BINNENLAND Ons Kort Verhaal Gouden bruiloftsfeest De man uit het oerwoud tEIOSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 10 Augustus 193) Slapeloosheid SPREEKCEL GEMENGD NIEUWS HET TIENJARIG BESTAAN VAN DE NEDERLANDSCHE MEISJESCLUB. De order der Holland- Amerika-lijn. Geen overleg gepleegd met de rijks commissie voor de werkverruiming. Op vragen van den heer v. d. Tempel •betreffende de opdracht van de Holland— Amerika-Lijn te Rotterdam tot den bouw van twee motorvrachtschepen aan een scheepsbouwmaatschappij in Denemarken, heeft de minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat de direc tie van de HollandAmerika-Lijn te Rot terdam aan een scheepsbouwmaatschappij in Denemarken den bouw heeft opgedra gen van twee motorvrachtschepen van circa 10.000 ton draagvermogen. Ter nadere toeliohting merkt de minister op, dat deze ODdrachten deel uitmaken van een bouw plan dezer reederij, volgens hetwelk 4 sche pen gebouwd zouden worden. Het eerste schip werd begin December 1936 in opdracht gegeven aan een Nederlandsche scheepswerf te Rotterdam. Een zusterschip daarvan werd omstreeks denzelfden tijd. dat de bovenbedoelde 2 schepen in Dene marken in aanbouw gegeven werden aan een andere Nederlandsche werf te Schie dam opgedragen. Wat de vraag betreft, of niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aanmerking komende scheepswerven de gelegenheid schiint te zijn geboden tot een offerte, merkt de minister op. dat, naar hem gebleken is, de HollandAmerika- Lijn geen speciale offertes bij Nederland sche werven heeft gevraagd. De regeering was bekend met het bouw plan, zooals dit hierboven werd geschetst. Het aas haar, ook bekend dat onderhan delingen met het buitenland werden ge voerd. Over het verloop dezer onderhande lingen is geen overleg gepleegd. Met de rijkscommissie voor de werkverruiming werd evenmin overleg gepleegd. Dat met laatstgenoemde commissie geen overleg werd gepleegd, mag wor den toegeschreven aan de bekendheid van de Holland-Amerika-Lijn met de opvatting van de regeering, dat na den monetairen maatregel van September 1936 geen subsidies voor den scheeps bouw werden gegeven voor overbrug ging van prijsverschil met het buiten land. Om die reden schijnt de Holland- Amerika-Lijn dan ook voor het afslui ten van transacties met Denemarken geen overleg met de Regeering noodig geacht te hebben. De minister voegt hieraan toe, dat de transactie definitief tot stand is gekomen einde Mei 1937. De Holland-Amerika-Lijn heeft be sloten in Denemarken te bouwen, om dat volgens haar inzicht kwam vast te staan, dat de prijs, dien zij in Dene marken had te betalen, zeer belangrijk lager was dan de prijs, die in Neder land omstreeks denzelfden tijd voor soortgelijke schepen werd betaald. De steun, dien de Holland-Amerika-Lijn van de Regeering heeft genoten, bestond uit maatregelen om den bouw van de Nieuw Amsterdam in Nederland te verze keren. De daarbij verleende steun diende eenerzijds om de Nederlandsche werven in staat te stellen een aanvaardbare offerte te doen en anderzijds om de Holland- Amerika-Lijn de financiering van dit schip mogelijk te maken. Daarnaast ontving de betreffende reederij een aandeel in den algemeenen scheepvaartsteun op dezelfde voorwaarde als de andere Nederlandsche reederijen. De algemeene steun diende om een deel der exploitatieverliezen der Ne derlandsche reederijen te dekken en heeft opgehouden nadat vast kwam te staan, dat deze na de plaats gevonden opleving niet meer noodig was. Deze steun liet geen ruimte voor de financiering van de bouw van nieuwe schepen. Het is der Regeering niet bekend of de