LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eenfe Blad Woensdag 18 Augustus 1937 Voortdurende strijd in het Verre Oosten 'n Barstende Hoofdpijn De Spaansche burgeroorlog SCHEEPSVERBINDINGEN Groote Chineesche overwinning bij Nankau De strijd bij Santander Branden en bommen te Sjanghai THE TIEMYER GIRLS Binnenland FRANKRIJK De aanslag op Tzermintsjitsj. De politie te Parijs heeft den Joego- Slaviër Radajevitsj gearresteerd. Zij ver moedt, dat deze den aanslag op Tzemints- jitsj heeft gepleegd. De gearresteerde is voorgeleid voor den politiecommissaris Roches, die met de ondervraging is be gonnen. OOSTENRIJK Wet ter bescherming van de openbare orde. De Oostemijksche regeering heeft een wet tot bescherming van de openbare orde afgekondigd, welke in de plaats komt van 22 decreten, die de laatste jaren bij wijze van uitzonderingsmaatregel waren afge kondigd. Bij deze nieuwe wet wordt 't ver bod van de sociaal-democratische, natio- naal-socialtstische en communistische par tijen gehandhaafd. GRIEKENLAND Engelsch vlootbezock. Ongeveer honderd Engelsche oorlogs schepen zullen binnenkort voor een vrij langdurig bezoek naar de Grieksche wate ren komen. ITALIË. De groote manoeuvres geëindigd. De groote manoeuvres op Sicilië zijn ge ëindigd. De koning, de prins van Piemont, Mussolini en de hertog van Aoste woonden de laatste operaties bij. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds ARKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 pent per 12 stuks. Overall 6051 (Ingez. Med.) Het Spaansche Ministerie van Landsver dediging deelt mede, dat de nationalisten voortgaan met hun aanvallen in den sec tor van Reinosa en Escudo. Zij slaagden er in de straten der stad binnen te dringen, er ontstonden verwoe de gevechten, Met behulp van talrijke versterkingen tanks en vliegtuigen slaagden de recht- schen er in zekere hoogten bij Escudo te bezetten en hier en daar de regeerings- linies te doorbreken. Niettemin hebben de regeeringstroepen aldus het Ministerie van Landsverdediging tegenaanvallen gedaan, waarbij zij er in slaagden de nationalisten met zware ver liezen terug te dringen. Het Ministerie van Landsverdediging deelt voorts mede, dat in het kamp der rechtschen onderlinge twisten zijn ont staan, in het bijzonder bij Saragossa. Daar zou het tot ware gevechten zijn gekomen tusschen de verschillende groe pen. Artillerie der nationalisten moet Sa ragossa hebben beschoten. In verschillende deelen der stad zouden de nationalisten brand gesticht hebben. Uit Aldemuz ten Zuiden van Teruel wordt gemeld, dat de regeeringstroepen het dorp Zaprilia hebben bezet, alsmede den berg keten van denzelfden naam, gelegen op ongeveer 40 kilometer ten Z.W. van Teruel. In den sector Ciempozuelo zijn de regee ringstroepen een kilometer opgerukt. Niet tegenstaande de troepen van Franco krach tig tegenstand boden, konden verscheidene loopgraven bezet worden. Met het Britsche ss. „Oity of Wellington" zijn te Algiers 23 leden van de bemanning van het Spaansche ss. „Condede Abasolo" aangekomen, dat Vrijdag ter hoogte van Pantelleria is getorpedeerd. Zeventien leden der bemanning worden vermist. De kapi tein verklaarde, dat de torpedo was gelan ceerd door een Italiaanschen torpedojager. Uit Andujar wordt gemeld, dat de plaat selijke afdeelingen der communistische en der socialistische partij tot fusie zijn over gegaan op de door het nationale coördina tiecomité der beide partijen uitgewerkte basis. De Japanneezen hebben vanmorgen bij het aanbreken van den dag hun oiiensief hervat. Het vlaggeschip „Izoemo" en andere Japansche oorlogsbodems hebben een hevig bombardement geopend op de Chineesche stellingen, waar gedurende den nacht batterijen geschut in stelling waren gebracht. De Chineesche kanonnen beantwoord den het vuur. Japansche vliegtuigen hebben vanochtend syste matisch Tsjapei, Kiangwan en alle punten tusschen Tsjapei en Honsoeng gebombardeerd, waarbij zij eigenlijk geen tegenstand ondervonden, daar geen Chineesche vliegtuigen in de lucht verschenen. De