LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bfad Dinsdag 10 Augustus 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT AGENDA ZEILEN. Dertig deelnemers aan de Fastnet Race. Een strijd over 600 mijl. (Speciale G.P.D.-correspondentie) Cowes, aan boord van de „Zeearend" Er is hier, in Cowes. maar één woord, dat een willig oor vindt: zeilen! Mannen zeilen, vrouwen zeilen, kinderen zeilen, enfin heele families, alles en iedereen, houdt zich bezig met booten: 6-meters. Oceaanzeilers, iedereen praat over het type. dat hem het meest interesseert. Den geheelen dag knallen de startscho ten over het water, dat door een lichte bries bewogen en door een vroolijk zon netje beschenen wordt. Op de booten voor de Fastnet Race. 30 in getal, wordt druk gewerkt. Men legt de laatste hand aan tuig en zeilen. Blokken worden gesmeerd, nieuwe einden touw voor den dag ge haald. Motorbooten varen af en aan, iedereen is koortsachtig in de weer. Van den achtermast der „Zeearend" waait het trotsche rood-wit-blauwde eenige Hollandsche deelnemer. Er starten 8 Duitschers, 1 Amerikaan. 1 Franschman, 19 Engelschen en de „Zee arend". De Amerikaan, de ..Elisabeth Mac Cow", is speciaal den Atlantischen Oceaan overgestoken om aan dezen wedstrijd deel te kunnen nemen. Aan boord bevindt zich onder anderen Bill Boyd, die vorig jaar aan boord van de „Zeearend" de race over den Oceaan medemaakte. Over de kansen is natuurlijk niets te zeggen. Zelfs „Yachting Monthly", het toon aangevende blad, zwijgt hieromtrent. Laat ik dus dit voorbeeld volgen. Enkele gege vens over de Fastnet Race zelf volgen hier wel. In de eerste plaats heeft men ons ver teld, dat de te zeilen afstand 600 mijl be draagt. De start vindt plaats te Cowes. om 9.45 uur midd. tijd Greenwich. Aller eerst moeten de deelnemende jachten dan naar Fastnet Rock, aan de Zuidwestkust van Ierland bij Clear Island, zeilen. Daar is de finish overigens niet. Die is bij Ply mouth. Wij hopen daar binnen zes dagen aan te komen. Thans moet ik den lezers mijn ver ontschuldigingen aanbieden voor dezen korten brief. Er is aan boord echter nog heel veel werk te doen! Dus tot na de finish. C. F. ATHLETIEK. OSENDARP EN PETIT WINNEN TE KOPENHAGEN. Gisteravond zijn te Kopenhagen inter nationale wedstrijden gehouden, waaraan ook onze landgenooten Osendarp en Petit deelnamen. Beide Nederlandsche athleten wisten de nummers, waaTop zij uitkwamen, te winnen. Volkomen onbedreigd won Osendarp de 200 m. in 21.9 sec. De Deen Skydstrup bezette de tweede plaats met een tijd van 22,6 sec. Op de 3000 M. bereikte Petit het eerst de eindstreep. Ook de Heerlenaar had met zijn tegenstanders niet veel moeite. Hij won in 8 min. 47,5 sec. met den Deen Jensen op de tweede plaats in 9 min. 1.1 sec. VOETBAL. Competitie-indeeling K.N.V.B. De „Sportkroniek" meldt, dat de compe titie-indeeling voor de 3de klassers als volgt luidt: 3de klasse A: A.S.C., Hlllegom. Hillinen, Lugdunum, B.M.T., Celerltas, O.N.A.. R.V.C., Postduiven, Scheveningen. Tonegldo. 3de klasse C: Laakkwartier. Bodegraven Steeds Hooger. D.H.S.. Martinit. Steeds Volharden, V.F.C., De Musschen, Olympia, ALPHENSCH SLAGERS ELFT AI LEIDSCH BAKKERS ELFTAL. Morgenavond te kwart over zeven speelt op het Alphenterrein een Alphensch sla gerselftal tegen een Leidsch Bakkers eiftal ALPHEN III—WOUBRUGGE I 4—2. Het derde elftal van Alphen speelde een vnendschappelijken wedstrijd tegen het. naar de le kl. der Zaterdagmiddagcomp. promoveerende Woubrugge. Alphen in had het vrij gemakkelijk en wist op rus tige wijze te zegevieren. Woubrugge zal wil zij succes hebben in de nieuwe omge ving veel beter moeten spelen dan gister avond. Scheidsrechter de Wissel floot naar Ieders genoegen. WIELRENNEN. GIJSBN WINT DEN GROOTEN PRIJS VAN WILRIJK. Vier Nederlanders onder de eerste zes aankomenden. Gisteren ls nabij Antwerpen de groote prijs van Wilrijk over 135 K.M. verreden, waaraan verschillende Nederlandsche ren ners deelnamen. Na een