V f 1 Een halve eeuw getrouw( Treinbotsing te Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 18 Augustus 19); GEMENGD NIEUWS Brand in hotel te Dalen. Luchtremmen van electrischen trein werkten niet Gouden huwelijksfeest te Waddinxveen. ^MJN/T IN UTÏIRIN^j FINANCIEN Van 300 Meter hoogte vliegtuig geworpen op vliegveld Twente VRAGENRUBRIEK Schade f. 40 a f. 50.000. Gisteravond is te Dalen (Dr.) het be kende hotel „Corneles", eigenaar de heer W. Udema, door brand vernield. De brand ontstond in het sehuurge- deeltc .dat nog met riet bedekt was. Van den inboedel is weinig gered; een groote hoeveelheid koffie, thee, tabak en sigaren is mede een prooi der vlam men geworden. De heer Udema is n.l. grossier voor „Landbouw en Maat schappij". Ook zijn machinerieën met toebe- hooren, noodig voor het vervaardigen van stroohulzen, verbrand. Dit bedrijf was echter niet meer in werking. Om trent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade bedraagt ongeveer f 40.000 a f. 50.000. Hotel en inboedel waren verzekerd. De brandweer was met de motorspuit spoedig ter plaatse en wist de onder den wind liggende boerderij van den heer K. te behouden. In het hotel waren geen gasten aan- wezig. De dienstbode, die op de benedenverdie ping slaapt en reeds te bed was. ontdekte den brand, toen deze zich reeds tot de keuken had uitgebreid. De eigenaar was op zijn kantoor, aan den anderen kant van het hotel gelegen. GOEDE VANGST VAN HAAGSCHE POLITIE Berucht Rotterdamsch inbreker door motoragenten gesnapt. Speurend naar mogelijk onraad, gelijk dat een goed politieman betaamt, reden gisternacht twee motoragenten door de stille straten van de Residentie. De stad sliep, alles was in diepe rust. In de Surinamestraat zag plotseling één van hen een man. die wanhopige pogingen deed zich door het opengeschoven raam van een woning te wringen. Het boven lichaam was reeds binnen, echter de bee- nen van den man bengelden nog buiten het venster. Natuurlijk stapten de agenten van hun motor, trokken den man weer naar buiten en toen deze geen aanne melijke verklaring kon geven voor zijn on gewoon gedrag, werd hij uitgenoodigd om mede te gaan naar het politiebureau, aan welk verzoek hij uiteraard had te voldoen. Een nader onderzoek wees uit, dat de motoragenten een zeer goede vangst had den gedaan. De man, die ten aanzien van zijn vreemd gedrag meedeelde, dat 't raam had opengestaan en hij alleen uit nieuws gierigheid even naar binnen had gekeken, bleek een beruchte Rotterdamsche inbre ker te zijn. n.l. de 37-jarige varensgezel M. H. v. d. V. Tien jaar reeds bracht deze man in de gevangenis door. Nauwelijks een maand geleden was hij weer uit de gevan genis ontslagen. Ook nu zal hij wegens po ging tot inbraak voor den officier worden geleld. VEULENS OORZAAK VAN EEN ONGELUK Motorrijder kwam met de dieren in botsing Doordat gistermiddag twee veulens op den drukken rijksstraatweg Arnhem—Nij megen onder Elden aan hun geleiders ont snapten en midden op den weg sprongen, kwam de veertigjarige heer N. N. uit Nij megen, die juist op zijn motor passeerde, met de dieren in botsing. Hij sloeg van zijn motorrijwiel en kwam op den beton weg terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Zeijdnèr tilt Eist verleende den heer N.. die een ernstige schedelbreuk en een schouderfractuur had bekomen, de eerste geneeskundige hulp. waarna het slachtof fer in zeer zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar het Wilhelmina-Zieken- huis te Nijmegen werd vervoerd. Tegen den landbouwer H. en zijn knecht heeft de politie procesverbaal opgemaakt. ARBEIDER SCHIET OP ZIJN VROUW. Huwelijksdrama te Oss. De arbeider K. op den Mikkelhoek te Oss leefde reeds langen tijd op gespannen voet met zijn vrouw, die een verhouding had met zekeren van den H. Reeds meermalen