Hitte op de Jamboree Een nieuwe Lilian Harvey „SHOWBOAT" De jamboree is een goudmijn LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Augustus 1937 Derde Blad No. 23731 AKKERTJES 78ste Jaargang De Welpen weer naar huis De ontvangsten aan de verschillende loketten van de jamboree hebben eer gisteren ongeveer f. 80.000 bedragen. De vele door de spoorwegen verkochte kaarten zijn daaronder niet begrepen. Het bezoek overtreft ver alle verwach tingen van de jamborecleiding. De minister van onderwijs, prof. Slote- maker de Bruine en de minister van kolo niën de heer Weiter, zullen hedenavond het groote lichtspel in de arena bijwonen. Morgenavond zullen de Polen in de arena een extra-nummer opvoeren waar aan ook de Poolsche vliegers zullen mede werken. Een medaille voor den chief. Lord Baden Powell heeft gisterochtend fcen bezoek gebracht aan het Zweedsche kamp op de jamboree, waar hij werd toe gesproken door prins Gustaaf Adolf, die den chief een groote medaille overhan digd, vervaardigd en geslagen door Zweedsche voortrekkers ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den grij zen leider. De chief stelde dit geschenk op hoogen prijs en dankte allen met een paar vrien delijke woorden. Vervolgens bezocht lord Baden Powell nog de Nederlandsche jongens in sub kamp V en de Schotten in kamp VI. In de arena. In gloeiende zonhitte zijn gistermiddag In de arena weder voor tienduizenden toe schouwers demonstraties gehouden en wel door Australië. Frankrijk, Amerika en Tsjecho-Slowakije. Deze demonstraties werden bijgewoond door den gezant van Frankrijk, baron de Vitrolles, den gezant van Amerika, den heer Emmet. den gezant van Tsjecho-Slowakije. dr. Ivan Krno en den Franschen hoofdverkenner generaal Lafon. Ook de chief scout was aanwezig. De leider van de Tsjechen bracht voor de mi crofoon dank aan Nederland voor de vriendelijke ontvangst. Het waren opnieuw Interessante nummers, welke ten beste verden gegeven en bij de Amerikanen was iet een aardig moment, toen tusschen een aantal scouts een wedloop op klompen werd georganiseerd. De Hollandsche klompen schijnen voor de Amerikanen wel een zeer bijzondere be koring te hebben .want nog dagelijks ko men ladingen van deze „wooden shoes" naar het marktterrein en even grif gaan ze telkens van de hand, zoodat nauwelijks aan alle aanvragen kan worden voldaan. Ook stelten komen thans in trek en gis teren zagen we verschillende buitenland- sche jongens op deze houten onderbeenen door de kampen en over het marktterrein stappen, waar zij in het drukke gewoel nauwelijks vooruit konden komen. Het was een komisch gezicht De welpen. Het was gisteren de laatste dag voor de welpen op de jamboree. De drieduizend jonge wolven van de tweede groep heb ben de drukte op het terrein nog ver groot en aan hun gesnater en vroolijk ge snap was duidelijk te zien, dat het bezoek aan hun groote broers hun uitstekend was bevallen. Welgemoed en zingend verlieten zij tegen den avond de tentenstad, om vol van pret tige herinneringen huiswaarts te keeren en na aankomst aldaar zullen ze wel niet gauw uitgepraat zijn in de verhalen over hun belevenissen. Change? Het ruilen van allerlei voorwerpen tus schen de padvinders der verschillende landen heeft nog steeds zijn bekoring niet verloren. Vooral de Amerikanen zijn steeds weer op buit uit en hun gretige oogen zoeken overal naar nieuwe prooi. Gister middag op het marktterrein maakten we op dit gebied een heel aardig tooneeltje mee. Een Amerikaansche scout schiet in haastigen pas door de menigte. Plots ech ter valt zijn oog op een soort gevlochten waaier, welke een welp onder zijn arm draagt. Waar het ventje dit voorwerp van daan heeft of waartoe het hem moest die nen, weten we niet. maar de rullhartstocht van den Amerikaan was door dit eenlgs- zins vreemde object weer opgewekt, hij vliegt op den welp toe en schreeuwt hem toe: ..Change?" Het