NIEUWE BESSENSAP ALBERT HEIJN siWteci TE HUUR: 25 ct. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 5 Augustus 1937 GENEESKUNDIGE BRIEYEN _>zi H. J. (HRISTIAANSE Jongedame IIN/T [METTEKEN SPORT 1 fl. Nieuwe Bessensap a 14 ct. 1 Pondspak Javarijst... a 16 ct. Extra aanbieding Abrikozen ONZE BEKENDE 2-DAAGSCHE GOEDKOOPE TREIN Goes, Middelburg (Markt) enVlissingen kunt genieten Eau de Cologne DE RECHTER BOVENBUIK. In mijn vorigen brief heb ik er op gewe ken dat een klein orgaantje in den rechter onderbuik aansprakelijk is voor de blinde darmontsteking en dat bij een acuut ont stekingsproces van den blindedarm de operatieve behandeling dringend en dwin gend de voorkeur verdient boven andere methoden, die vroeger meer werden toege past. Ik wees er tot slot op. dat natuurlijk de aard van het lijden de diagnose dus zoo goed mogelijk moest zijn vastgesteld. Deze algemeene wet van het zoo nauw keurig mogelijk vastleggen van den aard, de plaats en de uitbreiding van het ziekte proces voordat tot een eigenlijke behande ling kan worden overgegaan was een jaar of twintig geleden buitengewoon moeilijk consequent door te voeren voor aandoenin gen, welke zich afspeelden in den rechter bovenbuik. Maar al te vaak kwam men niet verder dan tot een min of meer onze kere waarschijnlijkheidsdiagnose; in ver band daarmede was men in de behandeling dan vaker aangewezen op een bestrijding der verschijnselen in plaats van op een behandeling die rechtstreeks op de oor eaak van het lijden was ingesteld. De lever. Ook op dit gebied hebben nieuwere mo gelijkheden van onderzoek tot verbeterde inzichten en behandeling geleid. Een groot deel van deze rechter bovenbuik wordt nu ingenomen door den lever. Dit is de groot ste klier van ons lichaam die eenige pon den zwaar is en verschillende nuttige en onmisbare functies vervult. Naast de taak om bepaalde stofwisselingsproducten in de lever als in een voorraadschuur op te sta pelen en te bewaren tot het lichaam er be hoefte aan heeft, wordt er uit bepaalde be- standdeelen van het bloed de gal in bereid. Langs een groot aantal kanaaltjes, die zich uiteindelijk samen vereenigen wordt deze gal door de lever vervoerd naar een uitvoerbuis, de leverbuis of ductus hepati- cus. In het allereerste gedeelte van den dunnen darm, den twaalfvingerigen darm of het duodenum behoort de gal zich met het ten deele reeds omgezette voedsel te vermengen en hierop een nuttige inwer king te ontplooien, waarop ik thans niet verder inga. Er is slechts op bepaalde tijd stippen voedsel in het duodenum en daar om behoeft er niet regelmatig door gal aan het duodenum te worden afgeleverd. De lever levert echter ononderbroken gal af en nu wordt deze gal opgezameld in een reservoir, de galblaas. Een zijbuis van de leverbuis voert naar dit reservoir toe. Heeft de inhoud van den twaalfvingeren darm behoefte aan gal, dan wordt dit op een of andere wijze „reflectoir" kenbaar gemaakt aan de galblaas. Deze trekt zich nu samen en drijft een deel van zijn inhoud naar bulten. Deze gal gaat eerst terug langs de genoemde zijbuis of ductus cysticus om nu langs het laatste deel van de galwegen, de ductus choledochus af te vloeien naar het duodemum. De plaats waar dit laatste stuk der gal wegen eindigt in den wand van den twaalf vingerigen darm heet de Papilla Vateri. Vlak daarbij mondt eveneens de uitloo- zingsbuis van een andere klier de Pancreas of alvleeschklier, in het duo demum uit en stort deze het pancreassap in dit begin van den darm uit. Onmiddellijk voorbij de