BINNENLAND Rusland's nieuwe kieswet LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 6 Augustus 1937 GEMENGD NIEUWS Zal deze uitkomst brengen „Maaskerk" op de rotsen geloopen. Passagiers in veiligheid. Schipbreuk nabij Kaap Palmas, de Zuidelijke punt van Liberia. Lloyds heeft via Lagos een draad loos telegram ontvangen, dat het Ne- derlandsche schip „Maaskerk" van de HollandWest-Af rik a lijn gistermid dag om drie uur had verzonden en waarin werd gezegd, dat de „Maas kerk" bij Kaap Palmas, de Zuidelijkste punt van Liberia, op de Brenton-rots is geloopen om 10 uur 24 minuten. De gezagvoerder had den passagiers bevel gegeven zich in de booten te be geven. i Het blijkt dat verschillende luiken be- sohadlgd en lek zijn. Hoewel alle pompen direct werden aangezet bleef het water aanvankelijk zoodanig stijgen dat men de positie van het schip hopeloos achtte. Later meldde de kapitein echter dat het water niet meer steeg en dat hij hoopte naar Freetwon en Sierra Leone te kunnen varen oen daarna ln Dakar te dokken. De .Maaskerk" ls eigendom van de Ver- eenlgde Nederlandsche Scheepvaart Maat- sohappij te 's-Gravenhage, die de Holland- West-Afrika-lljn exploiteert. Het is in 1929 bij Nuescke en Co. te Stettin gebouwd. Het passagiersschip meet bruto 4452 reg. ton en netto 2447 reg .ton. De „Maaskerk" die den dienst Amster damWest Afrika onderhield, was op de thuisreis. Op 30 Juli verliet het schip Buala in Kameroen, op weg naar Lagos. Nadat deze laatste haven was verlaten en het schip de Ivoorkust was gepasseerd, geschiedde het ongeluk. Kar met brandend hooi rijdt door Den Helder. Broei ontstaan in 120.000 K.G. hooi. Midden in het oudste gedeelte van Den Helder, dat bekend staat onder den naam van ..Oude Helder" en welke stadswijk zeer dichtbevolkt is. staat de groote hooischuur van den heer Bonselaar. In deze schuur bevond zich naar men ons mededeelde, niet minder dan 120.000 K.G. hooi. In deze enorme hoeveelheid hooi werd gistermorgen brand ontdekt, ontstaan door broei, aldus de Tel. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het eerste gevaar door flink water te geven, vrij spoedig af te wenden. Dadelijk daarop begon men met karren vol het hooi uit de schuur te rijden naar een nabtt ge legen land aan den iSngel. De geheele dag was hiermede heen gegaan, zonder dat er door de burgerij veel aandacht aan ge schonken werd. Des avonds zou dat echter anders worden. Naarmate meer hooi uit de schuur werd gehaald naderde men steeds meer den vuurhaard en terwijl de avond viel, kon men door de Langestraat. de hoofdstraat van „Oude Helder", een paard en wagen zien rennen, welke een hoeveelheid hooi met zich voerde, dat dikwijls hoog opbrandde. Dit leverde een fantastisch schouwspel op; als ware vuurvreters zaten de mannen op den bok, met een laaiende vuurzee vlak achter zich. Gelukkig stond er vrijwel geen wind, want anders was aan deze wijze van vervoer groot risico verbonden geweest. Vanzelfsprekend trok deze niet alledaag- sche vertooning veel belangstelling en menige oud-Heldenaar liet er dan ook zijn nachtrust voor schieten. Het brandende hooi werd zooveel moge lijk uitgespreid od het landje, terwijl met de kleine spuit van de brandweer hierop con stant water gegeven werd. Wat niet wegnam, dat telkens weer de vlammen den kop opstaken en als gewel dige vuurtongen de omgeving in een grll- ligen gloed zetten. Intussohen kwam er maar geen eind aan den hoolvoorraad in de sohuur. Om elf uur 's avonds was de helft er pas uit! Af en toe moesten de mannen het op steken staken, omdat de hitte ondragelijk werd en het vuur te hevig. Op dit oogenbUk greep de