„Sing, Baby Sing" „CIRCUS" Binnenland Opleving in onze Nijverheid LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Augustus 1937 Derde Blad No. 23743 .Uit het leven van' koningin Victoria 78ste Jaargang Exportpositie ruimer geworden. Doch het aantal werkloozen blijft zeer groot Wanneer men dc dagelijksche index cijfers van aandeelenkoersen, samengesteld jan de beurzen van Amsterdam, Londen en New-York voor de eerste zes maanden van het jaar met elkaar vergelijkt, is een tref fend verschil te zien. Londen vertoont een doorloopende da ling, Amsterdam en New-York vertoonen een maximum in Maart, gevolgd door een daling welke echter voor Amsterdam in Mei ophoudt voor New-York tot In Juni doorgaat. Het koerspeil is te Amsterdam niet weer gezonken tot het prijspeil van januari, terwijl het in N.-York sinds einde April daar onder is gebleven. Pas in de eerste helft van Juli is op alle drie de hcurzen een nieuwe stijging te zien (die echter ook weer voor Londen onbelangrijk k gebleven). J)e Nederlandsche Conjunctuur (drie- maandelijksch tijdschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek) van Augustus 1937, knoopt hieraan, in zijn overzicht van den economischen toestand, de beschou wing vast, dat naast andere, bekende fac toren, tot de betere waardeering der Ne derlandsche aandeelen zal hebben bijge dragen, de opvatting „Dat bij ons met ernstige belemmeringen voor het aanhou den van de hausse geen rekening behoeft te worden gehouden". Hoewel in de ge noemde landen de conjunctuurreserves nog geenszins zijn uitgeput, geldt dit in sterkere mate voor ons land, dat later aan de opleving is gaan deelnemen, waar nog slechts een betrekkelijk gering deel der werklooze arbeiders- weer in het productie proces is opgenomen en waar het bedrijfs leven nog bijna geen beroep heeft gedaan op de aanzienlijke kapitaalreserves,, die hier nog ongebruikt liggen. Trouwens geldt dit in zekere mate ook voor de wereldconjunctuur in haar geheel, waar verschillende factoren nog steeds een gunstige basis vormen, voor de verdere ontwikkeling, indien het inderdaad gelukt een „boom" te voorkomen. Weinig prijsstijging van afgewerkte producten. Br is in Nederland nog bijna geen prijs stijging van afgewerkte producten op de oude pariteit omgerekend de prijs stijging der grondstoffen is o.a. gecompen seerd door daling der loonen (eveneens op de oude pariteit: in guldens zijn zij gelijk gebleven met slechts hier en daar kleine stijgingen) en der kapitaalrente. De cijfers van onze handelsbeweging geven dan ook getuigenis van onze gun stiger geworden exportpositie, hoewel de ontwikkeling der laatste maanden .niet meer zoo snel is geweest als in de tweede helft van het vorige jaar. Het volume van onzen uitvoer was in liet afgeloopen half jaar zelfs groo- tcr dan in het eerste halfjaar van 1929. Dit ging, volgens een grafische voorstel ling van de procentueele samenstelling van den Nederlandschen in- en uitvoer naar liet gewicht, gepaard met een procentueele stijging van den uitvoer van bewerkte artikelen (gedeeltelijk of geheel; van de laatste vooral de hulpstoffen; cokes, vee voeder, kunstmest). Een andere grafiek doet zien, dat de verhoudinng tusschen den invoer van verbruiksgoederen en den uitvoer van fabrikaten thans weer onge veer dezelfde is als in 1928 en 1929; van 1930 tot September 1936 lag de uitvoer van fabrikaten relatief ver beneden den invoer van verbruiksgoederen. De opleving in de nijverheid. Van opleving der nijverheid getuigen ook de cijfers betreffende den Invoer van grondstoffen, vooral voor die industrieën, welke productiemiddelen leveren (men denke aan den scheepsbouw). Deze laatste had in het tweede kwartaal den omvang van 1930 weer vrijwel bereikt en was nog stijgende; de stijging van den invoer van grondstoffen voor de industrieën van ver bruiksgoederen (die na een krachtige stij ging in de tweede helft van 1936 tot boven het vorige