BUITENLAND LOEB September- Aanbieding PRACHT ZITKAMERS Kanton steunt Nanking 157.50 Breestr. 161 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 September 1937 EEN SERIE Wij ètaleeren: No. t. Eiken Kamer No. 2. Een Zitkamer, eiken 117.50 No. 3. Een buitengewoon mooie Kamer De Japanners in aanval bij Sjanghai De betaling regelen wij met U geheel naar Uw inkomen. SPORT Twee nieuwe wereldrecords van Ragnhild Hveger Laatste Berichten Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini's reis - De Kleine Entente. Het schijnt bevestigd te worden, dat de reis van Mussolini naar Duitschland zal plaats hebben op 25 en 26 September. Den vijf en twintigsten September zou Musso lini doorbrengen in gezelschap van Hitier te Berchtesgaden. waar hij een langdurige politieke bespreking met den Fuehrer zou hebben. Den volgenden dag zou gewijd worden aan manifestaties te Muenchen en ln de omgeving. Waarschijnlijk zal graaf Clano Mussolini vergezellen, terwijl voorts generaal Russo, de chef van den Italiaanschen generalen staf en een hooge militaire persoonlijkheid Mussolini op zijn reis zouden vergezellen. De permanente raad van de Kleine En tente heeft zijn besprekingen besloten met de publicatie van een uitvoerig communi que, waarin o.a. de volkomen overeenstem ming naar voren gebracht wordt, welke er tusschen de drie landen heerscht en zich andermaal zal uiten in een nog intensie ver samenwerking. Opnieuw betuigen de drie staten hun gehechtheid aan de beginselen, welke aan de stichting der Kleine Entente ten grond slag lagen. Voor het overige constateert het commu niqué een verbetering in de algemeene situatie van Europa. De drie landen blijven vastbesloten, aan de consolideering van den vrede hun steun te verleenen. Met vreugde heeft daarom de Kleine Entente het initiatief van Cordell Huil begroet. Anderzijds betuigen de drie staten op nieuw hun gehechtheid aan den Volken bond en hun vaste voornemen, om vast te houden aan de politiek van niet-interven- tie in Spanje. Met voldoening constateert het commu niqué een nieuwe verbetering van de eco nomische betrekkingen tusschen Tsjecho- Slosvakije. Roemenië en Joego-Slavië. De Kleine Entente wil haar handelsbetrekkin gen óók met de andere staten uitbreiden en ln dit verband begroet zij de actie van minister-president van Zeeland. De drie ministers hebben een en andei ln interviews nog bevestigd. Krofta heeft heden aan het diner nog een rede uitgesproken, waarin hij ojn, zelde: .,Wij willen voor alle lan den van Midden-Europa een definitie ven vorm van samenwerking vinden, die de onafhankelijkheid dezer staten en hun legitieme belangen waarborgt en hun voorspoedige toekomst op de basis van een volkomen gelijkheid van rechten en plichten verzekert". In politieke kringen ziet men hierin een bewuste en in overleg met de andere mi nisters afgelegde verklaring, waarin voor de eerste maai ondubbelzinnig de erkenning van de rechtsgelijkheid van alle Donau- staten, dus ook van Hongarije, tot uitdruk king wordt gebracht. Rond den raad van de Kleine Entente heeft ditmaal een zeer intense diplomatieke activiteit geheerscht. Minister Antonescu. in zijn hoedanigheid van voorzitter der Kleine Entente-conferentie, inviteerde den Hon- gaarschen gezant te Boekarest tot 'n onder houd, dat zeer lang heeft geduurd. Tegelijkertijd ontving de minister-presi dent van Joego-Slavië, Stojadinowitsj, den Italiaanschen gezant, Sola, die reeds met Antonescu en Krofta van gedachten wis