Een zomersche dag in Jamboree-stad AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 Augustus 1937 Derde Blad No. 23729 78ste Jaargang Vijf Poolsche vliegtuigen scheren over de arena Besmettelijke ziekten Langs het lijntje Holle-bolle Gijs verslagen. Die schele Hoofdpijn GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK (Van onzen redacteur). Eindelijk is het dan gisteren Jamboree- weer geworden: een stralend warm zon netje met een heerlijk luchtig windje. Het kon niet mooier, op het station in Vogelen zang was het gistermiddag om half twee toen wij er aankwamen een drukte van je welste. Juist was een extra-trein met eenige duizenden welpen aangekomen. Een elnde- looze, kakelende, lachende en zingende groene rij marcheerde vroolijk zwaaiend met de grappige petjes het perron af de Bekslaan in. Ze keken zich de oogen uit naar al die buitenlandsohe verkenners. Waarom zijn we nou niet een paar jaar ouder, dan hoefden we hier niet voor spek en boonen te loopen. Wacht maar als we over een paar jaar verkenner zijn en de Chief roept weer op tot een Wereldjam boree, dan zijn we niet tevreden met één dig, dan gaan we de heele week. al moes ten we er voor naar de Zuidpool! De Bekslaan leek wel een mieren hoop, alles wriemelde door elkaar. Af- deelingen verkenners, gewapend met zwempakken kwamen van en mar cheerden naar het station. Trommels roffelden, trompetten schalden, uit volle borst werd gezongen, er werd gelachen, gekheid gemaakt; het feest der wereldjeugd was in vollen gang. Op het marktplein werd weer druk ge- sjeensd. Sjeenzen (van to change-rullen) is een woord dat elke verkenner of hij nu uit Britsch Indië of Japan, uit Noorwegen of IJsland komt verstaat. Alles wordt ver- sjeensd, vlaggetjes, strikjes, speldjes het doet er niet toe wat als het maar uit een, Voor den sjeenzer, vreemd land komt. Een andere blijkbaar even besmettelijke ziekte die nog maar steeds meer slacht offers maakt, is handteekeningen verza melen. Het is dood eenvoudig; woorden worden er niet bij gebruikt. Men duwt den uitverkorene eenvoudig een boekje onder den neus, stopt hem een potlood in de hand, waoht even en klaar is kees. Het is nog eenvoudiger dan een automaat, daar moet Je nog een handle overhalen of op ien knop drukken. Poolsche tooverkunst. In de Arena was het stampvol. Wat daar vertoond werd had ook recht op een uit verkocht huis. Toen wij er binnen kwamen varen juist de Polen aan de beurt. Voor afgegaan door hun populaire muziekkorps, trouwens alle Polen staan in Vogelenzang hoog aangeschreven, marcheerde de groo- te groep binnen, In een ongeloofelij k snel tempo heten zij alle tot nu toe gehouden Jamboree's de revue passeeren. Binnen de twee minuten was een heel tentenkamp opgeslagen, waarbij elke tent een land vertegenwoor digde, terwijl de bewoners Poolsche ver kenners dus in het padvinderscostuum van dat land gekleed waren. Van elk land waar een Jamboree was geweest werden enkele typische kenmerken op het groene tapijt getooverd, een ander woord is er niet voor, zoo razend snel ging alles in zijn werk. Toen de Nederlandsche vlag in top werd geheschen verrees een tulpenveld uit den grond en waggelde een twintig tal koeien de Arena binnen. Doch de grootste verrassing was tot het slot be waard. Onder daverend gejuich scheerden plotseling 3 motor- en 2 zweefvliegtui gen gevlogen door Poolsche padvinders, over de boomen en in prachtige duik vlucht ging het over het veld. Telkens kwamen de vliegers terug, terwijl van den grond af eenige zweefvliegtuigmo dellen werden afgeschoten. Het merk waardigste was wel dat de machines juist op tijd kwamen, precies toen de demonstraties afgeloopen waren, geen minuut te vroeg of te laat. De scouts keerden naar hun „wigwams terug en weldra is het heele kamp in