wolfje begrijpt er niets van, waarom hem de eer te beurt valt door zoo'n grooten buitenlandschen padvinder te worden aangesproken, ook nog niet. toen de scout eerst op zijn waaier wees en daarna op een groote medaille, welke de borst van den Amerikaan sierde. (Van onzen redacteur). Er heerschte gistermiddag een verzengen de hitte op het enorme Jamboreeterrein. De duizenden bezoekers kwamen er, on danks de even wat verkoeling brengende schaduw der lommerrijke Vogelenzangsche lanen, snikwarm aan. Wat echter geen noe- menswaardigen invloed op hun humeur bleek uit te oefenen. Want de aanblik van het vroolijke en stralende tentenkamp, om ringd door de „duizend- en-één" kraampjes, die men gewoonlijk ook rond een kermis pleegt aan te treffen, werkte animeerend genoeg om. althans voor een oogenblik, de doordringend heete zonnestralen te doen vergeten. Die zon blakerde onmeedoogenloos op het verdorde grasveld en op de duizenden jon gens, die vergeefsch koelte zochten onder hun tentjes, voor zoover zij niet opgeroepen waren tot deelname aan de imposante de monstraties in de „Arena" of de aardige voorstellingen in 't „Wereldtheater". Anderen trokken er weer in hordes op uit, om bij 't zwemmen verfrissching te zoeken, maar zij kwamen later op den middag weer Eenige buitenstaanders leggen den welp de bedoeling van den vrager uit, waarop het knaapje onzeker zijn schouders ophaalt, dit was echter voor den scout voldoende, hij hechtte de medaille op de borst van den welp, die van deze handeling nog niet veel scheen te begrijpen, nam den waaier en verdween. De welp bleef een oogenblik bedremmeld staan kijken, niet wetend, of hij moest treuren over zijn verlies dan wel zich ver heugen over de aanwinst, zag ten slotte in, dat aan het geval toch niets meer te ver anderen was en vervolgde zijn weg. Het défilé te Soestdijk. De buiteniandsche padvinders 350 in getal die 11 Augustus aanstaande voor het Prinselijk paar ten paleize Soestdijk zullen defileeren, arriveeren dien dag te 11.47 uur per extra-trein te Baarn. Na 't défilé, dat de kwart voor een zal plaats vinden, zullen de padvinders in een tien tal legerauto's een tocht door het Gooi maken. Om 6.11 uur vertrekken zij weer per tiein van Baarn naar Vogelenzang. Prins Bernhard op de Jamboree. Prins Bernhard is hedenochtend om streeks 9 uur op het Jamboree-terrein aan gekomen en maakte in gezelschap van prins Gustaaf van Zweden een rondwan deling in het kamp. even warm terug. Ze zagen er tenminste niet uit, alsof ze bijgekomen waren. En 't water ligt voor zulk een heeten dag ook wel tamelijk ver weg. De zon bleek geen medelijden te hebben, ook niet met den jeugdigen Hongaar, die 't zich, slechts gehuld in een zwembroek en schoenen, tot taak gesteld had, een gewel dige omelette te bakken. Hij deed 't kranig, zóó zelfs, dat eenige huismoeders, die de „kookkunst" der jongens wel 't belangrijk ste schijnen te vinden van de gansche Jam boree, er haar hevige, doch wel wat ge mengde bewondering over uitspraken. „Hij doet 't mij te goed," zei de eene moe der. „Ik zou 'm ook niet graag in m'n keu ken willen hebben," zei de andere. „Potten kijkers en keukenpieten werken op m'n ze nuwen, en zij kijken me de boel te veel af. M'n zoontje Pietje...." 't verdere van dit gesprek ging in 't geroezemoes der duizen den verloren, 't Was maar goed. dat 't Hon- gaarsche kokkie haar niet verstaan kon. Hij zou er anders stellig nog 'n schepje opge gooid hebben! Enfin: de ommelet is prachtig klaar ge komen. Ik had eerbied voor de Hongaarsche „keukenpiet" en heb met jaloersche blikken gekeken, toen hij en z'n vrienden ervan za ten te smullen! 't'Was niet alleen bij die omelette warm op de Jamboree. 