Van Primaballerina tot Grootvorstin LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Woensdag 4 Augustus 1937 Kosters op reis Jan Strickling „De held van Muiden" Lucht Verdedigings Fonds De levensroman van Olga Kschesinskaja, de 'danseres van den laatsten Tsaar aller Russen Wordt binnenkort 75 jaar Wij moeten handhaven Om tien uur komt de minister van oor log, Reuter, op de plaats van dè ramp en als hij hoort, dat ik de eerste was die de fabriek binnenging, komt hij naar me toe en geeft me de verzekering, dat Z.M. Ko ning Willem III mijn voortvarendheid zeker zal weten te beloonen. Op 19 Febru ari, den verjaardag van den koning, werd ik voor het front der troepen te Naarden gehuldigd. Mijn zakboekje werd versierd met de volgende aanteekening: „Krach tens machtiging des Konings van 31 Ja nuari 1883, vanwege Zijne Majesteit een bijzondere tevredenheidsbetuiging ontvan gen, wegens den ijver .de voortvarendheid en het overleg, betoond bij het verleenen van bijstand od het terrein van de bus kruitfabriek „De Krijgsman" te Muiden op 19 Januari 1883". Hieraan werd een gratificatie toegevoegd. Kort daarop ging Stricljling naar Indië. De vereeniging van kosters bij de Pro- testantsche kerkgenootschappen in Neder land heeft gisteren in Zomerzorg te Leiden haar jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer B. Kormelink uit Utrecht. Het aantal leden bedraagt thans 274. De heeren G. van Huis en M. J. van der Pijl. beiden uit Utrecht, werden als bestuurslid herkozen. Besloten werd dat de volgende jaarvergadering te Gouda zal worden gehouden. Na afloop der vergadering maakten de kosters met de salonboot „Wilhelmina" van gebr. Harland 'n tocht naar de Kaag. Voor 't vertrek poseerden zij voor onze fotograaf Voor Donderdag 5 Augustus. lste programma: lederen dag van 8 24 uur: Avro, Vara, enz. 2de programma: lederen dag van 8— uur: Kro, Ncrv, enz. 3e programma: 8 00Keulen JjJ®: diversen 11.20: Parijs Radio 12 Brussel VI. 14.20: Keulen 15.20: Lon- den Reg, 16.20: diversen den Reg. 17.20: Brussel VI. - J»-": Brussel Fr. 18.20: Londen Reg. l8.*" diversen 19.10: Keulen 19.50: Lon«n Reg 20.20: Brussel Fr. 21.20: divers 2135: Brussel Fr. 22.20: Boedapest diversen 22.50: Weenen of diversen 4e programma: 8.00: Brussel VI. Lille - 9.50: diversen - 10.35: Londen «-j 15.20: Droitwich 18 20: diversen 18.45: Londen Reg. 19 15: Droitwicn 20.20: Londen Reg. 21.05: diversen 2120: Droitwich 22.50: Londen Re- Wijzigingen voorbehouden.^ i Leningrad is thans de naam van de groote stad aan de Newa, maar eens heette zij I St. Petersburg. Eens was zij de stad van het luisterrijke Tsarenhof. eens ook was zij de stad van de grootvorsten, van den j pronklievenden Russischen adel, van ele- i gante vrouwen van tintelende schoonheid. I Er was eens een stad St Petersburg heette zij Balletavond in de Opera. Een grimmig koude, glasheldere winternacht. De wereld is wit geworden. Sneeuw stuift voorbij, ter wijl de vorst kraakt. Dichte dwarrelende vlokken in stage grimmige cadans. Beverig werpen de straatlantaarns haar lichtbun dels in een verstilde stad, die buiten ruim te en tijd schijnt te liggen. Dan ineens van vele hoeken tegelijk komt het luid en aan houdend gerinkel van belletjes nader. Sle den. waarvoor vurige paarden draven, haasten zich op weg naar de Opera. Sier lijk suizen de troika's voort over de glim mende sneeuw. Op den bok troont onver mijdelijk de iswostchik, weggedoken in zijn vervaarlijken pels. Al wat adel en hoogge plaatste ambtenaar in het Russische Rijk is, begint den schouwburg te vullen. In de loges wemelt 't van met goud en zilver be- stikte uniformen en vrouwen, vrouwen, de een nog fleuriger en gracieuzer dan de ander! De brillanten diademen, de colliers en agraven flonkeren. En zijde, heerlijke kostbare zijde, dekt blanke schouders. De behagelijke warme lucht is doortrokken van zoetgeurende Fransche parfums. Vergeten schijnen de sneeuw, het ijs, de koude Pe tersburger winternacht. Balletavond in de Opera. Het