Om de Europeesche roeikampioenschappen 78sfe Jaargang LESDSCH DAGBI AD, Zaterdag 14 Augustus 1937 Vierde Blad No. 23738 Het bieden bij Contract Bridge Italië en Duitschland domineeren Wedstrijden in den regen Drie Nederlandsche ploegen in de finales Een eerste indruk van de voorwed strijden der Europeesche kampioen schappen leert, dat Italië en Duitsch land sterk domineeren. Beide landen hebben van de veertien races ieder vier gewonnen. De overwinningen in de overige zes races werden gelijkelijk ver deeld tusschen Nederland, Denemar ken, Polen, Oostenrijk, Zwitserland en Hongarije. De Nederlandsche prestaties vielen mee. Men moet niet vergeten, dat onze ploe gen tegen de sterkst denkbare tegenstan ders moeten uitkomen. Hoe keurig, maar vooral ook hoe snel heeft de Nereus-vier geroeid. Het werd een fraaie overwinning met een tijd, welke goede hoop geeft op een uitstekende plaats in den eindstrijd van morgen. De Nereusvier heeft de baan tien seconden sneller afgelegd dan Italië, de winnaar van de tweede heat, terwijl in de tweede race veel meer strijd is gele verd. De tweede goede prestatie werd door de Amstel-twee geleverd. De Italianen waren hier verre supe rieur, doch de Hollandsche ploeg maakte een goeden tijd van 8 mui. 16.3 sec. De Fransche ploeg trachtte op de laatste 150 meter nog, met een feilen eindspurt het verloren terrein te herwinnen, doch zonder 't tempo te verhoogen bleven de Amster dammers in het bezit van de tweede plaats. In de herkansing zal deze ploeg opnieuw tegen Frankrijk uitkomen en verder tegen de Joego-Slaven, die meer dan een minuut langer over de baan deden dan de Hollan ders. Zoodat de Amstel-twee een goede tas heeft zich voor den eindstrijd te klas- geren. En een derde Hollandsche ploeg in de iinale behoort ook niet tot de onmogelijk heden. Joego-Slavië heeft in de vier zon der stuurman den strijd gestaakt, waar door slechts vier ploegen voor de herkan sing in aanmerking konden komen. De r.I.SA. heeft besloten slechts een race te taden. de eerste twee aankomenden zul len met Zwitserland en Hongarije in den ilr.dstrijd komen. De Deensche "vier is zeer ik, doch de strijd om de tweede plaats hen Duitschland, de bekende 4 van en de Tritonneezen, zal zeer scherp 5. iv de achtriemsgieken zal Hongarije wel 'i sterk blijken te zijn voor de Amstel- g, zoodat men in dit nummer geen 'Merlandsche ploeg in den eindstrijd mag Itrwachten. Een grijze regen waarde gisteren over het vlakke veld en het water werd door den wind, die van het eindpunt naar de startplaats de baan in de leng te volgde, in grauwe golfjes opgedre ven. De tribunes zijn vrijwel leeg en ook langs de Boschbaan heerschte een and lijke stilte. Nereus wint de Vier met stuurman. De eerste ploeg, welke oproeide naar de start, was de vier van Nerus in de nieuwe Duitsche boot. De roeiers en stuurman Hallie droegen Oranjeshirts. De bladen der riemen hadden de nationale kleuren. De Utrechtsche kapel liet zich voor de eerste maal hooi en Om vijf minuten voor twee speelde de muziek het Wilhelmus en toen na den start de eerste ploegen de tribune nader den. barstte een geweldig gejoel uit. Ne derland had de geheele baanlengte de lei ding