't Was ook warm voor 't bruggetje, dat toegang geeft tot 't steeds uitverkochte Wereldtheater, en dat den vorigen dag on der de te zware last bezweken was. Daar stond 'n menschenmassa op gloeiend kookpunt. (Mannetje aan mannetje tegen elkaar aangedrongen, om toegang te ver krijgen. En in de tent was 't zoo mogelijk nog warmer, zoodat de beroemde „Noorsche nachtegaal" die met z'n handen en z'n mond vogelgekwinkeleer imiteerde, bij de hooge tonen de kluts kwijtraakte, zoodat hij z'n excuses moest maken. Blijkbaar waren z'n handen niet frisch genoeg meer, om het vogelgeluid zuiver te houden. Ondanks de hitte hielden de padvinders zich goed. Vooral de Polen, die triomfantelijk met hun lange, groene cape's, nonchalant en zwierig van hun schouders afhangend, rondwandelden onder de bewonderende blikken van de vrouwelijke Hollandsche jeugd. De meisjes lieten niet los, handteekenin- gen te vragen en de Polen gaven zelfs een „extratje". ..Kijk eens, höe eenig. hij heeft er 'n poppetje bij geteekend!" Die handtee- kening en dat poppetje van den charman- ten, doch overigens onbekenden Pool. zullen wel in 'n speciale lijst opgehangen worden! Er was een andere, veel meer bekende „Padvinder", die ondanks de hitte, allen in „frischheid" bleek te slaan: Lord Baden Ge kunt niet overal alles krijgen. Neemt U daarom self een doosje "AKKERTJES" mee, om bij de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen- siekie", kiespijn, en andere pijnen, maar ook bi) n kou, 'n griep, enz. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 cl 5587 (Ingez. Med.) Powell, die op de tribune zonder ophouden de demonstraties in de Arena bleef bijwo nen. Slank en lenig, sportief als een jonge man. zat daar de 80-jarige „Koning der Padvinders" en deze waarachtige held van ontelbare jongensharten leek, uit de verte gezien, nog even jeugdig als indien wij ons wel herinneren in 't jaar 1911, toen wij als jong padvindertje, de eer hadden onder 't alziend oog van dezen onverwoest bare. op 't Haagsche H.V.V.-veld te mogen defileeren. De hitte had haar verzengende armen ook uitgestrekt tot enkele jeugdige welpjes, die in 't beschuttende hoekje der „Verloren welpen" hun heil hadden gezocht om weer te zijner tijd afgehaald te worden. Maar hun bedrukte gezichtjes lachten al weer vroolijk toen in de handen van een anderen pad vindersvriend een kostelijke peer werd aan gedragen, die hun lichtelijk verontrust ge moed onmiddellijk volkomen tot bedaren bracht. Een ongekende hausse in limonade-aan- deelen, die de conjunctuur-opleving zal sti- muleeren, bracht de op dezen middag heer- schende hitte als wel zeer gelukkig ver schijnsel. Hoeveel fleschjes Ranja er ver- zwelgd werden, is niet na te gaan. Maar dat ze met honderden tegelijkertijd over de toonbank gingen, is zeker! Daarbij niet te vergeten de duizenden ,.Sembrie"-ijsjes, die met heele karrevrach- ten in de verwarmde magen overgeheveld/ werden. Hoe zal de jeugd uiteindelijk genoten hebben van den verfrisschenden avond en er door opgelucht zijn! Want ondanks alle mooie dingen, die wij gisteren op de Jamboree zagen, is ons toch als voornaamste herinnering bijgebleven „Hoe warm 't er was en hoe ver!" Hoe de Tsjecho-Slowaken zich op dezen gloeienden middag na hun demonstratie „morgengymnastiek" gevoeld zullen hebben, vermogen wij ons niet in te denkenWe hopen, dat 't kamp vandaag een aasje wind mag vangen! HOLLYWOOD'S „GLAMOUR SCHOOL" WEET VAN GEEN ZOMER-VACANTEE. Als wij dit artikeltje schrijven, zijn de "leeste schooldeuren reeds achter de leer lingen gesloten en genieten zij van een "eerlijke zomervacantie. Maar er is één «nool, waar men geen zomervacantie kent. °et is Hollywood's eerste „glamour school", ®e onder directie staat van Warner Bros. 