STADSNIEUWS Leiden viert Koningin never jaardag I (lile Jaargang _WOI WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 No. 23753 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De strijd in Spanje DER ADVERTENTIES: Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EEKSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRÏJS 30 Cterj5fcr ïhgel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agnïtsehappen van cms Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. perrto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland £.0.80 per 3 mnd.> ïeslaagd middagfeest van de Ver. „Koninginnedag" 's Avonds was de belang stelling slechts matig De herdenking van den 57sten ver jaardag van onze geëerbiedigde Lands vrouwe in onze stad heeft onder de gunstigst denkbare weersomstandighe den plaats gehad. Den geheelen dag straalde de zon hoog aan den hemel en wanneer wij het verloop der feestelijkheden zelve nagaan, dan kunnen wij niet anders concludeeren dan dat de herdenking van den Koninginne-verjaardag in 1937 die van voorgaande jaren in opzet en uitvoering belangrijk heeft overtroffen. Over de ochtend-festiviteiten schreven ïij gisteren reeds uitvoerig en het vervolg de middag- en avonduren was daarvan ïn waardige voortzetting. Een woord van hulde aan het adres van ït bestuur der Ver. „Koninginnedag", die liarvan de organiseerende macht was, ®ge aan het begin van dit verslag reeds ladelijK klinken. Het middagfeest. De middagfeestelijkheden werden ingezet iet een optocht, waaraan werd deelgeno- sen door ongeveer 800 kinderen van alle penbare en bijzondere lagere scholen ln 12e stad, de leden van den Rljnlandschen timkring, van den Chr. Turnkring voor liden en omstreken, vertegenwoordigd por de gymnastiekvereenigingen „D.O.S.," „Jahn", door de R.K. Sportvereeniglhg D.O.K.O.S." en de katholieke jeugdbewe- zg „De Kruisvaart", het geheel begeleid Set het muziekkorps van 6e R.V.A. een korten rondgang door de stad, Eveerde de stoet aan hetsportterrein «i den Zoeterwoudsche Singel, waar de zgemeester, mr. A. van de Sande Bak- 3zen. een toespraak hield, welke wij reeds Keren publiceerden. Ten aanschouwe van een talrijke men senmenigte werd hier vervolgens een ge sneerd programma van kinderspelen en knnastiek- en athletiekdemonstraties ten fste gegeven, dat tot over vijf uur de kij- ïrs aangenaam bezighield. Onder de opperste leiding van den heer A. de Bruyn werd het programma in een njzenswaardig vlot tempo afgewerkt en et is moeilijk te zeggen wie zich beter amu- (rden: de jeugdige deelnemers binnen i omrastering of de pa's, ma's en verdere Bulieleden en kennissen daarbuiten. Een aardige attractie was de ballonwed- bijd waarvoor een ongekende belangstel- »g bestond. Ettelijke honderdtallen bal eis kozen het luchtruim en het wachten er nu maar op wiens (wier) ballon het verst zal brengen. Een minder prettige skomstigheid was, dat de wind de kleu- |e ballons juist zeewaarts voerde! Veel bijval oogstte ook het nummer „Ro- sinsche wagenrennen", uitgevoerd door |óen van de Kath. Jeugdbewegging „De huisvaart", waarvan de overwinnaar door B voorzitter van „Koninginnedag", ir. P. ündenbergh met een keurig vaantje in de Leidsche kleuren werd gehuldigd. Het welbekende muziekgezelschap „Or pheus". afgewisseld met versterkte gramo- foonmuzick, luisterde de feestelijkheden met vroolijke klanken op. In de rijen der genoodigden merkten wij 0.a. op den heer en mevr. van de Sande Bakhuyzen, den heer en mevr. van Strijen, overste M. van Mens, commandant der Leidsche Burgerwacht en den heer W. van der Laan, voorzitter der 3 October-vereeni- ging. Te ruim 5 uur was dit zeer geslaagde mid- daggfeest, waarvan de uitslagen als volgt luidden, ten einde: Meisjes. Eierenwedloop, le prijs. Maria