gehad en de voorsprong bij de tribu nes was dan ook zoo, dat de andere ploe gen geen schijn van kans meer hadden den achterstand in te halen. De Hollan ders bleven tot het laatste oogenblik trek ken. dat het een aard had. Hallie moedigde zijn mannen met zijn bekende geestdrift aan. Hij glimlachte nadat hij zijn laatste kreten over het water had doen weerklin ken. De eerste overwinning in den strijd om de Europeesche eeretitels had Neder land behaald en zich daarmede in de finale geplaatst. De uitslag luidde: 1. Nederland 7 min, 25.1 sec. 2. Joego Slavië 7 min. 32.1 sec. 3. Oostenrijk 7 min. 34.4 sec. 4. Hongarije 7 min. 38.4 sec. 5. Tsjeoho-Slowakije 8 min. 1.6 sec. In de 2e heat was de uitslag: 1. Italië 7 min. 35.6 sec. 2. Denemarken 7 min. 35.8 sec. 3. Duitschland 7 min. 48.1 sec. 4. Frankrijk 8 min. 1.7 sec. lil de vier met stuurman zijn dus direct in den eindstrijd gekomen Nederland en Italië, terwijl Hongarije, Joego-Slavië, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Duitschland en Frankrijk in de herkansing komen. Twee zonder stuurman. Voor de le head van de Twee zonder stuurman verschenen aan den start: Frankrijk. Nederland -Laga), Italië en Denemarken. Denemarken nam direct de leiding en op 250 meter bedroeg haar voorsprong een lengte op Italië. Nederland lag in derde positie. Het tempo der Hollanders was zeer laag en op 1000 meter ngmen zij de 4e plaats in want ook Frankrijk ging de Laga twee voorbij. De uitslag luidde: 1. Denemarken 8 min. 6.7 sec. 2. Italië 8 min. 9.4 sec. 3. Frankrijk 8 min. 27 6 sec. 4. Nederland 8 min. 31.6 sec. Het resultaat der 2e heat was: 1. Duitschland 7 min. 59 sec. 2. Zwitserland 8 min 12.1 sec. 3. Hongarije 8 min. 28.4 sec. 4. Joego Siavië 8 min. 55 sec. Velds op de vierde plaats. Hierna werd de eerste heat geroeid van het skiffnummer tusschen Polen (Verey), Italië (Steinleitner), Nederland (Velds) en Denemarken (Olsen). De start van den Leldenaar was goed. De Pool. Europeesch kampioen 1935. lag op 250 meter op een halve lengte voor Velds, terwijl de Italiaan de derde plaats innam. De Deen iag vierde On de helft van den afs'and lag Verev bijna 2 lengten voor op Stein'eitner en Olsen. terwijl Velds afgezakt was tof de vierde plaats. 2 lengten achter den Italiaan De Pool roeide dicht onder den wal liggend, rustig door en won gemakkelijk De uitslag was: 1. Polen 8 min. 3 sec. 2. Italië 8 min. 9.8 sec. 3. Denemarken 8 min 11.4 sec. 4. Nederland 8 min 38.5 sec. In de 2e heat was de uitslag: 1. Oostenrijk 7 min. 42.5 sec, 2. Zwitserland 7 min. 46.4 sec. 3. Duitschland 7 min. 50 sec. 4 Frankrijk 8 min. 9 5 sec. Twee met stuurman. Italië, Nederland (Amstel). Frankrijk en Hongarije. De Hongaren vertrokken te vroeg doch de booten werden niet teruggeroepen. Op 500 meter lagen de Italianen voor met 3/4 lengte op Hongarije. De Amstel lag derde met een halve lengte achterstand en een halve lengte voorsprong op Frankrijk. Op 1060 meter hadden de Amstelroeiers de tweede plaats ingenomen De Amsterdam mers voerden een goeden strijd met de krachtig spurtende Franschen doch met 1/4 lengte bleef Holland tweede. De uitslag was: 1. Italië 8 min. 6.1 sec. 2. Nederland 8 min. 16.3 