brandweer in, welke de vlammen doofde, waarna de mannen hun benauwend werk konden hervatten. Om het blus- schlngswerk te vergemakkelijken, bleek het noodlg een gedeelte uit het dak te hakken. Geweldige rookmassa's traden door dit gat naar buiten, waardoor de atmosfeer in de hulzen, welke ten opzichte van den wind ongunstig lagen, ondragelijk werd Direct gevaar was gisteravond niet aan wezig. DROEVIG EINDE VAN EEN FIETSTOCHT. VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks 7 uur waren eenige kinderen aan het sipelen op een zol derschuit in de Laakhaven te Den Haag. Plotseling geraakte een der knaapjes, de 6-jarige J. v. D„ wonende aan de Laak- kade, in het water. Op het gegU der andere kinderen scho ten voorbijgangers ijlings toe en ofschoon zich nog enkele personen te water bega ven, mocht het hun niet gelukken het ventje, dat onmiddellijk ln de diepte was verdwenen, naar boven te halen en te redden. Een uur later werd het lijkje opgehaald. Gistermiddag om drie uur waren drie jongens van ongeveer elf Jaar aan het zwemmen in het Haringvliet te Den Bom mel. Het water is daar ter plaatse zeer diep en er staat een sterke stroom ten gevolge van den vloed. De jongens kwa men in dien vloed terecht en het gevaar ziende, riepen zij om hulp. Twee van hen konden worden gered, maar de 11-jarige A. Arensman, wonende te den Bommel, werd met den stroom meegesleurd en ver dween in de diepte. Men heeft geruimen tijd gedregd, maar tot nog toe zonder resultaat. BUHENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN ANTWERPSCHE BAZAR. Gisteravond is brand ontstaan in de Grand Bazar galeries au bon marché te Antwerpen. Het personeel moest de zaak veriaten. Het groote gebouw heeft een oppervlakte van ongeveer 10.000 vierkante meter bij een hoogte van 20 meter. De brand brak uit op een van de hooger gelegen verdiepingen in de afdeellng van het houten vaatwerk en keukengerei. De geheele brandweer van Antwerpen was ter plaatse om het vuur te bestrijden. Twee belendende perceelen werden een oogenbUk ernstig door de vlammen be dreigd. Het glazen dak van het gebouw is ingestort. Om een uur hedenochtend is men den brand zoo goed als meester geworden. De miUtairen. die ter plaatse waren geroepen ter versterking van de handhaving van de orde, konden reeds naar de kazerne terug- kscrcn De genie-soldaten bleven echter nog op het terrein achter om de brandweer verder behulpzaam te zijn. De begane vloer, de eerste, alsmede de tweede etage hebben niet door het vuur geleden, doch bekwa men veel waterschade. De drie andere etages zijn zoo goed als geheel vernield. HONDERDEN SLACHTOFFERS VAN WERVELSTORM. De wervelstorm, welke Dinsdagavond boven Sjanghai heeft gewoed, heeft Woens dag zijn weg naar het Noorden gekozen en de provincie Kiangsoe geteisterd. Het plaatsje Nanfeng, gelegen aan de Zuidelijke monding van de rivier Yangtse, is overstroomd door een huizenhoogen vloedgolf, waarbij honderden bewoners zijn omgekomen. Gisteren zijn zestig lijken aangespoeld. TWEE BRANDEN IN ITALIË. Op motorrenbaan en radio-station. In de motorrenbaan te Turijn ls gister middag een hevige brand uitgebroken. On geveer 6000 vierkante meter van den aan leg waren spoedig een prooi der vlammen. Het grootste deel der tribunes ls inge stort. De brand woedt van uur tot uur met on verminderde hevigheid voort. De brandwe ren zijn koortsachtig aan het werk. om al thans een deel van de sporthal uit de vlam men te houden. Omtrent de oorzaken van den brand ls nog niets bekend. Een hevige brand is ook uitgebroken, naar Havas seint, in het radio-zendstation van San Paolo, bij Rome. De schade bedraagt