Paratyphusbacil oorzaak van de vergiftiging De huisvrouw en de rekenkunst LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 14 Augustus 1937 GEMENGD NIEUWS Fout van den rijksveearts, die geschorst is GEVEILDE PERCEELEN VRAGENRUBRIEK AGENDA ZIEKENVERVOER BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Brand in een Amsterdamsche drukkerij. Twee verdiepingen volkomen uitgebrand. Gisteravond tegen half zes ontdekte een werkman, die op de bovenste verdieping van de drukkerij A J Nuss aan de Falck- straat te Amsterdam bezig was. een Brand lucht. Deze drukkerij is gevestigd od de tweede en derde verdieping van een per ceel. waarvan het gelijkstraatsche gedeelte door een garage in beslag wordt genomen. Het personeel was te viif uur naar huls gegaan Toen de laatst overblijvende, die nog iets'-moest opruimen, de brandlucht ontdekte, stelde htj een onderzoek op de eerste verdieping in. waar bleek, dat er aan de voorzijde een ernstige brand was ontstaan en dat de vlammen reeds over een gTOOte oppervlakte Van de drukkerij om zich heen hadden gegrepen. De man spoedde zich de straat op en alarmeerde de brandweer. Toen deze arri- j veerde bleek het vuur reeds langs het trap gat naar de tweede vêrdieping te zlin overgeslagen. Ofschoon de vlammen een oogenblik dreigend uit de vensters sloegen, was het ■vuur toch vrij spoedig bedwongen. De brandweer kon echter niet verhinderen, dat de eerste en de tweede verdieping volkomen uitbrandden. Tegen kwart over zes kon het materiaal geleidelijk inrukken De oorzaak van den brand is onbekend. Het schijnt, dat de brand in de omgeving van het- kleedlokaal is ontstaan. De drukkerij was tegen brandschade ver zekerd De omliggende perceelen kregen geen schade. Vleesch van ziek veulen door den slager te Harenkarspel verkocht. HET SLOT VAN DE ROTTERDAMSCHE CELLüLOSE-ZAAK. Weer vier mannen aangehouden, verdacht van jutten en heling. Naar het schijnt, heeft de Rotterdamsche cellulosezaak. de onderlinge handel en heling van cellulose, afkomstig van de on langs op de Maas gezonken Alpine V, thans haar beslag gekregen. Het voortgezette onderzoek van de rivier politie heeft namelijk geleid tot de arres tatie van vier personen, die naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht, zoodat er op dit moment in verband met deze affaire niet minder dan dertien gearresteerden in verzekerde bewaring zijn gesteld. Bij de controle, die de rivierpolitie heeft doen houden bij de verschillende opkoo- pers, trof zij bij den 49-jarigen opkooper R. H. 2000 Kg. cellulose aan. die van de „Alpine" afkomst!» waren. H. verklaarde, dat hij deze partij' had gekocht van drie Tiem onbekende mannen. Weldra had men dit drietal aangehouden. Het waren de 29-jarige dokwerker Chr. B zijn 34-jarige broer R J. B.. bikker van beroep en de 42-jarige koopman W. S. O. Uit het hen afgenomen verhoor bleek, dat zij niet een partij van 2000 Kg., maar een partij van 5000 Kg. aan H. hadden verkocht. Op den zolder van een ander pakhuis van H. werd de resteerende 3000 Kg. gevonden. De politie heeft thans in totaal 13.400 Kg. cellulose in beslag genomen. De drie man nen zullen zich te verantwoorden hebben wegens verduistering en/of diefstal. H. is in arrest gesteld wegens heling. In de dorpstragedie te Harenkarpspel en rondom Warmenhuizen is sinds Donder dagavond plotseling een wending gekomen, die veel. dat tot nu toe ln een duisternis gehuld lag, tot klaarheid heeft gebracht. Nadat gistermorgen de eerste rap porten van het Centraal Laboratorium uit Utrecht bij dr. Groen hart waren binnengekomen, Jjlcek daaruit, dat het opgezonden vleesch besmet was met para-typhusbacillen. Daarmee kwam dus vast te staan, dat hier inderdaad sprake was van vlceschvergiftiging. Het merkwaardige was echter, dat dit. rundvleesch was goedgekeurd, zoodat men eerst vermoedde, dat het vleesch na de keuring ondeugdelijk geworden was. Echter al spoedig kwam er klaarheid in deze duis tere zaak. Immers heel geleideliik kwam vast te staan, dat slager van D. in den loop der vorige week een jong veulen had gekoclrt van den veehouder V. uit Noord- schdrwoude. Deze veehouder had van zijn veearts de mededeeling gekregen, dat het jonge dier niet in orde was en dat het 't beste was. pat V. het veulen maar zoo spoe dig mogelijk verkocht Daarna heeft V. 