Uit de Rijnstreek IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 5 Augustus 1937 Het j aarlij ksche feest van „Nooit Gedacht" te Stompwijk SCHEEPSVERBINDINGEN THIJS IJS EN DE De uitslagen VRAGENRUBRIEK LAND- EN TUINBOUW I ALPHEN. Aanvaring. Woensdagnacht werd op den Rijn, nabij de beton fabriek van de firma Van Dijk. een motorboot van deze firma aangevaren door een andere motorboot, geladen met fruit van K. v. d. M. uit Lelden. De motor- toot van M. maakte aan den voorsteven water, zoodat een groot gedeelte der la ding moest worden gelost, waarna de reis ion worden vervolgd. Looddiefstal. De firma Radio Hertog, werd gister morgen gewaarschuwd dat een jeugdig persoon bezig was met het wegnemen van loodkabel. Toen de heer H. een onderzoek instelde, bleek de vreemdeling met zijn rijwiel verdwenen in de richting Leiden. Te Koudekerk slaagde de heer H. er in den 18-j. v. d. H. uit Leiden aan te hou den. De jongeman vervoerde een zak lood op zijn fiets, die eveneens van diefstal af komstig was. Door de politie werd proces verbaal op gemaakt. Bedankt voor beroep. Onze plaatsgenoot, de heer A. Donker, theol. cand. heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Hoogebeintum (Fr.) bedankt. TTi Mej. P. Belgraver slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch L.O. BOSKOOP. Moedige redding. Het 4-j .dochtertje van den heer B. ge raakte in de Wetering langs de Burg. Co- lijnstraat. Dank zij het moedig optreden van den heer P. Grootendorst, die zich ge kleed te water begaf, kon het kind, dat an ders zeker verdronken zou zijn, gered worden. Zondagdienst doktoren. Voor Zondag a.s. zal de Zondagdiénst worden waargenomen door dr. P. de Buy, Telef. 38. HAZERSWOUDE. Jaarvergadering Mannenkoor „Excelsior" De jaarvergadering van het Chr. Man nenkoor „Excelsior" werd gisteravond ge houden in een der gebouwen achter de Oeref. Kerk. De voorzitter, de heer J. W. Slootweg opende, waarna de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd De belde aftredende bestuurs leden. de heeren J. W. Slootweg en A. Bol werden herkozen. Na de pauze werden ver schillende voordrachten gehouden. Mede- •edeeld werd dat op 1 Sept. a.s. gezamen lijk met het gemengde koor „Zang en Vriendschap" en het kinderkoor Looft den .Heer" een openluchtconcert zal gegeven worden. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. M. van der Geest, n. Zoe- terwoude L. M. de Boer, naar idem G. tan Aalst, naar Amsterdam W. M. van Wetten, naar Oegstgeest F. C. A. Wille, naar Ede. De collecte voor de Unie „Een school tiet den Bijbel" heeft op het Dorp f. 204.85 opgebracht. en gez.. naar Zuilen, J. van Lodessteinstr. 33 C. van Hemert en gezin, naar Leiden Suz. Kllnkerstr. 10 W. Polman en gez., naar Muntendam, Tripscompagnie G 461 - F. v. d. Horst, naar Koudekerk. Gevestigd: A. Oppelaar. Hoofdstraat 40 - J. L. v. d. Klugt en gez., Kastanjelaan 3 N. Onderwater en gez.. Acacialaan 7 Wed D. Jasperse—Onderwater en gezin, Acacialaan 7 Wed. R. HausnerSchach- huber, Koningstraat 26 A. Matze, Hoofd straat 49 M. Ent. Koningstraat 13 J. Schijf, van der Valk Boumanweg 46 C. W. Sampimon, v. d. Valk Boumanweg 46. LEIMUIDEN. Loop der bevolking. Vertrokken: Naar Nieuwveen, Dorpsstr. 