twee millioen lire. De brandweer slaagde er eerst na drie uur ln. het vuur meester te worden. De brand was te wijten aan oververhit ting der condensatoren en het vuur breidde zich zeer snel uit tot de ateliers. Het radiostation behoort aan de Itallaan- sche müitaire marine. In tegenstelling met het bovenstaande meldt Stefani, dat de brand in het zend station door het snel optreden van het militaire personeel en de brandweer on middellijk kon worden gebluscht en dat de materieelé schade slechts gering is; zóó ge ring, dat de gewone radiotelegraflsche diensten zonder onderbreking voortgang konden vinden. AARDVERSCHUIVING IN TIROL. In een Tlroolsch dal wordt thans het zeldzame verschijnsel waargenomen, dat een bosch zich verplaatst. Het evenement is te wijten aan een aardverschuiving, de belangrijkste, die sedert eenige tientallen jaren is geconstateerd. Een kerk te Kaltenbrunn, een bekende Tiroolsche bedevaartplaats, wordt in het bijzonder hierdoor bedreigd. De grond is reeds anderhalven meter verzakt. In den berg wordt ondergrondsch gerom mel gehoord. Men vreest, dat de rivier haar bedding zal verlaten en het dorpje Brutz zal over- stroomen. EEN PROCES TEGEN DEN NEGUS? De Engelsche uitgeversfirma Joseph deelt aan de „News Chronicle" mede, dat zij voornemens is, den ex-negus van Ethiopië te dagvaarden en schadevergoeding te eischen. De negus had n.l. tegen de belofte van een groote som gelds aan genoemde uit geversmaatschappij een manuscript ter be schikking gesteld, in het Amharisch ge schreven, bevattende zijn memoires, en de uitgeversfirma had reeds den volledigen tekst van dit document- ih het Engelsch en in het Fransch doen vertalen, toen onver wacht de ex-keizer de firma de boodschap deed toekomen, dat hij besloten had de publicatie ervan, voor het oogenbUk ten minste, niet toe te laten. Prhis Bernhard op de Avia. Gisteren heeft Prins Bernhard een be zoek gebraoht aan de luchtvaarttentoon stelling Avia op Houtrust. De Prins arriveerde te ruim kwart over drie. Hij begaf zich allereerst naar den stand van de K.L.M., waar hij ontvangen werd door den heer B. Prinsen Geeriings. Hier verbleef Z.K.H. slechts korten tijd, omdat hij, naar hij zelde, van de K.L.M. reeds zooveel wist. HIJ begaf zich naar het balkon om de wereldkaart met de wereldluohtverbdn- dingen van de gemeente 's-Gravenhage te bekijken en via den koepel van de K.N.I1.M. begaf hij zich naar de inzen dingen van de luchtvaartafdeeling Soes- terberg en van den marinevliegdienst, waar hij met belangstelling de opgestelde vliegtuigen en vooral de verschillende wa pens en Instrumenten bezichtigde. De Prins liet zich door de aanwezige sergeants van de luchtvaartafdeeling hun werking uitvoerig uitleggen. Bij de meeste stands vertoefde de Prins kortoren of langeren tijd en het bleken vooral de tentoongestelde constructies, navigatie-instrumenten en soortgelijke bij zonderheden te zijn, die zijn bijzondere belangstelling hadden en die hij zich zoo mogelijk liet demonstreeren. Bij Fokker werd hij rondgeleid door den heer E. Smits, vervolgens bezocht hij de afdeeling van het N.J.V., die aan de lucht bescherming is gewijd en na op de histo rische afdeeling de oude F 2 en Fokkers eerste vliegtuig ..De Spin" te hebben be keken, hield hij zich uitvoerig op in de Duitsche afdeeling, waar hij de verschillen de stands met belangstelling gadesloeg. Het was kwart voor vijf, toen de Prins afscheid nam van de heeren van het ten- toonstellingsbestuur, die hem hadden rondgeleid, en de tentoonstelling verliet. Vóór zijn bezoek aan de „Avia" heeft prins Bernhard een bezoek aan Ypenburg gebracht. BELANGRIJKE