Deen,sche regeering een subsidie aan de Deensche werf heeft verleend, doch nader onderzoek heeft wel uitgewezen, dat de Deensche Nationale Bank aan den scheepsbouwer vergunning heeft verleend, een belangrijk deel van de bouwsom, die in vreemde valuta zal worden voldaan, te besteden voor het aankoopen van kronen- saldi. waarop door den scheepsbouwer waarschijnlijk winst gemaakt zal worden, waardoor een mogelijk verschil in prijs, volgens indruk van den minister voor zeker een belangrijk deel wordt verklaard. Ten aanzien van de vraag of de minister bereid is te bevorderen, dat maatregelen worden getroffen om te voorkomen, dat be langrijke bouworders voor schepen zonder voorkennis der Regeering in het buitenland kunnen worden geplaatst, merkt de minis ter op. dat de Nederlandsche reederijen over het algemeen regelmatig overleg ple gen met de regeering over haar bouwplan nen. Intusschen stelt de minister zich voor. z:ch ter zake meer zekerheid te ver schaffen. Bij de beoordeeling van deze vraag wijst de minister er wellicht ten overvloede op, dat ingrijpen op dit terrein met omzichtigheid dient te geschieden, in verband met het feit. dat de Nederland sche werven regelmatig opdrachten van buitenlandsche reederijen ontvangen, die een grooteren omvang hebben dan de or ders, die door verschillende Nederlandsche reederijen aan het buitenland zijn ver strekt. DE KONINGIN OP HET LOO. De Koningin is gistermiddag om 4 uur per auto op het paleis Het Loo aangeko men. 's Morgens is H.M. van „De Ruigen- hoek" vertrokken terwijl Zii op het paleis te Soestdijk het noenmaal heeft gebruikt. DE PASSAGIERS VAN DE „MAASKERK". Het s.s. „Reggestroom" heeft gisteren te Cape Palmas de passagiers van de „Maas- kerk" grootendeels overgenomen. Daarna vertrok de .Reggestroom" naar Freetown. Nieuwe garnizoenen. Te Apeldoorn, Zwolle, Zutphen, Doesburg en Eindhoven. Naar men ons meldt aldus het Vad. zou thans nader vrijwel vast staan, dat Apeldoorn, Zwolle, Zutphen, Doesburg en ook Eindhoven in aanmer king komen voor de stichting van nieu we garnizoenen der Koninklijke land macht .terwijl het regiment cavalerie te Deventer door een regiment infan terie vervangen zal worden en vermoe delijk naar Amersfoort zal verhuizen. Te Amersfoort zullen wielrijders gelegerd worden en waarschijnlijk ook motormitrail leurs en een escadron pantserwagens. Voor den bouw van kazernes zou het oog op ter reinen tusschen Apeldoorn en Beekbergen gevallen zijn. Te Doesburg zal het bestaan de kazernegebouw in gebruik genomen wor den. te Zwolle evenzoo. Het 15de regiment infanterie te Nijmegen zal vermoedelijk naar Eindhoven worden overgeplaatst, waar fabrieksgebouwen der N.V. Philips geschikt voor kazernes bevon den zouden zijn. Binnen een jaar zal eventueel aan de plannen voor nieuwe garnizoenen uitvoe ring worden gegeven. Bewijs van Nederlanderschap. Ook geldig voor Zwitserland. Aangezien niet alleen België en Luxem burg. maar ook Frankrijk (althans voor den duur der wereldtentoonstelling) Ne derlandsche toeristen toelaten op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap, heeft de A.N.W.B. tot de Zwitsersche re geering het verzoek gericht, tot deze zelfde faciliteit te willen besluiten. Op dit verzoek heeft de A.N.W.B. een gunstige beschikkine ontvangen; voort aan zullen Nederlandsche toeristen, die Zwitserland voor genoegen bezoeken, daar worden toegelaten en gedurende drie maanden mogen vertoeven, op vertoon van hun bewfis van Nederlan derschap. Langs de route via België en Frank rijk kan men dus thans zijn reis tot Zwitserland uitstrekken, zonder in de aanschaffing van een paspoort te ver