Van der Vijver wereldkampioen der Amateurs Maandag 23 Augustus 1937 Georget (Frankrijk) in drie ritten geslagen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Ooms verovert den derden prijs J. VAN DER VIJVER. WERELDKAMPIOEN DER AMATEURS IN DE SPRINT. Door achtereenvolgens den Belg Collard in den kwartcindstrijd, den Italiaan Pola in de halve finale en den Franschman Georget na drie ritten, in den eindstrijd te hebben verslagen, heeft de 22-jarige Hollander Jcf van der Vijver den titel van wereldkam pioen der amateursprinters behaald, waardoor de traditie, dat Nederland altijd over uitstekende amateurs in de sprint heeft kunnen beschikken, op fraaie wijze werd voortgezet. Na Jaap Eden in 1894 en 1895, Peters in 1920, Meyer in 1925, Mazairac in 1929, van Egmond in 1933 en van Vliet in 1938 is van der Vijver thans de zevende Ncderlandsche renner, die den hoog- sten titel in deze categorie heeft be haald. Dat Nederland sterk op den voor grond is getreden, moge ook blijken uit het feit, dat behalve de kampioenstitel ook de derde plaats in ons bezit kwam. Ooms slaagde er in om op eminente wijze den Italiaan Pola, alweer in drie ritten, te kloppen. Het was een grootsch moment, toen, na- "91 de luidspreker verkondigd had. dat de ■wderlander van der Vijver het wereldkam pioenschap had gewonnen en het Wilhel mus klonk, het in het kleine groepje Neder- hodsche officials en renners, die van der vijver en elkaar gelukwenschten met deze indrukwekkende zege en op uitbundige Jllte hun vreugde over dezen glorierijken uitten, plotseling stil werd en allen op «rbledige wijze naar het volkslied luister den. voorwedstrijden van Zaterdag waren euitengewoon gunstig voor de Nederland se vertegenwoordigers verloopen en in hodandsche kringen was men zoo optimis ten gestemd, dat de eerste drie plaatsen landgenooten werden toegedacht, «li dergelijke stemming kan funest zijn ""ut onderstaand relaas zal duidelijk blij ken, hoe de zege van Van der Vijver aan een heel dun draadje heeft gehangen en hoe moeilijk het voor Ooms is geweest, de derde plaats te bemachtigen. De wedstrijden van Zaterdag. Allereerst echter het een en ander over de wedstrijden van Zaterdag, die al direct zoo bijzonder succesvol voor Nederland ver liepen. Alle drie Nederlandsche amateur sprinters Ooms, Van der Vijver en Kropman wisten zich namelijk in de kwartfinale te plaatsen, waarmede Holland een uitzonder lijke prestatie leverde. Onze Nederlandsche kampioen Ooms had in zijn serie tegen den Zwitser Refscher en den Hongaar Ferenc Eles geloot. De laatste was echter niet verschenen. Reischer nam den kop Het werd een lange sprint. Reeds bij het ingaan van de laatste ronde lagen beiden in vol tempo. In de bocht ging Ooms den Zwitser gemakkelijk voorbij en won met enkele lengten. Daarmede had hij zich voor de achtste finales er waren negen series en zeven herkansingsritten, waarvan de winnaars in de achtste finales kwamen geplaatst, waarin hij tegen Loatti uit kwam. Ooms vertrok van kop, doch hield onmiddellijk in en Loatti werd daardoor ge dwongen voor te rijden; 350 m. voor de eindstreep demarreerde de Italiaan. Ooms volgde gemakkelijk en daar Loatti iets van zijn lijn afweek was het nog zeer moeilijk hem met een kwart wiel te kloppen. Een uur voordat de wedstrijden, welke in den avond op de Ordrupbaan voor 5000 toe schouwers werden gehouden, aanvingen, had Van der Vijver reeds een sprintje ge trokken. Van Vliet, die een week van te voren is aangekomen hij start pas eind volgende week was gaarne bereid ge weest. Van der Vijver te trekken en Ooms volgde in dit oefenritje als derde man. Na enkele rustige rondjes werd het tempo ver sneld en van het wiel van Van Vliet ko mend, liet Van der Vijver zien, dat het wel best zou gaan. Zijn tijd over de laatste 200 m. was 11 4/5 sec. Deze training had hem voldoende vertrouwen gegeven voor zijn serie, in welke hij was ingedeeld met den Duitscher Ihbe en den Biefg Heodritóe. Van Een