Chineesche batterijen te Kiangwan schijnen in de buurt van de Japansche basis ten Noordoosten van Sjanghai op doeltreffen de wijze te zijn opgetreden. Er zijn op tal van plaatsen branden ontstaan, welke mijlen in den omtrek zichtbaar zijn. De Chineezen hebben voorts 16 Japansche schepen tot zinken gebracht, die tevoren door de versperring, welke op 3/4 mijl ten Zuiden van de club te Sjanghai in de rivier ligt, waren opge houden. De Japanners zijn opnieuw overgegaan tot een bombardement van het vliegveld Longhoewa, doch het heet, dat alle Chinee sche vliegtuigen tevoren het veld hadden verlaten. Voorts meldt het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek te Nanking, dat de slag bij Nankau met een overweldigende overwinning der Chineesche troepen is geëindigd. De Japanners hebben vol gens deze mededeeling vijfduizend dooden verloren. De Chinee zen hebben 1500 dooden op het slagveld achtergelaten. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kust- staüon Schevenlngen Radio. Aagtekerk, Alchiba, Aldabi, Alwakl, Eolceran, Bcschfontein, Costa Rica, Crljnsren, Dempo, Grootekerk, Indrapoera, Jagersfontein, Jch. van Oldenbarnevelt, Kcta Agceng, Marnix van St. Aldegonde, Oranje Nassau. Poelau Laut, Randfontein, Serooskerk, Sibajak, Simon Bolivar, Sla mat, Springfontein, Streefkerk, Stuyvesant. Chineesche nationale mobilisatie Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche wetgevende Joean een mobilisatiewet zou hebben afgekon digd, waarvan de bijzonderheden even wel nog niet bekend zijn. Weer een incident? Tusschen het Sovjet-consulaat en de Japansche autoriteiten zou zich een inci dent hebben voorgedaan, dat, wellicht ern stige gevolgen kan hebben. De Japansche autoriteiten verklaarden, dat een licht, dat in het begin van den nacht op de bovenste verdieping van het Sovjet-consulaat te Sjanghai was ontstoken, zou hebben moe ten dienen om de Chineesche bombarde mentsvliegtuigen, die een aanval op het ge bouw van het Japansche consulaat hebben gedaan, den weg te wijzen. De beide con sulaten zijn vrijwel naast elkaar gelegen. Later wordt gemeld, dat het licht was ontstoken kort voor het verzoek der Japan sche autoriteiten om het uit te dooven. Er bevond zich toen niemand in het Consu laat. De sovjet-consul begaf zich erheen en maakte het licht uit. Hij betuigde zijn leedwezen en Het een onderzoek instellen. De gevechten te Sjanghai. De gevechten en bombardementen te Sjanghai bleven gisteren met onvermin derde kracht voortduren. De posltle's der beide partijen zouden toch echter vrijwel ongewijzigd zijn. Het Noorderstation te Sjanghai vernield. Twintig Japansche bombardements- en jachtvliegtuigen hebben gisteren deelgenomen aan het bombardement van het Noorderstation, dat sedert het begin van den strijd door troepen van de 88ste Chineesche divisie bezet was. Het station werd volkomen ver nield. De aanval duurde meer dan anderhalf uur en het Chineesche af weergeschut bood slechts geringen tegenstand. Granaten op gevangenis te Sjanghai. Tien granaten zijn gisteren op de ge- i vangenis te Sjanghai neergekomen. Ver scheidene personen werden gewond. 's Morgens werden 45 personen gewond door granaatscherven. Een twintigtal Japansche vliegtuigen zou het Chineesche hoofdkwartier hebben be stookt te Nanking, op 20 K.M. ten Westen van Sjanghai. Voorts hebben vijf Japan sche vliegtuigen de buitenwijken in het Zuiden van Hongtsjoe gebombardeerd. Bij het invallen van de duisternis werd gisteravond de hemel rood gekleurd door de branden, welke in Poetoeng, Tsjapei en in de wijk der spinnerijen woeden. De hel dere maan en de onbewolkte hemel sche nen voorteekenen te zijn van mogelijke nachtelijke luchtaanvallen. De „Izoemo", die thans drie kilometer meer stroomafwaarts gemeerd ligt, is ver vangen door een Japanschen kruiser „Atami" waarvan de schijnwerpers het water afzoeken naar Chineesche motortor- pedobooten. Naar uit Chineesche bron wordt verno men zijn gistermiddag bij het bombarde ment van de Japansche wijk van Hong- kioe door Chineesche