maximum (1931) is gestegen) heeft zich echter de laatste maanden niet meer voortgezet. In de werkloozencijfers komt die gunstige ontwikkeling echter slechts zwak tot uiting. De vermindering van het aantal werkloozen bedroeg, na sci- zocncorrectie, ten opzichte van het maximum (424.000 eind September 1936) nog slechts 66.000 en in Juni was er een stagnatie, die contrasteerde met dc vrijwel onafgebroken verbetering der voorgaande maanden. De verbete ring der bedrijvigheid blijkt zich echter meer en meer uit te breiden tot de industrie- en van verbruiksgoederen. Ook in den landbouw en in het trans portbedrijf is de werkloosheid thans duidelijk aan het verminderen. Ten aanzien van de kapitaalmarkt wordt Opgemerkt, dat hier nog weinig te zien is van nieuwe investeering. Maar uit andere cijfers blijkt wel, dat de installatie der De steun aan het slagersbedrijf. Nader kan worden medegedeeld, dat de beschikking van den minister van eco nomische zaken, waarbij is bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen in richting zal kunnen worden gevestigd waarin het slagersbedrijf wordt uitge oefend, reeds gisteren in werking is getre den. Voorts is de verlaging van de crisishef fing op vleesch van 10 op 5 pCt. met in gang van heden in werking getreden. Versch brood op Koninginnedag. In verband met de viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal op 31 Augustus a.s. in de broodbakkerijen in alle gemeenten des lands om 3 uur des voormid dags met den bakkersarbeid begonnen mo gen worden. Om 7.30 uur des voormiddags mogen de bakkers de bakkerij met het versche brood verlaten, om dan van 8 uur af met den verkoop of aflevering te beginnen. nijverheid wordt uitgebreid of vernieuwd. Hiervan getuigen de cijfers betreffende de aanbestedingen voor fabrieksbouw en den invoer van machines. Toch blijft deze ge- heele beweging nog binnen bescheiden grenzen; beroep op de kapitaalmarkt blijkt ook nog bijna niet noodig. Deze blijft ruim; de stroom van conversies houdt aan...., de rekeningcourant saldi bij de Nederland sche Bank zijn een oogenblik tot bijna 600 millioen gulden gestegen". Het conjunctuurbericht eindigt met de woorden; „Uit het bovenstaande blijkt, dat de conjunctuurverbetering in hoofdzaak nog steeds gedragen wordt door dezelfde facto ren, die reeds vóór de depreciatie werden genoemd, zoomede door de depreciatie zelf, maar dat daarnaast zich meer en meer andere factoren daarbij aansluiten, voor namelijk de betere positie van den land bouw en een begin van opleving van de binnenlandsche markt. De aanzienlijke kapitaalsreserves, zich o.a. uitende in lage kapitaalrente en goed koop geld zijn gunstige voorwaarden voor het aanhouden der opleving. Het groote aantal werkloozen, dat naar meer en meer blijkt voor een aanzienlijk deel niet meer in het bedrijfsleven opgenomen zal worden, blijft steeds het voornaamste duistere punt iin de conjunctuurontwikkeling". HET VLAAMSCH-NATIONALE ZANGFEEST TE BRUSSEL. Zilveren jubileum te Alpheiw Verklaring van minister Colijn. Op de vragen van den heer Rost van Tonningen betreffende het verhinderen van het deelnemen van den dirigent Jos. Vran- cken Jr. aan het Vlaamsch-nationale zang feest van 25 Juli 1937 te Brussel, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a.i.. dr. Colijn, geantwoord, dat de Regeering bevordering van alle gepaste uitingen van het Nederlandsche kunst- en geestesleven in het buitenland ais een voorwerp harer aanhoudende belangstelling beschouwt. In haar streven ten deze neemt, naast Zuid- Afrika, België en in België Vlaanderen uiteraard een bijzondere plaats in. Als een gepaste uiting van Nederlandsche kunst- en geestesleven beschouwt de Re geering echter niet het gebruik van het Wilhelmus, zooals op 25 Juli j.l. te Brussel voorzien, nJ. als symbool in een aangele genheid van Belgische binnenlandsche politiek. Immers met die duidelijke strek king zou het op een