De nieuwe rioolwater zuiverinrichting Buitenland DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 No. 23748 STADSNIEUWS Een voor leek en deskundige interessant werk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Van riool- tot drinkwater Dit nummer bestol uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Sljn: per 3 maanden f.2.35 per week ."7 f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn<L> diploma-zwemmen in de zijl. Een massale zwemproef. In de zweminrichting De Zijl had gister- jvond het diploma-zwemmen plaats, waar voor zich niet minder dan 63 gegadigden todden aangemeld. Voor de instructeurs, de heeren A. van Weeren en P. Arnoldus een flink succes. De namen der geslaagden zijn: De dames W. C. Favier-Stol, W. Biege- har-Manschot, Ch. Valk-Schaft, M. v. d. Voort, C. J. Schoneveld-Van Barneveld, H. Kallenberg-Arts, M, v, Tongeren-Ma- ijnes; de jongedames: Truus Ouweelen, Mientje Stikvoort, Annie v. d. Staay, Rie Lancel, Janny Lancel, Bep Diepenbach, Yvonne de Vries, Annie van Hoeyen, Rie Weyermans, Alie Borst. Willy Favier, Bouk- Sloot, Jeanette van Dyke. Fien de Graaf. Jannie Dool, Annie Koning, Gerrie Meyer, de Graaf, Dina Spee, Ali van Haaste- Nolly Haverkorn. Mary Segaar, Dina Ladan. Lies Hensen, Rieka Pauw. Annie de Goede, Francisca Stuurop en Dirkje v. d. Bers; de heeren: K. v. Dijk, A. de Bolster, C. Storm, L. v. Es, Jac. Benning, en de geheeren: Frans Overdijk, Arie Veer man, Albert van Kapel, Jan v. Dyke, Piet Goeyer, Loek Pasman, Bob Landman, Koos Markenstein, uit Wassenaar, Jan Charité, Louis Ouwerkerk, Willem Riet bergen, Joh. Sieders, Abraham Verbiest, Koos Vreeswijk, Gysbertus L. J. Kloos. Matthys H. W. Bonte, Jacob van Siuys, Frans de Graaf, Henk Romyn, Jan Haver korn, Abraham Ba velaar en Thys de Jager Wassenaar. Alle overigen zijn hier woonachtig. zilveren jubilbum. Van den heer J .Zandvliet. Heden herdacht de heer J. Zandvliet den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad de N.V, De Leidsche Zoutkeet. Ten kantore werd hij door den directeur, C. C. Röell toegesproken, die er zijn vreugde over uitsprak in deze maand voor tweede maal een jubilaris te mogen toe spreken en geluk te wenschen met dezen voor hem zoo bijzonderen dag. Als aandenken overhandigde hij hem n zilveren horloge en enveloppe met in- oud. terwijl namens de afd. Leiden van Maatschappij voor Handel en Nijver heid een draagpenning en diploma werden uitgereikt. Va deze korte plechtigheid werd den ju bilaris gelegenheid gegeven den dag ver der in huiselijken kring door te brengen. WONINGBOUWVER. „ONS BELANG De jaarvergadering. Gisteravond hield deze vereeniging haar jaarvergadering in het gebouw „Prediker", Janvossensteeg. De voorzitter, de heer J, Cerritsen, opende haar met een inleidend voord, waarin hij een terugblik wierp op iet afgeloopen vereenigingsjaar en o.a, er sjn teleurstelling over uitsprak, dat het üide bouwplan van de vereeniging nog steeds niet tot stand was gekomen. Ver tier heette hij de leden van den raad van commissarissen, den accountant en de le- «en welkom en betreurde het, dat niet heer leden waren opgekomen. Hierna volgden de notulen van de vorige (tienvergadering, bijgehouden door den 2en secretaris, den heer Joh. v. d. Bos, welke onder dankzegging na een kleine opmer king werden goedgekeurd. De kascommissie bracht bij monde van den heer J. de Ko ning een gunstig rapport uit over haar Schouden controle van de boeken enz. van tien len p-nningmeester. Het jaarverslag 'in den secretaris en het financieel ver lag van den penningmeester werden na enkele kleine bemerkingen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de 1ste secretaris, de heer P. J. Schouten, herko- sen, evenals de aftredende bestuursleden, heeren H. van Donselaar en P. Winter kamp, terwijl in