spannenden strijd, welke zich in een groote publieke belang stelling mocht verheugen, wisten zich vijf renners, onder wie Gijsen en Middelkamp, uit de groote groep los te maken. Onze landgenoot, Gijsen, was de snelste in den eindsprint. In den tijd van 4 uur en 1 minuut kwam hij als eerste over de eind streep. Op de tweede plaats, met slechts 10 c.M. verschil, eindigde Middelkamp, ter wijl de Belgen van der Driessche en van Eename op resp. 1 en lVz lengte de vol gende plaatsen, eveneens in den. zelfden tijd als Gijsen, bezetten. Op de vijfde plaats kwam weer een Nederlander, Helle- mons, die een achterstand van 1 min. 35 sec. had, terwijl Valentijn de zesde plaats bezette met weer vijf seconden verschil op Hellemons. Op de vijftiende en zestiende plaats eindigden de Nederlandsche renners Heeren en Mostert. Leidsch succes in Portugal. Njord wint het nummer vier met stuurman. in Portugal, zijn internationale roei- wedstrijden gehouden, waaraan Engel- sche en Nederlandsche roeiers deelna men. Een van de hoofdnummers, de vier met stuurman om den Victoria- beker, werd door het Leidsche Njord gewonnen na een fraaien strijd met de London Rowing Club en de Portugee- sche vier, Caminhense. Onze landge nooten maakten een tijd van 6 min. 21 sec. TENNIS. ZWITSERLAND—NEDERLAND. Goede voorbereiding in Zwitserland. De Zwitsersche Lawntennisbond heeft een trainingscursus van 4 dagen te Bern georganiseerd ten behoeve van jongere spelers, waarvoor werden uitgenoodigd E. en A. Billeter, Brechbühi, Pfaff, Röthlis- berger, Ruckstuhl. J. en R. Spitzer. Onder leiding van den tennisleermeester Wisard werden enkele trainingspartijen gespeeld waarbij in hoofdzaak de speltactiek "werd besproken. Steiner en H. C. Fisher staan voor het trainen bij het dubbelspel ter beschik king. Deze training is speciaal bedoeld met het oog op den landenwedstrijd tegen Ne derland. In de Zwitsersche ploeg, welke Zaterdag c-n Zondag a.s. tegen ons land uitkomt, zijn Maneff, Ellmer en Steiner opgenomen, terwijl de vier resteerende plaatsen door jongeren zullen worden ingenomen. Zaterdag en Zondag wordt te Luzern tegen Nederland gespeeld. Op beide dagen zijn de speeluren van 8.3012.00 uur "en van 14.0018.30 uur. PAARDENSPORT. INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE BRASSCHAET. Fraaie prestatie der Nederlandsche equipes. Gisteren is op het Internationaal con cours hippique te Brasschaet (België), waaraan ook een aantal Nederlandsche ruiters deelneemt, een equipe springen ge houden voor den prijs van de Belgische artillerie. De eerste Nederlandsche equipe, bestaande uit ritmeester Pahud de Mor- tanges, luit. Gruppelaar en kap. Portheine, wist op den fraaien prijs beslag te leggen. België was 2e en de tweede Nederland sche equipe 3e. WATERPOLO. POELMEER I—H. C. Z. I 3—1. De tweede degradatiewedstrijd. Door deze overwinning van de thuisclub zijn de kansen op behoud van het tweede klasseschap voor Poelmeer aanzienlijk ge stegen. In 't ergste geval kan er nu nog een beslissingswedstrijd volgen. Poelmeer verdiende de overwinning wel, maar gaf toch lang niet haar beste spel te zien, hier voor wordt er ln dergelijke wedstrijden on der een te grooten druk gespeeld. De eerste helft was, in ieder geval van Poelmeer's zijde, wel het beste gedeelte. Nadat de eerste aanvallen aan weerszij den op niets waren uitgeloopen, wist Lie- zenberg er op een gegeven moment fraai tusschen uit te trekken en tot het vijan delijke doel op te zwemmen en via Witte ging de bal naar den vrljllggenden Wou ters, die onhoudbaar scoorde. Niet lang hierna zorgde L. Westen met een fraai doelpunt voor een 20 voorsprong. Bij H. C.Z. werd nagenoeg alles op den midden voor gespeeld, die met zijn doorslagballen de gevaarlijke man bleek te zijn en het keeper Ydens dan ook het meest moeilijk maakte. Door opzwemmen uit de achter hoede wisten de gasten een tegendoelpunt te scoren. De H.C.Z.