666 BUITENLAND Inzet van het Japansche offensief tegen Nankau E L T A X LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Eersle Blad Donderdag 12 Augustus 1937 De strijd in Spanje Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND. Spanning in 't Verre Oosten - Italiaansch protest tegen 't bombardement der „Mongioia" - Litwinoff in Weenen. De situatie in het Verre Oosten wordt met den dag meer gespannen, gelijk o.m. uit de gevechten rond Nankau blijkt. Hier uit zou men concludeeren, dat de gang van zaken steeds meer op een oorlog gaat uit- loopen, hoewel men bij landen als China en Japan nu eenmaal uiterst moeilijk be- oordeelen kan of dit groote gevaar werkelijk aanwezig is. In dit verband merkt Reuter op, dat het gevecht nabij Nankau van plaatselijken aard was en dat niets erop wijst, dat het tot een belangrijk conflict zal uitgroeien. Intussohen doen de meldingen inzake hevige gevechten en de beschieting van Nankau zonder dat er nog van een wer- kelijken oorlog hoewel 't er buitenge woon veel op lijkt! sprake is, voor Wes- tersche denkbeelden wel zeer vreemd aan. De Italiaansche zaakgelastigde te Lon den heeft zich naar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven en Sir Mou- ney. die tijdelijk Lord Plymouth, den voor zitter der non-interventie commissie, ver vangt, een protest der Italiaansche regee- rlng overhandigd wegens het bombarde ment van de „Mongioia" door Spaansche regeeringsvliegtuigen. Het protest brengt in herinnering, dat zich een Hollandsche waarnemer aan boord van het schip be vond, dat niet alleen de Italiaansche vlag, doch ook die der non-interventie-commis- sie voerde. Dientengevolge is de aanval, die het leven heeft gekost aan den kapi tein van het schip niet alleen tegen Italië gericht geweest, doch ook tegen de non- interventiecommissie. Litwinoff, de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, die met vacan- tie vertrokken en tijdelijk door den sub volkscommissaris Potemkin vervangen wordt, vertoeft thans streng incognito te Weenen. Als reden voor zijn verblijf geeft men op, dat hij professor Eppinger moet raadplegen. Over enkele dagen zal hij naar Karls bad vertrekken. DUITSCHLAND Theosofische loges ontbonden. De leider van de „Gestapo", Himmler, heeft 27 organisaties, „die analoog zijn aan de vrijmetselaarsloges", ontbonden. Het gaat hier o.m. om den „maconnieken arbeiders bond" te Dresden, de „Internationale loge van arbeiders" te Hamburg en verschei dene theosofische genootschappen. Hun goederen zijn in beslag genomen, als ge diend hebbende tot het „begunstigen van aan volk en staat vijandige tendenties". ENGELAND De manoeuvres van de luchtmacht. De nachtelijke manoeuvres van de lucht macht boven Londen, welke werden uitge steld in verband met de slechte weersom standigheden. zijn gisteravond te zes uur hervat. De militaire objecten rond de stad worden beschermd door negentien escadril les jachtvliegtuigen, bijgestaan door zoek lichten, luisterposten en luchtdoelartillerie. Het aantal jachtvliegtuigen der verdediging bedraagt 222. terwijl de aanvallende macht bestaat uit 150 lichte en middelzware bom menwerpers en 26 zware bombardements vliegtuigen. ZWITSERLAND Besluit van het Zionistisch Congres. Het Zionistisch congres te Zürich heeft met 300 tegen 158 st m resolutie aangeno men. waarin het zich, hoewel het 't ver- deelingsplan van Palestina verwerpt, be reid verklaart, onder zekere voorwaarden met Groot-Brittannië te onderhandelen. ITALIË. Mussolini te Catania. Mussolini heeft te Catania een