CHIEF WHIP LAATSTE BERICHTEN LëlDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 Augustus 193! De stri j d in Spanj e YISSCHERIJ-BERICHTEN Binnenland THE TIEMYER GIRLS DE BIOSCOPEN Deensch schip door nationalisten t.ot zinken gebracht. De maritieme gedelegeerde te Bar celona deelt mede. dat het Deensche schip Edith", dat ongeveer 30 mijl ten Zuiden van Barcelona voer, door vier vliegtuigen der nationalisten gebom bardeerd is. Twee visschersvaartuigen snelden te hulp. De twintig opvaren den en de Fransche waarnemer, die aan boord was, zijn te Barcelona aan gekomen. Volgens hun verklaringen is het Deensche- schip 's middags tegen halfdrie gezonken, nadat de vliegtui gen 25 bommen hadden laten vallen. Een der opvarenden werd daarbij ern stig gekwetst. Zeegevecht voor Gijon. Uit Gijon wordt gemeld, dat een gevecht Js geleverd tusschen den torpedojager van de regeeringsvloot „Ciscar" en de schepen der France-vloot ..Jupiter", „Cudad de Cadix" en gewapende treilers. De ..Jupiter" werd ernstig beschadigd. Vier koopvaardijschepen maakten van de aanwezigheid van het oorlogsschip der regeering gebruik om de haven van Gijon binnen te vallen. Dienstweigeren bij de nationalisten? Het Spaansche ministerie van Landsver dediging heeft een communiqué gepubli ceerd. waarin wordt medegedeeld, dat vol gens inlichtingen uit Ceuta 150 manschap pen van het 10e regiment Afrikaansche ja gers ln arrest werden gesteld, omdat zij weigerden scheep te gaan, om in Spanje te strijden. Twee kapiteins, een luitenant en twee sergeants, die beschuldigd werden hierin de hand te hebben gehad, werden in de gevangenis van Hecho gefusilleerd. Volgens andere berichten zouden onge regeldheden zijn voorgevallen In San Sebas tian. Rechtsche ontkenning inzake bombardement. De officieele woordvoerder van het recht sche Spanje ontkent ten stelligste, dat vliegtuigen van Franco's strijdmacht de drie schepen in de Middellandsche zee ge bombardeerd hebben. Het is, naar hij zeide volkomen onwaar, dat de autoriteiten op Majorca op eenigerlei wijze erkend hebben, dat de aanval door de rechtschen is ge pleegd. Het betreft hier een nieuw soort propaganda der regeering van Valencia, met de misdadige bedoeling, den burger oorlog in Spanje te doen uitgroeien tot een internationaal conflict. Geen nieuwe Spaansche vluchte lingen naar Frankrijk. De Fransche regeering heeft aan de Britsche regeering medegedeeld, dathet haar niet mogelijk is nieuwe Spaansche vluchtelingen op Franschen bodem te ont vangen. Reeds bevinden zich 45.000 vluch telingen in Frankrijk. Het departement van Handel heeft deze mededeeling doorgege ven aan de eigenaars van schepen, welke de vluchtelingen vervoeren. De onveilige Spaansche wateren. De gezagvoerder van het Fransche vrachtschip „Parame", dat te Tunis is aan gekomen. heeft verklaard, dat in de nabij heid van zijn schip een torpedo tot ontplof fing was gekomen. Onmiddellijk na deze ontploffing kwam een duikboot van niet bekende nationaliteit boven water, om weer te verdwijnen. In verband met dit voorval hebben de bemanningen der te Tunis voor anker liggende schepen zich tot de vakver- eenigingen gewend met de vraag, of deze stappen wilden doen om te bewerken, dat de schepen door oorlogsschepen begeleid worden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 14 Aug Tarbot per K.G. f. 1.201.15; Tongen f. 1.901; Zetschol p. k. van 50 K.G. 125.50 —22; Kleine Schol f.19—4.60; Bot f.6 1.S0; Schar f.7.50—2.60; Pieterman en Poontjes f.5. Kleinmiddel Schelvlsch f 14 7.20; Kleine Schelvisch f. 11.50—2.60: Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 37.5024; Gullen per kist van 50 K.G. f. 11.104.90; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.603; Ma kreel f. 10—11.50. Aangekomen: 1 stoomtrawler: IJM. 2 j met f. 1874 besomming. 