Vlaamsch-nationaal zangfeest ten gehoore worden gebracht. Een zoodanig gebruik van het Wilhelmus wordt door de Regeering misbruik geacht en mitsdien deelt zij het door Hr. Ms. ge zant te Brussel ingenomen standpunt, dat een Nederlander aan een zoodanig mis bruik geen medewerking behoort te ver- leenen. BESTRIJDING VAN KANKER. De door het fonds 1918 ter bestrijding van kanker ingestelde commissie, die het vraagstuk van de volksvoorlichting inzake de bestrijding van den kanker in studie zal nemen, is aangevuld met dr. R. Korte- weg, directeur van het laboratorium van het Antoni van Leeuwenhoekhuis, als lid. Nu dr. Korteweg deze benoeming heeft aangenomen is de commissie derhalve vol tallig en bestaat zij uit de doctoren: M. A. van Andel, voorzitter, Gorinchem; E. C. T. de Koek van Leeuwen. 's-Gravenhage; H. Lammers, Rotterdam: W. F. Wassink en R. Korteweg te Amsterdam, leden. Zij heeft haar eerste vergadering reeds gehouden, .terwijl zij haar programma, in een in September a.s. te houden bespre king, definitief zal vaststellen. ANTI-TREKHONDENBOND. Te 's-Gravenhage vond de algemeenc jaarvergadering van den Anti-trekhonden- bond plaats. De heer I. R. K. baron van Ittersum werd bij acclamatie herkozen en als nieuw lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer mr. J. J. Koeleman te 's-Gravenhage, De rekening en verantwoording werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij het jaarverslag bleek, dat er in het afge loopen jaar zeer veel nuttig werk is ver richt. De heer J. H. tan Brussel. Gisteren herdacht de heer J. H. v. Brussel te Alphen aan den Rijn onder veel blijken van belangstelling zijn 25-jarlg jubileum als typograaf bij de firma N. Samsom N.V. Omstreeks 12 uur werd de jubilaris in de zetterij op hartelijke wijze door firmanten en personeel gehuldigd. Door afwezigheid van den oudsten directeur, werd de jubi laris toegesproken door den heer W. S. Samson, die zijn toespraak vergezeld deed. gaan van de gebruikelijke enveloppe met inhoud en een schrijfbureau. De heer J. W. Meijer huldigde de jubilaris namens de machinezetterij, terwijl tot slot de heer De Groot namens het zetterspersoneel den jubileerenden collega toesprak, onder aan bieding van een stoffelijk blijk van waar deering. In den loop van den dag bereikten den heer Van Brussel nog tal van geluk- wenschen: o.a. deed de afdeelingschef, de heer Duiker, wegens ziekte verhinderd, schriftelijk van zijn belangstelling blijken. BEREIDING VAN ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is ontbonden de des tijds door hem ingestelde commissie, welke tot taak had, hem te rapporteeren over de vraag, of de bereiding van alcohol uit in Nederland geteelde suikerbieten onder de huidige omstandigheden economisch ver antwoord is. BOTERNOTEERING. De commissienoteering van Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op f. 0.75 per kg. Een aardig groeoie. Patsy Kelly, Ted H-.Ly, Alice Faye en Gregory Raloff in vroolijke film „Sing, Baby. Sing", waarvan men deze week genieten kan. de VAN JONKEN. BANDIETEN EN EEN BLINDE PASSAGIER. Blinde passagiers zijn er altijd geweest. Ten deele zijn het menschen. die uit den hevigen drang naar avontuur, dit middel te baat nemen, om op reis te kunnen gaan, deels zijn het lieden, die op deze wijze vluchten en ten derde zijn er menschen, die zuiver door toeval verstekelingen wor den. Tot laatstgenoemde categorie behoorde dan eens een keer een klein meisje „Ching- Ching" genaamd, een blondharig schepsel tje. één meter groot, amper acht jaar oudeen weesje, dat voor den regen schuilen wou in de bagageruimte van een auto, waarna deze auto aan boord van een schip geheschen werd met Ching-Ohing erbij. Als men acht jaar oud is. valt men gemakkelijk in slaap en slaapt dan vast en merkt het niet. dat de slaapplaats ver huist naar de wiegelende baren en zóó kan men verstekeling worden, even goed, als op iedere andere wijze