selde. De Hongaarsche gezant voerde be sprekingen met Stojadinowitsj en Krofta. Het resultaat van al deze diplomatieke gedschtenwisselingen word,t' met optimisme tegemoet gezien, hetgeen vooral te danken schijnt aan de verzoeningsgezinde activiteit van den Italiaanschen gezant, Sola. Koning Carol ontving na de slotzitting der Kleine Entente Antonescu in audiëntie, die den vorst over het verloop en het re sultaat der besprekingen inlichtte. Vervolgens ontbood de koning Stojadino witsj en daarna Krofta. De vorst bood den drie premiers een dejeuner aan. In den loop van den dag is gisteren ook de Italiaansche luchtvaart-generaal Pelli- grini per vliegtuig te Boekarest aangeko men, waar hij onmiddellijk een onderhoud had met den Roemeenschen minister van luchtvaart. Hij werd in Sinaia ontvangen door Antonescu en Stojadinowitsj. Doel van deze conferentie was de stich ting van een luchtvaartlijn, welke Italië met Joego-Slavië en Roemenië zal verbin den. Inderdaad meldt een nader Havas-tele- gram uit Sinaia, dat in den loop van den avond een conventie ls geparafeerd tot ex ploitatie van een luchtlijn Rome—'Belgrado —Boekarest. BELGIË Buitengewone zitting van het parlement. De kabinetsraad heeft besloten den ko ning voor te stellen het parlement in het begin van de volgende week bijeen te roe pen. In deze bijeenkomst van het parle ment zal de minister-president een verkla ring afleggen en zich verantwoorden Inzake de lastercampagne, welke tegen hem op touw ls gezet. De minister van financiën zal de politiek van de regeering ten aanzien van de Nationale Bank uiteenzetten en de regee ring zal het parlement vragen haar hou ding goed te keuren. De Tweede Kamer zal Dinsdag bijeen komen en de Senaat Donderdag daaraan volgend. DANZIG Polen gearresteerd. De politie van Danzig heeft vier Polen gearresteerd, die zich verzetten tegen de overbrenging hunner kinderen naar Dult- sche scholen. Voorts heeft de senaatsvoor zitter, Grelser. tot driemaal toe geweigerd, de Poolsche afgevaardigden van den Land dag van Danzig te ontvangen, die bij hem kwamen protesteeren tegen de dwang maatregelen. welke de nationaal-socialis- tische autoriteiten uitoefenen tegen de Po len, die weigeren hun kinderen naar de Duitsche scholen te sturen Zij hebben een krachtige protestnota overhandigd en on verwijlde staking van deze maatregelen geëischt. In verban hiermede laat de „Ga- zeta Polska" een waarschuwing tot Danzig hooren. Het blad schrijft, dat de houding van den senaat van Danzig in tegenspraak is tot de herhaalde beloften van loyale sa menwerking met Polen en van eerbiediging der Poolsche rechten in Danzig. POLEN Pilsudski's graf Arrestatie van communisten. In verband met het recente incident be treffende het overbrengen van het stoffe lijk overschot van Pilsudskl wordt thans een officieel communiqué gepubliceerd, waarin kennis wordt gegeven van twee nota's, gewisseld door den minister van buitenlandsche zaken met den apostolischen nuntius. Laatstgenoemde verklaart, dat de graven der koningen en der groote mannen, in het bijzonder dat van Pllsudski als on verplaatsbaar beschouwd moeten worden. In zijn antwoord verklaart minister Beek zich hiermede voldaan. De politie heeft den geheelen organisatie staf der communistische partij gearresteerd, welke heden een Internationalen jeugddag wilde organiseeren. De staf bestaat uit 21 personen. Bovendien werden leden van de commissie te Warschau van de communis tische jeugdorganisatie en