BINNENLAND -De ondergaande Bolsjewistische Idealen gite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Augustus 1937 Derde Blad No. 23741 usland's houding inzake Japansch-Chineesche conflict De netelige verhouding tusschen Berlijn en Weenen Verrassende heroriëntatie van Moskou Nederlanders aan boord van de Tasman. Uit Oostenrijk gevluchte nationaal-socialisten in hun illusies bedrogen Het vriendschapsverdrag in theorie en practijk (Van onzen BussLschen correspondent). In Rusland heeft een bloedige omme. keer en afrekening plaats gevonden, die slechts met de revolutionnaire troe belen van 191718 vergeleken kan worden. Alleen al in het Roode Leger ijljn vijf corpscommandanten, twee brigade-generaals, meer dan honderd oversten en ongeveer twee duizend officieren terechtgesteld. Daarbij komt een nog veel grooter aantal burgerlijke ambtenaren, diplomaten, industrieele leiders, directeuren van trusts, vooraan, staande corporatie-organisatoren enz., die van het tooncel verdwenen zijn; voor een deel zijn zij achter slot en grendel gezet, voor een deel aan de ijiige eenzaamheid van het Noorden ofwel aan den beul overgeleverd. Dat a! deze slachtoffers landverraders ien zijn geweest is op zichzelf onwaar- ijjnlijk en wordt ook tegengesproken t de gebeurtenissen, die wij hieronder hi beschrijven. Wel hebben echter lerpe meenings verschillen over de Rus die politiek bestaan. Terwijl zulke ver- mivlngen in het politiek ideaal in demo- itische landen het uitschrijven van uwe verkiezingen en de vorming van nieuw kabinet tengevolge hebben, kent in autocratische staten geen ander idel dan de oppositie door een bloedbad te roeien. den zomer van het jaar 1934 moest zijn eigen strijdmakkers, die een radicale richting voorstonden dan de .rer" voor gewensoht hield, bij tiental- laten fusilleeren. In den zomer van heeft Stalin zijn eigen medestrijders, oude garde van Lenln. en verscheidene zijn medewerkers op de binnenplaatsen gevangenissen om laten brengen. In tegenstellingen tusschen terechtgestel- en den dictator kan Stalin er niet op ien als zou hit de bolsjewistische idealen •n verraders verdedigd te hebben. In deel! stalln heeft zelf de bolsjewistl- Idealen verraden en lnrdaats van den "itlschen ideaalstaat, zooals Lenln zich gedacht had, een fascistische dicta- ingesteld. dezen ommekeer voorvoelde en het lit mee eens was of haar zelfs wilde ,an, werd gewelddadig uitgeschakeld zeer karakteristiek, dat de scherp- Lenln Stalin's despotisme heeft Ien en zijn Imeest vertrouwde mede- te voor hem gewaarsohuwd heeft, in heeft dan ook den Georgiër Dzjoe- den bijnaam Stalin d.i. „staal- kh", gegeven en als Stalin staal- écii zal hij naast Iwan den Ver elijken zijn plaats in de Russische lenis bekleeden. één enkel mensch de regeering en liervorming van zoo'n reuzenrijk als fsind niet kan bewerkstelligen, heeft s altoos interesse gehad voor de meest «te medewerkers van Stalin. Tot nog Ib de ooriogscommlssarts Worosjiloff i krachtige steun geweest. Daarom treft leen verrassing het bericht, dat Worosji- ongesteld geworden is en de post van Ntter van het comité, dat met de zul- PK van het Roode Leger belast is. op leven heeft. Voor den voormaligen me- [«werker Worosjiloff, die in een eerllj- 0 strijd voor de rechten der industrie- tóders trapsgewijze tot den hoogsten In het Roode Leger gestegen ls, moest liemietigtng van de bolsjewistische ide- F en van hun kampioenen, zooals dat Mlmatlg door Staling