een dun rookgordijn gehuld. Uit tallooze vuur tjes stijgt de rook omhoog en op die vuur tjes staan de pannen reeds te pruttelen Na kun dappere verrichtingen hebben de strij ders honger gekregen en zij, die corvee- dienst hebben, doen het veel te langzaam tiaar hun zin! Het is een gunstig oogenblik om eens een verkenningstocht te ondernemen; „men" is immers thuis! In het Zwitsersche kamp is een ware volksoploop. De vlugge kereltjes rijn met diabolo's aan het spelen en de travourstukjes, die ze er mee uithalen mo- Kn gezien worden. Hoog suist de diabolo telkens in de lucht om dan weer met wis kunstige zekerheid te worden opgevangen, «n boertje, dat vol aandacht staat te kij ken, doch blijkbaar zijn bewondering niet al te erg wil laten blijken, oordeelt 't daar om noodig het volgende op te merken: mer kunnen ze makkelijk lef hebben, maar a's ze in Zwitserland dat ding niet van- sen, rolt hij van een berg en moeten ze oen paar dagen loopen voor ze hem weer hebben!" We wandelen verder. Schotland vermaakt Je menigte met een balspel, terwijl de ge ruite rokjes en de doedelzakken op zichzelf reeds een attractie vormen. Haar goede daad. We komen op Luxemburgsch grondge bed. In een afgelegen hoekje stelt een ver- zjhertje wanhopige pogingen in 't werk zijn veldfornuis aan te krijgen. Na elke ""lukte poging worden de houtjes opnieuw keurig gerangschikt, een stuk papier wordt aangestoken en dan begint ons Luxembur- gertje energiek met zijn waschblik een blaasbalg na te bootsen, zoo energiek dat het vlammetje al weer is uitgewaaid, voor dal het het hout heeft aangemaakt. Mede lijdend staat een gezellig dikke huismoeder het drama aan te zien. Ze wil zoo graag helpen, het blijkt uit haar heele houding, maar verstaan kan het tweetal elkaar niet en het touwtje dat bijwijze van afschei ding om de Luxemburgsche kolonie is ge spannen is voor haar te hoog om er over heen te stappen en weer te laag om er onder door te kruipen. „Je mot een turrefle nemen", probeert ze. „Mensch", bitst haar dochter, die van Moe's probleem blijkbaar niets snapt, „wij hoeven er ons prakkie toch niet op te koken". „Nee, gelukkig niet, maar dat kind komt zoo nooit klaar, as tie zoo doorgaat is de Jemberee al afge loopen voor zijn kacheltje brandt". „Neem nou een turrefie", zegt ze nog eens. Het verkennerije kijkt haar vragend aan en gaat voor de zooveelste maal zijn houtjes goedleggen. Nu wordt het Moe toch te machtig; speurend kijkt ze rond. Een klein eindje verder, vlak bij het „onover- komenlijke" touw staat een ander veldfor nuis, er brandt een lekker vuurtje in en er naast liggenturrefies! Met twee stappen is Moe waar ze wezen moet, bukt zich en graait een turf weg. Verbouwereerd kijken de verkenners haar aan. „Voor je vriendje" zegt Moe laconiek, draait zich om en werpt haar bescherme ling het veroverde turrefle toe. Verwon derd kijkt ons verkennertje op, ziet in Moe's triomfantelijke gezicht en prevelt, nog niet goed begrijpend „Ah, merci ma dame, merci beaucoup". „Wat zei 't ie Merie?" „Dankie wel", geloof ik. „Oh", en voldaan wandelt Moe verder. Het wordt steeds drukker in de tenten- stad; in de Bekslaan heeft men voor elke honderd meter een behoorlijken tijd noo dig. Treinen met nieuwe bezoekers rijden binnen, padvinders koopen een ijscoman leeg, er worden zaken gedaan in Voge lenzang. „Sjeenzen", hooren we nog net als onze trein wegrijdt. Het A, N. P. meldt nog: Demonstratie in de arena. De groote demonstratie in de arena werd gistermiddag bijgewoond door de Belgische ministers, de Schrijver, van binnenlandsche zaken en Rubbens van koloniën, den hoofdverkenner, staatsraad Rambonnet, den Belgischen hoofdverkenner de Contnck en generaal Behrens. Na het gebruikelijke défilé, dat aan deze demonstraties voorafgaat, voerde het