ORDER NAAR HET BUITENLAND! Stalen ramen voor Rotterdamschc beurs door Engelsche (Irma te leveren. Na een onderhandsche inschrijving ls besloten den post stalen ramen voor het nieuwe beursgebouw te Rotterdam op te dragen aan de firma Hope te Birmingham, die had ingeschreven voor f. 239.087. Wij hebben ons over de gunning van dezen vrij belangrijken post ln het buiten land om inlichtingen gewend tot den tech- nischen dienst. Men zeide ons. het zeer te betreuren, dit werk niet in Holland te kun nen houden, maar het verschil tusschen de firma Hope en de laagste Nederlandsche inschrijfster, de Nederlandsche Staalin dustrie te Rotterdam, was te groot. Doodelijke aanrijding te Nieuwersluis. Gistermorgen is de 25-jarige G. Gerritsen uit Arnhem, die met zijn verloofde een fietstocht maakte, op den rijksstraatweg, ter hoogte van de buitenplaats „Sterri- schans" te Nieuwersluis door een touring car uit Amsterdam aangereden. G. kwam te vallen er. bleef ernstig gewond op den weg liggen. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij gistermid dag is overleden. FIETSER TEGEN AUTO GEREDEN. Vanmorgen is te Laren op het kruispunt Brink—Torenlaan een ernstig ongeluk ge beurd. Een vraoh auto, geladen met bu.zen reed, komende van de richting Amsterdam, op de Naardenstraat, achter de Gooische tram. In de bocht van den Stationsweg liet de autobestuurder eerst de tram passeeren en reed daarna verder, juist toen uit de tegenovergestelde richting de 40-iarige heer S. van der Woude op de fiets naderde. Deze botste tegen de vrachtauto en sloeg tegen den weg Met ernstige verwondingen bleef d- man Vusteloos l'ag'n Een dok'er deed het slachtoffer naar het St Jansziekenhuis te Laren overbrengen. Zijn toestand ls ernstig. De heer van der Woude woont te Amsterdam, doch logeerde te Laren. (Van onzen Russlschen correspondent) Nu Stalin alle complotten ln Rusland met wortel en tak uitgeroeid heeft aan de thans nog plaats vindende arrestaties en executies mag men geen bijzondere be- teekenLs meer toekennen komt de nieu we kieswet in het middelpunt der belang stelling. Deze wet ls onlangs door het Al- Russlsche Uitvoerende Comité, tijdons een buitengewone zitting in het Kremlin te Moskou, aangenomen. Wordt zij nauwkeu rig nageleefd, dan gaat Rusland een nieuwe ontwikkelingsperiode tegemoet, die door alle vrienden van de ware demo cratie toegejuicht moet worden. Eind Oc tober van dit Jaar, op den dag. dat het 20 Jaar geleden ls. dat de bolsjewistische re volutie ontstond, zal, naar thans beloofd wordt, het Russische volk ter stembus tijgen. De Russische kieswet lag, reeds jaren ge leden, geheel uitgewerkt gereed. Niemand kon echter aannemen, dat zij ooit van kracht zou worden. Maar Stalin weet wat liij wil en hij acht thans het oogenblik ge komen om zijn land een nieuwe constitutie te schenken. Ondanks alle burgeroorlogen en samenzweringen, hongersnooden en verwoestingen, heeft het groote land, van de Poolsche grens ln het Oosten tot aan den Stillen Oceaan, een geweldige ontwik keling doorgemaakt: in een tijdperk van nauwelijks 8 jaar is het aantal industrie- arbeiders gestegen van acht tot vijf en twintig millioen. De boeren hebben de ouderwetsche bodembewerking, die veel deed denken aan de landbewerking in West-Europa tijdens de middeleeuwen, la ten schieten. Nu werken zij met machines. Voorts kan een groot gedeelte der arbei ders- en boerenbevolking lezen. Er ls in het geheele Russische rijk geen papier ge noeg om de lust van het volk tot lezen te bevredigen. Natuurlijk heeft de ononder broken propaganda van de communistische partij-organen de politieke belangstelling in