sec. 3. Frankrijk 8 min. 17.3 sec. 4. Hongarije 8 min. 38 4 sec. De 2e heat had tot uitslag: 1. Duitschland 8 min. 14 sec. 2. Zwitserland 8 min 20 5 sec. 3. Polen 8 min. 22.5 sec. 4. Joego Slavië 9 min. 21 8 sec. Vier zonder stuurman. Voor het nummer vier zonder stuurman verschenen in de eerste heat aan den start: Nederland (Triton)), Zwitserland, Joego Slavië en Duitschland. Zwitserland nam de leiding met de Duit sche vier op de tweede plaats. Triton derde en de Joega-Slaven vierdte. Voor de 1000 Imeter voerden de 7witsers het tempo tot 36 slagen op. Zij waren op de helft van den afstand een lengte voor. Van 1000 tot 1250 meter, dus over een afstand van 250 meter namen de Zwitsers een lengte voor sprong. Geleidelijk liepen zij verder uit en wonnen met grooten voorsprong, terwijl de Tritonneezen een eervolle derde plaats in namen met 3/4 lengte achterstand op Duitschland. De Joego Slaven gaven den strijd maar op. De uitslag was: 1. Zwitserland 6 min. 552 sec. 2. Duitschland 7 min. 5 8 sec. 3. Nederland 7 min. 7 sec. Joego Slavië opgegeven. Tweede heat: 1. Hongarije 6 min. 53.7 sec 2. Denemarken 6 min. 56 6 sec 3. Frankrijk 7 min. 11.2 sec. Double scull. De uitslag der eerste heat was: 1. Duitschland 6 min. 58 sec. 2. Zwitserland 7 min. 10 sec. 3. Hongarije 7 min. 14.5 sec. 4. Tsjecho Slowakije 7 min. 23.3 sec. Tweede heat: 1. Italië 6 min. 58 sec. 2. Frankrijk 7 min. 7.9 sec. 3 België 7 min 12 5 sec. 4. Joego Slavië 7 min. 23 9 sec. Achtriemsgieken Uitslag le heat: 1. Italië 6 min. 21.5 sec. 2. Hongarije 6 min. 27.7 sec 3. Tsjecho Slowakije 6 min. 40 2 sec. 4. Frankrijk 6 min. 44.5 sec. Voor de 2e heat verschenen aan den start: Duitschland. Denemarken, Joego Slavië en Nederland. Na een gelijken start waren de Denen op 200 meter iefs voor op de Amstel acht, Joego Slavië en Duitschland lagen resp op de derde en vierde plaats. Op 1000 meter had Duitschland niet alleen zijn geringen achterstand ingehaald,-doch zelfs een klei nen voorspron' genomen. De jonge ploeg van de Amstel moest zich met een derde nlaats tevreden stellen. De Duitschers liepen meer en meer uit op de Denen, terwijl Nederland weer een lengte op Denemarken achter lag. In prachtigen stijl passeerde Duitschland als eerste de finish. 1. Duitschland 6 min. 19.5 sec. 2. Denemarken 6 min. 29 6 sec, 3. Nederland 6 min. 33 2 sec. 4. Joego Slavië 6 min 37.2 sec. Hiermede weren de races van den eer sten dag afgeloopen. ZWEMMEN. KAMPIOENSCHAPPEN KRING ZUID HOLLAND VAN DEN K.N.Z.B. Thans is definitief vastgesteld dat de kampioenschappen van de afd. Zuid-Hol land van den K.N.Z.B. op 4 September a.s. te 3 uur in het Zulderbad te Boskoop ver- zwommen zullen worden. Het programma is als volgt samen gesteld 100 M. rugslag heeren; 100 M. schoolslag dames; 200 M. schoolslag heeren; 100 M. rugslag dames: 4 x 100 M. borstcrawl- estafette heeren; schoonspringen dames; 100 M. borstcrawlestafette dames; 100 M. borstcrawl heeren; 3 x 50 M. wisselslag estafette dames; schoonspringen heeren; 4 x 50 M. borstcrawl dames; 3 x 50 M. wis selslagestafette heeren; waterpolo Boskoop I—A.Z.C. II. Het programma schoonspringen bestaat uit drie verplichte en drie vrije sprongen. De