Waar de Vrouw belang in stelt Sportief....en toch gekleed LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 5 Augustus 1931 Intimiteit met mate Enkele aantrekkelijke „gedaante-verwisselingen" voor het strand Gloedvolle kapsels Onze huid in de vacantie Voor het MENU bij VLASVELD Voor handige vingers Ons huwelijk zou aan frischheid winnen, als we niet alle huiselijke ditjes en datjes samen bedisselden! Onlangs bereikte me de hartgrondige (verzuchting van een Amerikaansche, die vond, dat de mannen van de nieuwe we reld hun vrouwen veel te veel aan zich zelf overlaten. „Ze geven ons geld en zijn trotsch als een pauw als 't flink veel Is, maar verderalles moeten we zelf doen. Meneer zit in de club en kijkt niet naar z'n echtgenoote om. Neen, dan de in timiteit, de gezellige huiselijkheid, die ka meraadschap bij jullie!" Ik dacht hier eens over na en zei „hm"; Ik liet in gedachten allerlei huwelijken, die ik van nabij keil, de revue passeeren, peinsde ook over die hooggeroemde inti miteit enkwam tenslotte tot de con clusie, dat ook op dit terrein alles geen goud is, wat er blinkt. Natuurlijk hebben we allemaal toen we vijf, tien. twintig jaar geleden! den grooten stap in het ranke bootje waagden, het zeer ernstige voornemen gehad, „to make the best of it", maar toch hebben we ons eigen huwelijk niet gemaakt, het evenmin kunnen behouden voor fouten en onevenwichtigheden. Ons huwelijksleven is de som geworden van ons beider karakter en deze factor vooral niet te vergeten! van onzen land aard. En als ik nu eens enkel over dit laatste punt doordenk, dan zie ik tegenover de fouten van het Amerikaansche. al te za kelijk huwelijk, een groote fout van ons, n.I dat we zoodra we de wittebroods weken of laat ons zeggen het eerste jaar van ons gemeenschappelijk bestaan achter den rug hebben al te Intiem met elkaar worden. Ik hoop niet, dat; u me misverstaat en verontwaardigd uitroept „Maarer is toch niets heerlijkers, niets verhveners dan het één-zijn in alles, ook in kleinigheden!" Ik zou 't eenigszins anders willen zeg gen: Er is inderdaad niets heerlijkers in een huwelijk dan het één-zijn in alle belangrijke dingen, dan het samen bespre ken van allegewichtige punten. Maar waar de Amerikaansche vrouw, blijkens haar verzuchtingen, gebukt gaat onder een tekort aan belangstelling in haar dagelijksche belangetjes, daar kan in echt-Hollandsche huwelijken hiervan wel eens een teveel zijn. Velen van ons vinden 't heel gewoon, dat onze echtgenoot mee-delibereert over de vraag: wat zullen we eten? en nóg gewo ner, dat we van elke nieuwe japon, die we laten maken, hem eerst een staaltje onder den neus duwen. Waaróm ook niet? „Is er iets verheve nere dan kameraadschap in alles?" Nu, dit soort kameraadschap is heusoh niet ver heven, 't is eenvoudig een aanwendsel, dat sommige naturen „gezellig" vinden, maar dat anderen want niet alle mannen zijn in aanleg 't zelfde hopeloos irriteert, zonder dat ze bij machte zijn, in den be- staanden toestand verandering te brengen. De meeste Hollandsche mannen weten op een haar nauwkeurig welke japonnen hun wederhelft in de kast heeft, hoe ze haar gelaat verzorgt, wat ze met 't meisje of het hitje bespreekt, hoe ze de „beurten" regelt, wat de groente kost enz. enz. En heusch, dat vinden ze meestal vol strekt niet zoo prettig. We moesten in dit opzicht eens wat meer naar Amerika kij