'n opwindende wedstrijd/n welkome pauze trek in een sigarethe, heerlijk dan zoo'n DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID.' VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Maandagmarkl „Erin" IJM. 12 met 2000 manden en 50 kantjes steurharing, waarvan 1850 manden haring. Catharina Duyvis, IJM. 60 met 425 m. diversen. Derlka VII" IJM. 417 met 435 m. diver sen en 100 stuks kabeljauw. „Antje" RO. 15 met 365 m. diversen. Gloria" LJM. 26 met 730 manden diversen en 200 stuks stijve kabeljauw. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). Met 35 trawlers, een 30-tal loggers en een enkele kotter werd deze week heel wat visch aangebracht. Wat het weer betreft, was het geen gunstige week, maar toch bleven de vischprijzen behoorlijk op peil. De dikke reizen van verleden week bleven echter achterwege, omdat er geen enkele trawler met een bijzondere vangst aan de markt was. Den drie hakebooten, die deze week binnen waren, liep het leeiijk tegen, omdat hiervan groote partijen visch wer den afgekeurd, wat zeker minstens 1000 gld op de besommingen scheelde. Er is hierover heel wat te doen geweest, want met het keuren van de visch is het eigenlijk in IJmulden maar zoo-zoo. De ambtenaren, die deze keuring uitvoeren, hebben vol doende kennis van visch om goede visch van slechte te onderschelden, maar aan gezien zij theoretisch ongeschoold zijn en laboratorium-onderzoek practisch onmoge lijk is, is het heel moeilijk voor hen om uit te maken, of de visch die ze hebben afge keurd, schadelijk is voor de gezondheid van de eventueele gebruikers. Zoo'n reeder laat het er natuurlijk niet bij zitten. Hij laat de visch chemisch en bacteriologisch onder zoeken en wanneer een laboratorium-on derzoek uitwijst, dat de betrokken partij voor de consumptie geschikt ls. dan ja wat dan? Het is met visch een moei lijke kwestie, want bacterische aandoenin gen, die zoo dikwijls bij vee (vleescht voor komen (men denke slechts aan Haren karspel i. komen volgens deskundigen bij visch niet voor. zoodat vischvergiftigingen. bij versche visch, d. w. z. visch die niet verduurzaamd is, tot de zeldzaamheden behooren. Bij gerookte of gestoomde visch, 5911 (Ingez. Med.) waarbij schimmel kan optreden is dat na tuurlijk wat anders. De prijs van de versche haring schom melt tusschen de drie en vier gulden, een prijs die, wanneer de booten met 800 a 1000 kisten aan de markt komen, wel loonend Is. Is de vangst matig dan moet er geld bij. De export wordt nu zoo langzamerhand wel van eenlge beteekenis. want de kwa liteit van de haring wordt hoe langer hoe beter. Het is. zoowel voor reederlj als ex porteurs verheugend, dat Tsjecho-Slowa- kije, dat verleden jaar een invoer uit ons land van slechts 600.000 K.G. toestond, het contingent voor ons land op 3'/: miilloen K.G. gebracht heeft. En ook Polen hoopt men als afnemer te kunnen winnen. Het ziet er dus voor de versche haring beter uit dan verleden jaar. Er gaan steeds meer trawlers in de vaart Voor heden staat er weer een viertal op de nominatie en dan zullen er 75 in de vaart zijn. met inbegrip van de haring- trawlers. Het Deensche contingent, 133000 K.G. voor Juli en Augustus ls nagenoeg uitge put. Er zal wellicht nog één kotter kunnen 