Theelen, Beppie Azier; 2e Anny Wassink, Maria Bleyenberg; 3e Tini Tegelaar, An- netje Ligny. Klompenwedloop: le pr. Flora de Wit, M. v. Dalen; 2e Bertha Keyser, C. Groe nendijk; 3e M. Bink, L. Kraneveld. Turfrapen: le pr. M. Vermeulen, S. de Visser; 2e G. Meyers, D. School; 3e G. de la Rie, F. Bredeveld. Wasch ophangen: le pr. Ria de Wilde, Cath. Jansen; 2e Tineke Nijenhuis. Geertje Boom; 3e Bep de Gunst, Ria Schroder. Jongens. Höepelwedloop: le pr. W. Schrijver, L. den Onter; 2e H. v. d. Reyden, Iz. Brassée; 3e Joh. Boelee, B. Brandt. Steltenwedloop: le pr. C. Bisschop .Th. den Daas; 2e P. Kikkert. W. v. d. Klauw; 3e B. Fileman, R. Paulides. Zakloopen: le pr. M. v. d. Halst, J. Nag- tegaal; 2e H. de Groot, H. de Ligny; 3e B. Mieloo, H de Graaf. Hinderniswedloop: le pr. A. Schaaf.sma, F. v. d. Steen; 2e J. Ooyendijk, G. Wind; 3e J. Bosse, J. v. d. Stal. Door aan elk der deelnemende scholen, waar het aantal le, 2e en 3e prijzen die de leerlingen behaalden, een aantal punten te geven, werd de volgende uitslag verkre gen: le pr. openbare lagere school Schut tersveld met 16 punten; 2e pr. id. Mare- singel 14 punten; 3e pr. O. L. school Aal markt en 3 Octoberstraat, Chr. 1. school Munnikenstraat en Oosterstraat en R.-K. 1. school Potgieterslaan elk met 12 punten. De door de Oranjegarde georganiseerde onderlinge wedstrijden, hadden eveneens een vlot verloop, terwyl de marsch dooi de stad veel belangstelling trok, evenals de zanguitvoering op het Kaasmarktterrein. Ook voor de beide concerten, welke gister avond in het Plantsoen en aan de Steen straat werden gegeven, bestond flinke be langstelling. Het avondfeest. Om 8 uur bogon in de feestelijk met vlaggen en bloemen versierde Stadszaal 't Avondfeest van de Vereeniging Koningin nedag. Zooals bekend hield de Chr. Oran- jevereeniging aan den vooravond van Ko ninginnedag eveneens een feestavond en dit zal wel de voornaamste oorzaak z.ijn ge weest, dat de Stadszaal gisteravond zoo slecht bezocht was. Onder de weinige aan wezigen de zaal was nog niet voor de helft bezet merkten we o.a. op burge meester mr. A. v. d. Sande Bakhuizen, eere voorzitter der vereeniging en overste H. D. Buurman, commandant van het 4de regi ment infanterie. Het openingswoord werd gesproken door ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter, die een bijzonder wekomstwoord richtte tot den burgemeester en overste Buurman. Foto v. Vliet, Leiden. IJ fermakelijk tafereeltje tijdens den wedstrijd in het zakloopen, welke een ®*'<teel vormde van. de geslaagde middag feestviering op het sportterrein aan den Zoeterwöodé^aie Stogö. De Vereeniging Koninginnedag, aldus spr., heeft de schoone taak om den ver jaardag van onze geëerbiedigde en gelief de Landsvrouwe te vieren. Het is mij aan ook een bijzonder genoegen op deze plaats eenige woorden te mogen spreken van hulde voor onze Koningin. Het is r.u retds 39 jaren geleden, dat H.M. de. Koningin den troon beklom. Zien wij terug op dien tijd, dan hebben wij alle reden tot dankbaar heid voor hetgeen Zij ons aan trouw, toe wijding en begaafdheid heeft geschonken. Wij weten allen hoe plichtsgetrouw Zij Haar buitengewoon zware verantwoorde lijkheid steeds heeft gedragen. Tijdens Hare regeering hebben ons land en volk moeilijke tijden mede gemaakt. Steeds heeft Zij het schip van Staat met wijs be leid door veel gevaren heen gestuurd. Het moet Haar in moeilijke tijden een troost en steun geweest zijn. dat Zij zich gedragen wist door de liefde en aanhankelijkheid van Haar volk. De band tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche Volk is tijdens Hare regeering daardoor zoo mo gelijk nog hechter geworden. Bij herha ling is dat gebleken, toen in de voorlaatste jaren Haar Huis in diepen rouw werd ge dompeld. En