Rusland en Amerika LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 September 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS WEERBERICHT. De Russische vliegtuig-industrie D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS jA BEURSOVERZICHT LOSSE NUMMERS VAÏV ONS BLAD MAIKI BIRICIITENc^^ Barometerstand. gistermiddag 3 Uur: 768. Hedenmiddag 3 uur: 766. binnenlandsch weerbericht. I Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 765.8 Stockholm laagste barometerstand 738.6 Vestmanoer Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuld- I westelijke wind. Zwaar bewolkt tot be- I tokken met toenemende kans op regen lol onweer. Later opklarend en koeler. buitenlandsch weerbericht. I Uidegedeekl door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De depressie heeft zich vooral naar I IJsland verplaatst en werd daar diep, zij I breidt zich verder naar het Oosten uit, in het- Zuidwesten stijgt de barometer weer. Een gorden van hooge drukgebteden Iboven 765 m.m. loopt om de depressie van I Spanje over midden Europa tot bij Gxoen- |lsnp Öp de Britsche eilanden zijn zware |rfg:ns gevallen, zoowel in Ierland als in Ischotland viel plaatselijk 25 m.m Er [raaien krachtige Zuidelijke tot Westelijke I winden en in Schotland duurt de regen |ioort.. Scandinavië heeft tijdelijke opklaring iarbij in den nacht de temperatuur in Ibet binnenland reeds onder het vriespunt. Iikalde. Ook Dui lach land, Zwitserland en Frank- zijn nog onder hoogedruklnvloed met |ieel ochtendmist en windstilte, waarna «verdag de temperatuur vrij hoog kan liUJgen I De hooge toppen in Zwitserland zijn vrij van wolken. Ons land komt thans onder invloed van de depressie met veel kans op regen of onweer, waarna afkoeling en opklaring kan volgen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR Parijs: Windst., 17 gr. C. Goed weer doch «el bewolking. I Londen: Z. 16 gr. C„ Zw. bewolkt. IBerlijn: Windst.. 17 gr. C. mooi. I NiceWindst., 22 gr. C., fraai weer. LUCHTTEMPERATUUR. luur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.) II uur 's mldd.: 19 gr. C. (87 gr. F.l luur nam.: 22 gr. C. (72 gr. F.) OGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Donderdag. I Voorm. te 1.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 19'/« gr. C. UCHT OP VOOR FIETSERS es. I "oensdag: 8.19 nam. tot 5.40 voorm. MAANS. OP. EN ONDERGANG. 1 Sept.: op: 1 uur 53; onder 17 uur 45. CONGRES VAN LEVENSMIDDELEN GROSSIERS. I Se deelnemers aan het gisteren te Am- ^Jdam begonnen van de internationale "etatle van bonden voor den Import en Whandel In levensmiddelen zijn heden- *'8en te 12 uur door het gemeentebestuur 1 Amsterdam met hun dames officieele stadhuize ontvangen. Het gemeente- »luur was vertegenwoordigd door den rj'uder mr. Kropman als waarnemend ■(«meester, en door weth. van Meurs. J® DAG DES OORDEELS" OOK TE AMSTERDAM VERBODEN. f wij vernemen, heeft de burgjemees- F'an Amsterdam, dr. W. de Vlugt, thans Amsterdamsche Tooneelvereeniglng i'tv ren la6*1"®11 A. Defresne en A. m) als zdn beslissing medege ld, 'J™1 hij bezwaar heeft tegen opvoering F «hoofdstad, van het tooneelstuk „De «es oordeels" van den Amerikaanschen fiver Elmer Rice, J®*]' bekend, heeft de burgemeester Haag, mr. S. R. de Monchy een We beslissing genomen op een ver- vit opvoering van tooneelstuk van den ■fctt r v' Lu,gt Melsert, directeur van Lv^tiamsch-Hofstad-Tooneel, op grond bif' 'eit, dat dit stuk een toespeling Jiop den brand in het Duitsche RUks- Een onzer correspondenten schrijft: Op Zondag 22 Augustus moet op de Oost zee