E L T A X 006 BUITENLAND De strijd bij Sjanghai zeer hevig LESDSCH DAGBÜD - Eerie Blad Donderdag 2 September 1937 Engelsche verontwaardiging over duikboot-aanval VISSCHERIi BERECHTEN Wijzigt Frankrijk zijn houding? Zal Japan de Engelsche eischen afwijzen DE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN Z.-AFRIKA. Ontvangst van het echtpaar Idenburg te Pretoria. Den 3en Augustus heeft de „Beweging De aanval duikboot op 1652" te Pretoria den heer en mevrouw Idenburg op hartelijke wijze in de Berea- zaal een ontvangst bereid. Eenige honder den gasten bewogen zich in de groote zaal van het Spoorweginstituut, waaronder tal van op den voorgrond tredende personen uit de Pretoriasche samenleving, zoowel Nederlanders als Afrikaners. De voorzitter der „Beweging 1652", Albert Kuit, heette het echtpaar in een sympathieke rede wel kom. welke eindigde met de woorden: mr. waardiging gewekt. Idenburg boodschapt het oude stichters- land van deze vertegenwoordigende verga- dering het volgende: „Dit is dagbreek in Zuid-Afrika". Daarna sprak de Nederland- sche gezant dr. H. A. Lorentz en na hem voerden nog het woord dr. Holloway, se cretaris van financiën, prof. dr. S. P. En- gelbrecht, generaal Muller, dr. H. G. Vil- 1 joen, prof. dr. M. Bokhorst, A. P Ober- mey. mevrouw S. P. Broers, terwijl mevr. J NeethlingPo hl Afrikaansche verzen de clameerde. In zijn antwoord deelde de heer Iden burg mede, dat de Nederlandsche Regee ring volkomen bereid is mede te werken tot het verlevendigen van de betrekkingen tusschen Nederland en de Unie en men zich als begin van deze samenwerking voorstelt aan de universiteit van Leiden drie plaatsen beschikbaar te stellen voor verdere studie van medici, aan de Gro- ningsche universiteit zullen jongelieden die in Zuid-Afrika gestudeerd hebben, in de lichting wis- en natuurkunde gelegenheid vinden hun kennis te vermeerderen en ook voor de rechtsgeleerden wordt een gunsti ge gelegenheid om meer met Nederland in contact te komen, in uitzicht gesteld. Vol gend jaar zal een biologische excursie van Nederland naar de Unie worden georgani seerd. „Vad." door een of de onbekende het Britsche oorlogsschip Havock heeft in Engeland groote veront- In officieele kringen weigert men weliswaar nog, zich over den aanval op de „Havock" uit te spreken en wacht men blijkbaar op nadere bijzonderhe den over het incident en speciaal over de identiteit van den aanvaller, maar het is evident, dat ook in Whitehall de atmosfeer zeer geladen is. In de straten der Britsche hoofdstad schreeuwden de venters van dagbladen het sensationecle nieuws „duikboot viel Britsctaen destroyer aan". En ofschoon het Britsche publiek zich niet gemak kelijk overgeeft aan openlijke mani festaties van zijn gevoelens, getuigde thans toch de opmerkingen, welke men allerwegen vernemen kon, van een diepe en steeds feller wordende verbit tering over de piraterij in de Middel- landsche Zee. Chautemps van gisteren zouden voor een groot deel betrekking hebben gehad op deze gebeurtenissen en gedachtenwisselin- gen tusschen Parijs en Londen zouden hierover reeds zijn geopend. Een formeel protest van Frankrijk bU het nlet-inmenglngscomlté tegen de thans door Rome erkende inmenging van Italië in Spanje ls zeer waarschijnlijk, zonder dat daardoor afbreuk wordt gedaan aan de andere maatregelen, die de omstandig heden aan de hand zouden kunnen doen. Naar de Parljsche correspondent van de „Times" bericht, zou de Fransche gezant