keizerlijke Russische ballet treedt op, dat wereldbe roemd is. Want nergens ter wereld zal men een ballet vinden, dat volmaakter kunst biedt. Nergens trippelen 's werelds best ge schoolde danseresjes zoo licht en luchtig voor het voetlicht als hier in de bakermat van het ballet. Uit den rei der ballerina's maakt één zich los, met een coquet betoo- verend lachje buigt zij naar voren. In de loges wordt gemompeld, men knikt elkan der veelbeteekenend toe. Olga Kschesins kaja danst en allen weten, dat zij de lieve ling van den Tsarewitsch is. Hartstochte lijk vereert hij haar en haar kunst. In de keizerlijke familie is men daarover ont sticht, maar de Tsarewitsch geeft haar niet op. Zij, die een gril in deze vereering za gen, vergisten zich schromelijk. Tot de dag is aangebroken, dat hij den troon beklimt. De Tsarewitsch wofdtTui Nicolaas II, Tsaar aller Russen. Hij hefeft de macht om zijh hevelingsdanseres te onderscheiden en hij laat die macht niet ongebruikt. Zij wordt niet alleen tot primaballerina verheven, maar ook tot eere-danseres en soliste iii dienst van den Keizer. De genegenheden van den Tsaar waren niet aan een onwaar dige. alleen maar geraffineerde vrouw ver spild. Olga Kschesinskaja is niet alleen een bekoorlijke verschijning maar ook een fascineerende kunstenares. Haar intellect en goedheid van hart werden geroemd en waar zij helpen kon en nood lenigen, bleef zij niet in gebreke. Zij zou voor de ideale volmaakte vrouw kunnen doorgaan. Anna Pawlona, Tamara Karsawina, Na talia Preobraschenskaja waren geduchte mededingsters, maar St. Petersburg knielde toenmaals bij voorkeur aan de voeten van Olga, de danseres van den Tsaar. St. Pe tersburg is echter niet de heele wereid en een kunstenares, die opgang maakt, mag redelijkerwijze er naar verlangen ook triomfen buiten haar vaderland te vieren. Zij onderneemt versSlilënde tournées en treedt ook in Weenen op, waar de Hofopera een corps de ballet bezit, dat nagenoeg op hetzelfde niveau staat als het Petersburg- sche. Olga Kschesinskaja weet het ver wende Weensche publiek in een roes van verrukking te brengen. De mooie Ksche sinskaja en haar onvergelijkelijke pirouet ten zijn het geijkte gesprek van den dag. Men bejubelt haar en overlaadt haar met gunstbetoon. Enthousiaste bewonderaars verlangen, dat zij in Weenen blijft en haar een engagement in uitzicht wordt gesteld. Maar de Russische danseres, dolgelukkig met haar successen in Weenen, keert te rug in het paleis, dat de Tsaar in Peters burg tot haar beschikking heeft gesteld. Dat palels wordt langzamerhand een be zienswaardigheid. Met veel goeden smaak worden er kostbare reliquieën en kunst schatten verzameld. Is zij ondanks alles gelukkig? Ondanks de wetenschap, dat elk van haar wenschen wordt vervuld? Zelf was zij daarvan overtuigd tot op 't oogen- biik, dat een neef van den Tsaar, de groot vorst Andreas Wladimirowitsch, een al te groote plaats in haar hart ging innemen. Een liefde, waaraan zij niet kan ontkomen, maar die haar aan den rand van vertwij feling brengt. De gedachte, dat zij on dankbaar jegens den Tsaar zou zijn, wroegt diep in haar hart, zij wil hem geen pijn doen, maar zij kan niet onverschillig blij ven onder de vurige liefdeblijken van den grootvorst. Het lot heeft eenvoudig ge sprokenHeftige scènes spelen zich tusschen haar en den Tsaar af. De groot vorst moet op stel en sprong St. Petersburg verlaten, verbannen naar de Oekraïne. Het eenige wat hij niet verbannen kan, is een verterende liefde in het hart van een vrouw die tot de gelukkigste stervelingen had kunnen behooren. Twee jaar later breekt de wereldoorlog uit. Het aspect van St. Petersburg wordt afzichtelijk veranderd. Wie bekommert zich nog om de ballerina's van de Opera, nu men dagelijks om zich heen een wapen en doodendans ziet. St. Petersburg kan niet meer lachen, genieten. Er is nijpende zorg, veel laster en haat voor in de plaats gekomen. Over de danseres van den Tsaar doen kwade geruchten de ronde. Men ver