'ossen en dan is het uit tot 1 September, zoodat de vischkoopers tot dien datum voor hun schollet.jes zijn aangewezen op de log gers en de kustbooten. DE HARING- EN TRAWLVISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker) Maandag waren er wederom een flink aantal schepen aan de markt. De prijzen handhaafden zich op he'zelfde lage peil van de vorige week Door de groote aan voeren heeft de orüs van d° volle haring zich ook n'et kunnen handhaven; voor deze soort wordt thans van f 8 tot f 9 betaald. De berich'en uit zee melden een belang rijk mindere visscherij dan wü den iaatsten tijd gewend waren Onder de huidige marktomstandigheden wordt dit als een geluk beschouwd. Uit de aanvoeren ln het verdere van de week viel eveneens op te maken, dat de vangsten geringer waren. H;erdoor werden voor groote haring direct weer belangrijk hoogere prijzen be'aa'.d. Met den export blijft het regelmatig gaan en het is wel 'e verwachten dat bti een matige visscherij de prijzen voor volle ha ring spoedig weer wat zullen ooloopen Een ander geval is d'.t echter me de maatjes haring: van deze soort zijn zeer groote voorraden aanwezig en hiervan zal eerst een behoorlijk kwantum geruimd moeten worden, alvorens een verbetering zal in treden Het wachten blijft thans op Rus land. He' vorig jaar werd op 10 Augustus de eerste transactie met dit land afges'oten waarbij verkocht werden 10 000 Scholsche tonnen maatjes en 30 000 Schotsche tonnen volle haring Men had gehoopt, da' dit jaar FABRIEK „CORRECTUMS" PAPENBURG 26 LEIDEN TEL 22 57 GUNNING VAN DEN BOUW VAN 37 WONINGEN TE OEGSTGEEST. Het bouwen van 37 woningen voor de woningbouwvereenlging ..Bultenlust" :e Oegstgeest is gegund aan den heer J. M Krijger te Bergambacht voor f 86 500 De bouw geschiedt onder leid ng. van den heer A. van der Heyden. architect te Leiden. BRAND TE MAASDIJK. Eigenaar van een rijwielbergplaats gewond. Hedenochtend ontstond te Maasdijk (gem. Naaldwijk) brar.d in de rijwielbergplaats van den heer Voogd doordat een benzine vergasser vlam vatte. De Maasdijksche en Naaldwijksche brandweren waren spoedig ter plaatse, doch konden niet voorkomen, dat het ge- heele gebouwtje afbrandde. Het vuur sloeg over naar een naast de rijwielbergplaats gelegen opslagplaats van petroleum van den heer Leerdam. Ook dit gebouwtje ging geheel in vlammen op. 2654 (Ingez Med.) een verkoop voor dezen datum tot stand zou komen, dit is echter niet geschied, doch er bes'aat toch gegronde hoop. dat binnenkort een transactie tot stand zal komen Om den toestand hier gezond te maken zal echter een belangrijk grooter kwantum maatjes verkocht, moeten worden dan het vorig Jaar bij de eerste transac'ie De totaalaanvoeren die het vorig jaar reeds zeer groot waren, zijn dit jaar opnieuw belangrijk hooger dan in 1936. Tot vorige weck werden 210.000 kantjes aangevoerd tegen 140.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit is juist een derde meer. De schepen gaan thans wat meer volle har ng vangen en de maatjesvangsten ver minderen in dezelfde ma'e als die. van de volle toenemen Dit is van belang voor den handel daar de vraag naar volléharing toe neemt. De eerstvolgende weken hebben de Hollanders een voorsprong op Enge'schen en Sclhotten daar de visscherij voor de Iaat sten dan te ver van de kust verwijderd is om de haring In behoorlijken verschen toe. stand aan de maikt tc brengen. B'nnen- kort s'opcen zij dan ook met zouten totdat de Engelsche walvisscherij begint De Scho'sche voorraden zijn echter niet on belangrijk