groote menigte toegesproken. Hij verklaarde oa.: „Ik vestig uw aandacht op het feit, dat de voorbereiding van het geheele Italiaansche volk op het militaire leven de basis is van onze leer". De Duce besloot: .Ben nieuwe periode in de geschiedenis vangt aan. Er is een beslissend element van onberekenbare draagwijdte, dat wij in de volgende eeuw ontwerpen: het is de stichting van het Italiaansche Keizerrijk". RUSLAND Wederom „Trotzkiïsten" veroordeeld Onder de wapenen geroepen. De Oost-Siberische „Prawda" meld^ uit Irkoetsk. dat 72 functionnarissen van de Oost-Siberische spoorwegen, beschuldigd van Trotzkiïsme. sabotage, spionnage ten gunste van vreemde mogendheden en kwaadwillig organiseeren van spoorwegon gelukken. waarbij talrijke menschenlevens veroren zijn gegaan, ter dood veroordeeld. Zij zijn reeds terechtgesteld. TURKIJE Uitwijzing van uit Duitschland ge ëmigreerde Joden. Uit Istanboel wordt gemeld, dat een tiental uit aie sedert een bekleedden bij vooraanstaande firma's, Turkije hebben moeten verlaten, teneinde plaats te maken voor Turksche onderda nen. Voor eenigen hunner, die zich bereid hadden verklaard, zich tot Turk te laten naturaliseeren en den Mohammedaanschen godsdienst aan te nemen, is het uitwij zingsbevel ingetrokken. ïboel wordt gemeld, dat een i i i i i Duitschland uitgeweken joden, Lte stad brandtde spoorwegstations znn reeds bezet een paar jaar leidende functies IC Staat van beleg te Sjanghai SYRIË De onlusten te Deir el Zor. Bij de onlusten hebben de rebellen een douanepost geplunderd en geschoten op twee officieren, die niet getroffen werden. Een gemotoriseerd detachement is der waarts gezonden, terwijl de luchtmacht de rebellen achtervolgt. Op drie plaatsen heb ben de vliegtuigen bommen geworpen Daar de opstandelingen niet reageerden, gelooft men. dat de beweging onderdrukt is. Te Djezlreh is een postwagen met de inzitten den verdwenen Aan het station te Aleppo is een aanzienlijke zending patronen en munitie, bestemd voor de opstandelingen in beslag genomen. Op bevel van den Commissaris van Landsverdediging zijn de tweede helft van VEREENIGDE STATEN De wet op de hervorming van de Gerechtshoven aangenomen - De uitvoer van helium. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp inzake de hervorming van de lagere gerechtshoven aangenomen. Hier mede is een einde gekomen aan de groote controverse inzake de hervorming van het Hoog Gerechtshof. De Senaat heeft met 36 tegen 26 stem men het wetsontwerp aangenomen, waar bij een regeertngsmonopolie voor de pro ductie van hehum wordt ingesteld en de uitvoer van helium voor verkeersluchtsche- pen wordt toegestaan. Om te verhinderen dat het uitgevoerde helium voor militaire doeleinden bestemd wordt, bepaalt het wetsontwerp, dat de uitvoer voor ieder af zonderlijk geval moet worden goedgekeurd door den .National Munition's Control Board" en het ministerie -van Binnenland- sche Zaken. Naar het agentschap Domei meldt, zijn gisteren de sinds lang verwachte gevechten tusschen de Japansche troepen en de strijdkrachten van het centrale Chineesche leger in het Zui den van den Nankau-pas, op 50 KJVÏ. ten Noorden van Peiping aan de spoor lijn Peiping-Soei Joean, begonnen. De Chineezen, die daar in een hevi- gen strijd met de Japanners verwikkeld zijn, maken deel uit van de 89ste divi sie van generaal Wang Tsjoeng Lien. De Japansche troepen zijn overge gaan tot een aanval op de stad Nan kau, die tengevolge van een hevig bom bardement in vlammen kwam te staan. De Japansche troepen hebben heden morgen het