-doelman verrichtte meerdere keeren uitstekend werk, maar kon tenslotte toch niet verhinderen, dat L. Westen er nog voor de rust 31 van maakte. Na de pauze scheen het dat Poelmeer niets meer wilde riskeeren. Er werd niet veel vrij gezwommen en bovendien bleek de invallende duisternis voor sommige spelers een belemmering voor goed samenspel te zijn. Daar ook doelpunten ontbraken, miste men het enerveerende element geheel en al. zoodat het geheel een vrij tamme ge schiedenis werd. Wel kwam H.C.Z. af en toe goed opzetten, maar alles zonder suc ces. Daarbij bracht de doellat aan weers zijden eenige malen redding. Scheidsrechter was de heer De Kok, die voor een goede leiding zorgde. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE STOCKHOLM. Euwe verliest van Lilienthal. Euwe, die tegen Lilienthal met wit op winst stond, heeft de afgebroken partij van den Hongaar nog verloren, een resultaat, dat door niemand verwacht werd. Daardoor heeft Nederland zijn eersten landenwedstrijd verloren. De Hongaren zegevierden n.l. met 2Vil'/i, al zorgde van Scheltinga voor een kostbaar winstpunt tegen Vajda. Landau won zijn afgebroken partij tegen Grau uit de ontmoeting NederlandArgen tinië, zoodat ons team met 31 zegevierde. Ten slotte werd een aanvang gemaakt met de ontmoetingen uit de 13e ronde. Nederland tegen Amerika, waarbij Landau en Fine niet meespeelden, Euwe-Reshevskl, aan bord 1 en Horowitz-de Groot werden afgebroken ln standen, waarvan het resul taat nog niet te voorspellen ls. Prins staat met zwart iets beter tegen Kashdan, terwijl van Scheltinga remise tegen Marshall behield. LISSER SCHAAKCLUB. In de 3de ronde om het zilveren paard v/aren de uitslagen: lste klas: C. v, d. LipJ. G. Snel 1—0: A. MarkusseJ. Th. Koppen 10; H. T. LamersB. L. Hooyer 01; M. J. Mans handen—C. J. de Haas afgebr. 2de klas: J. Eisengr—C. Boogerd afge broken; J. HusahW, Spendel 1—0; A. KrosschellM. de Blieck afgebr.; W. Rei- nickeP Mijland 0—1; H. V, Diemen—J. Boogerd 0—1. MOTORSPORT. LEIDSCHE H.-D.-CLUB. Eergisteren is er een aantal leden van de Leidsche Hariey Davidson Club ge start om het Kopje in Bioemendaal en de IJmulder sluizen te bezichtigen. Na een mooien rit door de prachtige boshrijke om geving van Heemstede e. d., werden de schitterende panorama's van het Kopje bezichtigd. BIJ de IJmuidersluizen werd langer vertoefd dan aanvankelijk in de be doeling lag. maar dat kwam eenerzijds omdat men bij een zoo groot en machtig bouwwerk maar niet zoo gauw uitgekeken is en anderzijds, omdat de deelnemers toe vallig driemaal het schutten van een zee- stoomer konden gadeslaan. Te omstreeks half drie werd de terugreis aanvaard en te omstreeks 4 uur bereikten allen Lelden weer A.s. Zondag om 9 uur wordt er gestart voor een Clubrit naar Hoek van Holland en ln het Westland worden er druiven ge geten. DUIVENSPORT. DE BLAUWBAND. (Alphen). Wedvlucht van Mons (192 K.M.) De dui ven werden gelost met Zuidenwind en hel dere lucht, In concours waren 102 duiven De vogels hebben goed weer gehad en zijn dan ook snel overgekomen. De eerste duif was om 9.55.12 uur, de laatste of vier en twintigste prijswinnaar om 10.22,9 uur geklokt. De aankomst was als volgt: G. Stapper 1 6 14: J. Rooda 2, 8, 10, 11. 16, 22; P. G. Borgers 3, 13, 26; A. Landaal 4; H. Bauer 5, 12, J. Vernes 7. 19; M. Groeneveld 9, 29: G Ponsioen 15. 34; C. v. Of wegen 17, 18. 21 25; A. v. Walderveen 20; P. Goedhart 23. 28: J. Capel 24; A. J. Lagerweij 27, 33; J. v. Leeuwen 30; R. H. W. Kuipers 31, 32. WASSENAAR SCHE POSTDUIVENCLUB. Wdvlucht met jonge duiven vanuit Neuf- villes (België), afstand pl.m. 180 K.M. Al daar werden de duiven in vrijheid ge steld te 8 uur met kalmen Z.W. wind. De eerste duif bereikte het hok te 10 uur 24 min. en 2 sec. en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1251.3 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 10 uur 48 min. met 4 sec. en had gevlogen met een gemid delde snelheid van 1073.8 M. per minuut. De uitslag was; le, 3e en 9e; J. H. M. Brouwer; 2e en 10e: H. Nijp; 4e: A. van Duykeren; 5e, 6e en 7e: W. C. van Beekum; 8e: L. H. de Kleine; lie: P. Bouwmans. DAMMEN. LEIDSCHE DISTRICTS-DAMBOND. Morgenavond te halfacht zal alhier in de Muziekzaal de prijsuitreiking plaats hebben aan de kampioenen van 't district Lelden. Tevens zal besproken worden de alhier te spelen massakamp, n.l. 