maag komen dus velerlei belangrijke producten in den darm. Bij verschillende ziekteprocessen in dit ge bied van den rechter bovenbuik kunnen aard en hoeveelheid van deze sappen be langrijke afwijkingen vertoonen en zoo kunnen omgekeerd uit de veranderde sa menstelling van dit „duodenaalsap" waarde volle aanwijzingen worden verkregen voor bepaalde ziekteprocessen aldaar Reeds langeren tijd was het mogelijk met behulp van de maagslang de maaginhoud uit te hevelen en dit met behulp van labo ratoriumonderzoekingen dienstbaar te ma ken aan het vaststellen van de diagnoses van maagaandoeningen. Deze maagsonde, die vrij dik is, passeert de maaguitgang niet en kan ons dus niet behulpzaam zijn voor het onderzoek van het duodenaalsap. Men is er in de laatste jaren in geslaagd een veel dunnere, buigzame sonde te con- strueeren, die tot in den twaalfvlnverigen darm kan worden voortgeschoven. Het einde van deze sonde is dan na zekeren tijd hier aangeland en daarna kan men het duodenaalsap uithevelen, opvangen en gaan onderzoeken. Zeer waardevolle gege vens kunnen aldus worden verzameld bij diverse aandoeningen van het duodenum, de galwegen en de pancreas. Ik wil hier spe ciaal nader ingaan op beteekenis van dit onderzoek bij steenvorming ergens in de galwegen. Steenvorming. Bij zeer vele menschen, vooral op rijpe ren leeftijd en bij zwaarder lichaamsge wicht dan normaal is, ontwikkelen zich ergens in de galwegen steenen. Er zal nog heel wat water naar de zee vloeien voor dat ae oorzaken van deze galsteenvorming voldoende bekend zijn. Wel zijn er enkele factoren bekend, die deze aanmaak van steenen begunstigen maar algemeen bruik bare voorbehoedende maatregelen zijn hieruit nog slechts nauwelijks op te bou wen. Bij een aantal menschen blijken zulke galsteenen aanwezig te kunnen zijn. zon der dat er klachten door optreden. Ze worden daarom soms per toeval ontdekt. In vele andere gevallen kunnen er aller lei klachten door optreden, die soms als het ware met één oogopslag te herkennen zijn, die echter in andere gevallen lang niet gemakkelijk op hun oorzaak zijn vast te leggen. Soms treden heftige pijnaanvallen op. galsteenkolieken", soms bestaat slechts een drukkend gevoel in den bovenbuik. Sluit er een galsteen den galafvoer ergens duidelijk af, dan treden eveneens zeer ka rakteristieke verschijnselen op. Aangezien de gal. die door de lever geregeld door ge produceerd blijft worden, niet weer naar den darm kan afvloeien, wordt de gal nu opgenomen in het bloed. Zoo wordt de gal het geheele lichaam doorgevoerd en afge zet in huid en slijmvliezen, die er een gele kleur door aannemen. Dit is het bekende \erschijnsel van geelzucht of icterus Een deel der galkleurstoffen wordt langs de urinewegen uitgescheiden, waardoor de urine donkerbruin van tint wordt. Doordat de gal niet in den darm komt, heeft er geen inwerking van gal op de spijsbrij plaats en kan de ontlasting niet bruin wor den maar verschijnt ze stopverfkleurig wit De combinatie van deze 3 verschijnselen is dus een zeer belangrijke aanwijzing voor een afsluitingsproces in de galwegen. Maar wanneer een steen in de galblaas zit of in de verbindingsbuis van galblaas naar de overige galwegen, behoeven deze verschijn selen in geen enkele opzicht op te treden, omdat de afvloei van gal naar den darm ongestoord kan plaats vinden en ook in andere situaties, waarbij de steen niet ge heel afsluit, treden deze verschijnselen niet altijd op. Het beoordeelen van de dan wel bestaan de ziekteverschijnselen is soms zeer moei lijk