ken, waar de vrouw al de speciaal-vrou- welijke zaken zelf zoo terloops regelt en er niet over rept in de enkele uren, dat ze met haar man samen is. Wij huiselijke flienschen zijn veelal lederen avond samen en 't is, naar ik veilig mag aannemen, érg gezellig zoo met z'n tweetjes en als de kinderen naar bed zijn, maarzou 't niet nóg gezelliger zijn, als we niet over die alledaagsche, intiem- vrouwelijke en huishoudelijke ditjes en datjes praatten, tenzij het strikt noodig was? Onze kostbare tijd tusschen het avond blad en 't naar bed gaan zou nuttiger kun nen worden besteed door 'n frisch gesprek over wat ons allebei werkelijk interesseert de onderwerpen zijn natuurlijk legio! en ons persoontje zou waarschijnlijk nóg meer belangstelling van zijn kant wekken, als we eens, geheel „anders dan andere" verschenen in een japonnetje, dat hij niet zelf had helpen uitzoeken. De Amerikaansche vrouw moge dan noodgedwongen teveel alles zelf bedisselen, de Frangaise is misschien de eenige, die hierin het juiste midden houdt; in zaken in belangrijke dingen de kameraad van den man, even intelligent, even pienter als hij, houdt ze haar speciaal-vrouwelijke Intimiteitjes voor zich. En ik geloof dat er daardoor in het Fransche huwelijk een element van leven de belangstelling, van frischheid blijft ook nog na jaren! dat bij ons (missen we het zelfs nog wel?) mét de jaren on herroepelijk slijt. Wordt u ook nu niet al te boos! He weet wel. dat het Hollandsche huwelijk weer andere, misschien diepere kwaliteiten heeft. Ik denk aan onze groote gezinnen, aan het samen worstelen voor de opvoeding van de kinderen, aan de gezelligheid van ons huis en aan vele, andere groote zege ningen. Maar men kan zoo eens met een schuin oog naar anderen gluren en een goed ding overnemen zónder zichzelf te min achten of weg te werpen. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! BHEMONDA. Na de gekleurde kapsels van enkele jaren terug pruiken natuurlijk! kent Parijs nu de mode van de kapsels met gekleurde glans. Het haar blijft gewoon blond, bruin of rossig, doch door een bepaalde champoo wordt een gekleurde gloed verkregen, die in harmonie moet zijn met de kleur van het tollet. De kunst der kappers heeft het reeds gebracht tot dertien nuances. 't Is alles strandkleeding. wat nu de klok slaat! Daarom gaan we aan dit be langrijke onderwerp nog eens een mode- teekening wijden. En ditmaal voor vrou wen, die, hoewel ze graag in het zonnebad de volle zomerheerlljkheid genieten, er toch ook prijs op stellen om een weinig „ge kleed" voor den dag te komen. Deze beide wenschen kunnen voortreffe lijk worden gecombineerd door de toevoe ging van een enkel eenvoudig kleedlng- stuk. dat gemakkelijk over den arm wordt meegenomen en dat de dame snel aan schiet, als er opeens kennissen komen pra ten of op den terugweg naar huis. 't Ver vangt op aangenamere wijze den badman tel, die een zoo erg nonchalant cachet geeft. Een aardig voorbeeld is No. 1: een zon- nebadcostuum. bestaande uit een ,.bain de soleil" van effen stof en een gestreept wijd rokje, een „gekleed" dito, bereikt door toe voeging van een effen bolérojasje. Zeer elegant is ook No. 2: een sierlijk klokkende zonnebaöjapon van gebloemde katoen of crêpe met aardige koordsluiting, door het bolero'tje is in een oogenblik om- getooverd tot een werkelijk zeer gekleed geheel. No. 3 is eenigszins