vallen. Daar op de in omloop zijnde bewijzen van Nederlanderschap dikwijls de namen der landen, waarvoor deze geldig zijn, ver meld staan en daarbij Zwitserland dus nog ontbreekt, heeft de A.N.W.B. de aan dacht der Zwitsersche autoriteiten er op gevestigd, dat zulks niets afdoet aan de geldigheid van deze documenten. De samenkomst tc Utrecht. Honderden en nog eens honderden Drie- hockmelsjes waren gisteren in Utrecht om het tienjarig bestaan te vieren van het werk, dat de Nederl. Meisjesclub in den lande, aangesloten bij de Federatie van Christelijke vereenigingen voor vrouwen en meisjes hebben verricht. Het nationale lustrumkamp. dat deze week plaats vindt, is over verschillende kampen, gebouwd in verschillende plaat sen. verdeeld, maar op dezen eersten dag waren alle deelnemers in Utrecht ver- c-enigd. Met vroolijk klokkenspel van den Domtoren werden de zingende groepen, die door het mosgroene uniform de aandacht trokken, des morgens op het Domplein I ontvangen. In dc Domkerk had een in- üiukwekkende liturgische wijdingsdienst plaats. Toespraken werden gehouden door me juffrouw C. J. W. Spoor, presidente van de Nederlandsche Meisjesclub en door mevr. A. van Reigersberg Versluys-baronesse Schimmelpenninck van der Oye. presidente van de Federatie van Christelijke Vereeni gingen voor vrouwen en meisjes. De dienst werd bijgewoond door de echtgenoote van den burgemeester, mevr. Ter Pelkwijk— Donath. Nadat de koffiemaaltijd gebruikt was in Tivoli trokken van hieruit de duizenden meisjes door de binnenstad en defileerden voorbij Paushuize, waar de Commissaris der Koningin, jhr. ridder Bosch van Ro senthal en echtgenoote den kranig mar- cheerenden stoet gadesloegen. Aan mevr. van Rosenthal werden bloemen aange boden. Op het bordes van het Stadhuis stonden de burgemeester, mevr. Ter Pelkwijk en wethouder Ploeg. Hier werd aan mevr. Ter Pelkwijk een bloemenhulde gebracht. In de Heerenstraat bracht de verschillende clubs den vaandelgroet aan de hier opge stelde federatiebesturen. Na afloop van de pittige wandeling, welke, mede dank zij de aanwezigheid van drie muziekcorpsen, zeer de aandacht trok, kregen dé deelneemsters 'n filmvoorstelling te aanschouwen in Tivoli. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 13 Augustus niet plaats hebben. Bij Kon. Besluit is met 1 September benoemd tot burgemeester der gemeente Meerlo J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne, burgemeester der gemeente Wan- sum. NACHTELIJK CONCERT. Een bewoner van de Boerhaavestraat kiaagt erover, dat iederen nacht aldaar een hond loopt te huilen. Hij verzoekt den eigenaar het dier des nachts vast te leg gen, opdat de buren ongestoord hun nacht rust kunnen genieten. Door J. P. BALJÉ. Het was een heel chique, heel dure dan cing. Alles was er in de puntjes. De band was prima. Louter gedistingeerde heeren, met glimmende, glad achterover-gestreken haren, door kostbare brillantine bedwon gen, keurige smokings, smettelooze over hemden. onberispelijk gestrikte dasjes. Bovendien speelden die heeren niet eens slecht. Het publiek was. zoo mogelijk, nóg gedistingeerder. Schuifelde op de maat van de muziek over den dansvloer, praatte ge dempt, glimlachte kalm, dronk met wel berekende teugjes de coktails, cognacs, whisky-soda's, voorburgs. koffie's, thee's of ranja's. Applaudisseerde plichtmatig na het dansen tweemaal, schuifelde dan weer verder, en begaf zich rustig en kalm naai de zitplaatsen, als een foxtrot of een blues definitief was beëindigd. Het was dus geen wonder, dat de man eenig opzien baarde. Hij viel uit den toon. Hoorde niet thuis in deze omgeving van gedempt