geschiedt, onaan- l'ibaar zUn. Het oogenblik is gekomen Vod Worosjiloff bil zichzelf zelde: „Tot poe en niet verder". Wederom is een v beproefde revolutlonnalr van het too- 1 verdwenen. foor het Commissariaat van Bulten- Jtkhe Zaken te Moskou zijn nieuwe p4!nen vastgesteld en zoodra Stalln ze "ichtlgd heeft, worden de' belangrijkste kffl In Moskou zelf en op de buitenland- nezantsohappen van Rusland door «ven bezet. De revolutionnaire bedrUvig- jj 'an de diplomatieke vertegenwoordi- f In het buitenland is onvereenlgbaar fvken met de werkelijke belangen van T Russische politiek. Zoo is b.v. de be- [ó*e en fanatieke bolsjewist Zassermann T°« functie van legatie-secretaris op het -■whe gezantzchap vervulde naar Moa- «ruggeroepen. Hoewel Zassermann ln F 'rzantschapsgebouw woonde en na den Ff» te hebben ontvangen streng bewaakt gelukte het hem toch te ontvluchten. blamages moeten ln de toekomst ®eden worden en de Russische gezant- H>pen moeten van alle revolutionnaire Jteten gezuiverd worden, De Russische |U;and?che politiek zal een uitgesproken Walen koers Inslaan. Een uitvloeisel van deze koersveran- i(nng in de buitenlandsche politiek is Hkwidatie van de Komintern en de ''"'binding van de Derde Internatio- De Commissaris van Binnenland de Zaken en chef van de Gepeoe '"boff is tot „controleur" der beide ""erboven genoemde organisaties be- "<md. Hij zal de Komintern reorgani se", den naam wijzigen en haar tot 1 «"derafdeeling van de Gepeoe ma. ken. De secretaris van de Derde Inter nationale Dimitroff heeft alle macht ingeboet. Zijn ster bewoog zich reeds lang in dalende lijn en zal straks wel geheel van den politieken hemel ver dwijnen. De Fin Kuusinen, die in de Komintern de Noord-Europeesche poli tiek leidde, is uit zijn ambt ontzet. De invloedrijke furactionnarissen der Ko mintern Lenski, Lestsjin, Wolf, Erkoli, Nunuilski e.a. hebben van Jeshoff be vel ontvangen hun werkzaamheden te staken. Deze maatregelen moeten voor de buitenlandsche communistische or ganisaties, welke met de Komintern samenwerkten, als een donderslag bij helderen hemel zijn. De heele wereld moet weten, dat Moskou de hoop op een wereldrevolutie heeft laten varen. Buitenlanders zullen voortaan geen in vloed meer op de buitenlandsche poli tiek van Rusland mogen uitoefenen. De leuze „Proletariërs aller landen vereenigt U" vindt ln Moskou geen weerklank meer. Deze verrassende heroriëntatie van Moskou zal de grootste gevolgen voor de geheele weréld mede brengen, ge volgen, die voorioopig nog niet op hun juiste waarde geschat kunnen worden, maar die zich al zeer spoedig zullen laten gelden. Hoe zal zich voortaan, nu de hoofdaan- stlchter Dimitroff van het tooneei verdwe nen is, de Russische belangstelling voor Spanje uiten? Zullen Frankrijk, Tsjecho- Slowaküe en Roemenië, die een soort be- vetliglngs-verbond hebben gesloten, de on derlinge samenwerking voortzetten of be ëindigen en hoe? Hoe zal de houding van de beide autocraten in Europa, Hitier en Mussolini, tegenover den dictator Stalln zijn nu hij het bolsjewisme heeft afgezwo ren en een zuiver nationalistische politiek wil gaan voeren? Zullen zij hem, Stalin, de hand reiken en gezamenlijk him strijd tegen de Joden en het Marxisme voeren? Zal de ommekeer in Moskou ook eenigen indruk maken op Japan en tot voorzichtig heid in den Ohineeschen strijd manen? Al deze vragen kan men zich op dit oogenblik voorleggen, zonder te weten wat daarop het antwoord zal zijn, maar spoedig