STADSNIEUWS BUITENLAND VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 Ho. 23743 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Hema geopend. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3ü"cts.Tper regel voor advertenties -uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te Ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden a.....«f.2.3S per week t. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden V-f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncL) PROF. DR. J. V. D. HOEVE KEGEERINGSVERTEGENWOORDIGER. Bij K, B. Is benoemd tot gedelegeerde Taa de Nederlandsche regeering bij het 15e Internationale Oogheelkundig Congres, dat van 8 tot 14 December 1937 te Cairo al worden gehouden, prof. dr. J. van der Hoeve, alhier, eere-voorzitter van den In ternationalen Oogheelkundigen Raad, voor zitter van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. BEËEDIGES'G VAN OFFICIEREN. Zaterdagmorgen te 10 uur zullen de nieuw benoemde 2e luitenants F. Brouwer en J. Btam van het 6e reg. veld-artillerie alhier Korden beëedigd. Het regiment zal daartoe op de Maal drift worden opgesteld, onder commando van den kapitein Iwes. De beëediging zal geschieden door den Init.-kolonel de Iongh. De muziek van het 6e R.V.A. is hierbij tegenwoordig. LEGER DES HEILS. Dc sterfdag van William Booth herdacht. Men schrijft ons: William Booth, de stichter en eerste ge neraal van het Leger des Heils, deze vriend der armen die de wereld bereisde, overal bet Evangelie predikende, stierf op 20 Aug. 1912. In de gedachten van duizenden met sie hij tijdens zijn gezegende loopbaan in aanraking kwam. leeft hij nog steeds voort In verband met dezen sterfdag zullen a.s. Zondag in de zaal van het Leger des Heils nijdingsdlensten worden gehouden, met ik onderwerp: ..Zijdie ons voorgingen". deze samenkomsten zal het leven en toren van William Booth worden belicht, vijl tevens die Heilsoldaten herdacht Ifden. die uit het plaatselijk korps wer- opgeroepen. Majoor Gorter, leider der lelijke Werkinrichting, die met de lei der Zondag-diensten belast is, hoopt morgens te spreken over Rom. 12 vers 1. :bij in herinnering brengend het leven werken van den onlangs in onze ge- iceate ontslapen predikant ds. Thomas. Bi diensten zullen worden opgeluisterd door het zingen van gewijde zangen, ter- |»;i]l zangkoor en muziekkorps medewer- verleenen. VERKEERSVEILIGHEID VAN VRACHTAUTO'S. De volgende week Woensdag komt hier "■:tr stede wederom een auto van den Bond Ijin het Wetenschappelijk Bedrijfsauto- lhstituut, teneinde de vrachtauto's te con- [koleeren op verkeersveiligheid en bedrijfs- ükerheid. Iedere bedrijfsautohouder, die wil mede- Jverken aan de verkeersveiligheid en daar- l'ij het belang van zijn bedrijf verstaat, puurt zijn wagens ter controle. TUSSCHEN DE SPAKEN. Hedenmorgen om 10 uur geraakte de I H-jarige J. H. J. die bij zijn vader achter l°P de fiets zat, door het breken van een Ittep met den linkervoet tusschen de spa- |en van het achterwiel. Met eenige ernstige hielwonden werd de longen door den E.HD. naar het Acade- Itósch Ziekenhuis overgebracht. RIJWIEL GESTOLEN. Gistermiddag om vier uur is de 23-jarige I rarensgezel K. J. S., wonende te Utrecht I oo» eenige burgers gegrepen en aan de Ipoutie overgeleverd. S. had een rijwiel dat I onbeheerd in de Breestraat stond mee- I Eenomen. ONTVANGER DIR. BELASTINGEN. Bij Kon. B. is benoemd tot ontvanger lier Directe Belastingen te dezer stede, P. I o W. Kok, inspecteur der Directe Belastin- |Een, Invoerrechten en Accijnzen, hoofd I ein de inspectie der Directe Belastingen te I sWipen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Maatschappij I w- bewaking en exploitatie van onroerende ««deren: N.V. Leidsche Nachtveiligheids- ytst en Controle. Plantsoen 61. Leiden. directeur L. Lam. is per 17 Aug. 1937 getreden. ».V. Beidt Uw Tijd, Apothekersdijk 34, j den. Exploitatie van onroerende