licht, intieme lampjes op knusse tafeltjes, brillantine- en parfum-geuren, zachte stemmen en beschaafde lachjes. Zijn stem was ruw en hard, toen hij met den kellner bij den ingang van het zaaltje sprak. Zijn stap was plomp, zijn laarzen zwaar, toen hij zich een weg ploegde naar het tafeltje, dat vrij was. Het behoeft geen wonder te heeten, dat nog enkele tafeltjes in de nabijheid ook vrij kwamen, nadat de man had plaats genomen. Zijn hoed, een breedgerande hoed van onbestemde kleur en onbestemde vormen, hield de man op het hoofd! Met een rauw geluid, dat tot in de hoeken van de zaal doordrong, be stelde hij whisky-puur! Hij was als een brandnetel in een bou quet orchideeën. Als een ordinaire eau de cologne-soort van zooveel cent per maatje tusschen verfijnde en exquise odeuren in de étalage van een vermaarde parfumerie. Men lette op hem. maar het gebeurde op discrete wijze. Men fluisterde een op merking. liet een quasi-nonchalanten blik lang hem glijden, lachte eens met een ze kere minachting, zij het beschaafd. De man droeg zonderlinge kleeren. Een bruine rijbroek in hooge laarzen. Een soort cowboy-hemd, een gordel, waarin wape nen. Een das nonchalant om den hals, alles even kleurig. En aan de hoed, de verschrik kelijke hoed. dien de man maar op het hoofd hield Hij had een stoppelbaard van enkele weken, zijn hoofdhaar zat wanordelijk en schreeuwde om een kappersschaar. Nu en dan schraapte hij de keel, en dat bezorgde den menschen, die dicht bij hem zaten, rillingen van schrik en ontzetting. Tactisch speelde dc muziek een hot- jazz-deun om de aandacht af te leiden. Even gelukte dat, maar toen er pauze was, stond de man plotseling op en. begon te zingen. En dat zingen op zichzelf was wonder baarlijk, Zoo ruw de man er uit zag. zoo sentimenteel was het liedje, dat hij zong. i Men werd er stil van in de zaal, de kellners stonden verstijfd van verbazing te kijken. Het was een weemoedig liedje, een liedje van heimwee en verlangen, een melodie, waarin iets mysterieus' verborgen was. Iets ondefinieerbaar melancholieks en teers. En als de man zong, met zijn ruwe. rauwe stem, was het contrast met dat teere, me lancholieke liedje zoo sterk, dat het juist daardoor nog heviger op de verbeelding werkte. De man was bijna uitgezongen, toen de manager van het zaaltje naast hem stond, en hem bijna teeder op den schouder klopte. Bruusk werd het lied afgebroken. De manager fluisterde een oogenblik en de man luisterde. In de zaal hing een discrete spanning. Men verwachtte iets. En dat kwam Plotseling stiet de man enkele wilde kre ten uit, hij sticuleerde met de armen, ruk te den breedgeranden hoed van het hoofd en schudde met de ..manen" als een wilde. Hij reageerde op de kalmeerende woorden van den manager met nog wildere gelui den, nog woestere gebaren. Maar de ma nager was een tactvol man. Anders zou hij nooit manager van een beschaafde dan cing zijn geworden. En de bezoeker kal meerde. Hij haalde de breede schouders op, wierp een blik om zich heen, en begaf zich toen in de richting van den uitgang. Toen hij in het midden van de zaal was, bleef hij even staan. Weer praatte hij even met den manager, die naast hem liep, en een oogenblik scheen te aarzelen, maar dan, een beetje wantrouwig, toestemming tot iets scheen te geven. De man greep in zijn cowboy-hemd, haalde een doek te voorschijn van flinke afmetingen, dat hij ontplooide. Hij hield 't met uitgespreide armen voor zich. en het hing tot op den grond. „Kijk!" riep hij, „lees!" en hij draaide zich in alle richtingen. En de nieuwsgierigen lazen: „Van Vrijdag as. in de Palacebloscoop: „DE MAN UIT HET OERWOUD". „SensatieSpanning