bijzonder. Het zonne- badcost/uum bestaat hier uit bain de soleil en short; voor 't gekleede aspect heeft men een aardige „balletjurk" noodig van blauw linnen met koordgarneering. Toch een heel leuk idee voor jonge meisjes. Voor de ouderen onder ons zal vooral model 2 wel de voorkeur genieten. Die vrije weken bieden een heerlijke gelegenheid om ons gezicht een verjongingskunr te doen ondergaan Hebt u wel eens last van puistjes in 't gezicht, zomersproeten, exceem of andere kleine hinderlijkheden? Nu dan breekt thans een kostelijke tijd voor u aan; uw huid verlangt, tijdens de vacantie, een heerlijk lucht- en zonnebad en als u dit prima middel met verstand weet toe te passen, dan helpt het beter dan alle crèmes en smeerseltjes samen! Maarmet verstand! Laten we eens kijken, wat we kunnen doen, om onze huid een kans te geven, tien Jaar jonger te wor den. Misschien brengen we 't zelfs zóóver, dat al die kleine lasten en bezwaren na onze vacantie als bij tooverslag verdwenen zijn. Lucht, zon, regen: ziedaar drie din gen, die de huid genezen en verfraaien. Toch kunnen we ze niet heelemaal vrije lijk hun gang laten gaan: anders zal de wind de huid rimpelig maken, de zon er een tanig uiterlijk aan geven en de regen vroegtijdig plooien maken, waar ze niet hooren (let u maar eens op de huid van boerinnen en andere „buitenvrouwen", die al spoedig leelijk wordt). Wat kunnen we dus doen, om onze huid te beschermen? 't Antwoord luidt: olie ge bruiken. U moet niet denken, dat u. nu u vacan tie hebt, ook maar vrij moogt nemen van de zorgen voor uw uiterlijk schoon! Inte gendeel: de vacantieweken moeten juist een voorbeeld zijn van uitstekende huids verzorging! De huid moet 's morgens, 's middags en des avonds goed onderhanden worden ge nomen: daar hebt u jutst prachtig den tijd voor! Als u 's avonds in uw vacantieoord bent aangekomen, ga dan eerst uw gezicht eens flink wasschen, om alle vuil- en stofdeel tjes van de reis weg te nemen. Wasch u met zeep en overvloedig water, maar zorg er voor, dat beide ingrediënten zoo zacht mogelijk zijn. Kinderzeep met regenwater is wel de ideale combinatie. Daarna legt u, indien eenigszins moge lijk, een dikke laag vette crème op gezicht en hals en Iaat deze den nacht over zitten. Gaat dit niet, dan is een licht olielaagje ook goed. Den volgenden morgen krijgt de huid nogmaals een degelijke schuimende afwas- sching en daarna een olielaagje, vóór u uitgaat. Stoor u volstrekt niet aan wat de menschen er van zeggen. Aan zee of bui ten maakt niemand zich druk om 'n mooie matte teint, maarals u toch bang bent om te gllmmerig te verschijnen, ver stop U dan den eersten dag: trek u terug in de eenzaamheid op een zonnig plekje, waar de weldoende zonnestralen uw be schermde huid naar hartelust kunnen be stralen. Dit zal u enorm goed doen! ZONDAG: Gerookte zalm op geroosterd brood. Witte ragoutsoep, Ossenhaas. Fran sche andijvie. Aardappelen. Blanc manger, Bessen en frambozen. MAANDAG: Tomatensoep, Ribstuk, Sper. cieboonen, Aardappelen, Komkommersla, Chocoladevla. DINSDAG: Vleeschkoekjes. Kropsla, Aard appelen. Vruchtengruel. WOENSDAG: Vermicellisoep, Biefstuk. Snijboonen, Aardappelen, Cltroenrijst met vanillesaus. DONDERDAG: Kalfslappen, Stoofsla, Aardappelen. Wentelteefjes. Vruchten. VRIJDAG: Roereieren met tomaten. Ge stoofde kabeljauw. Aardappelen. Vanlllevla met bessencompóte. ZATERDAG: Macaroni met poulet, To- matensla, Beschuit met kaas. Meloen. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Vruchtenschotel. Zachte eieren met peterseliesaus, Aardappelen. Kropsla, Rijst, pudding met frambozensaus. 2. Rijstrand met champignons. Gesmoor de aardappelen, Tomatensla, Koffievla met room. 3. Eieren met kaassaus, Gebakken brood. Andijvie. Bruine Boter, Aardappelen, Vruchten. 4. Macaroni met tomatensaus. Aardappe len in blokjes gesneden gebakken, Spercie- boonen. Komkommersla, Hangop met be schuit en suiker. RECEPTEN. Fransdie andijvie. Benoodigd: 10 a 12 struiken gele andijvie, 75 gr. boter, 20 gr. bloem. De groene bladeren van de andijvie weg snijden, de gele In stukken snijden van plm. 4 c.M. lengte. Ze goed wasschen en uit laten lekken op een vergiet. De boter In een wijde pan b.v. een vleeschpan lichtbruin laten worden, de andijvie er bij gedeelten bijdoen en onder af en toe roeren laten slinken. Wat zout toevoegen en de andijvie gaar koken (3/4 uur). Het vocht binden met de aangemengde bloem. Macaroni met poulet (3 a 4 pers.) Benoodigd: 21/: ons kalfspoulet, l'/s ons kalfsgehakt, foelie, zout, 150 gr. macaroni, 50 gr. bloem. 50 gr. boter, citroensap, 1 ei. Het poulet wasschen en opzetten met V/i L. kokend water, foelie en zout. Na 1 uur de in stukjes gebroken macaroni er bijdoen en onder af en toe roeren '/i uur mee laten koken. Van het gehakt met krui den en beschuit kleine balletjes maken. Deze er bij doen en alles nog uur zachtjes laten koken. Dan de bouillon er af gieten. Dit moet nu 7 a 8 dX. zijn. Het vleesch in stukjes snijden. Van de bouillon met boter en bloem een- dunne saus maken. Deze op smaak afmaken met peper, zout en el en de macaroni en het vleesch er voorzichtig doorroeren. Fosco. Benoodigd: 75 gr. poederchocolade, 200 a 250 gr. suiker, vanille, '/t L. water. Het water met de vanille laten trekken. Suiker en cacao door elkaar roeren, aan mengen met koud water tot een dun papje en bij het watier, waarin de vanille afge trokken is gieten. Dit mengsel onder voort durend roeren plm. 15 minuten door laten koken, vanille verwijderen en in 'n schoone flesch schenken. Voor het gebruik verdunnen met 2 a 3 maal zooveel koude melk. Fosco blijft 3 a 4 weken, mits op een koele plaats bewaard, goed. AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE VTT1 GEL V20 Ttu 7«9 DOEZOrTBQQT 22 TCUt623 LQDEM (Ingez. Med.) 't Is trouwens een dwaling, te meenen, dat een glimmend gezicht „gek" staat. U komt tegenwoordig, vooral aan 't strand, uitsluitend lichtglimmende gezichten te gen. Dit staat echter alleen aardig, als het gelaat al wat gebruind is. Is dit niet 't ge val, dan kunt u in afwachting hiervan wat „zonnebruin" gebruiken, dat tegenwoordig overal in den handel is. En dan hierover natuurlijk het onmisbare olielaagje, dat een paar keer per dag, vooral na sport of spel, als het gezicht zanderig of stoffig Is geworden, wordt vernieuwd (eerst goed wasschen). Ook de oogleden, die teerste deelen van het gezicht, moeten vooral goed worden geolied. 