175. J. van der Oever, slagerskn, Naar Zoeterwoude. B. 57, W. G. van der Pouw —Kraan, dienstbode. Ingekomen: Van Aalsmeer, E. H. Oost- waard, dienstbode, Vriesekoop 469 Van Noordwijkerhout, M. H. Bosman, dienst bode, Nieuwe weg 202. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena Maria, dochter van L. A. Hollers en A. van Roon Jan, zoon van E. Wallet en T. Veltman Gerrlt Cornells zoon van G. van Heijnlngen en J. Verheul Johanna Gerarda Marie, dochter van H. H. Lek en J. M. de Jong Petronella Ma ria Clazina, dochter van K. A. Lissenburg en W. C. van Graas. Kolenschuit gezonken. Een geladen kolenschuit van den steen koolhandelaar Z. te Bilderdam was van den wal losgeraakt. Door de zuiging van een daar passeerende motorboot is deze kolen schuit gekanteld en met de geheele vracht gezonken. Een groote schadepost voor Z.! NIEUWKOOP. Opbrengst collecte. De opbrengst van de collecte voor het Tehuis van alleenstaande blinden te Wolf- hezen heeft f. 33.93 opgebracht. LEIDERDORP. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. Griekspoor, naar Leiden, Dwarshavenstr. 2 A. Keijser en gezin, naar Haarlem, Pegasusstr. 33 M. M. Schouten, n. Leiden, Heerengracht 13 C. J. van Amsterdam en gez., naar Zoeter woude, Hooge Rijndijk F 200 M. Stichter NOORDEN. Poldervcrkiezing. Gisteren werd In café Sluitkade de ver kiezing gehouden van een voorzitter van gecombineerde Noordschebuurter en Voor- dijksche Polders. Uitgebracht werden 85 st. waarvan op A. Zuljdervliet 62, op G. van der Horst 10, op J. Z. van Hellemond 9 en A. Looij, 4 st. Gekozen ward dus de heer A. Zuijdervliet, alhier, oudste bestuurslid en sedert 20 Mei 1915 deel uitmakend van het bestuur. RIJP-WETERING. Een varken zonder oormerk. Tegen den veehouder M. J. H. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het on rechtmatig aanbrengen van een oormerk bij een zijner varkens. H had van een var ken, dat naar zijn meening zou sterven, het oormerk verwijderd en op een ander varken aangebracht. Het zieke beest genas echter en werd door de crisis-ambtenaren zonder oormerk aangetroffen. WADDINXVEEN. Bij den veehouder de R., is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Mej. C. G. Hofwegen slaagde voor het examen „Hulp in de Huishouding", af genomen aan de Goudsche Industrieschool, terwijl aan mej. C, P. Leegwater het ge tuigschrift werd uitgereikt van der. 2-J. cursus „Primaire Opleiding." Zeg Marie! ....daar komt een man met «n tent vbör «fel De volgende schepen zijn morgen radio- •wgrafisch te bereiken via het kuststation "Chevenlngen Radio: Aagtekerk, Almkerk. Alphacca, Alpherat, Alwaki. Boschfontein. Chr. Huygens, Co- ombia. Costa Rica, Dempo. Grootekerk, Jjeemskerk. Indrapoera. Jagersfontein, J. P. Johann de Witt, Meliskerk, Poelau teut, Poelau Tello. Randfonteln, Van Rens- jteer. Serooskerk, Simon Bolivar. Slamat, "ïaarndam. Springfontein, Statendam, 