en groo'er dan het vorig jaar, zoodat onze handel hiermede terdege reke ning heeft te houden. De resultaten van de motorlozgers waren de afgeloooen week niet bitzonder te noe men. De vangsten zijn niet. groot en hoewel de prijzen niet slecht zijn, zijn de besom mingen aan den lagen kant. De heer V. kwam, toen hij zijn beschei den uit het brandende gebouwtje trachtte te redden, te vallen en liep eenige ontvel lingen en lichte brandwonden op. TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN TE WOLFHEZE BESTAAT VIJF EN TWINTIG JAAR. Op 20 Augustus a.s. zal het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze 25 jaar bestaan. Een kwart-eeuw lang hebben talrijke blinden in het, temidden van de denne- bosschen van de Veluwe gelegen tehuis, een rustige omgeving en een liefderijke ver pleging gevonden. Het was ln het jaar 1911 dat te Wolfheze vlak bij het spoorwegstation een terrein werd aangekocht, waarop het gebouw ver rees. Nog hetzelfde jaar had de eerste steenlegging plaats door H. M. de Ko ningin. Op 20 Augustus 1912 verrichtte Prins Hendrik, die beschermheer was, de officieele opening. Waren er bij de oprichting 15 verpleeg den, thans zijn er 52 gehuisvest, er is plaats voor 60 bewoners. Dank zij een legaat van f. 50.000, dat mevrouw C. S. Forman Swift ter herinne ring aan haar echtgenoot aan de stichting vermaakte, kon in 1930'31 een vleugel worden bijgebouwd, waarin de gehoorzaal werd gevestigd. Teneinde zeker te zijn van een rustige ligging werd voorts een terrein van zeven H.A. tegenover het gebouw bij- gekocht. Een kostbaar bezit heeft het te huis in de bibliotheek, welke 2500 deelen in braille-schrift omvat. Het zilveren jubileum zal op 20 Augustus as. herdacht worden met een herdenkings samenkomst in het tehuis Wolfheze. FABRIEK TE DONGEN UITGEBRAND. Vannacht omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de haarwasscherij van de firma A. Crommelin, koe- en varkenshaar- wasscherij aan den Lagen Ham te Dongen. Het vuur. dat in de aanwezige voorraden haar gretig voedsel vond, breidde zich zeer snel uit. De brandweer slaagde er in het aangrenzende woonhuis van den heer Ver meulen te behouden De fabriek brandde echter geheel uit. Na drie uur blusschen kon de motorspuit inrukken. Er bleef even wel »en aantal manschappen achter om de nog steeds smeulende koe- en varkenshaar nat te houden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Het gebouw en de aanwezige voorraden waren slechts laag verzekerd. KOMEN. 5627 (Ingez. Med.) Luxor-Theater. De beroemde Fransche roman „La Gonöole aux Chimères", van Maurice Dekobra is op sublieme wijze ver filmd en wordt hier ter stede momenteel in „Luxor" vertoond. Er gaat van deze film, grootendeels in Napels en Venetië spelend, een ongewone bekoring uit en het is een schouwspel, dat voortdurend door zijn actie en grootsche opnamen onze aandacht vraagt. Een rijk meisje verlangt naar af wisseling, welke haar onverwachts in den persoon van een zekeren graaf Ruzzlni ge boden wordt. Deze afwisseling wordt haar echter noodlottig. Verblind door haar lief de wordt zij een werktuig in de handen van Ruzzini, die haar in een geraffineerde spionnage-zaak betrekt. Haar groote liefde cn zelfopoffering zijn echter niet in staat Ruzzini voor de doodstraf te behoeden en zij neemt afscheid van de wereld om haar verder leven in een klooster door te bren gen. Roger Karl. Marcelle Chantal en Henrl Lollan vertolken de hoofdrollen in deze film en zij doen dit op een wijze, die bewondering afdwingt. Werkelijk