een lid van het communistische centrale comité, dat de be tooging zou leiden, gearresteerd In Luck is uitspraak gedaan in een proces tegen leden van de' verboden organisatie der Oekrainsche nationalisten in Wolhynie. Van de 42 beklaagden werd 34 veroordeeld tot tuchthuisstraffen tusschen een en tien jaar. Zij waren er van beschuldigd gestreefd te hebben naar het uit he' Poolsche staats verband losmaken van Oost-Poo'sch gebied PALESTINA Een manifest van het hooge Arabische comité. Het Arabische hooge comité heeft een manifest uitgegeven, waarin de recente misdadige aanvallen betreurd worden. Het is niet bewezen, aldus dit manifest, dat deze aanvallen gepleegd zijn door Arabie ren. Voorts herinnert het manifest er aan. dat het Arabisohe comité voortgaat met zijn politieke streven naar een samenwer king der Arabische en Islamitische landen. Het comité doet een beroep op de Arabie ren hun opgewonden gevoelens in bedwang te houden in hun nationaal belang en geen acht te slaan op de provocatolre daden der Joden. I I. bestaande uit: degelijk Dressoir, 2 mo derne diepe Fauteuils, 4 Stoelen met goede be kleeding, tezamen voor 9/i50 rijk met notenhout ver sierd, samenstelling als hierboven, echter bekleed met prima wol moquette, tezamen voor met Dressoir, 160 c.M. br., met coromandel plint, enz., Fauteuils, 2 Stoelen met effen moquette be kleed (kleur naar verkie zing. Het beste van het beste. Tezamen 4 pm - Bij de eerste steenlegging sprak de burgemeester eenige goedgekozen en veel zeggende woorden. DUITSCHLAND Rede van rijksminister Frank Tegen 'de Joden in het buitenland. Rijksminister Frank heeft, voor de Duit- schers in het buitenland te Stuttgart een redevoering gehouden, waarin hij zich keerde tegen den verkeerden uitleg in het buitenland van de nationaal socialistische rechtsopvattingen, die zeggen, dat recht slechts zijn kan, wat het geheele volk ten nutte is en niet dat recht is. wat uitslui tend Duitschland ten nutte is. Voors zeide de minister, dat het nat. socialisme geen imperialistische doelein den nastreeft en geen deelen van andere staten wil „afsplinteren". De nationaal socialistische bond van ad vocaten verklaart in een oproep tot het Duitsche volk en met name tot de econo mische kringen, dat het „een vijandige daad jegens het Duitsche volk is aan Jood- sche advocaten in heit buitenland de ver dediging van Duitsche belangen op te dra gen en een bewijs is van onvergeeflijke onverschilligheid". Om te voorkomen, dat Duitsche firma's en pleiters er mede voortgaan in het bui tenland de medewerking in te roepen van Joodsehe advocaten, heeft de bond een naamlijst opgesteld van Arische advocaten in alle landen. De lijst is opgesteld door de afdeeling van den bond, welke speciaal belast is met buitenlandsche aangelegen heden. voor 6137 (Insoz. Med.) Kanton in den strijd. De Japansche autoriteiten deelen mede, dat troepen van de Karfton- regeering deelnemen aan den strijd voor Sjanghai. Een Chineesche onderofficier, die gevan gen werd genomen bij Lotlensjen, behoor de tot de 153ste divisie van het Kantonleger. De opperbevelhebber van het Kan tonleger, generaal Joehamoe, heeft ge last, dat zijn leger op voet van oorlog moet worden gesteld. Zooals gemeld, hebben zes Japansche vliegtuigen Kanton gebombardeerd. Later ondernamen, naar Havas meldt, Japansche vliegtuigen opnieuw een lucht aanval op Kanton, doch ditmaal werden zij door het vuur van de Chineesche luchtdoel- batterijen gedwongen, terug te