8 Venezuela Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche- zijn de meeste Nederlandsche vracht- ™Pen eveneens via Scheveningen Radio koereiken. Telegrammen woTden aangenomen door z* telegraafkantoren en door Radio Kon. Holl. Lloyd ZAANLAND, thuisreis, 4 Aug. van Bahia. Kon. Ned. Stoomb- Mij. DIDO, 3 Aug. v. Amsterdam te Bordeaux TIBERIUS, 3 Aug. van Jaffa n. Gaza VENUS, 4 Aug. van Rotterdam te Genua COLOMBIA, toeristenvaart, 4 Aug. van Amsterdam n. Noorwegen FLORA, 4 Aug. van Amsterdam n. Hamburg TRITON. 4 Aug. van Samos te Tunis ARIADNE, 4 Aug. van Catania n. Venetië itott. Lloyd INDRAPOERA, 4 Aug. van Colombo, thuisr. SITOEBONDO, thuis reis, pass 4 Aug. Pantellaria KOTA BAROE, thuisreis, 4 Aug. te Londen; vertrekt 5 Aug. n.m. 5 u. n. Rotterdam. KERTOSONO, uitreis, pass. 4 Aug. Perim. Java—New York Lijn KOTA TJANDI, 4 Aug. n.m. 2 u. van Sabang n. New York Mij. Nederland POELAU LAUT, 4 Aug. van Batavia n. Amsterdam. Holland—Afrika Lijn MELISKERK, 4 Aug. van Beira n. Mozambique SPRINGFONTEIN, 4 Aug. v. Dar es Sa laam n. Port Amelia. Halcyon Lijn STAD ZWOLLE, 3 Aug. v. Lissabon n Rotterdam/Vlaardingen MAASBURG, 3 Aug. van Morphoubaai n. Rotterdam STAD AMSTERDAM, 3 Aug. van Algiers te Benisaf STAD ARNHEM, 3 Aug. van Vlaardingen te Gothenburg STAD ZAANDAM, 3 Aug. v. Yarrow te Stockholm. HollandAmerika Lijn ROTTERDAM, toeristenreis, 3 Aug. van Leith. Diverse Stoomvaartberichten ST. ANNA LAND, 3 Aug. van de Tyne te Stockholm JONGE ANTHONY. Emden n. Lissa bon, pass. 4 Aug. Finisterre HOOG LAND. 3 Aug. van Hamburg n. New castle SCHIE, 4 Aug. van Aarhuus n. Kasko COLYTTO, 1 Aug. van Quebec n. Queenstown BOEKELO. Haukipu- das n. Amsterdam, pass. 4 Aug. Bruns- buttel NAALDWIJK. 4 Aug. van Le ningrad n. Westzaan. Evenals andere jaren had ook ditmaal de harddraverij-vereeniglng „Nooit Ge dacht" een kinderfeest georganiseerd, het welk dank zij het gunstige weer uitstekend is geslaagd. Des ochtends werd een optocht van de schooljeugd georganiseerd, welke door de muziek van de R.K. Harmonie „Prinses Juliana" vooraf gegaan, naar het feestterrein trok. Hier werd onder leiding van het onder wijzend personeel gekampt om fraaie prij zen. De uitslagen waren als volgt: Meisjes, le klas, blokjesdragen: le pr. N. Granneman; 2e pr. Q. Kleyweg; 3e pr. J. v. Bemmelen; 4e pr. G. Granneman; 5e pr. M. Schrader. 2e klas, hinderniswedloop: le pr. D. Luk: 2e pr. M. v. Haaster; 3e pr. C. van Santen; 4e pr. G. Granneman; 5e pr. Z. Duindam. 3e klas, tonkruien: le pr. T. de Groot; 2e pr. T. Boer; 3e pr. P. Granneman; 4e pr. B. v. d. Bosch. 4e klas, touwspringen m. hindernis: le pr. M. van Marwijk; 2e pr. T. Duindam: 3e pr. R. Waayer; 4e pr. B. Lexmond. 5e klas, touwspringen: le pr. A. v. Veen; 2e pr. N. Granneman; 3e pr. M. Disseldorp; 4e pr. A. Lexmond; 5e pr. T. Ammerlaan. 