zal men de uitwerking vaai de bloedige revolutie in Moskou, die Stalin in den zomer van 1937 ontketend heeft en waar aan niet alleen vele menschen, doch ook de bolsjewistische Idealen ten offer vielen, in de brandende vraagstukken der Euro- peesche politiek bespeuren. Het is echter volkomen foutief dezen nieuwen koers door Moskou ingeslagen, als een voorteeken te beschouwen, dat Stalin plannen koestert om in het JapanschChineesche conflict in te grijpen. Natuurlijk, Rusland is waak zaam en is voorbereid op alle mogelijk, heden. Bij de grens van Mandsjoerije worden groote manoeuvres gehouden, welke in de Russische dagbladen als verzwaarde militaire oefeningen wor den beschreven. Van alle dienstplich tigen, die onder normale omstandig heden naar huis gezonden zouden zijn, heeft men de verloven ingetrokken, teneinde nieuwe weercorpsen te kun nen samenstellen. Door dezen maatregel worden de Rnssische strijdkrachten in het Verre Oosten met ruim 90.000 man versterkt. Bovendien zijn de lichtingen van de tweede helft van 1915, de ge heele lichting van 1916 en nog enkele oudere lichtingen, wier opkomst in werkelijken dienst tot nu toe verscho ven is geworden, tegen 1 September van dit jaar opgeroepen. Men rekent, dat in den loop van dit jaav nog onge veer 800.000 nieuwe recrutcn zullen worden ingelijfd. Hoe sterk deze cijfers den lezer ook mogen imponeeren. zoo zijn zij toch niet in staat een eventueelen- oorlog voor Rus land te winnen. Aan menschenmateriaal heeft het Rusland nooit onbroken en in cijfers is Rusland altijd sterker dan zijn tegenstanders geweest. Maar het zwakke punt ln Rusland is altijd het ontoereikende verkeersapparaat cweest. In den Krlm- oorlog 1854 verloor Rusland Sebastopol en den veldtocht, omdat het niet in s'aat was zijn met verbeten moed strijdende troepen voldoende te verzorgen en te on dersteunen. Vu'ftig iaar later verloor Rus land den Russisch—Japanschen oorlog, om dat het slechts een enkelen spoorweg naar het krljgsveld had en op sommige cunten b v. aan het Balkalmeer deze ook zelfs nog miste. En hoe staat het er thans voor met de spoorwegen ln Rusland? Naar één der jongste berichten in de Oost-Siberische „Prawda", welke in Irkoetsk verschijnt, zijn 72 hooge ambtenaren bij het spoorwegwezen in Siberië ter dood veroordeeld, omdat het aan hen te wijten zou zijn geweest, dat zich hier verschillende ernstige spoorweg rampen hebben voorgedaan, waarbij tal van menschenlevens verloren gingen, In het Verre Oosten zijn In de zomermaanden 306 spoorbeambten terechtgesteld. „Daily He rald" weet te meiden, dat in geheel Rusland in den laatsten tijd ongeveer drieduizend hoogere ambtenaren wegens ongevallen bij de spoorwegen zijn gearresteerd en ver oordeeld. Het straffen van de spoorwegbeambten lijkt ons echter niet rechtvaardig Wanneer de dwarsliggers vèrrot, de rails versleten en het rollend materieel totaal verouderd is. ais de dijken sedert 1914 niet meer zijn vernieuwd noch versterkt, dan zijn spooi- wegongelukken onvermijdelijk en e°n en kele spoorwegambtenaar kan dat niet voor komen. Met zulke gebrekkige transport middelen kan men geen oorlog ln het Verre Oosten voeren en wanneer Rusland toch in den JapanschChlnCtfechen chaos wordt betrokken, dan zal het. aan 't kortste einde trekken en een smadeüjken vrede moeten sluiten, zooals Alexander II ln 1854 en Nikola as II ln 1905. KARL TI ANDER. Het schip is beschoten. Uit Sjanghai wordt gemeld dat het gelukt is 75 