Opwinding!! „De nieuwste Oerwoud-Schlagers van be kende componisten. „De beste film. die ooit vertoond werd!!" Toen draaide de man het doek om, en men kon lezen: „Voor pakkende reclame wende men zich tot „Reclame-bureau „Succes". „Steeds weer nieuw, altijd weer origineel!" Nadruk verboden. Auteursrecht ivoorbehouden. INCIDENT TIJDENS DEN JAMBOREEMARSCH. Commandant van detachement koloniale reserve in conflict met twee agenten. Tijdens den Zondag te Haarlem gehou den Jamboree-marsch heeft zich een inci dent voorgedaan tusschen den comman dant van een detachement koloniale re serve, dat aan den marsch deelnam, le luit. v. d. Heuvel en twee politieagenten van de gemeente Bloemendaal. De agenten sommeerden den comman dant zijn detachement in gelederen van drie te doen loopen in plaats van in gele deren van vier. Of nu luitenant v. d. Heu vel al betoogde, dat het Indische leger de formatie met drieën niet kent en dat het tegen de voorschriften zou zijn om in deze formatie te gaan marcheeren en dat bo vendien de formatie met vieren niet meer ruimte inneemt dan die met drieën bij het Hollandschc leger, daar bij het Indische leger de tusschenruimte kleiner is, 't hielp niets. De politieagenten bleven volharden in hun eisch, waarop de commandant ver klaarde. dat hij dan van deelneming aan den marsch zou afzien, en verder zou mar cheeren met zijn detachement als op oefe ning zijnde. De politiemannen bleven bezwaar ma ken en een van hen geraakte blijkbaar der mate in de war, dat hij dreigde: met drieën gaan loopen of ik schiet door den troep. De agent haalde de revolver reeds halverwege uit den zak. De luitenant zien de, dat de agent gevaarlijk werd, riep tot den agent: dan sla ik je de hersens in. Dat scheen te helpen; de revolver werd weggestopt. De andere agent had zich voor den troep geplaatst, ten einde het detache ment tegen te houden. De commandant heeft dit niet bemerkt, omdat hij al zijn aandacht op den eersten agent concon- treerde. De troep, die van zijn comman dant geen bevel tot halt houden had ge kregen. is doorgeloopen. Gebleken is nog. dat de marschleider zelf geenerlei bezwaar had tegen de formatie met vieren. Van een en ander is rapport gemaakt. Naar wij vernemen is deze zaak op het oogenblik bij de politie in onderzoek ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Twintigjarige jongeman gedood. Gistermiddag heeft zich nabij de steen fabriek te Hooger-Smilde een ernstig onge luk voorgedaan. De 20-jarige arbeider J. B. werkzaam bij de steenfabriek, die op de treeplank van de zwaarbeladen vracht auto der fabriek mocht meerijden, stortte dichtbij zijn woning, die niet ver van de fa briek gelegen is, van de auto. Hij kwam onder de achterwielen van den wagen te recht en werd op slag gedood. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond om zeven uur is de 19-jarige mej. S. de Jong uit Naaldwijk, bij het zwem men nabij het gemaal Leemans, bij Den Oever, verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opge haald. KIND ONDER AUTOBUS GEDOOD. Bij het spelen op den weg is het 2>/i- jarig zoontje van de fam. K. te Garijp door een autobus overreden en kort daarop over leden. BOERDERIJ AFGEBRAND TE SEVENUM. Vannacht te half één is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door het gezin J. ArtsRoogers aan den Maasbreescheweg te Severum. De brand is ontstaan in den achterbouw, waarboven de zolder is gelegen. Op dezen zolder sliepen vier kinderen. Zij werden door twee personen van den nachtveilig heidsdienst, die den brand ontdekten, in veiligheid gebracht. Ook de boer en zijn vrouw, die gelijkvloers sliepen