de plaats van den heer H. d. Wijngaard werd gekozen de heer H. Wittenaar. Tot lid der kascommissie werd aangewe- *n de heer J. Th. v. d. Bosch en het af kerende lid den heer G. F. Hemerik dank Hbracht voor zijn werk. Inzake het aanleggen van een centraal 'ntenneplan aan het Haagwegkwartier, aam de vergadering het besluit niet over gaan tot het aanleggen van een zooge- "aamd plan-Stoett en Harreveld, doch ter classing van dit moeilijke vraagstuk een commissie te benoemen, die deze zaak na- kv in studie zal nemen. Als leden dezer wimissie werden aangewezen de heeren I Hollebeek, A. Schaft, H. W. Wittenaar, Smiltenaar en C, G. v. d. Voorst. Hierna 'Ood de ballotage van een 27-tal nieuwe «Jen plaats en werden drie leden voor royement voorgedragen. "a de rondvraag werd de vergadering een woord van dank door den voor- "er gesloten. MTKEERINGEN NED. HERV. KERK. ®jt de generale kas vanwege de Alge mene Synode der Ned. Herv. Kerk is uit- raeerd een bedrag van f. 300 aan de Ned. jjf. Gem. hier ter stede voor bijdrage in salaris van den godsdienstonderwijzer speciaal bezighoudt met het be- 'on van z.g. gemengde gezinnen. Een overzicht van de werkzaamheden. Op den voorgrond de plaats waar het voorreinigingsgebouw zal verrijzen. De in aanbouw zijnde gemeentelijke rioolwaterzuiverinrichting aan de Slaagh. of Stinksloot moge voor den vakman uit technisch oogpunt onein dig veel meer interesse bieden dan voor den leek, toch is het vraagstuk, dat er mede samenhangt van zóó algemeen Leidsch belang, dat wij het alleszins gerechtigd en zelfs gevyenscht achtten om er de aandacht van onze lezers eens op te vestigen. Men weet hoe het totdusverre met de ..zuivering" van het Leidsche rioolwater ging: voorzoover aangesloten op het stam- riool, werd alles verzameld in het riool gemaal aan den Maresingel en vandaar via een leiding naar de Slaagh- of Stink sloot geperst om tenslotte door een inlaat in de Haarlemmertrekvaart op den boezem te loozen. Het is maar goed, dat de naaste omge ving van de Slaaghsloot nooit bewoond is geweest, want dit „water" droeg zijn twee den naam met groote eere en verspreidde een stank, waarbij vergeleken de geuren van het vroegere Levendaal kostelijke odeur waren. Ook de bewoners van den Haarlemmer weg kunnen daarover meepraten en dat in de trekvaart ter plaatse van de inlaat veel doode visch werd aangetroffen, was even min zonder toeval. Doch dat leed zal allemaal geleden zijn, wanneer omstreeks 1 Juli van het volgende jaar de nieuwe rioolwaterzuiverinrichting gereed zal zijn. De plannen daartoe werden vervaardigd door den Dienst van Gemeentewerken, on der leiding van den adjunct-directeur, ir. D. Boogerd. die ook bij de uitvoering de al- gemeene leiding heeft, terwijl het Rijksin stituut voor Zuivering van Afvalwater, kortweg „Riza" geheeten, van advies dien de. Het dagelijksch toezicht berust bij den heer J. Schager, sinds kort in Leidschen gemeentedienst en voordien werkzaam bij den bouw van een dergelijke installatie te Bussum. Genoemde heer was direct bereid om ons op het werk te ontvangen en vertelde dienaangaande de navolgende bijzonder heden: Ter plaatse waar de persleiding vanaf den Maresingel de Slaaghsloot bereikt, wordt een verbindingsput gegraven en daarop een nieuwe betonnen buisleiding aangesloten, welke het rioolwater achter eenvolgens verschillende installaties doet doorloopen. Allereerst arriveert het in het z.g.n. voor reinigingsgebouw. waar acht Dortmund- tanks staan opgesteld. In deze tanks wordt het water ontdaan van ongeveer 70% van het daarin aanwe zige slib. Dit laatste wordt vervolgens af gevoerd naar de slibgistingsruimten, waar het rottingsproces kunstmatig, o.a. door verwarming en omroeren wordt versneld. Het aldus voorgezuiverde water, dat thans dus nog circa 30% coïdaal