was het tusschen K en van den H tot handtastelijkheden gekomen, doch dit had nimmer tot ernstige gevolgen geleid. Gistermiddag was van den H. weer bij de vrouw van K. op bezoek geweest, hetgeen K. ter oore was gekomen. Bij zijn thuis komst haalde K. een revolver voor den dag en loste van vlak bij een schot op zijn vrouw, dat wonder boven wonder geen doel trof. Op het geluid van het schot snelden huisgenooten en buurtbewoners toe. en hielden den woedenden man in bedwang. De gemeente-poütie werd gewaarschuwd en deze ging over tot de arrestatie van K. Op het politiebureau werd hij aan een verhoor onderworpen. Hoewel hij bleef ontkennen het schot te hebben gelost, is hij voorloopig opgesloten. MET MOEITE UIT DE GOLVEN GERED. Twee dames te Zandvoort in levensgevaar Gistermiddag heeft de bekende strand- pachter Jaap Kraayenoord op het Zuider- strand te Zandvoort na een heldhaftigen strijd met de golven twee dames gered, die door den gevaarlijken onderstroom waren .meegesleurd en dreigden te verdrinken De zee was nogal woelig en bovendien trok er een gevaarlijke mui. De dames, mevr. Brok uit Haarlem en mevr. Coen- ders uit Amsterdam, bevonden zich op een gegeven moment in levensgevaar. Zij rie pen luide om hulp, hetgeen spoedig op het strand werd bemerkt. Nog voordat men goed wist wat er gebeurde, had de vijftig jarige Jaap Kraayenoord reeds een zwem vest omgedaan en zich in zee begeven In enkele seconden was hij bij de drenkelin- EEN KOE IN EEN DUIKER. Onlangs miste een landbouwer te Grams- bergen in de buurtschap Anerveen een koe uit de weide, die ondanks ijverige naspo ringen niet kon worden terug gevonden, zoodat men stellig meende dat het dier gestolen was. Er werd dan ook aangifte van diefstal gedaan aldus de N.R.Crt. Thans Is het dier evenwel gevonden. Het had zich in een duiker, nabij De Meene, waar het werd geweid, gewerkt. Deze dui ker voert naar de Vecht-, doch de andere zijde ervan was door een metalen plaat afgesloten. Het dier moet er ongeveer lig gend ingekropen zijn, daar de afmetingen van den duiker zoo gering zijn. dat men niet kon vermoeden dat de koe aldaar een schuilplaats had gezocht. Daar het beest na in den duiker te zijn gekropen, totdat het werd gevonden, geen voedsel had ge had, was het zeer vermagerd. Het dier had blijkbaar geen kans gezien achter waarts uit den duiker te komen. Met vee- artsenijkundige hulp hoopt men het zeer verzwakte dier nog in leven te houden. 6053 (Ingez. Med.) gen, die hij boven water trachtte te hou den. Dit ging niet erg gemakkelijk, daar ieder oogenblik de golven hem over het hoofd sloegen, waardoor hij bijna geen adem meer kon halen. Na veel geworstel wist hij toch met de beide drenkelingen den wal te bereiken, waar een zeer talrijk publiek de reddings pogingen had gevolgd. Nadat de kranige redder droge kleeren had aangetrokken, hadden wij nog een kort gesprek met Kraayenoord. Het bleek, dat hij met deze redding reeds meer dan twintig- mensohen het leven heeft gered. Voor zijn vele reddingen bezit hij vele di ploma's en onderscheidingen van de Zand- voortsche Reddingsbrigade. Tel. DE STUREN KWAMEN MET ELKAAR IN AANRAKING. Gisteravond omstreeks negen uur fietsten op den weg langs het Noord-Hollandsche Kanaal onder de gemeente Landsmeer twee meisjes. Het toeval wilde dat de stu ren van beider rijwielen met elkaar in aanraking kwamen, tengevolge waarvan een der meisjes de macht over haar fiets kwijt raakte, zoodat zij te water reed. Zij raakte zoo ver van den walkant af, dat voorbijgangers, die schielijk toeschoten, er niet gauw genoeg in konden slager, om haar boven te brengen. Toen zij eindelijk gered werd bleek het kind, dat ongeveer veertien jaar oud is, te zijn overleden. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Gistermiddag om vier uur is te Zeven bergen op den Lamgatschen dijk een tot nu toe onbekende wielrijder uit Rotterdam door een vrachtauto, bestuurd door zekeren K. uit Zevenbergen aangereden. Het slachtoffer kreeg een zeer ernstige hoofdwonde en overleed enkele oogenblik- ken na het ongeluk. De man was naar schatting ongeveer veertig jaar oud. BRAND IN EEN MAGAZIJN VAN FOTOMATERIALEN. Vanochtend te half zeven ontdekten bu ren brand in 't gebouw Plantage Midden laan 22, te Amsterdam, waarin een maga zijn van foto- en smalfilm van de maat schappij Ilfordselo gevestigd is. Het vuur, dat aan de achterzijde van het gebouw over vier verdiepingen woedde, nam, vooral aan den achterkant het karakter van een uit- slaanden brand aan. De brandweer be streed het vuur met een straal aan de voorzijde, een straal aan de achterzijde en drie stralen binnendoor. Te zeven uur was het vuur onderdrukt. De brand is door onbekende oorzaak ge lijkvloers ontstaan en heeft zich door den koker van een handlift naar alle boven gelegen verdiepingen verplaatst. Vooral op de tweede en derde verdieping heeft het vuur zich ernstig uitgebreid. Deze verdie pingen zijn dan ook geheel uitgebrand. De eerste verdieping deelde dit lot- aan de achterzijde. De gelijkvloersche verdieping bekwam ernstige waterschade. KIND ONDER EEN DORSCHMACHINE. Gistermiddag omstreeks half zes is het zesjarig zoontje van den heer J. B. te Waalwijk bij het spelen onder een door een tractor voortbewogen dorschimachine ge raakt. Een achterwiel ging het kind over het hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Den vervoerder treft geen schuld aan het gebeurde. BUITENLANDSCH GEMENGD. ELECTRISCHE CENTRALE DOOR BRAND VERNIELD. Door een grooten brand is de electrische centrale van Svelgfoss bij Notodden in Tolemarken bijna geheel vernield. Het vuur woedde tien uur lang en kon, daar het te laat ontdekt was. niet meer tijdig beperkt worden. De fabriek was een der oudste electrische centrales in Noorwegen. DE JODEN TE BERLIJN KRIJGEN EIGEN BANKEN. In het arrondissement Prenzlauerberg (ten Noord-Oosten van Berlijn) heeft men in het park 92 banken neergezet, waarop vermeld staat „Verboden voor Joden". Joden mogen op acht banken plaats ne men. De „Nationaal-Socialistische Partij correspondentie" noodigt andere arrondis sementen uit dit voorbeeld te volgen. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag om kwart voor drie is op het Centraal Station te Amsterdam, op het derde perron aan de Oostzijde, een uit de richting Haarlem komende ledige electrische personentrein, welke niet tijdig genoeg remmen kon, in bot sing gekomen met een eveneens ledigen personentrein, die enkele minuten te voren uit Amersfoort was aangekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen even wel niet voor. Het blijkt dat de luchtremmen van den electrischen trein niet werkten. Toen de wagenbestuurder dat bemerkte, heeft hij onmiddellijk noodseinen gegeven teneinde de op het perron aanwezige personen te waarschuwen om uit den weg te gaan. De trein bevond zich toen al onder de kap van het station. Aangezien het sein nog op veilig stond, waren de wissels automa tisch afgesloten, zoodat het voor den trein- dienstgeleider. die van zijn hooge stand plaats boven de perrons het treinverkeer regelt, niet mogelijk was den trein op een ander spoor te leiden. Toen de wagenbestuurder zag. dat een botsing onvermijdelijk was, heeft hij zijn plaats verlaten en is hij naar achteren ge- loopen. Dit was zijn behoud, daar hij anders ze ker op slag zou zijn gedood. Het voorste motorrijtuig van den electrischen trein tornde tegen de zware locomotief van den anderen trein op en kwam daartegen in schuinen opwaartschen stand te staan. Zoowel het motorrijtuig als de locomotief zijn ernstig besohadigd. De electrische trein had gelukkig reeds veel vaart