drie verplichte sprongen zijn: salto rug waarts uit stand ruglings gestrekt, zweef- duik met. aanloop, halve schroefduik rug waarts uit stand ruglings gestrekt. Het geheel belooft dus voor Boskoop een interessante middag te worden. WATERPOLO. OM DEN ZILVEREN POLO-BAL. Gisteravond speelde De Zijl II tegen Poel meer II, waarbij de thuisclub verdiend met 31 in de meerderheid bleef. Spoedig na het begin had J. Arnoldus met een mooi achterwaartsch schot succes 10. Poelmeer kwam daarna sterk in de meerderheid en toen de keeper der thuisclub verkeerd uit- plaatste had Poelmeer geen moeite gelijk te maken. Hasselbach kwam toen vlug uit de achterhoede opzwemmen, Blansjaar plaatste naar den vrijliggenden Arnoldus en opnieuw had de Zijl de leiding 21. De tweede helft gaf een meer verdeeld spel te zien, waarbij Poelmeer enkele kansen kreeg, die door slecht plaatsen verloren gingen. Sanders wist nog eenmaal te doelpunten, zoodat het einde kwam met een verdiende 31 overwinning voor de thuisclub. De Zijl I speelde hierna tegen Poelmee* I. De thuisclub verschijnt met twee, Poel meer met één invaller. De gasten zitten er direct fanatiek op, zoodat de thuisclub alles moest geven om doelpunten te voorkomen. De Zijl komt daarna sterk opzetten. Lut weet met een fraaien doorslagbal 10 te maken. Beide doelen zijn nu om beurten in gevaar, maar de achterhoedes weten steeds het gevaar te keeren, zoodat voor rust niet meer gedoelpunt wordt. Direct na het uitzwemmen in de tweede helft weet Wouters van een kleine fout bij De Zijl te profiteeren en in het verlaten doel te schieten 11. Veel wordt er nu gezwommen, maar ook even goed weten de spelers elkaar te dek ken. waardoor weinige kansen ontstaan. Slechts een enkele maal gelukte het Lut of 'Geeve goede schoten te lossen. Ook het De Zijl-doel beleeft angstige oogenblikken, echter blijven doelpunten uit. Met onveranderden stand komt 't einde. BEKERWEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Boskoop I speelde thuis tegen A.Z.C. Hl uit Alphen. Deze wedstrijd werd gewonnen door Alphen met 31. De ontmoeting Elfhoeven nG.Z.C. IV kon wegens verhindering van het Goud- sche zevental niet doorgaan. A.s. Maandagavond spelen A.Z.C. IIIDe Gouwe H en Boskoop IElfhoeve II (Reeuwijk). PAARDENSPORT. Nederlandsche successen te Aken. Zoowel bij de amateurs als bij de beroepsrijders. Gisteren is het internationaal concours hippique te Aken voortgezet. De toeschou wers waren weer in bevredigenden getale aanwezig, hoewel het weer zich aanvan kelijk minder goed hield. Het regende flink, maar later klaarde het gelukkig op, zoodat de wedstrijden toch nog met droog weer eindigden. Ditmaal stond een springwedstrijd op 't programma voor den prijs van Laurens- besrg, voor amateurs en beroepsrijders. In beide categorieën werd het een Nederland sche overwinning, een zeer fraai resultaat, de sterk© internationale bezetting in aan merking genomen. Bij de amateurs was 't lult. Greter, die met Carina de zege be haalde, terwijl de heer Diederich met Lottka van de stad Pasman bij de beroeps rijders den prijs in de wacht sleepte. Over een afstand van 760 M. waren 21 hindernissen uitgezet tot een hoogte van 