te Londen Eden hebben medegedeeld, dat Frankrijk voornemens is, de zaak aan het Geneefsche comité voor te leggen. Parijs zou handhaving van de niet-interventle- polltiek thans bezwaarlijk achten. Wat het verbod van toelating van vrij willigers over de Fransche grens naar Spanje betreft, interpreteert de „News Chronicle" de houding der Fransche re geering aldus. „De door het kabinet te Parijs genomen beslissing beteekent niet noodzakelijkerwijze, dat de Fransch-Spaan- sche grens thans geopend is voor vrijwil ligers, die zich naar het Iberisch schier- eiland zouden willen begeven; ze beteekent. dat, als Frankrijk ook nu nog vrijwilligers Tot dusver hadden de geheimzinnige belet, de grens te passeeren, het zulks doet duikbooten, die ln de Mlddellandsche Zeeuit politieke overwegingen en niet meer de handelsroutes bedreigen, zich bepaald krachtens een wet. De Fransche regeering tot het bombardeeren van koopvaardij- ls thans volkomen vrij de ten aanzien v:»n DE VESTIGING SEIS CHEN EN KLEINBEDRIJF. HET Lezing van mr. H. Geise. Nu de Vestigingswet binnenkort in wer ing zal gaan treden en den nieuw zaken man eischen zullen worden gesteld betref fende credietwaardigheld. handelskennis cn vakbekwaamheid, zijn of worden over al ln den lande voorbereidselen getroffen om te komen tot de oprichting van Han-1 „Havock" heeft daarop een delsavondscholen, waar voor htt Handels diploma, dat voor het voldoen aan de eischen handelskennis en vakbekwaamheid noodzakelijk zal blijken te zijn, zal worden cpgjaleid. De R.K.M.V. „De Hanze" ls er in samen werking met de K.J.M.V. in geslaagd een cursus samen te stellen op Katholieken grondslag, die vrijwel door geheel Neder land zal worden georganiseerd. Ook in. onze stad is de R.K. Handelsavondschool inmiddels opgericht en zal binnenkort met. gevallen. Dit bericht kon haar lessen een aanvang nemen. worden tegengesproken. Ter inleiding en oriënteering sprak mr. Intusschen zijn, naar van betrouwbare H. Geise gisteravond in „In den Vergulden zijde., wordt vernomen. nieuwe Britsche Turk" over het onderwerp „De Vestigings- versterkingen naar de Mlddellandsche Zee e.schen en het Kleinbedrijf". gezonden De Engelsche torpedojagers De Vestigingswet is een wet met „Hereward" en Hasty" zullen zich nl. aan- perspectiéf, aldus mr. Geise. een wet, die schepen. Nimmer nog was een aanval ge daan op 'n Brltsch oorlogsschip. En het is nu dus volkomen begrijpelijk, dat men ln officieele kringen te Londen het incident met de „Havock" als hoogst ernstig opvat. Duitschland had deze sensatie al be leefd, zooals men zich zal herinneren! Almerïa moest toen boeten voor den aan val op de Leipzig. De destroyer „Havock" maakte deel uil van 'n Britsche nlet-lnmenglngspatrouille Vaststaat, dat een onbekende duikboot in de richting van dit schip een torpedo heeft afgeschoten, die echter geen doel trof. De tegenaanval gedaan en eenige bommen geworpen ln de richting van de duikboot. Of deze aanval resultaat heeft gehad, is niet bekend. Men vermoedt van niet. Vier Britsche destroyers hebben onmid dellijk getracht, de geheimzinnige duik boot op te sporen, echter zonder succes. Een oogenbllk werd London opnieuw in opschudding gebracht door het gerucht, dat ook de Britsche kruiser „Galatea" dooi den onbekenden onderzeeër zou zijn aan- evenwel later een nieuwe structuur in het Middenstands, bedrijf zal bewerkstelligen. De toestanden zijn dringend en nijpend geworden, zóó zelfs, dat onze wetgever heeft