goede- I llij kantooradres is thans: Breestraat üSv'd Waasdorp. Kerkstraat 40a, Noord- J-'Bbmen. Goud- en zilver en uurwer- K-ii.y eigenaar C. Waasdorp is onder hu- "Issche voorwaarden gehuwd. Het 23ste filiaal. In tegenwoordigheid van verschillende genoodigden is hedenmiddag in het pand Haarlemmerstraat, waarin voorheen de fa. Waals gevestigd was. het eerste filiaal van de N.V. Hema (Hollandsche Eenheidsprij- zenmaatschappij i hier ter stede en het 23ste filiaal In ons land geopend. Het groote winkelpand heeft een alge- heele metamorphose ondergaan en toch heeft de verbouwing slechts anderhalve maand geduurd. Wel een bewijs, dat er door de aanneemster, de firma Dura, uit Schiedam, die het geheel verbouwde en door de firma Michels. die de installatie verzorgde, hard gewerkt is. Architect was de heer D. Brouwer, de zelfde, die ook de plannen voor de verbou wing der Amsterdamsche Bijenkorf heeft ontworpen. (Gelijk bekend is de Hema een dochter maatschappij van de N.V. de Bijenkorf). In de laatste dagen werd het perceel uit sluitend bevolkt door personeel van de firma Kukler, dat het gebouw grondig rei nigde en vervolgens door een groot aantal winkelmeisjes uit de filialen te Den Haag. Schiedam en Rotterdam, die de onder scheidene afdeelingen inrichtten. De Hema heeft n.l. tot systeem om nieuw aangenomen personeel in een ander filiaal dan waarvoor het bestemd is, op te leiden, zoodat de circa 50 verkoopsters uit Leiden en naaste omgeving, die hier straks werk zaam zullen zijn, in de afgeloopen weken reeds elders in het Hema-bedrijf zijn inge werkt. De leiding van het Leidsche filiaal be rust bij den heer C. de Graaff, die gedu rende vele jaren chef was in 's-Hertogen- bosch. Het aspect van het front is sterk gewij zigd, doordat de vroegere eiland-etalages geheel als verkoopruimte zijn ingericht en daarvan betrekkelijk ondiepe kasten over de geheele frontbreedte zijn overgebleven. Ook inwendig is er veel veranderder wer den nieuwe plafonds en een moderne lam- brizeering aangebracht; er werd ter lin kerzijde een wit-betegelde afdeeling voor de (uitsluitend verpakte) levensmiddelen ingericht en een geheel nieuwe indeeling gemaakt. Door middel van bij avond verlichte bor den, zijn de onderscheiden afdeelingen duidelijk aangegeven, zoodat men niet be hoeft te zoeken, waar men voor een be paald artikel terecht kan. Elke afdeeling heeft ook haar eigen cassa. Aangezien alleen de parterre als verkoop ruimte is ingericht het magazijn be vindt zich in het sousterrain zijn de personen- en goederenliften naar de eerste en tweede étage buiten gebruik gesteld. De aandacht zij erop gevestigd, dat aan het bedrijf geen lunchroom is verbonden en dat het ook niet in de bedoeling ligt in de toekomst een zoodanige afdeeling te openen. Bij de officieelc opening, welke heden middag te 2 uur plaats vond, werd o.a. het woord gevoerd door den heer Adolf de Vries, directeur der N.V. Hema, die allen dankte voor de wijze, waarop en den spoed waarmede dit filiaal werd ingericht en zijn beste wenschen uitsprak voor de rentabili teit ervan. Namens het geheele personeel gaf de filiaalchef, de heer C. de Graaff de ver zekering van aller toewijding. Hierna werden de deuren geopend en werd het publiek toegelaten tot deze nieu we zaak, waarin een schat van bloemen prijkte. VISCHWEDSTRIJD L. O. V. De L. O. V. heeft voor de werkloozen. die niet aan den boottocht hebben kunnen deelnemen een visohwedstrijd georgani seerd en wel aan de Haarlemmertrekvaart. Deze wedstrijd is schitterend geslaagd: de hengelaars hebben genoten ook al door het mooie weer. De prijzen werden uitgereikt door den voorzitter H. v. Bohemen. Deze sprak allereerst zijn dank uit aan de direc teuren van M. H. en van den Dienst van Sociale Zaken voor het verleende stempel- verlof. Daarna dankte hij nogmaals de vele winkeliers, die de prijzen geschonken had den. De prijswinnaars waren: 1ste prijs