vliegtuigen 18 Ja panners gedood of gewond. Een Chinee sche vliegmachine werd door de lucht- doelartmerie neergehaald. Dertien Japansche vliegtuigen hebben luchtaanvallen, welke de Chineesche lucht macht ondernomen heeft, beantwoord. De Japanners hebben gistermiddag te kwart voor vijf veertig minuten lang de Chinee sche stellingen te Tsjapei bestookt. Het eene toestel na het andere maakte duikvluchten naar de Chineesche bolwer ken. Zij lieten 30 bommen vallen en zoch ten toen weer hoogte. De vliegers werden slechts uit machine geweren beschoten. De Japanners gebruik ten voor dezen aanval landvliegtulgen, hetgeen er op zou wijzen, dat zij thans over een vliegveld beschikken, dat niet ver van Sjanghai gelegen is De Japansche luchtstrijdkrachten, welke aanzienlijke versterkingen hebben ontvan gen, vielen wederom de Chineesche stellin gen bij Poetoeng en Hongkloe aan, waarbij zij gebruik maakten van zware bommen werpers. Chineesche jachtvliegtuigen, die de aanvallers wilden verdrijven, werden krachtig door het afweergeschut van de Japansche oorlogsbodems onder vuur ge nomen. Slachtoffers van de Ibchtdoelartillerie. In de internationale nederzettingen te Sjanghai, ls wederom een groot aantal personen het slachtoffer geworden van de projectielen van het luchtdoelgeschut, welke in de lucht geen doel hadden ge troffen. Volgens de „Sjanghai Times" bedraagt het aantal dooden en gewonden meer dan honderd, waaronder verscheidene buiten landers. Spoorlijnen en waterreservoirs vernield. Japansche vliegtuigen hebben de spoor lijnen SJanghai-Nanking en Sjanghal- Hangtsjau gebombardeerd. Volgens een buitenlandsch ooggetuige werden de spoor lijnen, de herstelwerkplaat^en van de spoorwegen en waterreservoirs vernield. Het vuur van de Chineesche luchtdoel artillerie had geen uitwerking. De Japansche kruiser „Kltakami" (5100 ton) ls te Sjanghai aangekomen. De Chineezen zijn van de noordzijde der uitgebreide nederzetting in zuidelijke rich ting opgerukt. De autoriteiten van de in ternationale concessie houden den toestand voor dreigend en overwegen de noorde lijkste stratenreeksen der concessie te ontruimen. Een omstreeks negenhonderd man sterke divisie is uit Hongkong te Sjanghai aan gekomen. Deze troepen zouden deelnemen aan de bewaking van de Internationale nederzetting. Alle politiebureau* ln de Internationale concessie ten Noorden van de Soetsjau- kreek zijn ontruimd, waardoor het gezag in dit gebied thans geheel in handen der Japanners is. Bij het bombardement van het Japan sche consulaat te Sjanghai is de plaatsver vangende ohef van de Japansche consu laire politie gedood. De evacuaties. Alle Japansche vrouwen en kinderen te Sjanghai, ten getale van ongeveer 15.000, zullen vandaag uit Sjanghai geëvacueerd zijn. Reeds zijn 4000 weggevoerd. Alle Japansche schepen, die uitvaren zijn volkomen vol. De Japansche troepen heb ben schikkingen getroffen om het Astor House Hotel, dat Britsch eigendom ls en dat aan den Noordelijken oever van Soets- jou is gelegen, te gebruiken voor Japan sche uitgewekenen. Meer dan de helft van alle Britsche vrouwen en kinderen ls thans ingeschre ven om uit Sjanghai te worden verwijderd. Talrijke Deensche vrouwen en kinderen zijn naar Hongkong vertrokken. Ook an dere kleine kolonies treffen maatregelen voor een evacuatie op groote schaal. Uit Foetsjau wordt gemeld, dat op bevel van den Japanschen consul 160 Japanners en zeshonderd uit Formosa afkomstige per sonen zich naar Formosa hebben inge scheept. Binnen zeer korten tijd zal ook de rest der Japansche kolonie worden geëvacueerd. Uit Tsingtau wordt vernomen, dat generaal Hang Foe Tsjioe, de gouverneur van SJantoeng, de evacuatie der Japanners uit Tslnan beschermt en beloofd heeft te waken over de door de vluchtelingen ach tergelaten bezittingen en belangen. Gisteravond zijn de leden der Japansche ambassade te Nanking in Tsingtau aange komen. Wélingelichte personen verwachten, dat belangrijke gevechten zullen worden gele verd in de streek van Tsihgtau binnen en kele dagen. Het