CHINA IN NOOD LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Augustus 1927 Derde Blad No. 23744 BUITENL. WEEKOVERZICHT 78iie Jaaraang ,,Doe maar geen moeite vriend. Ze doen toch niet open" GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW DE GEENSZINS ROOSKLEURIGE INTERNATIONALE TOESTAND. Sinds onze beschouwing van verleden mek, hebben de vijandelijkheden tusschen Japan en China verwoed voortgang gevon- óen en onze kijk op den gang van zaken is toen zeker niet te somber geweest. Van dag tot dag is men in de afgeloopen wee opgeschrikt door berichten over bom bardementen. branden, vernietiging van tallooze menschenlevens en bezittingen, het wegtrekken van angstige vluchtelingen enz. De strijd is met verbitterde kracht toegenomen, met alle noodlottige gevolgen van dien. Op tallooze plaatsen, dikwijls ver van el kander verwijderd, wordt gevochten en 't ziet er waarlijk niet naar uit, dat daarin yoorloopig verandering zal, of kan komen. In het Verre Oosten heerscht, zoowel in letterlijken als in figuurlijken zin, zwaar weer en vermoedelijk is er nog zwaarder weer op komst! Vooral sinds de militaire partij in Japan 't heft in handen schijnt te hebben, het geen o m. blijkt, uit de verklaring van den minister van oorlog Soegiayma, waarin deze wijst op de noodzakelijkheid het te genwoordige bedrijfsleven om te zetten in een op oorlog ingesteld bedrijfsleven, met de instelling van controleerende bureaux. Reeds eerder is door de militairen ge tracht dit plan, door de regeering Hayasji ten uitvoer te laten brengen, maar dit is hun toen niet gelukt. Thans wisten zij er in te slagen en dat opent angstige perspec tieven Zoo zijn er nog meer bewijzen aan te voeren, dat het vermoedelijk hard tegen hard zal blijven gaan, in leder geval totdat de Japansche militaire partij op voldoende glorieuse feiten kan wijzen. Intusschen heerscht officieel nog steeds vrede en vinden de onderhandelingen voortgang. Niet slechts de Chineesche en Japansche regeering onderling, doch ook met de groote mogendheden, die hun neu traliteit angstvallig bewaren. Hun vertoogen tot bijlegging van het conflict leden jammerlijk schipbreuk, even als de Britsche poging tot instelling eener neutrale zone rond en in Sjanghai. Men kon van te voren uitrekenen, dat dit voor stel niet zou worden geaccepteerd, 't Sprak vanzelf, dat Japan zou antwoorden zijn eigen burgers in Sjanghai te kunnen be schermen. Doch dit alles is draalen om de groote zaak heen. Een ieder weet. ook zonder zulk een voorstel, dat, naar verluidt, als achter grond had de Japansche bewering op de jroef te stellen, dat zij slechts te Sjang- ïai opereeren, teneinde de levens en eigen dommen der Japanners te beschermen, dat Japan ook in Sjanghai nog andere zaken nastreeft en dat die bescherming der Ja pansche onderdanen slechts een bijkom stigheid is. Overigens lijkt 't ons niet vol komen logisch, dat een mogendheid een zoodanige bescherming niet aan een ander land overdraagt, alleen omdat zulks aan geboden wordt. Ieder land zal in zulk een geval denken: „Wij kunnen onze eigen boontjes wel doppen!" De toch reeds in Engeland tegenover Japan niet gunstig gezinde stemming, zal tr echter na deze weigering, zeker niet op rerbeteren. Het volgendeuittreksel uit een trtikel in de „Times" over de gebeurtenis sen in het Verre Oosten, geeft wel een kijk op de Britsche gezindheid. ,.De jongste activiteit van Japan in N. China hebben het de sympathie van de Tereld doen verliezen. Zijn onstuimig avontuur te Sjanghai is waard, dat het iets meer dan sympathie verliest.Het is filé, dat Japan weet, dat de bewegingsvrij heid, welke zij in Oost-Azië opeischt in geen geval de vergunning, te spelen met de wettige belangen van Groot-Brittanniè, Impliceert". Japan moge zich een dergelijke Engel- sche zienswijze van een toonaangevend blad als de „Times" voor gezegd houden. De eenige oplossing om buitenlandsche belangen in China te beschermen, zou een daadwerkelijke actie moeten zijn. Doch dit rou een verschrikkelijke internationale oor log