of zwe vend slib bevat, wordt vervolgens gevoerd naar twee enorme betonnen filters met een middellijn van 30 meter en een oppervlak te van 700 vierkante meter, de cdntinu- filters. Door middel van groote sproeiers wordt het water daarna verspreid en komt terecht op een circa twee meter dikke laag slakken of sintels. Rond om deze sintels vormen zich slijmhuidjes, waarin bepaalde bacterieën, de zoogenaam de pantoffeldiertjes ontstaan, die het zwe vende slib opnemen. Door tal van kleine gootjes m den betonnen vloer, komt het water, dat nu nog lichtbruin getint is, te recht in een breedere goot, welke het voert naar de humustank, eveneens een rond re servoir met een middellijn van 16V« meter. In dezen bak draait in een zéér langzaam tempo en in horizontaal vlak een stang met schoepen rond, welke laatste de res- teerende slibdeelen naar 't midden schui ven, waar het bezinksel in den slibzak ver dwijnt. De humustank staat, evenals de Dort- mundtanks, middels een pomp in verbin ding met de slibgistingsruimten. Is de substantie hier volkomen uitgerot en dus ook volkomen reukeloos, dan wordt zij geperst naar de slibvelden, welke langs de spoorbaan zijn geprojecteerd en vormt zij een kostelijke meststof voor den land bouw. Het water, ontdaan van alle bezinksels, kan dan zonder meer op den boezem wor den geloosd. In Bussum, waar echter een eenïgs- zins afwijkend systeem werd gevolgd, was het rioolwater volgens den heer Schager na deze bewerkingen ten slot te zóó helder, dat het niet te onder scheiden was van gewoon leidingwater en door een der wethouders zelfs werd gedronken De heer Schager vertelde er niet bij of de betrokken wethouder daarvan nadeelige gevolgen ondervond, doch bij nadere in formatie bleek ons, dat de persoon in kwes tie momenteel nog volkomen gezond is. m Waar in totaal niet minder dan acht tien honderd kubieke meter gewapend be ton zal worden verwerkt, en de bodem ter plaatse zeer slap is, moesten niet minder dan 1320 heipalen worden geslagen tot een gezamenlijke lengte van ctrca 17>/z KM. De aanneemster van den onderbouw is de firma Voordouw uit Zoeterwoude, die met een bedrag van rond f-129.000. voor dit werk inschreef. De werkzaamheden zqn begonnen in Maart jJ. en moeten begin Juli 1938 be ëindigd zijn. Tegen dien tijd komen wij op een en ander nog wel nader terug. Een van de beide groote continu-filters met een middellijn van 30 meter, waarover het reeds voorgereinigde water gesprenkeld wordt, en waarop een sintellaag van 2 meter dikte komt te liggen. aquarium-tentoonstelling. De Aquarium- en Terrariumvereeniging „de Natuurvriend" hoopt van 1 t/m 7 Sep tember een Aquariumtentoonstelling te houden in de Oranjerie van den Hortus Botanicus, hiertoe welwillend afgestaan door den directeur prof. dr. L. G. M. Baas Becking. Dit gebouw leent zich bij uitstek voor een dergelijke tentoonstelling en heeft bovendien vóór op de plantenkas, waar vorige malen geëxposeerd werd, dat hier niet spoedig bij sterke zonneschijn een overmatige temperatuur heerscht. De tentoonstelling omvat ongeveer ne gentig inzendingen, onderverdeeld in drie klassen namelijk: 1. Gezelschapsaquaria; 2, Aquaria met jongbroed: 3. Aquaria met enkele stellen. Tevens zal men door welwillende mede werking van prof. dl'. H. Boschma en dr. F. Koumans van het Museum van Nat. His torie een inzending geprepareerde visschen aantreffen, terwijl een collectie micro- photo's over vischziekten niet ontbreekt. NATIONALE WERKNEMERS VEREENIGING. Een Leidsche afdeeling opgericht. Dezer dagen werd hier ter stede een ver gadering belegd door de Nationale Werk nemers Vereeniging, welke bijeenkomst werd ingeleid door den heer A. A. M. Schouten uit IJmuiden. commissaris van de N.W.V. en lid van het hoofdbestuur. Nadat spreker het doel en het streven van de