't dier voor een zacht prijsje aan slager v. D. van de hand gedaan. Slager van D. heeft het jonge dier naar zijn noodslachtplaats getransporteerd en het daar snel geslacht. Hoewel hij wist. dat het dier niet in orde was en dat het waarschijnlijk aan darmontsteking leed, dacht hij na de slachting, dat de ziekte minder beteekende. dan het aanvankelijk leek, omdat de darmen na de slachting niet dadelijk zwart werden, hetgeen an ders steeds gebeurde met aan deze kwaal lijdende dieren. Van D liet toen het vleesch van 't veulen keuren door den keurmeester U. Wester uit Schagen, aan wien hij echter verzuimde mede te deelen, dat het beest waarschijn lijk ziek was. De heer Wester die als een accuraat keurmeester bekend staat keurde het vleesch dan ook niet op bac teriën. maar voorft;. het na een normale keuring van een vierkanten stempel, het geen beteekent. dat dit vleesch voqj ver spreiding en verkoop over het geheele land geschikt was. Zou het vleesch niet geheel in orde zijn geweest, maar nog wel goed voor onmiddellijk gebruik, dan had het voorzien moeten zijn van een rond keur stempel. Nadat wij van bovenstaande feiten had den kennis genomen, zijn wij opnieuw bij slager Van D. op bezoek geweest. De man, I dien den geheelen nacht was verhoord en die nu een middagdutje deed. wis ter- j stond bereid, om ons nogmaals te woord te staan. En terwijl zich groepjes I menschen voor den winkel verzamelden, gaf slager Van D. ons het volgende relaas: Zaterdag voor een weel; werd lk bij V. geroepen, die mij zeide dat 11; een nood- slachting moest doen van een veulen, dat niet goed meer was. ,.'t Was weer het oude I liedje", zeide hij en daaruit maakte ik on. dat het dier aan darmontsteking leed. Ik heb het toen geslacht en het laten keuren door Wester en toen heb Ik slager Van D. erkent het ronduit en volmondig de fout bezaan, om niet te vertellen, dat het dier waarschijnlijk ziek was. Immers, de darmen werden niet zwart. Wat is hiervan het gevolg geweest? Het veulen is snel geslacht, daarna ge keurd en toen, Zaterdagavond, in de ijskast gedaan, waar ook het andere vleesch lag. En nu neemt men aan, dat dit paardenvleesch. waarop de ba cillen zich reeds bevonden, het andere goedgekeurde en inderdaad gezonde vleesch heeft besmet en dat daar door zooveel mensclicn zlin ziek ge- word ent Niet uitsluitend het gebruik van 't paar denvleesch. maar ook het nuttigen van het besmette rundvleesch uit de ijskast werd dus oorzaak van deze dorpstragedie. De slager is begrijpelijkerwijze zeer onder den indruk van het gebeurde. Rijksveearts geschorst. Behalve slager Van D. ondervindt thans cok de rijksveearts de gevolgen van zijn te kortkoming. Deze is namelijk door den burgemeester van Oudkarspel, den heer A. J. Wijnveldt. voor onbepaalden tijd ge schorst. Van deze schorsing is mededeeling gedaan aan de afdeeling Noord-Holland boven het IJ van het Staatstoezicht op ae Volksgezondheid. Het aantal patiënten is gisteren in den loop van den middag gestegen tot boven de honderd. - Militaire opstand in Paraguay. Geen bloedvergieten. President Franco blijft. Uit Asuncion wordt gemeld, dat van. morgen vroeg onder de marinetrocpen muiterij is uitgebroken. De hoofdstad werd door de muiters, die het aftreden Ier regeering eischen, bezet. President Franco is voor den druk der militairen gezwicht: hij heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. De president is in de militaire