Bouwkunstig Schoon KNOT TER. SWANENBURCH. IEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Woensdag 4 Augustus 1937 Een excursie langs het Rapenburg UIT DE BONTE WAERELD Uit de Rijnstreek LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK Iets over de familie Knotter vlIN/T CM LCTTCCCN WARMOND. Kampeeren. De lust tot kampeeren Is nog steeds (HJgende. In de maand Juli zijn 230 ver maningen afgegeven. Augustus zal dit nog wel ver overtreffen. Inkwartiering. Op 10, 11 en 12 Augustus zal in deze ge meente een Inkwartiering plaats vinden, novel van paarden- als van voetvolk. Op die dagen zullen hier in de omgeving ver schillende oefeningen plaats vinden. Concert. De Warmondsche Fanfare zal a.s. Zater dag op de gemeentelijke muziektent een uitvoering geven. De Zee-verkennersdag. Verschillende leidende persoonliikheden on de Jamboree hebben heden een bezoek lebracht aan Warmond. Na de thee ge buikt te hebben op Meerburg hebben zij en tochtje gemaakt over de Kagerplas- sen, teneinde een plaats uit te zoeken waar de zeeverkenners as. Zaterdag hun oefe ningen kunnen houden. WASSENAAR. -Mej. E. Hartcg slaagde te. Utrecht voor (et examen Fransch M.O. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking. Vertrokken: R. M. van der Laan, naar Wieuwkoop. Tot werkloozencontroleur is benoemd e heer C. v. d. Bosch. ALPHEN. - De heer D. Streefkerk slaagde te Am- tierdam voor het examen Hoogdultsche taai L. O. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Wol- litrsum, de heer A. Donker, candidaat al itor. BOSKOOP. Beroepen. Je Ohr. Geref. Gem. alhier, heeft een Iberoep uitgebracht op den heer J. C. Maris, |tand. te Zwolle. In verband met het bereiken van den I l'isioengerechtigden leeftijd, heeft de ge- I .".tente-werkman, G. v. Gooswilligen met I Ingang van 1 Januari e.k. aan B. en W. ontslag uit zijn betrekking gevraagd. - Gedurende Juli werd in de Rijkspost- I spaarbank te Boskoop ingelegd f. 24744.74 I<n terugbetaald f. 14581.62. Het laatste 1 door de spaarbank uitgegeven boekje I draagt het numimer 6021. KOUDEKERK. De werkloosheid. - Het aantal ingeschrevenen bij het agent- IRhap der arbeidsbemiddeling bedraagt lliians 52. Hiervan wordt er een 30-tal liesteund. OUDE WETERING. Uitstapje. Gisteren maakte het kinderkoor „Klein I Halleluja" een uitstapje per autobus naar I net Dierenpark te Wassenaar en vervol- Itens naar het strand, waar volop genoten irerd. Op den terugweg werd afgestapt in |«n speeltuin de Vink. ROELOFARENDSVEEN. DE NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW. Spoedeischende vergadering. Gevolg gevende aan den drang van een nantal leden van de R.-K. Tuinderspa- I 'konsvereeniglng St. Benedictus, werd fisteravond In de Pancratiuszaal alhier «n grpote vergadering gehouden. 176 leden waren aanwezig. Namens het hoofdbestuur woonde de heer Kok de ver- eadering bij. De voorz., de heer De Jong, zette in het »ort den ernst van den toestand uiteen. Als de regeering geen steun verleent, zul- «n vele tuinders binnenkort bij den steun ®oeten aankloppen. Op de onlangs gehou den conferentie, heeft de minister toege- ^ïd een regeling te zullen treffen. Hierna was het woord aan de ondertee- Mnaars van het verzoek om deze spoed vergadering te houden. Uit de vergadering Kwamen meerdere klachten naar voren, welke een duidelijk beeld gaven van den Booten nood. Vele leden vroegen zich af. waarom er voor de tuinders zoo weinig wwdt gedaan. Ter geruststelling deelde de heer Kok dat door het hoofdbestuur op het jogenblik een felle actie wordt gevoerd. 