A. Ouwerkerk 579 gram; 2de prijs H. Vogelen zang 574 gram; 3de prijs D. Heijmans 395 gram enz., enz. Het bestuur der L. O. V. zal de medewer king vragen van B. en W. om evenals het vorige jaar een roeiwedstrijd te organisee- ren in de Oude Vest. Opgaven worden in gewacht bij den secretaris W. H. v. d. Lin den, Musschenbroekstraat 23. WEER BELASTINGPLAATJES GESTOLEN. Wederom zijn eenige rijwielplaatjes ont vreemd. De politie verzocht dringend zoo min mogelijk fietsen onbeheerd te laten staan. DE ALGEMEENE TOESTAND. Japan verwerpt het Britsche voorstel De neutraliteitswet Het journalistieke conflict De Kleine Entente. Zooals wij reeds vermelden het ant woord van Japan op het Britsche bemid delingsvoorstel afwijzend. De Japanschc onderminister van Buitenl. Zaken heeft, aldus wordt uit Tokio gemeld, den Britse hen zaakge lastigde er van in kennis gesteld, dat de Japansche regeering niet aan vreemde naties de bescherming van Japansche onderdanen kan toevertrou wen. De onderminister beval den zaak gelastigde aan door de mogendheden, die 't wapenstilstandsaecoord van 1932 hebben onderteekend, invloed te laten uitoefenen op China, teneinde de ont ruiming door dc Chineezen van de zone; die bij genoemd accoord ingesteld was, te doen verhaasten, aangezien een dusdanige ontruiming snel een einde zou maken aan de vijandelijkheden. De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenl. Zaken heeft bevestigd, dat het Britsche plan inzake de neutralisatie van Sjanghai voor de Japansche regeering onaanvaardbaar is. China, zoo zeide de Japansche zegsman, heeft door zijn voortdurende uitdagingen Japan gedwongen tot maatregelen van zelfverdediging. Het Britsche voorstel houdt geen rekening met den toestand van het oogenblik, daar de buitenlandsche mogend heden. op grond van de overeenkomst van Sjanghai van 1932, rQfids bij het uitbreken van het nieuwe conflict de voor de veilig heid der internationale concessie noodige maatregelen hadden moeten nemen. Japan behoudt zich het recht voor, de Japansche belangen in Sjanghai met ge bruikmaking van alle middelen, te be schermen. 24 leden van het Huis van afgevaardig den zijn te Washington bijeengekomen om de toepassing te bepleiten van de neutra liteitswet. Zij eischen, dat het congres zoo lang bijeen zal blijven totdat het mogelijk zal zijn, alle maatregelen te nemen, om te voorkomen, dat de Ver. Staten gewikkeld zouden worden in een oorlog in het Verre Oosten. Norman Ebbutt, de correspondent van dc Times, zal morgenavond om 9 uur 35 met den Noord Express uit Ber lijn vertrekken. In September, na de zitting van den Raad der Kleine Entente, kan een confe rentie tusschen de drie ministerpresiden ten der Kleine Entente worden verwacht. Voorts staan voor binnenkort verschei dene bezoeken van „technische" ministers der regeering van Joego-Slavië aan Praag op het programma. De Spaansche zaakgelastigde heeft een stap ondernomen bij de Turksche regeering met het vriendelijk verzoek de bescherming van Spaansche schepen in de Turksche ter ritoriale wateren te willen verzekeren tegen over duikbootaanvallen. ENGELAND Gaat Australië zelf een oorlogsindustrie be ginnen? Overstroomingen in Burma. Naar uit Sydney gemeld wordt, hebben de Australische autoriteiten vérgaande maatregelen genomen voor de productie van wapenen en munitie in eigen land. O.m. is besloten een fabriek voor de ver vaardiging van de nieuwe Bren-machine- geweren op te richten. Dit type is als standaardtype aanvaard voor alle strijd krachten van het Britsche rijk. De Austra lische regeering heeft de productierechten van ait type, dat een Tsjecho-Slowaaksch patent is. gekocht. Door deze nieuwe fa brieken zouden ook de strijdkrachten van Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika en moge lijk ook de Britsche troepen in Singapore van machinegeweren worden voorzien. Voorts is een aanvang gemaakt met de op leiding van een Australische