'n wedstrijd van de Rijnstreek tegen de Bollenstreek. Vervolgens zal een simultaan-séance gegeven worden' door den heer P. Kleute, kampioen le klasse van het district. BEKERWEDSTRIJDEN P.D.L.V. (LISSE). In de 10de ronde waren de uitslagen: A. v. RossumC. Blom regl. 20; D. Vergunst Sr.I. v. d. Meulen 20; J. Al- geraG. v. d. Stelt 20; J. C. HoboW. Warmerdam 20: A. WijnhoutG. Bal kenende 11. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 11 AUGUSTUS. LEIDEN. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Nam. 8 u.: ds. J. D. Barth, van Dordrecht. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Lamaln van Rotterdam. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum; Nam. halfacht. ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Wijk (N Br.) (toez.) T. H. Oostenbrug te Gouderak. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Capelle a. d. IJssel W. Schou ten te West-broek en D. W. Wlelenga te Bel- lingwolde. Beroepen: te Schiebroek-Hillegersberg C. E. T. v. d. Born te Helpmann. Bedankt: voor Ommen L. Kuiper te Oud- Loosdrecht. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. IHet geruchtmakend afscheid van ds. B. Boers Het verslag van den Raad van Beheer Het Godsdienst onderwijs. In de te 's Gravenhage voortgezette zit ting van de Algemeene Synode der Ned. Kerk heeft ds. S. Winkel rapport uitge bracht, over de motie van de classicale ver gadering te Kampen in betrekking tot het geruchtmakend afscheid van den commu- nistischen predikant ds B. Boers vah de gemeente van Roordahuizum De Kamper motie verzoekt de Synode het daarheen te willen lelden dat op voorgangers, die art. 11 van het algemeen reglement met voeten treden, de vereischte tuchtmiddelen worden toegepast. In de commissie voor de stukken was een meerderheid die, erkennende dat in dit afscheid veel was dat reden gaf tot ge rechten aansloot, de zaak nu ve der maar wilde laten rusten Een minderheid wilde de motie voor kennisgeving aannemen. De Synode ging met 14 tegen 5 stemmen met de conclusie van de meerderheid mede. Hierna kwam aan de orde het jaarver slag van den Raad van Beheer op de Pre- dikantstractementen Aan dit verslag ont- ieenen we het volgende: In het bestuur werd de plaa's van den heer D. Bioemers te Zeist, die van de op richting lid van den Raad ls geweest en den laatsten PM voorzitter, ingenomen door den heer A. W. Kamp inspecteur der Directe belastingen te Le'den. Als voorzit ter treedt thans op mr. J. H. Bybau. Met den secr. ir. W. E. v. Voorts v. Beest en den penningmeester, mr. H. E. Cost Budde, vormt hij het moderamen Voorzitter van de commissie van aanslag is ir. C. W. E. v. Voorts v. Beest en van de Finantieele com missie prof. mr. F. de Vries Het kapitaalfonds en het reguleerlngs- fonds smolten samen in één zg Regulee- ringskas. De rekening over 1935 sloot met een saldo van f. 191.567 03, dat naar de nieuwe reke ning is overgebracht. Uit de reguleeringskas werd in 1936 ter aanvuling van de uitkee- ringskas uit de aanslagen 1936 ad f. 1.046.862 89 genomen f. 90 164.57 voor het op peil houden van de ultkeeringen LE, UT en rv De bedrijf skas heeft een saldo van f. 22 290.02 dat naar de reguleeringskas is overgebracht. Er is thans een saldo van f. 457.872.79. Het kohier 1936 werd vastgesteld op een beginstand van f. 1.382 660; de eindstand was f. 1.326 270. Gezien de crisisjaren die veel van de kas hebben gevergd is er geen reden tot bezorgdheid. Totaal genomen hebben de Inkomsten over '36 de uitgaven van dit jaar op f. 4741.76 na gedekt. Aan achterstallige betalingen der vorige boek jaren werd genoteerd f. 152.152.16. Thans zijn er 