spoorwegstation van Nan kau bezet. Verder heeft het Japansche garnizoen te Tientsin medegedeeld, dat Hankau van daag tegen den middag zal worden inge nomen. De minister van oorlog heeft Prins Konoye laten weten, dat nabij deze stad de vijandelijkheden met het centrale leger geopend zijn. De minister-president en zijn minister hebben hierover 'n uur lang in het grootste geheim geconfereerd. De Nankau-pas. Nagasaki te verzoeken de Chineesche bewo ners van Japan in deze havensteden te con- centreeren en vandaar naar China in te schepen. Naar gemeld wordt, zal de regeering van Nanking zes stoombooten huren voor dit transport. Sjanghai gelijkt Japansche oorlogshaven. Opnieuw zijn 7 Japansche oorlogssche pen te Woesoeng nabij Sjanghai aangeko men, zoodat zich daar thans 27 schepen be vinden. Vijfhonderd soldaten en mariniers zijn aan wal gegaan. De haven van Sjanghai gelijkt op het oogenblik een Japansche vlootbasis. In de haven liggen vier Japansche kruisers en acht torpedojagers, terwijl buitengaats nog tal van Japansche oorlogsbodems voor an ker liggen. De oorlogsschepen, welke kort geleden zijn aangekomen, hebben een ge weldige hoeveelheid munitie en levensmid delen gelost. Het schijnt, dat de Japansche troepen geweld zullen gebruiken, wanneer de Chineezen blijven weigeren hun troepen uit Sjanghai terug te trekken en de verster kingen te slechten. De Japansche strijdmacht te Sjanghai bestaat uit ongeveer 4000 mariniers. Een Japansch vllegtuigmoederschip is op ongeveer 50 k.m. van Woesoeng voor anker gegaan en men verwacht, dat bij een even- tueelen Japanschen aanval vooral gebruik zal worc!°n gemaakt van de luchtmacht. De Nankau-pas ligt in een zeer moeilijk begaanbaar bergterrein en vormt strate- De situatie te Sjanghai De aankomst van Japansche oorlogs- tegen Kalgan. 4556 (Ingez. Med.) Bommen op Britsch oorlogsschip. Twee bommen, uitgeworpen door een vliegtuig der nationalisten, zijn neer gekomen nabij den Britschen torpedo jager „Foxhound". Het schijnt, dat ook granaten, afgevuurd door oorlogs bodems bij het Britsche oorlogsschip ontploften. De „Foxhound" voer nabij de Spaan sche kust in een gebied, waar een zee gevecht werd geleverd tusschen den torpedojager van de Spaansche regee ring „Ciscar" en den mijnenlegger „Ju- pitor" van de nationalisten, bijgestaan door het gewapende koopvaardijschip „Ciudad de Palma". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de rechtsche sche pen het Britsche schip voor hun tegen stander hielden. Raad van Aragon ontbonden. De minister-president heeft bij decreet den Raad van Aragon ontbonden. Het deel van Aragon, dat in bezit van de regeerings- troepen is, zal onder een gouverneur- generaal worden geplaatst, die dezelfde bevoegdheid zal krijgen als een gouver neur van een provincie. Het doel van deze maatregelen is, de staatsautoriteit meer te concenfcreeren in verband met de noodzakelijkheid van een heid van actie. De regeering heeft een bekendmaking gepubliceerd, volgens welke Joachim As- caso, de voorzitter van den zoo juist ont bonden Raad van Aragon. in hechtenis genomen is, onder beschuldiging van het smokkelen van juweelen. Heropening van de Cortes. Krachtige tegenstand. Het schijnt, dat de Japanners bij hun aanval op Nankau. terstond op krachtigen tegenstand gestooten zijn, die door hen beantwoord werd met een zwaar artillerie- bombardement, waarbij granaten gebruikt werden met sterk explosieve kracht en brand veroorzakende werking, waardoor dus Nanking in brand geschoten werd. Een Japansch verkenningsvliegtuig