hooge mate geprikkeld. Stalin's nieuwe plannen zijn met groote geestdrift door 't volk ontvangen. De populariteit van den leider ls met 100% toegenomen Volgens de nieuwe kieswet zal Iedere Sovjetburger, die den leeftijd van 18 jaar bereikt heeft, gerechtigd zijn aan politieke verkiezingen deel te nemen. Ook het leger mag stemmen, zij het dan ook in een apart kiesdistrict. De candidaten kunnen door alle legale organisaties, die aangesloten zijn bij de communistische partij, gesteld wor den. b.v. door de werkgemeenschappen en de coöperatieve en cultureele vereemgin- gen. Ook de industrie-arbeiders, de boeren tn de soldaten mogen hun eigen candida ten benoemen. Gekozen is die candidaat, die in zijn district de meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen heeft ver worven. De verkiezing is dus direct. Is in een of ander district minder dan de helft van het aantal stemgerechtigden opgeko men, dan moet er een nieuwe stemming gehouden worden. Wie de bepalingen van ae kieswet overtreedt, wordt met zware straffen bedreigd. Het nieuwe Russische parlement zal als titel „Hoogste Raad" krijgen. Het bestaat uit twee kamers: de Rijksraad en de Na tionaliteitenraad. De verkiezing voor den Rijksraad heeft plaats in districten, met elk 300.000 kiezers. Neemt men aan dat twee derde gedeelte van de bevolking stem gerechtigd ls. dan zal de Rijksraad 350 le den tellen. Is drie vierde gedeelte stemge rechtigd, dan zal het aantal leden tot 400 3tijgen. Voor den Nationaliteitenraad zul len bijzondere afgevaardigden gekozen worden. Hiertoe worden de 7 bondsrepu blieken elk in 25, de autonome republie ken ln elk 11 en de autonome gebieden in elk 5 districten onderverdeeld. De kleine minderheden, zooals bijv. Abchasien on Adscharien in Kaukasië, worden elk als apart district beschouwd. Voor de verkie zing van den Nationaliteitenraad is dus het volgende schema op te stellen: 7 bondsrepublieken, elk van 26 districten, kiezen 175 leden; 15 autonome republieken, elk van 11 dis tricten, kiezen 165 leden; 15 autonome gebieden, elk var. 5 distric ten, kiezen ti leden; 5 kleine minderheden, elk van 1 dis trict, kiezen 5 leden. Aantal leden Nationaliteitenraad 420. Elk district kiest slechts één afgevaar digde, zoodat de Nationaliteitenraad, vol gens de nieuwe kieswet, uit 420 leden zal bestaan. Deze raad is er overigens een be wijs voor, dat Stalin aan zijn erkenning van de naties, die het Russische Rijk om vat, vasthoudt. Terwijl de Czaar tijdens zijn regeering Rusland als eenheidsstaat beschouwde en alle niet-Russlsche volken onderdrukte, proclameerde Stalln op 15 November 1917 in groote trekken zijn na tionaliteitenpolitiek, welke hij tot op den huldigen dag trouw gebleven is. Het is nu nog te vroeg, om over de even- tueele verkiezingen reeds beschouwingen te houden. Wel hebben wij bewijzen welke hooge verwachtingen de nieuwe kieswet ge wekt heeft en met welk een spanning men de publicatie van Stalin's nieuwe consti tutie tegemoet zag. In het district Darii- lowsk (gouvernement Jaroslaw) las en her las men de nieuwe wetMen kwam ten slotte tot de conclusie, dat dit het einde beteekende van het collectieve bedrijf „Novy Byt" („Het nieuwe leven") en dat het prlvé-eigendom in eere hersteld werd. Er werd een groote samenkomst belegd, waarvoor ook de functionarissen van de communistische partij uitgenoodigd wer den. Plechtige redevoeringen werden afge stoken over het nieuwe tijdperk, dat thans door de nieuwe wet ingeluid was en men prees Stalin als een groot weldoener. Ieder zou nu weer zijn eigen stuk land en zijn eigen bedrijf krijgen. Het leven werd weer vrij enwaard om