179 achterstallige gemeenten tegen 189 in het vorig laar. In be'.rekkine tot de ultkeeringen meldt het verslag dat uitkeering I verminderd werd met f. 23.107.44. oa. een gevolg van het terugloopen van de pastoralia. In betrekking tot uitkeering II kan het percentage op 67 gesteld blijven. T.a.v. uitkeering III zette de stijging zich voort. In totaal werden aan 151 predikan ten toelagen geschonken tegen 128 in het vorig Jaar. Van de 341 Ingekomen aan- VTagen om dispensatie werden er 315 toe gewezen. Uitkeering IV bleef vrijwel gelijk en ge schiedde ten bate van 135 kinderen. Het verslag consta'eert dat het niveau der laatste jaren zich kon handhaven en besluit met een woord van dank aan de kerkvoogden die hier zulk een belangrijke taak hebben. De synode aanvaardde het verslag met een woord van dank aan den Raad van beheer Evenzoo werd goedgekeurd het ver slag van de commissie voor saamspreklng met den Raad, waarbij speciaal de kwestie van de combinatie van gemeenten met de daaraan vaak verbonden financleele moei. lijkheden, naar voren kwam. Ds. L S. v. Zwet van A'.me'o rapporteerde over de voorstellen in betrekking tot het godsdienstonderwijs, waarbij met name de positie en de bevoegdheid van den gods dienstonderwijzer ter sprake kwamen. De voorstellen tot wijziging van art. 2 van het reglement op het godsdienstonderwijs, wer den voorloopie aangenomen, alsook die tot toevoeging van een alinea aan art. 25 van he' reglement od de vacaturen. Wegens het houden van een synodus contracta verdaagde de president de zit ting tot hedenmorgen. DS. G. R. KUYPER Morgen herdenkt ds. G. R Kuyper, pre dikant bil de Geref. Kerk van Kralngen den dag waarop hl) voor 25 jaar in het predikambt bevestigd werd. Geurt Reinler Kuyper werd 19 Maart 1887 te Hilversum, waar zijn vader een vooraanstaande plaats od verschillend ge beid innam en ook lid was van den ge meenteraad, geboren. De jubilaris bezocht het Geref. gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Vrije Universiteit theolo gie. In 1911 werd hll candldaat en 11 Aug. 1912 bevestigde wijlen ds. W. v. 't Sant van 's Gravenhage. hem te Schoondijke ln zijn eerste gemeente, waaraan ds. Kuyper zich verbond sprekende over Jer. 42 16. In 1915 vertrok de Jubilaris naar Alblasser- dam, welke standplaats in 1918 met Haar lem verwisseld werd. Hier heeft ds. Kuyper het hoogtepunt van ztjn ambtelijke loop baan mogen beleven. Hli ontving er beroep od beroep en had od een dag vijf beroepen onder zich, w.o. van den Haag, Amsterdam en Rotterdam en genoot in het midden der Geref. Kerken grooten naam als kansel redenaar. In 1926 nam ds Kuyper het be roep aan naar 's Gravenhage-Oost. Ds. D. Ringnalda aldaar bevestigde hem ln de Residentie, aan welke gemeente de jubilaris zich verbond sprekende over Ez. 2 8b en 3:3 Ds Kuyper heeft slechts 2'/i jaar ln de Hofstad gearbeid, wijl hli meende het beroep van de kerk van Krallngen te moe ten opvolgen, waaraan hij zich 30 Augustus 1928 verbond sprekende over Ps. 27 4 Ds. Kuyper heeft ln de verschillende classes waarin hij arbeidde tal van depu- taatschappen bekleed. In ztin eerste ge meente heeft hij ln de mobilisatie aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen tal van Chr. Mil. Tehuizen opgericht. In Haarlem maakte ds. Kuyper een periode van grooten bloei van de gemeente mede. Hij mocht de Wilhelminakerk mede bouwen en de bouw van de Kloppersingel kerk voorbereiden. De jubilaris die zich hoofdzakelijk tot zijn herderlijken arbe'd bepaald, maakte sinds 1927 dee) uit van het bestuur van het Chr. blindentehuis „Sonneheerdt" te Er- melo. De classis Rotterdam vaardigde hem bij herhaling af naar de narticuliere Sy node van Zuld-Hoüand-Zuid. Van de hand van ds Kuyper verscheen een geschrift over: „Christian Science" en tal van oredicaties in d" serie „M"""""rlei Genade". o.a. een achttal over de Zen- dagen 9—16. Aangezien ds. Kuyper thans met vacantie in het buitenland vertoeft zal zijn jubileum eerst ln September a s. worden gevierd. HEDEN. Noordwijk aan Zee (Casino): Haarlem- sche Orkestvereeniging 8'/i uur nam. Woensdag. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Spr. de heer Schoonderbeek. 7'/i uur nam. DIVERSEN 's Woendags: Inst. v. Praeventleve G«. neeskunde. Medisch opvoedkundig Bureau. (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdag: Inenting tegen diphterle 3'/« uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „Wie het laatst kust Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Pygmalion". Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Showboat". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str. 7 „Het lied aan den Bosporus". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 1 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nam, „Follow the fleet". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/i uur. Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee): „Ship Ahoy", 2'/j en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens Wildelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De spelling op de H.B.S. Leerplan openbare hoogere burgerscholen A en B. Verschenen is Staatsblad No. 63, waarin is opgenomen een K. B. van 28 Juli 1937 tot wijziging en aanvulling van het K. B. van 27 Mei 1937. Het K. B. van 28 Juli bepaalt, dat aan artikel 4 van het K. B. van 27 Mei (leer plan voor de openbare hoogere burgerscho len a en b) het volgende zal worden toege voegd: „Bij het schriftelijk werk wordt gevolgd de schrijfwijze volgens de Vries en te Win kel, met de navolgende afwijkingen: 1. De -e- wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De -ee- blijft echter aan het einde van een woord, als mede ln afleidingen en samenstellingen van woorden op -ee. 2. De -o- wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld, de -oo- blijft echter voor ch in de woorden: goochelen, goochem, loochenen, alsmede in hun aflei dingen en samenstellingen. 3. Sch. wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken gesproken wordt, echter behoudt het achtervoegsel -tscb de thans gangbare spelling. 4. De verbuigingsuitgangen -e- en -en- van het lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar, mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als hare hoogheid, te zijnen huize, en in bijzondere taal en bljzor.deren stijl. 5. De naamvalsuitgang -n bij lidwoor den, voornaamwoorden, bijvoeglijke naam woorden of daarmede gelijkstaande ver buigbare woorden mag worden weggelaten, behalve: a. ln staande uitdrukkingen en ln bij zondere taal en bijzonderen stijl; b. in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen, bij de namen van dieren, die of uitsluitend een mannelijk individu aanduiden, öf een gebruikelijk af leidsel op -in ter aanduiding van het vrouwelijk individu naast zich hebben, be nevens bij woorden, die een kennelijk man nelijke zelfstandigheid aanduiden. 6. Onverminderd hetgeen geldt voor staande uitdrukkingen, bijzondere taal en bijzonderen stijl, richt men zich bij de voornaamwoordelijke aanduiding van zelf standigheden en bij het gebruik van den tweeden naamval enkelvoud naar 't ge schaafde taalgebruik, met dien verstande dat zij, haar, der, dezer, enz. niet gebruikt mogen worden met betrekking tot de na men van mannelijke personen, van dieren, die öf uitsluitend een mannelijk individu aanduiden, öf een gebruikelijk afleidsel op -in ter aanduiding van het vrouwelijk in dividu naast zich hebben, benevens met betrekking tot de woorden, die een ken nelijk mannelijke zelfstandigheid aandui- uen. en dat hij, zijn, hen, hun, des, dezes, enz., niet gebruikt mogen worden met be trekking tot de namen van vromve!i)ke personen cn de namen van dieren, die uit sluitend een vrouwelijk individu aan duiden". ZENDINGSWEEK. De jaarlijksche week van Gebed, Toewij ding en Offer voor de Zending zal dit jaar plaats vinden van 7 tot 14 Nov. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6