inhouden. En daar men die, ten koste van alles, wil vermijden, kan Japan dat dit zéér wel weet zijn gang blijven gaan. Tot het eventueel wat verhoed moge worden! figuurlijk of letterlijk zekere trenzen mocht overschrijden. De strijd wordt dus verwoed gevoerd. Doch 't is nu stellig nog te vroeg, zich een oordeel te kunnen vormen, over 't verlopo daarvan. Overwinningsberichten komen nu eens van de eene, dan weer van de andere zijde en in meerdere gevallen zouden zij ..overweldigend" zijn. Het is zeker goed, dergelijke mededeelingen met een korreltje zout te wegen. Uit die veelheid van tegen stellingen is 't onmogelijk de juiste situatie te bepalen, want deze wisselt met den dag, zoo niet met 't uur. De strijd is ingewik keld en dreigt nog ingewikkelder te wor den, tenzij China „water in zijn wijn" zou doen. Waar echter al zeer weinig kans op be staat, hoewel in 't Oosten de grootste ver- lassingen nimmer uitgesloten zijn. Dat beeft 't verleden bewezen! Te minder lijkt ons een tegemoetkomende houding van China waarschijnlijk, nu aan den Chinee- ectien minister v. Financiën Koeng die zij Europeesche reis in meerder opzicht niet ongebruikt heeft gelaten! van be langrijke zijden financieelen steun is toe gezegd. hetgeen China, dat militair reeds beter toegerust schijnt te zijn dan in 1932. nu ook in geldelijk opzicht in een voor- deeliger positie plaatst, dan 't monetair zwak staande Japan. Doch de Japansche noodzaak tot expan sie, die voor dit land een absolute levens kwestie vormt en de hoofdoorzaak van alle wrijving in het Verre Oosten blijft, over- vleugelt blijkbaar alle bedenkingen, hoe zeer de „onstuimige militaire actie" Japan Wellicht nu reeds mag tegenvallen. Want zoo gemakkelijk als eenige jaren geleden gaat 't ditmaal blijkbaar niet. De tijd zal ®oeten leeren, of 't schuitje, dat Japan thans gekozen heeft en waarin 't nu een- faal zit, het land tenslotte weer in een .veilige" haven kan brengen. Om van de noodlottige gevolgen voor China maar niet ee"s te spreken De wereld heeft verwonderd opgekeken. ,öei zij las over de totaal onverwachte vrrbrekenig van de diplomatieke betrek ken door Portugal met Tsjecho-Slo- Wakije. Reden tot ernstige bezorgdheid geeft dit conflict zeker niet, hoewel hettoch niet bevorderlijk is voor de internationale sfeer. Want grootere landen worden er met woor den in betrokken en lanceeren weer eens „vriendelijkheden" tegen elkaar. Dat door deze kwestie ook Moskou, na tionalistisch Spanje. Berlijn en Rome weer danig in 't geding gekomen zijn, werkt na- deeliger ten behoeve van een rustige in ternationale sfeer dan het conflict zelve, dat bij handiger diplomatiek gemanoeu vreer niet openbaar had behoeven te wor den. Een zoodanige oneenigheid is juist in tijden van overspanning, waarin wij nu leven, al zeer onwelkom! Franco en zijn mannen trekken op naar Santander. Hoe belangrijk dit voor hen op zichzelve ook is, immers, wanneer het Baskische land geheel in hun handen mocht vallen, zullen zij zich ook meer op den strijd te Madrid kunnen gaan toeleg gen, het wil nog niet zeggen, dat daar mee de burgeroorlog in Spanje ten einde gaat loopen. Daartoe moeten nog veel weerstanden overwonnen worden. Intusschen heeft Engeland zijn houding ten opzichte van de onveilige Middelland- sche Zee, in verband met de vele aanvallen op schepen, bepaald. Het is stellig niet on mogelijk, dat een optreden der Britten daar weer tot nieuwe complicatie's aanleiding zal geven. Al met al ziet de internationale situatie er dus geenszins rooskleurig uit, temeer, omdat het ook tusschen Engeland en Duitschland, getuige de definitieve uitwij zing van den „Times"-correspondent, nog in 't geheel niet „botertje tot den boom" is. In de, naar 't heet, zoo goede verstand houding tusschen Duitschland en Italië, blijft ook veel duisters, getuige de toena dering van Mussolini tegenover Engeland, hoewel1 hij de as Berlijn-Rome in zijn groote rede zoo juist nog een werkelijkheid heeft genoemd. WIELRIJDSTER GEDOOD. Door een taxi nabij Eindhoven aangereden