vrouwen, 50 mannen en 57 kinderen aan fioord van de „Tasman" te brengen. Na de evacuatie werd de „Tasman" beschoten. Het schip werd echter niet getroffen. Op een algemeen omroepsein, waar in gewaarschuwd werd, dat de „Tas man" werd beschoten, is het vuren gestaakt. Ten aanzien van het zenden van den torpedojager „Van Galen" naar Sjanghai vernemen wij dat het niet de bedoeling is, dat deze oorlogsbodem zelf Nederlanders aan boord zal nemen. Het schip zal enkel, indien dat noodlg ls, geleide verstrekken aan de booten, welke de vluchtelingen van den wal naar de schepen op de reede bren gen, hetgeen ginds nogal een groote af stand beteekent, zeker in de huidige om standigheden. Voor dit werk werd een tor pedojager uiterst geschikt geacht en om die reden oordeelde men het niet noodlg, een kruiser te zenden naar de Chineesche wateren. Het was de bedoeling, dat de minister van Koloniën deze week met vacantle zou gaan. Van welingelichte zijde verneemt de „Msb." echter, dat minister Weiter voort durend en met scherpe aandacht het ge beuren in het Verre Oosten volgt met het oog op het Indische deel des Rijks en ln verband daarmee, althans de eerste dagen, den loop der dingen afwacht om, zoo noo dlg, directe verbinding te hebben met en wenken te geven aan het Indische gouver nement. HET TRIBUNEDRAMA. De gemeente 's-Gravenhage gedagvaard. De Commanditaire Vennootschap Han delmaatschappij C. de Ruiter te Amster dam heeft de gemeente 's-Gravenhage gedagvaard en daarbij gevorderd; a. nietigverklaring, althans vernietiging van de op 2 December 1936 tusschen par tijen gesloten overeenkomst inzake de pacht van eenige oppervlakten gemeente grond voor tribunebouw; b. terugbetaling van de betaalde pacht som al f. 82.800 met interest; c. subsidiair ontbinding of ontbonden verklaring van de overeenkomst op grond van wanprestatie door de gemeente, met veroordeeling van de gemeente tot vergoe ding van kosten, schaden en interest; d. veroordeeling van de gemeente in de proceskosten. In overeensteming met het advies van den rechtsgeleerden raadsman der ge meente, zijn B. en W. van oordeel, dat tegen deze eischen verweer moet worden gevoerd, waartoe zij den raad voorstellen te besluiten. IR. DE KOK OPVOLGER VAN WIJLEN IR. WURFBAIN. Als voorzitter van den Raad van Bestuur der K. L. M. Als opvolger van wijlen ir. A, Wurfbaln is tot voorzitter van den raad van bestuur der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. benoemd ir. J. E F, de Kok, directeur-generaal der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum-bronnen in Ned.-Indië N.V. GOUD IN TWENTE? Onze Berlijnsche correspondent schrijft d.d. 17 Aug.: De meeste Duitsche kranten hebben op het oogenblik een bijzonderen cor respondent in Oostenrijk, die per auto het land doorkruist en schrijft, dat aan de Zuidelijke grenzen van Dultschland een waar paradijs ligt, waar niets dan goede, brave menschen wonen, die door en door Duitsch denken en voe len en die den „Reichsdeutschen" gast met betuigingen van broederlijke ge zindheid overladen. De argelooze krantenlezer ls natuurlijk geneigd, om daaruit af te lelden, dat het tusschen beide „broederlanden" alles bo tertje tot den bodem is. Hij vergist zich echter deerlijk. In onze wereld van tegen stellingen bewijst het feit, dat dezer dagen een extra-trein met Duitsche Journalisten op uitnoodlglng der Bondsregeerlng naar Oostenrijk vertrekt, natuurlijk met geen ander doel dan ontelbare kolommen met