moeten in grijpen, aanvankelijk met de wet op de uitverkoopen en andere kleine wetten, later met de Vestigingswet, die een ingrij pende verandering zal brengen in het Middenstandsbedrijf Nadat spr. uitvoerig had gesproken over toestanden, die er voornamelijk bij de vestiging bestonden, kwam hij op het eigenlijke onderwerp: De Vestigingseischen allereerst „Vakbekwaamheid". Dit zal moeten worden bijgebracht in overleg met de diverse organisaties, die voor zoover zij voor een bepaalde branche nog niet be staan, zeer spoedig zullen worden opge richt. Credietwaardigheid. Deze eisch zal na tuurlijk voor ieder bedrijf verschillend wor den gesteld, evenals rekening zal worden gehouden met de gemeente der vestiging en den omvang der zaak. Spr. gaf eenige cijfers, aan de hand van gegevens, ver strekt door de Ned. Middenstands Bank. Wil men bijv. in een provinciestad, waartoe Leiden kan gerekend worden, een sigarenzaak beginnen, dan zou voor win kelinstallatie, voorraad, bedrijfskapitaal etc. een benoodlgd bedrag van minimum f 3200.— worden gesteld. Voor schoenwinkels f. 4.000.Meubel zaken f. 7.000.—; Manufacturenzaken f. 7.000.— Kruidenierszaken f. 3300—; Zaken in Huishoudelijke Artikelen f. 7900; Rijwielzaken f. 6600—; Banketbakkerijen f 4900.—; Slagersbedriljven f. 4200— Dit zouden de mitümumeischen betee- kenen en voor de maximumbedragen zou den we deze cijfers gevoeglijk kunnen verdubbelen. Ongetwijfeld zal bij het stellen van die cischen den stand en den aard dec zaak. de grootte van het gezin, de aanwezigheid van borgen en de behoefte, die men zich zelf stelt, rekening worden gehouden. Wat de Handelskennis betreft, zal slechts een weinig boekhouden, kostprijs berekening, handelscorrespondentie wor den gevraagd, hetgeen voor een bezitter van minstens M.U.L.O. diploma één jaar en voor anderen drie jaar studie zal be- tc^kcnGn Mr. Geise besloot zijn inleiding met der. wensch. dat ieder zou meewerken deze wet te maken tot wat zij behoort te zijn een zuivering van en een zegen voor den Middensitand. sluiten bij de „Hyperion" en de Hardy" cn de andere Britsche oorlogsschepen. Maai- de aanvallen duren voort, zie het iBfttsche tankschip Wijzigt Frankrijk zijn houding? Op grond van door hun Parijsche corres pondenten verkregen inlichtingen zien verscheiden Engelsche bladen ernstig de mogelijkheid onder het oog van een her ziening der tot dusverre door de Fransche regeering ten aanzien van het Spaansche conflict gevolgde politiek. Deze verandering van houding wordt be schouwd als het logisch gevolg van het brutale optreden van een „zeker buiten- landsche vloot" in de Middellandsche Zee en van de uitwisseling van de telegrammen tusschen Franco en Mussolini, waarmede de duce openlijk Italië's inmenging in Spanje heeft erkend. De beraadslagingen van het kabinet- vrijwilligers getroffen maatregelen op te schorten of te annuleeren en zij kan geen wettelijke straffen meer opleggen aan degenen, die zouden trachten via de Fransche grens Spanje binnen te dringen." Grieksch munitieschip door vliegtuigen aangevallen. Het Grieksche vrachtschip Tsepo, dat met een lading munitie van Marseille op weg was naar Barcelona, is aangevallen door vliegtuigen. De vliegtuigen lieten ver scheidene bommen vallen, van welke een het schip trof. Een stuurman werd ge dood cn een matroos gewond. De kapitein slaagde er in het schip bij Arrenate la Mar op het strand te zetten. De aanvallende vliegtuigen werden verdreven door