STADSNIEUWS BUITENLAND MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 No. 23745 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De strijd in Spanje sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN anddag Ned. R.K. Bond van P. T. T.-personeel. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De opmarsch naar Santander. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts." per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> 1 de laatste 5 salariskorting ongedaan worden gemaakt Toestanden in het P.T.T.-bedrijf. Tijdens den Landdag, georganiseerd door afdeelingen 's-Gravenhage, Leiden. Delft assenaar en Hillegom van den Ned. R.K. nd van P.T.T.-personeel „St. Petrus", lke gisteren hier ter stede werd gehou- n, werd de volgende motie aangenomen. Gezien de statistische gegevens, waar uit blijkt, dat de noodzakelijkste kosten van levensonderhoud sinds September 1936 met 6 a 7<7o zijn gestegen en den gunstiger toestand van 's-Rijks finan ciën dringen de leden der afdeelingen Delft, Den Haag, Hillegom, Leiden en Wassenaar van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus", op Zon dag 22 Augustus 1937 op den Landdag te Leiden bijeen, er op aan, dat door haar bondsbestuur via de R.K. Cen trale van Overheidspersoneel, met kracht bij de. regeering zal blijven aan gedrongen, de korting van 5% op de salarissen, toegepast met ingang van 1 Januari 1936, ten spoedigste ongedaan te maken. Leiden, 22 Augustus 1937. Zooals de heer H. Waterborg in zijn rede merkte, werden de loonen in 1935 niet (Etiaagd omdat de ambtenaren teveel zou- en verdienen, doch slechts omdat deze 5°/o hl behoeve van de schatkist moesten orden opgebracht. Daar het P.T.T.-bedrijf *r dit jaar waarschijnlijk ruim 60 mil- ■n gulden méér dan de raming zal ont- ngen. achtte spr. de reden voor deze kor- niet meer aanwezig. Het weer liet niet toe, dat deze landdag "tien de muren van Den Burcht werd ge- ■uden, zoodat het aspect van Landdag erdoor geheel verloren ging; de bijeen- mst is er echter niet minder door ge- "agd. Nadat het R.K. Leidsch Harmoniecorps rosi haar vroolijke tonen door de goedge- öe zaal had laten klinken en de secreta- i van het Landdagcomité de heer C. J. ierhoff de vergadering met een kort wel- mstwoord had geopend, was de beurt aan n bondssecretaris voor het uitspreken van 'n rede „Onttroonde Majesteit". Rede van den heer II. Waterborg. Nog geen kwarteeuw geleden, zoo ving r. zijn rede aan, konden wij op de muren n het jiostkantoor lezen „Koninklijk Post- ntoor" en sierde het Nederlandsch wapen gevels der gebouwen. En juist misschien rdat de toestanden niet zoo koninklijk als de Posterijen, was de Post steeds i winstgevend bedrijf. >e Posterijen had een zusje de Rijks- egraaf een bedrijf, dat vrijwel altijd liezen heeft geleden, ook nadat de Post h het lot van haar arme zusje heeft aan- rokken en zij door de verliezen van de if een groot deel van haar winst rst afstaan. Toen kwam de Rijkstelefoon aangenomen kind. dat door de steeds 'gere eischen. die het stelde, een zorgen- d bleek te zijn en nooit tot een winst- vend bedrijf kan worden gemaakt. Ik kan mij niet indenken, aldus spr., dat automatiseering bij den interlocalen nst. een experiment, dat nog geen ander 6 ter wereld heeft aangedurfd, anders uit de zucht tot vermeerdering der "enieursglorie zou kunnen voortkomen. komen de middelen vandaan om ze groote kosten te