niet ver van de Poolsche haven Gdynia op het luxe-Jacht van Morgan „Plrat" een zeer belangrijke conferentie tusschen den Amerikaanschen bankier Pierpont Morgan, den ambassadeur der Vereenlgde Staten te Moskou Mr. Davls en eenige andere voor aanstaande personen plaats gevonden heb ben. Mr. Davis was voor dit doel uit Mos kou naar Gdynia gereisd en koos na een kort oponthoud in deze haven met zijn eigen jacht zee. Morgan kwam uit Vllssin- gen. Toen de beide schepen elkaar ont moetten ging Mr. Davls aan boord van de „Plrat" en bleef er langen tijd. De omstan digheden, waaronder deze geheimzinnige beraadslaging in open zee plaats vond. ma ken het waarschijnlijk, dat hier sprake was van een conferentie, welke het standpunt van Amerika en Rusland ln het Japansch- Chlneesche conflict betrof. Een belangrijk element in de toenadering tusschen Rus land en Amerika vormt de directe lucht- verbinding van Moskou naar San Francisco over de Noordpool. De terugkeer van de eerste Amerlka-vliegers, Gromof, Joe- matsjef en Danllln op Maandag 23 Augus tus naar Moskou werd een ware feestdag. Alle fabrieken hadden haar arbeiders en alle zaken haar employé's vrijaf gegeven, opdat zij aan de ontvangst konden deel nemen. Het verkeer.sminislerle had den vliegern de prachtige salonrijtulgen. waarin vroeger de keizerlijke familie ln Rusland reisde, naar de grens tegemoet gezondem Vele uren voor de aankomst van den trein, waren het sta tion en alle aangrenzende straten met een geweldige menschenmenigte gevuld. Toen de met bloemen en vlaggen versierde reu- zenlocomotief om kwart over vier het sta tion binnenreed, brak een oorverdoovend huldebetoon los, dat minutenlang aanhield, de militaire muziek schetterde, het hoera geroep weerklonk.. Nadat het stil ge worden was, hield prof. Schmidt namens de partij en de Regeering de begroetings rede, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Rusland is de beste, voortreffelijkste luchtvaartnatte van de geheele wereld. Wij zullen den weg over de Noordpool ontdekken en in exploitatie brengen en wij zullen voor geen moeilijkheden en teleurstellingen terugdeinzen. Dat wij moeilijkheden hebben, dat getuigt het geval Lewanefski. Niettegenstaan de deze moeilijkheden echter zullen wij geen duimbreed wijken, we zullen ook Lewanefski vinden en de eerste stap pen op den weg over de Noordpool zet ten. Wij zullen geenszins met hetgeen wij tót dusver bereikt hebben genoegen nemen en niemand zal ons over het hoofd kunnen groeien. Laten onze vijanden daarvan verzekerd rijn!" In een open auto trokken de naar het vaderland teruggekeerde vliegers daarop door de feestelijk versierde straten en onder triomfbogen door naar het Kremlin, waar zij door Stalin ontvangen werden. De beteekenls die men in Rusland aan de luchtlijn Moskou-Noordpool-San Fran cisco toekent, komt ook tot uiting in de ge weldige reddingsexpeditie, die men voor het vinden van Lewanefski uitzendt. Onder de leiding van één van Rusland's meest be kwame piloten: Wodopjanof zal een eska der van negen driemotorige vliegtuigen over Rudolfeiland en de Noordpool leiden. Ieder van deze vliegtuigen heeft drie radio-installaties ontvanger en zender van welke in leder vliegtuig een voor het gebruik op alle golflengten geschikt ls. De levensmiddelen zijn in gummizakken gepakt en voor een half jaar toereikend. Voorts zijn in de vliegtuigen electrlsche kook- en verwarmingsapparaten aange bracht. Een groote hoeveelheid vuurpijlen zal worden medegenomen voor het geval dat de werkzaamheden van de expeditie nog zullen voortduren, als