1,60 M., welke afstand binnen 114 secon den meest worden afgelegd. De uitslagen luidden: Amateurs: 1. Luit. Greter (Nederland) met Carina 0 en 4 fouten; 2. Luit. Spin deler (Duitschland) met Hallall, 0 en 4 fouten, opgegeven; 3. Ritmeester von Bar- nekow (Duitschland) met Olaf, 0 en 8 fouten: 4. Mevr. Hasselbalg (Denemarken) met Hirondelle, 0 fouten, daarna uitge beld; 5. Luit. Egger (Oostenrijk) met Loki. Niet geplaatst: D. H. Pasman (Neder land) met Ecureuil, 12 fouten; Leeuwen burg (Nederland) met Pascha, 16 fouten. Beroepsrijders: 1. Lottka (Nederland), berijder Diederich, eig. D. H. Pasman, 4, 4 en 0 fouten, 45,2 sec.; 2. Burggraf (Duitsch land), ber. Guenther, eig. Kuepper, 4, 4 en 8 fouten; 3. Puffer (Duitschland), ber. Tel- zerow, eigenaresse mevr. Lindges, 11 fou ten; 4. Aeolus (Duitschland), berijder en eig. Forster, 12 fouten. Niet geplaatst: Prince Igor, ber. Diede rich, eig. D. H. Pasman. xxn. In vele gevallen zal men van den elsch |Wn 3 H.T.'s of méér voor het doen van lien forcing take-out mogen afwijken om- Jéat men na het openingsbod, door een ■Puistige distributie, de manche-zekerheid l'eeds heeft verkregen. Stel dat op 1 Har- |ttn is geopend en dat de partner heeft: Sch. 9-4- Ha. Vrouw-10-4-3- Ru. 8- Kl. Aas-Heer-Boer-7-3-2- Ite slechts 2 H.T.'s plus. Een bod van 4 IHaiten zou geheel op zijn plaats zijn doch list is onnoodig dit direct te doen, aange- phi men door een bod van 3 Klaveren de |(«rantie kan verkrijgen dat het bieden r-ch tot manchehoogte open blijft en men t een latere ronde dus toch nog 4 Harten h! kunnen bieden. De partner bereikt Mermede dat hij te weten komt of: a. De openingsbieder Harten kan her- Ituederi, hiermede een langere kleur aan gevende, waardoor de troefsterkte zeker woende is om de Klaverkleur te ontwik- Kien. De openingsbieder steun in Klaveren heeft, dus Vrouw- derde of 4 kleine troe len. waardoor dus wellicht de Klaverkleur "1 veiliger is voor het eindbod. B,c De openingsbieder wellicht nog een ly'eede biedbare kleur heeft en door de (forcing take-out) van zijn partner ^waarschuwd, wellicht een Slam-invitatie ÏJn geven. Door zich dus een geringe afwijking van iye eischen voor een f.t.o. te veroorloven, IJJiept hij zich een mogelijkheid tot ver- ■Jere exploitatie van de mogelijkheden van s combinatie. 1bp geheel dezelfde wijze kan men even- ™fel een f.t.o. geven hoewel de kleur |,aarirr men deze doet, niet de benoodigde ttjjgte of H.T.. sterkte heeft. Heeft men I op l Harten geopend op een spel als: Sch. Aas-Heer-Vrouw- Ha. Aas-Vrouw-Boer-7-4- Ru. Boer. KI. Aas-Boer-7-3- (Me partner biedt 1 S.A., hiermede on- ,1» l1'» H.T. aangevende, dan zijn 6 5 (dus manchesterkte), in de combi- «,.7 aanwezig. In plaats van direct dit d!m! te doen. zal het beter zijn dit een forcing na-bod van 3 Klaveren Idoor |ÏÏj ronde uit te stéllen. Men doet dan IwT concessie aan de eischen van troef - I doch bereikt er mede dat men nog nadere informaties kan uitwisselen. Men beschouwe dan ook de eischen van het sy steem niet als volstrekt vaststaande en star, doch wijke er lichtelijk van af in die gevallen waarin het wenschelijk, doch bo vendien ongevaarlijk, lijkt. Een zeer belangrijke