geleefd te worden. Den volgenden dag reeds verdeelden de ooeren het land en het vee van het collec tief bedrijf. Deze verdeeling gaf aanleiding tot feestmaaltijden en vroolijke samen komsten. Tenslotte nam iedere boer bezit van zijn akkers, paarden, koelen enz. en voelde zich weer heer en meester.... De geruchten over de radicale verande ringen in het betreffende district drongen ook tot Moskou door. Men geloofde daar in het eerst niet, wat verteld werd, maar voor alle zekerheid stuurde men er toch enkele geheime agenten heen, om te on derzoeken wat er gaande was. Deze agen ten kwamen Inderdaad tot de ontdekking dat de communistische collectieve bedrij ven geliquideerd waren. ZIJ kwamen ook tot de ontdekking, dat het gebied terugge vallen was tot een kapitalistische boeren gemeenschap.Onmiddellijk werden de leiders van de communistische partij in 't gouvernement Jaroslaw en 5 partijfunc tionarissen gearresteerd, onder verdenking het kapitalistische systeem in Rusland weer ingevoerd te hebben.- Wat men zal doen met de boeren, die dc verandering zoo vol vreugde aanvaard hebben, is nog niet be kend. De „Prawda" en andere dagbladen klagen de besturen van de collectieve be drijven aan, beschuldigen de leden van on wetendheid en onkunde en eischen een Ingrijpende verbetering op dit gebied. Het zal natuurlijk nog lang duren, voor men ln Rusland aan de nieuwe kieswet ge wend ls en geleerd heeft, hoe zi) gebruikt moet worden. Toen Czaar Nlcolaas II ln 1905 aan het volk een wetgevend lichaam schonk, dat door verkiezingen tot stand kwam, heerschte er ln de twee eerste Doe- ma's, zooals zij toen genoemd werden, zulk een verwarring, dat zij tot nuttigen arbeid niet in staat waren. Zij werden dan ook zoo spoedig mogelijk ontbonden. Pas de derde Doema functionnerde behoorlijk. Dit 11- chaam oefende b.v. zeer veel Invloed uit op de controle van de financiën. Als de oorlog er niet tusschen gekomen was, dan had Rusland, op vreedzame wijze, tot een con- stitutioneele monarchie kunnen rijpen. Op dit oogenbUk vangt Stalln eigenlijk aan, waar Rusland ln 1905 ls blijven staan. Ook toen heerschte er chaos, ook toen spande men overal samen, ln alle hoeken en ga ten, tegen het hoofd van den staat. En luist op dat oogon' gloorde de nieuwe kieswet als een hor—gevend symbool aan de kim, waarbij de ordelievende burgers, die prils stelden op het behoud van den staat, hun kans grepen en benutten. Zóó was het 82 Jaar geledenZóó ls het op het oogenbUk ook. Deze firma had ingeschreven voor f, 284.366.zoodat er een verschil is van f. 45.279.—Overige inschrijfsters waren de firma Braat te Delft voor f,287.110.—; De Vries Robbé te Gorinchem voor f. 343.460, en de I.G.B. te Breda voor f. 364.450. Tevens heeft de aanbesteding plaats ge had voor de staalconstructie van de groote beurshal. Laagste inschrijfster was de NV. Werf Gusto te Schiedam voor f. 144.700—, aan wie het werk is gegund. Voorts had o.m. ingeschreven Holl. Con structie Werkplaatsen te Lelden voor f. 154.140.— CONSUMPTIEMELK REGEERINGSCONTRACT. Nederlandsche zulvelcentrale, 8 t.m. li Augustus, consumptiemelk regeerlngscon- tract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver- hoogd met premie of verminderd met kwa- Uteitsafdracht, overmelk regeeringsmlni- mumprijs 5.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk. HET WILHELMUS EN HET VLAAMSCH NATIONALE ZANGFEEST. De heer Rost van Tonningen heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen of het juist is, dat de deelneming van den dirigent Jos Vrancken Jr. aan 't Vlaamsch- nationale zangfeest van 25 Juli jJ. te Brus sel, waar deze dirigent de uitvoering van het Wilhelmus zou leiden door tusschen- komst van Hr. Ms. gezant mr. J. A. N. Patijn, direct of indirect werd verhinderd? 