school ge vlucht. De leider der opstandige bewe ging, Paredes, heeft in een mededee ling aan de oud-strijders gezegd, dat Franco zelf aan het bewind zal blijven. Nader wordt gemeld, dat de troepen in de kazernes zijn teruggekeerd. President Franco is weer in zijn paleis getrokken in gezelschap van de ministers van Oorlog, Justitie en Openbaar Welzijn en van kolonel Paredes, den leider der be- j weging. Franco zal een nieuw kabinet aan wijzen. Franco heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij verzekerde, dat de nieuwe regeering zal handelen overeenkomstig de revolutionnaire beweging van Februari 1936. De stad heeft haar normaal aanzien hernomen. De militaire putsch is geheel zonder bloedvergieten verloopen. De leiders van den opstand hebben van president Franco geëischt, dat deze een junta van officieren zou vormen. Ten overstaan van Notaris H. M. Mar- kusse te Leiden: Huis en erf Groenoordstraat 3, in bod f. 1925. kooper de heer J. Mugge q.q. te Lei den voor f. 1925. Huis en erf Kcddesteeg 24, in bod f. 740, kooper de heer A. J. Kloots q.q. te Oegst- geest voor f. 790 Huis en erf Oranjegracht 139, in bod 1200, kooper de heer N. van der Star c.s. te Leiden voor f. 1200. Huis cn erf Oranjegracht 127, in bod f. 925. kooper de heer J. Zitman q.q. te Lei den voor f.925. Huis en erf 2de Gortestraat 74. in boa f. 290. kooper de heer G. Hendriks te Lei den voor f325. Huis en erf Voldersgracht 18, in bod f. 600, kooper de heer C. F. de Kier q.q. te Lelden voor f. 780. Heerenhuis met tuin Haagweg 48 in bod f. 5500. huls en erf Uiterstegracht 123 in bod f. 1950. en winkelhuis met erf Janvos- ser.steeg 42 ln bod f. 2400. zijn jilqf gegund. Huls en erf Nlpponstraat 38 uit "de hand verkocht. GECOMPLICEERDE AANRIJDING TE LAREN. Motorrijder door slippende auto gegrepen. Gisteravond is op den Hllversumscheweg nabij de Utrechtsche waterleiding te Laren (N.H.i een gecompliceerde autobotsing voorgevallen. Een auto. waarin Britsch-Indiers waren gezeten, die ter gelegenheid van de JaTb" boree in ons land waren gekomen reed hier in de richting Hilversum. Voor hen uit reed een driewielige bakfiets en uit de tegenovergestelde richting kwam een mo torrijder, gevolgd door een auto. Teneinde den tegenliggers de noodlge ruimte te laten, moesten de Britsch- Indiërs, die snel reden, plotseling inhou den Door het scherpe remmen slipte de wagen. Hij raakte de bakfiets, schoot den weg over. reed daarna den motorrijder aan. draaide een slag om, vloog het rijwielpad over en kwam tegen een boom tot stilstand. De motorrijder, de 34-jarige S. uit Baam werd van zijn motor geslingerd en bleef op den weg liggen. Hij werd een nabijzijnde woning binnengebracht, waar een dokter van den geneeskundigen dienst uit Hilver sum hem de eerste hulp verleende. Het slachtoffer had een hersenschudding, een ernstige wonde aan de rechterdijbeen en de knie en een hoofdwonde De geneeskun dige dienst heeft hem naar zijn woning te Baarn vervoerd. De Britsch-Indiërs, die de schade terstond moesten vergoeden, aan gezien zij morgen naar hun vaderland te- rugkeeren, hadden geen geld bij zich. Een hunner is dit in Utrecht gaan halen ter wijl de ander on het politie-bureau bleef wachten. Toen de schade was betaald zijn zij huns weegs gegaan. W. B te L. Een organisatie, welke te laag gepensionneerden aan bijverdiensten helpt, is ons niet bekend en bestaat, voor zoover wit weten, ook niet. C. v. D., te N. Nauwgezet schoonma ken- en houden van de kooi. De vogel in uw hand nemen en onder de vleugels en tusschen de veeren wat insectenpoeder strooien. U geeft de vogel toch wel gelegenheid een bad te nemen? Wanneer de zandlade is schoongemaakt, strooit u, alvorens schoon rivierzand er op ie doen,een weinig „Izalpoeder" op den bodem. Voorkomen is beter dan genezen. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND. Brandweer van Oude Pekela kon niets uitrichten door gebrek aan water. Gistermiddag omstreeks twee uur ont stond brand in het dubbele woonhuis, be woond door de familie G. de Haan en I Baas te Bronsveen in de gemeente Oude Pekela, eigenaar G. Schaub aldaar. De brand moet zijn ontstaan in de woning van de familie De Haan, waar een groenten- winkel wordt gedreven. In een ommezien stonden beide perceelen in lichter laaie. Binnen drie kwartier was slechts een ruïne over. De heer Baas. die juist zijn middag slaapje deed, kon met veel moeite worden gered. De beide inboedels gingen verloren. De brandweer van Oude Pekela kon door gebrek aan water niets uitrichten. De oor zaak van den brand is onbekend Beide woningen waren slechts laag verzekerd. BOERDERIJBRAND ONDER VEENDAM. Gisteravond omstreeks kwart over zes brak in de boerderij, bewoond door den heer H. Krult, en gelegen aan het Wester brink onder de gemeente Veendam, brand uit. In een oogwenk stond de groote schuur, welke juist eenige dagen geleden geheel met stroo was gevuld, in volle vlam en wel dra ging ook het woonhuis, eigendom van den heer K. P. de Lange in vlammen op. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte onder leiding van den hoofdbrand meester, den heer Eigenberg 't vuur krach tig aan. Te redden was er echter niets meer. De oorzaak van den brand is onbekend. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door broeiing in het stroo. Verzekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOCAR IN EEN RAVIJN GEVALLEN. Vier dooden. Uit Belluna wordt gemeld, dat een auto car, waarin elf reizigers hadden plaats ge nomen, in een ravijn gevallen Ls. Vier in zittenden kwamen om het leven, terwijl zeven ernstig gewond werden. NOODWEER BOVEN LONDEN. Boven Londen is gisteren een zwaar on weer losgebarsten. Een wolkbreukachtige regen maakte van de laaggelegen straten snelstroomende rivieren. Het verkeer ondervond veel vertraging, verschillende waterleidingen sprongen. Op vele plaatsen is het plaveisel opgewoeld. BENZINETANKK ONTPLOFT. Twee dooden. Tijdens een feest te Metz, dat door de onderofficieren van het 16de regiment ar tillerie in het kamp Veckeriing was geor ganiseerd, is een blik benzine ontploft. Een onderofficier en een soldaat werden ge dood. een derde militair werd ernstig ge wond. Als de vrouw des huizes ,,'n goede huis vrouw" genoemd wordt, dan is dat 'n eere naam. die lang niet gering is en heel wat omvat. Zonder ook maar de minste ge ringschatting te uiten voor wat de heeren der Schepping presteeren, Ls het en blijft het toch een feit. dat het in de meeste ge vallen voor 'n man voldoende is, als hij z'n werk, dus één ding, goed verricht; liefst uitstekend, maar dat is voor velen nu een maal niet te bereiken. Wat buiten dat ter rein ligt, daarover behoeft hij zich niet te bekommeren, 't Is natuurlijk wel prettig, als hij ook nog wat talenten bezit op 't gebied des dagelljkschen levens; is hij b.v. buiten zijn werk om ook nog handig in het verzorgen van den tuin, in 't ophangen van schilderijen of in 't open maken van blik jes, dan is dat meegenomen, maar direct noodzakelijk is het niet om hem tot 'n ge acht lid van de maatschappij te maken. Er wordt zelfs wel eens beweerd, dat zoo iets zijn prestige als „man" schaadt. Maar het zoo vaak gesmade „beroep" van de huisvrouw: wat wordt al niet van haar verwacht; honderd en een dingen moet ze zoo al niet uitstekend, dan toch goed kunnen doen. En hoewel de zucht tot speclallseeren ook in dit oudste vrou wenberoep is doorgedrongen zijn daar r.let de wasscherijen, de eonservenfabrie- ken, de confectiezaken, die ons veel werk uit handen nemen, dat de vroegere huis vrouw er ook nog bij deed? toch wordt van de leidster van 't gezin verwacht, dat ze zoo goed op de hoogte is van elke bran che van 't huishoudelijk bedrijf, dat ze zich in geen enkel opzicht