keeren, voordat zij de stad hadden bereikt. Bij den eersten luchtaanval op Kanton hebben de Japanners verschillende bom men geworpen op het militaire vliegveld alsmede op vijf militaire kampen, waardoor verscheidene mecaniciens en soldaten ge dood en eenige officieren gewond zouden zijn. Ook 8 burgers zouden gedood zijn. Japan heeft Kanton en Nanking dus ln elkaar's armen gedreven! Nanking wordt ontruimd. De exodus uit Nanking met het oog op nieuwe Japansche luchtaanvallen blijft aanhouden. Naar schatting hebben reeds 700.000 van de millioen Inwoners de hoofd stad verlaten. De diplomatieke vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden te Nanking zouden slechts met de grootste moeite in contact kunnen treden met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Jang Tsjoeng Hoei, daar deze van tijd tot tijd met zijn staf van zes secretarissen van adres verandert, daar hij bevreesd Is voor nieuwe Japansche luchtaanvallen. Sedert den eersten Japanschen luchtaanval heeft de minister niet meer in het ministerie van buitenlandsche zaken vertoefd De kelderruimten in de Brltsche ambas sade te Nanking zijn inmiddels reeds bom vrij gemaakt. Uit Calcutta is vandaag tot versterking van de Brltsche strijdkrachten in ftèt Verre Oosten een afdeeling van het Rajpoetana-regiment vertrokken terwijl de kruiser „Dorsetshire", welke 10.000 ton meel naar China is gezonden. De strijd bij Sjanghai. Van Japansche zijde werd gistermorgen erkend, dat de Chineezen in den sector Woesoeng het dorp Woesoeng en de ves tingwerken aldaar hadden heroverd. Voorts hebben de Chineezen zich opnieuw meester gemaakt van den geheelen Jangtse oever van Woesoeng tot het fort Lion Fo rest. In den loop van den middag echter deelde de woordvoerder van de Japansche marine mede, dat de stad Woesoeng op nieuw door de Japanners was bezet. De Japansche vloot en de Japansche luchtstrijdkrachten hebben den aanval op Woesoeng gesteund. Het Japansche com muniqué meldt verder, dat de kern der troepen zijn opnjarsch voortzet naar Lotien en eenige troependeelen achterlaat om de genomen stellingen te zuiveren. Tot de borst door het water wadende, met gewe ren, mitrailleurs en munitie boven 't hoofd gedragen, hebben de Japansche soldaten achter een rooj^ordijn optrekkende, den Woesoengkreek o'vergestoken en het dorp genomen na een gevecht van man tegen man, dat ruim een uur duurde. Zonder eenige rust trokken de troepen toen op naar de forten. Intusschen had een andere afdeeling zich meester gemaakt van het station van Woesoeng, ondanks den ver woeden Chineeschen tegenstand. De Ja pansche vliegtuigen wierpen tijdens den strijd groote hoeveelheden bommen op de Chineesche stellingen van Kiangwan, Tasjang en Tsjapei. Ook Pausjan heet bezet door de Japan ners, die thans de linie Woesoeng-Pausjau versterken. Gevaar voor cholera. Alle Brltsche militairen zullen direct worden ingeënt, daar zich in de Fransche concessie vijf gevallen van cholera hebben geopenbaard. Sinds vier jaren doen zich voor het eerst weer gevallen van.deze besmettelijke ziekte voor. Men schrijft de besmetting toe aan de onhygiënische omstandigheden, waarin de Chineesche vluchtelingen verkeeren. De autoriteiten doen al het mogelijke om de ziekte te beperken. Huil voldaan over China's houding. Tijdens een ontvangsj; van Journalisten verklaarde staatssecretaris Huil. dat de Vereenigde Staten de promptheid, waar mede China de verantwoordelijkheid voor het incident met de „President