2. Is de minister niet van meening, dat een zoodanige medewerking, als zijnde van groote beteekenis voor de Nederlandschs cultuur, juist door de Nederlandsche regee ring, evenals alle uitingen van het Neder landsche kunst- en geestesleven in hei Vlaamsche deel van België, zooveel mogelijk dient te worden aangemoedigd en bevor derd, zulks ln het bijzonder, waar het hier de uitvoering van het Wilhelmus betrof? 3. Is de minister bereid met zijn ambtge noot te Brussel in overleg te treden, opdat ln de toekomst de cultureele samenwerking tusschen het Vlaamsohe volksdeel ln Belgle en Nederland, in het bijzonder op muzikaal gebied in het kader der Jaarlljksch terug, keerende Vlaamsch-natlonale zangfeesten, zooveel mogelijk zal worden bevorderd? 4. Zoo de tusschenkomst van Hr. Ms. ge zant te Brussel om politieke beweegredenei ls geschied, welke zijn deze dan en waaroï is hier dan door de Nederlandsche Regee ring geen scherp onderscheid gemaakt tus schen politieke en zuiver cultureele en kunstzinnige uitingen, gelijk dit zangfeest' 5. Indien de minister bovenstaande derde vraag ontkennend beantwoordt, wat geelt hem dan tot deze beslissing aanleiding, en zoo hij haar bevestigend beantwoordt, ls hij dan bereid mede te deelen op welke wijze naar zijn meening een Vlaamsch-Neder- landsch cultureele samenwerking in den aangegeven zin op de meest doelmatige wijze kan worden ontwikkeld? DE SALARISSEN DER RIJKS AMBTENAREN. De RK, centrale van burgerlijk over heidspersoneel deed naar den raad van ministers een adres uitgaan, waarin om. gezegd wordt: Dat voornoemde centrale bijzondere aan dacht schonk asm de ontwikkeling van den budgetairen toestand des rijks, alsmede aan die der economische verhoudingen cn de hiermee samenhangende welvaartspolitiet van Nederland; dat zij daarnaast met groote belangstel ling heeft gevolgd de omstandigheden, welke Invloed uitoefenden op den alge meenen levensstandaard, vooral sedert September 1936; dat een voortgaande verbetering van den budgetairen en van den algemeenen eco- nomischen toestand valt waar te nemen; dat sedert genoemden datum een aan zienlijke mijsstijging moet worden vast gesteld; dat voornoemde centrale op deze 'hon den van oordeel ls, dat er aanleiding aan wezig moet worden geacht, redres van de door de rijksambtenaren gebrachte offers in overweging te nemen; dat zij daarom eerbiedig doch dringend verzoekt te willen bevorderen: a. dat het Kon. Besluit van 4 December 1935, staatsblad 690. met ingang van 1 Januari 1938 worde ingetrokken; b. dat de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken m de gelegenheid worde gesteld, zoo spoedls mogelijk haar oordeel ter zake aan de geering voor te leggen, „,„h. Een breedvoerige memorie van toencn ting is aan het adres toegevoegd Het onder a bedoelde koninklijke beslji hield in een korting van 5 op de sala rissen der rijksambtenaren. De aangelegenheid is door de RK, s' trale tevens aan de orde gesteld M centrale commissie voor O O, in ambten renzaken door Inzending van een aaa v betrekking hebbend voorstel bij den voo zltter van genoemde commissie. ORGANISATIEBESLUIT RIJKSVELDWACHT. In het staatsblad is opgenomen eea Koninklijk Besluit, waarbij bepaald wor dat het organisatiebeslult rijiksveldwacn (staatsblad 1936 no. 2411 met Ingang 1 September 1037 ln werking zal treden. BOTERNOTEERING. De commlsslenoteerlnf voor Nederland sche boter ls gisteren vastgesteld op »u per kilogram. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10