N.W.V. had uiteengezet, werden de door het hoofdbestuur voorgestelde be stuursleden voor de Leidsche afdeeling, met algemeene stemmen gekozen, n.l. de heeren C. Stet, C. K. Bakker en L. J. van Rooden, resp. ais voorzitter, secretaris en penningmeester. Vervólgens nam de afd. voorzitter nog het woord, vragen werden beantwoord en de aanwezige niet-leden als lid van de N. W.V. ingeschreven. Met een „Arbeid-Eer" werd deze verga dering door den voorzitter der opgerichte afd. Leiden gesloten. Het afdeelings-secretariaat is gevestigd Breestraat 17 I. Hedenmiddag opent mej. L. Schretlen in het perceel Breestraat 137 onder den naam „Filetta" een wol- en handwerk winkel. Het pand werd door het bouwkundig bureau Groenewegen geheel verbouwd en gemoderniseerd (het maakte voorheen deel uit van de vroegere pastorie der Petrus- kerk) en herbergt thans een groote sortee- ring wolsoorten en handwerkbenoodigdhe- den. Mej. Schretlen stelt haar jarenlange ervaring op handwerkgebied geheel ten dienste van haar clienteele en verstrekt bij aankoop van het vereischte materiaal gra tis patronen naar maat. Geslaagd is in Rotterdam als sterk stroom monteur electro-techniek de heer H. Swaak Jr. alhier. Het examen is afge nomen door de Vereeniging tot Bevorde ring van electro-techniseh vakonderwijs in Nederland. Hij was leerling van den heer v. Leeuwen, inspecteur S.E.F. alhier. BINNENLAND. De bouw van de gemeentelijke rioolwater zuiverinrichting te Leiden. (Stadsnieuws le Blad) Een pleidooi voor één algemeene politie. (3e Blad) De practische beteekenis van de nieuwe maatregelen voor het slagersbedrijf. (Binnenland, 3e Blad) Bet misdrijf te Santpoort; de dader, die be kend heeft, te Zwolle aangehouden. (Gemengd, 2e Blad) BUITENLAND. Santander door Franco's troepen bezet na een opstand in de stad. (2e Blad) De Japanners kondigen een blokkade af voor een groot deel der Chineesche kust. (le Blad) De Engelsche gezant in China ernstig ge wond door een kogel uit 'n vliegmachine (le Blad) Roosevelt geeft den strijd tegen het Hoog gerechtshof nog niet op. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. SUCCES VOOR FRANCO. Nieuwe dreiging in het Verre Oosten. Franco heeft in Spanje opnieuw een groot succes behaald: Santander is verder zonder slag of stoot in zijn handen geval len door opstand in dit laatste bolwerk der Basken. Practisch gesproken kan men thans zeg gen, dat geheel Baskenland in handen van Franco is. In Asturië zal nog eenige zuive ringsactie moeten plaats hebben, doch krachtige tegenstand is uitgesloten te achten. De troepenmacht van Franco in het Noorden komt dus momenteel vrij voor andere doeleinden. Zal dat Madrid zijn? Deze nieuwe tegenslag voor Valencia zal ongetwijfeld ook moreel doorwerken! Hoe wel langzaam, wordt de positie van Va lencia toch steeds meer en meer onder mijnd. Men kan zeggen: Franco's overwinning komt in zicht In het Verre Oosten is nog geen enkele beslissing te velde gevallen. Op zich zelf is dat voor de Japanners een tegenvaller! Van bijzondere beteekenis kan echter worden het feit, dat de Japanners een blokkade hebben afgekondigd. Zoo deze in eenigerlei vorm ook op schepen van an dere dan Chineesche nationaliteit zou wor den toegepast, dreigen ernstige moeilijk heden. Officieel Japan wil wel voorzichtig zijn, maar zullen de maritieme leiders het ook zijn? Ook de verwonding van den Engelschen gezant, is weinig bevorderlijk voor ont spanning! PALESTINA Nieuwe moorden. Het hoofd van het inlandsche Angli- caansche kerkgenootschap en de burge meester van Birzet zijn te Mazraa op den teg van Jerusalem naar Haifa vermoord. Deze misdaad, welke wordt toegeschre ven aan terroristen, heeft groote opwinding veroorzaakt in Arabische en christelijke kringen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1