Groote activiteit der Japanners LAATSTE BERICHTEN LE'IMCH OAfiP' AD - Eer'te Bled Maandag 23 Augustus 1931 Granaat op Britsche wolkenkrabber Landing van Japansche troepen Zware verliezen der Chineezen? Binnenland FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK Buitenland De Japansche luchtmacht heeft he denochtend weer de Chineesche stellin gen bij Poetoeng gebombardeerd. Deze actie werd gesteund door de Japansche oorlogsbodems. Een granaat ontplofte hedenmor gen op het Britsche Torenhuis, een groote wolkenkrabber op den hoek van den Nankingweg en den Tsje-Kiang- weg. Naar schatting zijn bij die ont ploffing 250 a 350 personen gedood. Men meent, dat hieronder 4 buiten landers zijn; de andere slachtoffers zijn evenwel Chineezen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. De plaats der ontploffing biedt een i afgrijselijken aanblik. Deerlijk ver minkte lijken baden in plassen bloed en 1 overal liggen stukken puin. Uit alle deelen der stad begeven zich ijlings ziekenauto's naar de plaats des onheils. Een andere granaat heeft vijf ver- Chineesche verliezen. Een zeker aantal Japansche watervlieg tuigen heeft Zaterdagavond om acht uur raids ondernomen op het vliegveld van Keinkiau ten Zuiwesten van Sjanghai; zij lieten ongevetr 10 bommen vallen, die de luchtvaartwerkplaatsen en de nabijgelegen gebouwen in brand staken. Ook aan de vliegvelden der Chineezen te Moren Jangtsjau en Toetsjau zou zware schade toegebrachte zijn. De Chineesche legermacht heeft gisteren een krachtigen aanval gedaan op het Ja pansche front vóór Sjanghai, doch de Japansche luchtmacht had de Chineezen zware verliezen toegebracht, zoodat de aanval door de Jaoansche landingsdivisie gemakkeliik werd afgeslagen. In het licht van de volle maan heeft de Japansche luchtmacht des nachts Kioe- kiang gebombardeerd en ernstige schade aangericht op het Chineesche vliegveld. Alle vliegtuigen konden ontkomen aan het krachtige vuur. dat van de Chineesche oorlogsbodems voor Kioekiang werd ge opend. Het Jaoansche scheepsgeschut bom bardeerde hevig het gebied van Kwangan. ATHLETIEK. NIEUW WERELDRECORD KOGELSLINGEREN. De Ier Patrick O'Callaghan brengt het op 59.774 M. De Iersche athleet, Patrick O'Callaghan, die bij de Olympische spelen in 1936 te Berlijn het olympisch kampioenschap kogdsllngeren behaalde, is er tc Cork in ge slaagd, het wereldrecord op zijn naam te brengen met e>sn phenomenalen worp van 59.974 M. O'Callaghan verbeterde hiermede het oude wereldrecord dat op naam stond van den Amerikaan P. J. Ryan, gevestigd op 17 Augustus 1913 te New York met een afstand van 57.77 M. Gedurende bijna een kwarteeuw dus is er niemand in geslaagd de schitterende prestatie van Ryan te ver beteren. De nieuwe wereldrecordhouder verbe terde tevens het Europeesche record, dat sedert 1932 op zijn eigen naam stond met een afstand van 56.90 M. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. Gisteren werden te Noordwijk de wed strijden gehouden om het clubkaniploen- schap (Medalplay over 36 holes). Winnaar werd de heer F. W. de Haan. diepingen van een opslagplaats der Amerikaansehe marine dat aan den Sze Tsjoen-weg is gelegen, doorboord, doch is niet ontploft. Vanochtend zijn te Woesoeng, volgens een mededeeling van Japansche zijde, 50.000 man Japansche troepen aangekomen. De ontscheping werd ten uitvoer gelegd, ter wijl de Chineesche batterijen probeerden haar te verhinderen. Indien de Japansche mededeeling juist is, is de toeleg der Chi neezen dus mislukt. Er bevinden zich thans in het geheel 50.000 man Chineesche troepen te Sjanghai, terwijl