ver minderd, zoodat de botsing niet zoo hevig is geweest. De voorste motorwagen van den electri schen trein, welke gedeeltelijk op de loco motief is geschbven, was losgeraakt van het onderstel, zoodat de wielen nog op de rails stonden. De stuurcabine was geheel verbrijzeld, terwijl ook de voorste zitplaat sen geheel waren vernield. De overige rijtuigen van den electrischen trein bleven onbeschadigd. Van het voorstel van de locomotief werd alles ingedrukt en verbogen. Verder was de eerste personenwagen van den Amers- foortschen trein, welke onmiddellijk op de locomotief volgde, omhoog geschoven en op den tweeden wagon terecht gekomen. Een aantal compartimenten van dit tweede rijtuig werd hierdoor vernield. Het treinverkeer heeft door het ongeluk geen stagnatie ondervonden. De electrische trein, die om 15.20 uur naar Zandvoort moest vertrekken, is onmiddellijk door een anderen vervangen. De trein uit Amersfoort moest om 16.52 uur weer daarheen vertrekken. Er werd dadelijk opdracht gegeven voor het samen stellen van een nieuw treinstel. Gisteravond om acht uur zijn de geha vende treinstellen weggereden. Het elec trische stel is naar het westelijk, het stoomstel naar het oostelijk emplacenent gerangeerd. Dit leverde voor enkele trei nen een zeer geringe vertraging op, welke ten hoogste twee minuten bedroeg. Nadat de wagens waren weggereden heeft men de raüs geïnspecteerd, waarna om twintig minuten over acht het spoor voor het berijden werd vrijgegeven. (Bulten verantwoordelijkheid der Red Cople van de al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LEIDEN EN DE INDUSTRIE. Er wordt door meerdere gemeentebestu ren daadwerkelijk getoond, dat men de ter plaatse bestaande industrie als welvaart brengend waardeert, terwijl men door het verleenen van faciliteiten bij het verkrijgen van geschikte industrie-terrei nen, lage electriciteitstarieven, ernstige samenwerking bij het verkrijgen van finan- cieelen steun, de scholing van arbeiders, enz., tracht nieuw op te richten industrieën aan te trekken. In vele .gevallen heeft der gelijk ernstig streven succes. In Leiden bemerkt men weinig van dit alles met het gevolg, dat de resultaten dezer negatieve politiek merkbaar zijn in het groote aantal werkloozen. Dat de negatieve politiek van het. Ge meentebestuur evenwel tot gevolg heeft, dat de fcestaar.de industrieën slechts onvol doende politie-bescherming kan worden gegeven, is o.i. wel heel erg. Wat toch is het geval: Herhaaldelijk wor den in de fabriek van schrijver van dit arti kel ruiten ingeworpen, hiervoor moet per jaar honderd gulden op de begrooting wor den uitgetrokken. Meermalen werd de poli tie gevraagd een onderzoek naar de daders in te stellen, steeds zonder resultaat. Toen hedenmorgen bleek, dat niet alleen eenige ruiten waren vernield, doch tevens de paneelen waren stuk geworpen of geslagen, meende schrijver zich tot de politie te moe ten wenden en een ernstig onderzoek te nvogen eischen, tevens wijzend op de opper vlakkige onderzoekingen in het verleden. De Inspecteur van dienst gaf toe, dat de politie verplicht was bescherming te ver leenen. doch schreef de oppervlakkige on derzoekingen toe aan be weinig personeel, ook om in dit geval de schuldigen op te sporen en te bestraffen. Maatregelen te nemen, waardoor in de toekomst dergelijk vandalisme wordt voorkomen, achtte de Inspecteur met het oog op de veelzijdigheid der taak der Leidsche politie niet mogelijk. Heeft het Gemeentebestuur liever geen industrie in Leiden, men late het weten. Wenscht zij de bestaande industrie te be houden, laat zij dan door voldoende be scherming extra uitgaven voor onderhoud voor hertel van schade veroorzaakt door baldadigheid het budget der Leidsche in dustrie verlichten. EEN LEIDSCHE INDUSTRIE. M E NIEUWE UITGAVEN Nieuwe