bestrijden? De Telefoondienst werd en wordt verlost i duur personeel. Binnen afzienbaren tijd Hen aan 1400 postinrichtingen in Neder- d geen vaste bestellers meer werkzaam De druk op de loonen blijft aanhouden, i de 9 jaar, dat de bepaling der rang vordering bestaat, is nog 'nooit één amb- aar volgens die rangbevordering in enst genomen, hetgeen beteekent dat in jaar geen normale recruteering heeft aats gehad en deze bepaling opzettelijk 'dt verontachtzaamd. Wij zullen hopen, zoo vervolgt de spr., *t de nieuw benoemde minister van Bin- 'nlandsche Zaken, die toch geen onbe- "ode is in het huishouden der P.T.T., deze "tanden zal weten op te heffen om dan !er te komen tot vaste aanstelling van tractarbeiders. 0 bedragen voor de automatiseering van interlocalen telefoondienst zijn even- 1 noodzakelijk als die welke voor pers-, «paganda en psychotechnischen dienst zden besteed. De bezuiniging werd slechts gezocht in de loonsverlaging van 1935, die zich na de yaluatie des te erger liet gevoelen. Wij ,cn geen herziening, wij moeten komen algeheele opheffing van het bezoldi- gsbesluit 1935, zoo zeide spr. retugkeerend tot zijn inleiding meende dat de personeelspolitiek in het P.T.T.- .hif onchristelijk en daarom verwerpe- - is Machines worden beter behandeld mjnschen omdat het aanschaffen van "raacjiiiie pu eenmaal duurder is, dab dat van een mensch. In Amsterdam staan de machines b.v. in de mooiste zaal van het geheele postkantoor, terwijl het er voor het personeel héél wat minder op aan komt. Vervolgens uitte spr. scherpe critiek op het huidige keuringssysteem, een punt, dat al meerdere malen het onderwerp van be spreking is geweest en ongetwijfeld drin gend verbetering behoeft. De majesteit van den mensch is in den arbeid bij de P.T.T. onttroond en juist daarem is er voor ons katholieke P.T.T.-ers een geweldige taak weggelegdden mensch in ons bedrijf een plaats te geven zooals hem volgens de christelijke leer en de Pauselijke encyclieken toekomt. Wij zijn in het verleden misschien wel iets te lauw geweest, doch ook hier begint ge lukkig een kentering ten goede te komen. De R.K Bond van P.T.T.-personeel b.v. liep sinds 1933 gestadig achteruit en wel met pl.m. 12%. sinds 1 April j.l. steeg het ledental met meer dan 1,2%. Onze bond groeit! Laat Z. Holland zor gen, dat het ook z'n deel heeft in den groei van onze beweging. Bewaar de R.K. Zuid- Hollandsche P.T.T.'ers voor onzen bond, dan bewaart gij hen tevens voor onze kerk. Na de pauze sprak Pater Rector Th. v d. Peet over het onderwerp „De geest die levend maakt", in welke rede spr. het com munisme schilderde als een beweging, die de belangen die zij voorstaat gemaakt heeft tot een levensideaal, tot een soort gods dienst, die niet slechts in de stoffelijke ge nietingen bevrediging zoekt, doch tevens den geest voor zich opeischt. Verder weidde pater v. d. Peet uitvoerig uit over de natuurlijke behoefte aan een hooger wezen, welke in ieder menschenhart leeft. Na een kort slotwoord behoorde deze landdag weer tot het verleden. PARK-CONCERT. A.s. Woensdag zal de Muziekvereeniging „6 R.V.A.", directeur de heer M. Bolderdijk het tiende en laatste concert van dit jaar verzorgen van den Bond van Leidsche Har monie en Fanfare Vereenigingen. Het concert wordt gegeven in het Plant soen Musis Sacrum en zal aanvangen om 8 uur precies. Het programma luidt: 1. Homme contre homme, marsch. J. Knegtel; 2. L'Etoile du Bonheur, ouverture. P. N. Labole; 3. De Pelikaan, marsch, Adr. J. Maas; 4. Suspinll, Valse roumaine, J. Ivanovici; 5. Volle Wind, marsch, Pr. Frangois; 6. Fètes d' hiver, fantasie, G. Gadenne; 7. 