'Pt. heeft goede hoop dat binnenkort een Burvstig resultaat verkregen zal worden. Op 'oorstel van den voorzitter werd besloten ™gmaals een telegram om hulp aan den nu r zenden. Dit telegram zal gevolgd worden door uitvoerig schrijven, waarvan afschrift de R.-K. Kamerfractie zal worden ge- ™Mên. Verder zal getracht worden in '«ieg met het gemeentebestuur gedaan AARDBEIEN. De oogst van deze gewilde vruchten be hoort weer tot het verleden: de opbrengst is zeer goed geweest, zoowel wat betrof het quantum als de qualiteit. In vele streken in ons land. o.a. in Zeeland en op de Zuid- Hollandsche eilanden is de cultuur van aardbeien zeer toegenomen. Niet alleen is dit een gevolg van de groote vraag naar dit artikel, maar is vooral toe te schrijven aan het verduurzamen van de vruchten, waardoor bederf van de zoo zachte aard bei tot een minimum wordt beperkt. Met behulp van verdund zwaveligzuur worden de vruchten in vaten gekuipt, waardoor de inhoud vele maanden kan worden be waard. De aardbeien worden door deze bewerking wit, maar krijgen later bij het bereiden tot jam en siroop hun roode kleur weer terug. Men is met de teelt van dit gewas niet aan een bepaalde grondsoort gebonden. Bekende centra vindt men In ons land op de meest uiteenloopende gronden: Be halve in bovengenoemde kleistreken treffen we grootculturen aan in Beverwijk (zand), ln 'tWestland (zavel) en vroeger in Aals meer (veen). Niet zelden worden dezelfde soorten gekweekt onder verschillende be naming .waardoor begrijpelijk meermalen verwarring ontstaat. Bij het kweeken van deze vruchten in llefhcbberstuinen dient men er vooral op bedacht te zijn, dat de groeikracht met het meerderen van de Jaren niet zelden toeneemt, maar dat de vruchtbaaarheid spoedig minder wordt. Heel vaak treffen we aardbelenbedden aan met bijzonder groote bladen en lange bladstelen, maar waarvan de opbrengst ver beneden het middelmatige is. Op lichte gronden geven tweejarige planten meestal de beste op brengst, op kleigronden duurt de opbrengst 5 a 6 jaar. Het is raadzaam hiermee reke ning te houden en tijdig jonge aanplan tingen te doen. In dit verband dient er op gewezen, dat de bekende en veel gekweekte soort Deutsch Evern reeds het eerste jaar na aanplant de meeste en vooral de mooiste vruchten geeft, reden waarom dit soort meestal leder jaar opnieuw wordt uitgezet, om dan na den oogst en het win nen var. jonge planten, te worden opge ruimd. De beste tijd van aanplant is op lichte gronden begin Augustus. Zeer goed kan hiervoor gebruikt worden een tuingedeelte, waarop tuinboonen, doperwten, vroege aardappels enz. zijn geoogst. Als regel neme men aan, dat geen aardbeien weer op dezelfde plaats worden verbouwd: bij voorkeur teelt men even zooveel jaren een ander product, als de grond met aardbeien bezet ls geweest. Is de grond ln het voor jaar goed van stalmest voorzien, dan kan men nu met kunstmest volstaan: toch geven we aan natuurmest de voorkeur, welke laatste dan in Juli wordt onderge spit. Bij aanplant gebruikt men krachtige jonge planten, ontstaan op de ranken. Men plant niet te diep: het hartblaadje dient vooral gelijk met de oppervlakte te staan. Als afstand neme men 40 c.M. tusschen de rijen, terwijl de planten op de rij 20 c.M. krijgen. Daar de meeste grootvruchtige soorten in het volgend jaar nog pas de halve normale opbrengst geven, krijgt men op die manier toch een aardig beschot. Na den eersten oogst wordt om de an dere een rij planten weggeschoffeld. De afstand wordt dan 80 c.M. tusschen de rijen. In het tweede jaar is de opbrengst meestal flink en neemt op lichte gronden niet zelden