het aantal Japansche troepen tot nu toe 10.000 man sterk was. De gevechten bij Lingh Siang. Uit Peiping wordt gemeld, dat wederom bij Liangh Siang slag wordt geleverd tus- schen een geheele Japansche divisie en min stens 30.000 man Chineesche troepen, die Liangh Siang trachten te bereiken. Het doel der Japanners zou zijn door te dringen tot Pauting. Zij hebben vele heuvels ten Westen van Liangh Siang en ten Z.W. van Peiping bezet. De Japansche militaire autoriteiten ver klaren. dat alle Chineesche aanvallen tot nu toe onder zware verliezen voor de Chi neezen zijn afgeslagen. De Chineesche troepen, die een flankbe- weging uitvoerden, zouden nu in de buurt van Tsangh Sin Tin. op zeven mijlen ten Noorden van Liangh Siang. teruggeslagen zijn. Kalgan bezet. Het Kwantoeng-leger meldt, dat Kalgan bezet is. Nanking gebombardeerd. Drie Japansche bommenwerpers hebben gisteravond tot tweemaal toe bommen ge worpen op Nanking. De projectielen kwa men bulten de Zuiderpoort neer. De Japan ners bestookten niet slechts militaire objec ten en vliegvelden, doch wierpen ook bom men op de regeeringsgebouwen en het cen trum der stad. Naar Domei meldt hebben Japansche vliegtuigen nog de voornaamste steden en militaire centra aan de Jangtse gebombar- I deerd. Men wil door deze wijze van optreden de Nankingregeering ervan overtuigen, dat j zelfs een verplaatsing van den zetel der re-1 geering naar het binnenland van China. geen beveiliging tegen het Japansche lucht- wapen biedt. Brandend Sjanghai. Gistermorgen is hel te Sjanghai betrek kelijk rustig gebleken. Tegen een uur 's middags echter begon nen vijftig stukken Japansch geschut Poe toeng te bombardeeren, waarbij tientallen granaten neervielen. Vervolgens zweeg de artillerie en kwam de Japansche lucht macht in actie, die tegelijkertijd wederom Poetoeng en ook Nantau. Loeghoea en Noengjau bestookte. Om twee uur deden de Japansche vlootkanonnen zich opnieuw hooren. Zij vuurden op de Chineesche stel ling in Poetoeng. Na zondsondergang was het over het algemeen vrij kalm. Gisteren is bij Sjanghai verwoed gestre den tusschen de brandende eigendommen van de buitenlanders in het oostelijk deel der stad. De Chineezen poogden de Japan sche mariniers te dwingen zich terug te - trekken, waarbij zij voor de eerste keer ge bruik maakten van tanks. De Britsche verliezen te Sjanghai worden geraamd op zes millioen pond sterling; de schade wordt echter van uur tot uur groo- ler. Gisteravond woedden dertien groote branden in de wijken, waar gevochten wordt. Een bende Chineezen in burger opende gisteren het vuur op het Japansche vlagge- schip „Izoemo", doch de bemanning ver dreef de Chineezen. Het schip is vandaag uit Woesoeng teruggekeerd en niet ver van het Japansche consulaat ten anker ge- gaan. De strijd rond Nankau. In de omgeving van Nankau werd gisteren weer fel gestreden. Volgens mede- deelingen van Japansche zijde zijn daar drie Chineesche divisies geconcentreerd. Japansche vliegtuigen hebben de Chinee sche stellingen ten Noorden van Hankau bestookt, waarbij zij het Chineesche hoofdkwartier hebben getroffen. De Japan sche troepen zouden bij Nankau blijven oprukken, niettegenstaande de terrein moeilijkheden. Het Japansche leger in Mandsjoekwo heeft de Chineesche troepen, die uit Sjensi oprukten naar Tsjahar teruggeslagen. Van Chineesche militaire zijde wordt echter gemeld, dat de Chineezen een fei len tegenaanval hebben gedaan op de stel lingen op de hoogten ten Westen van Nankau, waaruit zij door het hevig artille rie vuur van de Japansche legermacht waren verdreven. De Japansche bezetting zou door de Chineezen met zware verlie zen naar het Zuiden gedreven zijn. De Chineezen maakten een aanzienlijken buit. Bij Tientsin. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche legermacht ten Zuiden van Tientsin het land zuivert van de overblijf selen van de 37e Chineesche divisie, vooral in de omgeving van Tsjingtai, dertig kilo meter ten Zuiden van Tientsin aan den spoorlijn Tientsin—Poekau. In den nacht zou het laatste bolwerk van de Chineezen in deze streek, Tsji Li Poe door de Japan sche troepen bezet zijn. Een Japansche nederlaag. Uit Pauting wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen na een hevigen strijd een Japanschen aanval op Hoe Er Sjan hebben afgeslagen. De Japansche troepen werden gesteund door dertig vliegtuigen en twintig stukken geschut. De Japansche troepenmacht. Welingelichte kringen te Tientsin schatten de sterkte der Japansche troepen in Noord China op 150.000 man. Dagelijks arriveeren versterkingen ten getale van 8000 man, terwijl voorts iederen dag militaire transporten met paarden, oorlogsmateriaal, vliegtuigen, automobielen en vrachtwagens aanko men. De troepen leggen den afstand van Tangkoe, waar 30 Japansche oorlogs bodems liggen, gewoonlijk af in een stroomenden regen. Zij hebben voor hun tocht die 50 K.M. bedraagt een dag noodig. Verklaring van een Japanschen luchtvaartcommandant. De commandant van een Japansche luchtvlooteenheid heeft aldus meldt Havas tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „WIJ heb ben bijna alle belangrijke Chineesche lucht- bases onbruikbaar gemaakt. De Japansche vliegers nemen geen valschermen mee, maar dolken en hebben opdracht harikiri te plegen, wanneer zij een noodlanding moeten doen. Eerst moeten zij dan hun toestel in brand steken. Door de moeilijke navigatie-omstandigheden hebben de Ja pansche luchtstrijdkrachten bijna 'n derde deel harer toestellen verloren, toen voor de eerste maal een aanval werd onderno men op een Chineesch vliegveld", De houding van Sovjet-Rusland. De „Hotsji Sjinboem" meldt uit Tokio, dat Sovjet-Rusland, dat op tactvolle wijze sedert het uitbreken van het incident in Noord-China het zwijgen bewaard heeft, in het geheim den Chlneeschen generalis simus Tsjang Kai Sjek aanmoedigt door bemiddeling van den Russischen ambas sadeur in China, Bogomoloff, om vijande lijkheden op langen termijn tegen Japan voor te bereiden in afwachting van een mogelijke interventie der mogendheden. Het blad baseert dit op uit Tsoeroega ont vangen inlichtingen. De Sovjet maakt plannen voor het verleenen van militairen steun aan China door het leveren van mu nitie, militaire piloten e.d. Het blad meldt verder, dat de Russische commandant in het Verre Oosten, generaal Blücher, in het In de week van 16 t'm. 21 Aug. werden in Nederland 33 faillissementen uitge sproken. Van E. te A. De rente gaat in op den eersten dag der week, waarin de verzekerde den leeftijd van 65 jaar bereikt. Mogelijk is. dat premlën. welke bij het toekennen der rente nog verschuldigd waren, verre kend worden. Onze betere reizen Naar hel hirt van daZwItaercche bergwereld 9 dagen ƒ89. 28 Auguttut Naar Italië 16 dogen ƒ123.80; 9 September REISBUREAU LINDEMAN BREESTRAAT 151 TELEF. 