'even jonge schoonheden zitten hier ge durende den geheelen zomer „opgesloten", uungezien zij hun studie zoo vlug mogelijk "weten voltooien. Deze opleiding op de jgiamoür school" omvat in het kort: dieet ouden, make-up. bevordering der schoon- vl' spraakles enz. Deze zeven meisjes in h reeds dén of meer rollen vertolkt haa/ ?tgeloopen maanden, zij allen hebben dat p gevestigd op een vast contract, fvhsde zal worden gebaseerd op de ■.tests' na afloop van dezen cursus. ^na „Turner, een zestienjarige Idaho ïüo. die door Mervyn LeRoy werd ge- Fora f6rd vc!or zlJn productie „They Won't stuif Y dén der zeven „glamour school" hein bij Warner Bros. Als bijzonder- Z1) Jdrmdld. dat Lana eveneens de ge- gedfiff?-00' Warner Bros bezoekt, aan- ied» noS Been achttien jaar is en een uw '.did in Californië dezen leeftijd nog leeft bereikt, verplicht is de school te bezoeken. In deze school zwaait Miss Horne den scepter. Een andere toekomstige star op deze „glamour school" is Jane Wyman, die reeds drie rollen vertolkte en onlangs in dc film „Mr. Dodds Takes the Air", waarin Kenny Baker haar tegenspe ler is, ten zeerste de aandacht op zich deed vestigen. Jane is afkomstig uit St. Joseph, Mo., zij kwam bij de film, dank zij haar werk als mannequin en haar optreden voor de radio. Gloria Dickson is een actrice, die tijdens haar optreden bij de Federal Theatre Pro ject door Warner Bros werd ontdekt. Even als Lana Turner is Miss Dickson een Idaho „girl" en vertolkte ook een hoofdrol in „They Won't Forget". Zij begon haar film carrière als hoofdrolspeelster, daar zij reeds op het tooneel van haar groote talenten blijk had gegeven. De „exchange" scholiere van deze school is Mary Maquire, die uit Australië kwam om haar geluk bij de film te beproeven. Ze vertolkte een vrouwelijke hoofdrol in „That Man's Here Again"; binnenkort zal men haar met Kay Francis kunnen bewonderen in de film „Confession". Mary is onlangs 18 jaar geworden en valt dus bulten de leer plichtwet. Veda Ann Borg, een roodharig meisje uit Boston, vertolkte gedurende de laatste vijf maanden vijf rollen in Warner films. Ze DE WIJSHEID VAN CHARLIE CHAN. Irene Dunne en Charles Winninger in 't Is nog maar enkele jaren en toch lijkt net al weer veel langer geleden, dat wij de charmante Laura La Plante zagen in de tekende film „Showboat", een der eerste geluidsproducties, die ons oor kwam ver fassen. En stellig hebben velen met ons «aaraan een sterke herinnering behouden. de huwelijksscène van „Showboat". Nu is het Irene Dunne hierboven af gebeeld die in 'n geheel nieuw geregis seerde „Showboat" optreedt met Allan Jones. Paul Robeson. Charles Winninger en Helen Morgan. Ook deze buitengewoon ge slaagde verfilming van dit bekende gegeven wordt alom geroemd! kreeg haar film kans,:-toen een „scout" haar in een film zag. hem door een vriend toe gezonden. Helen Valkis is eveneens een leerlinge van de school. Zij munt uit in „Westerns" en is dan ook Dick Foran's tegenspeelster geweest in eenige cowboy-films. Miss Val kis bezoekt, ondanks haar universitaire op leiding, toch de „glamour-school". Ze kwam bij de film door bemiddeling van het „Pasadena Playhouse". Patricia Walthall, de dochter van den onlangs overleden beroemden acteur Henry B. Walthall, werd door Warner Bros, eenige j maanden geleden gecontracteeerd en ver scheen reeds in een hoofdrol in de film „Empty Holsters" met Dick Foran als te genspeler. Volgens de studio-leiding erfde ze alletalenten van haar vader, talenten, die hem tot één van Amerika's grootste acteurs va nzijn tijd stempelden. Wie zal het zeggen of Lana Turner, Jane Wyman. Gloria Dickson. Mary Maquire, Veda Ann Borg, Helen Valkis en Patricia Walthall het nog eens tot „star" zullen brengen? Talent hebben deze jeugdige ar- tisten; haar opleiding is perfect, doch de smaak der „fans" is onberekenbaar. Goede raad in een bloemrijken vorm. Charlie Chan is ieder weet het de Chineesche Sherlock Holmes, die wijlen Earl Derr Biggers voor ons heeft uitge dacht en opgeschreven in een reeks van bijzonder amusante detective-romans. Die werden natuurlijk ook verfilmd en de 20th Century-Foxfllm, die zich met deze taak belastte had er buitengewoon veel succes mee. Zóóveel succes