Hoover" heeft aanvaard, ten zeerste waardeeren. Huil voegde hieraan nog toe, dat de chef der Chineesche regeering bijzondere aan dacht wijdt aan alle kwesties, welke met het incident verband houden en dat hij toegezegd heeft, dat de piloot van het Chi neesche vliegtuig, dat de „President Hoo ver" aanviel, voor den krijgsraad zal moe ten verschijnen en streng zal worden ge straft. De aanbeveling aan Amerikaansche schepen Sjanghai niet aan te doen kan volgens staatssecretaris Huil slechts be schouwd worden als een tijdelijke voor zorgmaatregel. Men interpreteert deze ver klaring als te beteekenen. dat het staats- departement voorloopig niet een terugtrek ken van de Amerikaansche firma's uit het zakenleven te Sjanghai bepleit. Amerikaansche zeelieden dringen aan op economisch embargo. Een conferentie van vertegenwoordigers van zeelieden te Chicago heeft een resolu tie aangenomen, waarbij der regeering van de Vereenigde Staten wordt verzocht een economisch embargo tegen Japan ln te stellen totdat alle Japansche troepen uit China zullen zijn teruggetrokken. ZWEMMEN De yardsrecords van Tini Wagner verbeterd De andere records zijn: 200 meter schoolslag Jopie Waalberg min. 58 sec.; 100 meter rugslag Nlda Senff i min, 13.6 sec.; 150 yards rugslag Nlda Senff in 1 min 45.4 sec en 4 x 100 meter estafette borstcraw!' Nederland (J Selbach, T. Wagner. R. tenbroek, W. den Ouden) 4 min. 32.8 sec Amerika houdt de records: 1000 yards borstcrawl Helen Madison in 13 min. 23.6 sec. en 1 mijl borstcrawl Helen Madison in 24 min. 34.6 sec. En Duitschland; 100 meter schoolslag Hanni Hoelzner i min. 15.8 sec.; 200 yards schoolslag Hanni Hoelzner in 2 min. 42.6 sec 400 meter schoolslag Martha Engield. Oenenger 6 min. 19.2 sec. TENNIS. DE INTERNATIONALE AMERIKAAN8CHB KAMPIOENSCHAPPEN. De internationale Amerikaansche titel in het gemengd dubbelspel is gewonnen door het Amerikaansche paar mei. Fabyan en Budge, dat in den eindstrijd het Fran sche dubbel mevr. Henrotin en Petra met 62, 810, 60 versloeg. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN DE ZIJL. Morgenavond te 8 uur speelt De Zijl I alhier tegen V.Z.V. I uit IJmuiden i2e klasse kampioen) en De Zijl II tegen V. Z. V. II. VOETBAL. L.P.S.V. I—LEIDSCHE BAKKERS GEZELLEN. Morgenavond te kwart over zes spelen de Leidsche Bakkersgezellen een vriend- schappelijken wedstrijd tegen L.P.6.V. I. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Geslaagde proefritten. Onze spoorwegmedewerker schrijft: De proefritten met het nieuwe electrl- sche materieel, bestemd om met 15 Mei 1838 dienst te doen op de geëlectrificeerde hoofdbaanvakken Den Haag-Gouda-Wotr- den-Utrecht-Arnhem, hebben uitstekend vóldaan. De proefritten, die nu nog tus schen Rotterdam en Hoek van Holland werden gehouden, omdat het bovennet het nieuwe baanvak nog niet geheel was aangebracht, zullen deze maand, nu het bovennet klaar is, op de nieuwe baanvak ken worden gehouden. Denemarken verovert de hegemonie Tijdens gisteravond te Aarhus (De nemarken) gehouden wedstrijden heeft Ragnhild Hveger de wereldrecords op- de 440 yards en de 500 yards borst crawl, beide staande op naam van onze landgenoote Tini Wagner, verbe terd, waardoor het Deensche zwem- stertje thans 10 wereldrecords op haar naam heeft staan. Denemarken heeft momenteel 12 wereldrecords in bezit tegen Nederland 9, zoodat Denemarken de hegemonie in de dameszwemwereld heeft veroverd. Ragnhild Hveger bracht het record van Tini Wagner op de 440 