s.s. „Tasoekinoe Maroe", dat 21 Aug. naar Europa zou vertrekken, zal Tsingtau aandoen om de Japansche uitgewekenen uit Tsinan te evacueeren. Amerikaansche mariniers naar Sjanghai. Half September zullen 1200 Amerikaan sche mariniers uit San Diego (Californië) te Sjanghai aankomen, om de Amerikaan sche onderdanen te beschermen, men zal het congres vragen een crediet van een half mlllloen dollars te voteeren voor de kosten van hulpverelening en de evacuatie. Minister Huil heeft verklaard, dat voor het einde der week 1400 Amerikaansche vrouwen en kinderen Uit Sjanghai geëva cueerd zullen zijn. Na hun vertrek zullen nog 2500 Amerikaansche staatsburgers te Sjanghai achterblijven. Huil zeide voorts, dat er nog geen plan bestond tot versterking van de Amerikaan sche vloot in Azië. De kwestie van toepas sing der neutraliteitswet wordt lederen dag zorgvuldig bestudeerd. De Amerikaansche neutraliteitswet in werking? De senatoren Nye, Bone en Clark hebben een gemeenschappelijke ver klaring gepubliceerd, waarin zij presi dent Roosevelt met klem verzoeken de neutraliteitswet jegens China en Japan in werking te doen treden en daardoor leeningen en verschepingen van wape nen en munitie naar de beide landen te verbieden. De strijd om den bergpas van Nankau. Uit Peiping meldt men, dat binnenkort een nieuw offensief door de Japanners zal worden geopend op den bergpas van Nan kau. Met de voortdurend uit Peiping aan komende versterkingen hebben de Japan ners nabij Nankau de beschikking over tienduizend man. De Japanners geven toe, dat de Chineezen de strategisch sterke stel lingen, waaruit zij slechts door een aanval op groote schaal kunnen worden verdreveh. zeer hardnekking verdedigen. De Japansche verliezen zijn tot nu toe zeer zwaar ge weest. KOMEN. 5627 (Ingez. Mod.) Kort geleden zijn dertigduizend Japan sche soldaten in Noord-Cbina aangekomen, waardoor het totaal tot Ongeveer tachtig duizend is gestegen. Uit Paoting wordt nog gemeld, dat tal rijke Japansche versterkingen uit Mand- sjoerije aan het front van Nankau, ten Noorden van Peiping, zijn aangekomen. Chineesche troepenbewegingen. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat twee Chineesche divisies, komende uit Kai San, op weg zijn naar Oost Tsjahar, naar den kant van Janol en Mandsjoerije. Oorlogsstemming in Japan. Het Japansche ministerie van oorlog wordt overstroomd met aanvragen van vrij willigers zoowel mannen als vrouwen. Deze laatsten melden zich voor verpleegster. Onder de vrijwilligers zijn een grijsaard van zeventig jaar. en tien van zestig. Deze heb ben hun aanmelding onderteekend met hun eigen bloed. De toestand te Tsingtau. Sedert 14 Aug. is de anti-Japansche actie te Tsingtau toegenomen. De Chineesche troepen rond de stad zijn zeer actief en de zoogenaamde „zoutwacht" heeft zich met andere miliciens vereenigd en vormt thans openlijk een onderdeel van het leger. Drie Chineesche divisies dreigen onder generaal Joe Sie Tsjoeng op te rukken naar Tsingtau De Japanners in Peiping. Volgens te Londen uit Peiping ontvan gen berichten is daar een groote pro- Japansche betooging georganiseerd. 150 auto's reden door de stad en deelden vlug schriften uit, waarin afscheiding van de „corrupte en dictatoriale regeering van Nanking" en herstel van vrede en vriend schap met Japan geëlscht werden. In Peiping, zoo luidt dit bericht verder, kan men vele aanplakbiljetten met pro- Japansche opschriften zien. De commandant van de Japansche troe pen te Peiping, generaal-majoor Kawabe, heeft een beleefdheidsbezoek gebracht aan de buitenlandsche ambassades en legaties om den vertegenwoordigers van de mogend heden te verzekeren, dat de Japansche troepen de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de bescherming van de levens en eigendommen van de buitenlanders ln de stad. Toenemende spanning in Kanton. Berichten uit Tokio melden, dat de Chlneesch-Japansche spanning ln Kanton toeneemt. De Ohineesohe militaire autori teiten zouden actief den oorlog voorberei den. De opperbevelhebber der Chineesche