twee toestellen, die de Tsepo begeleidden. Torpedojager van Valencia naar Engelsche haven gevlucht. De José Luis Diez. een torpedojager van Valencia, die dezer dagen nabij Gyon is gebombardeerd, is gisteravond in geha- venden tosstand te Falmouth aangekomen. De machines, compassen en andere instru menten zijn ernstig beschadigd; het schip is op een ongevcrifleerd compas van Span je naar Falmouth gevaren. De bemanning ls vrijwel uitgehongerd? slecht gekleed en volkomen uitgeput. De militaire operaties. De rechtsche voorho&de is gisteren de provincie Asturie binnengerukt op twee plaatsen. De kern van het leger heeft de rivier Nansa bereikt. De voorste linie is thans op een afstand van 50 K.M. van Santander aangekomen. Op het front in Arragon hebben de rechtschen hun tegenaanval voortgezet. Het Oostelijk front heeft thans weer onge veer de positie van acht dagen geleden. Het offensief der rooden is definitief tot staan gebracht. Zuid-Amerika en generaal Franco. Naar gisteravond van betrouwbare zijde werd medegedeeld, steunt de regeering van Venezuela het voorstel van Uruguay tot erkenning van generaal Franco door de regetringen der Zu'd-Amerikaansche repu blieken. Argentinië veelt er echter niet veel voor. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: P. M. van der Linden, Deutzstr. 4, Oegst- geest. Kappersbedrijf en sigarenwinkel. Het kappersbedrijf en de sigarenwinkel; Deutz- straat 4, zijn overgegaan aan D. H. van der Linden, dd. 1 Sept. 1937. De heer P. M. van der Linden blijft eigenaar van de sigaren winkel: Geversstraat 55, Oegstgeest. Louis de Beer, Rusthoflaan 5. Sassenheim Bloembollenkweekerij. De zaak is met in gang van 1 Augustus 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Gebroeders de Beer. iB.P.i. Venn.: F. J. P. H. M. de Beer en A. F. C. M. de Beer. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 2 Sept. 1937. Tarbot per K.G. f. 0.76—0.58; Griet per kist van 50 K.G. f. 2416; Tongen per K.G. f 1.500.98, Groote Schol uer kist van 50 K.G. f.30; Middelschol f.28; Zet- schol f.30—20; Kleine Schol f. 22.50—5.50; Bot .f. 10—5.50; Schar f. 3.30—3.20: Tong schar f.3720: Roeten oer 20 stuks f.22; Vleeten per stuk f. 2.800.70: Klcinmia- del Schelvlsch per kist van 50 K.G. f. 25 14.50; Kleine Schelvlsch f.9—2.90: Kabel jauw per kist van 125 K.G. f.68—33: Gul len per kist van 50 K.G. f. 15.501.50; len gen per stuk f. 1.20: Heilbot Der K.G. f. 1— 0.56: Wijting per kist van 50 K.G. f 2.50— 1.20; Koolvtsch per stuk f 0.630.27 Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 8.502.30. Aangevoerd; 2822 kisten versche haring Prijs f. 2.451.25 ner kist. 27 kantjes steur- harine Prijs f. 109.90. Aangekomen 9 stoomtrawlers: IJM. 26 met f.2440: IJM. 86 met f.926: IJM. 0 met f 3442: J.TM. 83 met f 921: IJM. 16 met f 1628: IJM. 167 met f 2233: I'M 15 met f.2653; IJM. 48 met f 2272: IJM. 58 met f. 22.50 besomming. De laatste drie besom mingen zijn gedeeltelijk voor versche ha ring. Voorts: 1 Deensche kotter: E. 390 met f.839 besomming en 1 logger: de KW. 78 met f. 387 besomming. 