een zeer goede film! Voor de pauze draait een oorspronkelijk Fransche film met Hollandsche tekst „Moederschap". Deze film doet ons wat vreemd aan, de actie ontbreekt zoo nu en dan en vooral in 't begin wordt er meer gezwegen dan gesproken. Maar de mooie natuuropnamen (de film speelt voor een deel in Savoye) doen ons met aandacht het gebodene volgen. De hoofdrol is bij Hella Mueller in goede handen. In 't uitgebreid voorprogramma brengt Proflltl's filmnieuws ons naast vele andere actualiteiten een Interessant overzicht van de Jamboree, waarbij het koninklijk bezoek en de diverse defilé's niet vergeten zijn. Een programma, dat in alle opzichten be langstelling verdient. Trianon-Theatcr. Zeldzaam mooi zijn c.e natuuropnamen in de film „Bruiloft in Waikiki" en hoe is het ook anders moge lijk, de heele geschiedenis toch speelt op het prachtige eiland Hawaii, dat wel een van de mooiste, zoo niet het mooiste deel van onze geheele wereld ls. Het is een oude geschiedenis, die in deze film behandeld wordt, doch ze is opnieuw aantrekkelijk gemaakt door de sprookjesachtige omge ving waar de handeling plaats vindt. Bing Crosby, de man met de ideeën, in dienst van een groote maatschappij, laat de win nares van een door zijn firma uitgeschre ven prijsvraag naar Hawaii komen. Over dit bezoek zal ze enkele artikelen moeten schrijven, die natuurlijk den lof van Hawaii wijd en zijd zullen moeten verkondigen, doch de uitverkorene verveelt zich gruwe lijk op het romantische eiland en wil zoo snel mogelijk naar de Ver. Staten terug. Bing Crosby moet er weer aan te pas ko men en hij slaagt er ln haar door middel van een op geraffineerde wijze in elkaar gezette groote voorstelling, een gunstiger indruk van het prachtige eiland te geven. Hierbij vindt de regisseur gelegenheid om de prachtige volksdansen en -gebruiken te laten zien. Zeldzaam mooi is b.v. de brui loft, waarin de bekende Tahitische danse res Miri Rei een aantal prachtige volks dansen uitvoert met begeleiding van de oorspronkelijke Hawaiianmuziek. Bing Crosby wordt verliefd op de aan zijn zorgen toevertrouwde Amerikaansche, zijn bedrog wordt bemerkt, maar tenslotte wordt er op Waikiki toch een bruiloft ge vierd Voor de pauze draait „Dancing Feet", een echte Amerikaansch-geestige film. met tal van aardige scènes en origlneele vond sten. In het Journaal ls een zeer geslaagde serie opnamen gevoegd van de Jamboree, terwijl Mickey Mouse het programma com pleteert. Het Nieuwe Roxy-Theater brengt een on derhoudend vacantieprogramma, bestaan de uit de geheimzinnige mlsdadlgersfilm „Het geheim van de blauwe Kamer" en de vroolijke rolprent „Bij de blonde Katrlen". In de eerste spelen verschillende vooraan staande Duitsche artisten, zooals Theodoor Loos, Else Elster, Hans Adalbert von Scliletton, Oscar Sima e.a belangrijke rol len. De film begint met een uitgelaten stemming, want de 21ste verjaardag van Irene Heilberg wordt gevierd ln tegenwoor digheid van een drietal vrienden. In de conversatie komt ook de „blauwe kamer" tel' sprake, waarin vroeger op nooit opge helderde wijze eenige menschen om het leven zijn gekomen. Sindsdien is de kamer nooit meer gebruikt en voortdurend afge sloten geweest. In hun jeugdigen over moed besluiten de drie vrienden nu, ieder op zijn beurt, in deze blauwe kamer te overnachten. Als eerste begeeft Tommy zich in het gruwelvertrek en gedurende aezen nacht dringt een vreemdeling het huis binnen. Den volgenden morgen krijgt men op herhaald kloppen geen gehoor en Tommy blijkt