Bel gische contingent het vermakelijke oud- Vlaamsche „de vos reinaerde" op. Tijdens dit van kostelijken humor tintelende spel van den sluwen Relnaerd, verscheen lord en lady Baden Powell op de eere-tribune. De uitvoering van de Belgische verken ners was van hoog gehalte en zij oogstten dan ook een dankbaar applaus. Na afloop verzamelden de jongens zich in hun vermommingen op een lange rij voor de eere-tribune, waar zij de Brabanconne aanhieven, die door alle aanwezigen staan de werd aangehoord. Inmiddels waren de welpen op de tri bunes gearriveerd, vanwaar zij de demon stratie mochten gadeslaan. Het was jam mer, dat het volgende nummer; rhythmi- sche gymnastiek-oefeningen van Belgische padvinders herhaaldelijk tengevolge van storingen in de luidspreker-installatie on derbroken moest worden. Niettemin werd het nummér keurig afgewerkt. Vervolgens gaf Engeland spelen in groot verhand, terwijl de Hongaren een demon stratie met paarden hielden. Tot slot volg de de prachtige demonstratie der Polen, waarover we hierboven reeds schreven. De welpen. De welpen, die zooals gemeld, in 't mid daguur waren aangekomen, bezochten eerst de Arena en na een kampmaaltijd te heb ben genuttigd, werd het kamp bezichtigd om zich om half acht aan een welpen kampvuur te vereenigen. Het was een bij zonder aardig gezicht, die 2500 welpen met hun groene petjes rondom de lekkende vlammen te zien geschaard. Met jeugdig enthousiasme volgden zij aandachtig het programma, al was natuurlijk hun ernst nog niet zoo groot als bij een kampvuur voor ouderen, maar daarop was het gebo- dene dan ook berekend. En toen het kampvuur met het Wilhel mus was beëindigd, erkenden de jonge wel pen als uit één mond, dat het een fijne dag was geweest. Maar daarmede was hun rijk op het Jamboree-terrein nog niet ten einde Vanmiddag van drie uur tot half vier zul len zij beslag leggen op de geheele arena, om voor de Koninklijke Familie demonstra ties te houden. En voor de opgeroepen versterkings- Irocpjes is er vanavond een heerlijk kamp vuur, waarbij zij dan de behaalde overwin ning kunnen vieren. Hoog bezoek. Prins Ötto von Habsburg, die uit België in Amsterdam is aangekomen, heeft gis termiddag een langdurig bezoek aan de Jamboree gebracht. Des ochtends bezocht nij het Oostenrijksche kamp, het Hongaar- sehe en het Roemeensche, waar hij overal haTtelijk werd ontvangen. Des middags woonde de prins in de arena de demonstratie van de Hongaren bij, die hem na afloop daarvan een veldbouqet aanboden, zooals de Hongaarsche boeren I dit na den oogst aan hun landheer aan bieden. Vervolgens begaf de prins zich naar de thé in het Britsche hoofdkwartier, van waar hij per auto weder naar Amsterdam vertrok. Wat Jamboree-stad opeet. 30.000 meter worst in tien dagen. (Van onzen redacteur) Het is eenvoudig kinderwerk wat de schrokkende Holle-Bolle-Gijs deed. Een koe en een kalf en een heel paard half en een os en een stier en zeven vaten bier en een kerk vol schapen, en dan is het al afgeloopen, meer kon hij niet op. De moeite niet waard om over te praten zegt men in Vogelenzang, moet u eens bij ons komen kijken. Dat hebben we gistermiddag gedaan, een kwartiertje loopen, dwars door sub-kamp 5, den weg over en dan zijn we bij het cen- traal-voedingsmagazijn, het punt van waar uit eiken dag 28 000 hongerige magen wor den gevuld. Hoog liggen de voorraden op- gestapeld in het pakhuis, dat voor één simpele week is opgebouwd. In de afdee- ling „bederfelijk" wordt hard gewerkt; 24 Vleeschsnijmachines zijn hier continu in bedrijf. Worst snijden, ham snijden en dan maar weer aan de worst! Hier staan ook de 6 groote koelcellen, die elk een capaci teit hebben van 2000 K.G.. ze bewijzen goede diensten nu het Jamboree-zonnetje niet langer verstoppertje speelt. De nieuwe voorraden worden eiken avond per schip en per auto aangevoerd en 's morgens heel in de vroegte rijden 6 groote bestelauto's uit om de dagelijksche rantsoenen bij de „klanten" te bezorgen. Drie ritten moeten ze elk maken voor ze den heelen rijstebrijberg afgegraven hebben De portie van één dag. Wat deze 6 auto's zoo 's morgens rond brengen. 