konden tij dig een goed heenkomen zoeken. Zij wa ren echter zoo verschrikt dat zij niet in staat waren zelf iets naar buiten te bren gen. Eenige omwonenden, die op het la waai waren komen toeloopen, brachten zooveel huisraad als zij konden naar bui ten. De boerderij brandde geheel af. Een koe en een paard kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering ge- dekt. tengevolge van de zomerwarmte, ovenfl, men spoedig door het gebruik van een pa Mijhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 5741 (Ingez. MtdJ DOODELIJK ONGELUK AAN BOORD VA] ENGELSCH STOOMSCHIP. Gistermiddag omstreeks vier uur is boofd van het in de Vulcaanhaven te Vlaai dingen liggende Engelsche stoomschi „Hindpool", de 50-jarige P. van der Stee bij het bedienen van een knijper onder het ruim gestruikeld. Hij kreeg den knijpt op het lichaam en werd zoo ernstig gewoni dat hij korten tijd later overleed. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ontzettende scheepsramp in de Golf van Maracaibo, Boot met 200 opvarenden omgeslagen, Waarschijnlijk weinig overlevende! Naar uit Caracas wordt gemeld, is de golf van Maracaibo (Venezuela) he motorschip „Donna Cecilia" met 2K passagiers aan boord omgeslagen gezonken. Ofschoon direct na het ongeluk et groot aantal kustvaartuigen uitvoert om hulp tc verlcenen, konden slecht weinig personen gered worden. Op plaats des onheils wordt verder zocht, doch er bestaat slechts weinij hoop, dat nog overlevenden zullen worden gevonden. HITTEGOLF IN NEW FOUNDLAND. Te St. John (New Foundland) is me door een ongewoon hevigen hittegolf je teisterd. De temperatuur bedroeg 94 gr. de schaduw en 120 gr. in de zon. ONGELUKKEN IN DE BERGEN. In de Tyroolsche bergen zijn niet minde dan vijf ongelukken gebeurd. De berg» klimmers, die daarvan het slachtoffer r- ren, waren voor het grootste deel Duikit studenten. De ongelukken hebben ré! dooden geëischt. KNAAPJE DOOR WOLVEN MEEGEVOERD. In het Poolsche district Luniniec heelt, een troep wolven een achtjarig knaapje, dat in het veld een kudde vee hoedde, wef gevoerd. Van het ventje is niets terugge vonden en de wolven hebben geen spool nagelaten. Acht dorpen zijn gemobiliseeri om het slachtoffer te zoeken. EEN ONTPLOFFING AAN HET ALBERTKANAAL. Twee dooden en drie gewonden. Er heeft zich een ontploffing voorgedaai in een duiker, welke dienen moet om ond« het Albertkanaal bii Diepenbeek het watei door te laten van een beek, welke Hasse.' van drinkwater voorziet. Hierbij werden twee werklieden gedood en drie gewond. ZESTIEN NOORSCHE VISSCHERS LIJDEN SCHIPBREUK. Behouden op Shetland-eilanden aangekomen. Te Lerwick op de Shetland-eilanden rija gistermiddag zestien Noorsche vdsscheti aangekomen, wier boot Zaterdag ter hoogte van de Shetland-eilanden was gekapseisd en binnen enkele minuten was gezonken. Morgen herdenken onze stadgenooten P. Oudshoorn en Maria Catharina van der Steen, wonende Hooglandsche Kerkgracht 56. den dag, waarop zij zich vóór 50 jaar in den ondertrouw begaven, terwijl 24 Aug. de datum van hun gouden huwelijksfeest is. Zij zijn respectievelijk 76 en 75 jaar oud en genieten nog een goede gezond heid. De bruidegom was achtereenvolgens broodbakker, assistent-brugwachter en toe zichthoudend beambte ter veemarkt, ter wijl hij ook gedurende 23 jaar bezorge van ons Blad was. Ongeveer vijf ).aar J leden legde hij zijn loopbaan bij de Marktdienst neer en werd in het genot va een bescheiden pensioen gesteld. Moge het dit krasse gouden paai' "c^el zijn daarvan temidden van hun 3 kindere en 6 kleinkinderen nog tal van jaren profiteeren. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10