uit de Kamer verdwenen te zijn. De tweede nacht vertoeft Frank in het mysterieuze vertrek en hij brengt het er al niet beter af dan zijn vriend Tommy, want plots weerklinkt een schot. Frank ligt dood in de blauwe kamer. En thans wordt de politie in de zaak gemengd, die een grondig onderzoek instelt. Verschillen de verdachte omstandigheden komen aan het licht. Zoo is er een vreemde man in de kamer gesignaleerd en zijn er lichtteekens gegeven. En met een angstig gemoed trekt als derde Axel den volgenden nacht in de blauwe kamer, doch niet alleen. De politie begeeft zich eveneens in het moordvertrek en tezamen wachten ze den moordenaar af. Eensklaps valt een schot, de politie komt uit haar schuilhoek te voorschijn, maar er is niemand in de blauwe kamer; ook Axel ls verdwenen. De geheimzinnig heid is nu wel op haar hoogtepunt geko men en met onverdeelde aandacht volgt men den gang van zaken. Hoe de moorde naar in het nauw gedreven wordt en wie tenslotte als zoodanig ontmaskerd wordt, dat zullen we niet verklappen; laat het voldoende zijn te vermelden, dat er een climax zit in de spannende gebeurtenissen en een zucht van verlichting bij de ont popping van den dader ontsnapt. Erich Engels vatte het boeiende verhaal ln een bekwame regie en had goede spelers tot zijn beschikking. Een genoeglijke film uit het Duitsche studentenleven is „Bij de blonde Katrlen", waarin Liane Haid de rol van waardin uit „De gouden gans" vervult. Lido-Theater. Na het zien van „Het arme, rijke meisje" is bij ons de indruk opgekomen, dat Shirley Temple een nóg meer volmaakt wonderkind is, dan uit vo rige films reeds is gebleken. Het schattige meiske heeft nu haar charme en haar on miskenbaar talent tot een schier geperfec- tionneerde ontplooiing weten te brengen. Men kan zich de bekoring, de vreugdevolle gloed, die van haar lief gezichtje en haar geheele wezen afstraalt en haar technische prestaties van zang en dans bijkans niet volmaakter voorstellen. Het zonnige meiske dat voor alles kind blijft en juist door haar kinderlijke manier van doen zoo'n aan trekkingskracht uitoefent, heeft men weer een voortreffelijk scenario gegeven ln „Het arme, rijke meisje". Shirley is hier Bar bara, het dochtertje van den rijken fabri kant Barry, die uit hoofde van drukke werkzaamheden weinig tijd heeft voor zijn ltieine Barbara, wier moeder gestorven is. De huishoudster geeft den verstandigen raad, het meiske naar school te sturen, maar Barbara krijgt de school nooit te zien, want haar gouvernante wordt door een auto overreden en in de verwarring „knijpt" de kleine meld er tusschen uit. Ze komts uiteindelijk terecht in het huls van een orgeldraaier, waar ze de variété- artisten Jerry en Jimmy ontmoet, die haar talent opmerken en met z'n drieën vormen zc nu een nummer; zelfs brengen ze een reclamenummer voor de radio voor den concurrent van Barbara's vader. Deze her kent de stem van zijn dochtertje, dat hij op school waande. Verder is er nog een schurk, die erop uit is, het lieve kind te ontvoeren, doch wiens bedoelingen niet met succes bekroond worden. En de blijde sfeer wordt nog versterkt door allerlei vroolijke gebeurtenissen, zooals de hereeni- ging van vader en dochter, en een verlo ving van Barry en de aantrekkelijke recla mechef van zijn concurrent, waarna ten slotte een fusie tusschen beide zaken tot stand komt. Men ziet, 'n scenario dus voor Shirley met vele spelmogelijkheden en men staat verbaasd, met welk fijn begrip ze de verschillende gevoelsnuanceeringen aan voelt, hoe