reeds in het derde, zeker in vierde Jaar af. Door den ruimen afstand tusschen de rijen kan men gemakkelijk er tusschen loopen en betere en sterkere jonge planten winnen. Kleigronden zijn in Augustus niet zelden te hard en te droog voor het uitzetten van de jonge plant, reden waarom hier in het voorjaar (April) wordt gepoot. Op zware gronden neme men de afstanden iets rui mer dan bovengenoemd. Wordt in het voorjaar plant uitgezet, dan krijgt men In datzelfde jaar geen vruchten, reden waar om vaak een tijdelijk gewas tusschen wordt gekweekt. Dit om toch 'n opbrengst te krijgen. Zeer goed leent zich hiervoor de poot- of plantuf. de sjalot e.d. Het tus schen gekweekte gewas moet vroeg het veld ruimen en mag niet veel plaats in nemen. noch licht wegnemen. Zooals bekend is de aardbei winterhard. Wanneer in het laatst van Augustus is geplant kan het gebeuren, dat de ontwik keling vóór den winter matig sterk is, zoo dat bij flinke vorst meerdere planten sneuvelen. Daarom worden de rijen in November vaak bedekt met een laagje stroomest. Een grooter bezwaar van laat planten is evenwel niet voldoende bloem- Vorming voor een oogst in het volgend jaar. Elk voorjaar kan met kunstmest ge mest, bijv. 6 Kilo A.S.F.-korrels per 100 vierk. Meter. Deze mest wordt in het voorjaar met het onkruid ondiep onderge spit. Na den oogst nog 4 a 6 Kilo geven zal zijn uitwerking niet missen. Men strooie vooral niet op de bladeren. Veel gekweekte soorten zijn, in opvol ging van rijpheid: Deutsch Evern. - Een der beste vroege aardbeien, zoowel voor buiten als onder glas. Mooie helderroode vrucht van goeden smaak. Sieger. Eveneens vroeg, mooi ge vormde vrucht, bijzonder geurig en lekker van smaak. Mooi rood gekleurd. Madame Mouthot, ook wel Prinses Juliana genoemd. Vrucht buitengewoon groot .goed van smaak. Moulin Rouge, ook wel Oberschlesien genoemd. Zeer vruchtbaar. Bloeit laat, heeft daardoor minder last van nacht vorsten. Jucunda. Een van de meest be kende late soorten. Heeft op sommige gronden een bitteren nasmaak. Er bestaan nog doorbloeiende soorten, welke nog in Augustus vrucht geven. Hier. mede krijgt men 't meeste succes als men de eerste bloemen wegneemt. Van de meerdere soorten is St. Fiacre een der beste. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". in. Adriaan Janszoon Knotter heeft, zooals we zagen, ln 1575 het grootste gedeelte der kloosterterreinen in bezit gekregen. Zijn zoon Cornells was schepen der stad van 16 Maart 1601 tot 3 April 1612. zijn andere zoon Jan bekleedde dezelfde func tie van 16 Mei 1612 tot 23 October 1618. Wellicht heeft Adriaan reeds spoedig aan het Rapenburg voor zich zelf een groote deftige woning laten bouwen. Het is ook mogelijk dat zijn zoons naast elkaar twee woningen lieten oprichten. In ieder geval Jan Adriaanszoon was schepen tot Octo ber 1618. Toen was het met de regeerings- functies der Knotters uit, daar zij de Re- monstrantsche partij waren toegedaan. Aangezien de Remonstranten in die da gen geen eigen kerk mochten bezitten, stelde Jan Adriaanszoon hen ln de gele genheid te zijnen huize hun godsdienst oefeningen te houden, terwijl hij zijn wo ning tot hetzelfde doel ook voor de Lu- therschen openstelde. Dit was evenwel geenszins in overeenstemming met de men taliteit der Contra-Remonstranten. Men herinnert zich uit den'"Spaanscheh tijd het recept voor het verhinderen van bijeen komsten, die aan de heerschende partij onwelgevallig waren. Zij. die het vuurtje stookten bleven op den achtergrond, lieten het straatjanhagel ruim baan, en bleven zelf netjes. De tooneelen van