heeft gemeld, dat de Chineesche troepen de spoorlijn PeipingSoei Joean op drie pun ten bij Nankau hebben opgeblazen. Aan dezen strijd nemen geen troepen van het negen en twintigste Chineesche leger. Het agentschap Domei meldt nog het verloop van de eerste botsing tusschen de Japansche troepen en het centrale Chi neesche leger aan den pas van Nankau. De Chineesche strijdkrachten bestonden uit drie regimenten van de 89ste divisie, die zich in versterkte stellingen genes teld hadden. Hun bewapening was goed. Zij waren uitgerust met artillerie en ander zwaar geschut. De totale sterkte der Chi neesche troepen In het gebied Kalgan en Tsjahar wordt aangegeven met vier divi sies. Domei meldt verder, dat de zuiverings actie van het Japansche garnizoen ln Noord-China, t.w. in het gebied van Pei ping en Tientsin, in vollen gang is. Alle hoofdverkeerswegen zijn gezuiverd van de overblijfselen van het 29e leger. De toe stand in Sjanghai is uiterst gespannen. De eisch der Japansche autoriteiten inzake terugtrekking der Chineesche troepen uit de omgeving van de Japansche concessie en inzake vernieling van alle versterkte stellingen door de Chineezen is tot dus ver nog niet nagekomen. Staat van beleg te Sjanghai. In de Chineesche wijk van Sjanghai is de staat van beleg afgekondigd. Deze stad ls omsingeld door 100.000 man Chineesche troepen, terwijl 10.000 Chinee zen samengetrokken zijn binnen het ge bied, waarvoor de wapenstilstandsovereen komst van 1932 geldt. Zij zijn uitgerust met machinegeweren, veldgeschut en loopgraaf- mortieren, hetgeen in strijd is met deze overeenkomst. Melding wordt gemaakt van oorlogsvoor bereidingen en van een antl-Japansche stemming. In de kringen van de Japansche kolonie te onbehaaglijkheid. Men vreest, dat de onderhandelingen tot regeling van het in cident op het vliegveld Hoengjau zullen worden afgebroken. De Japansche autoriteiten eischen de be straffing der Chineesche wacht, welke vol gens hen op den Japanschen officier en den Japanschen marinier heeft geschoten de aanbieding van verontschuldiging en waarborg, dat zich geen herhaling zal voor doen, schadeloosstelling aan de families der slachtoffers en tenslotte de terugtrekking uit het gebied van Sjanghai van de politie- troepen. Hoewel officieel commentaar ontbreekt, wordt vernomen, dat ;de burgemeester de drie eerste eischen misschien zal aanvaar den, doch de vierde zeer zeker van de hand zal wijzen, daar dit de terugtrekking van alle Chineesche troepen uit het gebied van Sjanghai zou beteekenen. Het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Chineesche militairen wachten vol onge duld op den uitslag der onderhandelingen. De Chineesche autoriteiten hebben de Chi neesche pers verzocht zich van commen taar te willen onthouden uit vrees, dat dit den voortgang der onderhandelingen op nadcelige wijze zou kunnen beïnvloeden. Peiping geïsoleerd. Volgens een telegram, dat de Britsche journalisten te Peiping gemeenschappelijk hebben verzonden, ls de stad nu geheel ge, isoleerd. De telegraaf- en telefoonverbln. dingen zijn verbroken en tengevolge van de wanorde op het postkantoor te Tientsin komen brieven zeer ongeregeld op hun plaats van bestemming. Slechts een trein rijdt per dag van Peking naar Tientsin, met honderden Chineezen, die de stad verlaten In de stad heerscht groote opwinding. Een sterke Japansche troepenmacht, voorzien van tanks, ls uit Peiping vertrok- ken in de richting van Hankau. Veie vluch telingen van het platteland trachten nog Peiping binnen te komen, zoodat zich