Omstreeks half twee reed gistermiddag een vrachtauto van den expediteur Spoo- renberg uit Bergeyk over den Aalsterweg te Eindhoven in de richting Aalst en wilde links den weg naar den Philips-woning- bouw Inslaan. Tengevolge van het losklap- peren van het zeil van den wagen ken de chauffeur van een taxi. uit Eindhoven, die achter de vrachtauto reed, niet zien. dat de chauffeur van de vrachtauto naar links wilde gaan. Toen dit plotseling gebeurde trachtte de taxi-chauffeur een aanrijding te voorkomen door eveneens naar links te gaan rijden, waarbij hij echter op 't fiets pad terecht kwam en een wielrijdster aan reed. Deze werd van haar rijwiel geslin gerd, waardoor zij met haar op de bagage drager gezeten achtjarig dochtertje in een droge sloot terecht kwam. Het. meisje was er met eenige bloedende wonden aan het gelaat afgeknmen. De moeder evenwel, de vrouw van den caféhouder Smets uit Val- kenswaard, die het bewustzijn verloor, kreeg ernstige verwondingen. Onmiddellijk werd geneeskundige en geestelijke hulp in geroepen. Reeds na een kwartier, nog voor dat de ziekenauto uit Eindhoven gearri veerd was. had het slachtoffer reeds den geest gegeven. DOODELIJK ONGELUK IN EEN HOUTZAGERIJ. Gistermiddag kreeg op de houtzagerij van de firma Aarden te Zevenbergen, de 34- jarige arbeider M. K. bij het zagen van een boom een klap van het werkstuk tegen net hoofd, welke zoodanig aankwam, dat de dood na enkele oogenblikken intrad. De man was gehuwd en vader van vier kin deren. VAN TWEE VERGETEN HENGELAARS. Twee dagen en nachten zaten zij op een akkertje in de Loosdrechtsche plassen. Twee hengelaars, die van plan waren een middagje op de Loosdrechtsche Plassen te visschen, hebben tegen hun wil twee da gen en nachten op het water doorgebracht Een bootverhuurder hadden zij gevraagd hen naar een akker te brengen. De boot verhuurder bracht hen naar het dorado van de hengelsport en men maakte een af spraak, dat de man de twee visschers des avonds weer zou komen halen. Welgemoed wierpen de hengelaars hun simmen uit en het eene vischje na het andere werd door hen verschalkt. De middag verstreek en 't werd later en later, maar nog steeds kon den de beide visschers geen bootje bespeu ren, dat in hun richting kwam. Het werd schemer en spoedig brak de donkere avond aan. Nog maar steeds zaten de mannen op den akker, turende in de wijde verte. De avond verstreek en het werd nacht en de beide mannen begonnen in te zien, dat zij op den akker zouden moeten overnachten. De dageraad brak weer aan en hiermede de hoop op redding uit hun isolement. Weder om verstreek de dag en weer werd het avond, gevolgd door een donkeren nacht, zonder dat de bootverhuurder kwam opda gen. Nadat zij beiden ook dezen nacht een zaam op den donkeren plas hadden door gebracht, verscheen gelukkig in den mor gen een schuitje en dit vaartuig had hen beiden spoedig in de gaten en pikte de on fortuinlijke hengelaars op. Nu was 't leed gauw geleden en werd de terugtocht aan vaard. De man die hen zou komen opha len zooals afgesproken was, vertelde dat hij wel naar hen toegegaan was, maar dat hij niet meer wist op welken akker zij za ten en toen hij hen niet kon vinden, dacht hij wel dat zij op een andere manier zou den probeeren van den akker af te komen. „Tel." MONOPOLIEHEFFING INGEVOERDE BLOEMBOLLEN. De Minister van Economische Zaken heeft aangewezen als Crisisorgantsatie, bedoeld in artikel 2 van het Bloembollen- saneeringsplan 1937 (Invoermonopolie)de Stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage en voorts be paald dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Nederlandsche Sier teeltcentrale haar monopolieproducten zal mogen koopen en verkoopen, zal bedragen voor: le. bollen van tulpen f. 0.75 per 100 stuks; 2e. bollen van hyacinthen f. 3.25 per 100 stuks: 3e. bollen van narcissen f. 0.08 per kg., met dien verstand dat dit prijs verschil, in afwijking van het voorgaande, f. 0.10 per 1000 stuks zal bedragen voor: le. bollen van narcissen van de sooïteiv Paperwhite en Double