STADSNIEUWS BUITENLAND Jbie Jaargang DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 No. 23742 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SD'c&sTjper Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar egentschappen van ons BLad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn.: per 3 maanden f. 2.35 per week 1. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn&J EET KINDERFEEST OP 31 AUGUSTUS. Het programma verschenen. De oudere leerlingen van de Leidsche jagere scholen zullen ook dit jaar op de ktbruikelijke, feestelijke wijze den verjaar dag van H. M. de Koningin herdenken. In een morgen van den 31sten Augustus wor- cen de kinderen der verschillende scholen ,jor hun geleiders en geleidsters naar het ïkemeen verzamelpunt, de Kaasmarkt, ge bracht. De stoet vertrekt van daar om 3 ur 40 en wordt voorafgegaan door pad- mders-trommelslagers van de „Leeuw- kengroep", terwijl voorts zullen meegaan iet muziekkorps van 6 R.V.A., de Leidsche 'hr. Harmonievereen. en het cortège-or- best van den heer Brugmans. Het geheel bat onder leiding van den heer S. J. Koopmans. De route is als volgt: Kaasmarkt. Koppenhinksteeg, Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Kore- jnarstraat, Jan van Houtkade, Boisotkadc, [aiserstraat, Rapenburg (O.Z.)Breestraat jaar de Gehoorzaal. [Tijdens den optocht wordt den burge meester een vlaggengroet gebracht. Het programma in de groote zaal en den loyer is als steeds hetzelfde, doch wordt i een andere volgorde afgewerkt. Het be- taat uit een openingswoord, resp. uitge broken door de heeren W. Koops Azn. en i A Zuidhoff. de uitbeelding van een pop- penbruiloft, de vertooning van een pop- [snkast en gemeenschappelijken zang. ter- ijl tal van versnaperingen het hunne Alen bijdragen tot verhooging der fesst- Jtrcugde. Hopenlijk wordt het gedeelte, dat tcii "in de open lucht afspeelt, door goed teer begunstigd. DE OVERWEG BU DE VINK. I In den nacht van Zondag op Maandag grootendeels gesloten. K-N.A.C. meldt, dat, wegens het uit ten van werkzaamheden aan de sporen ien spoorwegovergang bij de Vink. In trijksweg tusschen het Haagsche Schouw 1 Leiden, het verkeer over dezen spoor- rsorergang (uitgezonderd dat met rijwie- u en de voetgangers) ln beide richtingen pi zijn gestremd in den nacht van Zondag fc Augustus oo Maandag 23 Augustus -anaf (15 uur tot 4.30 uur of zooveel langer dan dis of korter dan mogelijk zal blijken. Het verkeer uit de richting van Leider 'sGravenhage kan over Voorschoten, in de richting naar Leiden zal over de k".j bij het Haagsche Schouw en den tee Morschweg kunnen plaats vinden. VOORSTEL AAN DEN RAAD. Inzake arbeiderswoningbouw. De heer J. H. Schüller heeft het vol de voorstel bij den raad ingediend: Ondergeteekende stelt voor de woning- MTOreeniging Eensgezindheid uit te nodigen plannen in te dienen tot het louwen van arbeiderswoningen en hier- fwr de terreinen beschikbaar te stellen. [Is een der vorige raadsvergadering heeft i heer Schriller dit zelfde voorstel in den Bn van een amendement op een voor- W van den heer Eikerbout ingediend. I De heer Eikerbout trok zijn voorstel ech- |- in, waardoor automatisch ook het rendement Schüller kwam te vervallen. C. DE RUITER t I Heden overleed te Delft, waar hij sedert fcia een jaar verpleegd werd, de heer C. V Ruiter, onderwijzer aan de Chr. School, fhutsoen alhier. Gedurende bijna 20 jaa. b hij aan deze school verbonden. Met r;«>te toewijding en trouw heeft hij zich, r1: lang zijn krachten dat toelieten, aan fin werk gegeven Velen van zijn leerlin- l'n herinneren zich met dankbaarheid hef T »lijke onderwijs, dat zij van hem ont- feen. LDe teraardebestelling zal plaats hebben "iterdag 21 Augustus a s., 's middags 2 uur 4e Ned. Herv begraafplaats te Vasse- Kar. BALLONWEDSTRIJD V. EN D. Gistermiddag werd de door de firma |}ioom