604 Lid dar Naderlondiche Vereenlging van Ralibureaua 6233 (Ingez. Med.) geheim een bezoek heeft gebracht aan de hoofdstad van Bulten-Mongolië en daar generaal Mao Tse Toeng, den vertegen woordiger van de Chineesche Sovjetregee- ring, beloofd heeft China militairen steun te verleenen door bemiddeling van de Chineesche communisten. Domei bericht, dat de Chineesche com munistenleider Tsji Tsoe Sjlen, die tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is vrijgelaten, vóór hij zijn straf had uitge zeten Domei ziet hierin een bewijs, dat de regeering van Nanking toenadering zoekt tot de Sovjets. De granaat op de „Augusta". Volgens berichten in de Japansche pers, heeft de commandant van de Amerikaan- 1 sche vloot in de Chineesche wateren, admi raal Yarnell een commissie benoemd, welke een onderzoek moet instellen naar de gra naat, welke op de „Augusta" is neergeko- j men. 1 De opperbevelhebbers der Engelsche, Fransche en Amerikaansehe vloten hebben bij de Japansche vlootautoriteiten een ener- 1 giek protest ingediend tegen het vuren van de Japansche oorlogsschepen, die in de na- I bijheid van de oorlogsschepen der butten- landsche vloten geankerd liggen. Amerikaansehe mariniers naar Sjanghai. Het Amerikaansehe transportschip „Chau- mont" zal, begeleid door een kruiser, eind Augustus met 1200 mariniers van San Diego naar Sjanghai vertrekken. Verklaring van generaal Kita. Geeraal Kita, de gewezen Japansche mi litaire attaché in China, verwacht in Sep tember een ineenstorting der Nanking regeering, door de oneenigheld tusschen de twee groepen, waarvan de eene heftig antl-Japansch is en de andere oen com promis met Japan wenscht. De evacuatie van gevangenen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het wegvoeren van gevangenen uit de gevange nis op Wardroad is gestaakt, wegens het protest van de Japansche legerleiding, welke vreest dat de vrijgelaten gevange nen zullen optreden als franctireurs. Vijf honderd gevangenen zijn vrijgelaten en weggevoerd. De autoriteiten moeten over het lot van de 5400 anderen nog beslissen. Alle Amerikaansehe instructeurs van de Chineesche vliegschool hebben hun ontslag genomen, omdat zij, zelfs niet indirect, bij het Chineesch-Japansche conflict betrok ken willen worden. De Amerikaansehe empioyé's van de nationale luchtvaart corporatie van China, de grootste burger-luchtvaartgroep in China, hebben medegedeeld, dat zij zich uit de zaken der maatschappij teruggetrok ken hebben, in afwachting van 't herstiel van den vrede; deze maatschappij behoort aan Chineezen en Amerikanen. Zesjarig knaapje te Santpoort aangerand. In het bosch gelokt en ernstig verwond. Gistermiddag is het 6-jarig zoontje van den heer De B., wonende te Heemskerk, dat bij zijn grootouders te Santpoort logeerde, vermoedelijk met een stukje chocolade in het bosch de Neethof gelokt, waar het knaapje om ongeveer vier uur door zijn oom, die ongerust geworden was over zijn lange uitblijven en naar hem was gaan zoe ken, in bewusteloozen toestand in het kreupelhout werd gevonden, vreeselijk met bloed bedekt. Het bleek, dat de knaap op een verschrikkelijke manier mishandeld was. De sporen wezen erop, dat vermoedelijk getracht is den jon gen tc wurgen, terwijl zeer zeker min der goede bedoelingen bij den bedrijver hebben voorgezeten. Nadat twee dokters de eerste hulp had den verleend, is de jongen, die vermoede lijk een hersenschudding en een kaak- fractuur had bekomen, per ziekenauto naar het Anthonlus-ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. Zijn toestand is redelijk. Onmiddellijk heeft de gemeente-politie van Velsen onder leiding van den plaats- vervangenden commissaris een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarbij ook nog as sistentie werd verleend door een rijkspoli tiehond-geleider. De dader kon tot nu toe nog niet worden opgespoord. Te ongeveer halftwee des middags moet liet kind gezien zijn in gezelschap van een man van