voorwaarde is te vens: De forcing take out kan alleen geschie den indien een van de spelers van de bie dende partij, het bieden heeft geopend bijv.: Zuid 1 Klaveren West 1 Ruiten Noord 2 Schoppen. Dit is een zuivere forcing, aangezien Noord weet dat Zuid 2'/s H.T. in zijn spel garandeert en Noord dus in staat is Man chesterkte te constateeren. Het bod van West kan zeer goed slechts een intimida- tiepoging zijn. Indien de tusschenzittende speler ech ter geboden heeft, is echter als werkelijke forcing alléén aan te nemen het sprong- bod in een andere kleur, zooals hierboven aangegeven. Een bod van 2 S.A. (dat in het bovenstaande geval een dekking aan geeft in Ruiten, liefst 'n dubbele dekking) of van 3 in de openingskleur, is niet als strikt forcing te beschouwen, al vraagt het uitdrukkelijk aan den partner, indien deze maar eenigszins kan, toch het manche bod te doen. Het laatstgenoemde bod kan echter eveneens gedaan worden om te trachten de vierde hand het zwijgen op te leggen en kan dus ook een pre-emptive bedoeling hebben. Hieruit volgt dus dat de partner, die wel het manchebod wil doen, doch dit niet te kennen kan geven door een sprong-bod in een andere kleur, beter doet niet het risico te loopen dat de openingsbieder past doch direct dit manchebod te doen, hetzij in de openingskleur hetzij in 3 S.A. Als tweede forcing-bod in deze positie is het bod van 1 hooger in de kleur, welke de tegenpartij heeft geboden. Dus: Zuid 1 KI. West, 1 Ru. Noord 2 Ru. is 100 "/o forcing. Hierop kom ik echter later uitvoeriger terug. Verloopt het bieden echter: Zuid 1 KI. West 1 Ru. Noord pas Oost 2 Sch., dan is dit geen zuivere f.t.o., aangezien West slechts een volgbod heeft gegeven en geen 2'/ï H.T. garandeert. Oost kan dus geen manche-zekerheid zien, gebaseerd op het bod van West. Zou hij in een uitzon derlijk geval door distributie toch zoo sterk zijn dat bij de manche kan garandeeren en zelfs Slamkansen ziet, dan kan hij dit al leen kenbaar maken door een bod in de kleur van de tegenstanders, dus in dit ge val van 2 Klaveren. Als verdere forcing-biedingen gelden eveneens een sprongbod in een kleur na een Sans Atout-opening, dus 3 Schoppen, 3 Harten, Ruiten of Klaveren. Zoo ook: 1 Ha. pas SA. pas 3 Sch. Dit 3 Schoppen-bod is absoluut forcing en toont aan 44'/n H.T. minimum, afhanke lijk van de distributie. De partner moet het bieden open houden en heeft de keus het manchebod te doen in Harten Schop pen of Sans Atout. Kan de openingsbieder geen 3 S.A. velen, doch heeft hij een vol ledig 2 kleuren-spel in Harten en Schop pen dan zal hij daarna 4 Harten bieden. De partner heeft nu de keuze te passen of hiervan 4 Schoppen te maken indien zijn spel hiervoor meer geschikt is. De volgende bied-situaties: 1 Ha. 3 Ru. 1 Ha. 3 Ru. pas pas 1 Sch. 1 Sch. pas pas zijn niet te beschouwen als een forcing na-bod van den openingsbieder. Waar de partner al gepast heeft en blijkbaar niet in staat is het bieden vrijwillig open te houden, zou het geheel onlogisch zijn hem te dwingen toch het bieden tot manche hoogte voort te zetten en zou dit te groote gevaren met zich medebrengen. Alleen in dien hij beschikte over een zeer gunstige