4556 (Ingez. Med.) Het Engelsche muziekcorps van het Leger des Heils zal niet Donderdag, doch Dinsdag as. een bezoek aan onze stad brengen. Ten gevolge van een val, waarbij zij met het hoofd ou de trede van een trapje terecht kwam, heef: de 18-jarige woon wagenbewoonster Joh. S gisteravond an lichte hersenschudding bekomen. De E H.D onderzocht haar doch achtte ooname in een ziekenhu's niet noodzakelijk. De dezer dagen gehouden collecte ten bate van het fonds tot bestrijding der T. B.C. „Draagt Elkanders Lasten" heeft f. 354.31'/: opgebracht. VLAARDINGEN, 2 Sept. Binnen van de haringvisscherijKW 153 met 22 last. Prijzen: Maatjes groen t. 21.60; idem iong f.1313.90; idem gewoon f. 8.20 -8.40; idem minder f 6.80: Volle haring Zu:'d f. 11.4011.80; Idem groen f.13. Te Scheveningen '.varen 8 schepen bin nen met 203 last. Praairapport Hr. Ms. „Jan van Brake!". 1 Sept. Tusschen 54 gr. er. 40 en 54 gr. 51' N.B.. 0 gr 45' en 1 gr. 25' O.L.: VL. 56 met 125 kantjes; VL. 208 met 200; VI.. 84 met 324; VL. 83 met 360; VL. 112 met 150; VL. 155 met 100: VL. 85 met 38: VL 196 met 83; SCH 64 met 135; SCH. 339 met 375; SCH. 297 met 100: SCH. 325 met 228; SCH. 242 met 200; SCH. 110 met 250; SCH 243 met 60; KW. 25 met 150; KW. 54 met 125; KW 79 met 200' KW. 37 met 147; GDY. 267 met 265; GDY. 8 met 13 kantjes. Alles wel. DE ALGEMEENE TOESTAND. TOENADERING TOT HONGARIJE. DE VISCHOMZET TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent.) De omzet in den Rijksvischafslag te IJinuiden gedurende de maand Augustus bedroeg f. 609.371.—. In dezelfde maand van het vorige jaar was de omzet f. 506.924. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Vrljoagmarkt: .Dirkje" RO. 53 Vangst: 1150 m haring en 10 m. makreel. „Erin" IJM. 12. 1500 kisten haring en 60 kantjes steurharlng. Amerika en bewapeningsvermindering. Bij zijn terugkeer uit Roemenië heeft Krofta, de Tsjecho-Slowaaksche premier, verklaard, dat de conferentie der Kleine Entente zich van alle Mldden-Europeesche kwesties het meest heeft bezig gehouden met het Hongaarsche vraagstuk Opnieuw werd ondubbelzinnig vastgesteld, dat de drie staten der Kleine Entente hun poli tieke betrekkingen met Hongarije slechts in onderling overleg willen regelen. De Hongaarsche kwestie zal straks te Genève uitvoeriger besproken worden. Het officieele Hongaarsche Telegraaf- agentschap zegt; Wanneer de staten der Kleine Entente ten aanzien van de rechtsgelijkheid van Hongarije op bewapeningsgebied een be paalden waarborg verlangen, dan is Hongarije bereid, dezen waarborg te geven, hetgeen niet meer dan een formaliteit is. Hongarije verlangt echter ook voor zich een waarborg, waar het de regeling der positie van de Hongaarsche minderheden betreft. Een dergelijke garantie zou in zeer kolden titd tot normallseering der betrek kingen tusschen Hongarije cn de staten der Kleine Entente kunnen bijdragen. Men voelt toenadering tusschen de par tijen langzaam groeien! De Amerikaansche minister Cordell Huil heeft in een radiorede verklaard, dat de Vereenlgde Staten bereid zijn, iedere ern stige poging, de bewapening te verminde ren. te steunen. Huil betoogde verder, dat een oplossing van de economische moeilijkheden, waar mede de wereld te kampen heeft, tot een politieke verzoening zou lelden. DUITSCHLAND Het congres voor de Duitschers in het buitenland. Op het congres voor auslands-deutsche heeft de rljksjeugdlelder, von Schlrach o.a. verklaard, dat voortaan degenen, die een leidende functie ln de Httler-jeugdbewe- p.lng willen bekleeöen, een half jaar ln het buitenland moeten hébben vertoefd. Zoo zal in de toekomst niemand in Duitschland meer een leidende positie innemen, die geen begrip heeft voor den strijd der Duitschers in het buitenland. Het hoofd der Dultsche politie Himmler, heeft o.a. gesproken over de ln den laat- sten tijd gevoerde processen tegen orde