middelbaren leeftijd, vermoede lijk met een wit baardje, gekleed in grijs colbert costuum, grijzen vilthoed met donker lint. terwijl om ongeveer drie uur nabij de plaats waar het kind werd gevon den, een man werd aangetroffen, gekleed in bruin colbert costuum bruinen vilt hoed, leeftijd ongeveer 30 jaar. Het kind was gekleed in beige broek, dito blouse met roede slipover, beige kousen, bruine lage schoenen, blootshoofds en in bezit van een autoped. De plaatsvervangende commissaris van politie te Velsen verzoekt dengenen, die inlichtingen kunnen verstrekken, met spoed daarvan kennis te geven aan het hoofd bureau van politie aldaar. Prins Bernhard brengt een bezoek aan den koning der Belgen. Naar wij vernemen brengt prins Bernhard heden een onofficieel bezoek aan Koning Leopold van België. Hij zal het noenmaal gebruiken op het slot te Laeken. De „Van Galen" in China. Het departement der marine te Batavia deelt mede. van den torpedojager „Van Galen" bericht te hebben ontvangen, dat deze hedenochtend bij het aanbreken van dag de monding van de Yangtse zou hebben bereikt op weg naar Shanghai. Aneta verneemt nog, dat driehonderd Chineezen, van Java afkomstig, alsmede eenige Nederlanders, uit Sjanghai wen- schen te vertrekken, waartoe de assistentie van de „Van Galen" zeer gewenscht zal zijn. Nadat de passagiers met assistentie van de „Van Galen' zijn opgehaald, zullen zij door de Java-China-Japan-lljn verder naar Java worden overgebracht. Hieromtrent vin den nog besprekingen en ook teiegrafische onderhandelingen plaats. Ten aanzien van het vervoer van een groot aantal Chineezen met de „Tjisaroea" uit Japan, waaromtrent eerder melding is gemaakt, kan worden medegedeeld, dat uit Kobé bericht is ontvangen, dat dit transport niet doorgaat. GOOISCHE TRAM TEGEN STATIONSGEBOUW GEREDEN. Geen persoonlijke ongelukken. Vanmorgen had bij het' stationsgebouw van de Gooische tram bij de Weesperpoort te Amsterdam een ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. De bestuurder van een motorwagen wilde achteruit rijden. Inplaats daarvan reed de wagen echter vooruit en botste tegen den achtermuur van het sta tionsgebouwtje. De onderkant van den muur werd ongeveer dertig centimeter naar bin nen gedrukt. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats; de tram liep geen schade op, zoodat de dienst geen vertraging onder vond. „DE DAG DES OORDEELS". De heer Cor van der Lugt Melsert deelt ons mede, dat hij Vrijdag manuscripten van het tooneelwerk „De dag des oordeels" naar de burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam heeft verzonden met het verzoek te willen mededeelen of er tegen de opvoering in deze steden bezwaren zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan ligt het in zijn voor nemen het stuk ten tooneele te brengen nadat de premières van eenige andere stukken ln het begin van Octcv»r hebben plaatsgevonden. H. W. VAN MARLE LID VAN DE EERSTE KAMER. Het centraal stembureau heeft heden, ter voorziening ln de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer Colijn, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer H. W. van Marle te Amsterdam. WESTFRIESCHE KANAALVEREENIGING. Tot ontbinding besloten. Naar wij vernemen, werd heden door de algemeene vergadering van leden der West- frlesche Kanaalvereeniging, gevestigd te Schagen, gehouden in een der zalen van dt Nederlandsche Handel-Maatschapplj N.V. Amsterdam, besloten tot ontbinding dier vereeniging. De heer dr. C. J. K. van Aalst werd tot likwldateur benoemd. Door den secretaris der Kamer van Koop handel in West-Friesland