telt elkaar, dat Olga Kschesinskaja schat ten aan den oorlog verdient. Het was, meende men, voor haar met haar vele bui- tenlandsche relaties een klein kunstje om een contract met de firma Creuzot af te sluiten. Creuzot leverde (ook alweer vol gens specifiek Russische achterdocht) on bruikbare kanonnen en slechte munitie aan den staat en Olga Kschesinskaja streek hooge provisies op. Geen gerucht, hoe kwaadwillend ook, of het werd maar al te graag geloofd. Afgunst en dreiging leest de primaballerina van de Petersbur ger Opera in de verbitterde gezichten. On der den indruk van de oorlogsontreddering tieedt zij als verpleegster in dienst van een hospitaal en verzorgt daar de eerste slacht offers aan het Oostelijk front. Haar in tuïtie zegt haar, dat het leven in Rusland nooit meer zoo zal worden als het was. Het oude Tsarenrijk stort ineen. De revo lutie breidt zich uit. Nieuwe machthebbers verdringen den Tsaar, eerst Kerenski, la ter Lenin. De chaos is volmaakt, maar 't ligt niet in den aard van de gewezen dan seres van den laatsten Tsaar om passief Loe te zien hoe men zich aan eikaars bezit vergrijpt. Nog zit Lenin niet al te vast in den zadel. Zij redt wat er te redden valt uit haar paleis. En het gelukt haar met een groot aantal sieraden over de grens te vluchten. In Nice duikt Olga Kschesinskaja weer op. De Tsaar, haar Tsaar, is dood. Het oude Rusland heeft afgedaan. Alleen de oude liefde Is in haar hart gebleven: de liefde voor Grootvorst Andreas Wladimirowitsch. Zij trouwen in Nice, zij zijn rijk en geluk kig en bewonen een prachtige villa aan de zee. Maar ln het Casino van Monte Carlo doen de croupiers hun werk. Hun onver stoorbaar geroep „Messieurs, faites votre Foto Van Vliet. jeu!" blijkt aan aantrekkingskracht ni« ingeboet te hebben. Grootvorst Andreai gaat tot de geregelde bezoekers behooren, speelt en verspeelt. Het grillige ronde bal letje sleept een groot gedeelte van zijn ver- mogen weg. Zoo kan men niet door blijven gaan. Het verblijf in de Rivièra wordt af gebroken en de grootvorst en zijn vrouw reizen naar Londen om daar een speelclub in te richten. Enkele weken later is het laatste geld op. Dit keerpunt in haar leven herinnert aan de eerste jaren van haar loopbaan, toen zij ook geen middelen bezat. Nu heeft zij niets meer dan haar onverwóestbaren levenswil Zij bouwt een nieuw bestaan op. Zij wordt costuumontwerpster in Parijs, en werkt uitsluitend voor de haute couture en het tooneel. Op de programma's in de schouw burgen leest men vaak; costuums ontwor pen door Prinses Andreas, Thans is Olga Kschesinskaja een grijze vrouw, die de zestig allang gepasseerd is. Maar zij is er in geslaagd haar oude beroep weer op te nemen, de danskunst. In haar balletschool ontsluiert zij jongen begaafden meisjes van goeden huize het geheim van het geluk, in den dans. Zou zij nu zelf ook gelukkig zijn? Dat behoeft men haar niet te vragen, als men de grijze geroutineerde danseres in haar nieuwe milieu ziet. Zij is heel tevreden. „Wie danst, blijft jong!" pleegt zij graag te zeggen. En om haar mond krult dan even weer het betooveren- de lachje van vroeger, het lachje, dat den Tsaar zoo innig kon verrukken 1182 (Ingez. Med.) DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 Hilversum I 1875 M. Avro-uitzending 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding 10.15 Gram.muz. 10.30 Het Omroeporkest en declamatie 12.00 De Minstreels (om 12.30 Jamboreenieuws 2,00 Pianovoordracht 2.30 Kovacs Lajos' or kest en Gram.muz. 4.00 Ziekenhalfuur - 4.30 Gram.muz. 5.00 Voor de kinderen 5.30 De Octophonikers 6.30 Sporthalfuur 7.00 Gram.muz. 7.30 Reportage 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen 8.15 Or gelspel, zang en vioolsoli 9.00 Jamboree klanken 9.30 Gram.muz. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en soliste 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Ensemble Sarközy en Hans Lennartz' dansorkest. Hilversum II 301 M. 8.009.15 Kro, 10.00 NCRV, 11.00 Kro, 2.00—12.00 NCRV. 8.00- 9.15 en 10.00 Gram.muz. 10.15 Morgen dienst 10.45 Gram.muz. 