en Dreesmann georganiseerde bal- bnwedstrijd voor kinderen gehouden, n bestond hiervoor van de zijde der jeugd «erweldigende belangstelling, zoodat de "Merschaar in drie groepen werd toege- i Er werden niet minder dan 1500 bal- L'® uitgereikt, die door den zuidweslen- Jf, 1 werden meegenomen. Waarheen? Dat vraag, waarop 1500 kinderen met llr» 6 llet antwoord tegemoet zien. In fc 8eval za' dit antwoord wel niet uit- waar de firma V. en D. voor den I ran van eiken gevonden ballon 'n ver- beschikbaar heeft gesteld! CONCERT „ENDEGEEST" C.A. Gisteravond gaf het Harmoniegezelschap „Willen is Kunnen", onder leiding van den heer S, Simons, in het recreatiegebouw van het Gesticht Endegeest een uitvoering voor de verpleegden van Endegeest en Voorgeest. Het programma, bestaande uit een 11-tal nummers, dat op verdienstelijke wijze en in vlot tempo werd afgewerkt, gaf blijken van de vorderingen, door dit muziekcorps, voor het meerendeel bestaande uit leden van het personeel, gemaakt Een dankbaar applaus klonk na ieder nummer, terwijl de geneesheer-directeur, dr F. J. Stuurman, uit naam der aanwezige patiënten bedankte voor het dezen avond gebodene. VRIJZ. CHR. GEZONDHEIDSKOLONIE „NAAR BUITEN". Vanmorgen vertrok de tweede groep kin deren. door bovengenoemde vereeniging utgezonden. nu naar het koloniehuis te Lunteren. Bij de eerste groep, die in Oost- voorne is geweest, werd 'n gemiddelde gc- wichtstoename bereikt van 8 pond en 3 ons. Dat het ook deze groep zoo goed -»oge gaan, is een wensch, die den vertrekkenden door ouders en belangstellenden van harte werd meegegeven. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Jaarverslag over 1936. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: De schedels e. a. anthropologics, blij kens het vorige jaarverslag in bruikleen gegeven' aam het Museum Anatomicum, werden ingevolge machtiging van den Mi nister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen van 13 Juli, aan den beheerder van dat Kabinet overgedragen en defini tief van den inventaris van het Museum afgevoerd. Den lsten Juli werden 81 voorwerpen uit de Indonesische afdeeling en 15 uit de afdeelingen Japan en China afgevoerd, aangezien zy onherstelbaar waren gewor den of te niet gegaan. De aanwinsten bepaalden zich tot ge schenken en bruikleenen. In bruikleen werden ontvangen: van Jkvr. M. J. W. van Hogendorp te 's-Gravenhage: 98 Chimeesche waterverf- teekeningen van omstreeks het jaar 1800; van den heer Johan van Manen te Cal cutta: 130 Tibetaansche schiderijen en een partij dito boeken. en van den heer H. J. M. Hensing te Voorburg: een zeer merkwaardig relief- steentje nit de Madjapahit-periode. 1450 vóór Chr.). De bibliotheek breidde zich uit door gif ten van personen en instellingen uit bin nen- en buitenland en door aankoopen. Het boeknummer klom van 6600 tot 6750. Van de 150 nieuwe nummers waren 31 ge schenken. Het uitleenen van boeken, in October 1935 gestaakt in verband met de verhui zing, werd in Juni 1936 hervat. Eind Juni was vrijwel het geheele mu- seumbezit nl. inclusief de boekerij en het archief, doch met uitzondering van de Japansch-Boeddhistische beeldengroep in den tuin van het gebouw Rapenburg overgebracht naar het nieuwe gebouw, waar het, in het souterrain en op de zol ders, op overzichtelijke wijze werd gerang schikt in kasten, rakken en laden, tenein de de keuze van de voor het publiek ten toon te stellen voorwerpen gemakkelijker te maken. In Augustus werden ook de zooeven ge noemde beelden naar 't nieuwe museum gebouw overgebracht. In den loop der maand Augustus werd eveneens de stee- nen lijkkist van Noord-Celebes, die zich nog in het gebouw Hoogewoerd bevond, ge transporteerd en in den tuin bij het nieu we museum opgesteld. Nadat in hoofdtrekken een plan was vastgesteld voor de verdeelng der collec ties over de