6 R.V.A. Jubileum, marsch. M. Bolderdijk; 8. Mignonette, ouverture facille, J. Baumann; 9. Feestmarsch, J. R. v. d. Glas; 10. Luxor Marsch, Herman Lureman. SPEELTllINVER. „WESTERKWARTIER". Zaterdagmiddag hebben de kinderen der Speeltuin-ver. ..Westerkwartier" feest ge vierd. As vorens de spelen in den tuin een aanvang namen, trok een lange kinderstoet, waarvan velen geeostumeerd. met versierde voertuigjes door de straten van dit stads deel. Vooral een keurig versierde boot, be„mand" met. kapitein, eersten en tweeden stuurman, welke algenieene bewondering, terwijl ook Tom Mix op een autoped veel bekijks had De Chr. Muziekver. „Athalia" ging den optocht vooraf en gaf vroolijke wijsjes ten beste. Na terugkomst in den tuin werd naar hartelust gespeeld, terwijl de diverse trac- taties er in gingen „als koek". De vertoo ning van een poppenkast en de opvoering van een tooneelstukje maakten de feest vreugde volmaakt. Het was voor de jeugd in de omgeving van den Haagweg Zaterdag 'n heerlijke middag. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Engelsche voorstel tot neutralisatie - Rede van dr. Benesj - Het conflict Portu galTsjecho- Slowakije. Het standpunt van de Chineesche regee ring over het Engelsche voorstel inzake de neutralisatie van Sjanghai, is officieel nog niet bekend gemaakt. In welingelichte Chi neesche kringen verklaart men echter, dat het voorstel niet voor uitvoerii j vatbaar is. Op zijn reis naar Olmütz heeft de president van Tsjecho-Slowakije dr. Benesj in Hradisj een rede gehouden, waarin hij de mecning te kennen gaf, dat de critieke tijden van de ontwikke ling in Europa na den wereldoorlog, thans als voorbij beschouwd kunnen worden. Tevens gaf hij uiting aan de hoop, dat Europa thans gespaard moge blijven voor nieuwe ernstige gebeurte nissen op het gebied der buitenland- sche politiek en in het bijzonder voor een gewapend conflict. De verschillen in de bestuursvormen der Europeesche staten, aldus Benesj, zullen in ae komende jaren de spanning niet meer doen stijgen, omdat reeds overal zich de overtuiging begint te nestelen, dat de bin- nenlandsche toestanden der verschillende landen niet gewijzigd worden door een druk van buiten af. Desondanks, aldus de president, dwingen de toestanden van 'toogenblik ons. om op alle mogelijke ontwikkelingen voorbereid te zijn. Al rekenen wij ook niet op een oorlog voor de naaste toekomst, wij willen ons er toch op voorbereiden. Inzake de minderheden verklaarde Benesj o.a. het volgende: Wanneer de nationale minderheden alles verkrijgen wat zij noodig hebben, mag als voorwaarde gesteld wor den, dat zij het zelf klaarspelen, onze ge heele openbare meening te overtuigen van hun trouw ten opzichte van de idealen der democratie. Reuter verneemt, ciat de Engelsche mi nister-president Neville Chamberlain deze week een dag te Londen zal vertoeven om zich persoonlijk grondig op „de hoogte te stellen van den algemeenen toestand en die van het Verre Oosten, vóór' hij zich naar den Koning op Balmoral Castle zal begeven. •i In verband met de verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slowakije, heeft de regeering van laatstgenoemd land aan de Fransche regee ring verzocht, te Lissabon