6e klas,wandelbal: le pr. M. Knijnen- burg; 2e pr. R. Boer; 3e pr. M. Luyten; 4e pr. A. van Rijn. 7e klas, naaldwedloop: le pr. A. van Marwijk; 2e pr. B. Bierhuis. Jongens, le klas, blokjesrapen: le pr. A. Koeleman; 2e pr. H. den Elzen; 3e pr. W. Wensveen; 4e pr. J. van Bohemen; 3e pr. C. van Geylswijk; 6e pr. Th. v. d. Meer. 2e klas, ballendragen: le pr. J. van Rijn; 2e pr. W. van der Meer: 3e pr. G. van San ten; 4e pr. R. Rotteveel; 5e pr. K. Groe- neweg; 6e pr. K. van Rijn 3e klas, rolbal: le pr. J. van Haaster; 2e pr. T. Disseldorp; 3e pr. W. Groeneweg; 4e pr. A. Smits. 4e klas, zakloopen: le pr. E de Groot; 2e pr. J. van Veen; 3e pr. Th. de Bruyn. 5e klas, hindernisbaan: le pr. C. van Veen; 2e pr. F. Wensveen; 3e pr. H. van Santen. 6e klas, hordenloop: le pr. J. Olyhoek; 2e pr. Th. Waayer; 3e pr. H. v. d. Zijden. 7e klas, bloempotrace: le pr. P. van Bo hemen; 2e pr. Th. Lexmond; 3e pr. J. Hoogeveen. Nadat de deelnemende kinderen waren onthaald werd gepauzeerd tot twee uur. De draverij. Des middags om 2 uur werd een aan vang gemaakt rrtèt' den hoofdschotel van den dag, de draverij, welke plaats had onder de bepalingen yan de Kon. Ned. Harddraverij- en Renverëeniging. Inge schreven waren 26 paarden, niet opgeko men waren Achilles en Princess, zoodat 24 paarden aan den start verschenen. De uitslagen luiden als volgt: Eerste deel, 12 paarden, le omloop: Our Dream, 325 m„ eigenaar K. Wijk, berijder H. Menslnga, wint van The Harvester H 310 m., eig. C .de Mooy, ber N. v. Leeu wen; Betty Worthy 320 m„ eig. K. Wijk. ber. B. Cats, wint van Zoo Doorlooper, 310 m„ eig. H. v. d. Pol, ber. W. Geersen; Edzard. 315 m., eig. D. Pronk, ber. D. Pronk, wint van Quita, 325 m„ eig. P. v. Leeuwen Sr.. ber. J. v. Leeuwen Sr.; Johanna M., 320 m.. eig. J. Vrijland, berijder F. G. Bos veld, wint van Bleuband, 300 m.. eig. Ph. Knijnenburg, ber. J. Knijnenburg; Aura V, 300 m„ eigenaar J. Haan Jzn., ber. J. Ver gal, wint van Fanfare 325 m. eig. Ph. Knij nenburg. ber. Ph. Knijnenburg: Weidloo- per, 315 m., eig. J. de Vlieger, ber. J. de Vlieger, wint van Lilian W. Axworth, 320 m., eig. stal Goodluck, ber. J. v. d. Berg. 2e omloop: Our Dream wint van The Harvester H.; Zoo Doorlooper wint van Betty Worthy; Edzard wint van Quita; Johanna M. wint van Bleuband; Aura V wint van Fanfare; Weidiooper wint van Lilian W. Axworthy. Kamprit: Zoo Doorlooper wint van Betty Worthy. 2e deel. 12 paarden, le omloop: Wees kind, 305 m.. eig. stal Bakkum, ber. J. van Leeuwen Sr., wint van Janet Harvester, 325 m., eig. K .Taams, ber. K. Schreuder; Rose Morgan. 320 m„ eig. K. Wijk, ber. H. Mensinga en Dreamer Star. 320 m., eig. F. G. Bosveld, ber. F. G. Bosveld worden bei den gedisqualificeerd: Alouez. 300 m„ eig. J. de Vlieger, ber. J. de Vlieger, wint van Marie P., 315 m„ eig. J. Wagenaar, ber. J. Wagenaar; Xuthus. 315 m eig. stal Hol- landia, ber. W. Geersen, wint van Zonne straal, 305 m., eig. Ph. Knijnenburg. ber. Ph. Knijnenburg; Uilenspiegel, 310 m„ eig. G. K. Hart, ber. F. Broers ,wlnt van Post- duifje G„ 310 m., eig. R. W. Laarman, ber. R. W. Laarman; Senator Brewer, 320 m., eig. Ph. Knijnenburg, ber. J. Knijnenburg, wint van X. Smiling. 315 m„ eig. J. Haan Jzn., ber. J. Vergal; Rose Morgan. 