broeders. die, naar hij zeide, hadden aan getoond, hoe noodig het was, dat de staat met Ijzeren hand Ingreep. Zonder aanzien des persoons werd met onverbiddelijke scherote te werk gegaan en Duitschland bevrijd van elementen en een kwaad, die bij een in den grond zoo zuiver, fatsoenlijk en gezond volk niet op hun plaats waren. De bedoeling, die bij de bestrijding van de verschillende uitingen van het kwaad voor zat, was vooral de bescherming der op groeiende. Jeugd. RUSLAND Nieuwe doodvonnissen. De rechtbank te Tiflls heeft gisteren von nis gewezen ln het proces tegen elf be klaagden, die beschuldigd waren van de be kende Trotskistische woelingen, en voorbereiding tot aanslagen op Sovjet autoriteiten. Van de elf beklaagden zijn er zeven ter dood veroordeeld, twee tot tien en twee tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De beklaagden hadden allen bekend, maar zich In hun verdediging beroepen op hun vroe gere verdiensten Jegens de partij. De zeven doodvonnissen zijn onmiddellijk voltrokken. Thams wordt te Tiflis het proces tege moet gezien tegen den vroegeren premier van Georgië, de vier gouverneurs en veertig andere hooge ambtenaren die zich reeds in hechtenis bevinden en die van dezelfëe soort misdrijven worden beticht. De vroegere premier der Oekraïne heelt zelfmoord gepleegd. ZUID-AMERIKA Chileensche nota aan den Volkenbond. Edwards, de Ohlleensche Volkenbonds- gedelegeerde heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een mededeeling zijner regeering overhandigd, waarin de Chileen sche regeering met nadruk wijst op de noodzakelijkheid van universaliteit van den Volkenbond. De Chileensche regeerlng streelt niet slechts naar geïsoleerde of gelegenhelds- samenwerklng van staten, die geen lid zijn van den Volkenbond, met den Volkenbond, maar naar een hechte uitbreiding van den bond o-p de basis van het handvest, zoodat alle staten ter wereld er deel van zouden kunnen uitmaken. De Chileensche regeering wenscht, dat de bond meer gezag en kracht hervindt. Ook ziet zij met ontmoediging de vertra ging ln de hervorming van het handvest. De Chileensche gedelegeerde zal deze denkbeelden nader ontwikkelen ln de eerst volgende zitting van de commissie voor de hervorming van het handvest op 10 Sep tember a.s. TSJECHO-SLOWAKIJE De gezondheidstoestand oud-president Masareyk wekt zorg. Het Tsjechische telegraafagentschap deelt mede, dat de vroegere president op zijn landgoed te Lany ernstig ziek ligt. Zijn toestand is zorgwekkend. President Benesj en minister Hodza be vonden zich aan zijn ziekbed, doch Hodza is. toen een lichte verbetering intrad, naar Praag teruggekeerd. De zieke is nog niet buiten gevaar. MEXICO Het congres geopend. Bij de opening van de nieuwe zitting van het 37e congres heeft president Lazaro Cardenas te kennen gegeven, dat er geen hervatting zal plaats vinden van den dienst van rente en aflossing op Mexico! internationale verplichtingen, welke in ge breke zijn. Voorts heeft de president zijn houding nopens Spanje gerechtvaardigd en ver klaard, dat de neutraliteit onderscheid moet maken tusschen aanvallers en wet tige regeeringen, die geholpen dienen te worden. Hij deelde mede, dat Mexico naar Spanje oorlogsmateriaal heeft geleverd ter waarde van acht millloen pesos. 