knollen voor citroe nen behoeft te laten verkoopen. Ook waar voldoende personeel aanwezig is. zoodat de honderd en een dingen op verschillende schouders geladen kunnen worden, is het voor de controle toch wel heel aanbeve lenswaardig, als de hulsvrouw liefst aan den lijve ondervonden heeft, wat elke be zigheid in het bedrijf, dat zij dirigeert, eigenlijk wel inhoudt! Maar wat ze ook kan „laten" doen, geen enkele vrouw zal het beheer uit handen geven over het „departement van finan ciën" in de kleine staat, die „huishouding" heet. En op dit gebied vooral verdient de hulsvrouw haar kwalificatie van „goed", „middelmatig" of .slecht". Nu wordt, wonderlijk genoeg, vaak be weerd, dat de vrouw minder aanleg heeft voor rekenkunde en al wat daarmee sa menhangt, dan de man. Meestal blijkt ook inderdaad op de scholen, dat deze ab stracte vakken niet direct de sterkste zijde van de vrouwelijke leerlingen vormen. Maar in 't dagelijksch leven verstaat de vrouw wei degelijk de kunst van rekenen en niet zelden zelfs beter dan de man. (Ja, ik weet, er zijn uitzonderingen en niet wei nig ook: dit om al te veel protesten uit het kamp der mannen te sussen, waarvan er natuurlijk velen juist allemaal vrouwen kennen, die zoo slecht met geld kunnen omgaan!) Staathuishoudkunde is zoo'n groot woord en komt hier misschien niet bij te pas, maar 't gegoochel, dat in een gezin soms noodig is om de iinanciën in juiste banen I te leiden, zoodat het volle profijt van de uitgaven getrokken wordt, lijkt toch be drieglijk veel op dit moeilijke vak. Het huishoudgeld, waaruit vaak de wonderlijk ste, meest onverwachte uitgaven ook be streden moeten worden, is het kapitaal, waarmee het bedrijf gaande gehouden moet worden. En al verdeelen we 't netjes in porties van 'n maand, of 'n week, of zelfs van 'n dag 'n tijdruimte, die voor beginnelingen of zwakke zusters gemakke lijker te overzien is! 't is onbegrijpelijk, welke wonderen de eene huisvrouw kan doen met 'n zelfde bedrag, dat 'n ander door de vingers glijdt en op is. „zonder dat ze 't weet." Hier komen de verborgen talenten van de goede financierster voor den dag; hek sentoeren moeten er soms verricht wor den om de eindjes aan elkaar te knoopen en de eigenschappen, die daartoe 't meest vereischt worden, zulten wel „zuinigheid" en „nauwkeurigheid" zijn. Nu heeft het v/oord „zuinigheid" voor sommige vrouwen 'n onaangenaam bijsmaakje: 't is niet mo dern om over zuinig te spreken, nog veel minder om het te zijn. 't Geeft zoo'n bij gedachte van gierigheid, nietwaar? En iemand, waarvan de volksmond zegt, dat ze 'n „zuinig" gezicht heeft, is ook niet be paald het prettigste menschentype, dat we ons kunnen voorstellen. Maar nu is het juist weer een van de kunstgrepen van de huishoudelijke rekenkunde om het geld niet over den balk te gooien en toch ook niet 'n indruk van gierigheid te wekken. Zuinigheid is 'n deugd, maar kan tot de gekste excessen leiden. Wie op de voeding ultzuinlgt om dure japonnen te koopen is evenmin zuinig als wie royale diners op- discht, maar de kinderen de goedkoopste kieeren laat dragen, die er te krijgen zijn, onder het motto: „Ze zijn er toch gauw uitgegroeid". Weet u wel, dat goedkoope dingen ln onze omgeving ook onzen geest 'n stempel van goedkoopte kunnen bezor gen? Wie iets koopt, zonder het direct noodig te hebben, alleen omdat het goedkoop is en 't misschien nog wel eens te pas kan komen, moet zich evenmin verbeelden zui nig te zijn en goed te kunnen rekenen. Een ander geval wordt het natuurlijk, als we zeker weten er iets aan te hebben, terwijl het bewuste artikel over 'n poosje waar schijnlijk duurder zal zijn, zooals het ge val ls met brandstoffen vóór of ln den winter opgedaan. Ook is 't 'n feit, dat we beter op 'n gegeven moment 'n groot be drag kunnen uitgeven b.v. voor 'n goed stuk huisraad, dan eiken dag zoo'n beetje