320 m., eig. K. Wijk .ber. H. Mensinga, wint van Dreamer Star, 320 m., eig. F .G. Bosveld, ber. F. G. Bosveld. 2e omloop: Janet Harvester wint van Weeskind S W.; Dreamer Star wint van Rose Morgan; Marie P. wint van Alouez; .Xuthus wint van Zonnestraal; Uilenspiegel wint van Postduifje G.; X. Smiling en Se nator Brewer worden beide gedisqualifi ceerd. Kamprit: Janet Harvester wint van Weeskind S. W.: Alouez wint van Marie P.; Rose Morgan wint van Dreamer Star; Se nator Brewer wint van X. Smiling. Na de eerste loting, le omloop: Janet Harvester wint van Weidiooper; Senator Brewer wint van Aura V: Zoo Doorlooper wint van Rose Morgan; Edzard wint van Uilenspiegel; Our Dream wint van Johan na M.; Xuthus wint van Alouez. 2e omloop: Janet Harvester en Weid iooper worden beide gedisqualificeerd: Aura V wint van Senator Brewer; Zoo Doorlooper wint van Rose Morgan; Uilen spiegel wint van Edzard; Johanna M. wint van Our Dream; Xuthus wint van Alouez. Kamprit: Weidiooper wint van Janet Harvester; Senator Brewer wint van Aura V; Uilenspiegel wint van Edzard; Johanna M. wint van Our Dream; Weidiooper wint van Janet Harvester. Na de 2e loting, le omloop: Johanna M. wint van Xuthus; Weidiooper wint van Uilenspiegel; Senator Brewer wint van Zoo Doorlooper. 2e omloop: Xuthus wint v. Johanna M.; Uilenspiegel wint v. Weidiooper; Zoo Door looper wint van Senator Brewed. Kamprit: Xuthus wint van Johanna M.; Uilenspiegel wint van Weidiooper; Zoo looper wint von Senator Brewer. De vierde prijs van f. 25 wordt thans door het bestuur verhoogd tot f. 30 en met onderling goedvinden verdeeld onder de eigenaren van Weidiooper, Senator Brewer en Johanna M. Beslissingsritten om le, 2e en 3e prijs: Xuthus wint van Uilenspiegel; Zoo Door looper rijdt 'n stilstaand nummer; Xuthus wint v. Uilenspiegel; Zoo Doorlooper rijdt een stilstaand nummer. Zoo Doorlooper wint van Xuthus twee achtereenvolgende malen, waardoor de uitslag wordt: le pr. f. 300 Zoo Doorloo per, eig. H v, d. Pol, ber. W. Geersen; 2e pr. f. 100 Xuthus, eig. stal Hollandia. ber. W. Geersen; 3e pr. f. 50 Uilenspiegel, eig. G. K. Hart, ber. F. Broers. Na afloop had de uitreiking der prijzen plaats .hetwelk met een toepasselijk woord geschiedde. Het feest werd hierna tot ver na middernacht voortgezet. H. R„ te L. Een spons, in suikerwater gedoopt, neerleggen. De mieren kruipen daarin en u kunt ze dan in kokend water verdelgen. Nog beter is het nest op te zoeken en dit met kokend water uit te roeien. A. v. 't W., te A. Benthuizen, Zegwaard, Delft, Maasland, Maassluis, Rozenburg, 43 KM. Bij Maassluis moet u met de pont over. Vertrekt elk half uur. AALBESSEN EN KRUISBESSEN. Deze bekende vruchten zijn voor meer dere doeleinden te gebruiken. Als versch tafeifruit zijn ze bijzonder gewild, vooral de roode en witte soorten. Deze laatste zijn ook zeer gezocht voor het maken van jam en sap. in welke toestand nog zeer lang van de oogst kan worden geprofiteerd. De zwartebes is voor direct gebruik minder in trek, maar voor jam en wijn laat dit soort zioh bijzonder goed verwerken, terwijl likeur