltjes en de aillc is versierd met een lint in iets don kerder kleur dan het kleedje. De mou wen zijn zeer wijd. Dit deshabillé kan ook met succes in fijn flanel worden uitgevoerd. 2e Een nachtpon van crêpe dc Chine met schouderstuk van okerkleurige kant, gesloten door een rij pareltjes. Kleine kanten mouwtjes nemen het schulpjdbe van het schouderstuk over. 3e Een eenvoudig nachtkleedje in che- misier- vonn uitgevoerd in crème-kleu rige toile de soie. Het Vestje draag' tal van kleine plooitjes en een rij parelmoe ren knoopjes in het midden. 4e Het laatste, bijzonder elegante och tendjaponnetje is van theeroos-kleurige voile: De hooge taille is versierd met een roodbruin satijnen lint, het lijfje met tal rijke fijne plooitjes. verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze te betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f0.15 per klein pakje. G7Ö1 llngez. Med.) was of niet was geen gebruik maken, omdat ze 't zoo zielig vonden voor het be stuur en omdat het bestuur haar aller sym pathie had. En toch wilden ze het sympathieke be stuur wijzigen, maar waarom ze dit wilden en waarom ze het niet wilden op de manier, die haar reeds openstond, dat begreep nie manden eindelijk gingen ze stemmen en toen waren er drie papiertjes weg en gingen ze allemaal zoeken. En tenslotte lieten ze de zaak zooais zij was. Hoeveel begrijpt u van bovenstaande uit eenzetting? Heel weinig? Wellicht precies evenveel als de dames zelf van 't geval be grepen. 't Was heel onaardig en niet solidair van me, maar ik zat evenzeer te gnuiven als m'n beide mannelijke collega's, die de vrouwe lijke vergadermethoden fijntjes in 't zonne tje zetten. Waarop ik, weer solidair wordend, enkel de opmerking kon maken, dat een vrouwen-vergadering tenminste niet zoo af grijselijk vervelend was als de meeste man- nenbijeenkomsten. Maar vergaderen, neen, dat kunnen we niet, net zoo min trouwens als debatteeren. In vroeger jaren ben ik lid geweest van een dames-debatingclub, die was opgericht met het vooropgezette doel om logisch te leeren denken, maar meestal hadden we nog geen tien minuten gedebatteerd over de op voeding in het algemeen, of men hoorde uit het midden der vergadering de opmerking: „Ja mevrouw, u moet me nou echt niet kwalijk nemen, maar met lastige kinde ren als de uwe „Mevrouw, u moet me niet kwalijk nemen, maar zegt dat?" „Ja mevrouw, dat zeg ik, m ij n kinde ren „Mevrouw, als u persoonlijk wordt. „Pardon ik word niet persoonlijk, maar. Waarop de presidente verwoed begon te hameren onder den geijkten uitroep: „Da mes, dames, houdt toch op, de mannen lachen ons uit!" en de thee met de koekjes redding brengen moesten. Dit alles is een jaar of tien geleden, maar 't is nog altijd een feit droevig of niet droevig zooals u wilt - de mannen lachen ons uit, omdat we geen logische hoofden schij nen te bezitten en zij zich verbeelden, dat zij deze wèl hebben, 't Zou ook zoo kunnen zijn, dat in hun hoofden allerlei onbelangrijke dingen netjes liggen gerangschikt, zoodat ze er keurig geassocieerd, in rijtjes uitkomen, en dat bij ons zóóveel belangrijke dingen liggen opgehoopt, dat de onbelangrijke er totaal door in 't gedrang raken. En nu heb ik mezelf zoodanig erin ge werkt. dat ik wel gedwongen ben, met m'n onlogisch vrouwelijk brein uit te piekeren, wat dan eigenlijk de belangrijke dingen in het léven zijn. Deze vraag is heelemaal niet moeilijkste beantwoorden, omdat ik er m'n brein niet eens bij noodig heb. Iedere vrouw kan deze vraag beantwoor den met haar hart. en ze doet dit wanneer ze zegt: natuurlijk die dingen, waar je voor voelen kunt. Daar ligt het kardinale punt. Wij vrouwen leven in hoofdzaak met ons hart, niet met ons hoofd. Voor ons is het Bijbelwoord: „Van het hart zijn de uitgan gen des levens", df natuurlijkste zaak van de wereld. Negen van de tien op organisatorisch ge bied ongetrainde vrouwen mogen in het een voudigste