hoe treffend was de alge- meene blijdschap toen er weer reden was voor vreugde en hoop voor de toekomst voor onze geliefde Koningin bij de verlo ving en het huwelijk van het Prinselijk Paar. Wij hebben alle reden dezen verjaar dag van H. M. de Konisgin met vreugde te vieren. Wij hopen, dat God onze geliefde Vorstin nog lang moge sparen tot heil van Nederlandsche Volk en ons aller Vaderland Spontaan werd een driewerf hoera op de Koningin uitgebracht, waarna staande, met begeleiding van de mondorgelvereemging „Kunst en Genot", het Wilhelmus werd gezongen. Door een 20-tal jongens en meisjes werd het programma geopend met de opvoering van het zeg- en zangspel „De avonturen van den kleinen Hans". Alle waardesring verdienen de kinderen en de heer van der Neut, onder wiens leiding 't spel ten too- neele gebracht werd voor de wijze waarop dit geschiedde, maar toch betwijfelen wij of het ten volle door de aanwezigen werd gewaardeerd. Op een kinderfeest zou de „Kleine Hans" een geschiedenis van een ondeugend jon getje, dat het ouderlijk huis ontloopt, zeker een prachtig programma-onderdeel hebben gevormd, doch of dit kinderspel geschikt was om voor volwassenen opgevoerd te worden wij betwijfelen het. Van het zelfde genre was het „Kabou- terspel" uitgevoerd onder leiding van den heer en mevr. H. Kiihler-Kohlen. Ook hier bij wisten de kinderen door hun aardige en goed verzorgde spel veel goed te maken. De ..Poppenbruiloft" was ongetwijfeld een succes. In ons Blad van gisteren heb ben wij daarover reeds het een en ander geschreven, zoodat wij thans met de ver melding kunnen volstaan. 3Ê Na de pauze voerde eèn achttal leden van de „Graal" Volksdansen uit. Eerst werden 3 Duitsche en daarna 4 En- gelsche dansen gedemonstreerd. De heer v. d. Neut. die onvermoeibaar bleek te zijn. bracht tenslotte met de 8 andere „Chineezen" een dans uit het Verre Oosten. Wanneer deze dans de helft kor ter was geweest zou het succes ongetwijfeld grooter zijn geweest. De verschillende danspassen, die uitge voerd werden op een wijze, welke getuig de van ernstige voorbereiding, werden tel kens door elk der 8 dansers afzonderlijk gedemonstreerd en het laat zich begrijpen dat de dans nierdoor min of meer oneindig begon te gelijken. De dames v. d. Neut-v. d. Wolk en Kühler- Kohlen hadden bloemen in ontvangst te nemen Tenslotte werd staande het „Wien Neêr- lands Eloed" gezongen. Een woord van waardeering komt toe aan de mondorgelclub ..Kunst en Genot", die cnrler leiding van den heer H. F Roman het programma op zeer verdienstelijke wijze aanvulde Ook in de Musschenbroekstraat is giste ren, dank zij het initiatief van den heer Van Houten, op opgewekte wijze feest ge vierd. De kinderspelen namen vrijwel den geheelen dag in beslag en na afloop gin gen alle jeugdige Musschenbroekers met een prijsje naar huis. 's Avonds was er feest voor de grooten en ook hier liet de stemming niets te wen- schen over. LEGER DES HEILS. Het bekende Engelsche muziekcorps „de Broederband", van het Leger des Heils zal volgende week Donderdag een bezoek aan de Sleutelstad brengen. Des avonds worden de Engelschen in de Stadszaal ontvangen, waar zij door den burgemeester zullen worden toegesproken. LEIDSCHE SPAARBANK. ■Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Augustus 1937) ingelegd f. 525.130,15 en terugbetaald f. 349:072,47; 136 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 107 boek jes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.802 inleggers, inclusief 1522 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde Augustus f. 9.062.806,62. In 4683 posten is in deze maand door den afhaaldienst f. 14.006,25 ontvangen; GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Morgen hopen onze stadgenooten