30.000 eieren; 445 KG kaas; 1800 K G. worst en ham, 2000 K.G. boter en daar blijft heusch niet veel van over! De 24 man, die 7 uur per dag achter 'n machine worst staan te snijden zijn aan het rekenen gegaan. Ze zijn zelf van de uitkomsten geschrokken, maar daarom waren ze niet minder juist. Als de Jamboree afgeloopen is zullen zij 30.000 meter worst tot schijfjes hebben verwerkt. 30.000 meter een afstand van Leiden tot Haarlem, ruim twee uur fietsen! En wat de ham betreft had het sommetje al een even ontstellende uit komst: twee torens, elk zoo hoog als den Dom in Utrecht zou men er van kunnen bouwen! Doch de cijfers worden nog grooter. 21.000 K.G. aardappelen bezorgt de firma Parlevllet uit Katwijk aan den Rijn eiken avond en Paul Kaiser in den Haag voegt daar 14.000 brooden. elk van 800 gram, keu. rig verpakt in kratten van 20. aan toe; Als u morgen een uurtje voor etenstijd het Jamboree-terrein opwandelt, dan is men daar juist bezig om 6980 K.G. wortelen en 2800 K.G. uien te koken. 1900 K.G. klapstuk maken het 3 October-kostje compleet. 2800 meloenen vormen het toetje. Natuurlijk is ook de melk niet vergeten: 1100 liter wordt eken avond per tankwagen van Friesland naar Vogelenzang gebracht, terwijl boven dien regelmatig, voor de bereiding van pap. groote hoeveelheden melk in poeder- vorm worden gedistribueerd. Nog niet alles. Doch dat is nog niet alles. Er zijn welpen, dagen, 5000 adspirant-verkenners zijn dan gast in Jamboree-stad en men stelt daar gasten, vooral als het bovendien nog fa milieleden zijn, op hoogen prijs, dus: 5000 rantsoenen extra en een ijsje er boven op. Verder worden er excursies gemaakt. Eiken dag gaan ongeveer 5000 buiten landers Nederland verkennen, daar krijg je ook honger van. De voedings commissie heeft dan maar te zorgen voor 5000 lunchpakketten, elk met drie belegde broodjes en een reep chocola! Geen klacht heeft de voedingscommissie nog bereikt De zaak marcheert! Het efen is best zeggen de verkenners. Natuurlijk zijn er wenschen, zoo hebben de Palestijnen en Hongaren om meer uien gevraagd, de Franschen om 'n grootere portie brood. En zelfs daar wordt voor gezorgd die telkens Uw dag vergalt «oo'n migraine, die U ongeschikl maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik déarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS 5521 (Ingez. Med.) Alle voedselleveranties loopen over de firma Simon de Wit te Zaandam. Koningin zal Indische en Cura- caosche padvinders ontvangen. Het Indisch contingent en de contingen ten Curacao en Saba zullen zich 10 Aug. a.s. per autobus naar het Loo begeven, waar zij door H.M. de Koningin zullen worden ontvangen en waar den padvinders in het paleis een lunch wordt aangeboden. De contingenten zullen voor de Koningin het Indische gedeelte opvoeren van de groote demonstratie, welke op Vrijdag gegeven wordt. De Indische pendoppo De pendoppo in het Indische kamp is thans voltooid en wordt voor het publiek toegankelijk gesteld. De Chief Scout heeft gisteravond een bezoek aan het Indische kamp gebracht, terwijl de hoofdverkenner Maandag het kampement heeft geïnspec teerd. Gong voor den chief scout. Het Indische contingent heeft tijdens het bezoek van den chief-scout aan het kamp, een groote koperen gong aan lord Baden Powell aangeboden, welke als etensgong in Gilwellpark, het internationale trainings centrum in Engeland, zal worden gebruikt. Contingent uit Jamaica aangekomen In het kamp