uitgaven. Het succes van de eerste 3 uitgaven van het Durable breiboek heeft de Fa. H. Bien- ken, Enschedé, er toe geleid reeds een nieuw boek te doen verschijnen. Deze vier de handleiding bevat een nog grooter aan tal modellen. De beschrijvende teksten la ten aan duidelijkheid niets te wenschen over en de foto's geven een uitstekenden indruk van de resultaten. DELI BATAVIA RUBBER MIJ. Naar wij vernemen zal de Deli Batavia Rubber Mij. N V zooals reeds in haar jaar verslag over 1936 als voornemen werd medegedeeld, een interim-dividend op rekening van het boekjaar 1937 uitkeeren. Dit zal bedragen zes procent. Het echtpaar J. Droog en L. Droog-Ku; tc Waddinxveen herdenkt heden den c waarop het vóór 50 jaar in den echt w( bonden werd. De bruidegom is 79 en de bruid 70 jaj Beiden verheugen zich nog in een gezondheid. De heer Droog is 56 jaar bij de lirj Alblas werkzaam geweest en 9 jaar I firma Modderkolk en Dys. Twee jaar leden heeft de heer Droog het bijltje j bij neergelegd. Het laat zich aanzien, dat de oucjl vandaag niet over gebrek aan belangs;! ling zullen hebben te klagen. Nieuwe stunt van N.L.S.-Instructeur Van Graft. Bij het vüegfeest op het vliegveld Twe op Zondag 15 Augustus J.l. gebeurde, zoo nu bekend gemaakt kan worden, het i gende Omstreeks 4 uur 55 steeg piloot W. Graft, Instructeur van de N.L.S., op t 'het sportvliegtuig P.H.-A.I.B. Toen machine na eendge minuten op onsen 100 Meter boven het vliegveld vloog men plotseling iets uit het vliegtuig valk Dit herhaalde zich, op grooter hoogte, viermaal toe! Bij nadere informatie bleek, dat hier met een interessante proefneming doen had. Er werd n.l. op 100. resp. 1 en tweemaal op 300 Meter hoogte telfc een Fontiac-hOrloge naar heneden worpen. Op het vliegveld stond de Weledele 1 Sch-ndtger, deurwaarder te Enschedé, met medewerking van den deskundige, heer Ernst Tegeler. horlogemaker te sohedé, Kalanderstraat U, constatee dat de uurwerken der Pont-iac-hork van den ontzaglijken val niet het geleden hadden en regelmatig doorliepe Door de autoriteiten van het vlieju „Twente" en mede door bovengenoani deurwaarder werd van een en ander verklaring opgemaakt, die duidelijk ze geeft de onbreekfoaaiheid der Pon# horloges. 6041 (Ingez. Mtd) J. K., te L. U kunt de gewensc'nte jr zegels toestellen 'bij ihet Philatelisteiiloi van het Postkantoor te 's-Gravenhage. Vandaag zijn voor onee stadgenooten Casper Pelt en mej. Elizabeth Segijn, wo nende Tevelingshof nr. 2 (4de Binnenvest- gracht, bij de Hoogewoerd) de gouden bruidsdagen ingegaan, terwijl zij op den verjaardag van H.M. de Koningin. 31 Augus tus, hum 50-jarige echt/vereeniging hopen te herdenken. Hoewel beiden al de zeven kruisjes gepas seerd zijn, «nogen zij zich nog in een uit stekende gezondheid verheugen. De brui degom verricht nog zelfs geregeld werk, zij het ook, dat deze arbeid zich bepaalt tot drie dagen per week. In zijn jonge jaren was hij eerst zeven jaar werkzaam als loopknecht bij de firma Wannee, vervolgens gedurende eenzelfde tijdvak bij de firma Ou<Mioorn om daarna als melklooper in dienst te treden bij de melkinrichting .Dijk en Rijn" van de: van der Kloot. m Dat de jubilaris goed bij zijnP» staat aangeschreven, blijkt wel ult..:h, dat deze hem nog altijd, ondanks zu» gen leeftijd, in het dienstverband n» haaft, waar hij lichte werkzaaanbeden richt en waardoor hij in staat is van betrekkelijk onibezorgden 1even', genieten. En dat de gouden bmideS0 op zijn beurt weet te waardeeren e> patroon wederkeerig een warm draagt, bleek ons hart w duidelijk uit het°1?sj!! ,d met dit heuglijk dat wij in verband met dit leum met het krasse echtpaar hebben. tal jaren voortduren. Dat is ook hetgeei'; 11 kinderen en 24 kleinkinderen nu« ganscher harte toewenschen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10