onderhoud met Van der Vijver. der Vijver vertrok van kop met Ihbe als tweede en Hendrikx als derde. Bij het ingaan van de laatste ronde schoot de Belg binnendoor, Ihbe ging er achter en zoo stond Van der Vijver voor de moeilijke taak over beiden heen te komen. Ihbe had hij, bij het ingaan van de laatste bocht .reeds te pakken en op het rechte eind ging hij met het grootste gemak nog langs Hendrikx. Een enthousiast applaus ontving Van der Vijver voor zijn rijden, want het Deensche publiek was er volkomen mee op de hoogte, dat hij met blessures aan den start was ge komen. Zijn achtste finale won hij al zeer gemak kelijk. Onze landgenoot ging aan den kop. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht schoot zijn tegenstander de Franschman Courly binnendoor. Hij ging hard door, doch met het grootste gemak kwam Van der Vijver langs den Franschman en won op overtuigende wijze. Onze derde vertegenwoordiger, Kropman, reed in de achtste serie tegen den Deen- schen kampioen Hans Nielsen, terwijl de Hongaar Zalton Karake, niet verschenen was. De Deen dwong Kropman den kop te nemen. Het werd een zeer snelle rit. De Nijmegenaar hield zijn tegenstander echter goed in het oog. Toen de Deen 250 m. wilde passeeren. ving Kropman hem keurig op, do'ch Nielsen zette door, ging over Kropman heen en reeds bij het ingaan van de laatste bocht was de Nijmegenaar 'een geslagen man. Nielsen was intusschen de snelste ren ner van de serie geweest. Hij noteerde 12 seconden over de laatste 200 m. Kropman moest zijn herkansingsrit tegen Karsch en Santdorp rijden. De kop werd hem opge drongen met Karsch op de tweede plaats. Op 300 m. voor de finish schoot de Noor Sandtorp binnendoor. Kropman liet hem voorgaan, versnelde echter tegelijkertijd en gaf Karsch geen kans ook te passeeren. Uit tweede positie won de Nijmegenaar met een lengte. Kropman heeft het overigens wel zwaar in deze voorwedstrijden gehad, want hij kwam in zijn achtste finale tegen Rigoni uit. Ooms had reeds ondervonden, hoe moei lijk het is tegen Italiaansche vertegenwoor digers te rijden. Ook Rigoni reed verre van regelmatig. Kropman nam den kop, doch bij het uitkomen van de voorlaatste bocht schoot Rigoni hem voorbij. Hij slingerde in de laatste bocht geducht, zoodat Kropman hem niet langszij kon komen, doch bij het uitkomen van de bocht trok Kropman er geducht aan. Schitterend wist hij langs hem te komen en met gering verschil den Italiaan te kloppen. Ook Kropman wist zich dus voor de kwarteindstrijden te plaatsen. Van verrassingén was overigens weinig sprake geweest. De meeste nationale kam pioenen plaatsten zich, behalve Hicks, de Engelschman, en Baumann. de Zwitser. Ook Hasselberg, de Duitsche kampioen, maakte een minder goeden indruk en werd dan ook uitgeschakeld. De uitslagen waren; le serie: 1. Pola, Italië; 2. Pirotte. België; 3. Mortensen, Noorwegen; tijd laatste 200 meter 12 4/5 sec. 2e serie: 1. Georget. Frankrijk; 2. Loatti. Itali; 3. Jakl, Tsjecho-Slowakije. 12 1 '5 sec. 3e serie: 1. Ooms, Nederland; 2. Reischer, Zwitserland, 12 3/5 sec. 4e serie: 1. Baumann. Zwitserland; 2. Courly. Frankrijk; 3. Sandtorp, Noorwegen, 12 3/5 sec. 5e serie: 1. Collard. België; 2. Gene. Dene marken: 3. Rose, Zuid-Afrika. 13 sec 6e serie: 1. Van der Vijver, Nederland; 2. Hendrikx, België; 3. Ihbe, Duitschland, 12 1/5 sec. 7e serie: 1. Hicks. Engeland; 2. Karsch, Duitschland; 3. Hoeltzer, Denemarken, 12 4/5 sec. 8e serie: 1. H. Nielsen, Denemarken; 2. Kropman, Nederland, 12 sec. 9e serie: 1. Rigoni, Italië; 2. Hasselberg, Duitschland; 3. Mohr, Oostenrijk 12 3/5 sec. Herkansingsritten: le rit: 1. Loatti; 2. Ihbe, 12 3/5 sec.; 2e rit: 1. Gene, 2. Pirotte, 3. Jakl, 12 1/5 sec.; 3e rit: 1. Courly, 2. Mor tensen. 13 1/5 sec.; 4e rit: 1. Hasselberg, 2. Rose, 12 3/5 sec.; 5e rit: 1. Mohr, 2. Hen drikx, 12 2/5 sec.; 6e rit: 1. Hoeltzer, 2. Rei scher, 131/5 sec.; 7e rit: 1. Kropman, 2. Karsch, 3. Sandtorp, 12 3/5 sec. Achtste finales: lerit: 1. Pola, 2. Mohr, 12 sec.: 2e rit: 1. Georget, 2. Hasselberg, 12 3/5 sec.; 3e rit: 1. Ooms, 2. Loatti (op een kwart wiel), 12 2/5 sec.; 4e rit: 1. Gene. 2. Bau mann, 12 1/5 sec.; 5e rit: 1. Collard, 2. Hoeltzer. 