zelfs, dat toen Earl Derr Biggers uit dit leven scheidde, de za ken op denzelfden voet werden voortgezet. Anderen namen nu deze taak over en een goed deel van het honorarium wordt regel matig aan de weduwe uitgekeerd. Nu is de algemeene ervaring, dat zulke voortzettingen al' heel gauw afzakken naar een gedwongen fraaiigheid, waaraan eigen lijk niet zoo heel veel te beleven valt en die steeds onbelangrijker wordt. Dit gevaar, dat natuurlijk óók de Charlie Chan-films bedreigde, is intusschen tot dusver uitge bleven. En dit is voor een belangrijk deel te danken aan den vertolker van de titelrol dezer films: Warner Oland, die van zijn „Ander Ik" méér studie heeft gemaakt, dan in den regel een filmacteur doet. Er is maar één voorbeeld bekend van een filmspeler, die enorm veel studie heeft gemaakt van zijn rol: Otto Gebühr, die tal van malen de figuur van Frederik den Groote heeft voor gesteld en die zich haast met die histori sche figuur heeft vereenzelvigd. Warner Oland. die van Zweedsche afkomst is, is de tweede acteur, die opging in zijn onder werp, die de moeite nam, Chineesch te leeren, de zeden en gebruiken der Zonen van het Hemelsche Rijk te bestudeeren en Alles te doen, wat in zijn vermogen lag, om Charlie Chan leven in te blazen. Aan hém is het dus vooral te danken, dat deze regelmatig verschijnende film-serie niet is afgegleden naar een minderwaardig of onbenullig peil. maar levendig gebleven en zelfs opwaarts is gegaan. Maar ook an dere factoren hebben daarop invloed uit geoefend. Zoo heeft de Fox bijv. de geestige figuur van Key Luke (Charlie Chan's zoon) toegevoegd en daardoor de film met een nieuw element verrijkt. En in een andere film in deze rij, „Cftsrlie Chan in de Opéra" Een der nieuwste opnamen van Lilian Harvey, die de hoofdrol vervult in de komende U.F.A.-film „7 Oorvijgen", waarin zij 't leven uitbeeldt van de beroemde danseres Fanny Elssler. heeft men hem een formidabelen tegen speler gegeven: den geheimzinnigen Boris Karloffden held uit griezelfilms als „Fran kenstein" en alles wat daarop gevolgd is. Maar in al deze films, ook in de nieuw ste „Charlie Chan op de Olympische Spe len" blijft, de hoofdfiguur zichzelf gelijk: het eeuwig hoffelijk Chineesje met zijn bloemrijke taal en zijn ontelbare spreek woorden. die zooveel goeden raad inhou den, terwijl het in het stunteligste Engelsch wordt gezegd. Hieronder laten wij eenige van zijn gezegden volgen, die Charlie Chan leiden bij het opsporen van de misdaad. Nooit doen: vaste regels, want die zijn als dronken man, driemaal dwalend om lantarenpaal en verdrinken in emmer half vol zuur bier. Niet gelooven alibi! Oud excuus als sik van geit: alleen goed om beest bij aan te pakken! Nooit praten: hoe zou kunnen! Droo- men is liegen of vergissen. Altijd op tijd rijn! Koude omelette voor iedereen verdrietig. Niet vlug denken. Snel denken is ach terpoot van muilezel: schopt altijd achter uit! Eén man kan niet zware olifant dra gen. Vragen maar rustig hulp en geef ook eer weg, blijft altijd wel over voor jou! Kleinigheid óók belangrijk. Man bre ken wél nek over molshoop, nooit over bergketen. Wie boos mensoh vangen wil, moet zélf goed zijn. Talent zonder deugd: als kapitaal zonder eigenaar. Stevig staan altijd. Goeie eik ook niet vallen bij eerste bijlslag! Kalm feginnen. Véél voorspoed nooit komen, als kleine succes niet- komen kan. Niet praat! Woorden is net zonne schijn: branden mensch bruin, maar ma ken hem niet wijzer. Nooit eerst denken: wie gedaan? maar hoe? Succes is schildpad: gauw kop intrek en langzaam loop. Toch lang leven als hij niet haast. Misdaad is fabrieksgeheim. Goed op gelet hoe ding gemaakt., dan vinden fa brieksmerk achterna Aldus wijsheid van Charlie Chan en wij gelooven, dat menigeen er zijn voordeel mee zal kunnen doen. zelfs al speurt hij niet naar misdaden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9