te Hoorn werfi dr. van Aalst dank gebracht voor al hetgeen hij ln het belang der thans ontbonden vereenlging en voor de tot stand komln» der kanalen ln West-Friesland heelt gedaan. BEGRAFENIS J. STROEVE J. E.zn. Op de particuliere begraafplaats te Mui- derberg is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. Stroeve J. E.zn. in leven firmant der firma J. Stroeve Bzn. en voorzitter van de Ver eenlging voor den effectenhandel te Am sterdam. Er was bij deze begrafenis zeer veel belangstelling, vooral van de zijde der bankwereld en van den effectenhandel. O.m. bevonden zich onder de aanwezigen het bestuur en vele leden van de Vereenl ging voor den effectenhandel te Amster dam, vertegenwoordigers van de Rotter- damsche vereeniglng van effectenhande laren, van den bond voor den geld- en ef fectenhandel in de provincie, mr. J. Wes- lerman Holstein. directeur der Nederland sche bank. de heeren C. J. baron Collot d'Escury en mr. F. H. Abbing voor de Ned. handelmaatschappij en vele anderen. Er waren vele kransen en bloemen, waaronder een krans vari de vereenlging voor den ef fectenhandel en een tuil van een dame, die als kind door den heer Stroeve uit het water is gered. Aan de groeve sprak de compagnon en neef van den overledene, mr. J. C. Sweijs een afscheidswoord. Het oudste lid van 1 kantoorpersoneel der firma, de heer E Theunlsse. herdacht dankbaar de 36-jarige samenwerking met den overledene. De heer F. J. M. van Oogtrop sprak namens het bestuur en de leden van de vereenlging voor den effectenhandel, mr. A. baron van Hu- rinxma thoe Slooten voor de maatschappij voor gemeentecrediet en de heer E. Eders- hcim nanjens het bestuur van den bond van den geld- en effectenhandel ln de pro vincie. De predikant dr. W. J. M. Engel- berts sprak tenslotte een grafrede uit waarna de heer J. E. Stroeve namens de familie dankte. De betrekkingen tot generaal Franco. Ambassadeur generaal Faupel teruggeroepen? Havas verneemt uit Berlijn, dat ge neraal Faupel, de ambassadeur van het Duitsche ryk bij generaal Franco, is teruggeroepen. Officieele kringen verklaren, dat de generaal is afgetreden om „gezond heidsredenen". SPOREN VAN OUDE NOORSCHE BESCHAVING GEVONDEN. Overblijfselen van 4000 jaar geleden. In het Noordelijke deel van Noorwegen zijn den laatsten tijd, onder leiding van de conservatoren GJesslng en Nummedal, in teressante opgravingen verricht, welke waarschijnlijk teruggaan tot het begin van het steenen tijdperk. Daarbij heeft men te Karlebotn in de Varanger-fjord sporen ge vonden van menschelijke verblijven van ongeveer 4.000 jaar geleden. Op deze plek moet, in dat ver verwijderde tijdperk, een stad, althans een conglomeraat van hulzen gestaan hebben. Rondom een kreek heeft men 72 fundeeringen van huizen geteld, sommige in vierkanten, andere ln een ronden vorm. Iets verder trof men 27 an dere sporen van woningen aan, alsmede gereedschappen uit leisteen, messen, speer punten, scherven van aardewerk, keuken gerei enz. De voorwerpen dragen het ken merk van door Noren en niet door Lappen vervaardigd te zijn, zoodat men aldaar spo ren meent te hebben gevonden van de oude Noorsche beschaving. DE VERDWENEN VLIEGTUIGMOTOR- ONDERDEELEN. De politie te Kingston (Surrey) heeft zes personen aangehouden, die ondervraagd zullen worden naar aanleiding van de ver dwenen onderdeden van een geheel nieuwe vliegtuigmotor. HET CONGRES IN DE VEREEN. STATEN VERDAAGD. Uit Washington wordt gemeld, dat het Congres van de Ver, Staten.. Zaterdag voor onbepaalden tijd op races gegaan 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2