yards terug van 5 min. 22 sec. op 5 min. 14 sec. Niet minder dan 8 seconden was de Deensche dus snel ler. Het wereldrecord op de 500 yards werd met niet minder dan bijna 12 sec. verbe terd en van 6 min. 9,8 sec. gebracht op 5 min. 57,9 sec. Tini Wagner had het record op de 440 yards gevestigd op 16 Mei 1936 te Amster dam en het record op de 500 yards op 5 April d.a.v., eveneens te Amsterdam. Uit onderstaande lijst blijkt overduidelijk, dat Denemarken dank zij Ragnhild Hve ger thans op het eerste plan in de inter nationale dameszwemwereld staat. Voor Denemarken heeft genoemde zwem ster thans de borstorawlrecords: 300 meter In 3 min. 50.1 sec.; 400 meter in 5 min. 14 2 sec.; 440 yards in 5 min 14 sec. 500 yards ln 5 min. 57.9 sec. 500 meter in 6 min. 45.7 sec. 800 meter ln 11 min. 11.7 sec. 880 yards in 11 min. 16.1 sec. 1000 meter in 14 min. 12.3 sec. Verder 200 meter rugslag in 2 min 41.3 sec en 400 meter rugslag in 5 min 44.5 sec. En verder heeft Denemarken de records: 1500 meter borstcrawl Grete Frederlksen in 22 min 36.7 sec. en 500 me ef schoolslag Inge Soerensen ln 8 min. 1.9 sec. Voor Nederland heeft Willy den Ouden op haar naam de borstcraw'reerrds 100 yards ln 59.8 sec 100 meter in 1 min. 4 5 sec 200 meter in 2 min. 25.3 sec.; 220 yards in 2 min. 27.6 sec. en 300 yards in 3 min. 27 sec, HET AFSCHEID VAN BURGEMEESTER VERHEUL. Bij 't offlcleele afscheid van burgemees ter A. Verheul Azn. te Benthuizen, heelt ook nog de gemeente-ontvanger de heer Achterberg, het woord gevoerd en mede namens de ambtenaren zijn hartelijkeo dank uitgesproken voor de prettige samen werking. De heer Verheul betoonde zich nimmer als „chef", maar steeds ah „vriend". Ook dankte spr. voor de ontvan gen wijze raadgevingen en voor het feit. dat men .heeft kunnen profiteeren van zijn kennis. Ook de heer Achterberg heeft den burgemeester en zijn gezin nog vele Jaren van welverdiende rust In Zeist toege- wenscht. HULDIGING VAN W. J. VAN VLOODORP. Directeur der Groot-Noordhollandschf van 1845. Het bestuur van de vereeniging van le vensverzekering en lijfrente, de Groot Noordhollandsche van 1845, had zich van morgen met het kantoorpersoneel, de In specteurs en agenten een gezelschap van meer dan 300 personen vereenigd ln een der personeelszalen van het hoofdkantoor der vereeniging, het fraaie van Brienen- huls aan de Heerengracht, te Amsterdam, ter huldiging van den directeur, den heer W. J. van Vloodorp, die heden herdacht dat hij voor veertig jaren zijn werkzaamheden bij deze Instelling is aangevangen. De gevoelens van het personeel werden vertolkt door den voorzitter der huldigings commissie, den heer A. W. Klinkenberg. Als geschenk van het personeel bood spf- een door Cornells Begeer vervaardigde bronzen plaquette met de beeltenis van den Jubilaris aan, aan welk geschenk een pas sende plaats ln het van Brienenhuis zaï worden gegeven. Tevens overhandigde de heer Klinkenberg den jubilaris als persoonlijke herinnering een in goud geslagen, naar de plaquetw vervaardigde medaille, waarvan mede ai- drukiken worden geschonken aan me?Tou»' v. Vloodorp en aan de dochter en den zo°n- Namens het bestuur sprak de voorzitter, mr. W. C. Wendelaar. Nadat de heer van Vloodorp dank had g bracht voor deze huldiging, vereenigde n groote gezelschap zich vervolgens in Ara nacolsky aan een lunch. In de middaguren volgde In de direci kamer van het van Brienenhuis een dru bezochte receiptie. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2