troepen ln Kwantoeng heeft den officieren gewaarschuwd hun gezinnen uit Kanton te evacueeren. Alle Japanneezen trekken reeds uit de stad. Men raamt, dat 200.000 Chineezen uit Kanton vertrokken zijn naar Hongkong en andere streken. De „Willemsplein" in aanvaring. Er bestaat geen gevaar. Het radiostation van Casablanca heeft heden noodseinen opgevangen van het Nederlandsche stoomschip „Wil lemsplein", dat tijdens mist in aanva ring is gekomen met het Grieksche stoomsch. „Evgenia". De positie van de „Willemsplein" was 41 graden 31 min. N.B. en 9 gr. 34 min. W.L., dit is 50 mijl buiten de Portugeesche kust ten Zuid westen van Oporto. De „Willemsplein" behoort toe aan de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen te Rotter dam en heeft een bruto inhoud van 5489 ton. Het schip is in 1910 gebouwd. Van de directie der reederij vernemen wij nader, dat zij van den kapitein van de „Willemsplein", den heer R. Schaap, een telegram heeft ontvangen, waarin hij mede deelt, dat de aanvaring geschiedde tijdens mist in den vroegen ochtend. De „Willems plein" kreeg een gat boven de waterlijn en schade aan de machines. Aangezien de zee kalm is, bestaat er in het geheel geen ge vaar. De „Willemsplein" was Zaterdag in ballast van Rotterdam naar Lissabon ver trokken. Het schip zal op eigen kracht de reis daarheen voortzetten en er repareeren. Of de „Evgenia" bij de botsing schade heeft opgeloopen is niet bekend. Sluis ingestort te De Cocksdorp. Twee arbeiders gewond. Vanmorgen omstreeks acht uur is te De Cocksdorp (Texel) de sluis, welke, onder den Hollandschen weg door, de verbinding vormt met de voortzetting van de Rogge- sloot ingestort. Aan de sluis waren op dat oogenbllk zes arbeiders van den polder Eierland werk zaam. De sluis, welke breeder en dieper moet worden gemaakt was bloot gelegd. Het verkeer had men, in verband met deze werkzaamheden, tijdelijk omgelegd. Plot seling is In he' "emets-'ds eewelf bewe ging gekomen. Het stortte in waardoor dc beide zijmuren buitenwaarts bogen en groote brokstukken steenen omlaag vie len. Twee der arbeiders, de ongeveer 50-Ja- rlge K. Kalis Jzn. en de 22-jarige A van Hoorn, zoon van den opzichter van het waterschap Eierland, die het werk deed uitvoeren, werden door de brokken steen bedolven. Een gelukkige omstandigheid was dat de hoofden van de beide mannen vrij bleven. Direct is men begonnen de steenen te verwijderen, doch het duurde nog twee uren voor men er ln slaagde de gewonden te bevrijden. De mannen hebben beide beenen gebroken. Zij zij per zieken auto en met een extra boot naar het zie kenhuis te Den Helder vervoerd. Zoowel Kalis als van Hoorn wonen in De Oocks- dorp. De werkzaamheden zijn voorioopig stop gezet. Aanrijding met doodelijken afloop. Auto in brand gevlogen. De bestuurder omgekomen. Vanmorgen omstreeks half tien heeft op den Hoogeweg nabij Hoevelaken een zeer ernstige aanrijding plaats gehad. Een per sonenauto, bestuurd door den ongeveer 55- jarigen lult.-kolonel der militaire admini stratie H. J, Koole, wonende te Amersfoort, reed met groote snelheid tegen een vracht auto van de sneldienstondexneming „Hun- zebooten" uit Groningen. De bestuurder van laatstgenoemde wagen 'wilde twee aan den kant van den weg geparkeerde autos passeeren, en kwam daarbij op het linker weggedeelte terecht, juist toen met groote snelheid uit tegenovergestelde richting de personenauto naderde. Tengevolge van de botsing vloog deze auto in brand. Ijlings toegeschoten omwonenden slaagden er in het vuur met zand te dooven en konden toen den bestuurder uit de totaal vernielde auto bevrijden. Hulp kon echter niet meer baten. Het slachtoffer moet vrijwel on middellijk na de botsing zijn overleden. DE „VAN GALEN" TAKAKAN GEPASSEERD. Het departement van marine te Batavia deelde mede, dat de „van Galen", op was naar Sjanghai, gisteravond te kwart voor negen te Tarakan arriveerde. Drie uur later, nl. te kwart voor twaa» 's nachts, vertrok de „van Galen" naar Manilla. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2