en elk nieuw hulpmiddel om hierin een stapje verder te komen, moet dank baar worden aanvaard. De duodenaalsonde en het onderzoek van het duodenaalsap kan hierbij vaak van be slissende beteekenis zijn. Men kan n.l. langs deze duodenaalsonde. wanneer het begin op de goede plaats in den twaalfvingerigen darm is beland, een oplossing van magne siumsulfaat brengen. Gevolg hiervan is een samentrekking van de galblaas en een uitdrijving van de gal hieruit. Deze gal bij deze proef de B-gal genoemd is an ders van samenstelling en dus te onder scheiden van de gal in de galwegen (de A- gal) of de gal welke rechtstreeks uit de lever komt (de C-gal)). We kunnen zoo de drie soorten gal opvangen en afzonderlijk onderzoeken. Is de galblaas bijv. door stee nen niet tot samentrekking en galuit- órijving in staat, dan ontbreekt de B-gal. Zitten er steentjes of andere ziekteproces sen in bepaalde gedeelten van de galwegen, dan kunnen er in A. B of C-gal hiervoor bepaalde aanwijzingen worden gevonden, b.v. door het vinden van kristallen van de zouten waaruit de steenen zijn opgebouwd. Dpze moderne wijze van onderzoek staat bekend als de proef van Meltzer-Lyon. Ter completeering van het onderzoek en om het inzicht in de bestaande verhou dingen terwille van doeltreffende behan deling zoo volledig mogelijk te doen zijn kan het onderzoek nog worden aangevuld met behulp van Röntgenstralen. Nierstee- nen of steenen elders in de urinewegen geven als regel, dank zij hun kalkgehalte, ai dadelijk een schaduw op een gewone Röntgenfoto van den buik. Dit is met gal steenen als regel niet het geval; hun sa menstelling leent er zich niet toe op deze wijze op de gevoelige plaat te worden ver eeuwigd. Een enkele maal komt hierop een gunstige uitzondering voor. maar als regel komen we op deze wijze niet tot ons doel. Een aantal jaren geleden is er van Ame- rikaansche zijde een stof in den handel ge bracht die moest worden ingespoten in de bloedbaan en dan langs de galwegen werd uitgescheiden. Waren de galwegen dus vrij, dan werd het geheele systeem en ook de galblaas door deze stof gevuld een zeker aantal uren na de injectie. Het was een schaduwgevende stof t. o. z. van Röntgen stralen en zoo ontstond dan op de Rönt genfoto een indirect beeld van de galwe gen. De techniek van deze methode is steeds volmaakter geworden en men kan thans de hiervoor in aanmerking komende staf oraaltetragnost gewoon met een drankje opdrinken. Ongeveer 15 uur later komt dan deze stof langs bloed en lever ln galwegen en galblaas. Het Röntgenonderzoek vangt dan aan en geeft in normale verhoudingen een mooi beeld van de galblaas. Zitten er nu steenen in de galblqas dan is het mo gelijk, dat deze zichtbaar worden als uit sparingen in het tetragriostbeeld of dat ze duidelijk worden doordat ze als het ware HET VERSCHEIDEN VAN HELENE CAES. De heer Louis van Tulder schrijft ons: Enthousiast geworden door alles, wat ik verteld had van de prachtige opera-voor- stellingen, welke ik verleden jaar in de arena van Verona heb bijgewoond en die ieder jaar in de eerste helft van Augustus aldaar worden gegeven, besloten Helene Cals en Nico Treep dit jaar met mij de op voering van enkele opera's te gaan zien en hooren. Daar ik eerst later kon ver trekken, zouden wij elkaar ontmoeten in Rimini, een badplaats niet ver van Verona gelegen. Toen ik Zaterdag 24 Juli aankwam vond ik Nico Treep aan het station met de me- dedeeling. dat Helene een zware angina had en te bed moest blijven. De dokter zag den toestand, ondanks de hooge koorts absoluut niet ernstig in en zoodoende had den wij alle hoop, dat spoedige verbetering zou intreden en wij naar Verona zouden kunnen vertrekken. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. De koorts hield aan en zoowel de dokter als de keelspecialist, die haar regelmatig bezochten, wisten niet beter te adviseeren, dan haar naar het ziekenhuis te doen overbrengen. Dr. Annessa, directeur van het ..Casa dl Cura" te Rimini, een buitengewoon be kwaam geneesheer, heeft alles, wat in zijn vermogen was, gedaan, om haar te behou den, doch een algeheele bloedvergiftiging, ontstaan door de angina, maakte den toe stand hopeloos. Vrijdagavond werden haar de genade middelen der R.-K. Kerk toegediend en Zaterdagmiddag zes uur stonden wij aan haar sterfbed en is zij ln vrede van ons heengegaan. Wij hebben haar naar haar laatste rust plaats in Rinimi gevolgd, waar zij Maan dagmiddag in allen eenvoud, zooals zy ze ker zou hebben gewenscht, is bijgezet. Daar rust zij nu, ver van haar vaderland, waar zij zoovele bewonderaars had en zooveel schoone kunst heeft geschonken. De zangerswereld verliest in haar een eminente zangeres. Wij, haar vrienden, een lieve, trouwe vriendin, die wy niet licht zullen vergeten. door een laagje tetragnost worden omge ven. In andere gevallen wanneer de steen den toegang tot de galblaas afsluit, ver schijnt het galblaasbeeld heelemaal niet. Zoo zijn er verschillende mogelijkheden, die allen hun eigen, waardevolle beteekenis hebben. Komt er een mooie galblaasscha- duw, dan kan men de galblaas door het doen nuttigen van eidooiers weer tot ont- lediging aansporen en Röntgenologisch 't resultaat van dit uitdrijfpogen nagaan. Was men dus vroeger vaak al heel trotsch wanneer men met redelijke waarschijn lijkheid tot de conclusie kon komen, dat er in den rechter bovenbuik iets niet in orde was, ae moderne mogelijkheden heb ben hier heel veel betere mogelijkheden ge schapen om in allerlei duistere klachten het juiste licht te ontsteken. P. N. N. ZEILEN. De IJmuiden-Solent-race. De „Zee-arend" tweede. Het eindresultaat van den zeilwedstrijd IJmuiden-Solent, is volgens de berekende tijden, gewonnen door de „Senta". Het Nederlandsche jacht de „zeearend" van C Bruynzeel Jr.. werd tweede. De uitslag was» 1. Senta, van R. Schmidt, B.Y.C. W.Y.c 2. Zeearend van C. Bruynzeel Jr., Kon. Ne! derlandsche Zeil- en Roei-Vereeniging. 3. Roland von Bremen, van dr. Perlia, S. K, das Wappen von Bremen. 4. Hamburg, van U. Deutschlander. Stettiner Segler Ver. 5. Peter von Danzig, v. C. Thiel A.S.V. Dan zig. 6. Ettsi V, v. Reg. Rat. Wolfing W. V. Alter. 7. Asta van kpt. ld. von Lepel, Ma rine Regatta Ver. De Senta heeft dus den wisselbeker door den voorzitter der Koninklijke Zeil- en Roeivereeniging. den heer Crone, ter be schikking gesteld, gewonnen. WATERPOLO. S. Z. V. SASSENHEIMK. J. M. V. ST. PETER KANIS 2—2. In het zwembad te Sassenheim heeft de Leidsche K J. M. V.-afdeeling haar eersten polowedstrijd in dit seizoen gespeeld, waar bij de puntjes broederlijk gedeeld werden. De 22 uitslag gaf de verhouding goed weel". Al spoedig na het beglnsignaal bleek dat de keeper van S.Z.V. het zwaar te ver antwoorden zou krijgen, een taak waarvan hij zich uitstekend heeft gekweten. Stal- linga was het die het eerst het net wist te vinden en daarmee de K.J.M.V. de leiding gaf. De vreugde was echter van korten duur, want spoedig daarop maakte de Sassenheim middenvoor gelijk. Na de rust was het H. Overdevest, die het eerst scoorde. Met een fraaien doorslagbal kwam