reeds de pool nacht aangebroken ls. Niet minder grootsch opgezet ls de red dingsactie. die ln Amerika wordt aange hangen. Op Zaterdag 21 Augustus ging de IJsbreker Krassin acht mijlen ten Noorden van Point Barrow voor anker. De toestand van het Ijs stond geen landing toe. De één- motorlge vliegtuigen die zich aan boord van den IJsbreker bevinden, zullen onverwijld hun nasporingen beginnen. Verder is de Russische vlieger Sadkof van Ochotsk aan de Oost-Siberische kust met een tweemotorig vliegtuig vertrokken en op 20 Augustus bij Point Barrow in Alaska geland, van waaruit hij zijn onder - zoeklngsvluchten zal maken. Dit nog niet genoeg vindend heeft de Russische regee ring een reusachtig vliegtuig, dat voor een expeditie naar Nieuw-Guinea bestemd was voor 230.000 dollar in Amerika ge kocht. Dit vliegtuig draagt als herkennings- teeken U.S.S.R.L. 2 en staat onder com mando van den bekenden poolonderzoeker Wilkins, die door de beste poolvliegers van Canada en de Vereenlgde Staten wordt be geleid. Wilkins is met het genoemde vlieg tuig In Port Arthur aan het Boven-meer in Canada aangekomen. Tenslotte financiert Rusland de vlucht, die Mattern met zijn vriend Jones in hun Lockheed-Electra van Amerika over de Noordpool naar Moskou onderneemt. Aangezien Mattern denzelfden weg wil volgen, die Lewanefski vliegen moest, hoopt men dat hij den verdwenen vlieger zal kunnen opsporen. „Ik zal gelukkig zijn," heeft Mattern in Fairbanks verklaard, „wanneer ik wat voor Lewanefski en zijn vrienden kan doen. Ik zal nooit vergeten dat Lewanefski mij in het jaar 1933 heeft gered". Deze vllegtuigexpeditles die tegelijkertijd van Rusland en Amerika uit plaats vinden, overtreffen alles wat tot nu toe op het ge bied van luchtverkeer, speciaal wat het onderzoek van het land rondom de Noord pool betreft, plaats gevonden heeft. Ja, het heeft er veel van weg, of de organisatoren een veel grooter doel beoogen dan alleen maar het opsporen van Lewanefskl's ver ongelukte machine. En onwillekeurig denkt men daarbij aan de woorden waarmede prof. Schmidt de teruggekeerde Poolvlie gers begroette: de weg Rusland-Noordpool- Amerlka moet gevonden worden. Onlangs hebben ln Moskou groote lucht- manoeuvres plaats gevonden. Vijfhonderd vliegtuigen de nieuwste typen zouden óe hoofdstad aanvallen, Overal in de stra ten waren de afdeellngen der luchtdoel artillerie opgesteld. In de luchthaven Chodynka sloegen Stalen en de leden der Russische regeering den strijd gade. De luchtdoelartillerie sloeg den aanval af. Na afloop der- manoeuvres verzamelden 20.000 vliegers zich in het Kremlin om Stalln. De dictator hield een toespraak tot hen. waar bij hij verklaarde, dat het luchtwapen, ge zien de geweldige uitgestrektheid van Rus land het meest waardevolle verdedigings middel was. Daarom moet het steeds mach tiger worden. Stalin sprak voorts de hoop uit. dat hij na 5 jaar over 20.000 vliegers zou kunnen beschikken. Op het oogenblik telt de Russische lucht vloot op z'n hoogst 5000 luchtwaardige toe stellen. Twee groepen zijn ln het bijzonder de aandacht waard: 200 reuzengroote, vier motorige bommenwerpers, die. zooals de herfstmanoeuvres ln 1936 uitwezen, ln staat zijn achter het vijandelijke front 1200 man, 150 machinegeweren en 1 'lichte veldka nonnen af te zetten. Het tweede opvallen de type ls het gevechtsvliegtuig, dat een reusachtige snelheid kan ontwikkelen en voorzien is van 3 mitrailleurs en een twee- duimskanon. Volgens de geruchten zouden vele duizenden toestellen van dit type op afgelegen plaatsen vervaardigd zijn, In ge val