voor de poorten een enorme menigte verzamelt, Men koestert bezorgdheid voor de voed selvoorziening. De Japansche versterkingen in Noord- Chlna blijven toestroomen. Hun strijd krachten schijnen reeds gestegen te zijn tot 60.000 man. Volgens berichten uit Japansche bron zouden 200 Russische officieren in Tsjahar zijn aangekomen om het roode Chineesche leger te leiden tegen de Japan- neezen. Generaal Soeng Tsje Joean ls uit Pauting Foe vertrokken ln de richting van Hotsjien, op 50 k.m. ten Zuiden van Tientsin. Officieuze Japansche kringen geloo- ven, dat een Japansch offensief op handen zal zijn, wanneer de troepen der Centrale regeering, welker strijd krachten in Noord-China het cijfer 300.000 bereiken, voortgaan zich uit Zuid-Hopei naar het Noorden te bege ven. Onderhandelingen van Kawagoe. De Japansche ambassadeur Kawagoe ls uit Tientsin ln Sjanghai aangekomen cn streeft naar het op gang brengen van de J apanschChineesche onderhandelingen. Naar verluidt zijn afgezanten van de Cen trale regeering van Nanking ln Sjanghai geweest, om contact te zoeken met Kawa goe. Besprekingen te Nanking. Generaal Tsaltlngkai, de bevelhebber van het 19de leger, is ln gezelschap van verscheidene leiders en onderleiders naar Nanking vertrokken, waar zij besprekingen zullen voeren met Tsjang Kal Tsjek. De veiligheid der buitenlandsche concessies. De consul van Noorwegen te Sjanghai heeft ln zijn hoedanigheid van deken van het consulaire korps den Chlneeschen bur. gemeester van Sjanghai een nota overhan digd, waarin wordt verlangd, dat de vei ligheid der buitenlandsche concessies, ln geval van vijandelijkheden ln de stad gegarandeerd zal worden. De burgemeester verzekerde, dat de Chineesche troepen de neutraliteit der concessies zou eerbiedigen, mits de Japanners niet opnieuw de inter nationale concessie zouden gebruiken als operatie-basis, zooals dat ln 1932 ls ge schied. De burgemeester ried verder aan een soortgelijken stap bij de Japansche autoriteiten te ondernemen. Overstroomingsgevaar in het Jangtse-gebied. In het Jangtsegebied dreigen overstroo mingen. De scheepvaart op de groote zij rivier van de Jangtse, den Han, moest reeds worden gestaakt. De dijk van den Han is doorgebroken. Anjang en andere sleden in Noord-Honan staan onder water. Door hoog water in het Keizerkanaal zijn Pisien, Tssitsjlen en Lijan in Noord-Klang- soe overstroomd. Tijdens de vergadering van den kabi- te Sjanghai wint de meening veld. dat men - - netsraad hebben de ministers den minis- zal trachten een „opgelapten vrede" af te de hchtine 1915 de eerste helft was re'-ds ter-president gemachtigd met den voorzit-wenden, doch dat de Japansche regeering vorig laar opgekomen de geheele ken'ms ter van de Cortes overeen te komen het dringend zal worden verzocht drastisch op van 1916 en leden van oudere lichtingen, parlement in de tweede helft van Augustus j te treden, teneinde de Chineesche regee- die uitstel hadden gekregen, tier 1 Septem_ wederom bijeen te roepen. ring en de bevolking te dwingen haar hou- ber onder de wapenen geroepen, zulks op De minister van landsverdediging diende ding te herzien. grond van de wet van 1936 waarin de leef- een ontwerp in. strekkende tot het ver- Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chl- tyd om onder de wapenen te komen, met plichtend stellen van een militaire oplei- neesche regeering besloten heeft de Chi- twee jaar verlaagd is. jding voor alle jongelieden van 18 tot 20 Jaar neesche consuls te Yokohama, Kobe en De onderaardsche gang onder den IJsel te