13 2/5 sec.; 6e rit: 1. v. d. Vijver, 2. Courly. 12 sec.; 7e rit: 1. Kropman, 2. Rigoni, 13 sec.; 8e rit: 1. Nielsen, 2. Hicks, 12 2/5 sec. Hoe Van der Vijver won. De indeeling van den kwarteindstrijd was voor onze renners verre van gunstig. Pola startte tegen Kropman, Ooms tegen Hans Nielsen en Van der Vijver tegen Collard. Kropman viel af, maar zijn rijden heeft een uitstekenden indruk achtergelaten. In de halve eindstrijden kwamen Van der Vij ver en Pola tegen elkaar te staan, hoewel men algemeen had verwacht, dat deze ren-- nèrs elkaar in de finale zouden ontmoeten} Begin 1938 wordt hij professional. In zijn nieuwe kampioenstrui met de regenboogkleuren, nog hijgend van ver moeidheid, vonden wij den nieuwen wereldkampioen Van den Vijver gis teren in een der kleedkamers van de Ordrupbaan te Kopenhagen. „Mijn eigen verjaarscadeau", vertelde hij ons. „Ik ben vandaag 22 jaar ge worden". „Dan dubbel gelukgewenscht", was ons antwoord. „Wat zijn je indrukken". En dan vernemen wij, dat hij vol ver trouwen de finale was begonnen, hoewel hij wist, dat Georget kwiek en, vooral voor een moment zeer rap is. In den tweeden rit hinderde Georget vrij sterk met zwiepen en het was beter te protesteeren dan op deze wijze te verliezen", was van den Vij- ver's meening. „En in den derden rit voelde ik, dat het kon. Maar ik heb toch veel last van mijn verwondingen bij de training opgeloopen. gehad. Mijn nagels zijn er af gegaan. Daar door kon ik zoo moeilijk knijpen. Een bad heb ik niet kunnen nemen, slapen ging ook niet zoo goed. En van masseeren was geen sprake, zoodat ik door dien val bij de trai ning zeer gehandicapt was. Maar ik heb veel gehad aan Guss Schilling, die me zoo teel in tactisch opzicht heeft geleerd. En de verzorging van de N.W.U. was uitste kend. Werd er Zaterdag nog niet een spe ciale 'oand van 100 gram voor me gekocht?" Wanneer wij hem vragen of en wanneer hij professional wordt, deelt hij ons mede. dat het wel begin 1938 zal worden, alvorens hij als beroepsrenner zal kunnen uitkomen, dit in verband met de bekende bepaling van de U.C.I. Dat er gisteravond feest in het kleine Kollancische kamp te Kopenhagen was, zal men allicht, kunnen begrijpen. Johannes Josep'nus van der Vijver is 22 Augustus 1915 geboren te Breda. Hij is thans in Roosendaal woonachtig. In 1935 werd hij bij de wereldkampioenschappen te Brussel derde achter Merkens en van Vliet. Dit jaar werd hij tweede in de Grand Prix van Kopenhagen, terwijl Georget toen eerste werd. Het is dus een echte Kopen- haagsche revanche geworden. ONZE HOLLANDSCHE KAMPIOEN OOMS, DIE DERDE WERD. Van der Vijver won, dank zij z'n enorme snelheid. Ooms kon het tegen Georget niet houden en durfde niet tegen den Fransch man zijn eigen koers te ryden. hetgeen ons verwonderde, daar hij juist dit seizoen, speciaal in de Nederlandsche kampioen schappen, maar ook in deze wereldkam pioenschappen tot nu toe zoo moedig en zoo tactisch had gereden. Zoo werd het een finale Van der Vij- ver-Georget. Laten wij dadelijk verkla ren, dat het rijden van den Braban der ons in de eerste twee ritten geens zins heeft bevallen. Ook hij reed zijn eigen koers niet, liet zich in de eerste twee ritten bij het uitkomen van de voorlaatste bocht tegen de balustrade drukken, speelde geheel in de kaart van Georget, die het bijzonder door zijn snelheid en zijn kwiek demarree- reh, het geheel op den korten afstand WIELRENNEN: Hoilandsche glorie te Kopenhagen; Van der Vijver wereld kampioen en Ooms op de derde plaats. Van der Lee (Eindhoven) won de Ronde van Nieuwe Wetering. ZEILEN: Nationale wedstrijden op het Alkmaarder Meer. ATHLETIEK: De Nederlandsche dames verloren van Duitschland. ZWEMMEN: Hoilandsche successen te Londen. zocht. En als Georget niet