van zwarte bessen over bekend is. Beter dan ooit kunen we nu weer oor- deelen cr/er de verschillende soorten, welke in den handel worden aangeboden. En dan valt het weer op dat van de roode aalbes sen de soort Fay's New Prolific bijzonder lange trossen met zeer groote bessen draagt, 't Is een lust deze vruchten te zien hangen tusschen het groene blad: trossen, van 15 c.M. lengte zijn lang niet zeldzaam. Dit soort moet eenige beschutting hebben tegen den wind: de takken zijn n.l. broos en waaien gemakkelijk af; deze beschut ting kan in het voorjaar tijdens den bloei te pas komen. Dit soort bloeit n.l. vroeg en heeft daardoor nog wel eens last van nachtvorsten. Dit mag geen beletsel zijn voor aanplant. Vooral voor sap- en jam bereiding is genoemd soort zeer gewild, ter wijl de vrucht ook versch zeer welkom is. De vroegste, en ook de meest zoete bes sen zijn de roode en witte Geeisteel. De bessen zijn kleiner van stuk dan van de eerstgenoemde, toch worden deze soorten voor bovengenoemde eigensohappen veel gevraagd. De vruohten van de Geeisteel rijpen zeker 10 dagen eerder dan van de eerstgenoemde, grootvruchtige soort, wat voor liefhebbers, zoowel als voor fruitkwee- kers een voordeel is. Een zeer goede roode bes is tevens de Losdorper. Dit soort heeft vrij groote, mooie roode bessen, welke zeer geschikt zijn om, zelfs in rijpen toestand op het hout te bewaren. M. a. w. men be hoeft bij dit soort geen bijzondere haast te maken met plukken, zoodat bijv. in Augus tus hiervan nog volop kan geprofiteerd, 't Spreekt vanzelf dat men dient op te letten of de vogel de bessen kunnen be naderen. Gebruikte vischnetten zijn voor bescherming hert meest aan te bevelen. In verschillende maten worden deze in den tuinbouwvakbladen te koop aangeboden. Als mer, ze droog weer opbergt, kunnen ze zes a acht jaar mee. Van de zwarte bessen zijn aan te bevelen de Goliath, een der meest grootvruchtige. Verder de Boskoop Giant, ook wel Hoogendjjks Seedling ge noemd, eveneens een grootvruohtig soort. Behalve de aalbessen zijn zeer gewild de kruisbessen. Zoowel voor direct gebruik als voor de bereiding van jam en compote komen deze in aanmerking. Zeer gezochte soorten zijn: Crown Bob. ook wel Lentsche Blonde genoemd. De vrucht is ovaalrond, behaard en rood van kleur. Om in rijpen toestand te gebruiken is dit wel een van de meest gewilde soorten. De Engelsche Witte heeft groote, groen-witte, gladde vruchten. Dit soort wordt veel gebruikt in de groot cultuur om in onrijpen toestand te worden geplukt om te worden uitge voerd naar Engeland en Dultschland. Voor al Engeland is het land voor de jamfabri- cage. omdat de suiker daar plm. 5 cent per nond kost. Ook goedkoope wijnsoorten wor den daar van Hollandsche bessen gemaakt. De Winham's Industry heeft groote, ronde vruchten van uitstekende smaak. De vruch ten van dit soort zijn eveneens harig en karmijnrood van kleur. De oogst van de kruisbessen duurt, al naar het weer is, van 4 tot 6 weken. Eenmaal rijp zijnde, kunnen deze vruchten niet aan het hout