is gisteren een nieuwe groep van 14 padvinders uit Jamaica aangekomen DOOR EEN VALLENDEN PAAL GETROFFEN. Doodelijk ongeluk nabij Meppel. Gisteravond om tien uur is op den weg Meppelde Wijk, even buiten Meppel een ernstig ongeluk voorgevallen. De 50-jarige gehuwde reiziger K. Huisman, wonende te Meppel, passeerde op zijn rijwiel een tege- moetkomenden auto, toen op hetzelfde oogenblik een paal van den wagen rolde en H. in de borst trof, zoodat hij tegen den grond sloeg. Personeel van het nabijgele gen Diaconessenhuis kwam met een bran card te hulD en bracht den getroffene wiens borstbeen o.m. was gebroken, naar het ziekenhuis, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. BRANDWONDEN BEKOMEN, Op de Willem de Zwijgerlaan te Amster dam is gisteravond een jongen, die in het westelijk Marktkanaal had gezwommen, bij het op het droge komen in de heete res- ien van een nauwelijks gedoofd vuurtje ge- loopen. Met deerlijke brandwonden is hij in het Wilhelmina-Gasthuis opgenomen. LIJK GEVONDEN. Gistermorgen is in den Nieuwen Water weg onder de gemeente Rozenburg, 't lijk gevonden van den 35-jarigen B. v. d. W. uit Rotterdam, KINDJE IN WASCHKUIP GEVALLEN. In het gezin van L„ aan de Gildenbond- straat te Roosendaal is een 2V:-jarig jon gentje in een onbewaakt oogenblik, ter wijl hij in het waschhok speelde, in een waschkuip met kokend water gevallen. Met brandwonden overdekt, is de kleine door dr. Konings naar het ziekenhuis Charitas overgebracht, waar het ventje na eenige uren is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN GANGSTER IN CARLSBAD GEARRESTEERD. De „Paris Soir" publiceert een bericht van zijn correspondent te Carlsbad, blijkens hetwelk in genoemde badplaats door de Tsjecho-Slowaaksehe politie een der meest beruchte gangsters van Amerika is gear resteerd. De misdadiger. Zipko geheeten, logeerde daar in een hotel, onder den naam Mans- feld. Hij wordt gezocht door de politie van New York, Chicago, Londen, Berlijn, Wee- nen en Buenos Aires. De man bleek bij zijn arrestatie in het bezit te zijn van bijna 1.200.000 francs in verschillende muntsoorten. De Tsjecho-Slowaaksche politie heeft. ge_ volg gevend aan een desbetreffend verzoek uit Weenen. den arrestant aan Oostenrijk uitgeleverd, waar hij wegens moord zal terecht staan, alvorens opnieuw aan de andere gerechtshoven die hem opelschen, te worden uitgeleverd. PETROLEUMBRAND, Gisteravond zijn verscheidene petroleum- tanks in de omgeving van Izmir (Turkije) ontploft, tengevolge waarvan een geweldi ge brand ontstond, die de gebouwen der daar gevestigde maatschappijen heeft ver woest. De oorzaak van de ramp is onbekend. Er zijn 35 slachtoffers te betreuren. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van den dienst Panama- Key West is in de Caraibische Zee veron gelukt. 9 passagiers en 3 leden der beman ning zijn verdronken. VLIEGTUIG IN NOOD. De „Intransigeant" meldt uit Cairo, dat een verkeersvliegtuig tusschen Bahi en Gazal in den Egyptischen Soedan heeft moeten dalen en dat de bemanning ge- isoleerd is temidden van het hooge gras. Tropische regens vertragen de komst der reddingsbrigade. De marconist van het vliegtuig seint wanhopig om hulp. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen te zes uur is de „Wielewaal" van Schiphol vertrokken voor den tocht naai- Indië. Er zijn zes passagiers aan boord, namelijk twee voor Penang, 1 voor Calcutta, 1 voor Allahabad en 2 voor Jodphur. Onderweg komen aan boord 1 passagier voor het traject Halle- Leipzig-Bangkok, 1 Boedapest-Calcutta en 2 Athene-Jodphur. Mdegenomen is 480 K.G. briefpost, 7 K.G. pakketpost en 138 K.G. vracht. t De „Torenvalk" is hedenochtend van Batavia vertrokken met 372 K.G. post, 22 K.G. pakketpost en 48 K.G. goederen. Tot Amsterdam vliegt één