distributie, zou hij het bieden alsnog mo gen verhoogen. Zou de partner in een der bovenstaande gevallen 3 Harten bieden, dan zou dit niet aangeven een bepaalden steun in Harten doch slechts de voorkeur aangeven voor Harten boven Ruiten. Zou hij werkelijk een flinken steun in Harten hebben en dit alsnog willen aangeven dan zou hij Harten moeten bieden. Een jump-bod, hetwelk het aantal trek ken boven manchehoogte brengt, is niet beslist forcing en verplicht den partner niet tot het verder open houden. Het grond-principe van alle forcing-biedingen is slechts het bereiken van de manche. Deze is reeds bereikt en aan het doel van het bieden is dus voldaan. Een bod van 5 Harten na 3 Sohoppen zal dus slechts een Slam-invitatie zijn; de partner behoeft niet te bieden indien passen hem wensche lijk lijkt. Het spreekt van zelf dat degeen, die 5 Harten bood. stilzwijgend de garantie geeft dat dit bod geen gevaar kan. Resumeerer.de komen wi) dus tot het volgende: Nadat de partner van den ope ningsbieder een f.t.o. heeft gegeven rust dus op den openingsbieder de plicht het bieden open te houden tot de manche is bereikt. Hiertoe staan hem 5 verschillende antwoorden ten dienste die ik nog eens zal aangeven In de volgorde van hunwen- schelijkheid. 1. Het meest gewenschte bod indien de openingsbieder hiertoe in staat is, is het noemen van een tweede biedbare kleur. Het spreekt van zelf dat een dergelijke nieuwe aanwijzing van sterkte en van dis tributie, van het meeste belang is. 2. Het herbieden van de openingskleur, aangevende een sterkere en langere troef kleur. Minimum lengte: sterke 5 kaart. Over het algemeen zal de troefkleur min stens 4 speelslagen moeten vertegenwoor digen b.v.: Aas-Heer-Boer-10-x- Aas-Vrouw-Boer-x-x-x- Vrouw-Boer-10-9-x-x- 3. Een steunbod in de kleur, waarin de f.t.o. is gedaan. Ook hier is van het groot ste belang dat de steun niet wordt gegeven tenzij men in 't bezit is van den normalen troefsteun, dus minstens Vrouw-derde of 4 kleine troeven. Hoewel als regel de f.t.o. zooals wij gezien hebben in een 5 kaart gedaan zal worden, zal dit niet met zeker heid geconcludeerd kunnen worden en zijn uitzonderingen mogelijk. Troefbezit is daarom noodzakelijk en een steunbod mag zonder dit niet worden gegeven. 4. Heeft de openingsbieder een grooter bezit aan H.T.'s dan voor zijn openings bod noodig was (dus bijv. 3'/ï4), maar is zijn troefkleur niet herbiedbaar terwijl hij geen tweede biedbare kleur heeft en evenmin voldoenden steun heeft in de kleur van de f.t.o., dan zal hij dit bezit kenbaar moeten maken door een bod in SA. één hooger dan voor het overbieden van de f.t.o. noodig was. Zooals wij gezien hebben moet hij als zwakte-bod, aange vende dat hij een minimum openingsbod had en niet meer, een S.A. bod doen op dezelfde hoogte als het aantal trekken van de f.t.o. Heeft hij dus wel meerdere kracht doch kan hij dit niet aangeven door één der biedingen onder 1, 2 of 3 vermeld, dan blijft slechts een jump-bod in SA. over. Hij doet dit dus door een bod van 3 S.A. na een f.t.o. van 2 Sch. of 2 Ha. Na een f.t.o. van 3 Ruiten of 3 Klaveren zou hij dit dus kenbaar moeten maken door een bod van 4 S.A. Aan dit bod