lofliederen op het Oostenrljksche land en volk te vullen, dat de zaak weer heelemaal niet ln orde is. Achter den schoonen schijn. Want achter den schoonen schijn van vele mooie woorden en verschillende wel luidende verdragen ls en blijft de grauwe werkelijkheid van een Dultschland, dat de „Anschluss"-gedachte nooit zal laten varen en van een Oostenrijk, dat van deze waar heid diep doordrongen ls. De vaardigste diplomaat, waarover het Derde Rijk beschikt „Frelherr" Franz von Papen, heeft meer gedaan dan hem werd opgedragen, toen hij na den moord op Dollfuss tot taak kreeg „to make the best of it". Maar toen dr. Goebbels in den avond van 11 Juli 1936 door de radio bekend maakte, dat Dultschland voortaan Oosten- rijk's onafhankelijkheid als onaantastbaar zou beschouwen, leed het geen twijfel, of ook hij begreep, dat een goed deel van het Duitsche volk hem op dat moment niet heelemaal au sérleux nam. En de Oosten rljksche regeering kon een Jaar later wel besluiten tot een persbestand tusschen het Derde Rijk en den Bondsstaat, zij was even wel niet bij machte om te voorkomen, dat te Graz een paar boekwinkels, welke Hit ler's „Mein Kampf" in de étalage hadden liggen, volgens alle regelen der kunst ge plunderd en vernield werden. Typeerende bijzonderheden. Leest men de Duitsche kranten, dan vindt men in belangrijke en daardoor wel eens min of meer onafhankelijke partij- organen dikwijls uitlatingen, die op den Ballhofplatz om het maar zacht te zeggen, een pijnlijken indruk moeten maken. En omgekeerd storen ook de „Reichspost" en het „Llnzer Volksblatt" zich meermalen hoegenaamd niet aan afspraken en over eenkomsten en zeggen ronduit, wat zij over het huidige Dultschland denken. Het meest typeerende van den heelen toestand is dit: Een Duitscher, die over tijd en geld beschikt en niet als politiek absoluut onbetrouwbaar geldt, kan rustig naar het reisbureau van de „Intourist" stappen en de noodigc spoorkaartjes plus vijfhonderd mark zakgeld ver krijgen voor een reis naar Sovjet- Rusland. Een Duitscher daarentegen, die naar Oostenrijk wil en daar geen dringende zakelijke aangelegenheden heeft te regelen, kan er vrijwel zeker van zijn, dat hij nul op het request krijgt! Intusschen zijn er niet alleen in Dultsch land zeer veel menschen, die een vrij en onafhankelijk Oostenrijk in het diepst van hun hart het beste wenschen, maar men vindt in Oostenrijk ook velen, die in het Derde Rijk hun hoogste ideaal zien. Deze laatsten zijn dikwijls gaarne bereid om hun vaderland den rug toe te keeren. Immers, zij worden daardoor niet zonder meer landsverraders en deserteurs, daar Duitsch- land voor hen het eigenlijke „grosse Va- teriand" beteekent, waarvan Oostenrijk slechta een prc lncie is. Daar komt nog bij, dat zij het in de Heimat uitgesproken slecht hebben, Vluchtelingen uit Oostenrijk. Natuurlijk is er een paragraaf, die zegt, dat alle Oostenrijkers, die wegens natio- naal-socialistische activiteit of gezindheid materieele schade geleden hebben, recht hebben op herstel in hun vroegere functie. Doch waar de goede wil ontbreekt, daar kan de doode letter van een verdrag niet veel bereiken. En de wetten op de ver zekering der nationale veiligheid zijn in Oostenrijk zeer streng, terwijl er krachtig de hand aan wordt gehouden. Zoo komen niet weinigen er toe. om de kogels van een talrijke grenswacht te riskeeren en naar Dultschland uit te wijken. Er ls een tijd geweest, dat het. de moeite loonde, om een