0 De Chlnecsche bladen melden, dat drie divisies Japansche versterkingen zoo juist te Sjanghai zijn aangekomen. De Chlnee- sche troepen hebben nog de forten van Woesoeng en de stad Pausjan ln hun bezit. Nabij Lotien wordt verbitterd gestreden. De Chineezen moeten daar zelfs ln den aanval zijn. Naar Domei uit Slan verneemt, zijn daar 72 sovjet-Russische vliegtuigen aangeko men, welke vla Buiten-Mongolie werden vervoerd. Verder zouden nog 144 toestellen onderweg zijn. Ook zouden te Kanton zestien sovjet- Russische piloten zijn aangekomen, van wie er acht naar Toenklang en Swatau zouden zijn gezonden, terwijl de overigen te Kan ton zijn gebleven, Japansche vliegtuigen hebben te Sjanghai de Nanklngstraat (in de Internationale con cessie) gebombardeerd. Het D.N.B. deelt mede dat hierbij ongeveer tachtig auto's zijn vernield. De inzittenden hadden ln allerijl hun wagens verlaten. Het plan tot een grooten Japanschen opmarsch, die aan alle fronten van Sjang hai en Woesoeng verwacht werd, is bezig 1 voltooid te worden. De strijd van gisteren was hevig, maar men ls van meening, dat dit slechts een inleiding is. De Japansche bombardementen waren buitengewoon j zwaar, maar de stellingen zijn naar het schijnt weinig gewijzigd. China betaalt Japan. De regeering van Nanking heeft 32.000 pond sterling betaald aan de Japansche regeering als aflossing van den Augustus- termljn voor de Boxer-ldemnitell. Vermoe delijk ls deze betaling geschied op aanspo ren van een derde mogendheid. De strijd in het Noorden. Naar uit Tsintau gemeld wordt, zijn troe pen der Chlmeesdhe centrale regeering ln Tslngtau aangekomen. Daarmede, aldus wordt van Japansche zijde gezegd, hebben zij de overeenkomst met Japan geschonden terwijl Japan volgens verdrag de Japan sche consulaire ambtenaren en de Japan sche consulaire politie uit Tslngtau heeft teruggetrokken. Geruchten over Mantsjoekwo De diplomatieke correspondent van de Manchester Guardian verklaart, dat de Ja panners in Mantsjoekwo groote moeilijk heden zullen ontmoeten. Er zijn weinig bij zonderheden beschikbaar, daar de Japan sche autoriteiten er natuurlijk naar stre ven de feiten niet te laten uitlekken. Twee bataljons troepen uit Mantsjoekwo zouden in de buurt van Moekden aan het muiten zijn geslagen, terwijl er ook troebelen moe ten zijn geweest in Dejehol, waar twee Ja pansche generaals zouden zijn gedood, van wie één door zijn eigen manschappen. De overval te Hei-Shan-Kau De Chineesche bandieten vragen thans een losgeld van 'r half millloen Ohlneescne dollars voor de gevangenen, die zij op.?j" sloten hebben in een pagode in de Weste lijke heuvelen. Een verklaring van Soegijam*' De Janansche minister van oorlog. Poe- gilama, heeft in den kroonraad Je redenen uiteengezet, die Japan er toe ge'orachi heb ben een „krachtige strafactie" legen China te ondernemen HIJ verklaarde, da Japan met het grootste geduld eer. PolJ):?ï gevoerd heeft met het doel een plaatselijk regeling en niet-verergering van het con flict te verkrijgen, maar dat de Nanking- regeering belangrijke strijdkrachten na geconcentreerd langs den spoorweg re ping—Hankau en Tientsln-Poekac dreigde de provincie Jehol binnen te >a len. De Japansche regeering. zoo v4jj verder, was dus gedwongen af te zien de vroegere politiek en te besiulten beslissenden slag toe te brengen aan Chineesche legers bij wijze van bestran Het bombardement van de „President Hoover". Het Amerik. staatsdepartement he*'' m-degcdeeld, dat het van den ambassa der Vereenlgde Staten te Nanking een legram heeft ontvangen, waarin worai meld, dat maarschalk Tsjang Kai SjeK 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2