verschillende zalen en, in verband daarmee, zooveel mogelijk was beslist aangaande de verdere meubileering der localiteiten, werd een aanvang ge maakt met het etaleeren der uitgezochte voorwerpen. Hieraan is sedert geregeld doorgewerkt. Voortdurend is gestreefd naai' het vermijden van overlading en naar het behoud van ruimte en overzich telijkheid in zalen en galerijen. Proefnemingen voor de opstelling der Japansch-Booddhistische bronzen vorde ren ve;l tijd en belemmeren het maken van definitieve plannen wat de inrichting lossing voor de opstelling van genoemde der overige zalen betreft. Een redelijke op- bronzen is thans gevonden De opstelling der voor expositie uitver koren steenen beelden, bronzen beeldjes en metalen voorwerpen in de daartoe be stemde groote zaal en galerij gelijkvloers kwam geheel gereed. Totaal werden hier geplaatst: 45 steenen beelden waaronder 7 fragmenten i koppen), 104 bronzen beeldjes en 105 metalen voorwerpen. Kregen ongeveer 200 beelden een pas- Regeering helpt het slagersbedrijf. Een spertijd ingesteld. Verlaging van de crisisheffing op vleesch voorloopig tot 5 pet. De moeilijke toestand in het slagers- bedrijf heeft den minister van Econo mische Zaken aanleiding gegeven na te gaan, wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het Departement van Economi sche Zaken is van den Middenstands- raad een voorstel ingekomen, om krachtens artikel 1, lid 5 van de Ves tigingswet kleinbedrijf 1937, te komen tot een z.g. spertijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de mi nister, om den grondslag te leggen voor de verbetering van de positie van het slagersbedrijf, bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van het tot stand komen van vestigingseischen, te voorkomen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slagerijen nog vergrooten. In de tweede plaats heeft de minister besloten, de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5 pCt. terug te brengen. Overwogen is de heffing geheel af te schaffen, maar een dergelijke afschaf fing zou in strijd zijn geweest met een voldoende voorzichtig financieel beheer van het landbouwcrisisfonds. De mi nister heeft gemeend, deze verlaging te moeten aanbrengen, ten einde aan het bedrijf zooveel mogeljjk*. tegemoet te komen. Blijven de financiën van het landbouwcrisisfonds zich gunstig ont wikkelen, dan bestaat de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5 pCt. nog zullen kunnen wor den afgeschaft. sen de plaats, 20 meestal minderwaar-, dige en zwaar gehavende of verweerde stukken moesten voorloopig in het souter rain worden geborgen. In het verslagjaar werd een grondige schoonmaak der verzameling begonnen. Het museum bleef het geheele jaar 1936 voor bezoekers gesloten. Toch werd hun, die in het belang van de beoefening der wetenschap toegang zochten, die toegang verleend, voor zoover de omstandigheden het gedoogden en uitstel onmogelijk was. Zoo ontving het museum in zijn nieuwe behuizing reeds het bezoek van tal van ethnologen en andere geleerden en stu deerenden uit binnen- en buitenland, die er korter of langer tijd verwijlden. In 1936 werden er vanwege het Museum geenerlei geschriften uitgegeven. In verband met de ministerieele beslis sing. volgens welke de Japansche bronzen beeldim en voorwerpen, voorheen zich be vindend in den tuin van het gebouw Ra penburg 67. binnen het gebouw opgesteld dienden te worden, moest de vloer van een der daarvoor bestemde lokalen versterkt worden. Met ingang van heden is de soort- en wapenhandel van den heer J. P. R. Mey- kamp verplaatst van de Vrouwensteeg naar de Aalmarkt nr. 4 De naam MeykaniD als wapenhandel be zit reeds sinds 40 jaar hier ter stede een goeden naam, terwijl de opkomst van de sportafdeeling dateert van 1919, het jaar waarin de Vuurwapenwet tot stand kwam en de heer Meykamp Jr. den handel in vuurwapenen alléén niet loonend nchtte. Sedert dien heeft vooral de sportafdeeling zich gedurig uitgebreid, zóó zelfs dat de ruimte in het pand Vrouwensteeg onvoe'.