bewaard, omdat ze open springen en gauw rotten en afvallen. Gedurende de zomer wordt er weinig aan de bessen gesnoeid. Van belang is het even wel de meestal talrijke grondscheuten. welke dwars door de struiken groeien, te verwijderen. Dit bevordert de toetreding van licht en lucht waardoor het vrucht hout zich beter kan ontwikkelen. Ook dient de zomerbemesting niet te worden verge ten. Hiervoor is het nu nog niet te laat en bij voorkeur wordt hiervoor van kunst mest gebruik gemaakt. Per 10 vierkante Meter grondoppervlak strooie men rondom de struiken 6 a 8 ons A. S. F.-korrels (12 x 10 x 18) welke mest wordt ingeschof- feld of ondiep ondergespit. Ook dunne koe- gebruikt, waarvan men niet mest kan gebruikt, waarvan spoedig te veel geeft. In het laatste geval „wordt 'oij voorkeur in geulen gemest, welke Alphen, Hazerswoude, jll-ooraf rondom de struiken worden ge- maakt. Over het algemeen zijn de bessen reeds vroeg in het najaar de bladeren kwijt; deze planten gaan meestal vroeg de win- terrust in. 't Zijn ook de fruitsoorten. welke in het voorjaar weer het eerst uitloopen. Bij de thans veel heerschende droogte heb ben vele bessen last van luis. Bestrijding is in den zomer haast niet mogelijk, omdat de rijpe vrucht spoedig door spuitmidde- len worden beschadigd. Regen is de beste remedie of spuiten met koud water met behulp van de slang od de waterleiding. Tegen' bladbeschadigende larven en rup sen is lcodarsenaat een afdoend middel. Hiervan wordt gebruikt 0.3 pet. Bijv. in 10 liter water wordt eerst 2 ons gebluschte kalk gemengd en hieraan 30 gram lood- arsenaat toegevoegd. (Goed roeren). Hier mee gespoten is het ongedierte onschade lijk gemaakt. Er dient op gelet dat lood'- arsenaat vergif is en alleen kan aange wend 5 weken vóór het gebruik van de bessen. Ten slotte wijzen we er op dat boven genoemde soorten bij eiken boomkweeker verkrijgbaar zijn tegen een billijken prijs. Bij aankoop van drie-jarige struiken kan men het volgend jaar reeds eenige vrucht verwachten. Roode en witte bessen vragen 1.50 M tot 2 M. onderiingen afstand, al naar dat de grond zwaarder is. Zwarte- en kruisbessen 1.75 tot 2.25 M. 15. Geen wonder is 't, dat Thijs zich wat onrustig voelt, nu hjj door branding-golven naar het eiland wordt gesprr'd, de rotsen zien er heelemaal niet vriend'iij'k uit en de golven starten zioh er over met een donderend geluld Maar alles gaat gelukkig goed en Thijs wordt, door den vloed, juist naar een stukje zandig strand gebracht; er is daar geen gevaar, want zand is zacht. Je begrijpt, dat 't nu nog maar heel even duurde, tot de kiel van 't schip over den bodem schuurde. „Dit is een goede plek", dacht Thijs en hij sprong vrooiij'.: van het dek; „Tc voer zeker twintig mijl, zonder roeispaan, zohdrr zeil, en 't schip is niet eens stuk; 'k mag waarlijk spreken van geluk! En nu ga ik eens kijken, hoe 'k Leo Listig kan bereiken". I: kan me niet begrijpen dat jii zoo op 't strand durft te loopen zonder cape of zoo iets om!? 32

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7