vergaderingetje een mal figuur slaan, doch nu moet u diezelfde vrouwen eens zien in haar huiselijk leven, waar voor duizend en één kleine dingen moet worden gezorgd, waar van oud nieuw wordt ge maakt, waar op de behoeften van alle kin deren beurtelings en van allemaal tegelijk moet worden gelet, waar iederen dag een ander menu moet zijn óók smakelijk, als vader onverwachts te laat thuiskomt. Daar circuleert dag aan dag een logische gedachtenstroom door de hersens, alles over ziend, alles beheerschend, afdalend tot in de finesses, zonder iets te verzuimen, zich uit drukkend in zorg en toewijding. Maar.het hart is de motor en van het hart uit verspreidt zich het leven. Om nu toch voor één keertje logisch te zijn, zou ik boud willen beweren dat wij vrouwen onlo gische hoofden, maar daarentegen logische harten hebben. Zou 't bij onze echtgenooten precies omge keerd zijn? Peinst U daar eens over, zusters in de on- loglcai FfiLIOrMft ZONDAG: Russische eieren. Koninginne soep, Chateaubriands, Pikante saus. Gebak, ken aardappelen, Tomatensla, Vanillesaus met wafeltjes. MAANDAG: Bouilli, Zure saus. Aardap pelen, Spercieboonen. Deeneche rijst, Vruchten. DINSDAGGroentesoep. Varkenskarbo naden. Bloemkool. Aardappelen, Omelet met vruchten. WOENSDAG. Bloemkoolsoep. Runderrol lade, Gestoofde sla, Aardappelen, Brood schotel met krenten en rozijnen. DONDERDAG. Filosoof. Kropsla met to maat. Vanillevla met appelmoes. VRIJDAG: Aardapelsoep. Kropsla met komkommer. Gekookte eieren, Aardappelen, Botersaus. Wentelteefjes. ZATERDAG: Witte boonensoep met groente, Trommelkoek met stroopsaus, Meloen. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Groentesla met mayonnaise. Bloemkool met kaassaus. Aardappelen in de schil ge kookt. Appelmoes met schuimkop. 2. Posteleinsoep. Gepaneerde eieren, Sla met mayonnaise, Aardappelen, Chocolade taart. 3. Paddestoelensoep. Rijstcroquetjes met bruine boter, Aardappelen, Gestoofde to maten. Drie in de pan. 4. Gevulde tomaten met eierragoüt. Aard appelen, Boter, Gestoofde sla. Griesmeel pudding met rozijnen. Vruchten. RECEPTEN. Chocoladetaart. Benoodigd: 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 150 gr. boter. 200 gr. suiker. 2 eieren, plm 1 dL. melk. 30 gr. cacao. 50 gr. suiker, 2 lepels melk. zout. De boter tot room roeren, suiker en ei dooiers toevoegen en plm. 10 minuten roe ren. De eiwitten stijfkloppen en lepel voor lepel, om beurten met het bakmeel door de geroerde massa mengen. Zooveel melk toe voegen als noodig is om een niet te stijf cakedeeg te krijgen. Het deeg verdeelen en door de eene helft de cacao en de suiker, die met een klein beetje melk aangemengd zijn, roeren. Van de twee deegsoorten afwis, selend een laagje doen in een beboterde springvorm, waarvan de bodem bedekt is met een stukje beboterd vetvrij papier. De cake in 'n matig warmen oven gaar bakken GVi uur) In het begin onderwarmte, later boven- en onderwarmte Als de schaal afgekoeld is, bestrijken met chocoladeglazuur en garneeren met gepelde amandelen. Hiervoor neemt men: 30 gr. cacao. 150 gr poedersuiker. 4 lepels water. 1 theelepel boter. De cacao met de gezeefde poedersuiker in een pannetje aanmengen met 4 lepels water. Het mengsel 1 a 2 mi nuten door laten koken. Van het vuur de boter er door roeren en al roerende af laten •koelen tot het zoo dik is, dat het over de taart gegoten kan worden en nog even uitloopt. 8769 OUDE JINGEL 120 TEU 71<? DOEZQ/TQQQT 22 TCC2823 LEIDEN (Ingez. Med.) Opgerolde koek. Benoodigd: 3 eieren. 75 gr. suiker. 60 gr. bloem, zout. potje pruimenjam. 