- doende werd en de eigenaar naar een grootere behuizing moest omzien. Dezr- heeft hfj gevonden aan de Aalmarkt, waar hij de beschikking heeft over een f linken winkel en een daaraangrenzend magazijn, dat tevens als paskamer dienst doet. Voor loopig schijnt in de behoefte aan uitbr - ding voorzien. Wij hopen voor den heer Meykamp schóe- h^t tegendeel. De heer N. T. verzoekt ons mede te deelen, dat in het gisteren gepubliceerde bericht betreffende een aanrijding nabij het Haagsche Schouw ten onrechte de in druk gewekt is alsof hij na de aanrijding bewust is doorgereden zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. De waarheid is, dat hij het motorrijwiel slechts licht met het achterspatbord raakte en van een aan rijding niets heeft bemerkt. Toen een hem achterop rijdende chauf feur mededeelde wat er gebeurd was, is hij onmiddellijk teruggekeerd. De heer J. Asscher overleden Hoofd der diamantfirma I. J. Asscher. In den afgeloopen nacht is te Deauville in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer Joseph Asscher, hoofd van de firma Jos. Asscher en Cie te Parijs en mede-direc teur van de N.V. Asscher's Diamant-Maat schappij v.h. firma I. J. Asscher te A'dam. De heer Asscher. die te Parijs gevestigd was, was een zeer vooraanstaande figuur in de Fransche hoofdstad. Hij was o. m. voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. In 1903 heeft de heer Joseph Asscher te Amsterdam den bekenden Excelsiordiamant gekloofd, een steen van 971 karaat. In 1908 verwierf hij zich een wereldrepu tatie door het kloven van den Cullinan, den grootsten diamant, welke tot dusver is ge vonden. De hieruit geslepen steenen waren een geschenk van de regeering van Zuid- Afrika aan koning Edward van Engeland. Zij zijn de waardevolste van de Engelsche kroonjuweelen. Voor zijn prestatie werd de heer Asscher door de Nederlandsche Regeering benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Later werd hij bevorderd tot Ridder in den Nederlandschen Leeuw. Voor zijn groote verdiensten tegenover Frankrijk onderscheidde de Fransche regee ring hem met de benoeming tot Comman deur in het Legioen van Eer. BINNENLAND. Regeeringshulp voor het slagersbedrijf. (Ie Blad) Te Deauville is, 65 jaar oud, overleden de heer J. Asscher. (Ie Blad) De evacuatie van Nederlanders uit Sjang hai (Binnenland, 3e Blad) Wederinstelling van een crisisraad door minister Steenberghe (Binnenl., 3e BI.) De Hollandsche waterpoloploeg speelde te gen Duischland 11 (Sport, 2e Blad), Een record aantal badgasten te Katwijk. (Omstreken, 2e Blad) BUITENLAND. Blijvende spanning in het Verre Oosten; Chineezen en Japanners melden suc cessen (1ste Blad). Een Britsch voorstel tot neutralisatie van het gebied van Sjanghai; plan, dat weinig kans tot slagen heeft. (Ie BI.) Portugal verbreekt de diplomatieke be trekkingen met Tsjecho-Slowakije. (Buitenland, le Blad) De hoofdcorrespondent van de „Times", Ebbutt moet Berlijn vóór a.s. Zondag verlaten. (Buitenland, le Blad) De opmarsch der nationalisten bij San tander wordt voortgezet. (3de Blad) ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Japansch-Chineesche conflict De eventueele toepassing der Amerikaansche neutraliteitswet Portugal zegt diploma tieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije op Ebbutt moet vóór Zonuag Berlijn verlaten. De situatie in het Verre Oosten blijft vrij wel ongewijzigd, hoewel het opvallend ',s, hoe krachtig de Chineezen zich blijven ver. dedigen en zelfs hier en daar succrrseu schijnen te boeken. Wel een bewijs, hoe zeer de Chineesche strijdkrachten, ahhar.s, voor zoover het zich 00 het ooc.'nblik laat aanzien, in