verkwistend te zijn, zoodat we nooit aan zoo'n „groote" uitgave toekomen en ons verbeelden, dat wij toch nooit zulke „de gelijke, dure meubels" kunnen koopen. Heeft 'n oud spreekwoord het al niet over „goedkoop is duurkoop" en een ander over „zuinigheid, die de wijsheid bedriegt?" Zuinigheid komt pas goed tot haar recht, als overleg en wat organisatietalent de huishoudelijke rekenkunst komen helpen. Zooals bij alles, is ook 'n beetje soepelheid niet te versmaden, en ik geloof, dat ik de vrouw, die zoo nu en dan eens gezellig ver kwistend kan zijn, toch liever heb dan de Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'/t uur nam. Leger des HellsSamenkomsten te 10 u. voorm. en 8 uur nam. Oud Hortuszlcht: Concert „Werkmans Wilskracht". 8 uur nam. W. de ZwijgerkeTk (Gemeente Gods): Spr. W. Hacking en P. v. d. Woude. 8u. n.m Maandag. W. de Zwijgerkerk (Gemeente Gods): Spr. W. Hacking en P. v. d. Woude. 8u. na Noordwljk aan Zee (Casino): Haarlem- sche Orkestver. 8'/i uur nam. DIVERSEN 's Woendags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdag: Inenting tegen diphterle 3*/a uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam „Spionnage in de Orient". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater. Breestr. 31: 8 uur nam. „Bruiloft in Waikiki". Woesdag- en Zaterdagnani. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Het arme rijke meisje". Woensdag- en Zaterdagnani. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str. 7 „Het geheim van de blauwe kamer". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nam „De 7 sleutels van Baldpate". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/» uur. Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee): .Am sterdam bij Nacht", 2'/» en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag es nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond: „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor sDoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot eti met Zondag 15 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens Wlldelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uui tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Alphen, de Bruyne, Ver- brugge, Simons en Winkler. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Hugenhollz., Tel. 350 VAN NIEUWKOOP - Oegstgeest - Tel. 2521 5629 (Ingez. Med.) GEBOREN Maria, d. van W. Oudshoorn en G. v. i Laan Arie, z. van A. HlUebrand en M. Freeke Hendrlka, d. van J. v. Rhijn en H. M. Mieloo Bastianus Jacobus, z. van P. Veelenturf en G. Prins Hendrik, z. van A. Lens en T. v. Weeren Antonius Johannes Franciscus Maria z. van H. A. Kienjet en E. de Laaf Jannie d. van H. v. d. Doe en W. v. d. Wielen Janna Pie- ternella d. van A. Schouten en E. R'kkeis Jannetje Lena d. van J. Groenendijk en M. Snijders Jacoba Adriana, d. van H- G. Wassenaar en E. A. Duwel KomeW Albert, z van M. Berghoef en A. Buis Adrianus Petrus z, van A. P. Alkemade en M. M. Berginski Adrianus z. van J. Kesteren en C. Smalen Petronella J°~ zina, d. van A. v. Eijgen en M. Franken Pieter z. van J. Bakker en L. de Bes Barend Albertus Johannes z. van H. J- Goddijn en A. Hup. ONDERTROUWD: P. J. Verhoef jm. 25 en M. C. A. Gussen- hoven Jd. 24 j. OVERLEDEN: E A. BekkerHoogendoorn Vr. 40 J. P. Levedagde Jong Wede. 70 j. —J' C. OberVersteegen Vr. 57 j. J- "?°i' zaatLigtvoet Wede. 84 J. H. Zuiden» 72 J. M. G. J. Farier—Koreman Weae. 57 j. berekenende, altijd zuinige, die zoo gau tot gierigheid vervalt. Heeft schnelne niet 'n verdorrenden invloed op de oin„ ving en gaat royaalheid niet vaak sam met 'n goedhartig karakter en fuirnlLj van begrip? Zoodat we misschien b doen zelfs de schoone deugd der zumign met mate te betrachten. Of is dit n r' van bedenkelijk gehalte, geen goede n landsche huisvrouw waardig? critica C 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6