75 gr. poedersuiker, plm. 1 lepel water, citroen sap, geconfijte vruchtjes. De eidooiers met de suiker 20 minuten roeren tot ze dik en schuimig zün. De ei witten stijfkloppen. De helft van het eiwit door de dooiers roeren, de gezeefde bloem er luchtig mee vermengen, dan de rest van het eiwit er doorroeren. Het deeg uitgieten od een beboterd vel boterhampapier, dat ge legd is op een beboterd bakblik. De laag deeg in den oven zetten en in plm. 10 minu ten heel licht bruin en gaar bakken. Uit den oven nemen en de koek omkeeren op 't vette bakblik, zoodat het papier nu boven ligt. Dit er af'rekken. en de koek vlug mc' de vam besmeren. Daarna vlug oprollen, omdat de kanten anders bard worden en laten bekoelen. Voor het glazuur de poeder, suiker met het water roeren tot het- glan zend is en zoo dik als dunne boter. Een paar druppels citroensap toevoegen en het over de koek uitgieten. Deze garneeren met halve geconfijte vruchtjes. Soiréetjes. Benoodigd: Derelfde bes'e.nddec'en voor het de-g als in het vore recent van 11e- bote" moccaboter chocoladeboter He' deeg overgieten o'.m. IV: cM hoog in. een vierkant plat biscuitblik (b.v. van Haust toast) dat met boter ingesmeerd is. JJfe taart in phm 30 minuten gaar bakken en heel licht bruin. Uit den vorm nemen, midden door snijden en de helften bestrij ken met een botersoort Het deeg in nette vierkante stukjes snijden, deze glaceeren en garneeren met geconfijte vruchten, halve noten of gespoten boter. Ze opdienen in papieren calsses. Vanilleboter. Benoodigd: 125 gr. boter. 50 gr. poeder suiker. het merg van 1/4 stokje vanille of een pakje vanillesuiker. De boter met de poedersuiker, die gezeefd moet worden, tot room roeren. Het merg of de vanillesuiker er door roeren en de massa aflaten koelen voor men ze gaat spuiten. Moccaboter. Benoodigd: 125 gr. boter, 50 gr. poeder suiker sterke koffie-extract. De boter tot room roeren met de gezeefde poedersuiker. Druppelsgewijs de koffie er mee vermengen en de massa af laten koe len Als deze boter te koud wordt, laat het vocht wel eens los. Dit kan men door even verwarmen en roeren verhelpen. Chocoladeboter. Benoodigd: 100 gr. boter, 100 gr. poeder suiker, 75 gr. cacao. De boter met de gezeefde poedersuiker tot room roeren. Langzaam de cacao er mee vermengen en alles op laten stijven voor men het gebruikt om te spuiten. HET GESPREK IN HUIS VOOR UW HAARMODE: STATIONSWEG 20 6778 TELEFOON 689 (Ingez. Med.) Langdradige, ingewikkelde handwerken lokken ons niqt meer aan, maar zoo'n aar dig. eenvoudig werkje, dat telkens eens voor den dag gehaald wordt in een verloren uur tje, bij de thee of na het eten, dat heeft nog altijd zijn aantrekkelijkheid behou den. Heel gezellig is dit ontbijtlaken of tuinkieedje van wit of crèmekleurig linnen dat we zoo maar hier en daar versieren met dit motief van drie viooltjes in ver schillende kleuren, b.v. lichtlila, donkerlila :n geel. Ook kunnen dames met zéér han dige vingers de blaadjes nog allemaal ver schillend maken en zelf in ieder blaadje tintnuances aanbrengen. Hier komt het aan op een goed oog voor kleuren èn op een vaste hand! Vindt u 't geen bijzonder aardig idee? In de elfde eeuw had men omtrent dap perheid en ridderlijkheid wel eenigszins andere begrippen dan thans. Zoo verhaalt een oude kroniek de volgende geschiedenis: Willem de Veroveraar dong naar de hand van Mathilde, de dochter van graaf Sou- dewijn V van Vlaanderen, doch het jonge meisje wees zijn aanzoek af. omdat Willem een onwettig kind was. Toen de afgezanten nu deze reden aan den versmaden vri'er mededeelden, werd hij zóó dol van woede, dat hij naar Brugge reisde, daar Mathilde, toen zij uit de Mis kwam, opwachtte, haar aan heur lange haren over de grond sleur de, haar een paar vuistslagen en schoppen toediende en vervolgens weer ijlings weg reed. Mathilde en haar vader waren hierover echter in 't minst niet beleedigd. Het meisje was van meening. dat zulk een hartstoch telijke woede slechts haar oc"--rnn? Iron vinden in een vurac Hr'd" "-■* Iner- door zoo geroerd, c-1 r i nnd-r ir-r-n ver klaarde dat zij nu -i anderen man meer wiide hebben dan Willem. Weldra werd dan ook met de traditio- neele „pracht en praal" de bruiloft ge vierd

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9