den beelden storm herhaalden zich, al waren er thans geen beelden kapot te slaan en kerksiera den te rooven Op Zondag 26 April 1619 zou er weer een bijeenkomst der Remonstranten ten huize van Jan A. Knotter plaats hebben. Voor den aanvang der godsdienstoefening wer den de kerkgangers op straat door opge schoten vlegels lastig gevallen, waarbij zich weldra alles voegde, wat op een relletje be lust was. De ruiten werden ingeworpen en toen de bijeenkomst was afgeloopen drong het grauw de deftige woning aan het Ra penburg binnen, vernielde er letterlijk alles en sleepte mede, wat van zijn gading was. Zelfs het houtwerk en het lood van de daken werd gestolen om het te gelde te rnaken. Het was dus weer. evenals onge veer 50 jaren vroeger, minder heilige ver ontwaardiging over afwijkenden gods dienst-zin dan vernielzucht en rooflust. Den volgenden dag verscheen er een or donnantie van de overheid, dat degene die zijn huis openstelde voor het houden van bijeenkomsten die ae heerschende mach ten niet behaagden, gestraft zou worden met 200 gulden boete, terwijl zij die aan de vergadering hadden deel genomen aan „arbitrale correctie" zouden worden onder worpen. Ten opzichte van de belhamels gebeurde er niets. Dit geschiedde dus in 1619. Intusschen werd het huis na de ver woesting hersteld. Eenige jaren later, op 6 November 1633 herhaalden zich dezelfde tooneelen: de be zoekers van de samenkomst werden gemo lesteerd, de glazen werden Ingegooid en andere wandaden bedreven. Knotter werd beboet overeenkomstig de ordonnantie van 1619 en de aanvoerders van het gepeupel, die ditmaal waren inge rekend, werden denzelfden avond weer op vrije voeten gesteld. Herhaling was thans onmogelijk. Den volgenden Zondag vond men het huls door hellebaardiers bezet en daarna werd het eenvoudig dichtgespijkerd. Ditmaal bemoeide de vredelievende Fre- aerik Hendrik zich met de zaak. Hij ont bood het Gerecht van Leiden naar Den Haag teneinde zich te verantwoorden. Doch het Gerecht weigerde te komen, van oor deel dat men baas was in eigen huis. Natuurlijk had de interventie van den Prins wel zooveel invloed .dat op den duur de toestand iets dragelijker werd, doch het duurde toch nog tot 1675 voor de Remon stranten aan den Middelweg 'n eigen kerk konden stichten en tot 1684 voor zij offi cieel door het Stadsbestuur werden erkend. Waarschijnlijk niet lange jaren na 1633 hebben de Knotters dan ook hun tweemaal gemolesteerde woning in nieuwen staat hersteld. Ook in ander opzicht Is de familie Knot ter bekend geworden. Men zal zich herinneren, dat in het mid den der 16de eeuw door den achteruitgang der Draperie te Leiden een tijdperk van malaise aanbrak. De nazaten der groote kunstenaars die Leiden in de eerste helft dezer eeuw had opgeleverd, konden geen droog brood meer verdienen. De zoons van Cornells Engelbrechts trokken, de een naar Brugge, de ander naar Engeland naar het Hof van Hendrik Vin, waar zij zich goede posities venvierven. Van de besten bleef alleen Aertgen van Leyden, die weer een school wist te vormen. Daaruit kwam o.a. voort Isaac Claeszn. van Swanenburch, niet alleen als kunstenaar een man van beteekenis daar hij o.a. in 1614 vermeld wordt als schepen en later meerdere ma len burgemeester was, welke functies zijn voorvaderen reeds in de 16de eeuw hadden uitgeoefend, en wiens zoons alle drie als hij de schoone kunsten beoefenden. Wie in onze stad goed rondkijkt, zal trouwens het wapen Van Swanenburch hier en daar nog wel kunnen ontdekker, als aanduiding van een of ander regent schap. Tot de zeer gesitueerde Leidenaars die