W. Hoogkamer en mej. J. P. de Graaf, wonende in de St. Michielstraat No. 20 den dag te herdenken, dat zij zich voor vijftig jaar in den ondertrouw begaven, terwijl hun huwelijk op 14 September d.a.v. werd vol trokken. Hun echtverbintenis werd gezegend met de geboorte van twaalf kinderen, terwijl er voorts vier en veertig kleinkinderen zijn. Ondanks beider hoogen leeftijd de ju bilarissen tellen respectievelijk 79 en 73 ja ren! mogen zij zich nog in een goede gezondheid verheugen. De bruidegom was vroeger in de bouw vakken werkzaam en ging daarna in den fruithandel. DUBBEL JUBILEUM. Bij de Leidsche Broodfabriek. Hedenmorgen hebben de heeren A. Stra- vers en J. de Roode ovenisten bij de Leidsche Broodfabriek N.V. onder veel belangstelling hun 25 jarig jubileum als zoodanig bij die instelling gevierd. Zij zijn daarbij hartelijk toegesproken door den directeur, den heer M. Th. J. Mulder, onder overhandiging van een enveloppe met inhoud. De* chef-bakker de heer W. Korswagen huldigde hen mede namens het personeel en bood hun resp. een leeslamp en een klok aan, terwijl de echbgenooten der jubi larissen verblijd werden met een fraaien bloemenmand. Ook de commissarissen waren bij deze viering aanwezig en namens hen ontvingen de vrouwen der jubilarissen een bouquet, terwijl een taart werd thuisbezorgd. Namens den directeur, den heer Mulder persoonlijk zijn de heeren Stravers en de Roode, wier kwaliteiten dezen morgen zeer geroemd werden, nog verrast op een kistje sigaren. Deze hartelijke huldiging bewees wel, hoezeer de beide jubilarissen bij de Leid sche Broodfabriek gewaardeerd worden. AANBESTEDING. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen in het openbaar aanbesteed: Perceel I. Het maken van een verkeers weg (zonder bruggen en dam), met aan sluitende straatgedeelten, het dempen van een gedeelte van de Binnenvestgracht, met inbegrip van rioleerings-, bestratings- en en terreinafscheidingswerken. Perceel II. Het maken van een gewapend betonbrug over de Oranjegracht, een dam met duiker in de Waardgracht en een ge wapend beton boogbrug over de Zijlsingel- gracht. met bijkomende werken. Er waren 26 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: R. Bijker, Haarlem in massa f. 75.000. W. de Jong. Amersfoort in massa f. 79.270.-; L. P. v. d. Geer en A. T. L. Stuyfzand: Lei den, peTC. I f. 20.700.perc. II f. 35.700. in massa f. 55.900.— W. F. Marcelis, Lei den. I f. 19,440,—. II f. 37,500.—; in massa f. 56.500.—; G. Hak, A'dam I f. 29.136.—; II f. 40.700,—: in massa f. 67.000.—: Th. L. J. Zitman, Leiden II f. 38.000.W. Aafjes Assendelft I f. 29.000,—; n f. 39.400.—; in massa f. 66.666.—: P. G. de Jong, Oegstgeest in massa f. 69.300.A. van Halem en I. Doornik Leiden I f. 22.800.—: II f. 36.700.-; in massa i. 59.500.T. P. de Geus en Stampra, Stompwijk I f. 23.000.II f. 34.200.— in massa f. 54.797.— J. War- naar en Co. Den Haag I f. 18.990.II f. 39.800.in massa f. 75.000.A. Schouls en J. A Schouls, Leiderdorp I f. 22.800. II f. 47.000.A. Voordauw en G. van Eek, Zoeterwoude in massa f. 65.000.H. C. Heemskerk cn W. Oudshoorn Leiden in massa f. 67.746.O. Linzel, Soestdijk in massa f. 77.500.A. J. de Later, Oogst- geest I f. 22.000.— n f. 42.000.— Bik en Breedeveld. Leiden in massa f. 57.600. W. Koningen, Nieuwer Amstel I f. 28.614.-; II f. 39.000.in massa f. 64.800.J. A. v. d. Haak. A'dam in massa f. 71.000. N.V. Leidsche Ballast Mij. vji. Samson Leiden I f. 27.600.II f. 47.000.in mas sa f. 73.000.P. C. Langeveld, Hardinx- veld in massa f. 65.800.Th. de Winter, Leiden I f. 25.000.— Gesman en Zoete- meyer, Alphen I f. 22,600,n f. 39.990. in massa f. 61.300.E. Sanders en Co.. Gouda I f. 19948,—: n f. 38.100.—; in massa f. 57.748.Gebrs. A. en J. den Ouden Oegstgeest in massa f. 67.800.C. Godschalk Leiden I f. 21.087; II f. 35.460.