een zwieper had gegeven, in den tweeden rit, mid den in de laatste bocht, waardoor Van der Vijver beslist gehinderd werd en de Franschman wel moest worden gedis- tanceerd, dan had, wij durven het zon der beschroomdheid verklaren, Geor get gewonnen en in twee ritten den wereldkampioenstitel behaald. Want Georget behoefde op dat moment, mid den in de bocht, dien zwieper niet te geven, want hij lag zoo, dat hij ook zonder het onregelmatige rijden.... gewomien had. De derde rit moest dus de beslissing brengen. Even dachten wij, dat deze op dezelfde wijze zou verloopen als de vorige twee ritten, want weer ging Van der Vijver hoog door de voorlaatste bocht, weer ging Georget binnendoor, trachtte zijn tegenstander te verhin deren te demarreeren om op den kor ten afstand een beslissing uit te lok ken. Maar nu werd niet de balustrade opgezocht. Het gevecht werd ditmaal in het midden der baan geleverd en Van der Vijver had den Franschman bij het ingaan van de laatste bocht reeds te pakken. Hij kwam langszij en ontwikkelde op de laatste 50 M. een dergelijke snelheid, dat Georget juist iets te kort schoot om met zijn ge- vreesden sprong op de laatste tiental len meters te kunnen winnen. Een rit, waarin snelheid over tactiek zegevierde. Het verloop der andere races. Thans eenige bijzonderheden over dé ritten, welke aan de finale waren vooraf gegaan. In den eersten kwarteindstrijd startte I Pola tegen Kropman. Pola nam den kop. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht i joeg Kropman den Italiaan op, trachtte hem voorbij te komen, doch Pola ving on zen landgenoot op en gaf hem ook In de laatste bocht geen kans om te passeeren. Met anderhalve lengte won Pola op beslis te wijze. De laatste 200 M. reed hij in 12 4/5 seconden. In den tweeden rit versloeg Georget met twee lengten den Deen Gene. In de derde kwartfinale startte de Ne derlandsche kampioen Ooms tegen zijn Deenschen collega Nielsen. Een lekke band van den Deen. binnen de 200 M„ was oor zaak. dat de rit opnieuw moest worden gereden, na den vierden kwarteindstrijd. In den tweeden rit nam Nielsen weer den kop. In de tweede ronde versnelde hij geleidelijk en hij demarreerde op het rech te eind tegenover de officieele tribune. Ooms had echter opgelet, deed een schijn- aanval, direct gevolgd door een serieuze poging. Dit tactische, maar vooral ook moedige rijden van onzen kampioen, werd met succes bekroond. Bij het ingaan van de laatste bocht lag hij gelijk met den Deen en bij het uitkomen van de bocht was het duidelijk, dat Ooms ging winnen. Het werd een wiellengte verschil. In den vierden kwartelndstrijd moest Collard voor Van der Vijver den kop ne men. Bij het ingaan van de voorlaatste bocht nam de Roosendaler den kop over, en in de laatste bocht slaagde Collard er niet in opzij te komen. Met een wiellengte werd de Belg verslagen. In de halve eindstrijden waren dus twee Nederlanders, Ooms en Van der Vijver, een Italiaan. Pola. en de Franschman Georget gekomen. In den eersten halven eindstrijd reden Van der Vijver en Pola tegen elkaar. Het werd een der fraaiste ritten van den dag. Van der Vijver nam den kop. Na een snelle eerste ronde ging de Brabander omhoog door de voorlaatste bocht. Op 250 M. liet Pola plotseling grooteren afstand, onge veer drie lengten, tusschen hem en onzen landgenoot. Van der Vijver maakte van dit ontactisch rijden van den Italiaan goed gebruik, demarreerde en als hij op dat moment met dezelfde snelheid zou zijn doorgegaan, zou Pola met vele lengten ge slagen zijn geworden. Voor het ingaan van de laatste bocht minderde Van der Vijver echter iets, zoo dat Pola gelegenheid kreeg weer het wiel van den Hollander te pakken. In de bocht kwam Pola langszij, de Italiaan gaf alles, doch zag zich met een kwart lengte gesla gen. De tijd van Van der Vijver was 114/5 sec., de snelste tijd tot nu toe gemaakt. Indien men bovendien bedenkt, dat deze

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9