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Kro-orkest en Gram.muz. 2.00 Gram.- muziek 2.45 Viool en piano 3.45 BIjtal- lezing 4.45 Gram.muziek 5.45 Teno: en piano 6.45 CNV-kwartiertje 7.00 Berichten 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP Herhaling SOS-berichten 8.15 Arnhem- sche Orkestvereen. 9.00 Gram.muz. 9.30 Vervolg concert m. m. van solist (om 10.00 Berichten ANP) 10.30—12.00 Gra mofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Droitwich 1500 M. 11.05 „At home today", causerie 11.25 Gram.muiz. 12.05 BBC- Wels-orkest en solist 12.50 BBC-zangers 1.20 MacGibbon strijkkwartet en soliste 2.00 Declamatie 2.20 Reportage Nat. Eisteddfod van Wales 3.20 Gram.muz. - 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth en solist 5.05 Gram.muz. 5.20 A. Saxon en zijn Band 6.20 Berichten 6.40 Causerie „The British Diarists" 7.00 Pianovoordracht - 7.15 Inleiding volgende uitzending 7.20 2de acte van de opera „Die Meistersinger von Nürnberg" 8.20 Radlotooneel 9.20 Berichten 9.40 Muzikale causerie 950 Het Rich. Crean-orkest 10.05 Declamatie 11.20 Joe Loss en zijn Band 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Radio-Paris 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gram.muziek 12.50 Gevarieerd concert, in de pauze: zang 2.20 Grammuz. 3.51 dito 4.05 Zang 7.23 Zang 7.35 Viool voordracht 7.50 Zang 8.20-12.20 Opera „Tristan und Isolde". Keulen 456 M. 6.50 Omroeporkest 8.50 Schwarzfischer orkest 9.50 Gram.muz. - 12.20 Fabrieksorkest 2.35 Solistenconcert 4.30 Gevarieerd programma 6.20 Ka mermuziek 7.10 Blaasconcert - 3.30 UKG- orkest en solisten 10.5012.20 Concert. Brussel 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 J. Schnijders' orkest 1.302.20 Gram.muz. 5.20 Ed. Loiseau's orkest 6.50 en 7.23 Gram.-muz. 8.20 BBC-orkest o. 1. v. C. Lambert 9.20 Gram.-muz. 9.50 BBC- Theater-orkest. 484 M.: 12.20 Gram.muz. 1.302.20 J. Schnijders' orkest 5.20 Muzikale causerie 5.50 Gram.muz. 6.3» Ed. Loiseau's orkest 7.35 Gram.muz. 8.20 L. Darcy's orkest 10.3011.20 Gram. muziek. Deutschlandsender 1571 M. 8.30 SA-or- kesten en koor 9.20 Het Omroeporkest 10.20 Berichten 10.50 Piano-voordracht- 11.05 Weerbericht 1120—12.20 Dansmu ziek (Gr.-pl.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF Fn' DE R.O-V. RADIO-CENTRALE. ,,De held van Muiden". Zaterdag 21 Augustus a.s. herdenkt de heer Johannes Augustinus Strickling, Veenestraat 64 te Leidschendam, gem. Stompwijk .zijn 75en geboortedag. De heer Strickling is geboren in Hoofd dorp. Na aanvankelijk tuinman-huis knecht te zijn geweest, trad hij op 11 Mei 1882 als milicien in dienst en werd inge deeld bij het 2e regiment vestingartillerie te Naarden. 10 Januari 1883 volgde zijn detacheering als milicien-kanonnier te Muiden, waar hij belast werd met de werkzaamheden van kok. In den morgen van 19 Januari van dat zelfde jaar had een zware explosie plaats in de kruitfabriek „De Krijgsman" te Naarden. Deze explosie, die nog door een zevental ontploffingen werd gevolgd, richtte een enorme verwoesting aan. De i zware slagen werden tot ver in het land gehoord, De Bildt registreerde zelfs een aardbeving! Toen hij als sergeant-majoor terugkeerde wexd hij gepensionneerd. Na zijn terugkeer bekleedde hij nog vier betrekkingen. Ge durende vier jaar was hij veldwachter van de Noord-Hollandsche gemeente Zijp Voor het vroegtijdig ontdekken van een drei gende dijkdoorbraak kreeg hij een eer volle vermelding. Vervolgens ging hij naar de politie te Scheveningen, waar hij even eens een eervolle vermelding ontving voor het overmeesteren van een vechtersbaas, die een van zijn collega's in het kanaal had geworpen. Vervolgens werd hij als schrijver-verbandmeester aangesteld bij de Z.H. Electr. Spoorweg-Mij. te Leidschen dam. Ook in deze betrekking wist hij zich verdienstelijk te maken. Toen een deel van een voet van een rangeerder werd af gereden en doktershulp uitbleef, wist