de Tsjecho-Slo- waaksche belangen te willen behartigen. Frankrijk heeft hierin toegestemd. Het Portugeesche ministerie van onder wijs heeft een decreet uitgevaardigd, krach tens hetwelk het allen Portugeezen verbo den is, wetenschappelijke .congressen in Tsjecho-Slowakije bij te wonen. s> De Chineesche minister van Financiën, dr. Kung, is te Bad Nauheim aangekomen, om er, gelijk gemeld, een kuur te onder gaan. De correspondent van de ..Times" Norman Ebbutt, die uit Duitschland is uitgewezen, is gisteravond te Londen aangekomen. BELGIË De herdenking der oorlogsdooden bij het IJzerkruis. Zooals gebruikelijk op den derden Zon dag in Augustu-, zijn gisteren meer dan 150.000 bedevaartgangers uit alle provin ciën van Vlaanderen naar Dixmuiden ge komen om de gevallenen van den oorlog bii het groote IJzerkruis te herdenken. DUITSCHLAND Gebeden voor de gevangen genomen predikanten. Gisteren werd in de Evangelische ker ken te Berlijn gebeden voor de predikan ten, die gevangen genomen zijn. Medege deeld werd. dat zich 103 predikanten in hechtenis bevinden. 31 is verboden te preeken en 42 zijn uit hun parochies ver dreven Superin endant-generaal Vits heeft gis teren in de kerk van ds. Niemöller ge preekt Hil zeide o.adat zonder twijfel een goed land moet gelooven in zijn leider en in zijn toekomst. Een land, dat niet meer in zijn toekomst gelooft, geeft zich zelf op. Dit is evenwel een men=che;ijk en geen christelijk geloof. Zü. die denken dat het Christendom iets weeks is, kennen hun bijbel niet. ENGELAND Credieten voor vlootbouw - Het a.s. Vakvereenigingscongres. Naar de marine-medewerker van de „People" meldt, zal de regeering bij het begin van de nieuwe zitting van het par lement een crediet van vijftig millioen pond aanvragen, beslemd voor versterking van de vloot. Het bouwprogramma zou als volgt ver deeld zijn: Vier slagschepen, elk kostende zeven en een half millioen pond, zes onderzeeers elk kostende 300.000 pond. achttien torpe dojagers van 300.000 pond. Verder zouden 200 nieuwe vliegtuigen voor de marineluchtvaart worden aange schaft en zou een groot aantal motor-tor pedobooten in dienst worden gesteld. s De algemeene raad der vakvereenigin- sen publiceert vandaag het jaarverslag, dat. op 6 September zal worden voorge legd aan het congres, dat te Norwich zal worden gehouden. De twee voornaamste punt-n. welke in het verslag worden be handeld, zijn de Spaansche kwestie en de kwestie der veertigurenweek. BINNENLAND. en geslaagde proeftocht van de „Pieti Hein". (Binnenland, 2e Blad). De regeering heeft maatregelen getroffen voor steun aan den kleinen boer. (2e Blad). Groote belangstelling voor den luchtverde digingsdag te Scheveningen. (3e Blad). Proeven met vliegende vliegtuigstart. (Luchtvaart, 3e Blad). Zesjarig knaapje aangerand en ernstig ge wond te Santpoort. (Laatste Berichten, le Blad). ITALIË. Nieuw slagschip van stapel geloopen. In tegenwoordigheid van de koninklijke familie, den partij-secretaris en een groot aantal genoodigden is gistermorgen het nieuwe slagschiph van de Italiaansche vloot „Littorio". een zusterschip van de „Vittorlo Veneio" van stapel geloopen. De Italiaansche vloot bezit thans 70 000 ton aan grootere eenheden, welke zijn toegestaan bii het verdrag van Washing ton. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Wol- en Hand werkhuis „Filetta" L. Schretlen, Breestraat 137, Leiden, handwerkzaak. Eigenaresse: Mej. A. P. M. Schretlen, Leiden. Opheffing: A C. Stijnman, Steenstraat 12. Leiden, banketbakkerij. Wijziging: N V. Technische Handel Maat schappij Daan en Horrée, Jan van Goyen- kade 1. Leiden. De liquidateur P. M. van Beveren is uit getreden. d.d. 9 Aug. 1937. Nieuwe liquidateur: C. A. Nagtegaal, Leiden. STEDELIJKE WERKINRICHTING. Het aantal volwassen personen verblij vende in de inrichting in de week van 16 tot 21 Augustus bedroeg op: Maandag 16 Augustus Dinsdag 17 Augustus Woensdag 18 Augustus Donderdag 19 'Augustus Vrijdag 20 Augustus Zaterdag 21 Augustus 57 personen. 57 personen 54 personen. 56 personen. 57 personen. 57 pérsonqiv SPEELTUINVEREENIGING NOORDERKWARTIER. Viering van het tweede lustrum. Onder groote belangstelling hield de Speeltuinver. Noorderkwartier Zaterdag middag in samenwerking met de feest commissie, ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan, een groot tuinfeest. De feestcommissie had voor deze gele genheid een optocht georganiseerd van gecostumeerde kinderen, versierde fietsen. 3-wielige fietsjes, autopeds, poppenwagens en vliegende Hollanders. Tot groote vol doening der organisatoren hadden de leden aan hun oproep gehoor gegeven, zoodat ongeveer 55 kinderen aan dezen optocht deelnamen. De jury, die zich geheel be langloos voor dit werk had beschikbaar gesteld, had dan ook een moeilijke laak te vervullen. Toen de beoordeeling was ge schied, trokken de kinderen in optocht en voorafgegaan door de muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" onder vroolijke to nen door het kwartier. Het was dan ook een keurige stoet en al is het bezwaarlijk om namen te noemen, toch willen wij een uitzondering maken voor Anton de Water, die op zijn tweewielige fiets den geheelen Speeltuin in miniatuur meevoerde en daar mede voortreffelijk huisvlijtwerk toonde. Na den optocht kwamen de kinderen weer in den tuin, waar verschillende spe len werden gedaan. Vanzelfsprekend ont brak de tractatie niet. De diverse spelen hadden een vlot verloop, zoodat de voor zitter van de feestcommissie, de heer S. Brouwer aan het slot van den middag zijn h artelijken dank kon uitbrengen aan be stuur, juryleden, E.H.B.O. en muziek, voor de spontane medewerking. Spr. hoopte dat deze samenwerking altijd zoo zal blijven tot groei en bloei van het Speeltuinwerk. Hierna ging hij over tot het uitreiken van de prijzen voor de versieringen, die als volgt werden toegekend. Extra prijs: Anton de Water, le prijs (huisvlijtwerk). Versierde fietsen: le pr. pr. Willy Paats; 2e pr. Elly de Wekker; 3e pr. Maart je Slewe en 4e pr. Jacoba Slewe. Vliegende Hollanders: le Hanny de Wolf: 2e pr Coba Knol. Poppenwagensle pr. Belsy Nievaart; 2e pr. Rietje de Wolf. Drie- wielige fietsjes: le pr. Jan Neuteboom; 2e pr. Herman Heetveld. Autopeds: le pr. Wimmie Dreef; 2e pr. Gerard v. Biezen. Groepen: le pr. Willy en Pietje Zwanen burg; 2e pr. Trieni Pardon: 3e pr. Piet Op dam; 4e pr. Bartje Mark. De overige deel nemers kregen een troostprijs. Hierna nam de voorzitter J. J. Gulde- mond het woord, die dank bracht aan de feestcommissie voor den onvergetelijken middag, welken zij den kinderen heeft aan geboden en aan allen, die dit tuinfeest heb ben helpen doen slagen. Hierna ging hij over tot het uitreiken der prijzen voor de kinderspelen, die als volgt werden gewon nen: Ringsteken (meisjes) le pr. Marie Malgö; 2e pr Jacoba v. d. Zon. Ringsteken (jongens): le pr. Jan Bink; 2e pr. Piet Kroescmeyer. Paalklimmen: le pr. Gerrit Verlint; 2e pr. Gerard v. Biezen. Bussen- werpen: le pr. Johannes v. d. Zee: 2e pr. Jan Stouten. Sprietloopenle pr. Johan Minke; 2e pr. Siebren v. d. Zee. Eierenloo- pen, le pr. Lena Koet; 2e pr. Bertha Stik- kelorum. Wasch ophangen: le pr. Johanna de Graaf; 2e pr. Coba v. d. Eshof. Blaas- trappen: le pr. Elisabeth Brouwer; 2e pr. Johanna Hoogkamer. Na afloop van het feest kregen alle kin deren nog een zakje bonbons als extra tractatie. In ons bericht over de nieuwe Chr, Kleuterschool aan den Morsohiweg, van j.l. Zaterdag, schreven wij, dat de opening zal plaats vinden op Vrijdag 28 Augustus; dit moet zijn Vrijdag 27 Augustus. Onze stadgenoot, de heer J. W. van Daalen. eerste onderwijzer aan de Christe lijke Opleidingsschool Oosterstraat 16 al hier (hoofd W. A. Bodewes), behaalde te 's-Gravenhage de akte van bekwaamheid voor hoofdcuj<}erwjjzer. BUITENLAND. De strijd in het Verre Oosten; groote activi teit der Japanners. Zware verliezen der Chineezen? (1ste Blad en Laatste Be richten). Franco's opmarsch naar Santander; nog 30 K.M.? (1ste Blad). De Italianen Cupini en Paradisi winnen den luchtwedstrijd IstresDamascus Parijs. (Luchtvaart. 3e Blad), De ambassadeur van het Duitsche rijk bij generaal Franco teruggeroepen? (Laat ste Berichten, le Blad). Bij onlusten in Polen in verband met een boerenstaking zijn 20 personen gedood. (Buitenl. Gem., 2e Blad). Zware brand in het Casino te Boulogne Sur Mer: groote schade. (Buitenl. Gem„ •2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De opmarsch naar Santander der nationalisten schijnt met spoed voort te gaan. De ijzeren gordel van Santander is in den westelijken sector bij den eer sten stoot gaan kraken. De rechtsche troepen zijn tot op schootsafstand van Torrclavega genaderd. De rechtschen bezetten de dorpen Sela- ya, Ontaneda, Sierras. Santa Maria en Santa Cruz en 't op nog geen 30 K.M. van Santander gelegen Villa Carriedo. De op marsch werd uitgevoerd, aldus een radio- mededeeling van generaal Queipo de Llano zonder da! van den sterk gedemoraliseer- den vijand ernstige tegenstand werd on dervonden. De regeeringscommuniqué's be vestigen de verovering van verschillende dezer plaatsen, doch spreken daarentegen van hevige verliezen der Francotroepen bij Outaneda. De regeeringstroepen zou den zich meester gemaakt hebben van La serna. Volgens verklaring van een Italiaanschen sergeant die gevangen genomen werd, strijden vier Italiaanschen divisies aan het front. Aan het front bij Teruel moesten de re geeringstroepen terugtrekken op Hoya Quemada, tengevolge van een feilen aan val van de rechtschen. Volgens de rechtschen zijn 19 vliegtui gen aan het front bil Aragon neergescho ten. Aan het Madrileensche front heerscht. behoudens diverse kleine gevechten, be trekkelijk rust. Generaal Miaja heeft instructie gegeven om de burgerbevolking geleidelijk uit Ma drid te evacueeren, opdat de hoofdstad zooveel mogelijk aan de troepen gelaten wordt, die haar verdedigen. Niettegen staande slechts weinig voertuigen ter be schikking staan, is de snelheid waarmede de evacuatie geschiedt, gedurende Juni en Juli toegenomen. De minister van Justitie. Manuel Iruso heeft verklaard, dat de regeering toestem ming heeft gegeven tot. het openen van een pratestantsche kapel te Valencia.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1