de laatste jaren vooruit zijn gegaan. Hierbij mag liet vergeten w rden dat de Chineezen thans nog nureriea vóel sterker zijn. Een voorstel /en den BriUcker. m nirterraad, tot neutralisatie van he ge bied van Sjanghai, waa ioor ,vii naar e.aers verwijzen, lijkt ons weinig voor ver wezenlijking vatbaar Ir.'usschen mag men het prijzen, dat pogingen in die richting gei .aan worden De bemiddelende houding van Engeland wijst er wel od. da men, eve' als ui de Spaansche kwestie, hoe Jan ook. een oorlog- wil vermijden zoolang t'e huidige toestand bestendigd blijft, er geen verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen China en Japan tot stand is gekomen en waardoor er in feite nog „vrede" heerscht en „slechts" gesproken kan worden van Chineesch ver weer tegen de z.g. „Japansche siraf- exoeditie", is er nog geen gevaar voor inter nationale verwikkelingen, hoewel verras singen natuurlijk niet buitengesloten zijn. Elke poging tot bemiddeling verdient toejuiching! Minister Eden is na de kabinetszitting van gisteren weer met vacantie gegaan, maar zal in contact blijven met Lord Halifax, die op het ministerie van Buitenl. Zaken blijft. Het wordt steeds duidelijker, dat, tenzij de voor naamste Westelijke mogendheden, die be langen in China hebben, bereid zouden zijn tot geweld haar toevlucht te nemen, zij weinig actieven invloed kunnen uitoefenen op de Japansche politiek in China. Daarom ook, al heeft China een beroep op den Vol kenbond onder oogen gezien, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat China een dergelijken maatregel zal nemen. Inzake de eventueele toepassing van de Amerikaansche neutraliteitswet. wordt uit Washington gemeld, dat de toestand in den strijd tusschen China en Japan zoo ongelijk is, dat de toepassing dier wet Amerika zou kunnen dwingen, een land te begunstigen. „Dat willen wij niet", aldus heeft Koper, de minister van Handel, verklaard. De eerste maanden van 1937 bedroeg de waarde van den Amerikaanschen uitvoer naar China 26 millioen dollar en van die naar Japan 140 millioen. De uitvoer naar Japan bestaat hoofdzakelijk uit katoen, olie en benzine en een belangrijk punt is, in hoeverre deze pro ducten als oorlogsmateriaal moeten worden beschouwd. Roper veronderstelt dat de Ame rikaansche zakenlieden met volledige ken nis van de belemmeringen en de omstandig heden, die zich kunnen voordoen, met China en Japan handel zullen blijven drijven. Het Porlugeesche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Lissabon heeft gisteravond Iaat een nota gepubliceerd waarin wordt medegedeeld, dat de Por- tugeesche regeering iedere diplomatie ke betrekking met Tsjecho-Slowakije staakt. De Portugeesche gezant te Praag is gisteravond naar Weenen vertrokken. De gezant van Tsjecho-Slowakije te Lissabon werd er van in kennis gesteld dat hem nog gedurende den tijd, welke noodig is voor de voorbereiding van zijn vertrek, diplomatieke onschend baarheid zal worden toegestaan om te voldoen aan de internationale regelen van hoffelijkheid. De Portugeesche regeering deelt in een communique mede, dat de afbreking der diplomatieke betrekkingen met Tsjecho- Slowakije zijn grond vindt in de weigering- der wapenfabrieken Cesko Slovenska Ze- brokjovka de groote bestelling machinege weren uit te voeren, nadat de regeering van Tsjecho Slowakije zich in de zaak ge mengd had. Na de wisseling van verscheiden nota's, waarbij Tsjecho-Slowakije een ongerecht vaardigde houding aannam, aldus het communiqué, heeft Portugal, begrijpende, dat de ware bedoeling van de houding van Tsjecho Slowakije voortspruit uit de in menging en de pressie van een derde par tij, besloten de diplomatieke betrekkingen te verbreken. Ook het gezantschapspersoneel te Praag heeft opdracht ontvangen de stad te ver-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1