dergelijke vlucht uit het vaderland er op te wagen. De „Reichs- wehr" en de douaniers stonden in het al gemeen vrij sceptisch tegenover dat soort geestcHftigen, maar men had ook afdee- lingen S. A. en S. S. naar het Zuiden van Beieren gedetacheerd, die de „vervolgde Oostenrijksche broeders" met open armen ontvingen, In het Bruine Huis te Miin- chen resideerde de staf van het Oosten rijksche Legioen, die veertig duizend jonge jongens militair drilde, goed kleedde, be hoorlijk voedde en van een matige soldij voorzag. Doch dat ls thans voorbij. Het Oosten rijksche Legioen, dat de verzoening tus schen Berlijn en Weenen nog geruimen tijd heeft overleefd, is thans definitief ontbonden. De staf bestaat niet meer, de kampen zijn opgeheven. En de legionalren zijn gedegradeerd van martelaars en hel den tot min of meer lastige vreemde lingen. Zeer zeker denkt men er niet aan, om ze het land uit te jagen. Maar een klein beetje zit men tooh wel met hen in zijn maag en slechts een zeer gering percen tage brengt het tot een tijdelijke aanstel ling in een klein baantje, terwijl de over- groote meerderheid met hard werken een zuur stukje brood verdient ergens bij een formatie van den Arbeidsdienst Groote veranderingen aan de grens. Ook aan de Duitsch-Oostenrljksche grens hebben groote veranderingen plaats gehad. Tusschen de douaniers en de man schappen der nieuwe weermacht staan nog stesüs de leden van de bruine 3. A. en de zwarte S. S. Maar wanneer er in het holst van den nacht een gestalte uit de duisternis op duikt, die met een hakenkruiswimpeltje wenkt en met bevende stem het zoo lang en zoo moeilijk onderdrukte „Heil Hitler" stamelt, dan volgt er een vrij koele be groeting Na een .paar uren rust wordt genoemde vreemdeling gebracht naar een „Um schulungslager", dat werkt als een koude douche. Het. is dan ook nog zoo onbegrij pelijk niet, dat er ondanks de strenge be waking meermalen jongelui uit het „Um schulungslager" ontvluchten, om naar Oostenrijk terug te keeren. Deze vluchtelingen vormen een kleine In een waterfilter kleine hoeveelheden van het gele metaal aangetroffen. Dat het goud in Twente zoo maar uit den grond met het water kan worden op gepompt, zal wel niemand zonder meer willen gelooven. En toch is ten huize van den heer H. te Noord-Berghuizen bij Olden- zaal gebleken, dat daar in den-bodem goud aanwezig moet zijn. aldus de Telegraaf. Achter het huis van den heer H. is namelijk een put geslagen, die voor huis houdelijk gebruik ondeugdelijk water geeft. Het water, dat via een pomp uit dezen put wordt betrokken, is na enkele slagen aan de pomp vuil en wordt steeds bruiner, naarmate er langer gepompt wordt. Dit water bevat ongetwijfeld een groote dosis ijzeroer, dat in deze streken van Twente heel veel voorkomt. Ten einde dit water toch nog voor andere doeleinden te kunnen gebruiken, heeft de heer H. zich een ketel aangeschaft en daarin een filter gemonteerd. Nadat hij dezen ketel eenige weken had gebruikt, bemerkte hij op zekeren dag, dat voor het filtergaas eenige glinsterende goudkleurige korreltjes vastzaten: hetgeen voor hem de aanleiding was om hierop eens te gaan letten, waarna hij tot de ontdek king kwam, dat. naarmate er veel van dit „ondeugdelijke" water door den filter ging, de „goud"korreltjes grooter werden. Deze waren soms zoo dik als speldeknoppen. De Twentsche bodem bevat vele minera len. De zoutindustrieën in Boekelo en Hengelo zijn ware „goud"mijnen. Op vele plaatsen