Gouda. Nieuw onderzoek met de wichelroede. Heden hebben te Gouda nieuwe onder zoekingen plaats gehad naar het bestaan van onderaardsche gangen onder het kas teel „Ter Goude". waarin Jacobs van Beieren, ten tijde der Hoeksche en Kabeï- jauwsche twisten, haar toevlucht heeft ge zocht. Het onderzoek, opnieuw verricht door mevr. N Klein-Sprokkelhorst uit Zeist met de wichelroede (thans in tegen woordigheid van meerdere leden van ae museum-commissie te Gouda, en o.a. jhr. dr. van Nispen tot Sevenaer, adviseur van rijks-monumentenzorg, den burgemeester van Gouda, den heer E. G. Gaarlandt en den directeur vain gemeentewerken, J. M. Babber), heeft tot het resultaat geleid, dat al haar vroegere aanwijzingen niet alleen werden bevestigd, doch dat nauwkeurig kon worden aangegeven op welke plaatsen zich de onderstelde onderaardsche gangen bevinden, hoe hun loop is en van welken omvang zij zijn. Nauwkeurig kon mevr. Klein aanwijzen, dat onder een kaaspak huis aan de Punt te Gouda, zich de hoofd ingang moet bevinden ln de onderaard sche gang, welke vandaar recht door onder den bodem van den Hollandschen IJssel loopt en 250 M. verder, aan de Gouderak- sche zijde van de rivier haar uitgang heeft. Volgens haar aanwijzingen ligt deze gang 89 meter beneden het wateroppervlak en is zij 5 meter breed en 5 meter hoog. De ingang ligt op Goudschen bodem op 5 me ter diepte; de uitgang op Gouderaksehen grond ligt 2'/i meter diep. Ook onder den molen ,,'t Slot" op de punt en in het aan grenzende Houtmansplantsoen, dat eer tijds tot het kasteel heeft behoord, zijn tal van gangen aangetroffen, welke alle met elkaar ln verbinding staan. Daar ln het Houtmansiplantsoen een centraal punt van deze gangen ls ontdekt, op even 2 meter diepte, zal het wel mogelijk zijn daar ter plaatse een onderzoek naar de Juistheid der aanwijzingen, met betrekkelijk ge ringe kosten, in te stellen. Mevrouw Klein heeft bij haar onderzoe kingen tal van markante aanwijzingen gedaan, welke direct controleerbaar waren en juist bleken te zijn. Hoe de wichelroede werkt, wist mevrouw Klein niet te verklaren. Zij bereikt haar resultaat met het eenvoudige apparaat, een met enkele spiralen .getrokken koperdraad, door een sterke gedachten-concentratie op datgene wat zij wenscht. Is dat aan wezig, dan reageert de wichelroede daarop terstond en juist. Eerst een jaar geleden is mevrouw Klein tot de ontdekking go- komen dat zij gevoelig is om met dit apparaat experimenten te kunnen ver richten en bot heden zijn haar aanwij zingen altijd juist gebleken. Als het onderzoek te Gouda plaats heeft, zal kunnen blijken welke geheimen de bodem op de historische plek van het kasteel „Ter Goude" verborgen houdt. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zulvelcentrale, 15 tot en met 21 Augustus, consumptiemelk regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6,25 cent, even tueel verhoogd met premie of vermindert met kwaliteitsafdracht. Overmelk regee- rtogs-minimumprijs 5,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. UIT NED. OOST-INDIË. DE AARDBEVING VAN GISTEREN. BATAVIA, 12 Aug. (Aneta/ANP). In zaj1? de aardbeving, welke gisteren is gemew, wordt uit de registratie aan het meteorolo gisch observatorium te Batavia geconcW" deerd, dat deze op groote diepte heen plaats gehad, met het epicentrum ln de om geving van het eiland Hall. Een definitieve beslissing hieromtrent kan echter een worden gegeven indien bulletins van ander» selsmografische stations binnenkomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2