hij den man zoo goed te helpen, dat zijn voet niet behoefde te worden afgezet. Tenslotte is Strickling nog eenigen tijd werkzaam geweest aan het departement van oorlog. Strickling's pensioentje is slechts klein en om dezen man, die zich voor zijn mede- menschen zoo verdienstelijk heeft ge maakt, de zorgen op den ouden dag wat te verlichten heeft zich een comité gevormd, dat zal trachten een som gelds bijeen te brengen, om hem op zijn zeventigsten ver jaardag aan te bieden. Het comité be staat uit: ds. Boukma, pred. bij de Ger. Gem., giro 196396 Leidschendam. ds. Ver met, Ned. Herv Pred. giro 97470 Leid schendam en den heer K. Vink, giro 27037 Voorburg. Te land en ter zee, maar ook in de lucht *jg f Steunt het: I j| ai Een recente foto van den heer Strickling. Over deze ramp. waarbij de heer Strick ling zoo'n belangrijke rol heeft gespeeld vertelde „de held van Muiden", zooals hij later algemeen werd genoemd ons het volgende: Terwijl ik in de keuken van onze kazemat met mijn werk bezig ben, hooi ik plotseling een oorverdoovenden slag, •direct gevolgd door een zevental niet min der zware knallen. De hemel is bloedrood gekleurd en overal klinken angstkreten. In de kazemat is iedereen de kluts kwijt; de soldaten zijn weggekropen en durven niet te voorschijn te komen. Eerst na her haald verzoek krijg ik van den dienst- doenden officier, luitenant Asbeck, verlof om te gaan zien wat er precies gebeurd is. Zoo hard als me maar mogelijk is ren ik dwars door Muiden en kom buiten adem op het Kruitpad. waar de kruitfabriek „De Krijgsman" staat. Wat ik daar zie is ontzettend. De daken van de omliggende huizen zijn ingestort .verschillende gevels geheel vernield, geen ruit is meer heel, overal hangt 'n dikke, verstikkende kruit damp, gewonden worden weggedragen, huilende vrouwen en kinderen groepen bijeen. Zeven droogstoven zijn ontploft: de achtste, die het dichtst bij de kruitvoor- raden staat is intact gebleven, elk oogen- blik kan ook deze stoof in de lucht vlie gen en dan zal het leed van Muiden niet te overzien zijn. Niettegenstaande de tal rijke waarschuwingen ga ik het fabrieks terrein op. Ik loop daar een van de kruit schippers tegen het lijf en samen beklim men we de puinhoopen om te zien of er nog slachtoffers liggen. Twee paarden halen we uit den half in- gestorten stal en dan vinden we twee in hun bloed badende mannen, die op krui wagens naar buiten worden gebracht. Ver der vinden we niemand. Is de heele nacht ploeg om het leven gekomen? Nu naar de intact zijnde kruitstoof. De schrik slaat me om het hart, de koperen afvoeipijp staat witgoeiend. Voorzichtig open ik het deurtje, om zoodoende de temperatuur wat te laten dalen. Ik stel voor om naar de kruittorens te gaan. De schipper durft niet verder en ik ga alleen. Het is een heele toer om er al klimmende en springende over de gedeeltelijk inge storte muren en daken te komen, maar 't lukt. Op den terugweg kom ik den schip per weer tegen en samen gaan we verder op onderzoek uit. Het dak van het ver pakkingsgebouw is gaan branden, de von ken vallen tusschen de open vaten bus kruit ,die voor verzending gereed staan. Terwijl ik de brandende stukken hout met mijn kwartiermuts opvang, dekt de schipper de vaten met olanken af. Als we hiermee klaar zijn zie ik luitenant Asbeck voor de fabriekspoort staan. Ik ga naar hem toe en hij geeft me een briefje, dat ik telefonisch moet doorgeven aan den garnizoenscommandant te Naarden. Als ik terugkom staat het grootste deel van de fabriek in lichter laaie. Onheilspellend kiept de Muidensche brandklok, doch de brandweer komt eerst een uur later aan. ongeveer gelijk met de vierhonderd sol daten, die den afstand NaardenMuiden binnen de zestig minuten hebben afge legd. Met kracht wordt het vuur nu aan gegrepen en alle nog niet ontplofte vaten kruit eenvoudig in de Amsterdamsehe Vaart gestort. Ik ga weer terug'naar mijn keuken om voor het eten te zorgen. Postgiro 287177 Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8