tanktroep. Kortgeleden hebben zich in Burma (Britsch-Indië) oiverstroomingen voorge daan, waarvan thans de balans is opge maakt. Het blijkt, dat minstens 150 perso nen het leven hebben verloren en dat de schade aan eigendommen en vee geraamd moet worden op 187.500 pond sterling. Ver scheidene duizenden dorpelingen zijn dak loos geworden, groote oppervlakten land zijn onder water komen te staan. Tegelij kertijd is groote schade aangericht door een cycloon langs de kust. Voor de geteis terde gebieden zijn snel hulpmaatregelen genomen. De voornaamste lijn. die Ran goon verbindt met Mandalay, is ont wricht. Bijna 5000 arbeiders zijn in dienst genomen om de schade aan de lijn te her stellen. i ITALIË. 50.000 man troepen trekken voorbij den koning. Gistermorgen zijn te Salemi vijftigdui zend militairen, die aan de groote ma noeuvres hebben deelgenomen, voorbij den koning getrokken. Het défilé der troepen duurde 2'/; uur. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 21, Betonvlechters 14, Betonwer kers 54, Fundeeringwerkers 1, Glazenwas- schers 8, Glazenmakers 1, Granietwerkers 3. Grondwerkers 90, Heiers 1, Metselaars 113, Opperlieden 96. Schilders 115, Sloopers 2, Steenhouwers 1, Straatmakers 4, Hulp- Straatmakers 13. Stucadoors, Witters 38, Timmerlieden 174, Uitvoerders 8. Voegers 17. Ongesch. Bduwarb. 8. Totaal 783. Fabrieksarbeiders: Bleekers 20, Lompen sorteerders 13, Vellenblooters 6, Steenfabr. a.rb. 105, Zeepfabr. arb. 3, Ongesch. Fabr. Arb. 58. Totaal 205. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 104. Reizigers. Colp. 37, Winkelbedienden 34, Etaleurs 3, Incasseerders 15, Musici 8, On derwijzers 9, Overheidspersoneel 9, Ver plegers 2. Totaal 221. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 8, Keli- ners 33. Koks 5. Totaal 46. Houtbewerkers: Beddenmakers 3, Hout bewerkers 48, Kistenmakers 2, Kuipers 8, Lijstenmakers 3. Mandenmakers 1, Meubel stoffeerders 21. Meubelmakers 27. Politoer- ders 2. Ongesch. Arbeiders 32. Totaal 147. Kleermakers: Kleermakers 83, Kappers 5. Schoenmakers ea. 10. Totaal 98. Land- en Tuinarb.Bloemisten 27, Land arbeiders 26, Tuinlieden 25. Warmoeziers 10, Ongesch. Landarb. 6. Totaal 94. Metaalbewerkers: Bankwerkers 87, Blik- bewerkers 20. Burgersmeden 30, Eiectri- ciëns 56, Gasfitters 16, Gasmetermakers 2, Gereedschapmakers 2, Instrumentmakers 2, Isoleevders 4. Kernmakers 1, Kettingsme den 22, Klinkers 10, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 3, Lasschers 5, Loodgieters 52, Machinisten 13, Metaalboorders 6, Metaal- draaiers 5, Metaalslijpers 1, Metaalzagers 1, Monteurs 14, Pianostemmers 3, Ponsers 5, Polijsters 2, Rijwielherstellers 15, Rijtuig schilders 2, Scheepstimmerlieden 6. Stokers 19, Tegenhouders 13, Verw. Monteurs 12, Vcorslaanders 5, Voonvarmers 4, Vuurwer- kerss 6, Wagenmakers 5. IJzcrwerkers 38, Zandspuiters 1. Zandvormers 3, Ongesch, Arbeiders 41. Totaal 537. Sigarenmakers: Sigarenmakers 17, Sig. Sorteerders 1, Sig. Strippers 2. Totaal 20. Technici, Opzichters: Analysten 1, Be drijfsleiders 8, Ingenieurs 3, Technikers 5, Teekenaars 10, Werkmeesters 15. Totaal 42. Textielarbeiders: Hekelaars 8. Katoen drukkers 20, Kluwers e.a. 9, Luikers 16, Plaatsnijders ea. 21, Schrobbelaars 2, Spin ners 54, Spoelers 3, Staaldraaddraaiers 7, Sterkers 2, Strijkers 18. Wevers 120, Wol bewerkers 37, Ongesch. Textielarb. 62. Totaal 379. Transportarbeiders: Embaileurs 5. Chauf feurs 144. Exp. Knechten 16. Koetsiers 14, Loopknechten 40, Schippers 79, Magazijn knechten 58, Spoor- en Trampers, 16, Wakers 6, Transportarbeiders 73, Losse Arbeiders 438. Totaal 889. Typografen: Boekbinders 31. Boekdruk- kern 18. Fotografen 3, Hulp-Vakarbeiders 3. Letterzetters 21, Steendrukkers 2. Totaal 78. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 80, Mole naars 1, Ovenisten 4. Slagers 64, Suikerwer kers 18, Wijnkoopersknechten 9. Zoutzie- ders 2, Zuivelbereiders 2. Ongesch. Fabr. Arb. 20. Totaal 200. Vrouwen: Apothekersass. 