Roman, alsmede bollen van hyacinthen van de soort Ro- meinsche hyacinthen; 2e. bollen van bota nische soorten, die uitsluitend in het bui tenland groeien; 3e. bollen, welke ondec goedkeuring van de Nederlandsche Sier teeltcentrale in 1936 voor acclimatiseering in het buitenland werden opgeplant en in 1937 naar Nederland worden terug gezonden. ONTPLOFFING IN EEN SMEDERIJ TE ALMELO. Twee arbeiders gewond. Te Almelo is gistermiddag een ernstige ontploffing geschied, waarbij twee men- schen werden gewond. Omstreeks drie uur- waren de 37-jarige H. Langendijk en de 18-jarige T. Emmink, knechts van den heer P. J. Kamphuis, in diens smederij aan de Rohofstraat bezig met lasschen. Eenige groote ijzeren roosters moesten worden ge- lascht, waarbij een laschtoestel met carbid werd gebruikt. De knechts hebben de groote carbidbus, die ongeveer 80 cM. lang is en dus heel wat carbid kan bevatten, bij de te lasschen voorwerpen laten staan, ter wijl deze bus bovendien nat was. Tenge volge van de hitte van de steekvlam van het laschtoestel is de nog in de bus aan wezige carbid gaan werken. Op een ge geven moment is het deksel van de bus ge vlogen, hetgeen met een hevigen knal en een groote vlam gepaard ging. Daar de beide mannen voorover stonden kregen zij de vlam juist ln het gelaat. Lan gendijk werd de laschbril van het gelaat gebrand, terwijl zijn mede-arbeider het hoofdhaar werd afgeschroeid. Bovendien liep Langendijk door de explosie bloedende wonden op, terwijl Emmink voorts ver wondingen aan het gezicht en de oogen kreeg. Dokter v. d. Vijver en de oogarts dokter Bierens de Haan hebben de eerste hulp verleend. Merkwaardigerwijze is de materieele schade vrijwel nihil. De politie onderzoekt de zaak. „Vad." BOERDERIJ IN VLAMMEN. De vrouw des huizes met moeite gered. Gisteravond ruim zes uur is de kapitale boerderij van den landbouwer M. J. Derks, gelegen aan den Schayksche straat te Schayk geheel door brand verwoest. Het vuur was door onbekende oorzaak ln het achterhuis ontstaan en vond gretig voed sel in de aanwezige voorraden hooi en stroo. Spoedig stond dan ook het geheele gebouw met het voorhuis in lichter laaie. De eigenaar was niet thuis. Zijn vrouw, die met een geblesseerd been te bed lag, kon met moeite door de buren worden ge red. De geheele inboedel ging verloren, ter wijl tevens 15.000 kilogram stroo, een groote hoeveelheid koren en de landbouw machines een prooi der vlammen werden. De plaatselijke brandweer stond met haar primitief materiaal machteloos. Dank zij de gunstige windinrichting bleven de omliggende boerderijen gespaard. Alles was verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. VALSCHE CREDIETBRIEVEN IN FRANKRIJK. Gistermorgen heeft een aantal personen, die tot een georganiseerde bende behooren, kort na de opening der banken in verschil, lende provincie steden van Frankrijk val- sche credietbrieven aangeboden, die alle een waarde van 65.000 francs vertegen woordigden. Op enkele plaatsen is deze poging tot oplichting gelukt, doch te Char- leville, Orleans en enkele andere plaatsen in Normandlë konden de aanbieders dezer credietbrieven worden gearresteerd. GASHOUDER IN DUITSCHLAND ONTPLOFT. Twee dooden. Bij het leggen van een gasleiding op ae terreinen van de Siegerland ijzergieterijen te Wissen in het Rijnland is door een steekvlam een gashouder ontploft. Zeven tien arbeiders werden zwaar gewond, twee arbeiders zijn om het leven gekomen. MANILLA DOOR AARDSCHOKKEN- GETEISTERD. De hevigste sinds 40 jaar. Twee geweldige aardschokken hebben gisteravond de stad Manilla geteisterd, juist op het oogenblik. waarop de Ame- rikaansche uitgewekenen uit Sjanghai aankwamen. De schokken hadden een groote intensiteit. De electriciteitsver- zorging en het telefoonnet zijn ver broken, de ruiten der winkels braken. In allerijl werden de bioscopen ont ruimd. De schokken waren heviger, d in men sinds minstens veertig jaar te Manilia heeft meegemaakt. Het plaatselijk bureau van Reuter is ernstig beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9