passagier mee, t.w. de heer Lugt, een bejaard luchtvaart enthousiast uit Bandoeng. Voor de tus- schentrajecten werden zestien passagiers geboekt. HAAGSCHE RECHTBANK. Een reeks van diefstallen had de 30 jarige fabrieksarbeider A. V. te Boskoop op zijn geweten. Verschillende boomkweekers hadden hun karretje vermist. Ook had verdachte ruim 60 broeiramen bij verschil lende tuinders gestolen, benevens een pul- verisator en eenig tuindersgereedschappen. Hij had bij opkoopers de verschillende artikelen van de hand gedaan. Hoewel verdachte reeds eerder onder verdenking stond, had men hem toch niet dadelijk gearresteerd. De Officier van Justitie vroeg tegen ver dachte een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. Sarts pleitte clemen tie, zoo mogelijk voorwaardelijk, rekening houdend met de voorloopige hechtenis. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Merkbaar is het dat het stille zomersei zoen in den gebruiksveehandel weer ten einde is. want gaandeweg komt er weer wat mleer vee aan de markten en ofschoon er sinds langen tijd geen enkel stuk vee het land uitgaat is de binnenlandsche vTaag rluim voldoende om den gang er in te houden. Toch is het zeer te betreuren dat de geheele exporthandel in levend vee stil ligt. Het is op zichzelf mooi dat de vee- prijzen op het huidige niveau zijn gebracht, door inkrimping en teeltbeperking, maar als we daardoor debiet missen over de gren zen, mist het toch een groot gedeelte van het effect. Wij moeten niet onze buitenlandsche afnemers van ons fokvee vervreemden. We zien evenwel voorloopig geen kans op ex port. De voorraad Is slechts voldoende voor eigen gebruik. Dat is duidelijk zichtbaar, want men kijkt tegen de hooge prijzen op en toch zien we overal de aanvoeren plaat sen. We zagen deze week voor het eerst weer een kwantum ossen voor de mesterij aan de markt en ook hiervoor werden goede prijzen besteed n.l. f. 110—140 per stuk en daar dit vee nog al veel bij het levend ge wicht wordt verkocht noteerden we boven dien ook deze prijzen en wel van 3640 ct. per K.G. De slachtveemarkt verliep deze week ook weer bevredigend. De aanvoeren waren ■gewoon en alles kon prijshoudend worden geplaatst. We noteerden van onder naar boven van 7082 cent, enkele extra kwa liteiten tot 86 ct. per K.G. geslacht ge wicht. Stieren bij flinke aanvoeren 6472 cent per K.G. De vette kalverenmarkt was te Rotter dam vlug en iets duurder 2437 ct. per pond levend, doch overigens kalm prijs houdend. Het wolvee was vlot te plaatsen voor België en veel voor het binnenland, waarvoor de vraag flink toeneemt. De var- kensmarkt die eveneens prijzig was, liep van 2931 ct. per pond levend. Te Alkmaar werd zelfs tot 31V= ct. besteed. TYHHOON TEISTERT SJANGHAI. Boven Sjanghai woedde gisternamidlag een typhoon, welke in de geheele stad de ergste verwoestingen aanrichtte. De ziekenhuizen zijn vol gewonden. In het kustgebied ls de scheepvaart vol komen stil gelegd. Naar aanleiding van nadere vragen zij medegedeeld, dat de toegang tot het Jam boree-kamp steeds 50 ct. kost (voor kinde ren beneden 16 iaar 25 ct.). terwijl voor theater en arena nogmaals entree (50 ct. of f. II is verschuldigd. In combinatie met spoorkaartjes is de toegangsprijs lager. SPRINGVLOEDEN. In het district van Burma (Britsch- Indiël zijn ruim 50 personen door spring vloeden verdronken. Drie a vierduizend personen zijn dakloos geworden. DRIE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer zijn in 't dorp Rzecka in het Wilnagebied drie personen door den bliksem gedood. Een vierde werd gewond. DORSCHU ACKÏNE ONTPLOFT Tengevolge van het ontploffen van een dcrschmachine te Craiova (Roemenië) zijn vier boeren gedood en vier anderen levens gevaarlijk gewond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9