1, Naaisters 9, Maasters 1, Winkeljuffrouwen 5, Buffet juffrouwen 1, Kantoorbedienden 21, Ver pleegsters 6, Bedrijfsleidsters 1, Teekena- ressen 1, Onderwijzeressen 4. Ass. en Huis houdsters 10, Dagmeisjes 33, Dientboden (d. en n.) 10. Kinderjuffrouwen 5, Werk sters 84, Fabrieksarbeidsters 17, A.V.O. 7. Totaal 216. AJg. totaal 20 Aug. 1936 22 Aug. 1935 3959 4223 1805 Ben. 39 Ged. Werkloozen, 24 jeugdwerk verschaffing en 21 werkverschaffing. Vulcaniseurs 1. De wethouder van fabricage, de heer J. Splinter Gzn„ is verhinderd morgen spreekuur te houden. De heer J. H. Pcmpe alhier slaagde voor het examen Fransch L.O. Geslaagd voor het examen coupeuse de dames C. v. d. Veer, A. v. Asseman, F. van Noort en P. de Hees, allen alhier. BINNENLAND. De opleving in onze nijverheid. (3e Blad) De steun aan het slagersbedrijfnieuwe maatregelen reeds in werking. (Binnenland, 3e Blad) Nederlandsche tennisploeg voor den wed strijd tegen België (Sport, 3e Blad) Bij den juweelendiefstal te 's-Gravenhage blijkt voor f. 70.000.te zijn gestolen. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. De strijd in het Verre Oosten; hevige bom bardementen der Japanners op Sjang hai, Nanking en Hankau. (1ste Blad en Laatste Berichten). De opmarsch naar Santander door de na tionalisten gaat voort. Opnieuw een Spaansch schip getorpedeerd (3e Blad) Het conflict tusschen Portugal en Tsjecho- Slowakije; de Tsjechische gezant te Lissabon blijft. (3e Blad) Groote overstroomingen te Burma (Br.- Indië) (Buitenland, 1ste Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. RUSLAND Wederom Trotzkiïsten gevonnist. De Oost-Siberische „Pravda" maakt mel ding van een nieuw proces te Irkoetsk te gen 34 personen, die beschuldigd werden van spionnage en Trotzkiïsme. Zij werden schuldig bevonden aan het ten uitvoer leg gen van instructies van den Japanschen spionnagedienst tot het Verzamelen van militaire inlichtingen. Voorts werden zij schuldig bevonden aan het vernielen van spoorlijnen in Oost-Siberië en aan samen zwering tot het vermoorden van Sovjet leiders. De veroordeelden zijn terechtge steld. PALESTINA Irak tegen de verdeeling van Palestina. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken van Irak zal begin September naar Genève gaan om in den Volkenbondsraad de Arabieren te steunen in hun tegenstand legen het plan Palestina te verdeeien. Ver moedelijk zal de nieuwe regeering de po litiek van haar voorgangster inzake Pa lestina volgen. VEREENIGDE STATEN Het CongTes het reces nabij Het ver huren der torpedojagers. Vice-president John N. Carner heeft de wet tegen de belastingontduiking, ten be drage van 100 millioen dollar, gisteren door den Senaat gejaagd, na een debat van slechts enkele minuten, waarbij klaarblij kelijk de bedoeling voorzat het congres binnen 48 of 54 uur te verdagen. De mo gelijkheid bestaat nog, dat president Roo sevelt een speciale zitting bijeenroept in November, ter behandeling van de wet op de loonen en werktijden op het platteland en van andere wetsaangelegenheden. welke in deze zittingsperiode onbehandeld zijn gebleven. Roosevelt heeft de leiders van 't congres echter in het onzekere gelaten of hij inderdaad plannen voor een buitenge wone zitting koestert. Zij hebben slechts zijn verzekering, dat hij hen in de vol gende zittingsperiode niet met veel be langrijke wetten zal overladen, teneinde hen in staat te stellen tijdig Washington te verlaten om de camDagne voor hun herver kiezing te openen. Men verwacht, dat het congres morgen op reces gaat. De regeeringen van de Ver. Staten en van Brazilië hebben gisteren in een ge meenschappelijke verklaring vastgesteld, dat zij, ondanks de hevige protesten, vast houden aan het voornemen inzake 't ver huren van Amerikaansche torpedojagers aan Brazilië en aan andere Latijnsch- Amerikaansche landen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1