's Avonds voor het naar bed gaan, houdt u dan groote schoonmaak met zeep en wa ter óf indien uw huid bijzonder teer is met rauwe melk. Het is niet noodig, de huid iederen nacht met vette crème te be dekken, tenzij ze bijzonder droog is. In de meeste gevallen kunt u met één nacht vol staan. Keurig, geborduurd plastron voor het zonnebad. De vorige week lieten we u enkele plas trons oftewel „bain de soleils" zien, waarbij opdat ze onberispelijk zouden zitten.no; een klein beetje „haute couture" te pas kwam. Dit keer geven we een heel eenvoudig modelletje, dat u zelf kunt maken en dat door het origineele borduurwerk toch iets bijzonders heeft. De hoofddoek en het plastron krijgt ia de punt een lang split; de punten worden om den hals vastgeknoopt, terwijl de twee andere einden op den rug worden ge strikt. Het spreekt vanzelf, dat zoowel split als onderkant van 't plastron met een smal zoompje worden afgewerkt. De aardige zeilbootjes zijn met wat handigheid en een draadje hel btae zijde gemakkelijk aan te brengen. Men kan het best eerst den geheelen lap borduren en hem daarna doormidden knippen en af werken. De hoofddoek drapeert u naar eigen smaak. Helblauwe katoenen of flanellen shorts zullen bij deze combinatie keurig staan. De riem kan worden gekozen in de kleur van plastron en hoofddoek, citroengeel, wit of lichtbruin is wel 't aardigst. Vruchtenbowl Benoodigd: 'h L. blik abrikozen, 'h L. blik ananas, frambozen, aardbeien, eenige pee- ziken. 1 fl. Meiwijn of bessenwijn, plm. 1 ons suiker, spuitwater. De vruchten uit het blik in stukjes snij den, de perziken schillen, ontpitten en eveneens klein snijden. De andere vruchten wasschen en uitzoeken. De vruchten met de suiker bestrooid 1 a 2 uur laten staan, het sap van de busjes er bli doen. plm. '/t uur voor het gebruik de wijn er bit schenken. De glazen voor 2/3 vullen en spuitwater er bijschenken. Wil men geen wijn gebruiken dan neemt men plm. 4 d.L. water en sap van 2 a 3 citroenen. Het water met citroenschil aan de kook brengen, de suiker er in oplossen en over de vruchten heenschenken, als het afgekoeld Is. De citroenschil verwilderen. Citronnade (plm. 12 groote glazen). Benoodigd; £»ap van 6 a 8 citroenen. 37i ons suiker. 10 tabletjes suiker, 'h L. water, stukjes ijs. De citroenen wasschen en met de klon tjes afraspen. Ze oplossen in het water dan de suiker toevoegen en de massa verwar men tot de suiker gesmolten is. Laten al- koelen, het gezeefde sap er bij gieten en de massa goed koud laten worden. Over doen ln de glazen deze aanvullen me spuitwater en in ieder glas een dun scwjlje citroen en een stukje ijs doen. Perzikenbowl Benoodigd: 8 rijpe perziken, plm. 2 ons suiker, citroensap, 1 flesch Rijnwijn ol flesch alcoholvrije wijn, spuitwater. De perziken halveeren, de pitten er u" nemen, schillen en in stukjes verdeel' Ze met de suiker bestrooid eenige uren law staan. De wijn er bli gieten en naar sn^L citroen san toevoegen. De bowl nog eenig tijd voor het gebruik laten staan, zo1® dat ze goed koud is en even voor het op dienen spuitwater er bii schenken. Rijstrand met ragout va» champignons. Benoodigd: 250 gr. champignons. 3 li- water. 25 gr. bloem 25 gr. boter, pener. troensao. 200 gr. rlist, 'h L. water. De champignons schoonmaken. aan'.e.j.j ken deelen afsnijden, zoonoodig „r en goed wasschen. Ze opzetten gr. boter en wat citroensap en plm. u laten smoren. Het water en het zout voegen en ze gaar plm. 10 minuten. »>k Het vocht afgieten, hiervan met boter bloem een saus maken, de champignons door roeren en op smaak afmaken. De® gaarkoken, in een rand doen. deze ken en de ragout er in en erom heen scbepp 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10