ook hier even later de gelijkmaker. TENNIS. ZWITSERLAND—NEDERLAND. De Nederlandsche ploeg samengesteld. Naar wij vernemen is de Nederlandse!» ploeg, welke op 14 en 15 Augustus as. <t Luzern tegen Zwitserland zal spelen, ih volgt samengesteld Hughan, Van Swol, Marlnkelle, Heyuen, de Brauw en Lyssen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Timmer zal meespelen in welk geval Wo nen zal uitvallen. Aanvoerder is ir. A. Broese van Groenou, president van den N.L.T.B. IN LUCHTDICHTE VERPAKKING C H OX.OJL A.D.E F A B RI EK V.ICTORIA DORDRECHT TE KOOP wegens vertrek, SALON- en SLAAPK.-AMEUBLEM. (eiken) STOFZUIGER; alles prima. Leeuwerikstraat 6. 7789a AANNEMERS -MATERIA AL7 Openb. Vrijwillige Verkooping te LEIDEN. P. A. H. VAN DER WOUDE, deurwaarder té Leiden, Hoo- gewoerd 101, is voornemens om op Zaterdag zeven Augustus J937, des voormiddags tien uur, te beginnen vóór of in het perceel Haarlemmerweg no. 40 te Leiden, publiek èt contant te veikoopen: Aannemers-Materialen als Kattekoppen, Hand-, Zuig- en Perspomp met Motor, Water pomp met 4" centrifugaal, Mo tor met frictielier, Domme krachten, Kruiwagens, Plan ken, Stropkettingen, Uitneem- bare Directiekeet, 31/* x 4 M., Waterpas-instrument m. baak- jallons en Meetlatten, Hand- heien, benevens eenige Meubi laire Goederen. 7765a Voorts Twee Baggermolens No. 1 en No. 2, emmerinhoud 50 en 90 L. en liggende Utrecht- sche Veer bij de Singelbrug. (Ketels op Rijkskeur, controle- boeken ter inzage). Kijkdag Vrijdag 6 Aug. 1937 v. 1012 en 24 uur. Op den kijkdag en op den dag van ver koop alléén toegang tegen be taling 'van tien cent per per soon en per keer. Van VRIJDAG 6 t. e. m. DONDERDAG 12 AUGUSTUS met tezamen van 30 voor Bij aankoop van een pond Abrikozen a 35 ct. EEN HALF POND GRATIS Iedere kooper van een pond ontvangt Vit pond Alleen Vrijdag en Zaterdag. Afgehaald uit den winkel A. H. Theelichten 2 pakken voor 29 ct Fijnste Geldersche Ham per ons van 20 voor Jg c{ Cream of Vruchtentoffees pond van 19 voor 16 ct Voordeeligste Kruideniersbedrijf in Nederland! Vragen en bezorgen zonder prijsverhooging aan huis. R m- Citronel, Kajapoet- en Kruidnagelolie, Kronoline, Insectenpoeder en -spuiten, Zacherlin, Vliegenvangers, Flytox, Spray. DROGIST 5540 Haarl.straat 6 - Tel. 788 (bij de Prinsessekade). van Amsterdam, Zaan dam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schie dam, Vlaardingen, Rotter dam, Feijenoord, Zwijn- drecht en Dordrecht naar op de DONDERDAGEN t/m. 2 September. Zie aanplak- en strooi biljetten. 4571 In grote zaak gevraagd een handige voor kantoorwerkzaamheden. Dr. met opg. van leeftijd, schoolopleiding en laatste be trekking Bur. v. d. BI. no. 5572. RUIMTE, groot 100 M2., te gebr. als magazijn, werkplaats, showroom, enz., met gemod. bovenwoning, centrum stad, en een vrijstaand HEERENHUIS, Regentesselaan hoek Spaar garenstraat, te Oegstgeest. 5 kaïm., badk., zoldericam., enz. Bill, prijs. Te bevragen: MARE 74 - Telef. 1089. 5555 5573 Op iedere flacon met de zuivere en op- wekkende Eau de Cologne BOLDOOT staat de naam BOLDOOT als ga rantie voor kwali teit en terfrisschen- den geur. IMPÉRIALE 25ct.enbooger. VÉRITABLE 20 ct. enhooger. Van Uw vacantie van Uw weekends ivan iederen dag kunt U méér genieten, wanneer U Eau de Cologne Boldoot bij U heeft. In zoo'n handige flacon Boldoot zit zoo verrukkelijk veel verkwikking. Enkele druppels doen alle loomheid vervliegen enkele geurige druppels frisschen U weer op, naar lichaam en geest! NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8