—; in massa f. 55.560. Laagste inschrijver voor perceel I is dus fa. Wamaar en Co., Den Haag met f. 18.990.en voor perceel Et en in massa de firma T. P. de Geus en Stampra te Stompwijk met respectievelijk f. 34.200.— en f. 54.797.De gunning is aangehouden. Naar wij vernemen is hier ter stede opgericht de aquarium- en terrariumhou ders-vereeniging „Natuurgenot" afd. Leiden v. d. Ned. Bond v. Aquarium-Vereenigingen. Het voorloopige bestuur bestaat uit de hee ren A. B. Donk, voorzitter, M. Raatsie, se cretaris, Buys Ballotstraat 21 en J. Vree burg, penningmeester. In het perceel Kort Galgewater no. 2 is gisteravond de Leidsche Automatiek ge opend, waar tal van lekkere koude en warme hapjes tegen de eenheidsprijzen van een dubbeltje en een kwartje verkrijgaar 'tfjh. BINNENLAND. De viering van Koninginnedag te Apel doorn en Den Haag (Binnenland, 3de Blad). Ds. L. H. van der Meiden te Den Haag door de Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk benoemd tot hoogleeraar te Apeldoorn (Kerk en School, 3de Blad). Brand aan boord van de „Kota Agoeng" (Gemengd, 3de Blad). De eerste dag der nationale tenniskam pioenschappen (Sport, 3de Blad) Het afscheid van den burgemeester van Benthuizen, den heer A. Verheul Azn. (3de Blad). Denemarken verovert de zwemhegemonie; Ragnhild Hveger is thans hondster van tien wereldrecords (Sport, 1ste Blad). BUITENLAND. Hevige strijd bij Sjanghai. Kanton steunt Nanking (1ste Blad). Een Russisch schip door de onbekende duikboot getorpedeerd; aanval op een Engelschen torpedobootjager (1ste Blad). De bijeenkomst der Kleine Entente beëin digd (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Nationalistische colonnes, die in de rich ting van Asturië opereeren en sinds de ver overing van Santander slechts met groote voorzichtigheid voorwaarts drongen, heb ben gisteren plotseling een geweldigen sprong vooruit gedaan. Zij bevonden zich toen op een afstand van slechts zes kilometers van de grens der provincie Asturië. Het front volgt thans vrijwel het riviertje Nausa. dat in de zee mondt ln de kleine haven Unquera Bostelo. De rechtschen zijn San Vincente de la Bar- quera reeds voorbij. Zonder tegenstand te bieden, trokken de regeeringstroepen terug. Alleen leggen ze hier en daar mijnen. Dynamiet immers is het voornaamste wapen van de bataljons uit Asturië. De groote weg langs de kust is over een afstand van 20 K.M. op elf plaat sen opgeblazen. Zelfs hebben de marxistische troepen ge tracht, de rotsen bij Serra del Escudo te doen springen, om aldus den oprukkenden nationalisten den weg te versperren, doch de steenlawine bleef halverwege steken. Ook hebben Franco's troepen het offen sief. aan het front van Aragon tot staan gebracht. Sovjetschip getorpedeerd. Gisteravond om acht uur is op vijf mijl uit de Algiersche kust, tusschen Dellys en Tigzhart, het Russische schip „Timiryaysef" door een onbekende duikboot getorpedeerd. Het 1078 ton metende schip werd door twee torpedo's getroffen en is gezonken. De uit 29 per sonen bestaande bemanning, waaron der drie vrouwen, werd gered. De „Timiryaysef" was van Havre en Li verpool op weg naar Port Said, geladen met steenkool. Aanval op een Britsch oorlogsschip. De Britsche torpedobootjager „Ha- vock" is in den afgcloopen nacht bij Kaap San Antonio (eiland Hiza) aan gevallen door een onbekend gebleven duikboot. Het schip werd niet getrof fen. De torpedojagers „Hyperion" en Hardy" die gisteravond uit Gibraltar waren ver- trokken, hadden opdracht zich in de rich- ting van Kaap San Antonio te begeven. „De Havock" meet 1335 ton en is bewa pend met vier kanonnen van 4 duim en acht torpedolanceerbulzen van 21 duim).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1