Amper acht jaar oud.... en dan reeds zulke heftige avonturen! De ouders van Ohing-Chlng waren zendelingen, die in het hartje van China hun taak vervulden en die een droevig einde vonden door den inval van bandieten Andere zendelingen, het echtpaar Kruikshank. namen het weesje tot zich en voedden het naar beste weten op. Maar ze bleven waar ze waren, in de zoo onveilige streek, die nu eenmaal hun ar beidsveld vormde en de bandieten zouden telkens weer kunnen binnenvallen. Dus maakten vrienden, die voornamelijk tot de Chineezen behoorden, zich ernstig ongerust over Ching-Ching. En toen ademlooze boodschappers wederom berichtten, dat rooversbenden moordend en plunderend in aantocht waren brachten ze het kleine meiske naar Sjanghai. Men kan zich zulk een reis niet voorstel len! In het Hemelsche Rijk zijn de afstan den eindeloos groot en de vervoermiddelen allerprimitiefst. Ching-Ching zakte de Gele Rivier af. in jonken, die in ieder geval schilderachtig waren. En we mogen er wel aan toevoegen: ze waren niet veel anders, dan schilderachtig Maar ze brachten haar toch maar naar Sjanghai en daar ont moette Ching-Ching den jongen Amerikaan Tommy Randall en werd direct heele dikke maatjes met hem. En toen het dan opeens zoo vreeselilk begon te regenen, zocht zijl een schuilplaats in zijn auto en werd zoo doende: „blinde passagier" Als hiermede nu het verhaal ten einde zou zijn geweest, zou er reeds genoeg beleefd1 zijn, om Ching-Ching voor heel haar ver dere leven stof te bieden voor een interes sante conversatie. Maar aan boord van dat schip en naderhand gebeurde nog zoo het een en ander, want sommigen onzer bele ven nu eenmaal avonturen, waar ze zich maar vertoonen! Enfin, met de bandieten, de jonken en dat groote scheepsavontuur hebben we voor het oogenblik al héél wat. Het zijn enkele motieven uit de nieuwe Fox-film „Ching-Ching" waarin de hoofdrol wordt vervuld door Shirley temple. En zij speelt, alsof ze al haar levensdagen (en dat zijn er achtmaal driehonderd vijf en zestig!) in China had doorgebracht en zijn spreekt Ohineesch ais Li-Hung-Chang in hoogst eigen persoon! Dat wil zeggen: Shirley Temple heeft in derdaad vierhonderd woorden Chineesch geleerd voor deze film en ze alle gebruikt óók! En de lezer geloove niet, dat ermee gesmokkeld werd! Wanneer deze film hier ter stede vertoond wordt (en dat zal spoe dig het geval zijn) neme hij een Chinees mee naar den bioscoop en laat het allemaal controleeren. Dan zal blijken dat het echt en eerlijk Ohineesch is! Pmda Lekka kan het getuigen! Hierboven een scène uit de spannende film „Circus" die hier deze week vertoond wordt. Marion Dixon (Orlowa) en Stolarof (De vliegende mensch) in de hoofdrollen. «Victoria the Great" zooais zij aan het eind van de RKO Radio film van dien "aam uitgebeeld wordt door Anna Neagle. „Victoria the Great", waar ook Adolph Wohlbriick. H. B. Warner en Walter Rilla in optreden, wordt geregisseerd door Herbert Wilcox. °D den avond van 20 Juni 1837 reed een tijtuig in groote haast van Windsor Castle Caar Kensington Palace. Inzittenden waren Aartsbisschop van Canterbury en Lord ™amberlain, die de achttienjarige Prinses ktoria de dringende boodschap kwamen ttosen: de Koning was gestorven en zij' Ps Koningin van Engeland! Bet was voor een groot vorstin een begin l emotie. De vrees der diplomaten, dat fctorta de verantwoordelijkheid, aan haar positie verbonden, niet zou kunnen dragen verdween spoedig toen men zag met welk een waardigheid en zin voor realiteit zij zich had weten aan te passen aan haar hooge functie. Haar sterk karakter ont plooide zich spoedig ten volle. Het merkwaardige leven dezer krachtige vrouw, die ook keizerin van Indië werd en op 22 Juni 1897 haar 60-jarig jubileum vierde met een parade van de vertegen woordigers van het groote Keizerrijk, die met haar waren opgegroeid, wordt thans verfilmd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9