is echter door Culbertson in 1933 een nieuwe conventioneele beteekenis toegekend, een beteekenis die ook door mr. Goudsmit is overgenomen, om een bepaalde kracht aan te geven voor mogelijke Slambiedingen. Wordt deze conventie gevolgd, dan zou. on der deze omstandigheden dit bod van 4 SA. alleen mogen gebruikt worden indien ook aan de conventioneele beteekenis was voldaan. Ik kom hierop echter later bij de Slambiedingen uitvoerig terug. Kan de openingsbiedei na een f.t.o. van zijn partner een totaal van minstens 7 H.T 's constateeren dan zal hij direct als Slam-invitatie een bod van 4 of 5 S.A. moeten doen, onafhankelijk van het feit of de f.t.o. slechts op een hoogte van 2 was gedaan. De kans is te groot dat de partner na een bod van 3 S.A. zal passen. 5. Het conventioneele bod van SA. op de zelfde hoogte d.w.z. voor 't zelfde aantal trekken als de f.t.o. is gedaan, heb ik reeds vermeld. Het geeft aan dat de openings- bieder een minimum opening heeft gehad en niets meer omtrent zijn spel heeft mede te deelen. Het is mogelijk dat ook in de derde biedronde, nadat de partner die een f.t.o. heeft gegeven in de 2de ronde een tweede kleur heeft genoemd, de openings bieder ook in die kleur geen voldoenden troefsteun heeft. Ook nu geeft hij dit aan door een bod van 3 S.A. Het klinkt misschien wat paradoxaal dat men op een minimum spel, waarop men na de opening geen ander bod meec kan of mag doen, ten slotte gedwongen kan worden tot een eindbod van 3 S.A. Dit zou op het eerste gezicht een gevaar lijk experiment lijken. Deze conclusie zou echter volkomen onjuist zijn. Door het feit dat de f.t.o. werd gedaan, is de part ner tot de conclusie gekomen dat manche sterkte in H.T.'s aanwezig was. Voldoet het spel van den openingsbieder niet aan de eischen welke voor een bod onder 1, 2 of 3 vermeld, zijn gesteld, dan is hiervan het gevolg een 3 SA.-bod en dit manche bod zal alle kans van slagen hebben tenzij de f.t.o.-bieder alsnog het eindbod in een kleur prefereert, bijv. omdat hij een vol ledig 2 kleurenspel heeft. Als voorbeeld wil ik nog geven een spel waarop een werkelijk minimum openingsbod van 1 Ruiten is ge daan als: Sch. 10-3- Aas-Vr-B-7-2- Ha. 8-6-3- en de partn. heeft Aas-Heer-9-7- Ru. Aas-Heer-7-6- 8-5- Kl. Heer-7-5-2- Vrouw-8- dan zal het bieden verloopen: 1 Ru. 2 Sch. (f.t.o.) 2 S A. (zwakte) 3 Ha. (2de kleur) 3 S.A. (geen steun) pas. Niettegenstaande de minimum kracht van den openingsbieder, die uiteindelijk een 3 S.A.-bod te spelen krijgt, zal aan dit bod vermoedelijk voldaan worden door het maken van 4 slagen in Schoppen, 2 in Har ten, 2 in Ruiten en 1 in Klaveren. Bovenstaand voorbeeld is niet gekozen om te bewijzen dat na een minimum ope ning en een f.t.o. alle eindbiedingen van 3 S.A. succes zullen hebben, doch slechts om duidelijk te maken dat in de meerderheid van de gevallen een dergelijk bod geen gevaar kan. Ook al zou het in enkele ge vallen niet tot succes leiden dan late men ,ich daardoor niet ontmoedigen. Doet men het bod niet en zwijgt men „omdat men eigenlijk zoo zwak is", dan zal in zeer vele gevallen een bereikbare manche verloren gaan. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13