in den Achterhoek zijn wel eens onderzoekingen ingesteld naar aardolie. Hiernaar worden thans nog proefboringen verricht in den Noordoosthoek van Overijsel bij Hardenberg e.o. Het ijzeroer ls voor 1870 door een Duitsche mijnbouw- maatschappij in groote hoeveelheden naar de ijzerindustrieën in het Rijnland ge transporteerd uit Noordoost Twente. Het staat dan ook wel vast, dat de Twentsche bodem behalve het zout, olie en Ijzer bevat en blijkens de ontdekking van den heer H. zelfs goud. Hoeveel, is de groote vraag Slechts een kostbaar onderzoek kan aan het licht brengen of van dit alles voldoende aanwezig ls om de exploitatie van Ijzer- en goudmijnen mogelijk te maken. De heer H. zou ongetwijfeld zijn leven lang moeten flltreeren om een ons van het kostbare goud te verzamelen. PRINS AXEL VAN DENEMARKEN BEZOEKT HET SCHEEPSBOUW KUNDIG PROEFSTATION. Gisteren heeft prins Axel van Denemar ken, die eergister per vliegtuig te Amster dam aankwam, een bezoek gebracht aan het scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen, ter bijwoning van modelproe- ven, welke aldaar in opdracht der .East Asiatic Steamship Company", waarvan hij directeur is, worden uitgevoerd. De prins, die vergezeld was van een der directeuren van de werf en een inspecteur van den technischen dienst zijner maat schappij, werd te 10.40 uur te Ede door den heer lr. L. Troost, directeur van het scheepsbouwkundige proefstation per auto afgehaald. Na afloop van de sleepproeven, waar voor de prins groote belangstelling aan den dag legde, werd ln hotel „de Wereld" de lunch gebruikt, waarna de heer Troost de hooge bezoekers per auto naar Arnhem bracht. Prins Axel keert heden per vliegtuig naar Denemarken terug. DE VLIEGENDE BRUIDSJAPON. Dat op Vlieland heden twee Jonge men schen in den echt verbonden worden is geen nieuws onder de zon, maar wel, dat de bruidsjapon gistermiddag het luchtruim ingezonden moest worden om tijdig in het bezit van de bruid te komen. In Rotterdam was het fraaie kleed ver vaardigd, maar daar eerst gistermorgen de laatste hand aan het kantwerk gelegd werd, stond men voor het vraagstuk, hoe de bruidsjapon op denzelfden dag nog op Vlieland te krijgen. De K1.M. bracht uit komst. Gistermiddag ging de Japon keurig verpakt in het bagageruim van het K.LM.- vliegtulg naar Texel en daar werd een boot gehuurd om het gewaad naar Vlieland te brengen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rotterdamsche Lloyd-rapide in aansluiting op het mi. „Indrapoera" wordt morgenmiddag om 13 u. 02 te Den Haag verwacht. minderheid. De meerderheid houdt vol in de hoop,dat alles beter wordt, als eerst het „Umschulungslager" maar achter den rug is. Doch ook daarvan komt niet veel terecht. Op het „Umschulungslager" volgt het „Arbeitsdienstlager", dat ook al niet het beloofde land is. En alleen de uitblin kers bij den Arbeidsdienst hebben een kleine kans op een beetje vrijheid in een betrekkelijk verre toekomst. Aan verzoeken om naturalisatie wordt in beginsel nooit voldaan. De wet. welke buitenlandsche arbeidskrachten zooveel mogelijk weert, geldt voor Oo3tenrljksehe nationaal-socialisten even goed als voor iederen anderen vreemdeling. Een of an der baantje bij de Partij is vrijwel de eenige kans. En die baantjes worden slecht betaald! „Die schónen Tage von Aranjuez slhd nun zu Ende". En het ziet er niet naar uit dat ze binnen afzlenbaren tijd zullen te- rugkeeren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9