er een particuliere kunstverzameling op na hielden, behoorde ook de familie Knotter, die tal van werken van schilders uit de eerste helft der 17de eeuw in bezit had. ook van Van Swanenburch. Uit de school van Aertgen van Leyden was ook voortgekomen Jan Arendszoon Knotter, die door Van Mander wordt ge roemd als een zeer verdienstelijk land schapschilder. Ik meende u deze notities niet te moeten onthouden, al staan ze dan ook niet in di rect verband met de oude bouwkunst. Ze geven echter enkele bijzonderheden uit het, Leidsche leven, die bij een excursie langs het Rapenburg wel de vermelding waard zijn. N. J. S. M. te L. Leiden, Utrecht. Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk, 101 K.M. P. B, te O. Vraagt adressen van Stoom vaartmaatschappijen. Antwoord Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V., Veerhaven 7: Ver. Ned. Scheepvaart- Mljen, Westplein 2b: Vinke en Co.. Leuve- haven 52; Nievelt Goudriaan's Co Stoom vaart-Mij., Veerhaven 2; Halcyon Lijn N.V. Veerkade 5: Scheepvaart Mij. Millingen N. V., Willemskade 2a; Scheepvaart Mij. Rot terdam Oceaan. Westplein 2b; Scheepvaart en Steenkolen Mij.. Parklaan 22; Scheep- vaartvereen. Zuid, P. de Hoogweg 110; N.V. van Ommeren's Scheepvaart Bedrijf N.V., Westerlaan 10; HollandAmerika lijn, Wilhelminakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Noord zee, Pr. Hendrikkade 48; Stoomvaart Mij. Nederland, Pr. Hendrikkade 108: Neder- landsche Lloyd, Heerengracht 210; Holland Afrika lijn, Binnenkant 7: Kon. Nederl. Stoomboot Mij.. Pr. Hendrikade 108, en Kon. Paketvaart Mij., Pr. Hendrikkade 108 Mevr. A. S.. te L. De entreeprijzen voor de Avia zijn ons niet bekend. NIEUWE UITGAVEN. De Lyceum-boekhandel ln Den Haag zondi ons ter kennismaking een „Afstandsgids van Nederland", vermeldende den afstand' in km. naar meer dan 4000 plaatsen in Nederland, gelegen langs meer dan 320 routes. De afstanden ziin berekend vanuit den Haag. maar geven ook tot op 100 m. nauw keurig de onderlinge afstanden, zoodat uit iedere plaats alles in een oogwenk te vin den is. Tevens zijn opgegeven en geheel bijge werkt de tarieven van de veren, gerang schikt in provinciën, alsmede de parkeer- regelingen voor de plaatsen, waar daarvoor bepalingen bestaan. te krijgen dat de meest gedupeerde tuin ders in eigen bedrijf bij wijze van werk verschaffing tewerk worden gesteld. Tenslotte werden de steunuitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur besproken, die te laag geacht werden. De kwestie zal door het bestuur nader worden besproken. Halcyon Lijn ROZENBURG. 3 Aug. van Oxelosund te Vlaardingen. IHolland-Britsch Indië Lijn HOOGKERK thuisr.. 3 Aug. te Antwerpen. Kon. Ned. Stoomb. Mij. VESTA. 3 Aug. van R'dam te Alexandrië HERCULES, 3 Aug. van Piraeus naar Thessaloniki FAUNA, 3 Aug. v. Bari te Napels HERMES, 3 Aug. v. Amst. n. Hamburg. Rott. Lloyd GAROET 3 Aug. van R'dam via Londen n. Java. JavaNew Vork Lijn KOTA RADJA, 2 Aug van Java te New York KOTA NOPAN. New York n. Java. pass. 3 Aug, Kaap de Goede Hoop KOTA TJANDI, 3 Aug. n.m. 2 u. van Belawan n. New York TAPANOELI, 2 Aug. v. Java te Boston. HollandAustralië Lijn SALEIER. uitr 2 Aug. te Sydney. Diverse Stoomvaartberjchten SCHIE- LAND, 3 Aug van Hamburg n. de Tyne ROTTERDAM, tank. 6 Aug. van El Segundo te Bowling verwacht ENA, 1 Au?, v. Hobart te Melbourne FRIES LAND 3 Aug. van Kopenhagen naar Mantyloto GOUWE. 2 Aug. van Libre ville n. Rochefort HOOGLAND, 3 Aug. van Hamburg n. d. Tyne RUFINA, R'dam n Curacao, pass. 2 Aug. Lizard IJSEL. R'dam n. Wiborg. pass. 2 Aug. Kopenhagen. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Sche veilingen -Radio Aagtekerk, Almkerk. Alphacca, Alpherat, Alwaki. Boschfontein, Chr. Huygens. Co lombia, Costa Rica, Dempo, Grootekerk, Heemskerk, Indrapo.ia. Jagersfontein J. P. Coen, Johan de Witt, Meliskerk. Poelau Laut, Poelau Tello, Randfontein, Van Rensselaer, Serooskerk, Simon Bolivar, Sla mat, Spaarndam, Springfontein, Streefkerk Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen P.adio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio Hol land. SPELEN VOOR ZIEKEN. De wereld der zieken is een geheel ande re dan die der gezonden. De geestelijke be- invloeding gedurende de ziekte, de bevrij ding van het ziekte-bewustzijn en de ster king van den wil om gezond te worden, behooren tot de belangrijke taak van den arts. Zooals bekend is, worden op dit ge bied in de laatste jaren interessante expe rimenten genomen. Zoo wordt bijvoorbeeld de invloed van muziek op de zieken nage gaan. Misschien nog moeilijker is de taak van den arts bij een herstellende, vooral wanneer deze zich in een ziekenhuis of sanatorium bevindt. Wat doet de herstel lende gedurende den geheelen dag? Hij wacht op het bezoek van den arts, op diens woorden en gebaren, en op de maaltijden, maar verder verveelt hij zich en denkt al leen aan zijn ziekte. Naar aanleiding van een dokterscongres in Berlijn, deelden eeni ge Duitsche dokters over hun ervaringen ten opzichte van verschillende spelen voor zieken en herstellenden het een en ander mede. De bekende spelen, zooals halma, do mino enz. zijn te bekend, zoodat men zich daarvoor niet meer interesseert. Schaak spelen is te moeilijk, geduldspelletjes doen de zieken graag. Vrouwen spelen ook liever dan mannen. De pogingen waren volgens het oordeel der doktoren zeer gunstig ge weest en zij hadden slechts één wensch: nieuwe spelen voor zieken uit te vinden, want ook hier is een zoo groot mogelijke afwiseling een eerste vereischte. IN HET RIJK VAN DE KONINGIN VAN SABA. Het Zuidelijke deel van Arabië is voor de Archaeologen nog steeds het meest interes sante deel van de aarde. Dit beweert ten minste graaf Byron de Prorok, de leider van de FranschAmerikaansche expeditie, die het rijk van de Koningin van Saba, dat in Zuid-Arabië gelegen is. onderzoekt. Dit land, dat vroeger dooreen Zuid-Arabischen volksstam bewoond werd, dreef in de oud heid een uitgebreide handel in goud, edelsteenen en reukwerken met Syric, Egypte en Indië. De leider van de expeditie meent verder het land Ophir gevonden te hebben, dat in het Oude Testament als een bijzonder rijk land genoemd wordt, dat door de schepen van Hiram en Salomo vaak bezocht werd. Men heeft ook wel eens gemeend, dat dit land in Oost Afrika, Indië, Oman, ja zelfs in de buurt van Kaapstad gelegen was. Graaf Byron schijnt ook den beroemden ouden karavaanweg ontdekt te hebben, waarover de koningin van Saba gedragen werd, toen zij zich naar Jeruza lem begaf. De reis, die wel een zeer interes sant verloop zal nemen, gaat door het hartje van Arabië. Bij een temperatuur van 55 graden Celsius trekken de deelne mers aan de expeditie door het land; men vond talrijke oude stukken en voorwerpen, die voor het onderzoek zeer belangrijk zul len zijn. De inscripties zullen aan Fransche en Engelsche geleerden ter vertaling gege ven worden. Het grootste gevaar in deze streken vormen de rooverbenden, maar een nog grooter 't bijgeloof der bevolking die van deze wetenschappelijke expeditie niet veel goeds verwacht. De lievelingsplaats van mijnheer al' heS warm is. 32

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7