bewonderenswaardig zuiver en expressief ze lief en leed uitbeeldt, waarbij ze voor alles, het kan niet genoeg gezegd, kind blijft. De lezer zal hieruit reeds ge concludeerd hebben, dat we over Shirley cn deze film bijzonder enthousiast zijn, dat Shirley nog lang niet „uitgekeken" ls, in tegendeel, thans is ze pas tot volle ont plooiing gekomen. Alice Faye en Jack Ha ley zijn haar voornaamste tegenspelers en her is een waar genoegen, het drietal te zien en te hooren in dans en zang. De Charlie Chan-reeks wordt voortgezet met „Charlie Chan op de renbaan", waarin het detective-element op zeer gelukkige wijze vereenled ls met het sensatloneele gedeelte. Daartoe leent zich Immers de sfeer van de renbaan heel bijzonder; De intrige van het geval ls uitermate span nend; en Charlie Chan is scherpzinniger dan ooit en zijn Oostersche wijsheid weer typisch gevat. Al met al dus een voortref felijk programma. Casino-Theater. Om maar met de deur ln huis te vallen, een deur overigens met een knarsend slot, de heer Magee had een rustiger plaats kunnen kiezen voor het senrijven van een roman, dan juist Bald- pate Inn, een verlaten berghotel. Want het is een vreemd geval met Baldpate Inn, wijl er zeven sleutels op het slot passen, die elk een afzonderlijken eigenaar hebben. Nau- welijke heeft de schrijver zich achter zijn schrijfmachine gezet, of een tweede sleu- tei knarst in het slot en een zonderling heer stapt binnen, om een geheimzinnig telefoongesprek te voeren en dan op een ietwat ongewone manier weer te verdwij nen. En aangezien er zeven sleutels pas sen. komen achtereenvolgens zeven ver schillende sleutelbezltters zich op meer of minder mysterieuze wijze voorstellen. Daar is bijvoorbeeld een wat vreemd doende piofessor, van wien het zonneklaar is, dat hij geen professor is. Met de minuut wordt de situatie ingewikkelder en spannender, want er moet toch een reden zijn voor dit vreemdsoortige bezoek op ongewone tijden. Inderdaad is er een zeer bijzondere grond voor, want het geval draalt om een be langrijke som gelds, die in een enveloppe verborgen zit. Deze enveloppe komt eerst in een oude vaas terecht, om dan weer in een kachel te verdwijnen en vervolgens in de zitting van een stoel. Verder v/ordt er oen handige strijd gevoerd tusschen de ver schillende mededingers, van wie de één al slimmer te werk gaat dan de ander, en wanneer ge dan een uur in ijselijke span ning gezeten hebt, komt er eenige teeke- ning in het geval en wordt duidelijk, welke bedoelingen de concurrenten gehad heb ben. Het is alles in boeiende en vlotte verteltrant weergegeven, met gebruikma king van de middelen, om een beurtelings griezelige en geheimzinnige sfeer weer te geven en daarbij keurig gespeeld door den schrijver van Gene Raymond, de charman te Margaret Callohan en den talentvollen Eric Blore. En ook verder past iedere rol voortreffelijk in het geheel, zoodat „De zeven sleutels van Baldpate" een meer dan gewone be langstelling verdient, eerstens vanwege het sluitende scenario en vervolgens om de uit muntende uitwerking ervan. George O'Brien ls de sympathieke held in „Fluisterend goud". Hij alleen weet dat er een goudmijn is in „Thunder moun tain". Echter heeft hij geen geld om de mijn te exploreeren en een stel intrigan ten maakt het hem danig lastig. Na veie wederwaardigheden neemt het recht toen zijn beloop en O'Brien kan zijn mijn uit eindelijk laten registreeren. Zane GreyJ bekend boek is meesterlijk verfilmd. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2