van oorlog zou men er onmiddellijk over kunnen beschikken. Wat hiervan ook waar moge zijn, de Russische luchtvloot ontwik kelt zich razend snel en de Russische regee ring dost alles wat zij kan om de vliegtuig industrie te steunen. De reeds bestaande vliegtuigfabrieken in Rusland bouwen de bovengenoemde bom menwerpers en gevechtsvliegtuigen op grond van een licentie der Amerlkaansche Wrlght-Whinvind-mcdellen. Op het oogen blik werdt echter in de nabijheid van Mos kou een nieuwe fabriek gebouwd, die series van Amerlkaansche Vultee-bommenwer- pers zal vervaardigen. De productie van deze. in aanbouw zijnde fabriek, zal grooter zijn dan die van de Vulteefabrleken ln Santa Monica (Californlë) Verder wordt met koorlsachtigen ijver een nieuwe water vliegtuigfabriek aan de Zee van Azow Inge richt. De plannen voor deze fabriek zijn door Amerlkaansche ingenieurs uitgewerkt. Deze zullen ook de bouwwerkzaamheden leiden. Trouwens zij zijn geroepen om een groote rol te spelen ln de Russische vlieg tuigindustrie. Nu kunnen wij, met een zekerheid gren zende waarschijnlijkheid raden, waarover de Amerlkaansche gezant in Moskou. Davis en Pierpont Morgan met elkaar gesproken hebben. Het gold natuurlijk het financie ren van de Russische vliegtuigindustrie, die met Amerlkaansche ingenieurs en Ame rlkaansche licenties, uitgebouwd wordt. Bo ven dien zullen deze heeren ook wel de al- gemeene politieke beteekenis van de samen werking, tusschen Rusland en Amerika, aangeroerd hebben. In de ontdekking van den nieuwen luchtweg Rusland-Noordpool- San Francisco, heeft deze samenwerking een practische basis gevonden ONDER EEN AUTO GERAAKT. Vanmogen heeft op den rijksweg te Drumpt een ernstig verkeersongeval plaats gehad De 63-Jarige landbouwer T. Lelsink uit Drumpt wilde per rijwiel den rijksweg oversteken, om den weg naai achter- Drumpt ln te slaan. Hierbij heeft hij even geweifeld, waardoor hij onder een passee- rende auto geraakte. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. UIT NED, OOST-INDIË NED. HERV. KERK Beroepen. Te Grijpskerke en te Oostka- pelle, H. A. v. Loon. cand. te Renswoude. Bedankt. Voor Zuid-Beyerland (toez.l, A. de Leeuw te Willige-Langerak. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Stadskanaal H. J. Jager te Voorthuizen en P. Veenhuizen te Soera- baja. Aangenomen naar Hoogersmilae, A. Bos. cand. te Groningen. J. M. de Bruin, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, eervol emeritaat wor den verleend, ingaande 1 Sept. 1938. Het Curatorium biedt in zijn plaats de Synode een tweetal aan, bestaande uit de predikan ten Ds. W. Kremer te Leeuwarden en Ds. L, H. v. d. Meiden te 's Gravenhage-C. De praeses verwelkomde ter vergadering Ds. M. Geleljnse, miss. predikant met ver lof en Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredi- kant in Algem. Dienst. Spr. verzocht Ds. Geleljnse bij de behandeling der zendings zaken als adviseur te willen optreden, wat deze gaarne doen zal. Het verslag van Ds. de Bruijne werd goed gekeurd. De redactie van het officieel orgaan „De Wekker" werd herkozen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel inzake de emeriteering van de hoogleeraren, waarover een geanimeerde gedachtenwisseling werd gevoerd, waarna de morgenzitting werd gesloten. In de middagvergadering deelde de scriba mede dat de volgende commissies zijn be noemd: voor de buitenlandsche zending: leden ds. J. Jongeleen te Apeldoorn, ds. J. Hovius te Nieuwe-Pekela, ds. K. Bokhorst te Murmerwoude en ouderling B. de Haan te Kornhorn. Adviseerend lid ds. H. Jans sen, leger- en vlootpredikant in algem. dienst. Voor de kas voor emeritus-predikanten, predikantsweduwen en weezen. Leden: ds. J. L de Vries te Deventer, ds. G. Salomons te Amsterdam-W. en ouderling E. van De venter te Assen. Adviseerend lid prof. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Voor de beantwoording van het schrijven van de Generale Synode der Geref. Kerken om een samenspreking. Leden: ds. L. R. v. d. Meiden te 's Gravenhage-C, ds. W. Kra mer, ds. J, Jongeleen, ds. R. F. Sluiter te 's-Gravendeel en de ouderlingen B. Neder- lof te Rotterdam, G, Rijksen te Zeist en J. O. Vermeer te Noordeloos. Adivseerend lid prof. J. J. v. d. Schuit Voor het rapport in betrekking tot het lidmaatschap van de N.S.B. en de Chr. Dem. Unie. Leden ds. R. F. Sluiter, ds. W. Bljle- veld te Haarlem-C en ouderling A. J. de Geus te Dordrecht. Adviseerend lid ds. H. Janssen Voor het bezwaarschrift inzake art. 36 der Geloofsbelijdenis. Leden: ds. W. Kre mer. ds. P .J. de Bruin te Veenendaal en ouderling J .v. d. Meer te Aalsmeer. Advi seerend lid prof. J. J. v. d. Schuit. Voor het bezwaarschrift van Hoogeveen betreffende het Kamerlidmaatschap van Chr. Geref. predikanten ds. K. G. v. Sme den te Enschede. Ds. S .v. d- Molen te Rot terdam-C. en ouderling B J. Boerrigter te Deventer. Adviseur Prof. J. W. Geels te Apeldoorn. Voorts werden de predikanten ds. M. Holtrop te Hilversum, ds. P. de Groot te Gorinchem. ds. W. Kremer, ds. J. Hovius en ds. F. W. Laman te Sommelscjijk en de ouderlingen B. Nederlof, G. Rijksen en J. v. Dongen te Dordrecht benoemd in ver band met een tweetal ingekomen bezwaar schriften. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van een hoogleeraar in de vac de Bruin. De voorzitter van het curatorium, ds. S. v.d. Molen, accentueerde de noodzakelijk heid van deze benoeming, terwijl de pen ningmeester der School een overzicht gaf van dc bsgrooting over het cursusjaar '38 '39 Nadat de praeses in gebed was voorge gaan werd tot stemming overgegaan. Ge kozen werd ds. L. H. v. d. Meiden te 's-Gra- venhage-C. De vergadering ging hierna in comité-generaal. Na opheffing van het comité werd ds. R. E. Sluiter herbenoemd tot penningmeester van de Theol. School. Ds. M. Holtrop bracht hierna rapport uit over de kas E.B.P., zulks als secundus van den penningmeester, ds. Joh. v. d. Vegt, cm. predikant te 's-Gravenhage. Ds. L. de Bruijne bracht hierna verslag uit varr het jubileumfonds (Afscheiding van 18341, zoowel wat de financiën betreft als wat de verrichte handelingen aangaat. Belde rapporten werden gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de hee ren ds K Zuldersma en de ouderlingen Th. v. Dolderen van Driebergen en A. K. de Groot te Sliedrecht, waarbij ds. L. de Bruijne als adviseur dienen zal. Ds. v. d. Melden deelde hierna mede zijn benoeming tot hoogleeraar te Apeldoorn te aanvaarden. Hij verbond daaraan enkele beschouwingen, mede in verband met zijn eigen gemeente en verklaarde, dat hij de benoeming niet aannam dan na gepleegd ernstig overleg. Ds. M. Holtrop wenschte hierna als as sessor ds. v. d. Meiden namens de Synode geluk en bad hem bij zijn nieuwen arbeid Gods zegen toe. Prof. J. J. v. d. Schuit sprak vervolgens een hartelijk woord van welkom namens het college van hoogleera ren en ds. S. v. d. Molen als president curator namens het curatorium tot den nieuwen hoogleeraar, die daarop door de Synode staande toegezongen werd de ze genbede uit Ps. 134. Prof. v. d. Schuit sloot daarop de zitting met dankgebed. Hierna werd de vergadering voortgezet. SUIKER - RUBBER - KOFFIE.- CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatielcas N.V. SUKEft. KOfft. CACAO, KATOEN, ALLE G* A»|£M ENZ. TE« fïLBUE VAM IONOEM. KVEtPOOi. MEW YOtK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2. T«Woc Ho. 30012-31012 AMSTUTDAM-C. Boun NH 2, ToW. 30012 - ToltgrM**»i: CAHOSAMSTERDAM 4302 flngez. MeAJ AMSTERDAM, 1 Sept. De kortstondige vacantleperlode was aan de bedrijvigheid op de Amsterdamsche ef fectenbeurs niet ten goede gekomen, want ook heden was de affaire van geringe af metingen De stemming was echter gedeci deerd zwak. Op alle afdeellngen had het aanbod de overhand en hoewel de verkoops. drang niet bovenmatig groot was. kon het aan de markt komende materiaal wegens algeheel gebrek aan kooplust slechts plaat sing vinden tegen lagere koersen, terwijl hier en daar zelfs aanzienlijke verliezen werden geleden. De flauwe beursstemming moest voor namelijk worden toegeschreven aan de onzekere politieke situatie, het teleur stellende verloop van Wallstreet en de on berekenbare prijsbeweging van de goede renmarkten. De reactie te New-York resulteerde ln de eerste plaats in een inzinking van de Amerlkaansche waarden te Amsterdam. Over de geheele linie werden verliezen ge leden, terwijl de staalaandeelen het meest de dupe van de historie waren. Ook de Koperfondsen en de Spoorwegshares wer den lager genoteerd. Op de locale markt werd de aandacht getrokken door Koninklijken, die een ver lies van verscheidene procenten te boeken kregen en in hoofdzaak hield dit verband met de politieke verhoudingen, want de berichten omtrent de petvoléum-industrië blijven gunstig luiden, zij het dan ook, dat de ruwolieproductie in de Ver. Staten aan het toenemen is. In Scheepvaartpapieren ging het nog ta melijk levendig toe. doch ook hier waren de verkoopers sterk in de meerderheid, zoo dat allerwege verliezen moesten worden op- geteekend. Koninklijke Booten, die lager werden in gezet, liepen onder Beurstijd nog eenige procenten achteruit. Scheepvaartunie6 ver toonden een zelfde beeld. Van de Suikerfondsen hadden vooral H.V.A.'s van aanbod te lijden, zoodat die 'per saldo een zestiental procenten verloren zagen gaan. Ook de specifieke Suikeraandeelen moesten zich een opoffering getroosten. Industrieelen. die op beperkte schaal wer den verhandeld, lagen algemeen gedrukt ln de markt en de Philipsaandeelen leden ten aanzien van de vorige slotkoersen een aanzienlijk verlies. A.K.U.'s liepen een drie tal procenten terug en eveneens was dit het geval met Unilevers. Tabakken hadden een zeer beperkte markt. De Sumatra-aandeelen kwamen al gemeen lager te liggen. De Rubberfondsen brachten het er niet veel beter af, doch de omzetten in deze papieren waren zeer gering. De beleggingsmarkt was stil en weinig veranderd. Van bijzondere vraag voor Ne- derlandsche staatspapieren en ander in- heemsch beleggingsmateriaal uit hoofde van de maandwisseling was thans weinig te bespeuren. wisselkoersen. Londen 9.00'/!; Berlijn 72.85; Parijs 6.78 1/4 Brussel 30.54'l;\ Zwitserland 40.63'/!; Ko penhagen 40.25; Stockholm 46.45; Oslo 45.27'/!; New 1.813/8: Praag 6.33; Oosten- rijksch Bankpapier 33.65; Liri 8.15. Prolongatie Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 51; Crediet Sperrmarken 15 3/4; Effectensperrmarken 15 3/8; Reis marken 53'/i; Bankpapier 43. GENERALE SYNODE DER CHRIST. GEREF. KERK. In de gisteren te Hilversum voortgezette vergadering van de Generale Synode der Christ. Geref. Kerk werd nadat aan H.M. de Koningin een telegram van gelukwensch gezonden was, staande de Jarige Vorstin toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Tot leden van de perscommissie benoem- de de Synode Ds. L. H. de Bruijne te Zwolle VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128, zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. W. G. I. VERBURG, Heerenstraat no. 2. bak- sla f.O.60—2.20 p. 100 krop. Snijboo un f. 0.611.10, Prinsesseboonen f. 1.05, Fa. A. SOMERWIL Azn„ Hoogewoerd 24.' Pïonkboonen f. 0.20—0.24 p. 10 K G Augur- A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 128. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, janvossensteeg 19. GROOTE BRAND. DONGGALA, 1 September (Aneta/A.N.P.) In den afgeloopen nacht ls hier een felle brand uitgebroken, waardoor vele Ohinee- sche winkels een prooi der vlammen wer den. Persoonlijke ongelukkan hadden niet plaats. De schade wordt gelaxeerd op f. 60.000, een klein gedeelte slechts was ver zekerd. De Ohineesche firma's Ban Soen vius te Nieuwe-Pekela. Wegens het bereiken en Tens Hien hadden de meeste schade. 'van den 70-jarigen leeftijd zal aan prof. P. Ds. P. J. de Bruin te Veenendaal en Ouder ling B. J. Boerrigter te Deventer. Ds. L. de Bruijne bracht hierna als secre taris van het Curatorium der Theol. School het verslag uit. Daaruit bleek dat enkele mutaties ln den kring van Curatoren plaatsvonden. Ds. A.H. Hllbers te Groningen overleed en Ds. K. Zuldersma te Hoogeveen bedankte. In hun plaats werden benoemd Ds. W. Kremer te Leeuwarden en Ds. J. Ho W. P. VAN SAVOYEN. Noordeinde 38, BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversatraat no. 59 - Oegrigeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD l.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. AMSTERDAM, 1 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 216 Vette Kalve ren: le kw. 66—72, 2e kw. 58—64: 3e kw. 4856 per K.G. levendgewicht; 30 Nuch tere kalveren 814 per stuk; 198 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90110 K.G. 7374; Zware varkens 7270; Vette var kens 7172 per K.G. slachtgewicht; 2 Paarden. BOSKOOP, 31 Aug. Rozen per bos: Clau dius Pernet 1520 ct. Butterflq 1013, Ro- salandia 714. Else Poulsen 2226, Hadlev 25—32, Wllh. Kordes 17—19. Wendland 20— 30, Steward 15, Vierlanden 1417, Gloria Mundl 1520, Rosa Mundl 3040, Poly- antharozen 2345, Mac Keiler 812 ct. Di versen per bos: Clematis, Durandi 1418 ct., id. Prins Hendrik 801.10, id. Mevr. le Coultre 1.30. Lelie's 20—50 ct. RIJNSBURG. 31 Augustus. Bloemenvei ling. Rayonanten 47; Asters 2540: Witte troschry santen 814; Helianthen groot 7090; idem klein 2040; Sciabova 2040; Galardla 2030; Montbretla 1020: Vuurpijlen 4065; Afrikanen 1.203.30: Rubia 1.404.80; Auratum 2.204.60; Witte lelies 3.40—4.80; ConvilU 20—30; Zinnia 30__40, ROELOFAKENDSVEEN, 30 Aug. Meloe nen 414 ct. p. st. Tomaten 5575 ct. p. ken: fijn f8.4010, fijnbastei- f3.40, baster f 2.60, grof f 2.80, bommen f. 0.500.64, stip pel f. 0.50 p. 100 K.G. TER AAR, 31 Aug. 1937. Centr. Veiling. Augurken fijn f. 1.603.60. f.bast. f. 1.55, bast. f. 1.01, grof f. 0.41—0.71, stlpp. f. 12'/i; komk. f. 0.70 per 25 kg. VEUR, 31 Augustus. Eierenveiling café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd 21638 kippeneieren van f. 4.70 5.70; 200 henneneieren f.33.90, 164 eendeneieren f. 3.40; 4 ganzeneieren f.3; 421 kippen f. 0.40—1: 4 eenden f. 0.50; 32 konijnen f. 0.20—1.50; 17 duiven 1015 ct. WOERDEN, 1 September. Aanvoer 392 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f. 27 29; 2e kw. f.2426; zware f.30. Handel matig. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3